peruse - en to fi translation catalogue (313 entries)

en: Peruse Reader
fi: Perusen lukija

en: Comic Book Reader by KDE
fi: KDE:n sarjakuvalukuohjelma

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
fi: Tyhjennä metatietovälimuisti ja etsi kaikki uudelleen.

en: Open file in peruse.
fi: Avaa tiedosto Peruseen.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
fi: Siirry koko näytölle

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
fi: Poistu koko näytöltä

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
fi: Sulje kirja

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
fi: Näkymävalinnat

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
fi: Lukusuunta

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
fi: Vasemmalta oikealle

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
fi: Oikealta vasemmalle

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
fi: Edellinen kuva

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
fi: Seuraava kuva

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
fi: Edellinen sivu

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
fi: Seuraava sivu

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
fi: Siirry koko näytölle

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
fi: Poistu koko näytöltä

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
fi: Sulje kirja

[ctx: Enter full screen mode on any device type]
en: Go Full Screen
fi: Siirry koko näytölle

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
fi: Poistu koko näytöltä

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: Failed to load the reader component. This is generally caused by broken packaging. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
fi: Lukijaosaa ei voitu ladata. Tämä johtuu yleensä viallisesta paketoinnista. Ota yhteyttä paketista vastaavaan ja ilmoita tästä virheestä.

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
fi: Tekijä:

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
fi: Julkaisija:

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
fi: Sarja:

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
fi: Poista laitteelta

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän laitteeltasi?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
fi: Kyllä, poista

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
fi: Ei, peru poistaminen

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
fi: Takaisin

[ctx: Open the book which is currently selected in the list]
en: Open Selected Book
fi: Avaa valittu kirja

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
fi: Etsi kirjoja

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
fi: Etsi napauttamalla ja kirjoittamalla

[ctx: Closes the book details drawer]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
fi: (siirry tasoa ylemmäs)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
fi: Tekijä(t)

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
fi: Julkaisija

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
fi: Arvostelu

[ctx: label for tags field]
en: Tags
fi: Tunnisteet

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
fi: (Ei tunnisteita)

[ctx: label for comment field]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
fi: (Ei kommenttia)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
fi: (tästä kirjasta ei ole saatavilla kuvausta)

[ctx: A percentage of progress]
en: %1%
fi: %1 %

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
fi: ja %1

[ctx: The first author in a list of authors]
en: by %1
fi: artistilta %1

[ctx: Author name used when there are no known authors for a book]
en: by an unknown author
fi: tuntemattomalta tekijältä

en: Comics in folder: %1
fi: Sarjakuvat kansiossa: %1

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
fi: Valitse avattava sarjakuva

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
fi: Avaa sarjakuva, joka ei ole kokoelmassasi

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Back
fi: Takaisin

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
fi: Sarjakuvalukuohjelma

en: Navigation
fi: Liikkuminen

en: Show intro page
fi: Näytä johdantosivu

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
fi: Odota, kun kirjoja etsitään…

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
fi: Äskettäin lisätyt kirjat

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Group by Title
fi: Ryhmittele otsikoittain

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
fi: Ryhmittele tekijöittäin

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Group by Series
fi: Ryhmittele sarjoittain

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Group by Publisher
fi: Ryhmittele julkaisijoittain

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Group by Keywords
fi: Ryhmittele hakusanoittain

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Filter by Folder
fi: Suodata kansion perusteella

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
fi: Avaa toinen…

[ctx: Switch to the book store page]
en: Get Hot New Books
fi: Etsi uusia kirjoja

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: Open the about page]
en: About
fi: Tietoa

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
fi: Ryhmittele otsikoittain

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
fi: Äskettäin lisätyt kirjat

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
fi: Ryhmittele sarjoittain

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
fi: Ryhmittele tekijöittäin

[ctx: Title of the page with books grouped by who published them]
en: Group by Publisher
fi: Ryhmittele julkaisijoittain

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
fi: Ryhmittele hakusanoittain, henkilöittäin ja tyylilajeittain

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
fi: Suodata kansion perusteella

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
fi: Indeksoitujen kansioiden asetukset

en: Add folder
fi: Lisää kansio

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
fi: Poista

en: There are no folder currently indexed.
fi: Indeksoituja kansioita ei tällä hetkellä ole.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
fi: Valitse kansio

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
fi: Valitse kansio

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
fi: Kirjakauppa

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
fi: Valitettavasti kirjoja ei löydy.
    Tämä tarkoittaa luultavasti, että verkkoyhteys tai kauppa on poissa käytöstä.

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading the image for a specific page]
en: Could not load the image for this page.
    This is most commonly due to a missing image decoder (specifically, the Qt Imageformats package, which Peruse depends on for loading images), and likely a packaging error. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
    
    Specifically, the image we attempted to load is called %1, and the image formats Qt is aware of are %2. If there is a mismatch there, that will be the problem.
    
    If not, please report this bug to us, and give as much information as you can to assist us in working out what's wrong.
fi: Sivun kuvaa ei voitu ladata.
    Tämä johtuu yleisimmin puuttuvasta kuvakoodekista (nimenomaisesti Qt ImageFormats -paketista, jota Peruse käyttää kuvien lataukseen) ja on todennäköisesti paketointivirhe. Ota yhteyttä paketin tarjoajaan ja ilmoita virheestä.
    
    Tarkalleen ottaen kuva, jota yritettiin ladata, oli nimeltään %1 ja Qt:n tiedossa olevat kuvamuodot ovat %2. Jos nämä eivät täsmää, jossakin on ongelma.
    
    Jos taas näin ei ole, ilmoita meille ohjelmavirheestä ja annan niin paljon tietoa kuin mahdollista, jotta saisimme selville, mikä on vikana.

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
fi: Tervetuloa

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Reader
fi: Sarjakuvalukuohjelma

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
fi: Jatka lukemista

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
fi: Äskettäin lisätyt

en: Peruse Creator
fi: Perusen tekijä

en: Comic Book Creator by KDE
fi: KDE:n sarjakuvakirjan luontityökalu

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
fi: Lisää sivualue

[ctx: title text for the add page sheet]
en: Add a Page?
fi: Lisätäänkö sivu?

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
fi: Valitse tapa, jolla haluat lisätä uuden sivun. Nämä toimenpiteet eivät tee muutoksia projektin ulkopuolelle.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
fi: Kopioi kuva laitteelta

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
fi: Valitse lisättävä kuva

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
fi: Luo uusi kuva kuvankäsittelyohjelmalla

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
fi: Ota valokuva ja lisää se

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
fi: Sivut kirjassa %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
fi: Tallenna kirja

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
fi: Lisää sivu

[ctx: closes the add page sheet]
en: Do not Add a Page
fi: Älä lisää sivua

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
fi: Poista sivu

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
fi: Lisää sivu tämän jälkeen

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
fi: Muokkaa sivua

[ctx: title of the basic book information page]
en: Your Book At A Glance
fi: Kirja yhdellä silmäyksellä

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
fi: Kirjan otsikko:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
fi: Sivut:

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
fi: Kaikkiaan %1 sivua

[ctx: Header for a list which shows every file contained in the archive which makes up this book]
en: Every File In The Book:
fi: Kirjan kaikki tiedostot:

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
fi: Sisällytä tiedosto

[ctx: action which marks the file to NOT be included next time the book is saved]
en: Mark File For Deletion
fi: Merkitse tiedosto poistettavaksi

[ctx: If a file is not referenced at all]
en: Unreferenced file
fi: Ei-viitattu tiedosto

[ctx: If a file is referenced by its full path]
en: Referenced by full path
fi: Viitattu täydellä sijainnilla

[ctx: If a file is referenced partially, describe that]
en: Referenced by filename only
fi: Viitattu vain tiedostonimellä

[ctx: What happens if we have an unexpected reference amount]
en: %1 might be referenced, but in some way we've not accounted for
fi: Tiedostoon %1 on ehkä viitattu mutta tavalla, jota emme ole ottaneet huomioon

[ctx: title of the page which lets the user manage chunks of binary data embedded in the book]
en: Embedded Data
fi: Upotettu tieto

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
fi: Lisää tiedosto…

[ctx: The initial identifier used for a newly created binary data element]
en: Unnamed Binary
fi: Nimetön binaari

[ctx: title text for a card which informs the user there are no binary data entries, and what those are]
en: No Embedded Binary Data Entries
fi: Ei upotettuja binaaritietueita

[ctx: title text for a card which informs the user what binary data is]
en: Embedded Binary Data
fi: Upotettu binaaritieto

[ctx: Help text for the binaries page, when there are no embedded binary data entries]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
fi: Kirjassa ei vielä ole upotettua tietoa. Sitä voi lisätä luomalla ensin uuden tietueen ja lisäämällä sitten tietueeseen tietoa olemassa olevasta tiedostosta. Tieto tuodaan kirjaan eikä ulkoista tiedostoa muuteta.

[ctx: Help text for the binaries page, when there is already data embedded in the book]
en: You can add new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
fi: Uutta binaaritietoa voi lisätä luomalla ensin uuden tietueen ja lisäämällä sitten tietueeseen tietoa olemassa olevasta tiedostosta. Tieto tuodaan kirjaan eikä ulkoista tiedostoa muuteta.

[ctx: Title used in the list of binary data when there is no id defined for that entry]
en: Unnamed piece of data
fi: Nimetöntä tietoa

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
fi: Sisällön tyyppi: %1

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Binary
fi: Muokkaa binaaria

[ctx: Label for the binary ID input field]
en: ID
fi: Tunniste

[ctx: Placeholder text for the binary ID input field]
en: Enter the name of your binary here (often a filename)
fi: Anna binaarin nimi tähän (usein tiedostonimi)

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
fi: Sisällön tyyppi

[ctx: Placeholder text for the binary content type input field]
en: Enter the content type of your binary here (aka mimetype)
fi: Anna sisällön tyyppi tähän (ts. MIME-tyyppi)

[ctx: Label for the field which describes the data currently held by the current instance]
en: Current Data
fi: Nykyinen tieto

[ctx: Label used in the binary editor sheet to describe the size of the binary data contained in the current instance]
en: %1 bytes
fi: %1 t

[ctx: Label used in the binary editor sheet when there is no data in the current instance]
en: No data set
fi: Tietoa ei ole asetettu

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
fi: Tuo tietoa…

[ctx: @title:window standard file open dialog used to add file data into the book]
en: Pick A File To Add
fi: Valitse lisättävä tiedosto

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
fi: Kaikki tiedostot %1

[ctx: @title:window a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: Very Large File
fi: Hyvin suuri tiedosto

[ctx: The main query text for a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: The file you are attempting to add, %1, is more than 10MiB. Are you sure you want to add it to the book?
fi: Tiedosto, jota yrität lisätä, %1, on kooltaan yli 10 MiB. Haluatko varmasti lisätä sen kirjaan?

[ctx: The option used to let the user agree to the proposed action]
en: Yes, Add Large File
fi: Kyllä, lisää suuri tiedosto

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
fi: Älä lisää

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
fi: Muokkaa metatietoja

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: placeholder text for default title text-input]
en: Write to add default title
fi: Lisää oletusotsikko kirjoittamalla

[ctx: label text for the edit field for the default annotation]
en: Annotation
fi: Merkintä

[ctx: placeholder text for default annotation text-area]
en: Write to add default annotation
fi: Lisää oletusmerkintä kirjoittamalla

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
fi: Hakusanat

[ctx: placeholder text for the add new keyword text entry]
en: Write a comma separated list of keywords.
fi: Kirjoita hakusanat pilkuin erotettuna.

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
fi: Tekijät (%1)

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
fi: (nimetön)

[ctx: placeholder text for the add new author text entry]
en: Write to add new author (nickname)
fi: Lisää uusi tekijä (lempinimi)

[ctx: label text for the edit field for the genre list]
en: Genres
fi: Genret

[ctx: label text for the edit field for the character list]
en: Characters
fi: Henkilöt

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
fi: Lisää uusi hahmo

[ctx: label text for the edit field for the sequence list]
en: Sequence
fi: Jakso

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
fi: Numero:

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
fi: Osa:

[ctx: placeholder text for the add new series text entry]
en: Write to add new series
fi: Lisää uusi sarja

[ctx: label text for the edit field for the database reference list]
en: Database References
fi: Tietokantaviitteet

[ctx: placeholder text for the add reference type text entry]
en: Write to add reference type
fi: Lisää uusi viitetyyppi

[ctx: placeholder text for the add new reference text entry]
en: Write to add new reference
fi: Lisää uusi viite

[ctx: placeholder text for the add databasename text entry]
en: Write to add database name for new reference.
fi: Lisää uudelle viitteelle tietokannan nimi

[ctx: label text for the edit field for the content rating list]
en: Content Ratings
fi: Sisältöarvio

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
fi: Lisää arvostelun selite kirjoittamalla.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
fi: Lisää arviointijärjestelmä.

[ctx: label text for the form for reading direction.]
en: Reading Direction
fi: Lukemissuunta

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
fi: Oikealta vasemmalle

[ctx: label text for the form for the publishing info list]
en: Publisher Info
fi: Julkaisijan tiedot

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
fi: Julkaisija:

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
fi: Lisää julkaisija kirjoittamalla

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
fi: Julkaisuaika:

[ctx: Label for city]
en: City:
fi: Kaupunki:

[ctx: placeholder text for the publishing city entry]
en: Write to add city
fi: Lisää kaupunki kirjoittamalla

[ctx: placeholder text for the publishing ISBN entry]
en: Write to add ISBN
fi: Lisää ISBN kirjoittamalla

[ctx: Label for license]
en: License:
fi: Lisenssi:

[ctx: placeholder text for the publishing license entry]
en: Write to add license
fi: Lisää lisenssi kirjoittamalla

[ctx: label text for the form for the document info list]
en: Document Authors
fi: Tiedoston tekijät

[ctx: label text for the form for the sources list]
en: Document Sources
fi: Tiedoston lähteet

[ctx: label text for the form for the history list]
en: Document History
fi: Tiedoston historia

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
fi: Tiedostoversio:

[ctx: label text for the form for the body background color.]
en: General Page Background Color
fi: Yleisen sivun taustaväri

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the general background color for this comic
fi: Valitse tälle sarjakuvalle yleinen taustaväri

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
fi: Sivu %1

en: Page %1
fi: Sivu %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
fi: Tallenna ja sulje sivu

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
fi: Muokkaa sivun tietoja

[ctx: title text for the reference editor page, when the reference has no language set]
en: Editing %1 (default language)
fi: Muokataan: %1 (oletuskieli)

[ctx: title text for the reference editor page]
en: Editing %1 (language: %2)
fi: Muokataan: %1 (kieli: %2)

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
fi: Muokkaa tietoja…

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
fi: Leikkaa

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
fi: Muokkaa linkkiä

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
fi: Tallenna ja sulje muokkain

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: Abort the changes made in the editor, and close the editor]
en: Abort Changes
fi: Keskeytä muutokset

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the details of a reference]
en: Edit Reference Details
fi: Muokkaa viitteen tietoja

[ctx: Label for the reference identifier input field]
en: Unique Identifier
fi: Ainutkertainen tunniste

[ctx: Placeholder text for the reference identifier input field]
en: Enter your reference ID here (should be unique)
fi: Anna viitetunniste tähän (tulee olla ainutkertainen)

[ctx: Label for the reference language input field]
en: Language
fi: Kieli

[ctx: Placeholder text for the reference language input field]
en: Enter the language ID here (leave empty for the document default language)
fi: Anna kielen tunniste tähän (jätä tyhjäksi käyttääksesi tiedoston oletuskieltä)

[ctx: title text for the references page]
en: References
fi: Viitteet

[ctx: Action which when triggered adds a new reference to the book and opens the reference editor]
en: New Reference
fi: Uusi viite

[ctx: The default ID for new references]
en: Unnamed Reference
fi: Nimetön viite

[ctx: The default text for new references]
en: <p>Enter the body of your reference document here.</p>
    <p>This is what links look like: <a href="destination">Some Link</a></p>
fi: <p>Kirjoita viitetiedoston runko tähän.</p>
    <p>Linkit näyttävät tältä: <a href="kohde">Jokin linkki</a></p>

[ctx: title text for a card which informs the user there are no references, and what references are]
en: No References
fi: Ei viitteitä

[ctx: title text for a card which informs what references are]
en: References
fi: Viitteet

[ctx: title of the page which lets the user manage the book's stylesheet]
en: Stylesheet
fi: Tyylipohja

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
fi: Lisää tyyli…

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Style
fi: Muokkaa tyyliä

[ctx: Label for the style element input field]
en: Element
fi: Kenttä

[ctx: Placeholder text for the style element input field]
en: Enter the name of the element you want to style
fi: Anna sen alkion nimi, jonka tyyliä haluat muuttaa

[ctx: title text for a card which informs the user there are no styles defined, and what those are]
en: No Styling Information
fi: Ei tyylitietoa

[ctx: title text for a card which informs the user what styles are]
en: Styling Information
fi: Tyylitieto

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there are no styles defined]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
fi: Kirjassa ei vielä ole upotettua tietoa. Sitä voi lisätä luomalla ensin uuden tietueen ja lisäämällä sitten tietueeseen tietoa olemassa olevasta tiedostosta. Tieto tuodaan kirjaan eikä ulkoista tiedostoa muuteta.

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there is already styles defined in the book]
en: You can add such new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
fi: Uutta binaaritietoa voi lisätä luomalla ensin uuden tietueen ja lisäämällä sitten tietueeseen tietoa olemassa olevasta tiedostosta. Tieto tuodaan kirjaan eikä ulkoista tiedostoa muuteta.

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
fi: %1 (käänteinen)

[ctx: The title of a style entry which does not have type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (sub type: %2, inverted)
fi: %1 (alityyppi: %2, käänteinen)

[ctx: The title of a style entry which does not have type]
en: %1 (sub type: %2)
fi: %1 (alityyppi: %2)

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
fi: Luo uusi kirja

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
fi: Luo kirja

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
fi: Nimetön

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
fi: Kansio

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
fi: Valitse kirjan sijainti

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
fi: Kansikuva

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
fi: Valitse kansikuvasi

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
fi: JPEG-kuvat %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
fi: Kaikki tiedostot %1

en: Text Rotation Guide
fi: Tekstin kierron opas

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
fi: Taustaväri:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
fi: Valitse tämän kehyksen taustaväri

[ctx: Option for making the background of a text area transparent]
en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
fi: Käänteinen

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
fi: Tekstin kierto:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
fi: Tyyppi:

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
fi: Sivuhakemisto:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the parameters of a link]
en: Edit Link
fi: Muokkaa linkkiä

[ctx: Label for the link text input field]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: Placeholder text for the link text input field]
en: Enter the text of your link here
fi: Kirjoita linkin teksti tähän

[ctx: Label for the link destination input field]
en: Destination
fi: Kohde

[ctx: Placeholder text for the link destination input field]
en: Enter the destination for your link here
fi: Kirjoita linkin kohde tähän

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a reference object, and identifies it as one such]
en: %1 (Reference)
fi: %1 (viite)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a binary object, and identifies it as one such]
en: %1 (Binary)
fi: %1 (binaari)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of an identified object of an unknown type, and marks it as one such]
en: %1 (Unknown Type)
fi: %1 (tuntematon tyyppi)

[ctx: application title for the sidebar]
en: Peruse Creator
fi: Perusen tekijä

en: Switch to the welcome page
fi: Vaihda tervetulosivulle

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
fi: Luo uusi kirja…

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
fi: %1 (tallentamatta)

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
fi: Sivut

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
fi: Metatiedot

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
fi: Viitteet

[ctx: Switch to the page where the user can work with the bits of binary data found in the book]
en: Embedded Data
fi: Upotettu tieto

[ctx: Switch to the page where the user can work with the book's stylesheet]
en: Stylesheet
fi: Tyylipohja

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
fi: Valitse avattava kirja

[ctx: The file type filter for comic book archives]
en: Comic Book Archive zip format %1
fi: Sarjakuva-arkiston zip-muoto %1

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
fi: Muokkaa tekijää

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
fi: Täydennä tämän tekijän tiedot.

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
fi: Aktiviteetti:

[ctx: label for the language field]
en: Language:
fi: Kieli:

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
fi: Kieli

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
fi: Etunimi:

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
fi: Etunimi

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
fi: Toinen nimi:

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
fi: Toinen nimi

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
fi: Sukunimi:

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
fi: Sukunimi

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
fi: Kutsumanimi:

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
fi: Kutsumanimi

[ctx: label for the homepage field]
en: Homepage addresses:
fi: Kotisivuosoitteet:

[ctx: placeholder text for the homepage field]
en: Add Homepage
fi: Lisää kotisivu

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
fi: Sähköpostiosoitteet:

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
fi: Lisää sähköpostiosoite

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
fi: Muokkaa sivun tietoja

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
fi: Sulje muokkain

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: label text for the edit field for the page transition type]
en: Transition
fi: Siirtymä

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
fi: Taustaväri

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for page
fi: Valitse sivun taustaväri

[ctx: label text for the edit field for the page frames]
en: Frames
fi: Kehykset

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
fi: Kehys %1

[ctx: A switch which lets the user change the background colour of the page when this frame is focused]
en: Change page background color
fi: Vaihda sivun taustaväriä

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
fi: Taustaväri:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
fi: Valitse tämän kehyksen taustaväri

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
fi: Poista kehys

[ctx: label text for the edit field for the page textareas]
en: Text Areas
fi: Tekstialueet

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
fi: Taustaväri:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for all text areas on this page
fi: Valitse tämän sivun kaikkien tekstialueiden taustaväri

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
fi: Poista tekstialue

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
fi: Tekstialue %1

[ctx: label text for the edit field for the page jumps]
en: Jumps
fi: Hypyt

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
fi: Poista hyppy

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
fi: Hyppy %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
fi: Sivuviite:

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: The application's name]
en: Peruse Creator
fi: Perusen tekijä

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
fi: Sarjakuvakirjan luontityökalu

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
fi: Tervetuloa Peruse Creatoriin, työkaluun, jolla voi luoda sarjakuvakirja-arkistoja, joita millä hyvänsä cbz-kykyisellä sarjakuvakirjakatselimella voi lukea. Uuden sarjakuvakirja-arkiston voi luoda tyhjästä, kuvajoukosta tai muokkaamalla olemassa olevaa arkistoa. Luodun arkiston voi julkaista sovelluksesta suoraan KDE Storen verkkosarjakuva-arkistoon tai jakaa kavereille.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
fi: Avaa olemassa oleva…

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
fi: Luo tyhjä

[ctx: @action:button create a new comic book archive by copying in a bunch of pictures]
en: Create from Images...
fi: Luo kuvista…

en: Creating archive in %1
fi: Luodaan arkistoa kansioon %1

en: Writing in ACBF data
fi: Kirjoitetaan ABCF-tietoa

en: Copying across all files not marked for deletion
fi: Kopioidaan kaikkiin tiedostoihin, joita ei ole merkitty poistettaviksi

en: Copying all content from %1 to %2
fi: Kopioidaan kaikki sisältö lähteestä %1 kohteeseen %2

en: Successfully replaced old archive with the new archive - now loading the new archive...
fi: Vanhan arkiston korvaaminen uudella onnistui – ladataan nyt uusi arkisto…
