Performous - en to ja_JP translation catalogue (146 entries)

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Game
ja_JP: ゲーム

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Audio
ja_JP: オーディオ

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Paths
ja_JP: パス

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: Karaoke mode
ja_JP: カラオケモード

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Normal
ja_JP: 普通

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Hard
ja_JP: 難しい

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Theme
ja_JP: スキン

note: Language Language to show Performous in name: game/language type: uint value: 1337
en: Language
ja_JP: 言語

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Disabled
ja_JP: 使用禁止

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: SVG quality
ja_JP: SVGの品質

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Text quality
ja_JP: テクストの品質

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: Menu volume
ja_JP: メニューの音量

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: Music volume
ja_JP: 音楽の音量

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: Failure volume
ja_JP: 失敗の音量

note: Sort order Currently active sort order. name: songs/sort-order type: uint value: 0 hidden: true
en: Sort order
ja_JP: ソート順

en: Enabled
ja_JP: 使用可能

en: Beginner
ja_JP: 初心者

en: Easy
ja_JP: 易しい

en: Challenge
ja_JP: 挑戦

en: Ready!
ja_JP: レディー！

en: Start performing!
ja_JP: 演奏しはじめて

en: Select track
ja_JP: トラックを決めて下さい

en: Select difficulty
ja_JP: 難しさを決めて下さい

en: Quit
ja_JP: 終了

en: Exit to song browser
ja_JP: 音楽ブラウザに終了する

en: STOP!
ja_JP: 止まって！

en: Streak!
ja_JP: ストリーク!

en: Kids
ja_JP: 子供

en: Expert
ja_JP: 専門家

en: Lefty-mode
ja_JP: 左手モード

en: ON
ja_JP: オン

en: OFF
ja_JP: オフ

en: Toggle lefty-mode
ja_JP: 左手モードをトグル

en: God Mode
    Activated!
ja_JP: 神モード
    活性化！

en: Mistakes ignored!
ja_JP: 間違い無視

en: God Mode Ready!
ja_JP: 神モードできた

en: Drum Fill!
ja_JP: ドラム・フィル

en: Solo!
ja_JP: ソロー

en: Resume
ja_JP: 再会

en: Back to performing!
ja_JP: 演奏に再会する

en: Rejoin
ja_JP: 再加入

en: Change selections
ja_JP: 曲目を変更

en: Restart
ja_JP: 再起動

en: Start the song
    from the beginning
ja_JP: 初めから曲を開始する

en: Loading audio samples...
ja_JP: 音楽を読み替えていまうす…

en: Creating screens...
ja_JP: 画面を作り中

en: Screenshot taken!
ja_JP: スクリーンショットを取りました

en: Screenshot failed!
ja_JP: スクリーンショットを失敗しました

en: Performous web frontend
ja_JP: ペルフォームース・ウエブ・フロントエンド

en: View database
ja_JP: ダタベースを見る

en: Sort by
ja_JP: 並べ替える

en: Artist
ja_JP: 歌手

en: Title
ja_JP: 曲名

en: Edition
ja_JP: 版

en: Creator
ja_JP: 創作者

en: Inverted
ja_JP: 反転

en: Update every 10 sec
ja_JP: 毎十秒更新

en: Refresh database
ja_JP: ダタベース更新

en: Upcoming songs
ja_JP: 今後の曲

en: Refresh playlist
ja_JP: プレイリスト更新

en: Web interface by Niek Nooijens and Arjan Speiard, for full credits regarding Performous see /docs/Authors.txt
ja_JP: ウェブ・インターフェースはニク・ノーイエンスとアルジャン・スペイアルドによっ て作られました。創作者は/docs/Authors.txt に書かれています。

en: Search
ja_JP: 探索

en: Available songs
ja_JP: 利用可能曲

en: Search for songs
ja_JP: 曲に探索する

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: No player!
ja_JP: 選手がいません！

en: Hit singer
ja_JP: ヒット歌手

en: Lead singer
ja_JP: 歌手一番

en: Rising star
ja_JP: 上がる星

en: Amateur
ja_JP: 素人

en: Tone deaf
ja_JP: 音痴

en: Maniac
ja_JP: マニアック

en: Hoofer
ja_JP: ホーファー

en: Loser
ja_JP: 負け犬

en: Virtuoso
ja_JP: 妙手

en: Rocker
ja_JP: ロッカー

en: It seems you have some manual configurations
    incompatible with this user interface.
    Saving these settings will override
    all existing audio device configuration.
    Your other options changes will be saved too.
ja_JP: 自分の相対立する設定が有るのようです。 
    この設定をセーブするのは他の機会コンフィグレーションを上書きます。
    別の設定変更もセーブしますよ。

en: - Unassigned -
ja_JP: ー　当たらない　ー

en: Use arrow keys to configure. Hit Enter/Start to save and test or Esc/Select to cancel. Ctrl + R to reset defaults
ja_JP: 矢印キーはコンフィギアーのに使います。エンターとスタートはセーブとテストのに使ってエスケープとセレクトはキャンセルのにつかいます。ctrl+R は設定を戻るのに使います

en: Some devices failed to open!
ja_JP: 機械をあけません。

en: No playback devices could be used.
ja_JP: 再生装置が見つかりませんでした

en: 
    Please configure some before playing.
ja_JP: 
     遊ぶ前に再生装置を設定して下さい。

en: Settings saved as system defaults.
ja_JP: 設定はシステム・デファウルトにセーブされました。

en: Settings saved.
ja_JP: 設定をセーブしました。

en: Ctrl + S to save, Ctrl + R to reset defaults
ja_JP: セーブするはCtrl + S で、設定元に戻るはCtrl + Rです。

en: Perform
ja_JP: 演奏する

en: Practice
ja_JP: トレーニング

en: Configure
ja_JP: 設定

en: No players found!
ja_JP: 千住が見つかりませんでした

en: Enter a name to create a new player.
ja_JP: 選手を作るように名前を入力して下さい

en: Press enter to create player!
ja_JP: エンターキーを押せば選手を作って

en: Change player with arrow keys.
ja_JP: 矢印キーで千住を変えます。

en: Name:
ja_JP: 名前：

en: Type text to filter or create a new player.
ja_JP: 新しい選手を作るように字を入力して下さい

en: Search Text:
ja_JP: 検索条件：

en: Initializing webcam...
ja_JP: カメラを組み立ています

en: Continue
ja_JP: 続く

en: Continue playing
ja_JP: 遊び続く

en: Add songs
ja_JP: 曲を加え

en: Open the song browser to add more songs
ja_JP: もっと曲を加えるのに曲選択画面へ戻る

en: Shuffle
ja_JP: シャッフル

en: Randomize the order of the playlist
ja_JP: リストの曲を更迭する。

en: Clear and exit
ja_JP: 消すと止める。

en: Remove all the songs from the list
ja_JP: 全曲をリストから消すと止める。

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Back to playlist viewer
ja_JP: リスト画面へ戻る

en: Press enter to view song options
ja_JP: 曲設定を見る為にエンターを押して下さい

en: View more options
ja_JP: もっとの設定をみる

en: Play first
ja_JP: 今すぐプレイする

en: Ignore the playlist's order and play this song first
ja_JP: この曲を今すぐプレイされます

en: Start the song already!
ja_JP: 曲を始めよう

en: Remove
ja_JP: 消す

en: Remove this song from the list
ja_JP: この曲はリストから消す。

en: Loading video...
ja_JP: ビデオを読み込み中…

en: Loading song...
ja_JP: 音楽を読み替えていまうす…

en: Song contains broken tracks!
ja_JP: 音楽には壊れてトラックが含まれます

en: Loading menu...
ja_JP: メニューを読み込み中…

en: Loading complete
ja_JP: 良い込みできた

en: Duet mode
ja_JP: 二部合唱モード

en: Normal mode
ja_JP: 普通モード

en: Change vocal track
ja_JP: 歌手トラックを変更する

en:    ENTER to skip instrumental break
ja_JP:    楽器の休憩をスキップ欲しい場合は、エンターキーを押して下さい

en:    Remember to wait for grading!
ja_JP:    採点を待って忘れないで下さい

en: No songs found!
ja_JP: 曲が全然見つけませんでした。

en: Visit performous.org for free songs
ja_JP: 無料曲をダウンロードに「performous.org」行って下さい

en: Guitar
ja_JP: ギタ−

en: Coop guitar
ja_JP: コーオップ・ギター

en: Rhythm guitar
ja_JP: リズムギター

en: Bass
ja_JP: ベースギター

en: Drums
ja_JP: ドラム

en: Vocals
ja_JP: ボーカル

en: Harmonic 1
ja_JP: ハルモニク 1

en: Harmonic 2
ja_JP: ハルモニク 2

en: Harmonic 3
ja_JP: ハルモニク 3

en: sorted by artist
ja_JP: アーティスト順に並べ替えた

en: sorted by edition
ja_JP: 版順に並べ替えた

en: sorted by genre
ja_JP: ジャンル順に並べ替えた

en: sorted by language
ja_JP: 言語に並べ替え

en: sorted by song
ja_JP: 歌順に並べ替えた

en: sorted by path
ja_JP: パス順に並べ替えた

en: random order
ja_JP: 無作為並べ替え

en: show all songs
ja_JP: 全部の曲を見せて

en: has dance
ja_JP: 「踊」がある。

en: has duet
ja_JP: 二部合唱がある

en: full band
ja_JP: 全楽団
