peruse - en to de translation catalogue (176 entries)

en: Comic Book Reader by KDE
de: Anzeigeprogramm für Comic-Book von KDE

en: Open file in peruse.
de: Datei in Peruse öffnen.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
de: Zum Vollbildmodus wechseln

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
de: Vollbildmodus beenden

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
de: Buch schließen

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
de: Ansichtseinstellungen

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
de: Leserichtung

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
de: Links nach Rechts

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
de: Rechts nach Links

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
de: Vorherige Seite

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
de: Nächste Seite

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
de: Zum Vollbildmodus wechseln

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
de: Vollbildmodus beenden

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
de: Buch schließen

[ctx: Enter full screen mode on any device type]
en: Go Full Screen
de: Zum Vollbildmodus wechseln

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
de: Vollbildmodus beenden

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
de: Schließen

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
de: Autor:

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
de: Herausgeber:

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
de: Reihe:

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
de: Dateiname:

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
de: Von Gerät löschen

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
de: Möchten Sie dies wirklich von Ihrem Gerät löschen?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
de: Ja, tatsächlich löschen

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
de: Nein, Löschen abbrechen

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
de: Zurück

[ctx: Open the book which is currently selected in the list]
en: Open Selected Book
de: Ausgewähltes Buch öffnen

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
de: Bücher suchen

[ctx: Closes the book details drawer]
en: Close
de: Schließen

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
de: (unbekannt)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
de: Autor(en)

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
de: Herausgeber

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
de: Bewertung

[ctx: label for tags field]
en: Tags
de: Stichwörter

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
de: (Keine Stichwörter)

[ctx: label for comment field]
en: Comment
de: Kommentar

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
de: (Kein Kommentar)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
de: (Keine Beschreibung für diese Buch verfügbar)

[ctx: A percentage of progress]
en: %1%
de: %1 %

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
de: , und %1

[ctx: The first author in a list of authors]
en: by %1
de: von %1

[ctx: Author name used when there are no known authors for a book]
en: by an unknown author
de: von einem unbekannten Autor

en: Actions
de: Aktionen

en: Back
de: Zurück

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
de: Anzeigeprogramm für Comic-Book

en: Show intro page
de: Startseite anzeigen

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
de: Bitte warten Sie, während die Bücher gesucht werden ...

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
de: Kürzlich hinzugefügte Bücher

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Group by Title
de: Nach Titel gruppieren

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
de: Nach Autor gruppieren

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Filter by Folder
de: Nach Ordner filtern

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
de: Weitere öffnen ...

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
de: Einstellungen

[ctx: Open the about page]
en: About
de: Über

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
de: Nach Titel gruppieren

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
de: Kürzlich hinzugefügte Bücher

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
de: Nach Autor gruppieren

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
de: Nach Ordner filtern

en: Add folder
de: Ordner hinzufügen

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
de: Löschen

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
de: Wählen Sie einen Ordner

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
de: Wählen Sie einen Ordner

[ctx: A submenu which allows the user to chose between translations of the book]
en: Translations
de: Übersetzungen

[ctx: The option used to show no translation should be used]
en: No Translation
de: Keine Übersetzung

[ctx: Title for a dialog offering the user to open a link to some external resource]
en: Open External Link?
de: Externe Verknüpfung öffnen?

[ctx: label for a button which activates an external link]
en: Open Link
de: Verknüpfung öffnen

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
de: Willkommen

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Reader
de: Anzeigeprogramm für Comic-Book

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
de: Lesen fortsetzen

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
de: Kürzlich hinzugefügt

en: Comic Book Creator by KDE
de: Werkzeug zum Erstellen von Comic-Books von KDE

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
de: Seitenbereich hinzufügen

[ctx: Button which creates new textarea, and closes the dialog]
en: Create Textarea
de: Textbereich erstellen

[ctx: title text for the add page sheet]
en: Add a Page?
de: Eine Seite hinzufügen?

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
de: Bild von Gerät kopieren

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
de: Wählen Sie ein Bild aus, um es hinzuzufügen

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
de: Foto aufnehmen und hinzufügen

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
de: Seiten in %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
de: Buch speichern

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
de: Seite hinzufügen

[ctx: closes the add page sheet]
en: Do not Add a Page
de: Keine Seite hinzufügen

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
de: Nach oben

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
de: Nach unten

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
de: Seite löschen

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
de: Seite bearbeiten

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
de: Buchtitel:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
de: Seiten:

[ctx: Label used in the binary editor sheet to describe the size of the binary data contained in the current instance]
en: %1 bytes
de: %1 Bytes

[ctx: Label used in the binary editor sheet when there is no data in the current instance]
en: No data set
de: Kein Datensatz

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
de: Daten importieren ...

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
de: Alle Dateien %1

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
de: Nicht hinzufügen

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
de: Informationen bearbeiten

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
de: Titel

[ctx: label text for the edit field for the default annotation]
en: Annotation
de: Anmerkung

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
de: Schlüsselwörter

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
de: Autoren (%1)

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
de: (unbenannt)

[ctx: label text for the edit field for the genre list]
en: Genres
de: Genre

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
de: Zahl:

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
de: Band:

[ctx: label text for the edit field for the database reference list]
en: Database References
de: Datenbank-Referenzen

[ctx: label text for the form for reading direction.]
en: Reading Direction
de: Leserichtung

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
de: Rechts nach Links.

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
de: Herausgeber:

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
de: Veröffentlichungsdatum:

[ctx: Label for city]
en: City:
de: Stadt:

[ctx: Label for license]
en: License:
de: Lizenz:

[ctx: label text for the form for the document info list]
en: Document Authors
de: Dokumentautor

[ctx: label text for the form for the sources list]
en: Document Sources
de: Dokumentquellen

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
de: Dokumentversion:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the general background color for this comic
de: Wählen Sie die allgemeine Hintergrundfarbe für diesen Comic

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
de: Seite %1

en: Page %1
de: Seite %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
de: Seite speichern und schließen

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
de: Seitendaten bearbeiten

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
de: Verknüpfung bearbeiten

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
de: Speichern und Editor schließen

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
de: Speichern

[ctx: Label for the reference language input field]
en: Language
de: Sprache

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
de: Neues Buch erstellen

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
de: Buch erstellen

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
de: Unbenannt

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
de: Ordner

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
de: Wählen Sie den Speicherort für das Buch

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
de: Cover-Bild

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
de: Bitte wählen Sie ein Cover-Bild

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
de: Hintergrundfarbe:

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
de: Textdrehung:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
de: Typ:

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
de: Seitenindex:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
de: Speichern

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the parameters of a link]
en: Edit Link
de: Verknüpfung bearbeiten

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
de: Ein neues Buch erstellen ...

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
de: Seiten

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
de: Referenzen

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
de: Bitte wählen Sie ein Buch zum Öffnen aus

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
de: Autor bearbeiten

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
de: Aktivität:

[ctx: label for the language field]
en: Language:
de: Sprache:

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
de: Sprache

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
de: Vorname:

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
de: Vorname

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
de: Zweiter Vorname:

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
de: Zweiter Vorname

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
de: Nachname:

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
de: Nachname

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
de: Spitzname:

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
de: Spitzname

[ctx: label for the homepage field]
en: Homepage addresses:
de: Adresse der Internetseite

[ctx: placeholder text for the homepage field]
en: Add Homepage
de: Internetseite hinzufügen

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
de: E-Mail-Adressen:

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
de: E-Mail-Adresse hinzufügen

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
de: Seiteninformation bearbeiten

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
de: Editor schließen

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
de: Titel

[ctx: label text for the edit field for the page transition type]
en: Transition
de: Übergang

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for page
de: Wählen Sie die Hintergrundfarbe für die Seite

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
de: Hintergrundfarbe:

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
de: Nach oben

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
de: Nach unten

[ctx: label text for the edit field for the page textareas]
en: Text Areas
de: Textbereiche

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
de: Hintergrundfarbe:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for all text areas on this page
de: Wählen Sie die Hintergrundfarbe für alle Textbereiche auf dieser Seite

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
de: Nach oben

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
de: Nach unten

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
de: Textbereich löschen

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
de: Textbereich %1

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
de: Nach oben

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
de: Nach unten

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
de: Seitenindex:

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
de: Einstellungen

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
de: Werkzeug zum Erstellen von Comics

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
de: Vorhandene Datei öffnen ...

[ctx: @action:button create a new comic book archive by copying in a bunch of pictures]
en: Create from Images...
de: Aus Bild erstellen ...
