Performous - en to pl_PL translation catalogue (226 entries)

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Game
pl_PL: Gra

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Graphic
pl_PL: Grafika

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Audio Devices
pl_PL: Urządzenia audio

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Paths
pl_PL: Foldery

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: Karaoke mode
pl_PL: Tryb karaoke

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Hide pitch wave, notes and scoring.
pl_PL: Wyłącza wyświetlanie aktualnej wysokości dźwięku, nut oraz punktacji,

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Hard
pl_PL: Trudny

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Lyric highlight style
pl_PL: Styl podświetlania tekstu

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Autoplay
pl_PL: Autoodtwarzanie

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Keep playing random songs after the playlist is empty.
pl_PL: Odtwarzaj losowe utwory po zakończeniu playlisty.

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Pitch waves
pl_PL: Wysokość dźwięku

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Enable singing pitch display (when not in karaoke mode).
pl_PL: Aktywuje wyświetlanie aktualnej wysokości dźwięku (gdy wyłączony tryb karaoke).

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Theme
pl_PL: Kompozycja

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Name of the theme to use.
pl_PL: Nazwa kompozycji do użycia.

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Disabled
pl_PL: Nieaktywne

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Keyboard as guitar
pl_PL: Klawiatura w roli gitary

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode).
pl_PL: Wykorzystanie klawiatury jako wirtualnej gitary(tryb "Frets on Fire").

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Keyboard as drumkit
pl_PL: Klawiatura w roli perkusji

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Enable keyboard as drumkit.
pl_PL: Wykorzystanie klawiatury jako wirtualnej perkusji.

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Keyboard as dance pad
pl_PL: Klawiatura w roli maty do tańczenia

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Enable keyboard as dance pad.
pl_PL: Wykorzystanie klawiatury jako wirtualnej maty do tańczenia.

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Keyboard as keytar
pl_PL: Klawiatura w roli keytara

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Enable keyboard as keytar.
pl_PL: Wykorzystanie klawiatury jako keytara

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Force controller A's type
pl_PL: Wymuś typ kontrolera A

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the first controller to the given type.
pl_PL: Pomiń wynik autodetekcji i wykorzystaj pierwszy kontroler jako konkretne urządzenie.

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Force controller B's type
pl_PL: Wymuś typ kontrolera B

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the second controller to the given type.
pl_PL: Pomiń wynik autodetekcji i wykorzystaj drugi kontroler jako konkretne urządzenie.

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Force controller C's type
pl_PL: Wymuś typ kontrolera C

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the third controller to the given type.
pl_PL: Pomiń wynik autodetekcji i wykorzystaj trzeci kontroler jako konkretne urządzenie.

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Force controller D's type
pl_PL: Wymuś typ kontrolera D

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the fourth controller to the given type.
pl_PL: Pomiń wynik autodetekcji i wykorzystaj czwarty kontroler jako konkretne urządzenie.

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Joystick configuration
pl_PL: Konfiguracja joystick'a

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Force joystick to some kind of instrument.
pl_PL: Wykorzystaj joystick jako kontroler gry.

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Hardware MIDI input device
pl_PL: Urządzenie wejściowe MIDI

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices.
pl_PL: Regex wyznaczające urządzenie MIDI do użycia. Domyślnie używane są wszystkie urządzenia.

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: Windowed width
pl_PL: Szerokość okna

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: The width of the window.
pl_PL: Rozdzielczość pozioma aplikacji uruchomionej w oknie.

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: Windowed height
pl_PL: Wysokość okna

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: The height of the window.
pl_PL: Rozdzielczość pionowa aplikacji uruchomionej w oknie.

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Fullscreen mode
pl_PL: Tryb pełnoekranowy

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Enable fullscreen mode on startup.
pl_PL: Aktywuj tryb pełnoekranowy przy starcie.

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Stereoscopic 3D
pl_PL: Tryb 3D

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Enable 3D rendering of Performous.
pl_PL: Włącz tryb 3D

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Stereo3D type
pl_PL: Typ trybu 3D

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Some modes may only get activated in fullscreen mode.
pl_PL: Niektóre tryby mogą być aktywowane jedynie w trybie pełnoekranowym.

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: Stereo3D separation
pl_PL: Separacja kanałów 3D

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: The strength of the effect. Experiment with different settings for best results.
pl_PL: Siła efektu. Eksperymentuj z różnymi wartościami dla uzyskania żądanego efektu.

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Video playback
pl_PL: Odtwarzanie video

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough.
pl_PL: Pozwala wyłączyć odtwarzanie klipów video. Zaleca się pozostawienie tej opcji włączonej a Performous wyłączy klip w przypadku, gdy komputer okaże się zbyt mało wydajny.

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Webcam background
pl_PL: Obraz z kamery jako tło

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song.
pl_PL: Performous może wykorzystać obraz z kamery internetowej jako tło. Dezaktywuj opcję przy problemach z uruchomieniem utworów.

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Webcam id
pl_PL: ID kamery internetowej

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: SVG quality
pl_PL: Jakość grafiki SVG

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster.
pl_PL: Wyższe wartości spowodują, że grafika wektorowa będzie renderowana w wyższej rozdzielczości, niższe przyspieszą działanie menu.

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Text quality
pl_PL: Jakość tekstu

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster.
pl_PL: Wyższe wartości spowodują, że tekst będzie renderowany w wyższej rozdzielczości, niższe przyspieszą działanie menu.

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Benchmark mode
pl_PL: Tryb Benchmark

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate.
pl_PL: Znosi limit dot. maks. wartości FPS.Aktualna wartość FPS wyświetlana jest w konsoli. Jednak sterowniki karty graficznej mogą wciąż ograniczać ilość FPS do wartości wyznaczonej przez częstotliwość odświeżania ekranu.

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: Suggested latency
pl_PL: Zalecane opóźnienie

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart.
pl_PL: Odpowiada za parametr właściwego opóźnienia dla silnika audio. Wskazana jak najniższa wartość, lecz nie zniekształcająca dźwięku. Wymagany restart.

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Audio/video latency
pl_PL: Opóźnienie audio/video

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Audio round-trip latency
pl_PL: Opóźnienie wokalu

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Audio/controller latency
pl_PL: Opóźnienie kontrolera

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: Audio devices
pl_PL: Urządzenia audio

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: List of audio devices to try.
pl_PL: Lista dostępnych urządzeń audio

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: Menu volume
pl_PL: Głośność menu

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: The volume level of menus, song previews and jukebox mode.
pl_PL: Głośność menu, podglądu utworów oraz w trybie Grającej szafy.

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: Music volume
pl_PL: Głośność muzyki

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur.
pl_PL: Głośność muzyki podczas gry. Wartości powyżej 90 mogą powodować zniekształcenia.

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: Failure volume
pl_PL: Głośność dźwięku błędu

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder!
pl_PL: Głośność dźwięku błędu podczas gry. Wartości powyżej 90 mogą powodować zniekształcenia.

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Microphone pass-through
pl_PL: Odsłuch dla mikrofonu

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Send captured singing voice to speakers.
pl_PL: Przesyła dźwięk z mikrofonu do głośników.

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: Pass-through volume ratio
pl_PL: Współczynnik głośności odsłuchu

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: How much voice is amplified compared to the music.
pl_PL: Stosunek głośności odsłuchu względem muzyki.

note: Suppress center channel Suppress audio of center channel (e.g. vocals). name: audio/suppress_center_channel type: bool value: false
en: Suppress center channel
pl_PL: Tłum kanał centralny

note: Suppress center channel Suppress audio of center channel (e.g. vocals). name: audio/suppress_center_channel type: bool value: false
en: Suppress audio of center channel (e.g. vocals).
pl_PL: Tłumi dźwięk z centralnego kanału (np. wokal)

note: Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/songs type: string_list hidden: false
en: Song folders
pl_PL: Katalog utworów

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders.
pl_PL: Katalog ten jest przeszukiwany rekursywnie w poszukiwaniu utworów.

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: Base folders for data
pl_PL: Katalogi danych

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: System defaults are included automatically. Additional paths can be added here.
pl_PL: Domyślne ustawienia uwzględnione automatycznie. Dodatkowe ścieżki można dodać tutaj.

en: Enabled
pl_PL: Aktywne

en: Beginner
pl_PL: Początkujący

en: Easy
pl_PL: Łatwy

en: Medium
pl_PL: Średni

en: Challenge
pl_PL: Wyzwanie

en: Ready!
pl_PL: Gotowy?!

en: Start performing!
pl_PL: Rozpocznij występ!

en: Select track
pl_PL: Wybierz utwór

en: Select difficulty
pl_PL: Wybierz poziom trudności

en: Quit
pl_PL: Wyjdź

en: Exit to song browser
pl_PL: Powrót do wyboru utworów.

en: Kids
pl_PL: Bardzo łatwy

en: Expert
pl_PL: Bardzo trudny

en: Lefty-mode
pl_PL: Tryb dla leworęcznych

en: ON
pl_PL: Włączone

en: OFF
pl_PL: Wyłączone

en: Toggle lefty-mode
pl_PL: Przełącz tryb dla leworęcznych

en: God Mode
    Activated!
pl_PL: God Mode
    Aktywny!

en: Mistakes ignored!
pl_PL: Ignorowanie błędów!

en: God Mode Ready!
pl_PL: God Mode gotowy!

en: Drum Fill!
pl_PL: Perkusja!

en: Resume
pl_PL: Kontynuuj

en: Back to performing!
pl_PL: Wróć do występu!

en: Rejoin
pl_PL: Powrót

en: Change selections
pl_PL: Zmień zaznaczenie

en: Start the song
    from the beginning
pl_PL: Rozpocznij od nowa

en: Loading audio samples...
pl_PL: Wczytywanie sampli audio...

en: Creating screens...
pl_PL: Tworzenie ekranów...

en: Screenshot taken!
pl_PL: Utworzono zrzut ekranu!

en: Screenshot failed!
pl_PL: Błąd tworzenia zrzutu ekranu!

en: View playlist
pl_PL: Zobacz playlistę

en: Move up
pl_PL: Przesuń do góry

en: No player!
pl_PL: Brak Graczy!

en: Hit singer
pl_PL: Gwiazda piosenki

en: Lead singer
pl_PL: Wokalista

en: Rising star
pl_PL: Debiutant

en: Amateur
pl_PL: Amator

en: Tone deaf
pl_PL: Głuchy

en: Maniac
pl_PL: Maniak

en: Hoofer
pl_PL: Tancerz

en: Loser
pl_PL: Przegrany

en: Virtuoso
pl_PL: Wirtuoz

en: It seems you have some manual configurations
    incompatible with this user interface.
    Saving these settings will override
    all existing audio device configuration.
    Your other options changes will be saved too.
pl_PL: Twoje ręczne ustawienia wydają się być
    niekompatybilne z tym controlerem.
    Zapis spowoduje nadpisanie
    ustawień wszystkich urządzeń audio.
    Pozostałe zmiany w ustawieniach również zostaną zapisane.

en: - Unassigned -
pl_PL: -Nieprzydzielone-

en: Use arrow keys to configure. Hit Enter/Start to save and test or Esc/Select to cancel. Ctrl + R to reset defaults
pl_PL: Nawiguj za pomocą strzałek. ENTER/START aby zapisać i przetestować. ESC/SELECT aby anulować.Ctrl + R aby przywrócić wartości domyślne.

en: For advanced device configuration, use command line parameter --audio (use --audiohelp for details).
pl_PL: Zaawansowanej konfiguracji dokonaj wykorzystując parametr --audio w konsoli (--audiohelp wyświetla pomoc).

en: Some devices failed to open!
pl_PL: Problem z uruchomieniem urządzeń audio!

en: No playback devices could be used.
pl_PL: Brak urządzeń odtwarzających.

en: 
    Please configure some before playing.
pl_PL: 
    Skonfiguruj zanim rozpoczniesz grę.

en: Settings saved as system defaults.
pl_PL: Zapisano ustawienia jako domyślne.

en: Settings saved.
pl_PL: Zapisano ustawienia.

en: Ctrl + S to save, Ctrl + R to reset defaults
pl_PL: Ctrl + S zapisuje ustawienia, Ctrl + R przywraca ustawienia domyślne

en: Perform
pl_PL: Występ

en: Practice
pl_PL: Próba

en: Configure
pl_PL: Ustawienia

en: No players found!
pl_PL: Nie znaleziono żadnego gracza!

en: Enter a name to create a new player.
pl_PL: Podaj imię, aby utworzyć nowego gracza.

en: Press enter to create player!
pl_PL: Wciśnij ENTER, aby dodać nowego gracza!

en: No players worth mentioning!
pl_PL: Brak graczy do wyróżnienia!

en: Change player with arrow keys.
pl_PL: Użyj strzałek, aby zmienić gracza.

en: Name:
pl_PL: Imię:

en: Type text to filter or create a new player.
pl_PL: Wpisz tekst aby wyszukać lub utworzyć nowego gracza.

en: Search Text:
pl_PL: Wyszukaj tekst:

en: Initializing webcam...
pl_PL: Inicjalizacja kamery...

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: Continue playing
pl_PL: Kontynuuj występ

en: Add songs
pl_PL: Dodaj utwory

en: Open the song browser to add more songs
pl_PL: Otwórz przeglądarkę aby dodać więcej utworów

en: Shuffle
pl_PL: Losuj

en: Randomize the order of the playlist
pl_PL: Losuj utwory z playlisty

en: Clear and exit
pl_PL: Wyczyść i wyjdź

en: Remove all the songs from the list
pl_PL: Usuń wszystkie utwory z listy

en: Back
pl_PL: Powrót

en: Back to playlist viewer
pl_PL: Powrót do widoku playlisty

en: Press enter to view song options
pl_PL: Naciśnij ENTER aby zobaczyć opcje dotyczące utworów

en: View more options
pl_PL: Więcej ustawień

en: View general playlist settings
pl_PL: Podstawowe ustawienia playlisty

en: Play first
pl_PL: Graj ten utwór

en: Ignore the playlist's order and play this song first
pl_PL: Ignoruj playlistę i rozpocznij od tego utworu

en: Start the song already!
pl_PL: Graj ten utwór!

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove this song from the list
pl_PL: Usuń ten utwór z listy

en: Move this song up the list
pl_PL: Przesuń utwór w górę listy

en: Move this song down the list
pl_PL: Przesuń utwór w dół listy

en: Loading video...
pl_PL: Wczytywanie video...

en: Loading song...
pl_PL: Wczytywanie utworu...

en: Song contains broken tracks!
pl_PL: Utwór zawiera uszkodzone ścieżki!

en: Loading menu...
pl_PL: Wczytywanie menu głównego…

en: Loading complete
pl_PL: Wczytano

en: Start
pl_PL: Rozpocznij

en: Start performing
pl_PL: Rozpocznij występ!

en: Duet mode
pl_PL: Tryb Duetu

en: Normal mode
pl_PL: Tryb Normalny

en: Switch between duet and regular singing mode
pl_PL: Przełącz pomiędzy trybem duetu a trybem solo

en: Change vocal track
pl_PL: Zmień ścieżkę wokalną

en: Skip
pl_PL: Pomiń

en: Skip current song
pl_PL: Pomiń aktualny utwór

en: Press UP to join dance!
pl_PL: Naciśnij GÓRA aby tańczyć

en: Step UP to join!
pl_PL: Naciśnij GÓRA aby dołączyć!

en: Press 1 to join guitar!
pl_PL: Naciśnij 1 aby uruchomić gitarę

en: Press GREEN to join!
pl_PL: Naciśnij ZIELONY aby dołączyć!

en: Press SPACE to join drums!
pl_PL: Naciśnij SPACJĘ aby uruchomić perkusję!

en: KICK to join!
pl_PL: Uderz STOPĘ aby dołączyć!

en:    ENTER to skip instrumental break
pl_PL:    ENTER pomija część instrumentalną

en:    Autoplay enabled
pl_PL:    Auto odtwarzanie włączone

en:    Remember to wait for grading!
pl_PL:    Pamiętaj, aby poczekać na klasyfikację!

en: Sorry, no songs match the search!
pl_PL: Brak utworów spełniających kryterium!

en: Sorry, no songs match the filter!
pl_PL: Brak utworów spełniających kryterium!

en: No songs found!
pl_PL: Nie znaleziono żadnych utworów!

en: Visit performous.org for free songs
pl_PL: Odwiedź performous.org, aby pobrać darmowe utwory

en: <type in to search>
pl_PL: <wpisz szukaną frazę>

en: songs
pl_PL: utwory

en: options
pl_PL: opcje

en: sort order:
pl_PL: sortowanie:

en: type filter:
pl_PL: filtruj:

en: hiscores
pl_PL: Punktacja

en: jukebox mode
pl_PL: Tryb grającej szafy

en: start a playlist with this song!
pl_PL: umieść utwór na początku playlisty!

en: open the playlist menu
pl_PL: otwórz menu playlisty

en: Play
pl_PL: Graj

en: Clear playlist
pl_PL: Wyczyść playlistę

en: Guitar
pl_PL: Gitara

en: Coop guitar
pl_PL: Gitara Coop

en: Rhythm guitar
pl_PL: Gitara Rhythm

en: Bass
pl_PL: Gitara Basowa

en: Drums
pl_PL: Perkusja

en: Vocals
pl_PL: Wokal

en: Harmonic 1
pl_PL: Harmonika 1

en: Harmonic 2
pl_PL: Harmonika 2

en: Harmonic 3
pl_PL: Harmonika 3

en: sorted by artist
pl_PL: sort. wg. Artysty

en: sorted by edition
pl_PL: sort. wg. Źródła

en: sorted by genre
pl_PL: sort. wg. Gatunku

en: sorted by language
pl_PL: sort. wg. Języka

en: sorted by song
pl_PL: sort. wg. Tytułu

en: sorted by path
pl_PL: sort. wg. Katalogu

en: random order
pl_PL: Losowo

en: Together
pl_PL: Razem

en: show all songs
pl_PL: Pokaż wszystkie utwory

en: has dance
pl_PL: Taniec

en: has vocals
pl_PL: Wokal

en: has duet
pl_PL: Duet

en: has guitar
pl_PL: Gitara

en: drums or keytar
pl_PL: Perkusja lub Keytar

en: full band
pl_PL: Zespół
