Performous - en to pt_BR translation catalogue (147 entries)

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Game
pt_BR: Jogo

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Graphic
pt_BR: Gráfico

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Audio Devices
pt_BR: Dispositivos de áudio

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Audio
pt_BR: Áudio

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Paths
pt_BR: Caminhos

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Hide pitch wave, notes and scoring.
pt_BR: Esconder onda de frequência, notas e pontuação.

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Hard
pt_BR: Difícil

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Pitch waves
pt_BR: Ondas de frequência

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Enable singing pitch display (when not in karaoke mode).
pt_BR: Habilitar visualização de frequência no canto (quando não estiver no modo karaokê).

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Theme
pt_BR: Tema

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Keyboard as guitar
pt_BR: Teclado como guitarra

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode).
pt_BR: Habilita o teclado como guitarra (modo Frets on Fire).

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Keyboard as drumkit
pt_BR: Teclado como kit de bateria

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Enable keyboard as drumkit.
pt_BR: Habilita o teclado com kit de bateria.

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Keyboard as dance pad
pt_BR: Teclado como tapete de dança

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Enable keyboard as dance pad.
pt_BR: Habilita o teclado como tapete de dança.

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Joystick configuration
pt_BR: Configuração do joystick

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Force joystick to some kind of instrument.
pt_BR: Forçar o joystick para algum tipo de instrumento.

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Hardware MIDI input device
pt_BR: Dispositivo de entrada MIDI de hardware

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: Windowed width
pt_BR: Largura de janela

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: The width of the window.
pt_BR: A largura da janela.

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: Windowed height
pt_BR: Altura de janela

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: The height of the window.
pt_BR: A altura da janela.

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Fullscreen mode
pt_BR: Modo tela cheia

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Enable fullscreen mode on startup.
pt_BR: Habilita o modo tela cheia na inicialização.

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Stereoscopic 3D
pt_BR: 3D estereoscópico

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Enable 3D rendering of Performous.
pt_BR: Habilita renderização 3D do Performous.

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Stereo3D type
pt_BR: Tipo do stereo3D

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Some modes may only get activated in fullscreen mode.
pt_BR: Alguns modos podem ser ativados somente em modo tela cheia.

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: Stereo3D separation
pt_BR: Separação do stereo3D

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: The strength of the effect. Experiment with different settings for best results.
pt_BR: A qualidade do efeito. Experimente com configurações diferentes para melhores resultados.

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Video playback
pt_BR: Reprodução de vídeo

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough.
pt_BR: Permite desabilitar completamente vídeos em plano de fundo. É recomendado manter isso habilitado pois o Performous vai continuar a escurecer o vídeo suavemente se o seu computador não foi suficientemente rápido.

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Webcam background
pt_BR: Webcam como plano de fundo

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song.
pt_BR: Performous pode usar a webcam como vídeo de plano de fundo. Desabilite essa opção se o Performous travar enquanto estiver entrando em uma música.

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Webcam id
pt_BR: ID da webcam

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: SVG quality
pt_BR: Qualidade SVG

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster.
pt_BR: Números grandes fazem com que o vetor de gráficos seja renderizado em resolução mais alta. Reduza-o para tornar a navegação nos menus mais rápida.

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Text quality
pt_BR: Qualidade do texto

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster.
pt_BR: Números muito grandes fazem com que o texto seja renderizado em resolução mais alta. Reduza-o para tornar tudo um pouco mais rápido.

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Benchmark mode
pt_BR: Modo benchmark

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate.
pt_BR: Limite de framrate de 100 FPS é removido e, portanto, o jogo renderiza em velocidade máxima. Os valores de FPS são exibidos no console. Por favor, repare que os drivers de vídeo ainda podem limitar a velocidade de renderização à taxa de atualização da tela.

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: Suggested latency
pt_BR: Latência sugerida

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart.
pt_BR: Essa é uma dica para o motor de áudio sobre a latência desejada. Defina isso para o mínimo possível, e preservando uma reprodução limita do áudio.

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Audio/video latency
pt_BR: Latência de áudio/vídeo

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Audio round-trip latency
pt_BR: Latência de ida e volta do áudio

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Audio/controller latency
pt_BR: Latência do áudio/controle

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: Audio devices
pt_BR: Dispositivos de áudio

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: List of audio devices to try.
pt_BR: Lista de dispositivos de áudio para tentar.

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: Menu volume
pt_BR: Volume dos menus

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: The volume level of menus, song previews and jukebox mode.
pt_BR: O nível do volume de menus, pré-visualização de músicas e modo jukebox.

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: Music volume
pt_BR: Volume das músicas

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur.
pt_BR: O volume da música durante a apresentação. Valores acima de 90 não são recomendados pois pode ocorrer distorção.

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: Failure volume
pt_BR: Volume das falhas

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder!
pt_BR: O volume do som de falhas  durente a apresentação. Valores acima de 90 não são recomendados pois pode ocorrer distorção. 11 é mais alto do que 10, mas pode chegar até 100. 89 é bem alto!

note: Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/songs type: string_list hidden: false
en: Song folders
pt_BR: Pastas das músicas

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders.
pt_BR: Onde procurar recursivamente por músicas. DATADIR no começo significa todas as pastas de dados do Performous.

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: Base folders for data
pt_BR: Pastas base para dados

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: System defaults are included automatically. Additional paths can be added here.
pt_BR: Padrões do sistema são incluídos automaticamente. Caminhos adicionais podem ser adicionados aqui.

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Beginner
pt_BR: Iniciante

en: Easy
pt_BR: Fácil

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Challenge
pt_BR: Desafio

en: Ready!
pt_BR: Pronto!

en: Start performing!
pt_BR: Comece a apresentação!

en: Select track
pt_BR: Seleciona a faixa

en: Select difficulty
pt_BR: Selecione a dificuldade

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Exit to song browser
pt_BR: Sair do navegador de músicas

en: STOP!
pt_BR: PARE!

en: Streak!
pt_BR: Acerto!

en: Kids
pt_BR: Crianças

en: Expert
pt_BR: Especialista

en: Lefty-mode
pt_BR: Modo canhoto

en: Toggle lefty-mode
pt_BR: Ativar modo canhoto

en: God Mode
    Activated!
pt_BR: God Mode
    ativado!

en: Mistakes ignored!
pt_BR: Erros ignorados!

en: God Mode Ready!
pt_BR: God Mode disponível!

en: Drum Fill!
pt_BR: Ritmo de bateria!

en: Resume
pt_BR: Resumir

en: Back to performing!
pt_BR: Volte à apresentação!

en: Rejoin
pt_BR: Alterar

en: Change selections
pt_BR: Alterar seleções

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Start the song
    from the beginning
pt_BR: Comece a música
    do começo

en: Loading audio samples...
pt_BR: Carregando amostras de áudio...

en: Creating screens...
pt_BR: Criando telas...

en: Screenshot taken!
pt_BR: Captura de tela armazenada!

en: Screenshot failed!
pt_BR: Captura de tela falhou!

en: No player!
pt_BR: Nenhum jogador!

en: Hit singer
pt_BR: Cantor de sucesso

en: Lead singer
pt_BR: Cantor líder

en: Rising star
pt_BR: Estrela em ascensão

en: Amateur
pt_BR: Amador

en: Tone deaf
pt_BR: Surdo

en: Maniac
pt_BR: Maníaco

en: Hoofer
pt_BR: Dançarino

en: Loser
pt_BR: Perdedor

en: Rocker
pt_BR: Rockeiro

en: It seems you have some manual configurations
    incompatible with this user interface.
    Saving these settings will override
    all existing audio device configuration.
    Your other options changes will be saved too.
pt_BR: Parece que você tem algumas configurações
    manuais incompatíveis com essa interface de
    usuário. Ao salvar essas configurações vai
    sobrescrever todos as configurações dos 
    dispositivos de áudio existentes. Suas outras
    alterações também serão salvas.

en: - Unassigned -
pt_BR: - Não atribuído -

en: Use arrow keys to configure. Hit Enter/Start to save and test or Esc/Select to cancel. Ctrl + R to reset defaults
pt_BR: Use as setas do teclado para configurar. Pressione Enter/Start para salvar e testar ou Esc/Select para cancelar. Ctrl + R para redefinir para o padrão

en: For advanced device configuration, use command line parameter --audio (use --audiohelp for details).
pt_BR: Para configurações avançada de dispositivo, use o parâmetro de linha de comando --audio (use --audiohelp para detalhes).

en: Some devices failed to open!
pt_BR: Alguns dispositivos falharam ao abrir!

en: No playback devices could be used.
pt_BR: Nenhum dispositivo de reprodução pôde ser usado.

en: 
    Please configure some before playing.
pt_BR: 
    Por favor, configure algumas algum antes de jogar.

en: Settings saved as system defaults.
pt_BR: Configurações salvas como padrão do sistema.

en: Settings saved.
pt_BR: Configurações salvas.

en: Ctrl + S to save, Ctrl + R to reset defaults
pt_BR: Ctrl + S para salvar, Ctrl + R para redefinir para o padrão

en: Perform
pt_BR: Apresentar

en: Practice
pt_BR: Praticar

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: No players found!
pt_BR: Nenhum jogador encontrado!

en: Enter a name to create a new player.
pt_BR: Digite um nome para criar um novo jogador.

en: Press enter to create player!
pt_BR: Pressione enter para criar o jogador!

en: Change player with arrow keys.
pt_BR: Mude de jogador com as setas do teclado.

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Type text to filter or create a new player.
pt_BR: Digite texto para filtrar ou criar um novo jogador.

en: Search Text:
pt_BR: Pesquisar texto:

en: Initializing webcam...
pt_BR: Inicializando webcam...

en: Loading video...
pt_BR: Carregando vídeo...

en: Loading song...
pt_BR: Carregando música...

en: Song contains broken tracks!
pt_BR: A música contém faixas corrompidas!

en: Loading menu...
pt_BR: Carregando menu...

en: Loading complete
pt_BR: Carregamento concluído

en:    ENTER to skip instrumental break
pt_BR:    ENTER para pular o intervalo instrumental

en:    Remember to wait for grading!
pt_BR:    Lembre-se de esperar pela pontuação!

en: No songs found!
pt_BR: Nenhuma música encontrada!

en: <type in to search>
pt_BR: <digite para pesquisar>

en: Guitar
pt_BR: Guitarra

en: Coop guitar
pt_BR: Guitarra co-op

en: Rhythm guitar
pt_BR: Guitarra rítmica

en: Bass
pt_BR: Baixo

en: Drums
pt_BR: Baterias

en: Vocals
pt_BR: Vocais

en: Harmonic 1
pt_BR: Harmônica 1

en: Harmonic 2
pt_BR: Harmônica 2

en: Harmonic 3
pt_BR: Harmônica 3

en: sorted by artist
pt_BR: ordenar por artista

en: sorted by edition
pt_BR: ordenar por edição

en: sorted by genre
pt_BR: ordenar por gênero

en: sorted by language
pt_BR: ordenar por idioma

en: sorted by song
pt_BR: ordenar por música

en: sorted by path
pt_BR: ordenar por caminho

en: random order
pt_BR: ordem aleatória
