peruse - en to ca@valencia translation catalogue (339 entries)

en: Peruse Reader
ca@valencia: Lector Peruse

en: Comic Book Reader by KDE
ca@valencia: Lector de llibres de còmic, creat per la comunitat KDE

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
ca@valencia: Neteja la memòria cau de la meta-informació i porta a terme una reexploració completa.

en: Open file in peruse.
ca@valencia: Obri un fitxer en el Peruse.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
ca@valencia: Vés a pantalla completa

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
ca@valencia: Ix de pantalla completa

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
ca@valencia: Tanca el llibre

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
ca@valencia: Opcions de visualització

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
ca@valencia: Direcció de lectura

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
ca@valencia: D'esquerra a dreta

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
ca@valencia: De dreta a esquerra

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
ca@valencia: Marc anterior

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
ca@valencia: Marc següent

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
ca@valencia: Pàgina anterior

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
ca@valencia: Pàgina següent

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
ca@valencia: Vés a pantalla completa

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
ca@valencia: Ix de pantalla completa

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
ca@valencia: Tanca el llibre

[ctx: Enter full screen mode on any device type]
en: Go Full Screen
ca@valencia: Vés a pantalla completa

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
ca@valencia: Ix de pantalla completa

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
ca@valencia: Tanca

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: Failed to load the reader component. This is generally caused by broken packaging. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
ca@valencia: Ha fallat en carregar el component lector. Generalment això està provocat per un empaquetament erroni. Contacteu amb qui hagui fet aquest paquet i informeu-lo d'aquest error.

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
ca@valencia: Autor:

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
ca@valencia: Editorial:

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
ca@valencia: Sèries:

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
ca@valencia: Nom de fitxer:

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
ca@valencia: Suprimeix del dispositiu

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
ca@valencia: Esteu segur de voler suprimir això del dispositiu?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
ca@valencia: Sí, suprimeix de debò

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
ca@valencia: No, cancel·la la supressió

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
ca@valencia: Arrere

[ctx: Open the book which is currently selected in the list]
en: Open Selected Book
ca@valencia: Obri el llibre seleccionat

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
ca@valencia: Cercar els llibres

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
ca@valencia: Toqueu i teclegeu per a cercar

[ctx: Closes the book details drawer]
en: Close
ca@valencia: Tanca

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
ca@valencia: (desconegut)

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
ca@valencia: (puja un nivell)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
ca@valencia: Autor/s

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
ca@valencia: Editorial

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
ca@valencia: Valoració

[ctx: label for tags field]
en: Tags
ca@valencia: Etiquetes

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
ca@valencia: (Sense etiquetes)

[ctx: label for comment field]
en: Comment
ca@valencia: Comentari

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
ca@valencia: (Sense comentari)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
ca@valencia: (no hi ha disponible cap descripció per a aquest llibre)

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
ca@valencia: , i %1

[ctx: The first author in a list of authors]
en: by %1
ca@valencia: per %1

[ctx: Author name used when there are no known authors for a book]
en: by an unknown author
ca@valencia: per un autor desconegut

en: Comics in folder: %1
ca@valencia: Còmics a la carpeta: %1

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
ca@valencia: Seleccioneu un còmic a obrir

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
ca@valencia: Obri còmics que no són a la vostra col·lecció

en: Actions
ca@valencia: Accions

en: Back
ca@valencia: Arrere

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
ca@valencia: Lector de llibres de còmic

en: Navigation
ca@valencia: Navegació

en: Show intro page
ca@valencia: Mostra la pàgina d'introducció

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
ca@valencia: Per favor, espereu mentre se cerquen els llibres...

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
ca@valencia: Llibres afegits recentment

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Group by Title
ca@valencia: Agrupa per títol

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
ca@valencia: Agrupa per autor

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Group by Series
ca@valencia: Agrupa per sèries

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Group by Publisher
ca@valencia: Agrupa per editorial

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Group by Keywords
ca@valencia: Agrupa per paraules clau

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Filter by Folder
ca@valencia: Filtra per carpeta

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
ca@valencia: Obri altres...

[ctx: Switch to the book store page]
en: Get Hot New Books
ca@valencia: Obtén llibres nous candents

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
ca@valencia: Arranjament

[ctx: Open the about page]
en: About
ca@valencia: Quant a

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
ca@valencia: Agrupa per títol

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
ca@valencia: Llibres afegits recentment

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
ca@valencia: Agrupa per sèries

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
ca@valencia: Agrupa per autor

[ctx: Title of the page with books grouped by who published them]
en: Group by Publisher
ca@valencia: Agrupa per editorial

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
ca@valencia: Agrupa per paraules clau, personatges i gèneres

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
ca@valencia: Filtra per carpeta

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
ca@valencia: Configura les carpetes indexades

en: Add folder
ca@valencia: Afig una carpeta

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
ca@valencia: Suprimeix

en: There are no folder currently indexed.
ca@valencia: Actualment no hi ha cap carpeta indexada.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
ca@valencia: Selecció de carpeta

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
ca@valencia: Selecció de carpeta

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
ca@valencia: Llibreria

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
ca@valencia: No hi ha cap llibre.
    Això no és normal, i vol dir que la connexió a internet o la botiga estan inactives.

[ctx: A submenu which allows the user to chose between translations of the book]
en: Translations
ca@valencia: Traduccions

[ctx: The option used to show no translation should be used]
en: No Translation
ca@valencia: Sense traducció

en: The link you just activated goes to something we don't really know what to do with. This suggests the book you are reading does not conform to the Advanced Comic Book Format specification, but we would still like to know about it. Please report a bug, and make the book available to us, so we can try and work out how to handle this!
ca@valencia: L'enllaç que heu activat dirigeix a a alguna cosa amb el que no se sap què fer. Això suggereix que el llibre que esteu llegint no és conforme amb l'especificació «Advanced Comic Book Format», però encara ens agradaria conèixer-ho. Informeu de l'error, i poseu-nos el llibre a la nostra disposició, per tal que puguem provar-ho i revisar com podem gestionar-ho!

en: The link you activated doesn't seem to go anywhere. We tried to find something with the ID %1 but didn't locate anything. This is likely an error in the book, and the author would probably like to know about it.
ca@valencia: L'enllaç que heu activat sembla que no dirigeix enlloc. S'ha intentat trobar alguna cosa amb l'ID %1 però no s'ha localitzat res. Probablement això és un error en el llibre, i segurament l'autor li agradaria conèixer-ho.

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading the image for a specific page]
en: Could not load the image for this page.
    This is most commonly due to a missing image decoder (specifically, the Qt Imageformats package, which Peruse depends on for loading images), and likely a packaging error. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
    
    Specifically, the image we attempted to load is called %1, and the image formats Qt is aware of are %2. If there is a mismatch there, that will be the problem.
    
    If not, please report this bug to us, and give as much information as you can to assist us in working out what's wrong.
ca@valencia: No s'ha pogut carregar la imatge d'aquesta pàgina.
    Normalment això és perquè falta un descodificador d'imatge (específicament el paquet Imageformats de les Qt, del qual depèn el Peruse per a carregar les imatges), i possiblement un error d'empaquetament. Contacteu amb els que vos han proporcionat aquest paquet i informeu-los de l'error.
    
    Concretament, la imatge que s'ha intentat carregar s'anomena %1, i els formats d'imatge que les Qt reconeixen són %2. Si ací hi ha una diferència, aquest serà el problema.
    
    Si no, informeu-nos d'aquest error, i proporcioneu tanta informació com pugueu per a ajudar-nos a trobar allò que estiga malament.

[ctx: Title for a dialog offering the user to open a link to some external resource]
en: Open External Link?
ca@valencia: Obri un enllaç extern?

[ctx: label for a button which activates an external link]
en: Open Link
ca@valencia: Obri l'enllaç

en: The link you just clicked points to somewhere outside of the book. Please check the details of the link below, to make sure that you really do want to open it, or just close this sheet.
ca@valencia: L'enllaç que acabeu de fer-hi clic apunta a alguna cosa fora del llibre. Comproveu els detalls de l'enllaç de sota, per assegurar-se que realment vulgueu obrir-lo, o tanqueu aquest full.

en: Compose an email to %1, based on the following link:
    
    %2
ca@valencia: Redacta un correu a %1, basat en l'enllaç següent:
    
    %2

en: Compose an email for %1 with the subject "%2" and the following body:
    
    %3
ca@valencia: Redacta un correu per a %1 amb l'assumpte «%2» i el cos següent:
    
    %3

en: Compose an email for %1 with the subject "%2"
ca@valencia: Redacta un correu per a %1 amb l'assumpte «%2»

en: Compose email for: %1
ca@valencia: Redacta un correu per a: %1

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
ca@valencia: Vos donem la benvinguda

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Reader
ca@valencia: Lector de llibres de còmic

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
ca@valencia: Continua llegint

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
ca@valencia: Afegits recentment

en: Peruse Creator
ca@valencia: Creador del Peruse

en: Comic Book Creator by KDE
ca@valencia: Creador de llibres de còmic, creat per la comunitat KDE

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
ca@valencia: Àrea de pàgina a afegir

[ctx: Button which creates a new frame, and closes the dialog]
en: Create Frame
ca@valencia: Crea un marc

[ctx: Button which creates new textarea, and closes the dialog]
en: Create Textarea
ca@valencia: Crea una àrea de text

[ctx: Button which creates a new jump, and closes the dialog]
en: Create Jump
ca@valencia: Crea un salt

[ctx: title text for the add page sheet]
en: Add a Page?
ca@valencia: Afegeixo una pàgina?

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
ca@valencia: Seleccioneu el mètode que voleu per a afegir la pàgina nova. No es farà cap canvi fora del projecte en portar a terme aquestes accions.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
ca@valencia: Copia la imatge del dispositiu

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
ca@valencia: Per favor, escolliu una imatge a afegir

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
ca@valencia: Crea una imatge nova usant l'editor d'imatges

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
ca@valencia: Pren una foto i afig-la

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
ca@valencia: Pàgines a %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
ca@valencia: Guardar un llibre

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
ca@valencia: Afig una pàgina

[ctx: closes the add page sheet]
en: Do not Add a Page
ca@valencia: No afig cap pàgina

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
ca@valencia: Mou amunt

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
ca@valencia: Mou avall

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
ca@valencia: Suprimeix la pàgina

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
ca@valencia: Afig una pàgina després d'aquesta

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
ca@valencia: Edita la pàgina

[ctx: title of the basic book information page]
en: Your Book At A Glance
ca@valencia: Una ullada al llibre

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
ca@valencia: Títol del llibre:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
ca@valencia: Pàgines:

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
ca@valencia: Total de pàgines %1

[ctx: Header for a list which shows every file contained in the archive which makes up this book]
en: Every File In The Book:
ca@valencia: Cada fitxer del llibre:

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
ca@valencia: Inclou el fitxer

[ctx: action which marks the file to NOT be included next time the book is saved]
en: Mark File For Deletion
ca@valencia: Marca el fitxer per a suprimir

[ctx: If a file is not referenced at all]
en: Unreferenced file
ca@valencia: Fitxer no referenciat

[ctx: If a file is referenced by its full path]
en: Referenced by full path
ca@valencia: Referenciat per un camí complet

[ctx: If a file is referenced partially, describe that]
en: Referenced by filename only
ca@valencia: Referenciat només per un nom de fitxer

[ctx: What happens if we have an unexpected reference amount]
en: %1 might be referenced, but in some way we've not accounted for
ca@valencia: %1 podria estar referenciat, però d'alguna manera no s'ha tingut en compte

[ctx: title of the page which lets the user manage chunks of binary data embedded in the book]
en: Embedded Data
ca@valencia: Dades incrustades

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
ca@valencia: Afig un fitxer...

[ctx: The initial identifier used for a newly created binary data element]
en: Unnamed Binary
ca@valencia: Binari sense nom

[ctx: title text for a card which informs the user there are no binary data entries, and what those are]
en: No Embedded Binary Data Entries
ca@valencia: Sense entrades de dades binàries incrustades

[ctx: title text for a card which informs the user what binary data is]
en: Embedded Binary Data
ca@valencia: Dades binàries incrustades

[ctx: Help text for the binaries page, when there are no embedded binary data entries]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
ca@valencia: Encara no hi ha cap dada incrustada en el llibre. Es poden afegir aquestes dades creant una entrada nova, i després afegint les dades a aquesta entrada des d'un fitxer existent al sistema. Aquestes dades s'importaran al llibre, i deixarà el fitxer extern sense modificar.

[ctx: Help text for the binaries page, when there is already data embedded in the book]
en: You can add new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
ca@valencia: Es poden afegir entrades de dades binàries creant una entrada nova, i després afegint les dades a aquesta entrada des d'un fitxer existent al sistema. Aquestes dades s'importaran al llibre, i deixarà el fitxer extern sense modificar.

[ctx: Title used in the list of binary data when there is no id defined for that entry]
en: Unnamed piece of data
ca@valencia: Peça de dades sense nom

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
ca@valencia: Tipus de contingut: %1

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Binary
ca@valencia: Edita un binari

[ctx: label for a button which updates the binary with the new details]
en: OK
ca@valencia: D'acord

[ctx: Placeholder text for the binary ID input field]
en: Enter the name of your binary here (often a filename)
ca@valencia: Introduïu ací el nom del binari (normalment és un nom de fitxer)

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
ca@valencia: Tipus de contingut

[ctx: Placeholder text for the binary content type input field]
en: Enter the content type of your binary here (aka mimetype)
ca@valencia: Introduïu ací el tipus de contingut del binari (també tipus MIME)

[ctx: Label for the field which describes the data currently held by the current instance]
en: Current Data
ca@valencia: Dades actual

[ctx: Label used in the binary editor sheet when there is no data in the current instance]
en: No data set
ca@valencia: Sense conjunt de dades

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
ca@valencia: Importa les dades...

[ctx: @title:window standard file open dialog used to add file data into the book]
en: Pick A File To Add
ca@valencia: Selecció de fitxer a afegir

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
ca@valencia: Tots els fitxers %1

[ctx: @title:window a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: Very Large File
ca@valencia: Fitxer molt gran

[ctx: The main query text for a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: The file you are attempting to add, %1, is more than 10MiB. Are you sure you want to add it to the book?
ca@valencia: El fitxer que intenteu afegir, %1, supera els 10MiB. Esteu segur que el voleu afegir al llibre?

[ctx: The option used to let the user agree to the proposed action]
en: Yes, Add Large File
ca@valencia: Sí, afig el fitxer gran

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
ca@valencia: No l'afiges

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
ca@valencia: Edita la meta-informació

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
ca@valencia: Títol

[ctx: placeholder text for default title text-input]
en: Write to add default title
ca@valencia: Escriu per a afegir un títol predeterminat

[ctx: label text for the edit field for the default annotation]
en: Annotation
ca@valencia: Anotació

[ctx: placeholder text for default annotation text-area]
en: Write to add default annotation
ca@valencia: Escriu per a afegir una anotació predeterminada

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
ca@valencia: Paraules clau

[ctx: placeholder text for the add new keyword text entry]
en: Write a comma separated list of keywords.
ca@valencia: Escriu una llista separada per comes de paraules clau.

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
ca@valencia: Autors (%1)

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
ca@valencia: (sense nom)

[ctx: placeholder text for the add new author text entry]
en: Write to add new author (nickname)
ca@valencia: Escriu per a afegir un autor nou (sobrenom)

[ctx: label text for the edit field for the genre list]
en: Genres
ca@valencia: Gèneres

[ctx: label text for the edit field for the character list]
en: Characters
ca@valencia: Personatges

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
ca@valencia: Escriu per a afegir un personatge nou

[ctx: label text for the edit field for the sequence list]
en: Sequence
ca@valencia: Seqüència

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
ca@valencia: Número:

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
ca@valencia: Volum:

[ctx: placeholder text for the add new series text entry]
en: Write to add new series
ca@valencia: Escriu per a afegir sèries noves

[ctx: label text for the edit field for the database reference list]
en: Database References
ca@valencia: Referències de la base de dades

[ctx: placeholder text for the add reference type text entry]
en: Write to add reference type
ca@valencia: Escriu per a afegir un tipus de referència

[ctx: placeholder text for the add new reference text entry]
en: Write to add new reference
ca@valencia: Escriu per a afegir una referència nova

[ctx: placeholder text for the add databasename text entry]
en: Write to add database name for new reference.
ca@valencia: Escriu per a afegir un nom de la base de dades per a una referència nova.

[ctx: label text for the edit field for the content rating list]
en: Content Ratings
ca@valencia: Valoració del contingut

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
ca@valencia: Escriu per a afegir una etiqueta de valoració.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
ca@valencia: Escriu per a afegir un sistema de valoració.

[ctx: label text for the form for reading direction.]
en: Reading Direction
ca@valencia: Direcció de lectura

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
ca@valencia: De dreta a esquerra.

[ctx: label text for the form for the publishing info list]
en: Publisher Info
ca@valencia: Informació de l'editorial

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
ca@valencia: Editorial:

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
ca@valencia: Escriu per a afegir l'editorial

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
ca@valencia: Data de publicació:

[ctx: Label for city]
en: City:
ca@valencia: Ciutat:

[ctx: placeholder text for the publishing city entry]
en: Write to add city
ca@valencia: Escriu per a afegir la ciutat

[ctx: placeholder text for the publishing ISBN entry]
en: Write to add ISBN
ca@valencia: Escriu per a afegir l'ISBN

[ctx: Label for license]
en: License:
ca@valencia: Llicència:

[ctx: placeholder text for the publishing license entry]
en: Write to add license
ca@valencia: Escriu per a afegir la llicència

[ctx: label text for the form for the document info list]
en: Document Authors
ca@valencia: Autors del document

[ctx: label text for the form for the sources list]
en: Document Sources
ca@valencia: Fonts del document

[ctx: label text for the form for the history list]
en: Document History
ca@valencia: Historial del document

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
ca@valencia: Versió del document:

[ctx: label text for the form for the body background color.]
en: General Page Background Color
ca@valencia: Color de fons general de la pàgina

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the general background color for this comic
ca@valencia: Trieu el color de fons d'aquest còmic

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
ca@valencia: Pàgina %1

en: Page %1
ca@valencia: Pàgina %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
ca@valencia: Guarda i tanca la pàgina

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
ca@valencia: Edita les dades de la pàgina

[ctx: title text for the reference editor page, when the reference has no language set]
en: Editing %1 (default language)
ca@valencia: S'està editant %1 (idioma predeterminat)

[ctx: title text for the reference editor page]
en: Editing %1 (language: %2)
ca@valencia: S'està editant %1 (idioma: %2)

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
ca@valencia: Edita els detalls...

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
ca@valencia: Copia

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
ca@valencia: Retalla

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
ca@valencia: Enganxa

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
ca@valencia: Edita l'enllaç

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
ca@valencia: Guarda i tanca l'editor

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
ca@valencia: Guarda

[ctx: Abort the changes made in the editor, and close the editor]
en: Abort Changes
ca@valencia: Cancel·la els canvis

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the details of a reference]
en: Edit Reference Details
ca@valencia: Edita els detalls de les referències

[ctx: Label for the reference identifier input field]
en: Unique Identifier
ca@valencia: Identificador únic

[ctx: Placeholder text for the reference identifier input field]
en: Enter your reference ID here (should be unique)
ca@valencia: Introduïu ací l'ID de la referència (cal que siga únic)

[ctx: Label for the reference language input field]
en: Language
ca@valencia: Idioma

[ctx: Placeholder text for the reference language input field]
en: Enter the language ID here (leave empty for the document default language)
ca@valencia: Introduïu ací l'ID de l'idioma (deixeu-ho buit per a l'idioma predeterminat del document)

[ctx: title text for the references page]
en: References
ca@valencia: Referències

[ctx: Action which when triggered adds a new reference to the book and opens the reference editor]
en: New Reference
ca@valencia: Referència nova

[ctx: The default ID for new references]
en: Unnamed Reference
ca@valencia: Referència sense nom

[ctx: The default text for new references]
en: <p>Enter the body of your reference document here.</p>
    <p>This is what links look like: <a href="destination">Some Link</a></p>
ca@valencia: <p>Introduïu ací el cos del document de referència.</p>
    <p>Així és com aparentarà l'enllaç: <a href="destination">Un enllaç</a></p>

[ctx: title text for a card which informs the user there are no references, and what references are]
en: No References
ca@valencia: Sense referències

[ctx: title text for a card which informs what references are]
en: References
ca@valencia: Referències

[ctx: Help text for the references page, when there are no references]
en: There is no reference information in your book yet. You can create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
ca@valencia: Encara no hi ha cap informació de referència en el llibre. Podeu crear una peça nova de referència fent clic al control de Referència nova. Les referències són col·leccions de paràgrafs de text, que es poden omplir amb un formatat senzill (negreta, èmfasi, i altres marcadors senzills semblants), així com enllaços tant a objectes interns (altres referències o una de les peces de dades binàries), o a un recurs extern, com un lloc web.

[ctx: Help text for the references page, when there are already references defined]
en: Create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
ca@valencia: Creeu una peça nova de referència fent clic al control de Referència nova. Les referències són col·leccions de paràgrafs de text, que es poden omplir amb un formatat senzill (negreta, èmfasi, i altres marcadors senzills semblants), així com enllaços tant a objectes interns (altres referències o una de les peces de dades binàries), o a un recurs extern, com un lloc web.

[ctx: title of the page which lets the user manage the book's stylesheet]
en: Stylesheet
ca@valencia: Full d'estil

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
ca@valencia: Afig un estil...

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Style
ca@valencia: Edita l'estil

[ctx: label for a button which updates the style entry with the new details]
en: OK
ca@valencia: D'acord

[ctx: Placeholder text for the style element input field]
en: Enter the name of the element you want to style
ca@valencia: Introduïu el nom de l'element al qual voleu aplicar l'estil

[ctx: title text for a card which informs the user there are no styles defined, and what those are]
en: No Styling Information
ca@valencia: No hi ha informació d'estil

[ctx: title text for a card which informs the user what styles are]
en: Styling Information
ca@valencia: Informació d'estil

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there are no styles defined]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
ca@valencia: Encara no hi ha cap dada incrustada en el llibre. Es poden afegir aquestes dades creant una entrada nova, i després afegint les dades a aquesta entrada des d'un fitxer existent al sistema. Aquestes dades s'importaran al llibre, i deixarà el fitxer extern sense modificar.

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there is already styles defined in the book]
en: You can add such new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
ca@valencia: Es poden afegir aquestes entrades de dades binàries creant una entrada nova, i després afegint les dades a aquesta entrada des d'un fitxer existent al sistema. Aquestes dades s'importaran al llibre, i deixarà el fitxer extern sense modificar.

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
ca@valencia: %1 (invertit)

[ctx: The title of a style entry which does not have type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (sub type: %2, inverted)
ca@valencia: %1 (subtipus: %2, invertit)

[ctx: The title of a style entry which does not have type]
en: %1 (sub type: %2)
ca@valencia: %1 (subtipus: %2)

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
ca@valencia: Crea un llibre nou

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
ca@valencia: Crea un llibre

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
ca@valencia: Sense títol

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
ca@valencia: Carpeta

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
ca@valencia: Escolliu la ubicació del llibre

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
ca@valencia: Imatge de la portada

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
ca@valencia: Escolliu la imatge de la portada

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
ca@valencia: Imatges JPEG %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
ca@valencia: Tots els fitxers %1

[ctx: title text for the edit page area sheet]
en: Edit Page Area
ca@valencia: Àrea de pàgina d'edició

en: Text Rotation Guide
ca@valencia: Guia del gir del text

[ctx: Placeholder text for the page area ID text-field]
en: Write to add an ID
ca@valencia: Escriu per a afegir un ID

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
ca@valencia: Color de fons:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
ca@valencia: Trieu el color de fons d'aquest marc

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
ca@valencia: Invertit

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
ca@valencia: Gir del text:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
ca@valencia: Tipus:

[ctx: Label for the text area body field]
en: Textarea Body:
ca@valencia: Cos de l'àrea de text:

[ctx: Label for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Jump Destination:
ca@valencia: Destinació del salt:

[ctx: Placeholder text for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Enter the jump destination here
ca@valencia: Introduïu ací la destinació del salt

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
ca@valencia: Índex de pàgina:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
ca@valencia: Guarda

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the parameters of a link]
en: Edit Link
ca@valencia: Edita l'enllaç

[ctx: label for a button which updates the link in the text with the new information from the link editor]
en: OK
ca@valencia: D'acord

[ctx: Placeholder text for the link text input field]
en: Enter the text of your link here
ca@valencia: Introduïu ací el text de l'enllaç

[ctx: Label for the link destination input field]
en: Destination
ca@valencia: Destinació

[ctx: Placeholder text for the link destination input field]
en: Enter the destination for your link here
ca@valencia: Introduïu ací la destinació de l'enllaç

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a reference object, and identifies it as one such]
en: %1 (Reference)
ca@valencia: %1 (referència)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a binary object, and identifies it as one such]
en: %1 (Binary)
ca@valencia: %1 (binari)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the base details of a Textarea object, and identifies it as one such]
en: Textarea (ID: %1, text: %2)
ca@valencia: Àrea de text (ID: %1, text: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a frame object, and identifies it as one such]
en: %1 (Frame)
ca@valencia: %1 (Marc)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the title and ID of a page]
en: Page "%1" (ID: %2)
ca@valencia: Pàgina «%1» (ID: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of an identified object of an unknown type, and marks it as one such]
en: %1 (Unknown Type)
ca@valencia: %1 (Tipus desconegut)

[ctx: Label for the link demonstration display field]
en: Demonstration
ca@valencia: Demostració

[ctx: application title for the sidebar]
en: Peruse Creator
ca@valencia: Creador del Peruse

en: Switch to the welcome page
ca@valencia: Alterna a la pàgina de benvinguda

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
ca@valencia: Crea un llibre nou...

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
ca@valencia: %1 (sense guardar)

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
ca@valencia: Pàgines

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
ca@valencia: Meta-informació

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
ca@valencia: Referències

[ctx: Switch to the page where the user can work with the bits of binary data found in the book]
en: Embedded Data
ca@valencia: Dades incrustades

[ctx: Switch to the page where the user can work with the book's stylesheet]
en: Stylesheet
ca@valencia: Full d'estil

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
ca@valencia: Escolliu un llibre a obrir

[ctx: The file type filter for comic book archives]
en: Comic Book Archive zip format %1
ca@valencia: Comic Book Archive en format Zip %1

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
ca@valencia: Edita l'autor

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
ca@valencia: Completeu la informació d'aquest autor.

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
ca@valencia: Activitat:

[ctx: label for the language field]
en: Language:
ca@valencia: Idioma:

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
ca@valencia: Idioma

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
ca@valencia: Nom:

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
ca@valencia: Nom

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
ca@valencia: Segon nom:

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
ca@valencia: Segon nom

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
ca@valencia: Cognoms:

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
ca@valencia: Cognoms

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
ca@valencia: Sobrenom:

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
ca@valencia: Sobrenom

[ctx: label for the homepage field]
en: Homepage addresses:
ca@valencia: Adreces de la pàgina web:

[ctx: placeholder text for the homepage field]
en: Add Homepage
ca@valencia: Afig una pàgina web

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
ca@valencia: Adreces de correu:

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
ca@valencia: Afig una adreça de correu

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
ca@valencia: Edita la informació de la pàgina

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
ca@valencia: Tanca l'editor

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
ca@valencia: Títol

[ctx: placeholder text for the page title text-input]
en: Write to add default title
ca@valencia: Escriu per a afegir un títol predeterminat

[ctx: placeholder text for page ID text-input]
en: Write to add an ID
ca@valencia: Escriu per a afegir un ID

[ctx: label text for the edit field for the page transition type]
en: Transition
ca@valencia: Transició

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
ca@valencia: Color de fons

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for page
ca@valencia: Trieu el color de fons per a la pàgina

[ctx: label text for the edit field for the page frames]
en: Frames
ca@valencia: Marcs

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
ca@valencia: Marc %1

[ctx: A switch which lets the user change the background colour of the page when this frame is focused]
en: Change page background color
ca@valencia: Canvia el color de fons de la pàgina

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
ca@valencia: Color de fons:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
ca@valencia: Trieu el color de fons d'aquest marc

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
ca@valencia: Mou amunt

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
ca@valencia: Mou avall

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
ca@valencia: Suprimeix el marc

[ctx: label text for the edit field for the page textareas]
en: Text Areas
ca@valencia: Àrees de text

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
ca@valencia: Color de fons:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for all text areas on this page
ca@valencia: Trieu el color de fons per a totes les àrees de text d'aquesta pàgina

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
ca@valencia: Mou amunt

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
ca@valencia: Mou avall

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
ca@valencia: Suprimeix l'àrea de text

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
ca@valencia: Àrea de text %1

[ctx: label text for the edit field for the page jumps]
en: Jumps
ca@valencia: Salts

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
ca@valencia: Mou amunt

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
ca@valencia: Mou avall

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
ca@valencia: Suprimeix el salt

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
ca@valencia: Salt %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
ca@valencia: Índex de pàgina:

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
ca@valencia: Arranjament

[ctx: The application's name]
en: Peruse Creator
ca@valencia: Creador del Peruse

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
ca@valencia: Eina de creació de llibres de còmic

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
ca@valencia: Vos donem la benvinguda al Creador del Peruse, una eina dissenyada per a ajudar-vos a crear arxius de llibres de còmic que es poden llegir amb qualsevol aplicació de lectura de llibres de còmic que accepti «cbz». Podeu crear tant arxius de llibre de còmic totalment des de zero, crear-ne un des d'un conjunt d'imatges, o editar arxius existents. Una vegada creats, també els podeu publicar directament a l'arxiu de llibres de còmic en línia de la KDE Store des de l'aplicació, o només compartir els fitxers amb els amics.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
ca@valencia: Obri un existent...

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
ca@valencia: Crea en blanc

[ctx: @action:button create a new comic book archive by copying in a bunch of pictures]
en: Create from Images...
ca@valencia: Crea des d'imatges...

[ctx: @action:button continue working on the most recently opened comic book archive]
en: Continue working on %1
ca@valencia: Continua treballant a %1

en: Creating archive in %1
ca@valencia: S'està creant l'arxiu a %1

en: Writing in ACBF data
ca@valencia: S'estan gravant les dades ACBF

en: Copying across all files not marked for deletion
ca@valencia: S'estan copiant tots els fitxers no marcat per a la supressió

en: Copying over %1
ca@valencia: S'està copiant %1

en: Copying all content from %1 to %2
ca@valencia: S'està copiant tot el contingut des de %1 fins a %2.

en: Successfully replaced old archive with the new archive - now loading the new archive...
ca@valencia: S'ha reemplaçat correctament l'arxiu antic per l'arxiu nou - ara es carrega l'arxiu nou...
