peruse - en to pt translation catalogue (338 entries)

en: Peruse Reader
pt: Leitor do Peruse

en: Comic Book Reader by KDE
pt: Leitor de Bandas Desenhadas do KDE

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
pt: Limpa a 'cache' de meta-dados e efectua uma sondagem completa.

en: Open file in peruse.
pt: Abrir o ficheiro no Peruse.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
pt: Ir para o Ecrã Completo

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
pt: Sair do Ecrã Completo

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
pt: Fechar o Livro

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
pt: Opções de Visualização

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
pt: Direcção da Leitura

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
pt: Esquerda para a Direita

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
pt: Direita para a Esquerda

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
pt: Moldura Anterior

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
pt: Moldura Seguinte

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
pt: Página Anterior

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
pt: Página Seguinte

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
pt: Ir para o Ecrã Completo

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
pt: Sair do Ecrã Completo

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
pt: Fechar o Livro

[ctx: Enter full screen mode on any device type]
en: Go Full Screen
pt: Ir para o Ecrã Completo

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
pt: Sair do Ecrã Completo

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: Failed to load the reader component. This is generally caused by broken packaging. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
pt: Não foi possível carregar o componente do leitor. Isto normalmente acontece com pacotes problemáticos. Contacte o responsável pela criação do pacote e informe-o sobre este erro.

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
pt: Autor:

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
pt: Publicador:

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
pt: Série:

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
pt: Nome do ficheiro:

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
pt: Apagar do Dispositivo

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
pt: Tem a certeza que deseja apagar isto do seu dispositivo?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
pt: Sim, Apagar de Facto

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
pt: Não, Cancelar a Operação

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
pt: Recuar

[ctx: Open the book which is currently selected in the list]
en: Open Selected Book
pt: Abrir o Livro Seleccionado

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
pt: Procurar Livros

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
pt: Toque e escreva para procurar

[ctx: Closes the book details drawer]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
pt: (desconhecido)

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
pt: (subir um nível)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
pt: Autor(es)

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
pt: Publicador

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
pt: Classificação

[ctx: label for tags field]
en: Tags
pt: Marcas

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
pt: (Sem marcas)

[ctx: label for comment field]
en: Comment
pt: Comentário

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
pt: (Sem comentário)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
pt: (sem descrição disponível para este livro)

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
pt:  e %1

[ctx: The first author in a list of authors]
en: by %1
pt: de %1

[ctx: Author name used when there are no known authors for a book]
en: by an unknown author
pt: de um autor desconhecido

en: Comics in folder: %1
pt: Bandas desenhadas na pasta: %1

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
pt: Por Favor, Escolha a Banda Desenhada a Abrir

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
pt: Abrir Livros Fora da sua Colecção

en: Actions
pt: Acções

en: Back
pt: Recuar

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
pt: Leitor de Bandas Desenhadas

en: Navigation
pt: Navegação

en: Show intro page
pt: Mostrar a página introdutória

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
pt: Espere por favor enquanto pesquisamos os seus livros...

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
pt: Livros Adicionados Recentemente

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Group by Title
pt: Agrupar pelo Título

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
pt: Agrupar pelo Autor

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Group by Series
pt: Agrupar pela Série

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Group by Publisher
pt: Agrupar pelo Publicador

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Group by Keywords
pt: Agrupar pelas Palavras-Chave

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Filter by Folder
pt: Filtrar pela Pasta

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
pt: Abrir Outro...

[ctx: Switch to the book store page]
en: Get Hot New Books
pt: Obter Livros Novos

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
pt: Configuração

[ctx: Open the about page]
en: About
pt: Acerca

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
pt: Agrupar pelo Título

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
pt: Livros Adicionados Recentemente

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
pt: Agrupar pela Série

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
pt: Agrupar pelo Autor

[ctx: Title of the page with books grouped by who published them]
en: Group by Publisher
pt: Agrupar pelo Publicador

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
pt: Agrupar por Palavras-Chave, Personagens e Géneros

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
pt: Filtrar pela Pasta

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
pt: Configurar as pastas indexadas

en: Add folder
pt: Adicionar uma pasta

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
pt: Apagar

en: There are no folder currently indexed.
pt: Não existe nenhuma pasta indexada de momento.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
pt: Seleccionar uma pasta

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
pt: Seleccionar uma Pasta

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
pt: Livraria

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
pt: Infelizmente, não existem livros.
    Isto não é normal, e provavelmente significa que você ou a loja estão sem rede.

[ctx: A submenu which allows the user to chose between translations of the book]
en: Translations
pt: Traduções

[ctx: The option used to show no translation should be used]
en: No Translation
pt: Sem Tradução

en: The link you just activated goes to something we don't really know what to do with. This suggests the book you are reading does not conform to the Advanced Comic Book Format specification, but we would still like to know about it. Please report a bug, and make the book available to us, so we can try and work out how to handle this!
pt: A ligação que acabou de activar aponta para algo que não sabemos como lidar. Isto sugere que o livro que está a ler não está em conformidade com o formato Advanced Comic Book Format, mas gostaríamos à mesma de saber algo sobre isso.  Por favor comunique o erro e disponibilize-nos o livro, para que possamos experimentar e ver como lidar com o problema!

en: The link you activated doesn't seem to go anywhere. We tried to find something with the ID %1 but didn't locate anything. This is likely an error in the book, and the author would probably like to know about it.
pt: A ligação que activou não parece apontar para nada. Tentámos procurar algo com o ID %1 mas não detectou nada. Provavelmente é um erro no livro, e o autor provavelmente gostaria de saber desse problema.

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading the image for a specific page]
en: Could not load the image for this page.
    This is most commonly due to a missing image decoder (specifically, the Qt Imageformats package, which Peruse depends on for loading images), and likely a packaging error. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
    
    Specifically, the image we attempted to load is called %1, and the image formats Qt is aware of are %2. If there is a mismatch there, that will be the problem.
    
    If not, please report this bug to us, and give as much information as you can to assist us in working out what's wrong.
pt: Não foi possível carregar a imagem desta página.
    Isto deve-se normalmente a um descodificador de imagens em falta (em particular, o pacote Qt Imageformats, do qual o Peruse depende para carregar as imagens), sendo provavelmente um erro na geração do pacote. Contacte a entidade que lhe forneceu este pacote e comunique-lhes este erro.
    
    Sendo mais específico, a imagem que se tentou carregar chama-se %1, e os formatos de imagem que o Qt conhece são %2. Se não existir aqui uma correspondência, esse será o problema.
    
    Caso contrário, por favor comunique-nos este erro, dando-nos o máximo de informação que conseguir para nos ajudar a descobrir o que se passa de errado.

[ctx: Title for a dialog offering the user to open a link to some external resource]
en: Open External Link?
pt: Abrir a Ligação Externa?

[ctx: label for a button which activates an external link]
en: Open Link
pt: Abrir a Ligação

en: The link you just clicked points to somewhere outside of the book. Please check the details of the link below, to make sure that you really do want to open it, or just close this sheet.
pt: A ligação onde carregou aponta para algo fora do livro. Por favor verifique os detalhes da ligação abaixo, para ter a certeza se realmente quer abri-la ou se deseja fechar esta página.

en: Compose an email to %1, based on the following link:
    
    %2
pt: Compor um e-mail para %1, baseado na seguinte ligação:
    
    %2

en: Compose an email for %1 with the subject "%2" and the following body:
    
    %3
pt: Compor um e-mail para %1 com o assunto "%2" e o seguinte conteúdo:
    
    %3

en: Compose an email for %1 with the subject "%2"
pt: Compor um e-mail para %1 com o assunto "%2"

en: Compose email for: %1
pt: Compor um e-mail para: %1

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
pt: Bem-Vindo

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Reader
pt: Leitor de Bandas Desenhadas

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
pt: Continuar a Leitura

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
pt: Adicionados Recentemente

en: Peruse Creator
pt: Criador do Peruse

en: Comic Book Creator by KDE
pt: Criador de Livros de Banda Desenhada do KDE

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
pt: Adicionar uma Área de Páginas

[ctx: Button which creates a new frame, and closes the dialog]
en: Create Frame
pt: Criar uma Moldura

[ctx: Button which creates new textarea, and closes the dialog]
en: Create Textarea
pt: Criar uma Área de Texto

[ctx: Button which creates a new jump, and closes the dialog]
en: Create Jump
pt: Criar um Salto

[ctx: title text for the add page sheet]
en: Add a Page?
pt: Adicionar uma Página?

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
pt: Por favor, seleccione o método com que deseja adicionar a nova página. Não serão feitas alterações fora do projecto ao efectuar estas acções.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
pt: Copiar a Imagem do Dispositivo

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
pt: Por Favor, Escolha uma Imagem a Adicionar

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
pt: Criar uma Nova Imagem com um Editor de Imagens

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
pt: Tirar um Fotografia e Adicioná-la

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
pt: Páginas em %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
pt: Gravar o Livro

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
pt: Adicionar uma Página

[ctx: closes the add page sheet]
en: Do not Add a Page
pt: Não Adicionar uma Página

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
pt: Subir

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
pt: Descer

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
pt: Apagar a Página

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
pt: Adicionar uma Página a Seguir

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
pt: Editar a Página

[ctx: title of the basic book information page]
en: Your Book At A Glance
pt: O Seu Livro de Relance

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
pt: Título do Livro:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
pt: Páginas:

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
pt: total de %1 páginas

[ctx: Header for a list which shows every file contained in the archive which makes up this book]
en: Every File In The Book:
pt: Todos os Ficheiros no Livro:

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
pt: Incluir o Ficheiro

[ctx: action which marks the file to NOT be included next time the book is saved]
en: Mark File For Deletion
pt: Marcar o Ficheiro para Remoção

[ctx: If a file is not referenced at all]
en: Unreferenced file
pt: Ficheiro não referenciado

[ctx: If a file is referenced by its full path]
en: Referenced by full path
pt: Referenciado pela localização completa

[ctx: If a file is referenced partially, describe that]
en: Referenced by filename only
pt: Referenciado apenas pelo nome do ficheiro

[ctx: What happens if we have an unexpected reference amount]
en: %1 might be referenced, but in some way we've not accounted for
pt: O %1 poderá estar a ser referenciado, mas de alguma forma não verificada por nós

[ctx: title of the page which lets the user manage chunks of binary data embedded in the book]
en: Embedded Data
pt: Dados Incorporados

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
pt: Adicionar um Ficheiro...

[ctx: The initial identifier used for a newly created binary data element]
en: Unnamed Binary
pt: Binário sem Nome

[ctx: title text for a card which informs the user there are no binary data entries, and what those are]
en: No Embedded Binary Data Entries
pt: Sem Itens Incorporados de Dados Binários

[ctx: title text for a card which informs the user what binary data is]
en: Embedded Binary Data
pt: Dados Binários Incorporados

[ctx: Help text for the binaries page, when there are no embedded binary data entries]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
pt: Ainda não existem dados incorporados no seu livro. Poderá adicionar esses dados se criar um novo item, adicionando depois os dados a esse item a partir de um ficheiro existente no seu sistema. Os dados serão importados para o seu livro, deixando o ficheiro externo assim inalterado.

[ctx: Help text for the binaries page, when there is already data embedded in the book]
en: You can add new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
pt: Poderá adicionar esses dados se criar um novo item, adicionando depois os dados a esse item a partir de um ficheiro existente no seu sistema. Os dados serão importados para o seu livro, deixando o ficheiro externo assim inalterado.

[ctx: Title used in the list of binary data when there is no id defined for that entry]
en: Unnamed piece of data
pt: Bloco de dados sem nome

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
pt: Tipo de conteúdo: %1

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Binary
pt: Editar o Binário

[ctx: Placeholder text for the binary ID input field]
en: Enter the name of your binary here (often a filename)
pt: Indique o nome do seu binário aqui (normalmente um nome de ficheiro)

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

[ctx: Placeholder text for the binary content type input field]
en: Enter the content type of your binary here (aka mimetype)
pt: Indique o tipo de conteúdo do seu binário aqui (tipo MIME)

[ctx: Label for the field which describes the data currently held by the current instance]
en: Current Data
pt: Dados Actuais

[ctx: Label used in the binary editor sheet when there is no data in the current instance]
en: No data set
pt: Sem conjuntos de dados

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
pt: Importar os Dados...

[ctx: @title:window standard file open dialog used to add file data into the book]
en: Pick A File To Add
pt: Escolha um Ficheiro a Adicionar

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
pt: Todos os ficheiros %1

[ctx: @title:window a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: Very Large File
pt: Ficheiro Muito Grande

[ctx: The main query text for a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: The file you are attempting to add, %1, is more than 10MiB. Are you sure you want to add it to the book?
pt: O ficheiro '%1' que está a tentar adicionar tem mais de 10MiB. Tem a certeza que o deseja adicionar ao livro?

[ctx: The option used to let the user agree to the proposed action]
en: Yes, Add Large File
pt: Sim, Adicionar o Ficheiro Grande

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
pt: Não Adicionar

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
pt: Editar os Meta-Dados

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
pt: Título

[ctx: placeholder text for default title text-input]
en: Write to add default title
pt: Escreva para adicionar o título predefinido

[ctx: label text for the edit field for the default annotation]
en: Annotation
pt: Anotação

[ctx: placeholder text for default annotation text-area]
en: Write to add default annotation
pt: Escreva para adicionar a anotação predefinida

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
pt: Palavras-Chave

[ctx: placeholder text for the add new keyword text entry]
en: Write a comma separated list of keywords.
pt: Escreva uma lista de palavras-chave separadas por vírgulas.

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
pt: Autores (%1)

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
pt: (sem nome)

[ctx: placeholder text for the add new author text entry]
en: Write to add new author (nickname)
pt: Escreva para adicionar um novo autor (alcunha)

[ctx: label text for the edit field for the genre list]
en: Genres
pt: Géneros

[ctx: label text for the edit field for the character list]
en: Characters
pt: Personagens

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
pt: Escreva para adicionar uma nova personagem

[ctx: label text for the edit field for the sequence list]
en: Sequence
pt: Sequência

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
pt: Número:

[ctx: placeholder text for the add new series text entry]
en: Write to add new series
pt: Escreva para adicionar uma nova série

[ctx: label text for the edit field for the database reference list]
en: Database References
pt: Referências da Base de Dados

[ctx: placeholder text for the add reference type text entry]
en: Write to add reference type
pt: Escreva para adicionar um tipo de referência

[ctx: placeholder text for the add new reference text entry]
en: Write to add new reference
pt: Escreva para adicionar uma nova referência

[ctx: placeholder text for the add databasename text entry]
en: Write to add database name for new reference.
pt: Escreva para adicionar o nome da base de dados para uma nova referência.

[ctx: label text for the edit field for the content rating list]
en: Content Ratings
pt: Classificações do Conteúdo

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
pt: Escreva para adicionar uma legenda de classificação.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
pt: Escreva para adicionar um sistema de classificação.

[ctx: label text for the form for reading direction.]
en: Reading Direction
pt: Direcção da Leitura

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
pt: Direita para a esquerda.

[ctx: label text for the form for the publishing info list]
en: Publisher Info
pt: Informação do Publicador

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
pt: Publicador:

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
pt: Escreva para adicionar um publicador

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
pt: Data de Publicação:

[ctx: Label for city]
en: City:
pt: Cidade:

[ctx: placeholder text for the publishing city entry]
en: Write to add city
pt: Escreva para adicionar uma cidade

[ctx: placeholder text for the publishing ISBN entry]
en: Write to add ISBN
pt: Escreva para adicionar o ISBN

[ctx: Label for license]
en: License:
pt: Licença:

[ctx: placeholder text for the publishing license entry]
en: Write to add license
pt: Escreva para adicionar a licença

[ctx: label text for the form for the document info list]
en: Document Authors
pt: Autores do Documento

[ctx: label text for the form for the sources list]
en: Document Sources
pt: Fontes do Documento

[ctx: label text for the form for the history list]
en: Document History
pt: Histórico do Documento

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
pt: Versão do Documento:

[ctx: label text for the form for the body background color.]
en: General Page Background Color
pt: Cor de Fundo da Página Geral

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the general background color for this comic
pt: Escolha a cor de fundo geral desta banda desenhada

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
pt: Página %1

en: Page %1
pt: Página %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
pt: Gravar e Fechar a Página

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
pt: Editar os Dados da Página

[ctx: title text for the reference editor page, when the reference has no language set]
en: Editing %1 (default language)
pt: A editar o %1 (língua predefinida)

[ctx: title text for the reference editor page]
en: Editing %1 (language: %2)
pt: A editar o %1 (língua: %2)

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
pt: Editar os Detalhes...

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
pt: Editar a Ligação

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
pt: Gravar e Fechar o Editor

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: Abort the changes made in the editor, and close the editor]
en: Abort Changes
pt: Interromper as Modificações

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the details of a reference]
en: Edit Reference Details
pt: Editar os Detalhes da Referência

[ctx: Label for the reference identifier input field]
en: Unique Identifier
pt: Identificador Único

[ctx: Placeholder text for the reference identifier input field]
en: Enter your reference ID here (should be unique)
pt: Indique aqui o seu ID de referência (deverá ser único)

[ctx: Label for the reference language input field]
en: Language
pt: Língua

[ctx: Placeholder text for the reference language input field]
en: Enter the language ID here (leave empty for the document default language)
pt: Indique aqui o ID da língua (deixe em branco para a língua predefinida do documento)

[ctx: title text for the references page]
en: References
pt: Referências

[ctx: Action which when triggered adds a new reference to the book and opens the reference editor]
en: New Reference
pt: Nova Referência

[ctx: The default ID for new references]
en: Unnamed Reference
pt: Referência sem Nome

[ctx: The default text for new references]
en: <p>Enter the body of your reference document here.</p>
    <p>This is what links look like: <a href="destination">Some Link</a></p>
pt: <p>Indique aqui o conteúdo do seu documento de referência.</p>
    <p>Assim é como aparecem as ligações: <a href="destination">Uma Ligação</a></p>

[ctx: title text for a card which informs the user there are no references, and what references are]
en: No References
pt: Sem Referências

[ctx: title text for a card which informs what references are]
en: References
pt: Referências

[ctx: Help text for the references page, when there are no references]
en: There is no reference information in your book yet. You can create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
pt: Não existe ainda nenhuma informação de referências no seu livro. Poderá criar um novo item de referência se carregar no controlo Nova Referência. As referências são colecções de parágrafos de texto, as quais poderá preencher com formatações simples (carregado, ênfase e algumas formatações do género), assim como ligações para coisas internas (outras referências ou blocos de dados binários) ou para recursos externos, como uma página Web.

[ctx: Help text for the references page, when there are already references defined]
en: Create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
pt: Poderá criar um novo item de referência se carregar no controlo Nova Referência. As referências são colecções de parágrafos de texto, as quais poderá preencher com formatações simples (carregado, ênfase e algumas formatações do género), assim como ligações para coisas internas (outras referências ou blocos de dados binários) ou para recursos externos, como uma página Web.

[ctx: title of the page which lets the user manage the book's stylesheet]
en: Stylesheet
pt: Folha de Estilo

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
pt: Adicionar um Estilo...

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Style
pt: Editar o Estilo

[ctx: Label for the style element input field]
en: Element
pt: Elemento

[ctx: Placeholder text for the style element input field]
en: Enter the name of the element you want to style
pt: Indique o nome do elemento onde deseja modificar o estilo

[ctx: title text for a card which informs the user there are no styles defined, and what those are]
en: No Styling Information
pt: Sem Informação de Estilo

[ctx: title text for a card which informs the user what styles are]
en: Styling Information
pt: Informação de Estilo

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there are no styles defined]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
pt: Ainda não existem dados incorporados no seu livro. Poderá adicionar esses dados se criar um novo item, adicionando depois os dados a esse item a partir de um ficheiro existente no seu sistema. Os dados serão importados para o seu livro, deixando o ficheiro externo assim inalterado.

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there is already styles defined in the book]
en: You can add such new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
pt: Poderá adicionar esses dados binários se criar um novo item, adicionando depois os dados a esse item a partir de um ficheiro existente no seu sistema. Os dados serão importados para o seu livro, deixando o ficheiro externo assim inalterado.

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
pt: %1 (invertido)

[ctx: The title of a style entry which does not have type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (sub type: %2, inverted)
pt: %1 (sub-tipo: %2, invertido)

[ctx: The title of a style entry which does not have type]
en: %1 (sub type: %2)
pt: %1 (sub-tipo: %2)

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
pt: Criar um Novo Livro

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
pt: Criar um Livro

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
pt: Sem Título

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
pt: Pasta

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
pt: Escolha por Favor a Localização do Livro

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
pt: Imagem da Capa

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
pt: Escolha por Favor a sua Imagem de Capa

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
pt: Imagens JPEG %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
pt: Todos os ficheiros %1

[ctx: title text for the edit page area sheet]
en: Edit Page Area
pt: Editar a Área de Páginas

en: Text Rotation Guide
pt: Guia de Rotação do Texto

[ctx: Placeholder text for the page area ID text-field]
en: Write to add an ID
pt: Escreva para adicionar um ID

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
pt: Cor de fundo:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
pt: Escolha a cor de fundo desta moldura

[ctx: Option for making the background of a text area transparent]
en: Transparent
pt: Transparente

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
pt: Invertido

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
pt: Rotação do texto:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
pt: Tipo:

[ctx: Label for the text area body field]
en: Textarea Body:
pt: Conteúdo da Área de Texto:

[ctx: Label for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Jump Destination:
pt: Ir para o Destino:

[ctx: Placeholder text for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Enter the jump destination here
pt: Indique aqui o destino da sua ligação

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
pt: Índice de Páginas:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the parameters of a link]
en: Edit Link
pt: Editar a Ligação

[ctx: Label for the link text input field]
en: Text
pt: Texto

[ctx: Placeholder text for the link text input field]
en: Enter the text of your link here
pt: Indique aqui o texto da sua ligação

[ctx: Label for the link destination input field]
en: Destination
pt: Destino

[ctx: Placeholder text for the link destination input field]
en: Enter the destination for your link here
pt: Indique aqui o destino da sua ligação

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a reference object, and identifies it as one such]
en: %1 (Reference)
pt: %1 (Referência)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a binary object, and identifies it as one such]
en: %1 (Binary)
pt: %1 (Binário)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the base details of a Textarea object, and identifies it as one such]
en: Textarea (ID: %1, text: %2)
pt: Área de Texto (ID: %1, texto: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a frame object, and identifies it as one such]
en: %1 (Frame)
pt: %1 (Imagem)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the title and ID of a page]
en: Page "%1" (ID: %2)
pt: Página "%1" (ID: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of an identified object of an unknown type, and marks it as one such]
en: %1 (Unknown Type)
pt: %1 (Tipo Desconhecido)

[ctx: Label for the link demonstration display field]
en: Demonstration
pt: Demonstração

[ctx: application title for the sidebar]
en: Peruse Creator
pt: Criador do Peruse

en: Switch to the welcome page
pt: Mudar para a página de boas-vindas

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
pt: Criar um Novo Livro...

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
pt: %1 (modificado)

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
pt: Páginas

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
pt: Meta-Dados

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
pt: Referências

[ctx: Switch to the page where the user can work with the bits of binary data found in the book]
en: Embedded Data
pt: Dados Incorporados

[ctx: Switch to the page where the user can work with the book's stylesheet]
en: Stylesheet
pt: Folha de Estilo

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
pt: Escolha por Favor um Livro a Abrir

[ctx: The file type filter for comic book archives]
en: Comic Book Archive zip format %1
pt: Formato ZIP de Pacote de Bandas Desenhadas %1

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
pt: Editar o Autor

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
pt: Por favor, complete a informação para este autor.

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
pt: Actividade:

[ctx: label for the language field]
en: Language:
pt: Língua:

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
pt: Língua

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
pt: Nome próprio:

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
pt: Nome Próprio

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
pt: Nome do meio:

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
pt: Nome do Meio

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
pt: Apelido:

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
pt: Apelido

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
pt: Alcunha:

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
pt: Alcunha

[ctx: label for the homepage field]
en: Homepage addresses:
pt: Endereços de páginas Web:

[ctx: placeholder text for the homepage field]
en: Add Homepage
pt: Adicionar uma Página Web

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
pt: Endereços de e-mail:

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
pt: Adicionar um Endereço de E-mail

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
pt: Editar a Informação da Página

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
pt: Fechar o Editor

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
pt: Título

[ctx: placeholder text for the page title text-input]
en: Write to add default title
pt: Escreva para adicionar o título predefinido

[ctx: placeholder text for page ID text-input]
en: Write to add an ID
pt: Escreva para adicionar um ID

[ctx: label text for the edit field for the page transition type]
en: Transition
pt: Transição

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
pt: Cor de Fundo

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for page
pt: Escolha a cor de fundo da página

[ctx: label text for the edit field for the page frames]
en: Frames
pt: Molduras

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
pt: Moldura %1

[ctx: A switch which lets the user change the background colour of the page when this frame is focused]
en: Change page background color
pt: Mudar a cor de fundo da página

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
pt: Cor de Fundo:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
pt: Escolha a cor de fundo desta moldura

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
pt: Subir

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
pt: Descer

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
pt: Apagar a Moldura

[ctx: label text for the edit field for the page textareas]
en: Text Areas
pt: Áreas de Texto

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
pt: Cor de Fundo:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for all text areas on this page
pt: Escolha a cor de fundo de todas as áreas de texto nesta página

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
pt: Subir

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
pt: Descer

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
pt: Apagar a Área de Texto

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
pt: Área de Texto %1

[ctx: label text for the edit field for the page jumps]
en: Jumps
pt: Saltos

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
pt: Subir

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
pt: Descer

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
pt: Apagar o Salto

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
pt: Salto %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
pt: Índice de Páginas:

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
pt: Configuração

[ctx: The application's name]
en: Peruse Creator
pt: Criador do Peruse

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
pt: Ferramenta de Criação de Livros de Banda Desenhada

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
pt: Bem-vindo ao Criador do Peruse, uma ferramenta desenhada para o assistir na criação de pacotes de livros de banda desenhada que possam ser lidos com qualquer aplicação de leitura de banda desenhada que suporte o formato 'cbz'. Tanto poderá criar pacotes de livros de banda desenhada completamente novos do zero, criar um a partir de um conjunto de imagens ou editar os pacotes existentes. Assim que os tiver criados, tanto poderá publicá-los directamente no arquivo de livros de banda desenhada da Loja do KDE dentro da aplicação, ou simplesmente partilhar os ficheiros com os seus amigos.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
pt: Abrir um Existente...

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
pt: Criar um Vazio

[ctx: @action:button create a new comic book archive by copying in a bunch of pictures]
en: Create from Images...
pt: Criar a Partir das Imagens...

[ctx: @action:button continue working on the most recently opened comic book archive]
en: Continue working on %1
pt: Continuar a usar o %1

en: Creating archive in %1
pt: A criar um pacote em %1

en: Writing in ACBF data
pt: A gravar os dados do ACBF

en: Copying across all files not marked for deletion
pt: A copiar os ficheiros não marcados para remoção

en: Copying over %1
pt: A copiar sobre o %1

en: Copying all content from %1 to %2
pt: A copiar todo o conteúdo de %1 para %2

en: Successfully replaced old archive with the new archive - now loading the new archive...
pt: Foi substituído com sucesso o pacote antigo pelo novo - agora a carregar o pacote novo...
