Performous - en to fi translation catalogue (230 entries)

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Game
fi: Peli

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Graphic
fi: Grafiikka

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Audio Devices
fi: Äänilaitteet

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Audio
fi: Ääni

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Paths
fi: Tiedostopolut

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: Karaoke mode
fi: Karaoketila

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Hide pitch wave, notes and scoring.
fi: Piilota ääniaallon piirto, nuotit ja pisteytys.

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Hard
fi: Vaikea

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Lyric highlight style
fi: Lyriikoiden korostustyyli

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Autoplay
fi: Automaattinen toisto

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Keep playing random songs after the playlist is empty.
fi: Jatka soittamalla satunnaisia kappaleita kun soittolista on tyhjä.

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Pitch waves
fi: Äänenkorkeusaallot

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Enable singing pitch display (when not in karaoke mode).
fi: Ota käyttöön laulun äänenkorkeuden näyttäminen (kun ei olla karaoketilassa).

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Theme
fi: Teema

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Name of the theme to use.
fi: Käytettävän teeman nimi.

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Disabled
fi: Pois

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Keyboard as guitar
fi: Näppäimistö kitarana

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode).
fi: Käytä näppäimistöä kitarana (Frets on Fire -pelitila).

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Keyboard as drumkit
fi: Näppäimistö rumpuina

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Enable keyboard as drumkit.
fi: Käytä näppäimistöä rumpusettinä.

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Keyboard as dance pad
fi: Näppäimistö tanssimattona

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Enable keyboard as dance pad.
fi: Käytä näppäimistöä tanssimattona.

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Keyboard as keytar
fi: Näppäimistö pianona

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Enable keyboard as keytar.
fi: Käytä näppäimistöä pianona.

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Force controller A's type
fi: Pakota peliohjain A:n tyyppi

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the first controller to the given type.
fi: Ohita automaattinen tunnistus ja pakota ensimmäisen peliohjaimen tyyppi.

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Force controller B's type
fi: Pakota peliohjain B:n tyyppi

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the second controller to the given type.
fi: Ohita automaattinen tunnistus ja pakota toisen peliohjaimen tyyppi.

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Force controller C's type
fi: Pakota peliohjain C:n tyyppi

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the third controller to the given type.
fi: Ohita automaattinen tunnistus ja pakota kolmannen peliohjaimen tyyppi.

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Force controller D's type
fi: Pakota peliohjain D:n tyyppi

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the fourth controller to the given type.
fi: Ohita automaattinen tunnistus ja pakota neljännen peliohjaimen tyyppi.

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Joystick configuration
fi: Peliohjain säädöt

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Force joystick to some kind of instrument.
fi: Pakota peliohjain jonkinlaiseksi instrumentiksi.

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Hardware MIDI input device
fi: MIDI sisääntulolaite

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices.
fi: Säännöllinen lauseke MIDI laitteen valitsemiseksi. Oletuksena käytetään kaikkia saatavilla olevia.

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: Windowed width
fi: Ikkunoitu leveys

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: The width of the window.
fi: Ikkunan leveys.

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: Windowed height
fi: Ikkunoitu korkeus

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: The height of the window.
fi: Ikkunan korkeus.

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Fullscreen mode
fi: Kokoruututila

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Enable fullscreen mode on startup.
fi: Ota kokoruututila käyttöön.

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Stereoscopic 3D
fi: Stereo 3D

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Enable 3D rendering of Performous.
fi: Aktivoi Performouksen 3D renderöinti.

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Stereo3D type
fi: Stereo 3D:n tyyppi

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Some modes may only get activated in fullscreen mode.
fi: Jotkin tilat aktivoituvat vain kokoruudun tilassa.

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: Stereo3D separation
fi: Stereoerotus

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: The strength of the effect. Experiment with different settings for best results.
fi: Efektin voimakkuus. Kokeile erilaisia arvoja saavuttaaksesi parhaan tuloksen.

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Video playback
fi: Videotoisto

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough.
fi: Poista musiikkivideot käytöstä. Suositeltavaa on jättää ne päälle, koska Performous osaa häivyttää ne automaattisesti, jos tietokoneesta näyttää loppuvan tehot.

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Webcam background
fi: Web-kamera taustana

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song.
fi: Performous voi yrittää käyttää web-kameran videota kappaleiden taustakuvana. Poista käytöstä jos peli kaatuu kappaletta ladatessa.

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Webcam id
fi: Web-kameran tunniste

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: SVG quality
fi: Vektorikuvien laatu

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster.
fi: Suuremmilla luvuilla vektorikuvat luodaan korkeammalla tarkkuudella. Pienentämällä arvoa valikoissa liikkuminen nopeutuu.

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Text quality
fi: Tekstin laatu

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster.
fi: Suuremmilla arvoilla teksti piirretään tarkempana. Tämä vaikuttaa hieman suorituskykyyn lähes kaikkialla.

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Benchmark mode
fi: Suorituskyvynmittaustila

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate.
fi: Ruudunpäivitysnopeuden raja 100 FPS poistetaan ja sen nopeusarvoja tulostetaan terminaaliin. Huomaa, että näytönohjainajurit saattavat vielä rajoittaa nopeutta.

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: Suggested latency
fi: Toivottu latenssi

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart.
fi: Vihje äänilaitteille latenssin suuruudesta. Aseta niin matalaksi kuin mahdollista ilman äänen häiriöitä. Vaatii uudelleenkäynnistyksen.

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Audio/video latency
fi: Ääni/video latenssi

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Audio round-trip latency
fi: Äänen edestakainen latenssi

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Audio/controller latency
fi: Ääni/peliohjain latenssi

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: Audio devices
fi: Äänilaitteet

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: List of audio devices to try.
fi: Lista kokeiltavista äänilaitteista.

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: Menu volume
fi: Valikkojen äänenvoimakkuus

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: The volume level of menus, song previews and jukebox mode.
fi: Äänenvoimakkuus valikoissa, kappaleiden esikuunteluissa ja jukeboksitilassa.

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: Music volume
fi: Musiikin voimakkuus

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur.
fi: Pelin äänenvoimakkuus. Yli 90 menevät arvot eivät ole suositeltavia mahdollisen äänen vääristymisen takia.

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: Failure volume
fi: Virheiden äänenvoimakkuus

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder!
fi: Virheäänien voimakkuus. Yli 90 menevät arvot eivät ole suositeltavia mahdollisen äänen vääristymisen takia.

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Microphone pass-through
fi: Äänen läpivienti

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Send captured singing voice to speakers.
fi: Lähetä mikrofonista nauhoitettu ääni kaiuttimille.

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: Pass-through volume ratio
fi: Läpiviennin äänenvoimakkuussuhde

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: How much voice is amplified compared to the music.
fi: Kuinka paljon laulun äänenvoimakkuutta kasvatetaan musiikkiin suhteutettuna.

note: Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/songs type: string_list hidden: false
en: Song folders
fi: Kappaleiden sijainnit

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders.
fi: Mistä etsiä rekursiivisesti kappaleita. DATADIR alussa tarkoittaa kaikkia Performouksen järjestelmäkansioita.

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: Base folders for data
fi: Järjestelmäkansiot

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: System defaults are included automatically. Additional paths can be added here.
fi: Järjestelmän oletuskansiot sisällytetään automaattisesti. Omia voi lisätä tähän.

en: Enabled
fi: Päällä

en: Beginner
fi: Aloittelija

en: Easy
fi: Helppo

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Challenge
fi: Haastavin

en: Ready!
fi: Valmis!

en: Start performing!
fi: Aloita esiintyminen!

en: Select track
fi: Valitse pelimuoto

en: Select difficulty
fi: Valitse vaikeusaste

en: Quit
fi: Lopeta

en: Exit to song browser
fi: Poistu kappalevalintaan

en: STOP!
fi: SEIS!

en: Streak!
fi: Sarja!

en: Kids
fi: Lapset

en: Expert
fi: Ekspertti

en: Lefty-mode
fi: Vasuritila

en: ON
fi: Päällä

en: OFF
fi: Pois

en: Toggle lefty-mode
fi: Vasenkätisyystila

en: God Mode
    Activated!
fi: Jumalmoodi
    Aktivoitu!

en: Mistakes ignored!
fi: Virheitä ei huomioida!

en: God Mode Ready!
fi: Jumalmoodi valmis!

en: Drum Fill!
fi: Rumpufilli!

en: Solo!
fi: Soolo!

en: Resume
fi: Jatka

en: Back to performing!
fi: Takaisin esiintymään!

en: Rejoin
fi: Liity uudelleen

en: Change selections
fi: Vaihda valintoja

en: Restart
fi: Uudestaan

en: Start the song
    from the beginning
fi: Aloita kappale
    alusta uudelleen

en: Loading audio samples...
fi: Ladataan ääniä...

en: Creating screens...
fi: Luodaan näkymät...

en: Screenshot taken!
fi: Kuvakaappaus tallennettu!

en: Screenshot failed!
fi: Kuvakaappaus epäonnistui!

en: View playlist
fi: Näytä soittolista

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: No player!
fi: Pelaajia ei löytynyt!

en: Hit singer
fi: Tähti

en: Lead singer
fi: Solisti

en: Rising star
fi: Harrastaja

en: Amateur
fi: Amatööri

en: Tone deaf
fi: Lahjaton

en: Maniac
fi: Maanikko

en: Hoofer
fi: Ekspertti

en: Loser
fi: Luuseri

en: Virtuoso
fi: Virtuoosi

en: Rocker
fi: Rokkari

en: It seems you have some manual configurations
    incompatible with this user interface.
    Saving these settings will override
    all existing audio device configuration.
    Your other options changes will be saved too.
fi: Näyttäisi, että sinulla on manuaalisia säätöjä,
    jotka ovat epäyhteensopivia tämän työkalun kanssa.
    Tallentaminen ylikirjoittaa kaikki aiemmat
    äänilaitevalintasi. Muut mahdolliset säädöt
    tallennetaan samalla.

en: - Unassigned -
fi: - Ei asetettu -

en: Use arrow keys to configure. Hit Enter/Start to save and test or Esc/Select to cancel. Ctrl + R to reset defaults
fi: Nuolinäppäimet säätävät. Enter/Start tallentaa ja testaa, Esc/Select peruuttaa. Ctrl + R palauttaa oletukset.

en: For advanced device configuration, use command line parameter --audio (use --audiohelp for details).
fi: Monimutkaisempia asetuksia halutessasi, käytä --audio komentoriviparametriä (--audiohelp auttaa).

en: Some devices failed to open!
fi: Jotkin laitteista eivät olleet saatavilla!

en: No playback devices could be used.
fi: Äänen ulostulolaitteita ei löytynyt.

en: 
    Please configure some before playing.
fi: 
    Säädä ääniasetuksia ennen pelaamista.

en: Settings saved as system defaults.
fi: Asetukset tallennettu järjestelmän oletuksiksi.

en: Settings saved.
fi: Asetukset tallennettu.

en: Ctrl + S to save, Ctrl + R to reset defaults
fi: Ctrl + S tallentaaksesi, Ctrl + R palauttaaksesi oletusarvot

en: Perform
fi: Esiinny

en: Practice
fi: Harjoittele

en: Configure
fi: Asetukset

en: No players found!
fi: Pelaajia ei löytynyt!

en: Enter a name to create a new player.
fi: Syötä nimi luodaksesi uuden pelaajan.

en: Press enter to create player!
fi: Paina Enter luodaksesi pelaajan!

en: No players worth mentioning!
fi: Ei maininnan arvoisia pelaajia!

en: Change player with arrow keys.
fi: Valitse pelaaja nuolinäppäimillä.

en: Name:
fi: Nimi:

en: Type text to filter or create a new player.
fi: Kirjoita etsiäksesi tai luodaksesi uuden pelaajan.

en: Search Text:
fi: Etsi:

en: Initializing webcam...
fi: Alustetaan webkameraa...

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue playing
fi: Jatka esiintymistä

en: Add songs
fi: Lisää kappaleita

en: Open the song browser to add more songs
fi: Avaa musiikkiselain lisätäksesi kappaleita

en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Randomize the order of the playlist
fi: Sekoittaa soittolistan järjestyksen

en: Clear and exit
fi: Tyhjennä ja poistu

en: Remove all the songs from the list
fi: Poista kaikki kappaleet listasta

en: Back
fi: Takaisin

en: Back to playlist viewer
fi: Takaisin soittolistaan

en: Press enter to view song options
fi: Paina enter avataksesi kappalevalinnat

en: View more options
fi: Näytä lisää valintoja

en: View general playlist settings
fi: Näytä yleiset soittolista-asetukset

en: Play first
fi: Soita ensimmäinen

en: Ignore the playlist's order and play this song first
fi: Jätä soittolistan järjestys huomioimatta ja soita tämä kappale ensin

en: Start the song already!
fi: Aloita jo!

en: Remove
fi: Poista

en: Remove this song from the list
fi: Poista tämä kappale listasta

en: Move this song up the list
fi: Siirrä tämä kappale ylöspäin listalla

en: Move this song down the list
fi: Siirrä tämä kappale alaspäin listalla

en: Loading video...
fi: Ladataan videota...

en: Loading song...
fi: Ladataan kappaletta...

en: Song contains broken tracks!
fi: Kappaleessa on rikkinäisiä osia!

en: Loading menu...
fi: Ladataan valikkoa...

en: Loading complete
fi: Lataaminen valmis

en: Start
fi: Aloita

en: Start performing
fi: Aloita esiintyminen

en: Duet mode
fi: Duettotila

en: Normal mode
fi: Normaalitila

en: Switch between duet and regular singing mode
fi: Vaihda dueton ja normaalin laulamisen välillä

en: Change vocal track
fi: Vaihda lauluraita

en: Skip
fi: Ohita

en: Skip current song
fi: Hyppää nykyisen kappaleen yli

en: Press UP to join dance!
fi: Paina YLÖS liittyäksesi tanssiin!

en: Step UP to join!
fi: Paina YLÖS tanssiaksesi!

en: Press 1 to join guitar!
fi: Paina 1 liittyäksesi kitaralla!

en: Press GREEN to join!
fi: Paina VIHREÄÄ liittyäksesi!

en: Press SPACE to join drums!
fi: Paina VÄLI liittyäksesi rummuilla!

en: KICK to join!
fi: Paina BASSORUMPUA liittyäksesi!

en:    ENTER to skip instrumental break
fi:    ENTER hypätäksesi lauluosaan

en:    Autoplay enabled
fi:   Automaattinen toisto päällä

en:    Remember to wait for grading!
fi:    Muista odottaa arvostelua!

en: Sorry, no songs match the search!
fi: Yksikään kappale ei vastannut hakuasi!

en: Sorry, no songs match the filter!
fi: Valitun tyyppisiä kappaleita ei löydy!

en: No songs found!
fi: Kappaleita ei löytynyt!

en: Visit performous.org for free songs
fi: Hae ilmaista musiikkia osoitteesta performous.org

en: <type in to search>
fi: <kirjoita etsiäksesi>

en: songs
fi: kappaleet

en: options
fi: vaihtoehdot

en: sort order:
fi: järjestys:

en: type filter:
fi: tyyppisuodin:

en: hiscores
fi: ennätykset

en: jukebox mode
fi: musiikkisoitin

en: start a playlist with this song!
fi: aloita soittolista tällä kappaleella

en: open the playlist menu
fi: avaa soittolistavalikko

en: Play
fi: Pelaa

en: Clear playlist
fi: Tyhjennä soittolista

en: Guitar
fi: Kitara

en: Coop guitar
fi: Soolokitara

en: Rhythm guitar
fi: Rytmikitara

en: Bass
fi: Basso

en: Drums
fi: Rummut

en: Vocals
fi: Laulu

en: Harmonic 1
fi: Harmonia 1

en: Harmonic 2
fi: Harmonia 2

en: Harmonic 3
fi: Harmonia 3

en: sorted by artist
fi: järjestetty esittäjän mukaan

en: sorted by edition
fi: järjestetty julkaisun mukaan

en: sorted by genre
fi: järjestetty lajityypin mukaan

en: sorted by language
fi: järjestetty kielen mukaan

en: sorted by song
fi: järjestetty kappaleen mukaan

en: sorted by path
fi: järjestetty polun mukaan

en: random order
fi: satunnainen järjestys

en: Together
fi: Yhdessä

en: show all songs
fi: näytä kaikki kappaleet

en: has dance
fi: tanssi

en: has vocals
fi: laulu

en: has duet
fi: duetto

en: has guitar
fi: kitara

en: drums or keytar
fi: rummut tai koskettimisto

en: full band
fi: täysi bändi
