peruse - en to fr translation catalogue (334 entries)

en: Peruse Reader
fr: Lecteur Peruse

en: Comic Book Reader by KDE
fr: Un lecteur de « Comic Book » par KDE

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
fr: Effacer le cache de méta-données et effectuer une nouvelle analyse complète.

en: Open file in peruse.
fr: Ouvrir un fichier dans Peruse.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
fr: Passer en plein écran

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
fr: Sortir du mode plein écran

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
fr: Fermer le Comic Book

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
fr: Afficher les options

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
fr: Sens de lecture

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
fr: De gauche à droite

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
fr: De droite à gauche

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
fr: Image précédente

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
fr: Image suivante

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
fr: Page précédente

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
fr: Page suivante

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
fr: Passer en plein écran

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
fr: Sortir du mode plein écran

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
fr: Fermer le Comic Book

[ctx: Enter full screen mode on any device type]
en: Go Full Screen
fr: Passer en plein écran

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
fr: Sortir du mode plein écran

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: Failed to load the reader component. This is generally caused by broken packaging. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
fr: Impossible de charger le composant du lecteur. Ce problème est généralement provoqué par un problème de paquet. Veuillez contacter le distributeur du paquet et l'informer de cette erreur.

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
fr: Auteur :

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
fr: Éditeur :

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
fr: Séries :

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
fr: Nom de fichier :

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
fr: Supprimer du périphérique

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer celui-ci de votre périphérique ?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
fr: Oui, confirmation de la suppression

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
fr: Non, annulation de la suppression

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
fr: Retour

[ctx: Open the book which is currently selected in the list]
en: Open Selected Book
fr: Ouvrir le Comic Book sélectionné

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
fr: Rechercher des Comic Books

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
fr: Toucher et saisir pour rechercher.

[ctx: Closes the book details drawer]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
fr: (inconnu)

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
fr: (remonter d'un niveau)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
fr: Auteur(s)

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
fr: Éditeur

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
fr: Note

[ctx: label for tags field]
en: Tags
fr: Étiquettes

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
fr: (aucune étiquette)

[ctx: label for comment field]
en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
fr: (Aucun commentaire)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
fr: (aucune description disponible pour ce Comic Book)

[ctx: A percentage of progress]
en: %1%
fr: %1 %

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
fr: , et %1

[ctx: The first author in a list of authors]
en: by %1
fr: par %1

[ctx: Author name used when there are no known authors for a book]
en: by an unknown author
fr: par un auteur inconnu

en: Comics in folder: %1
fr: Bandes dessinées dans le dossier : %1

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
fr: Veuillez choisir un Comic Book à ouvrir

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
fr: Ouvrir un Comic Book hors de votre collection

en: Back
fr: Retour

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
fr: Lecteur de bandes dessinées

en: Show intro page
fr: Afficher la page d'introduction

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
fr: Veuillez patienter pendant que nous cherchons vos Comic Books...

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
fr: Comic Books ajoutés récemment

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Group by Title
fr: Regrouper par titre

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
fr: Regrouper par auteur

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Group by Series
fr: Regrouper par séries

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Group by Publisher
fr: Regrouper par éditeur

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Group by Keywords
fr: Regrouper par mot clé

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Filter by Folder
fr: Filtrer par dossier

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
fr: Ouvrir autre...

[ctx: Switch to the book store page]
en: Get Hot New Books
fr: Obtenir les dernières nouveautés

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
fr: Configuration

[ctx: Open the about page]
en: About
fr: À propos

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
fr: Regrouper par titre

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
fr: Récemment ajoutés

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
fr: Regrouper par séries

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
fr: Regrouper par auteur

[ctx: Title of the page with books grouped by who published them]
en: Group by Publisher
fr: Regrouper par éditeur

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
fr: Regrouper par mot clés, personnages et genres

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
fr: Filtrer par dossier

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
fr: Configurer les dossiers indexés

en: Add folder
fr: Ajouter un dossier

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
fr: Supprimer

en: There are no folder currently indexed.
fr: Il n'y a aucun dossier actuellement indexé.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
fr: Sélectionner un dossier

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
fr: Sélectionner un dossier

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
fr: Boutique de Comic Books

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
fr: Désolé, aucun Comic Book.
    Ceci est inhabituel et peut vouloir signifier que votre connexion internet ou la boutique sont indisponibles.

[ctx: A submenu which allows the user to chose between translations of the book]
en: Translations
fr: Traductions

[ctx: The option used to show no translation should be used]
en: No Translation
fr: Aucune traduction

en: The link you just activated goes to something we don't really know what to do with. This suggests the book you are reading does not conform to the Advanced Comic Book Format specification, but we would still like to know about it. Please report a bug, and make the book available to us, so we can try and work out how to handle this!
fr: Le lien que vous venez d'activer pointe vers quelque chose dont nous ne savons que faire. Ceci signifie que le livre que vous lisez n'est pas conforme à la spécification de format « Advanced Comic Book » mais que nous devrions cependant en être informé. Veuillez remplir un rapport de bogue, en y ajoutant le livre, afin que nous puissions reproduire le problème et le traiter pour correction.

en: The link you activated doesn't seem to go anywhere. We tried to find something with the ID %1 but didn't locate anything. This is likely an error in the book, and the author would probably like to know about it.
fr: Le lien que vous venez d'activer ne pointe sur rien. Une tentative a été faite pour trouver quelque chose avec l'identifiant %1 mais rien n'a été trouvé. Ceci est probablement une erreur dans le livre et l'auteur devrait en être informé.

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading the image for a specific page]
en: Could not load the image for this page.
    This is most commonly due to a missing image decoder (specifically, the Qt Imageformats package, which Peruse depends on for loading images), and likely a packaging error. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
    
    Specifically, the image we attempted to load is called %1, and the image formats Qt is aware of are %2. If there is a mismatch there, that will be the problem.
    
    If not, please report this bug to us, and give as much information as you can to assist us in working out what's wrong.
fr: Impossible de charger l'image pour cette page.
    Ceci est dû la plupart du temps par un décodeur manquant d'images (plus spécifiquement, le paquet « Imageformats » de Qt, qui est une dépendance de Peruse pour le chargement des images) et probablement une erreur de mise en paquet.
    
     Veuillez contacter le site sur lequel vous avez obtenu ce paquet et l'informer de cette erreur.
    
    Plus spécifiquement, l'image qui a essayé d'être chargée est appelée %1 et les formats d'images gérés par Qt sont %2. S'il y a une incohérence à ce stade, un problème surviendra.
    Dans le cas contraire, veuillez ouvrir un rapport de bogue et le transmettre en fournissant autant d'informations que vous le pouvez, pour nous aider à trouver ce qui ne va pas.

[ctx: Title for a dialog offering the user to open a link to some external resource]
en: Open External Link?
fr: Ouvrir un lien externe ?

[ctx: label for a button which activates an external link]
en: Open Link
fr: Ouvrir le lien

en: The link you just clicked points to somewhere outside of the book. Please check the details of the link below, to make sure that you really do want to open it, or just close this sheet.
fr: Le lien sur lequel vous venez de cliquer pointe vers quelque chose hors du livre. Veuillez vérifier les détails du lien ci-dessous et vous assurez que vous voulez réellement l'offrir ou juste fermer la feuille.

en: Compose an email to %1, based on the following link:
    
    %2
fr: Composer un courriel pour %1 grâce au lien suivant : 
    
    %2

en: Compose an email for %1 with the subject "%2" and the following body:
    
    %3
fr: Composer un courriel pour %1 avec le sujet « %2 » et le corps de texte suivant : 
    
    %3

en: Compose an email for %1 with the subject "%2"
fr: Composer un courriel pour %1 avec le sujet « %2 »

en: Compose email for: %1
fr: Composer un courriel pour : %1

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
fr: Bienvenue

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Reader
fr: Lecteur de Comic Books

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
fr: Continuer la lecture

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
fr: Récemment ajoutés

en: Comic Book Creator by KDE
fr: Créateur de « Comic Book » par KDE

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
fr: Ajouter une zone dans la page

[ctx: Button which creates a new frame, and closes the dialog]
en: Create Frame
fr: Créer un cadre

[ctx: Button which creates new textarea, and closes the dialog]
en: Create Textarea
fr: Créer une zone de texte

[ctx: Button which creates a new jump, and closes the dialog]
en: Create Jump
fr: Créer un saut

[ctx: title text for the add page sheet]
en: Add a Page?
fr: Ajouter une page ?

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
fr: Veuillez sélectionner la méthode que vous voulez pour ajouter une nouvelle page. Aucune modification ne pourra être faite hors du projet réalisant ces actions.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
fr: Copier une image à partir du périphérique

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
fr: Veuillez choisir une image à ajouter

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
fr: Créer une nouvelle image en utilisant un éditeur d'images

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
fr: Prendre une photo et l'ajouter

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
fr: Pages parmi %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
fr: Enregistrer un Comic Book

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
fr: Ajouter une page

[ctx: closes the add page sheet]
en: Do not Add a Page
fr: Ne pas ajouter une page

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
fr: Supprimer une page

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
fr: Ajouter une page après celle-ci

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
fr: Modifier une page

[ctx: title of the basic book information page]
en: Your Book At A Glance
fr: Votre livre en un regard

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
fr: Titre de livre :

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
fr: Pages :

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
fr: Total de pages %1

[ctx: Header for a list which shows every file contained in the archive which makes up this book]
en: Every File In The Book:
fr: Chaque fichier dans le livre :

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
fr: Inclure un fichier

[ctx: action which marks the file to NOT be included next time the book is saved]
en: Mark File For Deletion
fr: Marquer un fichier pour suppression

[ctx: If a file is not referenced at all]
en: Unreferenced file
fr: Fichier non référencé

[ctx: If a file is referenced by its full path]
en: Referenced by full path
fr: Référencé par un emplacement complet

[ctx: If a file is referenced partially, describe that]
en: Referenced by filename only
fr: Référencé uniquement par un nom de fichier

[ctx: What happens if we have an unexpected reference amount]
en: %1 might be referenced, but in some way we've not accounted for
fr: %1 devrait être référencé mais, d'une certaine façon, il y a pas de compte pour cela.

[ctx: title of the page which lets the user manage chunks of binary data embedded in the book]
en: Embedded Data
fr: Données intégrées

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
fr: Ajouter un fichier...

[ctx: The initial identifier used for a newly created binary data element]
en: Unnamed Binary
fr: Binaire sans nom

[ctx: title text for a card which informs the user there are no binary data entries, and what those are]
en: No Embedded Binary Data Entries
fr: Aucune entrée de données binaires intégrée

[ctx: title text for a card which informs the user what binary data is]
en: Embedded Binary Data
fr: Données intégrées binaires

[ctx: Help text for the binaries page, when there are no embedded binary data entries]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
fr: Il n'y a encore aucune donnée intégrée dans votre livre. Vous pouvez ajouter de telles données en créant une nouvelle entrée. Ensuite, vous pouvez ajouter vos données à cette entrée à partir d'un fichier présent sur votre système. Ces données seront importées dans votre livre en laissant ainsi le fichier source non modifié.

[ctx: Help text for the binaries page, when there is already data embedded in the book]
en: You can add new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
fr: Vous pouvez ajouter de nouvelles entrées de données binaires en créant une nouvelle entrée. Ensuite, vous pouvez ajouter vos données à cette entrée à partir d'un fichier présent sur votre système. Ces données seront importées dans votre livre en laissant ainsi le fichier source non modifié.

[ctx: Title used in the list of binary data when there is no id defined for that entry]
en: Unnamed piece of data
fr: Ensemble de données sans nom

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
fr: Type de contenu : %1

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Binary
fr: Modifier le binaire

[ctx: label for a button which updates the binary with the new details]
en: OK
fr: Ok

[ctx: Placeholder text for the binary ID input field]
en: Enter the name of your binary here (often a filename)
fr: Saisissez le texte de votre binaire ici (sous un nom de fichier)

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
fr: Type de contenu

[ctx: Placeholder text for the binary content type input field]
en: Enter the content type of your binary here (aka mimetype)
fr: Saisissez le type de contenu de votre binaire ici (par exemple, un type « MIME »)

[ctx: Label for the field which describes the data currently held by the current instance]
en: Current Data
fr: Données actuelles

[ctx: Label used in the binary editor sheet to describe the size of the binary data contained in the current instance]
en: %1 bytes
fr: %1 octets

[ctx: Label used in the binary editor sheet when there is no data in the current instance]
en: No data set
fr: Aucun ensemble de données

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
fr: Importer des données...

[ctx: @title:window standard file open dialog used to add file data into the book]
en: Pick A File To Add
fr: Sélectionner un fichier à ajouter

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
fr: Tous les fichiers %1

[ctx: @title:window a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: Very Large File
fr: Fichier très volumineux

[ctx: The main query text for a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: The file you are attempting to add, %1, is more than 10MiB. Are you sure you want to add it to the book?
fr: La taille du fichier %1 que vous essayez d'ajouter fait plus de 10 Mo. Voulez-vous vraiment l'ajouter à votre livre ?

[ctx: The option used to let the user agree to the proposed action]
en: Yes, Add Large File
fr: Oui. Ajouter un fichier volumineux

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
fr: Ne pas ajouter

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
fr: Modifier les méta-données

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
fr: Titre

[ctx: placeholder text for default title text-input]
en: Write to add default title
fr: Enregistrer pour ajouter un titre par défaut

[ctx: placeholder text for default annotation text-area]
en: Write to add default annotation
fr: Enregistrer pour ajouter une annotation par défaut

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
fr: Mots clés

[ctx: placeholder text for the add new keyword text entry]
en: Write a comma separated list of keywords.
fr: Enregistrer une liste de mots clés séparés par des virgules

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
fr: Auteurs (%1)

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
fr: (sans nom)

[ctx: placeholder text for the add new author text entry]
en: Write to add new author (nickname)
fr: Enregistrer pour ajouter un nouvel auteur (pseudonyme)

[ctx: label text for the edit field for the character list]
en: Characters
fr: Personnages

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
fr: Enregistrer pour ajouter un nouveau personnage

[ctx: label text for the edit field for the sequence list]
en: Sequence
fr: Séquence

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
fr: Numéro :

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
fr: Volume :

[ctx: placeholder text for the add new series text entry]
en: Write to add new series
fr: Enregistrer pour ajouter une nouvelle série

[ctx: label text for the edit field for the database reference list]
en: Database References
fr: Références de base de données

[ctx: placeholder text for the add reference type text entry]
en: Write to add reference type
fr: Enregistrer pour ajouter un type de référence

[ctx: placeholder text for the add new reference text entry]
en: Write to add new reference
fr: Enregistrer pour ajouter une nouvelle référence

[ctx: placeholder text for the add databasename text entry]
en: Write to add database name for new reference.
fr: Enregistrer pour ajouter un nom de base de données pour de nouvelles références.

[ctx: label text for the edit field for the content rating list]
en: Content Ratings
fr: Notes de contenu

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
fr: Enregistrer pour ajouter une étiquette de notes.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
fr: Enregistrer pour ajouter un système de notes.

[ctx: label text for the form for reading direction.]
en: Reading Direction
fr: Sens de lecture

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
fr: De droite à gauche

[ctx: label text for the form for the publishing info list]
en: Publisher Info
fr: Informations sur l'éditeur :

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
fr: Éditeur :

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
fr: Enregistrer pour ajouter un éditeur

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
fr: Date de publication :

[ctx: Label for city]
en: City:
fr: Ville :

[ctx: placeholder text for the publishing city entry]
en: Write to add city
fr: Enregistrer pour ajouter une ville

[ctx: Label for ISBN]
en: ISBN:
fr: ISBN :

[ctx: placeholder text for the publishing ISBN entry]
en: Write to add ISBN
fr: Enregistrer pour ajouter un code ISBN

[ctx: Label for license]
en: License:
fr: Licence :

[ctx: placeholder text for the publishing license entry]
en: Write to add license
fr: Enregistrer pour ajouter une licence

[ctx: label text for the form for the document info list]
en: Document Authors
fr: Auteurs du document

[ctx: label text for the form for the sources list]
en: Document Sources
fr: Sources du document

[ctx: label text for the form for the history list]
en: Document History
fr: Historique du document

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
fr: Version du document :

[ctx: label text for the form for the body background color.]
en: General Page Background Color
fr: Couleur d'arrière plan pour la page générale

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the general background color for this comic
fr: Sélectionner la couleur d'arrière-plan général pour ce Comic Book

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
fr: Enregistrer et fermer la page

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
fr: Modifier les données de la page

[ctx: title text for the reference editor page, when the reference has no language set]
en: Editing %1 (default language)
fr: Modification de %1 (langue par défaut)

[ctx: title text for the reference editor page]
en: Editing %1 (language: %2)
fr: Modification de %1 (langue : %2)

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
fr: Modifier les détails...

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
fr: Couper

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
fr: Coller

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
fr: Modifier du lien

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
fr: Enregistrer et fermer l'éditeur

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: Abort the changes made in the editor, and close the editor]
en: Abort Changes
fr: Annuler les modifications

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the details of a reference]
en: Edit Reference Details
fr: Modifier les détails de références

[ctx: Label for the reference identifier input field]
en: Unique Identifier
fr: Identificateur unique

[ctx: Placeholder text for the reference identifier input field]
en: Enter your reference ID here (should be unique)
fr: Saisissez votre identificateur unique ici (devrait être unique)

[ctx: Label for the reference language input field]
en: Language
fr: Langue

[ctx: Placeholder text for the reference language input field]
en: Enter the language ID here (leave empty for the document default language)
fr: Saisissez votre identificateur de langue ici (laissez vide pour la langue de document par défaut)

[ctx: title text for the references page]
en: References
fr: Références

[ctx: Action which when triggered adds a new reference to the book and opens the reference editor]
en: New Reference
fr: Nouvelles référence

[ctx: The default ID for new references]
en: Unnamed Reference
fr: Référence sans nom

[ctx: The default text for new references]
en: <p>Enter the body of your reference document here.</p>
    <p>This is what links look like: <a href="destination">Some Link</a></p>
fr: <p>Saisissez le corps de votre document de référence ici.</p>
    <p>Les liens devraient ressembler à quelque chose comme : <a href="destination">Un lien</a></p>

[ctx: title text for a card which informs the user there are no references, and what references are]
en: No References
fr: Aucune référence

[ctx: title text for a card which informs what references are]
en: References
fr: Références

[ctx: Help text for the references page, when there are no references]
en: There is no reference information in your book yet. You can create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
fr: Il n'y a encore aucune référence dans votre livre. Vous pouvez créer un nouvel élément de référence par un clic sur le contrôle « Nouvelle référence ». Les références sont des collections de paragraphes textuels, que vous pouvez remplir avec des formats simples (renforcé, emphase et d'autres formats simples comme ceux-ci), mais aussi avec des liens soit vers des objets internes (d'autres références ou une des parties de données binaires), soit vers un source externe comme un site Internet.

[ctx: Help text for the references page, when there are already references defined]
en: Create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
fr: Créez un nouvel élément de référence par un clic sur le contrôle « Nouvelle référence ». Les références sont des collections de paragraphes textuels, que vous pouvez remplir avec des formats simples (renforcé, emphase et d'autres formats simples comme ceux-ci), mais aussi avec des liens soit vers des objets internes (d'autres références ou une des parties de données binaires), soit vers un source externe comme un site Internet.

[ctx: title of the page which lets the user manage the book's stylesheet]
en: Stylesheet
fr: Feuille de style

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
fr: Ajouter un style...

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Style
fr: Modifier un style

[ctx: label for a button which updates the style entry with the new details]
en: OK
fr: Ok

[ctx: Label for the style element input field]
en: Element
fr: Élément

[ctx: Placeholder text for the style element input field]
en: Enter the name of the element you want to style
fr: Saisissez le nom de l'élément dont vous voulez modifier le style

[ctx: title text for a card which informs the user there are no styles defined, and what those are]
en: No Styling Information
fr: Aucune information de style

[ctx: title text for a card which informs the user what styles are]
en: Styling Information
fr: Informations de style

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there are no styles defined]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
fr: Il n'y a encore aucune donnée intégrée dans votre livre. Vous pouvez ajouter de telles données en créant une nouvelle entrée. Ensuite, vous pouvez ajouter vos données à cette entrée à partir d'un fichier présent sur votre système. Ces données seront importées dans votre livre en laissant ainsi le fichier source non modifié.

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there is already styles defined in the book]
en: You can add such new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
fr: Vous pouvez ajouter de nouvelles entrées de données binaires en créant une nouvelle entrée. Ensuite, vous pouvez ajouter vos données à cette entrée à partir d'un fichier présent sur votre système. Ces données seront importées dans votre livre en laissant ainsi le fichier source non modifié.

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
fr: %1 (inversé)

[ctx: The title of a style entry which does not have type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (sub type: %2, inverted)
fr: %1 (sous-type : %2, inversé)

[ctx: The title of a style entry which does not have type]
en: %1 (sub type: %2)
fr: %1 (sous-type : %2)

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
fr: Créer un nouveau Comic Book

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
fr: Créer un Comic Book

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
fr: Sans titre

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
fr: Dossier

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
fr: Veuillez choisir l'emplacement du Comic Book.

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
fr: Pochette

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
fr: Veuillez choisir votre pochette

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
fr: Images « JPEG » %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
fr: Tous les fichiers %1

[ctx: title text for the edit page area sheet]
en: Edit Page Area
fr: Modifier une zone de page

en: Text Rotation Guide
fr: Guide de rotation de texte

[ctx: Label for the ID input field]
en: ID:
fr: ID :

[ctx: Placeholder text for the page area ID text-field]
en: Write to add an ID
fr: Écrire pour ajouter un ID

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
fr: Couleur d'arrière plan :

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
fr: Sélectionner la couleur d'arrière-plan pour ce cadre

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
fr: Inversé

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
fr: Rotation du texte :

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
fr: Type :

[ctx: Label for the text area body field]
en: Textarea Body:
fr: Corps de la zone de texte :

[ctx: Label for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Jump Destination:
fr: Sauter vers la destination :

[ctx: Placeholder text for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Enter the jump destination here
fr: Saisissez la destinataire de votre saut ici

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
fr: Index de page :

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the parameters of a link]
en: Edit Link
fr: Modifier un lien

[ctx: label for a button which updates the link in the text with the new information from the link editor]
en: OK
fr: Ok

[ctx: Label for the link text input field]
en: Text
fr: Texte

[ctx: Placeholder text for the link text input field]
en: Enter the text of your link here
fr: Saisissez le texte de votre lien ici

[ctx: Placeholder text for the link destination input field]
en: Enter the destination for your link here
fr: Saisissez la destinataire de votre lien ici

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a reference object, and identifies it as one such]
en: %1 (Reference)
fr: %1 (Référence)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a binary object, and identifies it as one such]
en: %1 (Binary)
fr: %1 (Binaire)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the base details of a Textarea object, and identifies it as one such]
en: Textarea (ID: %1, text: %2)
fr: Zone de texte (ID : %1, texte : %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a frame object, and identifies it as one such]
en: %1 (Frame)
fr: %1 (Trame)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the title and ID of a page]
en: Page "%1" (ID: %2)
fr: Page « %1 » (ID : %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of an identified object of an unknown type, and marks it as one such]
en: %1 (Unknown Type)
fr: %1 (Type inconnu)

[ctx: Label for the link demonstration display field]
en: Demonstration
fr: Démonstration

en: Switch to the welcome page
fr: Basculer vers la page de bienvenue

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
fr: Créer un nouveau Comic Book…

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
fr: %1 (non enregistré)

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
fr: Métadonnées

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
fr: Références

[ctx: Switch to the page where the user can work with the bits of binary data found in the book]
en: Embedded Data
fr: Données intégrées

[ctx: Switch to the page where the user can work with the book's stylesheet]
en: Stylesheet
fr: Feuille de style

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
fr: Veuillez choisir un Comic Book à ouvrir

[ctx: The file type filter for comic book archives]
en: Comic Book Archive zip format %1
fr: Archive de bandes dessinées %1 au format « zip »

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
fr: Modifier l'auteur

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
fr: Veuillez compléter les informations pour cet auteur.

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
fr: Activité :

[ctx: label for the language field]
en: Language:
fr: Langue :

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
fr: Langue

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
fr: Prénom :

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
fr: Prénom

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
fr: Deuxième prénom

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
fr: Deuxième prénom

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
fr: Nom de famille :

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
fr: Nom de famille

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
fr: Pseudonyme :

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
fr: Pseudonyme

[ctx: label for the homepage field]
en: Homepage addresses:
fr: Adresses de pages d'accueil :

[ctx: placeholder text for the homepage field]
en: Add Homepage
fr: Ajouter une page d'accueil

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
fr: Adresse de courriels :

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
fr: Ajouter des adresses de courriel

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
fr: Modifier les informations de page

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
fr: Fermer un éditeur

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
fr: Titre

[ctx: placeholder text for the page title text-input]
en: Write to add default title
fr: Écrire pour ajouter un titre par défaut

[ctx: placeholder text for page ID text-input]
en: Write to add an ID
fr: Écrire pour ajouter un ID

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for page
fr: Sélectionner la couleur d'arrière plan pour la page

[ctx: label text for the edit field for the page frames]
en: Frames
fr: Images

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
fr: Cadre %1

[ctx: A switch which lets the user change the background colour of the page when this frame is focused]
en: Change page background color
fr: Modifier la couleur d'arrière plan de la page

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
fr: Couleur de fond :

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
fr: Sélectionner une couleur d'arrière plan pour ce cadre

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
fr: Supprimer le cadre

[ctx: label text for the edit field for the page textareas]
en: Text Areas
fr: Zones de texte

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
fr: Couleur d'arrière plan :

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for all text areas on this page
fr: Sélectionner la couleur d'arrière plan pour toutes les zones de texte de cette page

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
fr: Supprimer une zone de texte

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
fr: Zone de texte %1

[ctx: label text for the edit field for the page jumps]
en: Jumps
fr: Sauts

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
fr: Supprimer un saut

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
fr: Passer à : %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
fr: Index de page :

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
fr: Configuration

[ctx: The application's name]
en: Peruse Creator
fr: Créateur de Peruse

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
fr: Outil de création de Comic Book

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
fr: Bienvenue à l'outil « Peruse Creator ». Cet outil est conçu pour vous aider à créer des archives de Comic Books, qui peuvent ensuite être lu avec n'importe quelle application de lecture de Comic Books. Vous pouvez soit créer des archives nouvelles de Comic Books à partir de rien, en créer une à partir d'un ensemble d'images ou modifier des archives existantes. Une fois créés, vous pouvez même les publier directement sur l'archive de Comic Books sur le magasin de KDE à partir de l'application ou juste partager les fichiers avec vos ami(e)s.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
fr: Ouvrir ceux présents...

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
fr: Créer un Comic Book vide

[ctx: @action:button create a new comic book archive by copying in a bunch of pictures]
en: Create from Images...
fr: Créer à partir d'images...

[ctx: @action:button continue working on the most recently opened comic book archive]
en: Continue working on %1
fr: Continuer de travailler sur %1.

en: Creating archive in %1
fr: Création d'une archive dans %1

en: Writing in ACBF data
fr: Écriture des données « ACBF »

en: Copying across all files not marked for deletion
fr: Copie de tous les fichiers non marqués pour suppression.

en: Copying over %1
fr: Copie par dessus %1

en: Copying all content from %1 to %2
fr: Copie de tous les contenus de %1 vers %2

en: Successfully replaced old archive with the new archive - now loading the new archive...
fr: Remplacement avec succès de l'ancienne archive par la nouvelle. Chargement en cours de la nouvelle archive...
