peruse - en to es translation catalogue (330 entries)

en: Peruse Reader
es: Lector de Peruse

en: Comic Book Reader by KDE
es: Lector de cómics por KDE

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
es: Limpiar la caché de meta-información y realizar un escaneado completo.

en: Open file in peruse.
es: Abrir archivo en Peruse.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
es: Ir a pantalla completa

[ctx: Exit full screen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
es: Salir de pantalla completa

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
es: Cerrar libro

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
es: Ver opciones

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
es: Dirección de lectura

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
es: De izquierda a derecha

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
es: De derecha a izquierda

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
es: Marco anterior

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
es: Marco siguiente

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
es: Página anterior

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
es: Página siguiente

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
es: Ir a pantalla completa

[ctx: Exit full screen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
es: Salir de pantalla completa

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
es: Cerrar libro

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: Failed to load the reader component
es: Error al cargar el componente lector

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: This is generally caused by broken packaging. Contact whomever you got this package from and inform them of this error.
es: La razón de este error suele ser un paquete roto. Contacte con quien le proporcionó este paquete e informele del error.

[ctx: @label]
en: Author(s):
es: Autor(es):

[ctx: @info:placeholder]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: @label]
en: Publisher:
es: Editor:

[ctx: @label]
en: Location:
es: Localización:

[ctx: @title:group]
en: File Metadata
es: Metadatos del archivo

[ctx: @label]
en: Rating:
es: Calificación:

en: Set rating to %1
es: Calificar con %1

[ctx: @label]
en: Tags:
es: Etiquetas:

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
es: (Sin etiquetas)

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
es: Agrupar por título

[ctx: Placeholder Text when there are no comics in the library that match the filter]
en: No matches
es: Sin resultados

[ctx: @info:placeholder]
en: No authors available
es: No hay autores disponibles

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
es: Buscar libros

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
es: Pulse y escriba para buscar

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
es: Abrir

[ctx: @action:inmenu]
en: Details
es: Detalles

[ctx: @info]
en: %1 book | %1 books
es[0]: %1 libro
es[1]: %1 libros

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
es: (subir un nivel)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
es: Autor(es)

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
es: Editor

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
es: Calificación

[ctx: label for tags field]
en: Tags
es: Etiquetas

[ctx: label for comment field]
en: Comment
es: Comentario

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
es: (Sin comentarios)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
es: (no hay ninguna descripción disponible para este libro)

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
es: Borrar del dispositivo

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
es: ¿Está seguro de que quiere borrar esto de su dispositivo?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
es: Sí, borrar

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
es: No, cancelar borrado

[ctx: A percentage of progress]
en: %1%
es: %1 %

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
es: Nuevo

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
es: , y %1

[ctx: Author name used when there are no known authors for a book]
en: Unknown author
es: Anónimo

en: Comics in folder: %1
es: Comics en la carpeta: %1

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
es: Por favor, elija un cómic a abrir

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
es: Abrir cómics que no están en su colección

en: Actions
es: Acciones

en: Back
es: Atrás

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
es: Lector de libros de cómic

en: Show intro page
es: Mostrar página de inicio

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently read books]
en: Home
es: Inicio

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
es: Libros añadidos recientemente

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
es: Abrir otro…

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
es: Agrupar por

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Title
es: Título

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
es: Autor

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
es: Serie

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
es: Editor

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Keywords
es: Palabras clave

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Folder
es: Carpeta

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
es: Por favor, espere mientras encontramos sus libros…

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
es: Preferencias

[ctx: Open the about page]
en: About
es: Acerca de

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
es: Libros añadidos recientemente

[ctx: @info:placeholder]
en: No series found
es: No se han encontrado series

[ctx: @title]
en: Series
es: Serie

[ctx: @info:placeholder]
en: No authors found
es: No se han encontrado autores

[ctx: @title]
en: Authors
es: Autores

[ctx: @info:placeholder]
en: No publishers found
es: Ningún editor encontrado

[ctx: @title]
en: Publishers
es: Editores

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
es: Agrupar por palabras claves, personajes y géneros

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
es: Filtrar por carpeta

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
es: Configurar las carpetas indexadas

en: Add folder
es: Añadir carpeta

[ctx: @action:button]
en: Delete
es: Borrar

en: There are no folder currently indexed.
es: No hay ninguna carpeta indexada.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
es: Seleccione una carpeta

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
es: Seleccione una carpeta

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
es: Tienda de libros

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
es: Lo sentimos, no se encontraron libros.
    Esto es inusual, y probablemente significa que el internet o la tienda están caídos.

[ctx: A submenu which allows the user to chose between translations of the book]
en: Translations
es: Traducciones

[ctx: The option used to show no translation should be used]
en: No Translation
es: Sin traducción

en: The link you just activated goes to something we don't really know what to do with. This suggests the book you are reading does not conform to the Advanced Comic Book Format specification, but we would still like to know about it. Please report a bug, and make the book available to us, so we can try and work out how to handle this!
es: El enlace que acaba de activar dirige a un lugar con el que no sabemos que hacer. Esto sugiere que el libro que está leyendo no sigue la especificación del formato de libros cómic avanzado, pero aún así queremos saber sobre él. Por favor, reporte un error y mandenos este libro, para que podamos probar y solucionar el problema.

en: The link you activated doesn't seem to go anywhere. We tried to find something with the ID %1 but didn't locate anything. This is likely an error in the book, and the author would probably like to know about it.
es: El enlace que ha activado no parece ir a ningún lugar. Hemos tratado de encontrar algo con el ID %1 pero no lo hemos encontrado. Es probable que sea un error en el libro y puede que el autor quiera saber sobre ello.

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading the image for a specific page]
en: Could not load the image for this page.
    This is most commonly due to a missing image decoder (specifically, the Qt Imageformats package, which Peruse depends on for loading images), and likely a packaging error. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
    
    Specifically, the image we attempted to load is called %1, and the image formats Qt is aware of are %2. If there is a mismatch there, that will be the problem.
    
    If not, please report this bug to us, and give as much information as you can to assist us in working out what's wrong.
es: No se pudo cargar la imagen para esta página
    Normalmente se debe a decodificadores de imágenes no presentes (específicamente, el paquete de formatos de imágenes de Qt, del que Peruse depende para cargar imágenes) y posiblemente a un error de empaquetado. Contacta con el proveedor de este paquete para informarle de este error.
    
    Específicamente, la imagen que intentamos cargar se llama %1, y los formatos que Qt soporta son %2. Si hay un desalineamiento ahí, ese debería ser el problema.
    
    Si no, por favor ábranos un reporte de error y denos toda la información posible para que podamos determinar cual es el problema.

[ctx: Title for a dialog offering the user to open a link to some external resource]
en: Open External Link?
es: ¿Abrir enlace externo?

[ctx: label for a button which activates an external link]
en: Open Link
es: Abrir enlace

en: The link you just clicked points to somewhere outside of the book. Please check the details of the link below, to make sure that you really do want to open it, or just close this sheet.
es: El enlace que acaba de pulsar apunta a un lugar fuera del libro. Por favor compruebe los detalles del enlace más abajo para asegurarse de que quiere abrirlo, o solo cerrar esta hoja.

en: Compose an email to %1, based on the following link:
    
    %2
es: Componer un correo electrónico a %1, basándose en el enlace siguiente:
    
    %2

en: Compose an email for %1 with the subject "%2" and the following body:
    
    %3
es: Componer un correo electrónico para %1 con el título «%2» y al siguiente cuerpo:
    
    %3

en: Compose an email for %1 with the subject "%2"
es: Componer un correo electrónico para %1con el título «%2»

en: Compose email for: %1
es: Componer un correo electrónico para: %1

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
es: Bienvenido

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
es: Continuar leyendo

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
es: Recientemente añadidos

en: Peruse Creator
es: Creador de Peruse

en: Comic Book Creator by KDE
es: Herramienta de creación de cómics por KDE

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
es: Añadir área de página

[ctx: Button which creates a new frame, and closes the dialog]
en: Create Frame
es: Crear marco

[ctx: Button which creates new textarea, and closes the dialog]
en: Create Textarea
es: Crear área de texto

[ctx: Button which creates a new jump, and closes the dialog]
en: Create Jump
es: Crear salto

[ctx: @title]
en: Add Page
es: Añadir página

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
es: Por favor, seleccione el método que quiere usar para añadir una nueva página. No se llevará a cabo ningún cambio fuera del proyecto con estas acciones.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
es: Copiar imagen desde dispositivo

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
es: Por favor, elija una imagen a añadir

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
es: Crear una nueva imagen usando un editor de imágenes

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
es: Tomar una foto y añadirla

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
es: Páginas en %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
es: Guardar libro

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
es: Añadir página

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
es: Mover arriba

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
es: Mover abajo

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
es: Borrar página

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
es: Añadir una página tras esto

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
es: Editar página

[ctx: Empty page list placeholder message]
en: Your book is empty
es: Su libro está vacío

en: Start adding pages to your book
es: Empiece añadiendo páginas a su libro

[ctx: title of the basic book information page]
en: Your Book At A Glance
es: Su libro de un vistazo

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
es: Título del libro:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
es: Páginas:

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
es: %1 páginas totales

[ctx: Header for a list which shows every file contained in the archive which makes up this book]
en: Every File In The Book:
es: Todos los archivos del libro:

[ctx: If a file is not referenced at all]
en: Unreferenced file
es: Archivo no referenciado

[ctx: If a file is referenced by its full path]
en: Referenced by full path
es: Referenciado por ruta completa

[ctx: If a file is referenced partially, describe that]
en: Referenced by filename only
es: Referenciado por nombre de archivo solamente

[ctx: What happens if we have an unexpected reference amount]
en: %1 might be referenced, but in some way we've not accounted for
es: %1 podría ser referenciado, pero de alguna manera que no hemos tenido en cuenta.

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
es: Incluir archivo

[ctx: action which marks the file to NOT be included next time the book is saved]
en: Mark File For Deletion
es: Marcar archivo para ser borrado

[ctx: title of the page which lets the user manage chunks of binary data embedded in the book]
en: Embedded Data
es: Datos incrustados

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
es: Añadir archivo…

[ctx: The initial identifier used for a newly created binary data element]
en: Unnamed Binary
es: Binario sin nombre

[ctx: title text for a card which informs the user there are no binary data entries, and what those are]
en: No Embedded Binary Data Entries
es: Sin entradas de datos binarios incrustados

[ctx: title text for a card which informs the user what binary data is]
en: Embedded Binary Data
es: Datos binarios incrustados

[ctx: Help text for the binaries page, when there are no embedded binary data entries]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
es: No hay datos incrustados en su libro por el momento. Puede añadir estos datos creando una nueva entrada, y luego añadiendo los datos a esa entrada desde un archivo existente en su sistema. Esos datos se importarán en su libro, dejando el archivo externo sin cambios.

[ctx: Help text for the binaries page, when there is already data embedded in the book]
en: You can add new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
es: Puede añadir nuevos datos binarios creando una nueva entrada, y luego añadiendo los datos a esa entrada desde un archivo existente en su sistema. Esos datos se importarán en su libro, dejando el archivo externo sin cambios.

[ctx: Title used in the list of binary data when there is no id defined for that entry]
en: Unnamed piece of data
es: Grupo de datos sin nombre

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
es: Tipo de contenido: %1

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Binary
es: Editar binario

[ctx: Placeholder text for the binary ID input field]
en: Enter the name of your binary here (often a filename)
es: Introduzca el nombre de su binario aquí (usualmente un nombre de archivo)

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
es: Tipo de contenido

[ctx: Placeholder text for the binary content type input field]
en: Enter the content type of your binary here (aka mimetype)
es: Introduzca el tipo de contenido de su binario aquí (también conocido como MIME)

[ctx: Label for the field which describes the data currently held by the current instance]
en: Current Data
es: Datos actuales

[ctx: Label used in the binary editor sheet when there is no data in the current instance]
en: No data set
es: Ningún dato establecido

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
es: Importar datos…

[ctx: @title:window standard file open dialog used to add file data into the book]
en: Pick A File To Add
es: Elegir un archivo a añadir

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
es: Todos los archivos %1

[ctx: @title:window a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: Very Large File
es: Archivo muy grande

[ctx: The main query text for a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: The file you are attempting to add, %1, is more than 10MiB. Are you sure you want to add it to the book?
es: El archivo que está intentando añadir, %1, mayor a 10 Megabytes. ¿Está seguro de que quiere añadirlo al libro?

[ctx: The option used to let the user agree to the proposed action]
en: Yes, Add Large File
es: Sí, añadir archivo grande

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
es: No añadir

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
es: Editar meta-información

[ctx: @label:textfield]
en: Title
es: Título

[ctx: @label:textfield]
en: Annotation
es: Anotación

[ctx: @label:textfield]
en: Keywords
es: Palabras clave

[ctx: @info:placeholder]
en: Write a comma separated list of keywords.
es: Escriba una lista de palabras clave separadas por comas.

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
es: Versión del documento:

[ctx: @title:group]
en: Authors
es: Autores

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
es: (sin nombre)

[ctx: @action:button]
en: Edit author
es: Editar autor

[ctx: @action:button]
en: Remove author
es: Eliminar autor

[ctx: @label:textfield]
en: New author (nickname)
es: Nuevo autor (apodo)

[ctx: @action:button]
en: Add new author
es: Añadir autor nuevo

[ctx: @title:group]
en: Genres
es: Géneros

[ctx: @action:button]
en: Remove genre
es: Eliminar género

[ctx: @title:group]
en: Characters
es: Personajes

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
es: Escriba para añadir un nuevo personaje

[ctx: @title:group]
en: Sequence
es: Secuencia

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
es: Número:

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
es: Volumen:

[ctx: @label:textfield]
en: New serie
es: Nueva serie

[ctx: @title:group]
en: Database References
es: Referencias de la base de datos

[ctx: @label:textfield]
en: Reference:
es: Referencia:

[ctx: @label:textfield]
en: Database name:
es: Nombre de la base de datos:

[ctx: @label:textfield]
en: Reference type:
es: Tipo de referencia:

[ctx: @title:group]
en: Content Ratings
es: Calificación del contenido

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
es: Escriba para añadir una etiqueta de calificación.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
es: Escriba para añadir un sistema de calificación.

[ctx: @label:textfield]
en: Review title
es: Revisar título

[ctx: @label:textfield]
en: Description
es: Descripción

[ctx: @title:group]
en: Publisher Info
es: Información del editor

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
es: Editor:

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
es: Escriba para añadir editor

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
es: Fecha de publicación:

[ctx: Label for city]
en: City:
es: Ciudad:

[ctx: Label for license]
en: License:
es: Licencia:

[ctx: @title:group]
en: Document Authors
es: Autores del documento

[ctx: @title:group]
en: Document Sources
es: Fuentes del documento

[ctx: @label:textfield]
en: New document source
es: Nueva fuente del documento

[ctx: @title:group]
en: Document History
es: Historia del documento

[ctx: @label:textfield]
en: New document info
es: Nueva información del documento

[ctx: @title:group]
en: General Page Background Color
es: Color de fondo general para las páginas

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
es: Página %1

en: Page %1
es: Página %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
es: Guardar y cerrar la página

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
es: Editar datos de la página

[ctx: title text for the reference editor page, when the reference has no language set]
en: Editing %1 (default language)
es: Editando %1 (idioma por omisión)

[ctx: title text for the reference editor page]
en: Editing %1 (language: %2)
es: Editando %1 (idioma: %2)

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
es: Guardar y cerrar editor

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
es: Guardar

[ctx: Abort the changes made in the editor, and close the editor]
en: Abort Changes
es: Abandonar cambios

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
es: Editar detalles…

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
es: Copiar

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
es: Cortar

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
es: Pegar

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
es: Editar enlace

[ctx: @title:dialog]
en: Edit Reference Details
es: Editar detalles de la referencia

[ctx: @label:textfield]
en: Unique identifier
es: Identificador único

[ctx: @label:textfield]
en: Language
es: Idioma

[ctx: title text for the references page]
en: References
es: Referencias

[ctx: Action which when triggered adds a new reference to the book and opens the reference editor]
en: New Reference
es: Nueva referencia

[ctx: The default ID for new references]
en: Unnamed Reference
es: Referencia sin nombre

[ctx: The default text for new references]
en: <p>Enter the body of your reference document here.</p>
    <p>This is what links look like: <a href="destination">Some Link</a></p>
es: <p>Introduzca el cuerpo de su documento de referencia aquí.</p>
    <p>Así es como el enlace se muestra: <a href="destination">Algún enlace</a></p>

en: There is no reference information in your book yet
es: No hay información de referencia en ti libro de momento

en: References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
es: Las referencias son colecciones de párrafos de texto, los cuales puede rellenar con formato simple (fuerte, énfasis u otros formatos como esos), o con enlaces a elementos internos (otras referencias o a datos binarios), o a recursos externos, como webs.

[ctx: title of the page which lets the user manage the book's stylesheet]
en: Stylesheet
es: Hoja de estilos

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
es: Añadir estilo…

[ctx: @title:dialog]
en: Edit Style
es: Editar estilo

[ctx: Label for the style element input field]
en: Element
es: Elemento

[ctx: @option:check]
en: Apply to style elements which request an inverted scheme
es: Aplicar a elementos de estilo que requieren un esquema invertido

[ctx: @option:check]
en: Sub-element selector type
es: Tipo de selector de sub-elementos

en: None
es: Ninguno

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
es: %1 (invertido)

[ctx: The title of a style entry which does not have type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (sub type: %2, inverted)
es: %1 (subtipo: %2, invertido)

[ctx: The title of a style entry which does not have type]
en: %1 (sub type: %2)
es: %1 (subtipo: %2)

[ctx: @info:placeholder]
en: No Styling Information
es: Sin información de estilo

[ctx: @info:placeholder]
en: You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
es: Puede añadir estos datos creando una nueva entrada, y luego añadiendo datos a esa entrada desde algún archivo existente en sus sistema. Esos datos serán importados en su libro, dejando el archivo externo sin tocar.

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
es: Crear un libro nuevo

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
es: Crear libro

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
es: Título

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
es: Sin título

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
es: Carpeta

[ctx: @action:button]
en: Select Folder
es: Seleccione carpeta

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
es: Por favor, elija la localización de este libro

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
es: Imagen de portada

[ctx: placeholder message for missing cover image]
en: Missing cover image
es: Imagen de portada no presente

[ctx: @action:button]
en: Select image
es: Seleccione imagen

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
es: Por favor, elija la imagen de portada

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
es: Imágenes JPEG %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
es: Todos los archivos %1

[ctx: title text for the edit page area sheet]
en: Edit Page Area
es: Editar área de página

en: Text Rotation Guide
es: Guía de rotación del texto

[ctx: Placeholder text for the page area ID text-field]
en: Write to add an ID
es: Escriba para añadir un ID

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
es: Color de fondo:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
es: Elija el color de fondo para este marco

[ctx: Option for making the background of a text area transparent]
en: Transparent
es: Transparente

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
es: Invertido

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
es: Rotación del texto:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
es: Tipo:

[ctx: Label for the text area body field]
en: Textarea Body:
es: Cuerpo del área de texto

[ctx: Label for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Jump Destination:
es: Destino del salto:

[ctx: Placeholder text for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Enter the jump destination here
es: Introduzca el destino del salto aquí

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
es: Índice de página:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
es: Guardar

[ctx: @title:dialog]
en: Edit Link
es: Editar enlace

[ctx: @label:textfield]
en: Text
es: Texto

[ctx: @label:textfield]
en: Destination
es: Destino

en: Preview
es: Previsualizar

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
es: Crear un libro nuevo…

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
es: %1 (sin guardar)

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
es: Páginas

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
es: Meta-información

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
es: Referencias

[ctx: Switch to the page where the user can work with the bits of binary data found in the book]
en: Embedded Data
es: Datos incrustados

[ctx: Switch to the page where the user can work with the book's stylesheet]
en: Stylesheet
es: Lista de estilos

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
es: Por favor, elija un libro a abrir

[ctx: The file type filter for comic book archives]
en: Comic Book Archive zip format %1
es: Formato de archivo zip de libro de cómics %1

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
es: Editar autor

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
es: Por favor, complete la información de este autor.

[ctx: @title:group]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @label:textfield]
en: First name
es: Nombre

[ctx: @label:textfield]
en: Middle name
es: Segundo nombre

[ctx: @label:textfield]
en: Last name
es: Apellido

[ctx: @label:textfield]
en: Nickname
es: Apodo

[ctx: @label:listbox]
en: Activity
es: Actividad

[ctx: @title:group]
en: Homepage addresses
es: Direcciones web

[ctx: @label:textfield]
en: New Homepage
es: Nueva página web

[ctx: @title:group]
en: Email addresses
es: Correos electrónicos

[ctx: placeholder text for the email field]
en: New Email address
es: Nueva dirección de correo electrónico

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
es: Editar información de página

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
es: Cerrar editor

[ctx: @label:textfield]
en: Title:
es: Título:

[ctx: @label:listbox]
en: Transition:
es: Transición:

[ctx: @label:chooser]
en: Background Color:
es: Color de fondo:

[ctx: @title:group]
en: Frames
es: Fotogramas

[ctx: @info:placeholder]
en: No frames present
es: Ningún fotograma presente

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
es: Marco %1

[ctx: A switch which lets the user change the background colour of the page when this frame is focused]
en: Change page background color
es: Cambiar color de fondo para las páginas

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
es: Color de fondo:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
es: Elegir color de fondo para este marco

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
es: Mover arriba

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
es: Mover abajo

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
es: Borrar marco

[ctx: @title:group]
en: Text Areas
es: Áreas de texto

[ctx: @info:placeholder]
en: No text areas present
es: Ninguna área de texto presente

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
es: Mover arriba

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
es: Mover abajo

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
es: Borrar área de texto

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
es: Área de texto %1

[ctx: @title:group]
en: Jumps
es: Saltos

[ctx: @info:placeholder]
en: No jumps present
es: Ningún salto presente

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
es: Mover arriba

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
es: Mover abajo

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
es: Borrar salto

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
es: Salto %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
es: Índice de página:

[ctx: @title]
en: Settings
es: Preferencias

[ctx: The application's name]
en: Peruse Creator
es: Creador de Peruse

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
es: Herramienta de creación de cómics

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
es: Bienvenido al creador de Peruse, una herramienta diseñada para ayudarle a crear archivos de cómics que puedan leerse con cualquier aplicación de lectura que acepte cbz. Puede crear un libro completamente nuevo desde cero, desde un conjunto de imágenes o editando archivos ya existentes. Una vez que los haya creado, puede incluso publicarlos directamente en el archivo en línea de la tienda KDE desde la propia aplicación, o compartirlo con sus amigos.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
es: Abrir existente…

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
es: Crear en blanco

[ctx: @title:group]
en: Recent books
es: Libros recientes

[ctx: @action:button continue working on the most recently opened comic book archive]
en: Continue working on %1
es: Continuar trabajando en %1

[ctx: @info:placeholder]
en: There are no recent books
es: No hay libros recientes

en: Creating archive in %1
es: Creando archivo en %1

en: Writing in ACBF data
es: Escribiendo en datos ACBF

en: Copying across all files not marked for deletion
es: Copiando todos los archivos no marcados para ser borrados

en: Copying over %1
es: Copiando sobre %1

en: Copying all content from %1 to %2
es: Copiando todo el contenido de %1 a %2

en: Successfully replaced old archive with the new archive - now loading the new archive...
es: Se remplazó exitosamente el antiguo archivo con el nuevo - cargando ahora el nuevo archivo…
