peruse - en to pa translation catalogue (78 entries)

en: Peruse Reader
pa: ਪੇਰੁਸ ਰੀਡਰ

en: Comic Book Reader by KDE
pa: ਕੇਡੀਈ ਲਈ ਕਾਮਿਕ ਬੁੱਕ ਰੀਡਰ

en: Open file in peruse.
pa: ਪੇਰੁਸ ਵਿੱਚ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ।

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
pa: ਕਿਤਾਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
pa: ਵੇਖਣ ਲਈ ਚੋਣਾਂ

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
pa: ਖੱਬੇ ਤੋਂ ਸੱਜੇ

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
pa: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
pa: ਪਿਛਲਾ ਫਰੇਮ

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
pa: ਅਗਲਾ ਫਰੇਮ

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
pa: ਪਿਛਲਾ ਸਫ਼ਾ

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
pa: ਅਗਲਾ ਸਫ਼ਾ

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
pa: ਕਿਤਾਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
pa: (ਕੋਈ ਟੈਗ ਨਹੀਂ)

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
pa: ਕਿਤਾਬਾਂ ਖੋਜੋ

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
pa: (ਇੱਕ ਪੱਧਰ ਉੱਤੇ ਜਾਓ)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
pa: ਲੇਖਕ

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
pa: ਪਬਲਿਸ਼ਰ:

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

[ctx: label for tags field]
en: Tags
pa: ਟੈਗ

[ctx: label for comment field]
en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
pa: (ਕੋਈ ਟਿੱਪਣੀ ਨਹੀਂ)

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਤੋਂ ਹਟਾਓ

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
pa: ਹਾਂ, ਹਟਾ ਦਿਓ

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
pa: ਨਹੀ, ਹਟਾਉਣਾ ਰੱਦ ਕਰੋ

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
pa: , ਅਤੇ %1

en: Actions
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
pa: ਕਾਮਿਕ ਬੁੱਕ ਰੀਡਰ

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ

[ctx: Open the about page]
en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: Add folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਜੋੜੋ

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
pa: ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
pa: ਹੁਣੇ ਹੁਣੇ ਜੋੜੇ

en: Peruse Creator
pa: ਪੇਰੁਸ ਨਿਰਮਾਤਾ

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
pa: ਸਫ਼ੇ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
pa: ਸਫ਼ੇ:

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
pa: ...ਫ਼ਾਇਲ ਜੋੜੋ

[ctx: label for a button which updates the binary with the new details]
en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

[ctx: Label used in the binary editor sheet to describe the size of the binary data contained in the current instance]
en: %1 bytes
pa: %1 ਬਾਈਟ

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
pa: ...ਡਾਟਾ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ %1

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
pa: (ਬਿਨਾਂ ਨਾਂ)

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
pa: ਨੰਬਰ:

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
pa: ਵਾਲੀਅਮ:

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
pa: ਪਬਲਿਸ਼ਰ:

[ctx: Label for city]
en: City:
pa: ਸ਼ਹਿਰ:

[ctx: Label for license]
en: License:
pa: ਲਸੰਸ:

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
pa: ਸਫ਼ਾ %1

en: Page %1
pa: ਸਫ਼ਾ %1

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
pa: ਕੱਟੋ

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

[ctx: title text for the references page]
en: References
pa: ਹਵਾਲੇ

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
pa: ਬਿਨਾਂ ਨਾਂ

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
pa: ਫੋਲਡਰ

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ %1

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ:

[ctx: Option for making the background of a text area transparent]
en: Transparent
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
pa: ਕਿਸਮ:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
pa: ਸਫ਼ੇ

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
pa: ਹਵਾਲੇ

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ:

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

[ctx: The application's name]
en: Peruse Creator
pa: ਪੇਰੁਸ ਨਿਰਮਾਤਾ

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
pa: ਕਾਮਿਕ ਕਿਤਾਬ ਨਿਰਮਾਣ ਲਈ ਸਾਧਨ
