peruse - en to cs translation catalogue (151 entries)

en: Peruse Reader
cs: Čtečka Peruse

en: Comic Book Reader by KDE
cs: Prohlížeč komiksových knih od KDE

en: Open file in peruse.
cs: Otevřít soubor v Peruse.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
cs: Spustit celoobrazovkový režim

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
cs: Zavřít knihu

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
cs: Možnosti pohledu

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
cs: Zleva doprava

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
cs: Zprava doleva

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
cs: Předchozí rámec

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
cs: Následující rámec

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
cs: Předchozí strana

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
cs: Následující strana

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
cs: Spustit celoobrazovkový režim

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
cs: Zavřít knihu

[ctx: @label]
en: Location:
cs: Umístění:

[ctx: @label]
en: Rating:
cs: Hodnocení:

en: Set rating to %1
cs: Nastavit hodnocení na %1

[ctx: @label]
en: Tags:
cs: Značky:

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
cs: (Žádné značky)

[ctx: Placeholder Text when there are no comics in the library that match the filter]
en: No matches
cs: Žádné shody

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
cs: Hledat knihy

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
cs: Otevřít

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
cs: Autor (autoři)

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
cs: Vydavatel

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
cs: Hodnocení

[ctx: label for tags field]
en: Tags
cs: Značky

[ctx: label for comment field]
en: Comment
cs: Komentář

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
cs: (Bez komentáře)

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
cs: Ano, opravdu smazat

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
cs: Ne, zrušit smazání

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
cs: Nový

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
cs: , a %1

en: Actions
cs: Činnosti

en: Back
cs: Zpět

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
cs: Čtečka komiksů

en: Show intro page
cs: Zobrazit úvodní stránku

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently read books]
en: Home
cs: Domů

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
cs: Nedávno přidané knihy

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
cs: Otevřít jinou...

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
cs: Seskupit podle

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Title
cs: Název

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
cs: Autor

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
cs: Série

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
cs: Nakladatel

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Keywords
cs: Klíčová slova

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Folder
cs: Složka

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
cs: Nastavení

[ctx: Open the about page]
en: About
cs: O aplikaci

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
cs: Nedávno přidané knihy

[ctx: @title]
en: Authors
cs: Autoři

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
cs: Filtrovat podle složky

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
cs: Nastavte indexované složky

en: Add folder
cs: Přidat složku

[ctx: @action:button]
en: Delete
cs: Smazat

en: There are no folder currently indexed.
cs: Momentálně nejsou indexovány žádné složky.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
cs: Vyberte složku

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
cs: Vyberte složku

[ctx: A submenu which allows the user to chose between translations of the book]
en: Translations
cs: Překlady

[ctx: The option used to show no translation should be used]
en: No Translation
cs: Bez překladu

[ctx: label for a button which activates an external link]
en: Open Link
cs: Otevřít odkaz

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
cs: Vítejte

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
cs: Pokračovat ve čtení

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
cs: Nedávno přidané

en: Peruse Creator
cs: Tvůrce Peruse

[ctx: Button which creates a new jump, and closes the dialog]
en: Create Jump
cs: Vytvořit skok

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
cs: Stránky v %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
cs: Uložit knihu

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
cs: Přidat stranu

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
cs: Posunout nahoru

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
cs: Posunout dolů

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
cs: Smazat stranu

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
cs: Upravit stranu

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
cs: Název knihy:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
cs: Stran:

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
cs: %1 stran celkem

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
cs: Vložit soubor

[ctx: title of the page which lets the user manage chunks of binary data embedded in the book]
en: Embedded Data
cs: Vložená data

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
cs: Přidat soubor...

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
cs: Typ obsahu: %1

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
cs: Typ obsahu

[ctx: Label used in the binary editor sheet to describe the size of the binary data contained in the current instance]
en: %1 bytes
cs: %1 bajtů

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
cs: Importovat data...

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
cs: Všechny soubory %1

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
cs: Verze dokumentu:

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
cs: (nepojmenované)

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
cs: Číslo:

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
cs: Svazek:

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
cs: Vydavatel:

[ctx: Label for city]
en: City:
cs: Město:

[ctx: Label for license]
en: License:
cs: Licence:

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
cs: Strana %1

en: Page %1
cs: Strana %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
cs: Uložit a zavřít stranu

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
cs: Uložit a zavřít editor

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
cs: Uložit

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
cs: Upravit podrobnosti...

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
cs: Vyjmout

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
cs: Vložit

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
cs: Upravit odkaz

[ctx: title text for the references page]
en: References
cs: Odkazy

[ctx: title of the page which lets the user manage the book's stylesheet]
en: Stylesheet
cs: Styl

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
cs: Přidat styl...

[ctx: Label for the style element input field]
en: Element
cs: Prvek

en: None
cs: Nic

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
cs: %1 (Invertováno)

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
cs: Vytvořit novou knihu

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
cs: Vytvořit knihu

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
cs: Název

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
cs: Nepojmenovaný

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
cs: Složka

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
cs: Obrázek obalu

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
cs: Obrázky JPEG %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
cs: Všechny soubory %1

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
cs: Barva pozadí:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
cs: Vyberte barvu pozadí pro tento rámec

[ctx: Option for making the background of a text area transparent]
en: Transparent
cs: Průhledný

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
cs: Invertováno

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
cs: Rotace textu:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
cs: Typ:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
cs: Uložit

en: Preview
cs: Náhled

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
cs: Vytvořit novou knihu...

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
cs: %1 (Neuloženo)

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
cs: Strany

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
cs: Meta informace

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
cs: Odkazy

[ctx: Switch to the page where the user can work with the bits of binary data found in the book]
en: Embedded Data
cs: Vložená data

[ctx: Switch to the page where the user can work with the book's stylesheet]
en: Stylesheet
cs: Styl

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
cs: Upravit autora

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
cs: Zavřít editor

[ctx: @title:group]
en: General
cs: Obecné

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
cs: Rámec %1

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
cs: Barva pozadí:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
cs: Vyberte barvu pozadí pro tento rámec

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
cs: Posunout nahoru

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
cs: Posunout dolů

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
cs: Smazat snímek

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
cs: Posunout nahoru

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
cs: Posunout dolů

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
cs: Smazat oblast textu

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
cs: Textová oblast %1

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
cs: Posunout nahoru

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
cs: Posunout dolů

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
cs: Smazat skok

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
cs: Skok %1

[ctx: @title]
en: Settings
cs: Nastavení

[ctx: The application's name]
en: Peruse Creator
cs: Tvůrce Peruse

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
cs: Nástroj pro vytváření komiksů

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
cs: Otevřít existující...

en: Copying over %1
cs: Kopírování přes %1
