peruse - en to it translation catalogue (271 entries)

en: Peruse Reader
it: Peruse Creator

en: Comic Book Reader by KDE
it: Lettore di fumetti creato da KDE

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
it: Cancella la cache dei metadati ed effettua una scansione completa.

en: Open file in peruse.
it: Apri file in peruse.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
it: Vai a tutto schermo

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
it: Esci da tutto schermo

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
it: Chiudi libro

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
it: Opzioni della vista

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
it: Direzione di lettura

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
it: Quadro precedente

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
it: Quadro successivo

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
it: Pagina precedente

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
it: Pagina successiva

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
it: Vai a tutto schermo

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
it: Esci da tutto schermo

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
it: Chiudi libro

[ctx: Enter full screen mode on any device type]
en: Go Full Screen
it: Vai a tutto schermo

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
it: Esci da tutto schermo

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: Failed to load the reader component. This is generally caused by broken packaging. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
it: Non è stato possibile caricare il componente del visualizzatore. Ciò di solito è causato da una pacchettizzazione errata. Contatta chi ha creato questo pacchetto segnalando questo errore.

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
it: Autore:

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
it: Editore:

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
it: Serie:

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
it: Nome del file:

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
it: Elimina dal dispositivo

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
it: Sei sicuro di voler eliminarlo dal tuo dispositivo?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
it: Sì, elimina

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
it: No, non eliminare

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
it: Indietro

[ctx: Open the book which is currently selected in the list]
en: Open Selected Book
it: Apri libro selezionato

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
it: Cerca libri

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
it: Tocca e scrivi per cercare

[ctx: Closes the book details drawer]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
it: (sconosciuto)

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
it: (vai su di un livello)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
it: Autore/i

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
it: Editore

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
it: Valutazione

[ctx: label for tags field]
en: Tags
it: Etichette

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
it: (Nessuna etichetta)

[ctx: label for comment field]
en: Comment
it: Commento

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
it: (Nessun commento)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
it: (nessuna descrizione disponibile per questo libro)

en: Comics in folder: %1
it: Fumetti nella cartella: %1

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
it: Scegli un libro da aprire

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
it: Apri fumetti non nella tua collezione

en: Actions
it: Azioni

en: Back
it: Indietro

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
it: Lettore di fumetti

en: Navigation
it: Navigazione

en: Show intro page
it: Mostra pagina introduttiva

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
it: Attendi mentre cerchiamo i tuoi libri...

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
it: Libri aggiunti di recente

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Group by Title
it: Raggruppa per titolo

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
it: Raggruppa per autore

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Group by Series
it: Raggruppa per serie

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Group by Publisher
it: Raggruppa per editore

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Group by Keywords
it: Raggruppa per parole chiave

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Filter by Folder
it: Filtra per cartella

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
it: Apri un altro...

[ctx: Switch to the book store page]
en: Get Hot New Books
it: Scarica nuovi libri

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: Open the about page]
en: About
it: Informazioni

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
it: Raggruppa per titolo

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
it: Libri aggiunti di recente

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
it: Raggruppa per serie

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
it: Raggruppa per autore

[ctx: Title of the page with books grouped by who published them]
en: Group by Publisher
it: Raggruppa per editore

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
it: Raggruppa per parole chiave, personaggi e generi

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
it: Filtra per cartella

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
it: Configura le cartelle indicizzate

en: Add folder
it: Aggiungi cartella

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
it: Cancella

en: There are no folder currently indexed.
it: Non ci sono cartelle indicizzate.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
it: Scegli una cartella

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
it: Scegli una cartella

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
it: Negozio di libri

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
it: Spiacente, non ci sono libri.
    Non dovrebbe capitare, e molto probabilmente significa che la connessione ad Internet oppure il negozio non funziona.

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
it: Benvenuto

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Reader
it: Lettore di fumetti

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
it: Continua a leggere

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
it: Aggiunti di recente

en: Comic Book Creator by KDE
it: Creatore di fumetti creato da KDE

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
it: Aggiungi area della pagina

[ctx: title text for the add page sheet]
en: Add a Page?
it: Aggiungere una pagina?

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
it: Scegli come aggiungere la nuova pagina. Eseguendo queste azioni non sarà effettuata alcuna modifica al di fuori del progetto.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
it: Copia un'immagine dal dispositivo

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
it: Scegli un'immagine da aggiungere

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
it: Crea una nuova immagine usando un editor di immagini

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
it: Fai una foto e aggiungila

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
it: Pagine in %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
it: Salva libro

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
it: Aggiungi pagina

[ctx: closes the add page sheet]
en: Do not Add a Page
it: Non aggiungere una pagina

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
it: Muovi su

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
it: Muovi giù

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
it: Cancella pagina

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
it: Aggiungi pagina dopo questa

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
it: Modifica pagina

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
it: Titolo del libro:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
it: Pagine:

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
it: %1 pagine totali

[ctx: Header for a list which shows every file contained in the archive which makes up this book]
en: Every File In The Book:
it: Tutti i file nel libro:

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
it: Includi file

[ctx: action which marks the file to NOT be included next time the book is saved]
en: Mark File For Deletion
it: Seleziona per l'eliminazione

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
it: Aggiungi file...

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
it: Tipo di contenuto: %1

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
it: Tipo di contenuto

[ctx: Label used in the binary editor sheet to describe the size of the binary data contained in the current instance]
en: %1 bytes
it: %1 byte

[ctx: @title:window standard file open dialog used to add file data into the book]
en: Pick A File To Add
it: Scegli un file da aggiungere

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
it: Tutti i file %1

[ctx: @title:window a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: Very Large File
it: File molto grande

[ctx: The main query text for a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: The file you are attempting to add, %1, is more than 10MiB. Are you sure you want to add it to the book?
it: Il file che vuoi aggiungere, %1, è più grande di 10 MiB. Se sicuro di volerlo aggiungere al libro?

[ctx: The option used to let the user agree to the proposed action]
en: Yes, Add Large File
it: Sì, aggiungi file grande

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
it: Non aggiungere

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
it: Modifica le informazioni aggiuntive

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: placeholder text for default title text-input]
en: Write to add default title
it: Scrivi per aggiungere il titolo predefinito

[ctx: label text for the edit field for the default annotation]
en: Annotation
it: Annotazioni

[ctx: placeholder text for default annotation text-area]
en: Write to add default annotation
it: Scrivi per aggiungere le annotazioni predefinite

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
it: Parole chiave

[ctx: placeholder text for the add new keyword text entry]
en: Write a comma separated list of keywords.
it: Scrivi una lista di parole chiave separate da virgola.

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
it: Autori (%1)

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
it: (senza nome)

[ctx: placeholder text for the add new author text entry]
en: Write to add new author (nickname)
it: Scrivi per aggiungere un nuovo autore (nick)

[ctx: label text for the edit field for the genre list]
en: Genres
it: Generi

[ctx: label text for the edit field for the character list]
en: Characters
it: Personaggi

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
it: Scrivi per aggiungere un nuovo personaggio

[ctx: label text for the edit field for the sequence list]
en: Sequence
it: Sequenza

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
it: Numero:

[ctx: placeholder text for the add new series text entry]
en: Write to add new series
it: Scrivi per aggiungere una nuova serie

[ctx: label text for the edit field for the database reference list]
en: Database References
it: Riferimenti alla banca dati

[ctx: placeholder text for the add reference type text entry]
en: Write to add reference type
it: Scrivi per aggiungere un tipo di riferimento

[ctx: placeholder text for the add new reference text entry]
en: Write to add new reference
it: Scrivi per aggiungere un nuovo riferimento

[ctx: placeholder text for the add databasename text entry]
en: Write to add database name for new reference.
it: Scrivi per aggiungere il nome di una banca dati come nuovo riferimento.

[ctx: label text for the edit field for the content rating list]
en: Content Ratings
it: Valutazioni del contenuto

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
it: Scrivi per aggiungere un'etichetta di valutazioni.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
it: Scrivi per aggiungere un sistema di valutazioni.

[ctx: label text for the form for reading direction.]
en: Reading Direction
it: Direzione di lettura

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
it: Da destra a sinistra.

[ctx: label text for the form for the publishing info list]
en: Publisher Info
it: Informazioni dell'editore

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
it: Editore:

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
it: Scrivi per aggiungere un editore

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
it: Data di pubblicazione:

[ctx: Label for city]
en: City:
it: Città:

[ctx: placeholder text for the publishing city entry]
en: Write to add city
it: Scrivi per aggiungere una città

[ctx: placeholder text for the publishing ISBN entry]
en: Write to add ISBN
it: Scrivi per aggiungere un ISBN

[ctx: Label for license]
en: License:
it: Licenza:

[ctx: placeholder text for the publishing license entry]
en: Write to add license
it: Scrivi per aggiungere una licenza

[ctx: label text for the form for the document info list]
en: Document Authors
it: Autori del documento

[ctx: label text for the form for the sources list]
en: Document Sources
it: Fonti del documento

[ctx: label text for the form for the history list]
en: Document History
it: Cronologia del documento

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
it: Versione del documento:

[ctx: label text for the form for the body background color.]
en: General Page Background Color
it: Colore di sfondo della pagina generale

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the general background color for this comic
it: Scegli il colore di sfondo generale di questo fumetto

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
it: Pagina %1

en: Page %1
it: Pagina %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
it: Salva e chiudi pagina

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
it: Modifica dati della pagina

[ctx: title text for the reference editor page, when the reference has no language set]
en: Editing %1 (default language)
it: Modifica di %1 (lingua predefinita)

[ctx: title text for the reference editor page]
en: Editing %1 (language: %2)
it: Modifica di %1 (lingua: %2)

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
it: Modifica dettagli...

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
it: Copia

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
it: Taglia

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
it: Incolla

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
it: Modifica collegamento

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
it: Salva e chiudi editor

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
it: Salva

[ctx: Abort the changes made in the editor, and close the editor]
en: Abort Changes
it: Annulla modifiche

[ctx: Label for the reference identifier input field]
en: Unique Identifier
it: Identificativo univoco

[ctx: Label for the reference language input field]
en: Language
it: Lingua

[ctx: title text for the references page]
en: References
it: Riferimenti

[ctx: Action which when triggered adds a new reference to the book and opens the reference editor]
en: New Reference
it: Nuovo riferimento

[ctx: The default ID for new references]
en: Unnamed Reference
it: Riferimento senza nome

[ctx: title text for a card which informs the user there are no references, and what references are]
en: No References
it: Nessun riferimento

[ctx: title text for a card which informs what references are]
en: References
it: Riferimenti

[ctx: title of the page which lets the user manage the book's stylesheet]
en: Stylesheet
it: Foglio di stile

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
it: Aggiungi stile...

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Style
it: Modifica stile

[ctx: Label for the style element input field]
en: Element
it: Elemento

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
it: %1 (invertito)

[ctx: The title of a style entry which does not have type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (sub type: %2, inverted)
it: %1 (sotto-tipo: %2, invertito)

[ctx: The title of a style entry which does not have type]
en: %1 (sub type: %2)
it: %1 (sotto-tipo: %2)

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
it: Crea un nuovo libro

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
it: Crea libro

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
it: Senza titolo

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
it: Cartella

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
it: Scegli dove salvare il libro

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
it: Immagine di copertina

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
it: Scegli la tua immagine di copertina

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
it: Immagini JPEG %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
it: Tutti i file %1

en: Text Rotation Guide
it: Guida alla rotazione del testo

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
it: Colore di sfondo:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
it: Scegli il colore di sfondo di questo quadro

[ctx: Option for making the background of a text area transparent]
en: Transparent
it: Trasparente

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
it: Invertito

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
it: Rotazione del testo:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
it: Tipo:

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
it: Indice della pagina:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
it: Salva

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the parameters of a link]
en: Edit Link
it: Modifica collegamento

[ctx: Label for the link text input field]
en: Text
it: Testo

[ctx: Placeholder text for the link text input field]
en: Enter the text of your link here
it: Inserisci qui il testo del collegamento

[ctx: Label for the link destination input field]
en: Destination
it: Destinazione

[ctx: Placeholder text for the link destination input field]
en: Enter the destination for your link here
it: Inserisci qui la destinazione del collegamento

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a reference object, and identifies it as one such]
en: %1 (Reference)
it: Riferimento (%1)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of an identified object of an unknown type, and marks it as one such]
en: %1 (Unknown Type)
it: %1 (tipo sconosciuto)

[ctx: Label for the link demonstration display field]
en: Demonstration
it: Dimostrazione

en: Switch to the welcome page
it: Passa alla pagina di benvenuto

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
it: Crea un nuovo libro...

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
it: %1 (non salvato)

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
it: Pagine

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
it: Metainformazioni

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
it: Riferimenti

[ctx: Switch to the page where the user can work with the book's stylesheet]
en: Stylesheet
it: Foglio di stile

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
it: Scegli un libro da aprire

[ctx: The file type filter for comic book archives]
en: Comic Book Archive zip format %1
it: Archivio di fumetti in formato zip %1

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
it: Modifica autore

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
it: Completa le informazioni di questo autore.

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
it: Attività:

[ctx: label for the language field]
en: Language:
it: Lingua:

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
it: Lingua

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
it: Nome:

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
it: Nome

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
it: Secondo nome:

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
it: Secondo nome

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
it: Cognome:

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
it: Cognome

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
it: Nick:

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
it: Nick

[ctx: label for the homepage field]
en: Homepage addresses:
it: Indirizzi delle pagine web

[ctx: placeholder text for the homepage field]
en: Add Homepage
it: Aggiungi pagina web

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
it: Indirizzi di posta elettronica:

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
it: Aggiungi indirizzo di posta elettronica

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
it: Modifica le informazioni della pagina

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
it: Chiudi editor

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: label text for the edit field for the page transition type]
en: Transition
it: Transizione

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
it: Colore di sfondo

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for page
it: Scegli il colore di sfondo per la pagina

[ctx: label text for the edit field for the page frames]
en: Frames
it: Quadri

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
it: Quadro %1

[ctx: A switch which lets the user change the background colour of the page when this frame is focused]
en: Change page background color
it: Cambia il colore di sfondo della pagina

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
it: Colore di sfondo:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
it: Scegli il colore di sfondo di questo quadro

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
it: Sposta su

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
it: Sposta giù

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
it: Cancella quadro

[ctx: label text for the edit field for the page textareas]
en: Text Areas
it: Aree di testo

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
it: Colore di sfondo:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for all text areas on this page
it: Scegli il colore di sfondo di tutte le aree di testo in questa pagina

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
it: Sposta su

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
it: Sposta giù

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
it: Cancella area di testo

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
it: Area di testo %1

[ctx: label text for the edit field for the page jumps]
en: Jumps
it: Salti

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
it: Sposta su

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
it: Sposta giù

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
it: Cancella salto

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
it: Salto %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
it: Indice della pagina:

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
it: Strumento di creazione di fumetti

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
it: Benvenuto in Peruse Creator, uno strumento progettato per assisterti nella creazione di archivi di fumetti che possono essere letti con qualsiasi lettore di file cbz. Puoi sia creare nuovi archivi di fumetti da zero, sia crearne da un insieme di immagini, sia modificare archivi esistenti. Una volta che li hai creati, puoi pubblicarli nell'archivio di fumetti su KDE Store direttamente dall'applicazione, oppure condividerli con i tuoi amici.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
it: Apri esistente...

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
it: Crea vuoto

[ctx: @action:button create a new comic book archive by copying in a bunch of pictures]
en: Create from Images...
it: Crea da immagini...

[ctx: @action:button continue working on the most recently opened comic book archive]
en: Continue working on %1
it: Continua a lavorare su %1
