Performous - en to fr_FR translation catalogue (356 entries)

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Game
fr_FR: Jeu

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Gameplay related options.
fr_FR: Configurer les options de jeu.

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Graphic
fr_FR: Graphique

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Configure rendering and video settings.
fr_FR: Configurer les options vidéos et graphiques.

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Audio Devices
fr_FR: Périphériques audio

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Setup microphones and playback.
fr_FR: Configurer les microphones et la sortie son.

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Configure general audio settings.
fr_FR: Configurer les options audio.

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Paths
fr_FR: Chemins

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Setup song and data paths.
fr_FR: Configurer les chemins des morceaux et des données.

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: Karaoke mode
fr_FR: Mode karaoké

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Hide pitch wave, notes and scoring.
fr_FR: Cacher la hauteur chantée, les notes et le score.

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Hard
fr_FR: Difficile

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Perfect
fr_FR: Parfait

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Difficulty
fr_FR: Difficulté

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Game difficulty.
fr_FR: Choisir la difficulté.

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Lyric highlight style
fr_FR: Type d'affichage des paroles

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Autoplay
fr_FR: Lecture auto

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Keep playing random songs after the playlist is empty.
fr_FR: Jouer un morceau au hasard après la fin de la playlist.

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Pitch waves
fr_FR: Hauteur chantée

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Enable singing pitch display (when not in karaoke mode).
fr_FR: Active l'affichage de la hauteur du chant (pas dans le mode karaoké)

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Theme
fr_FR: Thème

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Name of the theme to use.
fr_FR: Nom du thème à utiliser.

note: Playlist screen timeout How long it will take before the next song in the playlist starts automatically. name: game/playlist_screen_timeout type: uint value: 15
en: Playlist screen timeout
fr_FR: Durée d'affichage de la liste de lecture

note: Playlist screen timeout How long it will take before the next song in the playlist starts automatically. name: game/playlist_screen_timeout type: uint value: 15
en: How long it will take before the next song in the playlist starts automatically.
fr_FR: Temps avant que la chanson suivante de la liste ne démarre automatiquement.

note: Song results timeout How long the scores will be displayed for after finishing a song. name: game/results_timeout type: uint value: 5
en: Song results timeout
fr_FR: Durée d'affichage des meilleurs scores

note: Song results timeout How long the scores will be displayed for after finishing a song. name: game/results_timeout type: uint value: 5
en: How long the scores will be displayed for after finishing a song.
fr_FR: Durée d'affichage du score après une chanson.

note: High-score timeout How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song. name: game/highscore_timeout type: uint value: 5
en: High-score timeout
fr_FR: Durée d'affichage des meilleurs scores

note: High-score timeout How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song. name: game/highscore_timeout type: uint value: 5
en: How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song.
fr_FR: Durée avant que l'affichage des meilleurs scores ne cède la place à la chanson suivante.

note: Language Language to show Performous in name: game/language type: uint value: 1337
en: Language
fr_FR: Langue

note: Language Language to show Performous in name: game/language type: uint value: 1337
en: Language to show Performous in
fr_FR: Langue dans laquelle afficher Performous

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Disabled
fr_FR: Désactivé

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Webserver access
fr_FR: Accès au serveur web

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart).
fr_FR: Activer pour rendre performous contrôlable depuis une interface web (demande un redémarrage).

note: Case-sensitive sorting. Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting. name: game/case-sorting type: bool value: false
en: Case-sensitive sorting.
fr_FR: Respecter Majuscules/minuscules.

note: Case-sensitive sorting. Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting. name: game/case-sorting type: bool value: false
en: Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting.
fr_FR: Fait la distinction entre les majuscules et les minuscules lors du tri.

note: Webserver port Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications. name: game/webserver_port type: uint value: 8000
en: Webserver port
fr_FR: Port du serveur web

note: Webserver port Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications. name: game/webserver_port type: uint value: 8000
en: Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications.
fr_FR: Port à utiliser pour le serveur web. Prenez soin d'en choisir un qui n'est pas utilisé par une autre application.

note: Webserver fallback port Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications. name: game/webserver_fallback_port type: uint value: 8001
en: Webserver fallback port
fr_FR: Port de repli

note: Webserver fallback port Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications. name: game/webserver_fallback_port type: uint value: 8001
en: Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications.
fr_FR: Port à utiliser au cas ou le port original du serveur web n'est pas disponible. Prenez un un qui soit certainement libre.

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song.
fr_FR: Type de mise à l’échelle des notes.

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Keyboard as guitar
fr_FR: Guitare au clavier

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode).
fr_FR: Activer la guitare au clavier (mode Frets on Fire)

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Keyboard as drumkit
fr_FR: Batterie au clavier

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Enable keyboard as drumkit.
fr_FR: Activer la batterie au clavier.

note: Drums use Pro mode Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.) name: game/drum_promode type: bool value: true
en: Drums use Pro mode
fr_FR: Le batterie est en mode Pro

note: Drums use Pro mode Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.) name: game/drum_promode type: bool value: true
en: Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.)
fr_FR: Le batterie est en mode Pro (les toms ne sont pas des cymbales).

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Keyboard as dance pad
fr_FR: Tapis de danse au clavier

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Enable keyboard as dance pad.
fr_FR: Activer le tapis de danse au clavier.

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Keyboard as keytar
fr_FR: Keytar au clavier

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Enable keyboard as keytar.
fr_FR: Activer le keytar au clavier.

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Auto
fr_FR: Automatique

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Force controller A's type
fr_FR: Forcer le contrôleur de type A

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the first controller to the given type.
fr_FR: Ignorer l'auto-détection et forcer le premier contrôleur à utiliser un certain type d'instrument.

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Force controller B's type
fr_FR: Forcer le contrôleur de type B

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the second controller to the given type.
fr_FR: Ignorer l'auto-détection et forcer le deuxième contrôleur à utiliser un certain type d'instrument.

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Force controller C's type
fr_FR: Forcer le contrôleur de type C

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the third controller to the given type.
fr_FR: Ignorer l'auto-détection et forcer le troisième contrôleur à utiliser un certain type d'instrument.

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Force controller D's type
fr_FR: Forcer le contrôleur de type D

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the fourth controller to the given type.
fr_FR: Ignorer l'auto-détection et forcer le quatrième contrôleur à utiliser un certain type d'instrument.

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Joystick configuration
fr_FR: Configuration des manettes

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Force joystick to some kind of instrument.
fr_FR: Attribuer de force une manette à un type d'instrument.

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Hardware MIDI input device
fr_FR: Périphérique MIDI d'entrée

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices.
fr_FR: Expression régulière pour sélectionner le périphérique MIDI à utiliser. Par défaut utiliser tous les périphériques disponibles.

note: Word Collation Words that should be ignored when sorting. name: game/sorting_ignore type: string_list
en: Word Collation
fr_FR: Mots à ignorer lors du tri

note: Word Collation Words that should be ignored when sorting. name: game/sorting_ignore type: string_list
en: Words that should be ignored when sorting.
fr_FR: Mots à ignorer lors du tri.

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: Windowed width
fr_FR: Largeur de la fenêtre

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: The width of the window.
fr_FR: La largeur de la fenêtre.

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: Windowed height
fr_FR: Hauteur de la fenêtre

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: The height of the window.
fr_FR: La hauteur de la fenêtre.

note: X-Position of the window The X-Position of the window. name: graphic/window_pos_x type: int value: 0 hidden: true
en: X-Position of the window
fr_FR: Position horizontale

note: X-Position of the window The X-Position of the window. name: graphic/window_pos_x type: int value: 0 hidden: true
en: The X-Position of the window.
fr_FR: La position horizontale de la fenêtre.

note: Y-Position of the window The Y-Position of the window. name: graphic/window_pos_y type: int value: 0 hidden: true
en: Y-Position of the window
fr_FR: Position verticale

note: Y-Position of the window The Y-Position of the window. name: graphic/window_pos_y type: int value: 0 hidden: true
en: The Y-Position of the window.
fr_FR: La position verticale de la fenêtre.

note: High DPI Graphics Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart. name: graphic/highdpi type: bool value: true
en: High DPI Graphics
fr_FR: Affichage haute définition

note: High DPI Graphics Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart. name: graphic/highdpi type: bool value: true
en: Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart.
fr_FR: Activer affichage High-DPI (Retina) quand disponible; nécessite le redémarrage.

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Fullscreen mode
fr_FR: Mode plein écran

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Enable fullscreen mode on startup.
fr_FR: Activer le mode plein écran au démarrage.

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Stereoscopic 3D
fr_FR: Stéréoscopie 3D

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Enable 3D rendering of Performous.
fr_FR: Activer le rendu 3D stéréoscopique.

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Stereo3D type
fr_FR: Type de rendu stéréoscopique

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Some modes may only get activated in fullscreen mode.
fr_FR: Certains modes ne peuvent être activés qu'en plein écran.

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: Stereo3D separation
fr_FR: Séparation Stereo3D

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: The strength of the effect. Experiment with different settings for best results.
fr_FR: Espacement des deux images stéréoscopiques. Essayez plusieurs valeurs pour obtenir le meilleur résultat.

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Video playback
fr_FR: Vidéo playback

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough.
fr_FR: Permet de désactiver toutes les vidéos. Il est recommandé de garder cette option activée car Performous va automatiquement désactiver la vidéo en cas de problème de performances de votre ordinateur.

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Webcam background
fr_FR: Webcam en fond d'écran

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song.
fr_FR: Performous peut essayer d'utiliser une webcam comme vidéo. Désactivez en cas de crash.

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Webcam id
fr_FR: Id de la webcam

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device.
fr_FR: Utilisez 0 pour l'auto-détection ou un numéro en partant de 1 pour choisir un périphérique spécifique.

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: SVG quality
fr_FR: Qualité SVG

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster.
fr_FR: Les grandes valeurs génèrent les images vectorielles en haute résolution. Diminuez cette valeur en cas de problèmes de performance.

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Text quality
fr_FR: Qualité des textes

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster.
fr_FR: Les grandes valeurs génèrent les textes en haute résolution. Diminuez cette valeur en cas de problèmes de performance.

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Benchmark mode
fr_FR: Mode perfomance

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate.
fr_FR: La limite de 100 FPS (Images par seconde) est levée et le jeu tourne à vitesse maximale. Les FPS sont affichées dans la console. Veuillez noter que le pilote vidéo peut néanmoins limiter la vitesse au taux de rafraîchissement.

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: Suggested latency
fr_FR: Latence suggérée

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart.
fr_FR: Ceci est une aide donnée au moteur audio pour la latence souhaitée. Choisir la valeur la plus petite possible sans que cela ne nuise à la qualité audio. Redémarrez.

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Audio Backend
fr_FR: Système audio

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms.
fr_FR: Configurer le périphérique audio à utiliser; Tous les périphériques ne sont pas disponibles sur toutes les plateformes.

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Audio/video latency
fr_FR: Latence audio/vidéo

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,' or 'Ctrl + .' to adjust this while performing.
fr_FR: Affecte tous les modes. Choisissez une valeur négative si le retard entre l'entrée et l'affichage est plus important que la latence audio. Choisissez une valeur positive dans le cas contraire, ou une valeur nulle s'ils sont égaux. Ajustez pour faire en sorte que les notes passent le curseur en rythme avec la musique. Utilisez 'Ctrl + ;' ou 'Ctrl + :' pour l'ajuster pendant une chanson.

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Audio round-trip latency
fr_FR: Latence audio/audio

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='.
fr_FR: Affecte uniquement le chant. Temps nécessaire pour que la musique arrive jusqu'aux enceintes, revienne par le microphone et que Performous ait le temps de l'analyser. Pendant le chant, utilisez Ctrl+S pour le mode synth et ajustez avec 'Ctrl + )' or 'Ctrl + ='.

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Audio/controller latency
fr_FR: Latence audio/controlleur

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing.
fr_FR: Affecte uniquement les instruments et les tapis de danse. Latence entre le périphérique USB et la sortie sonore. Utilisez 'Ctrl + ^' ou 'Ctrl + $' pour l'ajuster pendant une chanson.

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: Audio devices
fr_FR: Périphériques audio

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: List of audio devices to try.
fr_FR: Liste des périphériques audio à tester.

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: Menu volume
fr_FR: Volume du menu

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: The volume level of menus, song previews and jukebox mode.
fr_FR: Le volume sonore des menus, de l'aperçu des chansons et du mode jukebox.

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: Music volume
fr_FR: Volume de la musique

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur.
fr_FR: Le volume de la musique pendant le jeu. Les valeurs supérieures à 90 ne sont pas recommandées (distorsion).

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: Failure volume
fr_FR: Volume des erreurs

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder!
fr_FR: Le volume des notifications d'erreur pendant le jeu. Les valeurs supérieures à 90 ne sont pas recommandées (distorsion)!

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Microphone pass-through
fr_FR: Microphone en accès direct (pass-through)

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Send captured singing voice to speakers.
fr_FR: Envoyer la sortie des micros vers les haut-parleurs.

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: Pass-through volume ratio
fr_FR: Volume de l'accès direct (pass-through)

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: How much voice is amplified compared to the music.
fr_FR: Quel est le niveau d'amplification des micros par rapport à la musique.

note: Suppress center channel Suppress audio of center channel (e.g. vocals). name: audio/suppress_center_channel type: bool value: false
en: Suppress center channel
fr_FR: Supprimer le canal central

note: Suppress center channel Suppress audio of center channel (e.g. vocals). name: audio/suppress_center_channel type: bool value: false
en: Suppress audio of center channel (e.g. vocals).
fr_FR: Supprimer le canal central audio (ex : les voix)

note: Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/songs type: string_list hidden: false
en: Song folders
fr_FR: Répertoires des chansons

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders.
fr_FR: Où chercher récursivement pour des morceaux. DATADIR au début désigne tous les répertoires de données.

note: Show hidden folders When true the screen 'Paths' will also show hidden folders. name: paths/showhiddenfolders type: bool value: false
en: Show hidden folders
fr_FR: Montrer les dossiers cachés

note: Show hidden folders When true the screen 'Paths' will also show hidden folders. name: paths/showhiddenfolders type: bool value: false
en: When true the screen 'Paths' will also show hidden folders.
fr_FR: Si activé, le menu affichera aussi les répertoires cachés.

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Default Song folders
fr_FR: Répertoires des chansons

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: Base folders for data
fr_FR: Répertoire de base pour les données

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: System defaults are included automatically. Additional paths can be added here.
fr_FR: Les valeurs par défaut du système sont incluses automatiquement. D'autres chemins peuvent être ajoutés ici.

note: Sort order Currently active sort order. name: songs/sort-order type: uint value: 0 hidden: true
en: Sort order
fr_FR: Ordre de tri

note: Sort order Currently active sort order. name: songs/sort-order type: uint value: 0 hidden: true
en: Currently active sort order.
fr_FR: Ordre de tri courant.

en: A karaoke game
fr_FR: Un jeu de karaoke

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Beginner
fr_FR: Débutant

en: Easy
fr_FR: Facile

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Challenge
fr_FR: Défi

en: Perfect!
fr_FR: Parfait !

en: Excellent!-
fr_FR: Excellent !-

en: Great!-
fr_FR: Super !-

en:  Good!-
fr_FR:  Bien !-

en:   OK!-
fr_FR:   OK !-

en: Late!-
fr_FR: Plus vite !-

en: Way off!
fr_FR: A coté de la plaque !

en: -Excellent!
fr_FR: -Excellent !

en: -Great!
fr_FR: -Super !

en:  -Good!
fr_FR:  -Bien !

en:   -OK!
fr_FR:   -OK !

en: -Early!
fr_FR: -Trop tôt!

en: Ready!
fr_FR: Prêt !

en: Start performing!
fr_FR: Commencer une partie !

en: Select track
fr_FR: Sélectionner la piste

en: Select difficulty
fr_FR: Sélectionner la difficulté

en: Quit
fr_FR: Quitter

en: Exit to song browser
fr_FR: Revenir vers la liste des morceaux

en: STOP!
fr_FR: STOP !

en: Streak!
fr_FR: A la chaine !

en: Kids
fr_FR: Enfants

en: Lefty-mode
fr_FR: Mode gaucher

en: ON
fr_FR: Activé

en: OFF
fr_FR: Désactivé

en: Toggle lefty-mode
fr_FR: Basculer en mode gaucher

en: God Mode
    Activated!
fr_FR: God Mode
    Activé !

en: Mistakes ignored!
fr_FR: Erreurs ignorées !

en: God Mode Ready!
fr_FR: God Mode Prêt !

en: Drum Fill!
fr_FR: Solo Batterie !

en: Solo!
fr_FR: Solo !

en: Asturian
fr_FR: Le asturien

en: Danish
fr_FR: Le danois

en: German
fr_FR: L’allemand

en: English
fr_FR: L’anglais

en: Spanish
fr_FR: L’espagnol

en: Persian
fr_FR: Le persan

en: Finnish
fr_FR: Le finlandais

en: French
fr_FR: Le français

en: Hungarian
fr_FR: Le hongrois

en: Italian
fr_FR: L’italien

en: Japanese
fr_FR: Le japonais

en: Dutch
fr_FR: Le néerlandais

en: Polish
fr_FR: Le polonais

en: Portuguese
fr_FR: Le portugais

en: Swedish
fr_FR: Le suédois

en: Chinese
fr_FR: Le chinois

en: Resume
fr_FR: Reprendre

en: Back to performing!
fr_FR: Retourner à la partie !

en: Rejoin
fr_FR: Rejoindre le jeu

en: Change selections
fr_FR: Changer les paramètres

en: Restart
fr_FR: Redémarrer

en: Start the song
    from the beginning
fr_FR: Démarrer le morceau
    depuis le début

en: Great
fr_FR: Super

en: Good
fr_FR: Bien

en: Loading audio samples...
fr_FR: Chargement des echantillons...

en: Creating screens...
fr_FR: Création des écrans...

en: Entering main menu...
fr_FR: Entrée dans le menu principal...

en: Loading complete!
fr_FR: Chargement terminé!

en: Screenshot taken!
fr_FR: Capture d'écran effectuée!

en: Screenshot failed!
fr_FR: Échec de la capture d'écran!

en: Performous web frontend
fr_FR: Portail web de Performous

en: View database
fr_FR: Voir la base de données

en: View playlist
fr_FR: Voir la liste de lecture

en: Search and add
fr_FR: Chercher et ajouter

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Artist
fr_FR: Artiste

en: Title
fr_FR: Titre

en: Edition
fr_FR: Édition

en: Creator
fr_FR: Créateur

en: Inverted
fr_FR: Inversé

en: Update every 10 sec
fr_FR: Mis à jour toutes les 10 sec

en: Refresh database
fr_FR: Mettre à jour la base de données

en: Upcoming songs
fr_FR: Chansons à suivre

en: Refresh playlist
fr_FR: Rafraichir la liste de lecture

en: Web interface by Niek Nooijens and Arjan Speiard, for full credits regarding Performous see /docs/Authors.txt
fr_FR: Interface Web de Niek Nooijens et Arjan Speiard; la liste complète des contributeurs est dans /docs/Authors.txt

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Available songs
fr_FR: Chansons disponibles

en: Search for songs
fr_FR: Rechercher des chansons

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Move up
fr_FR: Monter

en: Move down
fr_FR: Descendre

en: Set position
fr_FR: Définir la position

en: Remove song
fr_FR: Retirer la chanson

en: Desired position of song
fr_FR: Position de la chanson

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Successfully removed song from playlist.
fr_FR: Chanson retirée de la liste de lecture.

en: Failed removing song from playlist!
fr_FR: Échec du retrait de la chanson de la liste de lecture!

en: Successfully changed position of song.
fr_FR: Chanson déplacée.

en: Failed changing position of song!
fr_FR: Échec du déplacement de la chanson!

en: Successfully moved song up.
fr_FR: Chanson remontée.

en: Failed moving song up!
fr_FR: Échec de la remontée de la chanson!

en: Successfully moved song down.
fr_FR: Chanson descendue.

en: Failed moving song down!
fr_FR: Échec de la descente de la chanson!

en: Successfully added song to the playlist.
fr_FR: Chanson ajoutée à la liste de lecture.

en: Failed adding song to the playlist!
fr_FR: Échec de l'ajout à la liste de lecture!

en: No songs found with current filter.
fr_FR: Aucune chanson ne correspond à ce critère.

en: No player!
fr_FR: Aucun joueur n'a été trouvé !

en: Hit singer
fr_FR: Superstar

en: Lead singer
fr_FR: Soliste

en: Rising star
fr_FR: Étoile montante

en: Tone deaf
fr_FR: Casserole

en: Hoofer
fr_FR: Claquettiste

en: Loser
fr_FR: Perdant

en: Virtuoso
fr_FR: Virtuose

en: Rocker
fr_FR: Rockeur

en: It seems you have some manual configurations
    incompatible with this user interface.
    Saving these settings will override
    all existing audio device configuration.
    Your other options changes will be saved too.
fr_FR: Il semble que vous ayez certaines configurations
    manuelles incompatibles avec cette interface.
    Sauvegarder cette configuration remplacera
    toutes les configurations audio préexistantes.
    Vos autres changements seront également sauvegardés.

en: - Unassigned -
fr_FR: - Non assigné -

en: Use arrow keys to configure. Hit Enter/Start to save and test or Esc/Select to cancel. Ctrl + R to reset defaults
fr_FR: Utilisez les flèches pour configurer. Tapez Entrer/Démarrer pour sauvegarder ou Ech/Select pour annuler. Ctrl+R pour remettre à zéro

en: For advanced device configuration, use command line parameter --audio (use --audiohelp for details).
fr_FR: Pour une configuration avancée veuillez utiliser la ligne de commande --audio (--audiohelp pour l'aide).

en: Some devices failed to open!
fr_FR: Certains périphériques n'ont pas pu être ouverts !

en: No playback devices could be used.
fr_FR: Aucun périphérique audio de sortie n'est utilisable.

en: 
    Please configure some before playing.
fr_FR: 
    Veuillez les configurer avant de jouer.

en: Settings saved as system defaults.
fr_FR: Configuration enregistrée comme configuration par défaut.

en: Settings saved.
fr_FR: Configuration enregistrée.

en: Ctrl + S to save, Ctrl + R to reset defaults
fr_FR: Ctrl + S pour sauvegarder, Ctrl + R pour réinitialiser

en: Perform
fr_FR: Jouer

en: Practice
fr_FR: S'exercer

en: Check your skills or test the microphones.
fr_FR: Chauffer votre voix ou tester les micros.

en: Configure
fr_FR: Options

en: Configure audio and game options.
fr_FR: Configurer les options de jeu et de son.

en: Leave the game.
fr_FR: Sortir du jeu.

en: Webserver active!
     connect to this computer
    using:
fr_FR: Serveur Web actif !
    Connectez vous à cet ordinateur
    depuis :

en: Hide hidden folders
fr_FR: Ignorer les dossiers cachés

en: Remove this folder
fr_FR: Oter ce dossier

en: Remove current folder from song folders
fr_FR: Oter le dossier courant de la liste des dossiers de chansons

en: Add this folder
fr_FR: Ajouter le dossier courant

en: Add current folder to song folders
fr_FR: Ajouter ce dossier à la liste des dossiers de chansons

en: Go to parent folder
fr_FR: Remonter au dossier parent

en: Open folder
fr_FR: Ouvrir le dossier

en: No players found!
fr_FR: Aucun joueur n'a été trouvé !

en: Enter a name to create a new player.
fr_FR: Entrez un nom pour créer un nouveau joueur.

en: Press enter to create player!
fr_FR: Pressez Entrer pour créer un nouveau joueur !

en: No players worth mentioning!
fr_FR: Pas de joueur digne de ce nom !

en: Change player with arrow keys.
fr_FR: Changez de joueur avec les flèches.

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Type text to filter or create a new player.
fr_FR: Entrez un nom pour créer ou filtrer un joueur.

en: Search Text:
fr_FR: Recherche :

en: Initializing webcam...
fr_FR: Initialisation de la webcam...

en: Loading song timestamps...
fr_FR: Chargement des marqueurs de chanson...

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Continue playing
fr_FR: Continuer à jouer

en: Add songs
fr_FR: Ajouter des morceaux

en: Open the song browser to add more songs
fr_FR: Ouvrir le navigateur de morceaux pour ajouter plus de morceaux

en: Shuffle
fr_FR: Aléatoire

en: Randomize the order of the playlist
fr_FR: Mélanger l'ordre de la liste de lecture

en: Clear and exit
fr_FR: Vider et quitter

en: Remove all the songs from the list
fr_FR: Enlever l'ensemble des morceaux de la liste

en: Back
fr_FR: Précédent

en: Back to playlist viewer
fr_FR: Retourner à la liste de lecture

en: Press enter to view song options
fr_FR: Appuyer sur ENTREE pour voir les options du morceau

en: View more options
fr_FR: Voir plus d'options

en: View general playlist settings
fr_FR: Configurer les options de la liste de lecture

en: Play first
fr_FR: Jouer en premier

en: Ignore the playlist's order and play this song first
fr_FR: Ignorer l'ordre de la liste de lecture et jouer ce morceau en premier

en: Start the song already!
fr_FR: Démarre-le ce morceau !

en: Remove
fr_FR: Enlever

en: Remove this song from the list
fr_FR: Enlever ce morceau de la liste

en: Move this song up the list
fr_FR: Monter ce morceau dans la liste

en: Move this song down the list
fr_FR: Descendre ce morceau dans la liste

en: Loading video...
fr_FR: Chargement de la vidéo...

en: Loading song...
fr_FR: Chargement de la chanson...

en: Song contains broken tracks!
fr_FR: Chanson contenant des pistes défectueuses !

en: Loading menu...
fr_FR: Chargement du menu...

en: Loading complete
fr_FR: Chargement terminé

en: Start
fr_FR: Démarrer

en: Start performing
fr_FR: Commencer une partie

en: Duet mode
fr_FR: Mode duo

en: Normal mode
fr_FR: Mode normal

en: Switch between duet and regular singing mode
fr_FR: Basculer entre le mode standard et le mode duo

en: Change vocal track
fr_FR: Change la piste de chant

en: Skip
fr_FR: Passer

en: Skip current song
fr_FR: Passer le morceau actuel

en: Press UP to join dance!
fr_FR: Appuyer sur HAUT pour entrer dans la danse !

en: Step UP to join!
fr_FR: Appuyer sur HAUT pour jouer !

en: Press 1 to join guitar!
fr_FR: Appuyer sur 1 pour jouer avec une guitare !

en: Press GREEN to join!
fr_FR: Appuyer sur VERT pour jouer !

en: Press SPACE to join drums!
fr_FR: Appuyer sur ESPACE pour jouer avec une batterie !

en: KICK to join!
fr_FR: Appuyer sur la PEDALE pour jouer !

en:    ENTER to skip instrumental break
fr_FR:    "Entrée" pour passer l'instrumental

en:    Autoplay enabled
fr_FR:    Autoplay activé

en:    Remember to wait for grading!
fr_FR:    Restez pour votre classement !

en:    Prepare for the next song!
fr_FR:    Préparez vous pour la prochaine chanson !

en:    Choose your next song!
fr_FR:    Choisir la prochaine chanson !

en: Sorry, no songs match the search!
fr_FR: Désolé, aucun morceau ne correspond à cette recherche !

en: Sorry, no songs match the filter!
fr_FR: Désolé, aucun morceau ne correspond à ce filtre !

en: No songs found!
fr_FR: Aucun morceau trouvé !

en: Visit performous.org for free songs
fr_FR: Visitez performous.org pour des morceaux gratuits

en: <type in to search>
fr_FR: <Entrez votre recherche>

en: songs
fr_FR: morceaux

en: sort order:
fr_FR: ordre :

en: type filter:
fr_FR: filtre :

en: hiscores
fr_FR: meilleurs scores

en: jukebox mode
fr_FR: mode jukebox

en: start a playlist with this song!
fr_FR: commencer une liste de lecture avec ce morceau !

en: open the playlist menu
fr_FR: ouvrir le menu de listes de lecture

en: Play
fr_FR: Jouer

en: Clear playlist
fr_FR: Vider la liste de lecture

en: Guitar
fr_FR: Guitare

en: Coop guitar
fr_FR: Guitare Coop

en: Rhythm guitar
fr_FR: Guitare rythmique

en: Bass
fr_FR: Basse

en: Drums
fr_FR: Batterie

en: Vocals
fr_FR: Voix principale

en: Harmonic 1
fr_FR: Harmonique 1

en: Harmonic 2
fr_FR: Harmonique 2

en: Harmonic 3
fr_FR: Harmonique 3

en: sorted by artist
fr_FR: classement par artiste

en: sorted by edition
fr_FR: classement par édition

en: sorted by genre
fr_FR: classement par genre

en: sorted by language
fr_FR: classement par langue

en: sorted by song
fr_FR: classement par chanson

en: sorted by path
fr_FR: classement par chemin

en: random order
fr_FR: ordre aléatoire

en: Together
fr_FR: Ensemble

en: show all songs
fr_FR: montrer tous les morceaux

en: has dance
fr_FR: contient de la danse

en: has vocals
fr_FR: contient du chant

en: has duet
fr_FR: contient un mode duo

en: has guitar
fr_FR: contient une guitare

en: drums or keytar
fr_FR: batterie ou keytar

en: full band
fr_FR: groupe complet
