peruse - en to gl translation catalogue (191 entries)

en: Comic Book Reader by KDE
gl: Lector de libros de banda deseñada de KDE

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
gl: Borrar a caché de metadatos e realizar unha exploración completa.

en: Open file in peruse.
gl: Abrir o ficheiro en Peruse.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
gl: Poñer a pantalla completa

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
gl: Saír da pantalla completa

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
gl: Pechar o libro

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
gl: Opcións da vista

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
gl: Fotograma anterior

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
gl: Seguinte fotograma

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
gl: Páxina anterior

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
gl: Seguinte páxina

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
gl: Poñer a pantalla completa

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
gl: Saír da pantalla completa

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
gl: Pechar o libro

[ctx: Enter full screen mode on any device type]
en: Go Full Screen
gl: Poñer a pantalla completa

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
gl: Saír da pantalla completa

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
gl: Pechar

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
gl: Autor:

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
gl: Editor:

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
gl: Colección:

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
gl: Nome do ficheiro:

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
gl: Eliminar do dispositivo

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
gl: Seguro que quere eliminalo do dispositivo?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
gl: Eliminar

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
gl: Cancelar

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
gl: Atrás

[ctx: Open the book which is currently selected in the list]
en: Open Selected Book
gl: Abrir o libro seleccionado

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
gl: Buscar nos libros

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
gl: Toque e escriba para buscar

[ctx: Closes the book details drawer]
en: Close
gl: Pechar

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
gl: (descoñecidos)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
gl: Autores

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
gl: Editor

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
gl: Cualificación

[ctx: label for tags field]
en: Tags
gl: Etiquetas

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
gl: (sen etiquetas)

[ctx: label for comment field]
en: Comment
gl: Comentario

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
gl: (sen comentario)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
gl: (non se dispón dunha descrición deste libro)

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
gl: Seleccione unha banda deseñada para abrir

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
gl: Abrir bandas deseñadas fóra da colección

en: Actions
gl: Accións

en: Back
gl: Atrás

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
gl: Agarde mentres atopamos os seus libros…

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
gl: Libros engadidos recentemente

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Group by Title
gl: Agrupar por título

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
gl: Agrupar segundo o autor

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Group by Series
gl: Agrupar por serie

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Group by Publisher
gl: Agrupar por editor

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Group by Keywords
gl: Agrupar por palabras clave

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Filter by Folder
gl: Filtrar por cartafol

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
gl: Abrir outro…

[ctx: Switch to the book store page]
en: Get Hot New Books
gl: Obter novos libros

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
gl: Configuración

[ctx: Open the about page]
en: About
gl: Sobre

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
gl: Agrupar por título

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
gl: Libros engadidos recentemente

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
gl: Agrupar por serie

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
gl: Agrupar segundo o autor

[ctx: Title of the page with books grouped by who published them]
en: Group by Publisher
gl: Agrupar por editor

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
gl: Agrupar por palabras clave, personaxes e xéneros

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
gl: Filtrar por cartafol

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
gl: Eliminar

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
gl: Seleccione un cartafol

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
gl: Tenda de libros

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
gl: Non hai libros.
    Isto non é habitual, e adoita significar que non ten Internet ou a tenda non funciona.

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
gl: Benvida

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Reader
gl: Lector de libros de banda deseñada

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
gl: Seguir lendo

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
gl: Engadidos recentemente

en: Comic Book Creator by KDE
gl: Creador de libros de banda deseñada de KDE

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
gl: Engadir unha zona de páxina

[ctx: title text for the add page sheet]
en: Add a Page?
gl: Engadir unha páxina?

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
gl: Seleccione como quere engadir a nova páxina. Estas accións non farán cambios fóra do proxecto.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
gl: Copiar unha imaxe do dispositivo

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
gl: Seleccione unha imaxe para engadir

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
gl: Crear unha nova imaxe cun editor

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
gl: Sacar unha foto e engadila

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
gl: Gardar o libro

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
gl: Engadir unha páxina

[ctx: closes the add page sheet]
en: Do not Add a Page
gl: Non engadir unha páxina

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
gl: Subir

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
gl: Baixar

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
gl: Eliminar a páxina

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
gl: Engadir unha páxina a continuación

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
gl: Editar a páxina

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
gl: Editar os metadatos

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
gl: Título

[ctx: placeholder text for default title text-input]
en: Write to add default title
gl: Escriba para engadir un título predeterminado

[ctx: label text for the edit field for the default annotation]
en: Annotation
gl: Anotación

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
gl: Palabras clave

[ctx: placeholder text for the add new keyword text entry]
en: Write a comma separated list of keywords.
gl: Escriba unha lista de palabras clave separadas por comas.

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
gl: Autores (%1)

[ctx: placeholder text for the add new author text entry]
en: Write to add new author (nickname)
gl: Escriba para engadir un novo autor (alcume)

[ctx: label text for the edit field for the genre list]
en: Genres
gl: Xéneros

[ctx: label text for the edit field for the character list]
en: Characters
gl: Caracteres

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
gl: Escriba para engadir unha nova personaxe

[ctx: label text for the edit field for the sequence list]
en: Sequence
gl: Secuencia

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
gl: Número:

[ctx: placeholder text for the add new series text entry]
en: Write to add new series
gl: Escriba para engadir unha nova serie

[ctx: label text for the edit field for the database reference list]
en: Database References
gl: Referencias da base de datos

[ctx: placeholder text for the add reference type text entry]
en: Write to add reference type
gl: Escriba para engadir un tipo de referencia

[ctx: placeholder text for the add new reference text entry]
en: Write to add new reference
gl: Escriba para engadir unha nova referencia

[ctx: placeholder text for the add databasename text entry]
en: Write to add database name for new reference.
gl: Escriba para engadir un nome de base de datos para a nova referencia.

[ctx: label text for the edit field for the content rating list]
en: Content Ratings
gl: Cualificacións do contido

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
gl: Escriba para engadir unha etiqueta de cualificación.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
gl: Escriba para engadir un sistema de cualificación.

[ctx: label text for the form for reading direction.]
en: Reading Direction
gl: Dirección de lectura

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
gl: Dereita a esquerda.

[ctx: label text for the form for the publishing info list]
en: Publisher Info
gl: Información do editor

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
gl: Editor:

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
gl: Escriba para engadir un editor

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
gl: Data de publicación:

[ctx: Label for city]
en: City:
gl: Cidade:

[ctx: placeholder text for the publishing city entry]
en: Write to add city
gl: Escriba para engadir unha cidade

[ctx: placeholder text for the publishing ISBN entry]
en: Write to add ISBN
gl: Escriba para engadir un ISBN

[ctx: Label for license]
en: License:
gl: Licenza:

[ctx: placeholder text for the publishing license entry]
en: Write to add license
gl: Escriba para engadir unha licenza

[ctx: label text for the form for the document info list]
en: Document Authors
gl: Autores do documento

[ctx: label text for the form for the sources list]
en: Document Sources
gl: Fontes do documento

[ctx: label text for the form for the history list]
en: Document History
gl: Historial do documento

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
gl: Versións do documento:

[ctx: label text for the form for the body background color.]
en: General Page Background Color
gl: Cor de fondo xeral das páxinas

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the general background color for this comic
gl: Escolla unha cor de fondo xeral para esta banda deseñada

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
gl: Páxina %1

en: Page %1
gl: Páxina %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
gl: Gardar e pechar a páxina

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
gl: Editar os datos da páxina

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
gl: Crear un novo libro

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
gl: Crear un libro

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
gl: Sen título

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
gl: Cartafol

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
gl: Seleccione a ruta do libro

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
gl: Portada

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
gl: Seleccione a imaxe de portada

en: Text Rotation Guide
gl: Guía de rotación de texto

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
gl: Cor de fondo:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
gl: Escolla unha cor de fondo para este marco

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
gl: Rotación de texto:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
gl: Tipo:

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
gl: Crear un novo libro…

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
gl: Seleccione un libro para abrir

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
gl: Editar o autor

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
gl: Complete a información deste autor.

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
gl: Actividade:

[ctx: label for the language field]
en: Language:
gl: Idioma:

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
gl: Idioma

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
gl: Nome de pía:

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
gl: Nome

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
gl: Segundo nome:

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
gl: Segundo nome

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
gl: Apelidos:

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
gl: Apelidos

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
gl: Alcume:

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
gl: Alcume

[ctx: label for the homepage field]
en: Homepage addresses:
gl: Enderezos de sitios web:

[ctx: placeholder text for the homepage field]
en: Add Homepage
gl: Engadir un sitio web

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
gl: Enderezos de correo electrónico:

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
gl: Engadir un enderezo de correo electrónico

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
gl: Editar a información da páxina

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
gl: Pechar o editor

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
gl: Título

[ctx: label text for the edit field for the page transition type]
en: Transition
gl: Transición

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
gl: Cor de fondo

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for page
gl: Escolla unha cor de fondo para a páxina

[ctx: label text for the edit field for the page frames]
en: Frames
gl: Marcos

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
gl: Marco %1

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
gl: Cor de fondo:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
gl: Escolla unha cor de fondo para este marco

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
gl: Subir

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
gl: Baixar

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
gl: Eliminar o fotograma

[ctx: label text for the edit field for the page textareas]
en: Text Areas
gl: Zonas de texto

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
gl: Cor de fondo:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for all text areas on this page
gl: Escolla unha cor de fondo para todas as zonas de texto desta páxina

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
gl: Subir

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
gl: Baixar

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
gl: Eliminar a zona de texto

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
gl: Zona de texto %1

[ctx: label text for the edit field for the page jumps]
en: Jumps
gl: Saltos

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
gl: Subir

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
gl: Baixar

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
gl: Eliminar o salto

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
gl: Salto %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
gl: Índice de páxinas:

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
gl: Configuración

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
gl: Ferramenta de creación de libros de banda deseñada

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
gl: Benvida a Peruse Creator, unha ferramenta deseñada para axudarlle a crear arquivos de libros de banda deseñada que poidan lerse con calquera lector de libros de banda deseñada compatíbel con cbz. Pode crear arquivos de libros de banda deseñada completamente novos desde cero, a partir dunha serie de imaxes, ou editando arquivos existentes. Unha vez creados, pode incluso publicalos directamente no arquivo en Internet de libros de banda deseñada de KDE Store desde a aplicación, ou simplemente compartir os ficheiros cos seus amigos.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
gl: Abrir un existente…

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
gl: Crear un baleiro

[ctx: @action:button create a new comic book archive by copying in a bunch of pictures]
en: Create from Images...
gl: Crear a partir de imaxes…
