peruse - en to pl translation catalogue (339 entries)

en: Peruse Reader
pl: Czytnik Peruse

en: Comic Book Reader by KDE
pl: Czytnik komiksów autorstwa KDE

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
pl: Wyczyść pamięć podręczną metainformacji i wykonaj pełne ponowne przeszukanie.

en: Open file in peruse.
pl: Otwórz plik w peruse.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
pl: Włącz tryb pełnoekranowy

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
pl: Wyłącz tryb pełnoekranowy

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
pl: Zamknij zeszyt

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
pl: Opcje widoku

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
pl: Kierunek czytania

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
pl: Od lewej do prawej

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
pl: Od prawej do lewej

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
pl: Poprzednia klatka

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
pl: Następna klatka

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
pl: Poprzednia strona

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
pl: Następna strona

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
pl: Włącz tryb pełnoekranowy

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
pl: Wyłącz tryb pełnoekranowy

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
pl: Zamknij zeszyt

[ctx: Enter full screen mode on any device type]
en: Go Full Screen
pl: Włącz tryb pełnoekranowy

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
pl: Wyłącz tryb pełnoekranowy

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
pl: Zamknij

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: Failed to load the reader component. This is generally caused by broken packaging. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
pl: Nie udało się czytać składnika czytnika. Zazwyczaj spowodowane jest to uszkodzonym pakietem. Powiadom kogokolwiek od kogo mas tan pakiet o tym błędzie.

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
pl: Autor:

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
pl: Wydawca:

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
pl: Seria:

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
pl: Nazwa pliku:

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
pl: Usuń z urządzenia

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
pl: Czy na pewno chcesz to usunąć ze swojego urządzenia?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
pl: Tak, ne pewno usuń

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
pl: Nie, zaniechaj usunięcia

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
pl: Wstecz

[ctx: Open the book which is currently selected in the list]
en: Open Selected Book
pl: Otwórz wybraną zeszyt

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
pl: Wyszukaj zeszytów

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
pl: Stuknij i wpisz, aby wyszukać

[ctx: Closes the book details drawer]
en: Close
pl: Zamknij

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
pl: (nieznany)

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
pl: (przejdź w górę jeden poziom)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
pl: Autor(zy)

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
pl: Wydawca

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
pl: Ocena

[ctx: label for tags field]
en: Tags
pl: Znaczniki

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
pl: (Brak znaczników)

[ctx: label for comment field]
en: Comment
pl: Komentarz

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
pl: (Brak komentarza)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
pl: (brak opisu dla tego zeszytu)

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
pl: , oraz %1

[ctx: The first author in a list of authors]
en: by %1
pl: przez %1

[ctx: Author name used when there are no known authors for a book]
en: by an unknown author
pl: nieznanego autora

en: Comics in folder: %1
pl: Komiksy w katalogu: %1

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
pl: Wybierz komiks do otwarcia

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
pl: Otwórz komiksy nie będące w twoim zbiorze

en: Actions
pl: Działania

en: Back
pl: Wstecz

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
pl: Czytnik komiksów

en: Navigation
pl: Poruszanie się

en: Show intro page
pl: Pokaż stronę powitalną

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
pl: Zaczekaj, aż znajdziemy twoje zeszyty...

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
pl: Ostatnio dodane zeszyty

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Group by Title
pl: Zgrupuj wg tytułu

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
pl: Zgrupuj wg autora

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Group by Series
pl: Zgrupuj wg serii

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Group by Publisher
pl: Zgrupuj wg wydawcy

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Group by Keywords
pl: Zgrupuj wg słów kluczowych

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Filter by Folder
pl: Odfiltruj po katalogu

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
pl: Otwórz inną...

[ctx: Switch to the book store page]
en: Get Hot New Books
pl: Pobierz nowe zeszyty

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
pl: Ustawienia

[ctx: Open the about page]
en: About
pl: O programie

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
pl: Zgrupuj wg tytułu

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
pl: Ostatnio dodane zeszyty

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
pl: Zgrupuj wg serii

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
pl: Zgrupuj wg autora

[ctx: Title of the page with books grouped by who published them]
en: Group by Publisher
pl: Zgrupuj wg wydawcy

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
pl: Zgrupuj wg słów kluczowych, znaków i gatunków

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
pl: Odfiltruj po katalogu

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
pl: Ustawienia indeksowanych katalogów

en: Add folder
pl: Dodaj katalog

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
pl: Usuń

en: There are no folder currently indexed.
pl: Obecnie nie ma zaindeksowanego żadnego katalogu.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
pl: Wybierz katalog

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
pl: Wybierz katalog

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
pl: Sklep z zeszytami

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
pl: Wybacz, brak zeszytów.
    Jest to niezwykłe i zazwyczaj oznacza, że brak internetu.

[ctx: A submenu which allows the user to chose between translations of the book]
en: Translations
pl: Tłumaczenia

[ctx: The option used to show no translation should be used]
en: No Translation
pl: Brak tłumaczenia

en: The link you just activated goes to something we don't really know what to do with. This suggests the book you are reading does not conform to the Advanced Comic Book Format specification, but we would still like to know about it. Please report a bug, and make the book available to us, so we can try and work out how to handle this!
pl: Odnośnik, który właśnie nacisnąłeś chce przejść do czegoś, z czym nie wiemy co zrobić. Oznacza to, że zeszyt, którą czytasz nie trzyma się układu formatu rozbudowanego zeszytu komiksów, mimo to nadal chcielibyśmy się o tym dowiedzieć. Zgłoś błąd i udostępnij nam ten zeszyt tak, abyśmy mogli spróbować wypracować drogę jego obsługi!

en: The link you activated doesn't seem to go anywhere. We tried to find something with the ID %1 but didn't locate anything. This is likely an error in the book, and the author would probably like to know about it.
pl: Wygląda na to, że odnośnik, który nacisnąłeś, prowadzi donikąd. Próbowaliśmy znaleźć cokolwiek o ID %1, lecz na marne. Najprawdopodobniej jest to błąd w zeszycie, a jego autor pewnie chciałby się o tym dowiedzieć.

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading the image for a specific page]
en: Could not load the image for this page.
    This is most commonly due to a missing image decoder (specifically, the Qt Imageformats package, which Peruse depends on for loading images), and likely a packaging error. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
    
    Specifically, the image we attempted to load is called %1, and the image formats Qt is aware of are %2. If there is a mismatch there, that will be the problem.
    
    If not, please report this bug to us, and give as much information as you can to assist us in working out what's wrong.
pl: Nie można wczytać obrazu dla tej strony.
    Najprawdopodobniej ze względu na brakujący dekoder obrazu (dokładniej, pakiet Qt Imageformats, na którym Peruse polega przy wczytywaniu obrazów), co jest prawdopodobnym błędem pakowania. Powiadom kogokolwiek od kogo mas tan pakiet o tym błędzie.
    
    Obraz, który próbowaliśmy wczytać nazywa się %1, a obrazy, które Qt może obsłużyć to %2. Jeśli jest tutaj niezgodność, to będzie powodować kłopoty.
    
    Jeśli nie ma niezgodności, to zgłoś ten błąd nam i podaj tyle szczegółów ile jesteś w stanie tak, abyśmy mogli ci pomóc.

[ctx: Title for a dialog offering the user to open a link to some external resource]
en: Open External Link?
pl: Czy otworzyć zewnętrzny odnośnik?

[ctx: label for a button which activates an external link]
en: Open Link
pl: Otwórz odnośnik

en: The link you just clicked points to somewhere outside of the book. Please check the details of the link below, to make sure that you really do want to open it, or just close this sheet.
pl: Odnośnik, który nacisnąłeś, prowadzi gdzieś poza zeszyt. Sprawdź szczegóły odnośnika poniżej i upewnij się, że na pewno chcesz dać mu się przekierować lub zamknij ten arkusz.

en: Compose an email to %1, based on the following link:
    
    %2
pl: Napisz wiadomość do %1, na podstawie następującego odnośnika:
    
    %2

en: Compose an email for %1 with the subject "%2" and the following body:
    
    %3
pl: Napisz wiadomość do %1 o temacie "%2" i następującej treści:
    
    %3

en: Compose an email for %1 with the subject "%2"
pl: Napisz wiadomość do %1 o temacie "%2"

en: Compose email for: %1
pl: Napisz wiadomość do: %1

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
pl: Witaj

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Reader
pl: Czytnik komiksów

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
pl: Kontynuuj czytanie

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
pl: Ostatnio dodane

en: Peruse Creator
pl: Twórca Peruse

en: Comic Book Creator by KDE
pl: Narzędzie do tworzenia komiksów autorstwa KDE

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
pl: Dodaj obszar strony

[ctx: Button which creates a new frame, and closes the dialog]
en: Create Frame
pl: Utwórz ramkę

[ctx: Button which creates new textarea, and closes the dialog]
en: Create Textarea
pl: Utwórz obszar tekstu

[ctx: Button which creates a new jump, and closes the dialog]
en: Create Jump
pl: Utwórz przeskok

[ctx: title text for the add page sheet]
en: Add a Page?
pl: Dodać stronę?

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
pl: Wybierz sposób dodania nowej strony. Nie zostaną dokonane żadne zmiany poza projektem poprzez wykonanie tych działań.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
pl: Skopiuj obraz z urządzenia

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
pl: Wybierz obraz do dodania

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
pl: Utwórz nowy obraz przy użyciu edytora obrazów

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
pl: Wykonaj zdjęcie i dodaj je

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
pl: Strony w %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
pl: Zapisz zeszyt

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
pl: Dodaj stronę

[ctx: closes the add page sheet]
en: Do not Add a Page
pl: Nie dodawaj strony

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
pl: Przesuń w górę

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
pl: Przesuń w dół

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
pl: Usuń stronę

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
pl: Dodaj stronę po tym

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
pl: Edytuj stronę

[ctx: title of the basic book information page]
en: Your Book At A Glance
pl: Twój zeszyt na pierwszy rzut oka

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
pl: Tytuł zeszytu:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
pl: Strony:

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
pl: Liczba stron %1

[ctx: Header for a list which shows every file contained in the archive which makes up this book]
en: Every File In The Book:
pl: Każdy plik w tym zeszycie:

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
pl: Uwzględnij plik

[ctx: action which marks the file to NOT be included next time the book is saved]
en: Mark File For Deletion
pl: Oznacz plik do usunięcia

[ctx: If a file is not referenced at all]
en: Unreferenced file
pl: Plik niezawierający odsyłaczy

[ctx: If a file is referenced by its full path]
en: Referenced by full path
pl: Zawiera odsyłacz tylko do pełnej ścieżki

[ctx: If a file is referenced partially, describe that]
en: Referenced by filename only
pl: Zawiera odsyłacz tylko do nazwy pliku

[ctx: What happens if we have an unexpected reference amount]
en: %1 might be referenced, but in some way we've not accounted for
pl: Do %1 mogą prowadzić odsyłacze, lecz w pewien sposób nie uwzględniamy tego

[ctx: title of the page which lets the user manage chunks of binary data embedded in the book]
en: Embedded Data
pl: Osadzone dane

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
pl: Dodaj plik...

[ctx: The initial identifier used for a newly created binary data element]
en: Unnamed Binary
pl: Nienazwany plik dwójkowy

[ctx: title text for a card which informs the user there are no binary data entries, and what those are]
en: No Embedded Binary Data Entries
pl: Nie ma żadnych wpisów osadzonych danych dwójkowych

[ctx: title text for a card which informs the user what binary data is]
en: Embedded Binary Data
pl: Osadzone dane dwójkowe

[ctx: Help text for the binaries page, when there are no embedded binary data entries]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
pl: Jeszcze nie ma osadzonych danych w twoim zeszycie. Możesz dodać takie dane tworząc nowy wpis, a następnie dodając dane do tego wpisu z jakiegoś już istniejącego pliku na twoim systemie. Dane te zostaną zaimportowane do zeszytu i pozostawią plik zewnętrzny nietkniętym.

[ctx: Help text for the binaries page, when there is already data embedded in the book]
en: You can add new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
pl: Możesz dodać nowe dane dwójkowe, tworząc nowy wpis, a następnie dodając dane do tego wpisu z jakiegoś już istniejącego pliku na twoim systemie. Dane te zostaną zaimportowane do zeszytu i pozostawią plik zewnętrzny nietkniętym.

[ctx: Title used in the list of binary data when there is no id defined for that entry]
en: Unnamed piece of data
pl: Nienazwana część danych

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
pl: Rodzaj treści: %1

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Binary
pl: Edycja danej dwójkowej

[ctx: Placeholder text for the binary ID input field]
en: Enter the name of your binary here (often a filename)
pl: Tutaj wpisz nazwę swojego pliku dwójkowego (inaczej nazwa pliku)

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
pl: Rodzaj treści

[ctx: Placeholder text for the binary content type input field]
en: Enter the content type of your binary here (aka mimetype)
pl: Tutaj wpisz rodzaj treści swojego pliku dwójkowego (inaczej mimetype)

[ctx: Label for the field which describes the data currently held by the current instance]
en: Current Data
pl: Bieżące dane

[ctx: Label used in the binary editor sheet to describe the size of the binary data contained in the current instance]
en: %1 bytes
pl: %1 bajtów

[ctx: Label used in the binary editor sheet when there is no data in the current instance]
en: No data set
pl: Brak zestawu danych

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
pl: Zaimportuj dane...

[ctx: @title:window standard file open dialog used to add file data into the book]
en: Pick A File To Add
pl: Wskaż plik do otwarcia

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
pl: Wszystkie pliki %1

[ctx: @title:window a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: Very Large File
pl: Bardzo duży plik

[ctx: The main query text for a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: The file you are attempting to add, %1, is more than 10MiB. Are you sure you want to add it to the book?
pl: Plik, który próbujesz dodać, %1, jest większy niż 10 MiB. Czy na pewno dodać go do zeszytu?

[ctx: The option used to let the user agree to the proposed action]
en: Yes, Add Large File
pl: Tak, dodaj duży plik

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
pl: Nie dodawaj

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
pl: Edytuj metainformacje

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
pl: Tytuł

[ctx: placeholder text for default title text-input]
en: Write to add default title
pl: Zacznij pisać, aby dodać domyślny tytuł

[ctx: label text for the edit field for the default annotation]
en: Annotation
pl: Przypis

[ctx: placeholder text for default annotation text-area]
en: Write to add default annotation
pl: Zacznij pisać, aby dodać domyślny przypis

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

[ctx: placeholder text for the add new keyword text entry]
en: Write a comma separated list of keywords.
pl: Wpisz listę słów kluczowych oddzielonych przecinkami.

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
pl: Autorzy (%1)

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
pl: (nienazwana)

[ctx: placeholder text for the add new author text entry]
en: Write to add new author (nickname)
pl: Zacznij pisać, aby dodać nowego autora (pseudonim)

[ctx: label text for the edit field for the genre list]
en: Genres
pl: Gatunki

[ctx: label text for the edit field for the character list]
en: Characters
pl: Charaktery

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
pl: Zacznij pisać, aby dodać nowy charakter

[ctx: label text for the edit field for the sequence list]
en: Sequence
pl: Sekwencja

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
pl: Numer:

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
pl: Tom:

[ctx: placeholder text for the add new series text entry]
en: Write to add new series
pl: Zacznij pisać, aby dodać nową serię

[ctx: label text for the edit field for the database reference list]
en: Database References
pl: Odwołania do bazy danych

[ctx: placeholder text for the add reference type text entry]
en: Write to add reference type
pl: Zacznij pisać, aby dodać rodzaj odniesienia

[ctx: placeholder text for the add new reference text entry]
en: Write to add new reference
pl: Zacznij pisać, aby dodać nowe odniesienie

[ctx: placeholder text for the add databasename text entry]
en: Write to add database name for new reference.
pl: Zacznij pisać, aby dodać nazwę bazy danych dla nowego odniesienia.

[ctx: label text for the edit field for the content rating list]
en: Content Ratings
pl: Ocena treści

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
pl: Zacznij pisać, aby dodać etykietę oceny.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
pl: Zacznij pisać, aby dodać system oceny.

[ctx: label text for the form for reading direction.]
en: Reading Direction
pl: Kierunek czytania

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
pl: Z prawej do lewej.

[ctx: label text for the form for the publishing info list]
en: Publisher Info
pl: Dane o wydawcy

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
pl: Wydawca:

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
pl: Zacznij pisać, aby dodać wydawcę

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
pl: Data wydania:

[ctx: Label for city]
en: City:
pl: Miasto:

[ctx: placeholder text for the publishing city entry]
en: Write to add city
pl: Zacznij pisać, aby dodać miasto

[ctx: placeholder text for the publishing ISBN entry]
en: Write to add ISBN
pl: Zacznij pisać, aby dodać ISBN

[ctx: Label for license]
en: License:
pl: Licencja:

[ctx: placeholder text for the publishing license entry]
en: Write to add license
pl: Zacznij pisać, aby dodać licencję

[ctx: label text for the form for the document info list]
en: Document Authors
pl: Autorzy dokumentu

[ctx: label text for the form for the sources list]
en: Document Sources
pl: Źródła dokumentu

[ctx: label text for the form for the history list]
en: Document History
pl: Historia dokumentu

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
pl: Wersja dokumentu:

[ctx: label text for the form for the body background color.]
en: General Page Background Color
pl: Kolor tła głównej strony

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the general background color for this comic
pl: Wybierz kolor głównego tła dla tego komiksu

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
pl: Strona %1

en: Page %1
pl: Strona %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
pl: Zapisz i zamknij stronę

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
pl: Edytuj dane strony

[ctx: title text for the reference editor page, when the reference has no language set]
en: Editing %1 (default language)
pl: Edytowanie %1 (domyślny język)

[ctx: title text for the reference editor page]
en: Editing %1 (language: %2)
pl: Edytowanie %1 (język: %2)

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
pl: Edytuj szczegóły...

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
pl: Skopiuj

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
pl: Wytnij

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
pl: Wklej

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
pl: Edytuj odnośnik

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
pl: Zapisz i zamknij edytor

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
pl: Zapisz

[ctx: Abort the changes made in the editor, and close the editor]
en: Abort Changes
pl: Przerwij zmiany

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the details of a reference]
en: Edit Reference Details
pl: Edytuj szczegóły odsyłacza

[ctx: Label for the reference identifier input field]
en: Unique Identifier
pl: Niepowtarzalny identyfikator

[ctx: Placeholder text for the reference identifier input field]
en: Enter your reference ID here (should be unique)
pl: Tutaj wpisz ID odsyłacza (powinien być niepowtarzalny)

[ctx: Label for the reference language input field]
en: Language
pl: Język

[ctx: Placeholder text for the reference language input field]
en: Enter the language ID here (leave empty for the document default language)
pl: Tutaj wpisz ID języka (pozostaw pustym, jeśli chcesz domyślnego języka dokumentu)

[ctx: title text for the references page]
en: References
pl: Odsyłacze

[ctx: Action which when triggered adds a new reference to the book and opens the reference editor]
en: New Reference
pl: Nowy odsyłacz

[ctx: The default ID for new references]
en: Unnamed Reference
pl: Nienazwany odsyłacz

[ctx: The default text for new references]
en: <p>Enter the body of your reference document here.</p>
    <p>This is what links look like: <a href="destination">Some Link</a></p>
pl: <p>Tutaj wpisz treść swojego dokumentu odsyłacza.</p>
    <p>Oto jak wyglądają odnośniki: <a href="destination">Jakiś odnośnik</a></p>

[ctx: title text for a card which informs the user there are no references, and what references are]
en: No References
pl: Brak odsyłaczy

[ctx: title text for a card which informs what references are]
en: References
pl: Odsyłacze

[ctx: Help text for the references page, when there are no references]
en: There is no reference information in your book yet. You can create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
pl: Jeszcze nie ma odsyłaczy w tym zeszycie. Możesz stworzyć nowy odsyłacz, naciskając na przycisk Nowy odsyłacz. Odsyłacze to zbiory akapitów tekstu, które możesz wypełnić prostym formatowaniem (pogrubieniem, naciskiem i innymi prostymi układami jak ten), a także odnośnikami zarówno do wewnętrznych rzeczy (inne odsyłacze lub rzeczy z danych dwójkowych) jak i zewnętrznych zasobów, takich jak strony sieciowe.

[ctx: Help text for the references page, when there are already references defined]
en: Create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
pl: Możesz stworzyć nowy odsyłacz, naciskając na przycisk Nowy odsyłacz. Odsyłacze to zbiory akapitów tekstu, które możesz wypełnić prostym formatowaniem (pogrubieniem, naciskiem i innymi prostymi układami jak ten), a także odnośnikami zarówno do wewnętrznych rzeczy (inne odsyłacze lub rzeczy z danych dwójkowych) jak i zewnętrznych zasobów, takich jak strony sieciowe.

[ctx: title of the page which lets the user manage the book's stylesheet]
en: Stylesheet
pl: Arkusz stylu

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
pl: Dodaj styl...

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Style
pl: Edytuj styl

[ctx: Placeholder text for the style element input field]
en: Enter the name of the element you want to style
pl: Wpisz nazwę elementu, który chcesz stylizować

[ctx: title text for a card which informs the user there are no styles defined, and what those are]
en: No Styling Information
pl: Brak szczegółów o stylu

[ctx: title text for a card which informs the user what styles are]
en: Styling Information
pl: Szczegóły o stylu

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there are no styles defined]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
pl: Jeszcze nie ma osadzonych danych w twoim zeszycie. Możesz dodać takie dane tworząc nowy wpis, a następnie dodając dane do tego wpisu z jakiegoś już istniejącego pliku na twoim systemie. Dane te zostaną zaimportowane do zeszytu i pozostawią plik zewnętrzny nietkniętym.

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there is already styles defined in the book]
en: You can add such new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
pl: Możesz dodać takie nowe dane dwójkowe, tworząc nowy wpis, a następnie dodając dane do tego wpisu z jakiegoś już istniejącego pliku na twoim systemie. Dane te zostaną zaimportowane do zeszytu i pozostawią plik zewnętrzny nietkniętym.

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
pl: %1 (odwrócony)

[ctx: The title of a style entry which does not have type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (sub type: %2, inverted)
pl: %1 (podrodzaj: %2, odwrócony)

[ctx: The title of a style entry which does not have type]
en: %1 (sub type: %2)
pl: %1 (podrodzaj: %2)

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
pl: Utwórz nowy zeszyt

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
pl: Utwórz zeszyt

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
pl: Bez tytułu

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
pl: Katalog

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
pl: Wybierz położenie dla zeszytu

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
pl: Okładka

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
pl: Wybierz swoją okładkę

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
pl: Obrazy JPEG %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
pl: Wszystkie pliki %1

[ctx: title text for the edit page area sheet]
en: Edit Page Area
pl: Edytuj obszar strony

en: Text Rotation Guide
pl: Przewodnik po obracaniu tekstu

[ctx: Placeholder text for the page area ID text-field]
en: Write to add an ID
pl: Zacznij pisać, aby dodać ID

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
pl: Kolor tła:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
pl: Wybierz kolor tła dla tej ramki

[ctx: Option for making the background of a text area transparent]
en: Transparent
pl: Przezroczyste

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
pl: Odwrócony

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
pl: Obrót tekstu:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
pl: Rodzaj:

[ctx: Label for the text area body field]
en: Textarea Body:
pl: Treść obszaru tekstu:

[ctx: Label for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Jump Destination:
pl: Miejsce docelowe przeskoku:

[ctx: Placeholder text for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Enter the jump destination here
pl: Tutaj wpisz miejsce docelowe przeskoku

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
pl: Indeks strony:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
pl: Zapisz

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the parameters of a link]
en: Edit Link
pl: Edytuj odnośnik

[ctx: Label for the link text input field]
en: Text
pl: Tekst

[ctx: Placeholder text for the link text input field]
en: Enter the text of your link here
pl: Tutaj wpisz tekst swojego odnośnika

[ctx: Label for the link destination input field]
en: Destination
pl: Miejsce docelowe

[ctx: Placeholder text for the link destination input field]
en: Enter the destination for your link here
pl: Tutaj wpisz miejsce docelowe odnośnika

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a reference object, and identifies it as one such]
en: %1 (Reference)
pl: %1 (odsyłacz)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a binary object, and identifies it as one such]
en: %1 (Binary)
pl: %1 (plik dwójkowy)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the base details of a Textarea object, and identifies it as one such]
en: Textarea (ID: %1, text: %2)
pl: Obszar tekstu (ID: %1, tekst: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a frame object, and identifies it as one such]
en: %1 (Frame)
pl: %1 (ramka)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the title and ID of a page]
en: Page "%1" (ID: %2)
pl: Strona "%1" (ID: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of an identified object of an unknown type, and marks it as one such]
en: %1 (Unknown Type)
pl: %1 (nieznany rodzaj)

[ctx: Label for the link demonstration display field]
en: Demonstration
pl: Demonstracja

[ctx: application title for the sidebar]
en: Peruse Creator
pl: Twórca Peruse

en: Switch to the welcome page
pl: Przejdź na stronę powitalną

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
pl: Utwórz nowy zeszyt...

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
pl: %1 (niezapisany)

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
pl: Strony

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
pl: Metadane

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
pl: Odsyłacze

[ctx: Switch to the page where the user can work with the bits of binary data found in the book]
en: Embedded Data
pl: Osadzone dane

[ctx: Switch to the page where the user can work with the book's stylesheet]
en: Stylesheet
pl: Arkusz stylu

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
pl: Wybierz zeszyt do otwarcia

[ctx: The file type filter for comic book archives]
en: Comic Book Archive zip format %1
pl: Format zip archiwum zeszytu komiksów %1

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
pl: Edytuj autora

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
pl: Uzupełnij dane o tym autorze.

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
pl: Aktywność:

[ctx: label for the language field]
en: Language:
pl: Język:

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
pl: Język

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
pl: Imię:

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
pl: Imię

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
pl: Drugie imię:

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
pl: Drugie imię

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
pl: Nazwisko:

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
pl: Nazwisko

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
pl: Pseudonim:

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
pl: Pseudonim

[ctx: label for the homepage field]
en: Homepage addresses:
pl: Adres strony domowej:

[ctx: placeholder text for the homepage field]
en: Add Homepage
pl: Dodaj stronę domową

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
pl: Adresy e-mail:

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
pl: Dodaj adres e-mail

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
pl: Edytuj dane o stronie

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
pl: Zamknij edytor

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
pl: Tytuł

[ctx: placeholder text for the page title text-input]
en: Write to add default title
pl: Zacznij pisać, aby dodać domyślny tytuł

[ctx: placeholder text for page ID text-input]
en: Write to add an ID
pl: Zacznij pisać, aby dodać ID

[ctx: label text for the edit field for the page transition type]
en: Transition
pl: Przejście

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
pl: Kolor tła

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for page
pl: Wybierz kolor tła dla strony

[ctx: label text for the edit field for the page frames]
en: Frames
pl: Ramki

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
pl: Ramka %1

[ctx: A switch which lets the user change the background colour of the page when this frame is focused]
en: Change page background color
pl: Zmień barwę tła strony

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
pl: Kolor tła:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
pl: Wybierz kolor tła dla tej ramki

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
pl: Przesuń w górę

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
pl: Przesuń w dół

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
pl: Usuń ramkę

[ctx: label text for the edit field for the page textareas]
en: Text Areas
pl: Obszary tekstu

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
pl: Kolor tła:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for all text areas on this page
pl: Wybierz kolor tła dla wszystkich obszarów tekstu na tej stronie

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
pl: Przesuń w górę

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
pl: Przesuń w dół

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
pl: Usuń obszar tekstu

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
pl: Obszar tekstu %1

[ctx: label text for the edit field for the page jumps]
en: Jumps
pl: Skoki

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
pl: Przesuń w górę

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
pl: Przesuń w dół

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
pl: Usuń skok

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
pl: Skocz do %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
pl: Indeks strony:

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
pl: Ustawienia

[ctx: The application's name]
en: Peruse Creator
pl: Twórca Peruse

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
pl: Narzędzie do tworzenia komiksów

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
pl: Witaj w Twórcy Peruse, narzędziu stworzonym do tego, aby pomagać w tworzeniu komiksów, które można odczytywać w każdej aplikacji zdolnej do czytania komiksów cbz. Możesz albo stworzyć całkowicie nowy komiks od zera, z zestawu obrazów lub edytować istniejące komiksy. Gdy już stworzysz jakiś komiks, to możesz go nawet opublikować bezpośrednio w internetowym zbiorze w Sklepie KDE z wewnątrz aplikacji lub po prostu podzielić się nim z przyjaciółmi.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
pl: Otwórz istniejący...

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
pl: Utwórz pusty

[ctx: @action:button create a new comic book archive by copying in a bunch of pictures]
en: Create from Images...
pl: Utwórz z obrazów...

[ctx: @action:button continue working on the most recently opened comic book archive]
en: Continue working on %1
pl: Kontynuuj pracę nad %1

en: Creating archive in %1
pl: Tworzenie archiwum w %1

en: Writing in ACBF data
pl: Zapisywanie w danych ACBF

en: Copying across all files not marked for deletion
pl: Kopiowanie na wszystkie pliki nieoznaczone do usunięcia

en: Copying over %1
pl: Kopiowanie na %1

en: Copying all content from %1 to %2
pl: Kopiowanie całej treści z %1 do %2

en: Successfully replaced old archive with the new archive - now loading the new archive...
pl: Pomyślnie zastąpiono stare archiwum, nowym archiwum - teraz nastąpi wczytanie nowego archiwum...
