peruse - en to nl translation catalogue (329 entries)

en: Peruse Reader
nl: Peruse-reader

en: Comic Book Reader by KDE
nl: Stripboekreader door KDE

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
nl: Wis de cache met metagegevens en doe een volledige herhaalde scan.

en: Open file in peruse.
nl: Bestand in peruse openen.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
nl: Ga naar volledig scherm

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
nl: Volledig scherm verlaten

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
nl: Boek sluiten

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
nl: Weergave-opties

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
nl: Leesrichting

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
nl: Links naar rechts

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
nl: Rechts naar links

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
nl: Vorig frame

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
nl: Volgend frame

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
nl: Vorige pagina

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
nl: Volgende pagina

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
nl: Ga naar volledig scherm

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
nl: Volledig scherm verlaten

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
nl: Boek sluiten

[ctx: Enter full screen mode on any device type]
en: Go Full Screen
nl: Ga naar volledig scherm

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
nl: Volledig scherm verlaten

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
nl: Sluiten

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: Failed to load the reader component. This is generally caused by broken packaging. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
nl: De lezercomponent laden is mislukt. Dit wordt in het algemeen veroorzaakt door een gebroken pakket. Neem contact op met wie u dit pakket heeft geleverd en informeer deze over deze fout.

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
nl: Auteur:

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
nl: Uitgever:

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
nl: Serie:

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
nl: Bestandsnaam:

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
nl: Op apparaat wissen

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
nl: Weet u zeker dat u dit van uw apparaat wilt verwijderen?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
nl: Ja, echt verwijderen

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
nl: Nee, verwijderen annuleren

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
nl: Terug

[ctx: Open the book which is currently selected in the list]
en: Open Selected Book
nl: Geselecteerd boek openen

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
nl: Naar boeken zoeken

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
nl: Tik en typ om te zoeken

[ctx: Closes the book details drawer]
en: Close
nl: Sluiten

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
nl: (onbekend)

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
nl: (één niveau omhoog)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
nl: Auteur(s)

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
nl: Uitgever

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
nl: Waardering

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
nl: (Geen tags)

[ctx: label for comment field]
en: Comment
nl: Toelichting

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
nl: (Geen opmerking)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
nl: (geen beschrijving beschikbaar voor dit boek)

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
nl: , en %1

[ctx: The first author in a list of authors]
en: by %1
nl: door %1

[ctx: Author name used when there are no known authors for a book]
en: by an unknown author
nl: door een onbekende auteur

en: Comics in folder: %1
nl: Strips in map: %1

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
nl: Kies een te openen stripboek

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
nl: Stripboeken niet in uw verzameling openen

en: Actions
nl: Acties

en: Back
nl: Terug

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
nl: Stripboekreader

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Show intro page
nl: Introductiepagina tonen

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
nl: Even geduld bij het zoeken naar uw boeken...

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
nl: Recent toegevoegde boeken

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Group by Title
nl: Op titel groeperen

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
nl: Groeperen op auteur

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Group by Series
nl: Op serie groeperen

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Group by Publisher
nl: Op uitgever groeperen

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Group by Keywords
nl: Op sleutelwoorden groeperen

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Filter by Folder
nl: Op map filteren

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
nl: Andere openen...

[ctx: Switch to the book store page]
en: Get Hot New Books
nl: Boeken vers van de pers ophalen

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: Open the about page]
en: About
nl: Info over

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
nl: Op titel groeperen

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
nl: Recent toegevoegde boeken

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
nl: Op serie groeperen

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
nl: Groeperen op auteur

[ctx: Title of the page with books grouped by who published them]
en: Group by Publisher
nl: Op uitgever groeperen

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
nl: Op sleutelwoorden, tekens en genres groeperen

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
nl: Op map filteren

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
nl: De geïndexeerde mappen configureren

en: Add folder
nl: Map toevoegen

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
nl: Verwijderen

en: There are no folder currently indexed.
nl: Er zijn nu geen mappen geïndexeerd.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
nl: Een map selecteren

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
nl: Een map selecteren

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
nl: Boekwinkel

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
nl: Sorry, geen boeken.
    Dit is niet gebruikelijk en betekent waarschijnlijk dat uw internet of de winkel niet werkt.

[ctx: A submenu which allows the user to chose between translations of the book]
en: Translations
nl: Vertalingen

[ctx: The option used to show no translation should be used]
en: No Translation
nl: Geen vertaling

en: The link you just activated goes to something we don't really know what to do with. This suggests the book you are reading does not conform to the Advanced Comic Book Format specification, but we would still like to know about it. Please report a bug, and make the book available to us, so we can try and work out how to handle this!
nl: De koppeling die u zojuist hebt geactiveerd gaat naar iets waarvan we niet echt weten wat ermee te doen. Dit suggereert dat het boek dat u leest niet conform de specificatie is van het "Advanced Comic Book Format", maar we zouden er graag iets over willen weten. Maak een bugrapport en maak het boek voor osn beschikbaar, zodat we kunnen proberen en uitwerken hoe dit te behandelen!

en: The link you activated doesn't seem to go anywhere. We tried to find something with the ID %1 but didn't locate anything. This is likely an error in the book, and the author would probably like to know about it.
nl: De koppeling die u hebt geactiveerd lijkt nergens heen te gaan. We probeerden iets te vinden met de ID %1 maar konden niets lokaliseren. Dit is waarschijnlijk een fout in het boek en de auteur zal dit waarschijnlijk willen weten.

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading the image for a specific page]
en: Could not load the image for this page.
    This is most commonly due to a missing image decoder (specifically, the Qt Imageformats package, which Peruse depends on for loading images), and likely a packaging error. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
    
    Specifically, the image we attempted to load is called %1, and the image formats Qt is aware of are %2. If there is a mismatch there, that will be the problem.
    
    If not, please report this bug to us, and give as much information as you can to assist us in working out what's wrong.
nl: Kon de afbeelding voor deze pagina niet laden.
    Dit is gewoonlijk vanwege een ontbrekende afbeeldingsdecoder (specifiek, het Qt pakket Imageformats, waar Peruse van afhangt voor het laden van afbeeldingen), en waarschijnlijk een fout in het pakket. Neem contact op met diegene waarvan u dit pakket kreeg en informeer deze van deze fout.
    
    Specifiek, de afbeelding die we probeerden te laden heeft de naam %1 en het afbeeldingsformaten waar Qt van bewust is zijn %2. Als daar een mismatch is, dan is dat het probleem.
    
    Zo niet, rapporteer deze bug dan aan ons en geef zoveel mogelijk informatie als u kunt om ons te assisteren in uit te werken wat er verkeerd is.

[ctx: Title for a dialog offering the user to open a link to some external resource]
en: Open External Link?
nl: Externe koppeling openen?

[ctx: label for a button which activates an external link]
en: Open Link
nl: Koppeling openen

en: The link you just clicked points to somewhere outside of the book. Please check the details of the link below, to make sure that you really do want to open it, or just close this sheet.
nl: De koppeling waarop u zojuist hebt geklikt wijst naar iets buiten het boek. Controleer de details van de onderstaande koppeling, om er zeker van te zijn dat u het echt wilt openen of sluit gewoon deze bladzijde.

en: Compose an email to %1, based on the following link:
    
    %2
nl: Stel een e-mailbericht op naar %1, gebaseerd op de volgende koppeling:
    
    %2

en: Compose an email for %1 with the subject "%2" and the following body:
    
    %3
nl: Stel een e-mailbericht op voor %1 met het onderwerp "%2" en de volgende inhoud:
    
    %3

en: Compose an email for %1 with the subject "%2"
nl: Stel een e-mailbericht op voor %1 met het onderwerp "%2"

en: Compose email for: %1
nl: Stel een e-mailbericht op voor: %1

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
nl: Welkom

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Reader
nl: Stripboekreader

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
nl: Doorgaan met lezen

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
nl: Recent toegevoegd

en: Peruse Creator
nl: Maker van Peruse

en: Comic Book Creator by KDE
nl: Hulpmiddel voor maken van stripboeken door KDE

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
nl: Paginagebied toevoegen

[ctx: Button which creates a new frame, and closes the dialog]
en: Create Frame
nl: Frame aanmaken

[ctx: Button which creates new textarea, and closes the dialog]
en: Create Textarea
nl: Tekstgebied aanmaken

[ctx: Button which creates a new jump, and closes the dialog]
en: Create Jump
nl: Sprong aanmaken

[ctx: title text for the add page sheet]
en: Add a Page?
nl: Een pagina toevoegen?

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
nl: Selecteer de methode die u wilt om de nieuwe pagina toe te voegen. Er zullen geen wijzigingen gedaan worden buiten het project door deze acties uit te voeren.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
nl: Afbeelding kopiëren vanaf apparaat

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
nl: Kies een toe te voegen afbeelding

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
nl: Maak een nieuwe afbeelding door een afbeeldingsbewerker te gebruiken

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
nl: Maak een foto en voeg die toe

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
nl: Pagina's in %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
nl: Boek opslaan

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
nl: Pagina toevoegen

[ctx: closes the add page sheet]
en: Do not Add a Page
nl: Geen pagina toevoegen

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
nl: Omhoog verplaatsen

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
nl: Omlaag verplaatsen

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
nl: Pagina verwijderen

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
nl: Pagina hierna toevoegen

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
nl: Pagina bewerken

[ctx: title of the basic book information page]
en: Your Book At A Glance
nl: Uw boek in een oogopslag

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
nl: Boektitel:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
nl: Pagina's:

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
nl: %1 totaal aantal pagina's

[ctx: Header for a list which shows every file contained in the archive which makes up this book]
en: Every File In The Book:
nl: Elk bestand in het boek:

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
nl: Include-bestand

[ctx: action which marks the file to NOT be included next time the book is saved]
en: Mark File For Deletion
nl: Bestand markeren voor verwijderen

[ctx: If a file is not referenced at all]
en: Unreferenced file
nl: Bestand waarnaar niet wordt verwezen

[ctx: If a file is referenced by its full path]
en: Referenced by full path
nl: Wordt naar verwezen met volledig pad

[ctx: If a file is referenced partially, describe that]
en: Referenced by filename only
nl: Wordt naar verwezen met alleen bestandsnaam

[ctx: What happens if we have an unexpected reference amount]
en: %1 might be referenced, but in some way we've not accounted for
nl: Naar %1 kan worden verwezen, maar op de een of andere manier hebben dat in rekening genomen

[ctx: title of the page which lets the user manage chunks of binary data embedded in the book]
en: Embedded Data
nl: Ingebedde gegevens

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
nl: Bestand toevoegen...

[ctx: The initial identifier used for a newly created binary data element]
en: Unnamed Binary
nl: Naamloos binair element

[ctx: title text for a card which informs the user there are no binary data entries, and what those are]
en: No Embedded Binary Data Entries
nl: Geen ingebedde binaire gegevenselementen

[ctx: title text for a card which informs the user what binary data is]
en: Embedded Binary Data
nl: Ingebedde binaire gegevens

[ctx: Help text for the binaries page, when there are no embedded binary data entries]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
nl: Er zijn nog geen ingebedde gegevens in uw boek. U kunt zulke gegevens toevoegen door een nieuw element aan te maken en daarna gegevens toevoegen aan dat element uit een bestaand bestand op uw systeem. Die gegevens zullen geïmporteerd worden in uw boek en laat het externe bestand verder onberoerd.

[ctx: Help text for the binaries page, when there is already data embedded in the book]
en: You can add new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
nl: U kunt nieuwe binaire gegevenselementen toevoegen door een nieuw element aan te maken en daarna gegevens aan dat element toe te voegen uit een bestaand bestand in uw systeem. Die gegevens zullen geïmporteerd worden in uw boek en laat het externe bestand verder onaangeroerd.

[ctx: Title used in the list of binary data when there is no id defined for that entry]
en: Unnamed piece of data
nl: Naamloos stukje gegeven

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
nl: Type inhoud: %1

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Binary
nl: Binair element bewerken

[ctx: Placeholder text for the binary ID input field]
en: Enter the name of your binary here (often a filename)
nl: De naam van uw binaire element hier invoeren (vaak een bestandsnaam)

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
nl: Type inhoud

[ctx: Placeholder text for the binary content type input field]
en: Enter the content type of your binary here (aka mimetype)
nl: Het inhoudstype van uw binaire element hier invoeren (ook bekend als MIME-type))

[ctx: Label for the field which describes the data currently held by the current instance]
en: Current Data
nl: Huidig gegeven

[ctx: Label used in the binary editor sheet when there is no data in the current instance]
en: No data set
nl: Geen gegeven ingesteld

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
nl: Gegevens importeren...

[ctx: @title:window standard file open dialog used to add file data into the book]
en: Pick A File To Add
nl: Een bestand kiezen om toe te voegen

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
nl: Alle bestanden %1

[ctx: @title:window a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: Very Large File
nl: Heel erg groot bestand

[ctx: The main query text for a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: The file you are attempting to add, %1, is more than 10MiB. Are you sure you want to add it to the book?
nl: Het bestand dat u probeert toe te voegen, %1, is meer dan 10MiB. Wilt u dit toevoegen aan het boek?

[ctx: The option used to let the user agree to the proposed action]
en: Yes, Add Large File
nl: Ja, groot bestand toevoegen

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
nl: Niet toevoegen

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
nl: Meta-informatie bewerken

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
nl: Titel

[ctx: placeholder text for default title text-input]
en: Write to add default title
nl: Schrijven om standaard titel toe te voegen

[ctx: label text for the edit field for the default annotation]
en: Annotation
nl: Annotatie

[ctx: placeholder text for default annotation text-area]
en: Write to add default annotation
nl: Schrijven om standaard annotatie toe te voegen

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
nl: Trefwoorden

[ctx: placeholder text for the add new keyword text entry]
en: Write a comma separated list of keywords.
nl: Een kommagescheiden lijst met sleutelwoorden schrijven.

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
nl: Auteurs (%1)

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
nl: (naamloos)

[ctx: placeholder text for the add new author text entry]
en: Write to add new author (nickname)
nl: Schrijven om nieuwe auteur teo te voegen (schermnaam)

[ctx: label text for the edit field for the character list]
en: Characters
nl: Tekens

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
nl: Schrijven om een nieuw teken toe te voegen

[ctx: label text for the edit field for the sequence list]
en: Sequence
nl: Sequentie

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
nl: Nummer:

[ctx: placeholder text for the add new series text entry]
en: Write to add new series
nl: Schrijven om nieuwe serie toe te voegen

[ctx: label text for the edit field for the database reference list]
en: Database References
nl: Databasereferenties

[ctx: placeholder text for the add reference type text entry]
en: Write to add reference type
nl: Schrijven om referentietype toe te voegen

[ctx: placeholder text for the add new reference text entry]
en: Write to add new reference
nl: Schrijven om nieuwe referentie toe te voegen

[ctx: placeholder text for the add databasename text entry]
en: Write to add database name for new reference.
nl: Schrijven om databasenaam voor nieuwe referentie toe te voegen.

[ctx: label text for the edit field for the content rating list]
en: Content Ratings
nl: Waarderingen van inhoud

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
nl: Schrijven om waarderingslabel toe te voegen.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
nl: Schrijven om waarderingssysteem toe te voegen.

[ctx: label text for the form for reading direction.]
en: Reading Direction
nl: Leesrichting

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
nl: Rechts naar links.

[ctx: label text for the form for the publishing info list]
en: Publisher Info
nl: Informatie over uitgever

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
nl: Uitgever:

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
nl: Schrijven om uitgever toe te voegen

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
nl: Datum van uitgave:

[ctx: Label for city]
en: City:
nl: Stad:

[ctx: placeholder text for the publishing city entry]
en: Write to add city
nl: Schrijven om stad toe te voegen

[ctx: placeholder text for the publishing ISBN entry]
en: Write to add ISBN
nl: Schrijven om ISBN toe te voegen

[ctx: Label for license]
en: License:
nl: Licentie:

[ctx: placeholder text for the publishing license entry]
en: Write to add license
nl: Schrijven om licentie toe te voegen

[ctx: label text for the form for the document info list]
en: Document Authors
nl: Auteurs van document

[ctx: label text for the form for the sources list]
en: Document Sources
nl: Documentbronnen

[ctx: label text for the form for the history list]
en: Document History
nl: Documentgeschiedenis

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
nl: Documentversie:

[ctx: label text for the form for the body background color.]
en: General Page Background Color
nl: Achtergrondkleur van algemene pagina

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the general background color for this comic
nl: De algemene achtergrondkleur voor dit stripboek kiezen

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
nl: Pagina %1

en: Page %1
nl: Pagina %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
nl: Pagina opslaan en sluiten

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
nl: Paginagegevens bewerken

[ctx: title text for the reference editor page, when the reference has no language set]
en: Editing %1 (default language)
nl: %1 wordt bewerkt (standaard taal)

[ctx: title text for the reference editor page]
en: Editing %1 (language: %2)
nl: %1 wordt bewerkt: (taal: %2)

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
nl: Details bewerken...

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
nl: Kopiëren

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
nl: Knippen

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
nl: Plakken

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
nl: Koppeling bewerken

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
nl: Opslaan en bewerker sluiten

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: Abort the changes made in the editor, and close the editor]
en: Abort Changes
nl: Wijzigingen afbreken

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the details of a reference]
en: Edit Reference Details
nl: Referentiedetails bewerken

[ctx: Label for the reference identifier input field]
en: Unique Identifier
nl: Unieke identifier

[ctx: Placeholder text for the reference identifier input field]
en: Enter your reference ID here (should be unique)
nl: Uw referentie-ID hier invoeren (zou uniek moeten zijn)

[ctx: Label for the reference language input field]
en: Language
nl: Taal

[ctx: Placeholder text for the reference language input field]
en: Enter the language ID here (leave empty for the document default language)
nl: De taal-ID hier invoeren (leeg laten voor de standaard taal van het document)

[ctx: title text for the references page]
en: References
nl: Referenties

[ctx: Action which when triggered adds a new reference to the book and opens the reference editor]
en: New Reference
nl: Nieuwe referentie

[ctx: The default ID for new references]
en: Unnamed Reference
nl: Referentie zonder naam

[ctx: The default text for new references]
en: <p>Enter the body of your reference document here.</p>
    <p>This is what links look like: <a href="destination">Some Link</a></p>
nl: <p>De inhoud van uw referentiedocument hier invoeren.</p>
    <p>Dit is hoe koppelingen er uit zien: <a href="destination">Een koppeling</a></p>

[ctx: title text for a card which informs the user there are no references, and what references are]
en: No References
nl: Geen referenties

[ctx: title text for a card which informs what references are]
en: References
nl: Referenties

[ctx: Help text for the references page, when there are no references]
en: There is no reference information in your book yet. You can create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
nl: Er is nog geen referentie-informatie in uw boek. U kunt een nieuw referentie-element aanmaken door te klikken op de knop Nieuwe referentie. Referenties zijn verzamelingen van paragrafen tekst, die u kunt vullen met eenvoudige formattering (sterk, nadruk, en andere eenvoudige layout zoals deze), evenals koppelingen zowel interne zaken (andere referenties of een van de dingen met binaire gegevens) ofwel naar een externe hulpbron, zoals een website.

[ctx: Help text for the references page, when there are already references defined]
en: Create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
nl: Een nieuw referentie-element aanmaken door te klikken op de knop Nieuwe referentie. Referenties zijn verzamelingen van paragrafen tekst, die u kunt vullen met eenvoudige formattering (sterk, nadruk, en andere eenvoudige layout zoals deze), evenals koppelingen zowel interne zaken (andere referenties of een van de dingen met binaire gegevens) ofwel naar een externe hulpbron, zoals een website.

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
nl: Stijl toevoegen...

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Style
nl: Stijl bewerken

[ctx: Placeholder text for the style element input field]
en: Enter the name of the element you want to style
nl: Voer de naam in van het element waaraan u een stijl wilt geven

[ctx: title text for a card which informs the user there are no styles defined, and what those are]
en: No Styling Information
nl: Geen stijlinformatie

[ctx: title text for a card which informs the user what styles are]
en: Styling Information
nl: Stijlinformatie

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there are no styles defined]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
nl: Er zijn nog geen ingebedde gegevens in uw boek. U kunt zulke gegevens toevoegen door een nieuw element aan te maken en daarna gegevens toevoegen aan dat element uit een bestaand bestand op uw systeem. Die gegevens zullen geïmporteerd worden in uw boek en laat het externe bestand verder onberoerd.

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there is already styles defined in the book]
en: You can add such new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
nl: U kunt zulke nieuwe binaire gegevenselementen toevoegen door een nieuw element aan te maken en daarna gegevens aan dat element toe te voegen uit een bestaand bestand in uw systeem. Die gegevens zullen geïmporteerd worden in uw boek en laat het externe bestand verder onaangeroerd.

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
nl: %1 (geïnverteerd)

[ctx: The title of a style entry which does not have type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (sub type: %2, inverted)
nl: %1 (subtype: %2, geïnverteerd)

[ctx: The title of a style entry which does not have type]
en: %1 (sub type: %2)
nl: %1 (subtype: %2)

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
nl: Nieuw boek maken

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
nl: Boek maken

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
nl: Zonder titel

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
nl: Map

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
nl: De locatie kiezen voor het boek

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
nl: Hoesafbeelding

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
nl: Kies a.u.b. uw omslagafbeelding

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
nl: JPEG-afbeeldingen %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
nl: Alle bestanden %1

[ctx: title text for the edit page area sheet]
en: Edit Page Area
nl: Paginagebied bewerken

en: Text Rotation Guide
nl: Gids voor rotatie van tekst

[ctx: Placeholder text for the page area ID text-field]
en: Write to add an ID
nl: Schrijven om een ID toe te voegen

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
nl: Achtergrondkleur:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
nl: De achtergrondkleur voor dit frame kiezen

[ctx: Option for making the background of a text area transparent]
en: Transparent
nl: Transparant

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
nl: Geïnverteerd

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
nl: Rotatie van tekst:

[ctx: Label for the text area body field]
en: Textarea Body:
nl: Tekstgebiedinhoud:

[ctx: Label for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Jump Destination:
nl: Naar bestemming springen:

[ctx: Placeholder text for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Enter the jump destination here
nl: De bestemming van uw sprong hier invoeren

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
nl: Pagina-index:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the parameters of a link]
en: Edit Link
nl: Koppeling bewerken

[ctx: Label for the link text input field]
en: Text
nl: Tekst

[ctx: Placeholder text for the link text input field]
en: Enter the text of your link here
nl: De tekst van uw koppeling hier invoeren

[ctx: Label for the link destination input field]
en: Destination
nl: Bestemming

[ctx: Placeholder text for the link destination input field]
en: Enter the destination for your link here
nl: De bestemming van uw koppeling hier invoeren

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a reference object, and identifies it as one such]
en: %1 (Reference)
nl: %1 (Referentie)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a binary object, and identifies it as one such]
en: %1 (Binary)
nl: %1 (Binair)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the base details of a Textarea object, and identifies it as one such]
en: Textarea (ID: %1, text: %2)
nl: Tekstgebied (ID: %1, tekst: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the title and ID of a page]
en: Page "%1" (ID: %2)
nl: Pagina "%1" (ID: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of an identified object of an unknown type, and marks it as one such]
en: %1 (Unknown Type)
nl: %1 (Onbekend type)

[ctx: Label for the link demonstration display field]
en: Demonstration
nl: Demonstratie

[ctx: application title for the sidebar]
en: Peruse Creator
nl: Maker van Peruse

en: Switch to the welcome page
nl: Naar de welkomstpagina omschakelen

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
nl: Een nieuw boek maken...

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
nl: %1 (niet-opgeslagen)

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
nl: Pagina's

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
nl: Meta-informatie

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
nl: Referenties

[ctx: Switch to the page where the user can work with the bits of binary data found in the book]
en: Embedded Data
nl: Ingebedde gegevens

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
nl: Kies a.u.b. een te openen boek

[ctx: The file type filter for comic book archives]
en: Comic Book Archive zip format %1
nl: Stripboekenarchief in zip-formaat %1

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
nl: Auteur bewerken

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
nl: Completeer a.u.b. de informatie over deze auteur.

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
nl: Activiteit:

[ctx: label for the language field]
en: Language:
nl: Taal:

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
nl: Taal

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
nl: Voornaam:

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
nl: Voornaam

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
nl: Middelste naam:

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
nl: Tussenvoegsel

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
nl: Achternaam:

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
nl: Achternaam

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
nl: Schermnaam:

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
nl: Schermnaam

[ctx: label for the homepage field]
en: Homepage addresses:
nl: Adressen van homepagina:

[ctx: placeholder text for the homepage field]
en: Add Homepage
nl: Homepagina toevoegen

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
nl: E-mailadressen:

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
nl: E-mailadres toevoegen

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
nl: Pagina-informatie bewerken

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
nl: Bewerker sluiten

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
nl: Titel

[ctx: placeholder text for the page title text-input]
en: Write to add default title
nl: Schrijven om standaard titel toe te voegen

[ctx: placeholder text for page ID text-input]
en: Write to add an ID
nl: Schrijven om een ID toe te voegen

[ctx: label text for the edit field for the page transition type]
en: Transition
nl: Overgang

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for page
nl: De achtergrondkleur voor pagina kiezen

[ctx: A switch which lets the user change the background colour of the page when this frame is focused]
en: Change page background color
nl: Achtergrondkleur van pagina wijzigen

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
nl: Achtergrondkleur:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
nl: Achtergrondkleur voor dit frame kiezen

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
nl: Omhoog verplaatsen

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
nl: Omlaag verplaatsen

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
nl: Verwijder frame

[ctx: label text for the edit field for the page textareas]
en: Text Areas
nl: Tekstgebieden

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
nl: Achtergrondkleur:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for all text areas on this page
nl: De achtergrondkleur voor alle tekstgebieden op deze pagina kiezen

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
nl: Omhoog verplaatsen

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
nl: Omlaag verplaatsen

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
nl: Tekstgebied verwijderen

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
nl: Tekstgebied %1

[ctx: label text for the edit field for the page jumps]
en: Jumps
nl: Sprongen

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
nl: Omhoog verplaatsen

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
nl: Omlaag verplaatsen

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
nl: Sprong verwijderen

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
nl: Sprong %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
nl: Pagina-index:

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: The application's name]
en: Peruse Creator
nl: Maker van Peruse

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
nl: Hulpmiddel voor maken van stripboeken

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
nl: Welkom bij Peruse Creator, een hulpmiddel ontworpen om u te assisteren bij het maken van stripboekarchieven die gelezen kunne worden met elke reader-app geschikt voor cbz. U kunt ofwel geheel nieuwe stripboekarchieven uit het niets maken, er een maken uit een set afbeeldingen of bestaande archieven bewerken. Nadat u ze heeft gemaakt, kunt u ze zelfs direct publiceren naar het online stripboekenarchief in de KDE Store vanuit de toepassing of de bestanden gewoon delen met uw vrienden.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
nl: Bestaande openen...

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
nl: Blanco aanmaken

[ctx: @action:button create a new comic book archive by copying in a bunch of pictures]
en: Create from Images...
nl: Uit afbeeldingen aanmaken...

[ctx: @action:button continue working on the most recently opened comic book archive]
en: Continue working on %1
nl: Doorgaan met werken op %1

en: Creating archive in %1
nl: Archief wordt in %1 aangemaakt

en: Writing in ACBF data
nl: In ACBF-gegevens wordt geschreven

en: Copying across all files not marked for deletion
nl: Over alle bestanden, niet gemarkeerd voor verwijderen, wordt gekopieerd

en: Copying over %1
nl: Over %1 wordt gekopieerd

en: Copying all content from %1 to %2
nl: Alle inhoud van %1 naar %2 wordt gekopieerd

en: Successfully replaced old archive with the new archive - now loading the new archive...
nl: Oude archief met succes vervangen door het nieuwe archief - het nieuwe archief wordt geladen...
