peruse - en to sk translation catalogue (81 entries)

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
sk: Ukončiť režim celej obrazovky

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
sk: Možnosti zobrazenia

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
sk: Predchádzajúca stránka

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
sk: Nasledujúca stránka

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
sk: Ukončiť režim celej obrazovky

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
sk: Ukončiť režim celej obrazovky

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
sk: Zavrieť

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
sk: Autor:

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
sk: Vydavateľ:

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
sk: Série:

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
sk: Názov súboru:

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
sk: Späť

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
sk: (neznáme)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
sk: Autor(i)

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
sk: Vydavateľ

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
sk: Hodnotenie

[ctx: label for tags field]
en: Tags
sk: Značky

[ctx: label for comment field]
en: Comment
sk: Komentár

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
sk: (Žiadny komentár)

en: Actions
sk: Akcie

en: Back
sk: Späť

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
sk: Zoskupiť podľa autora

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
sk: Nastavenia

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
sk: Zoskupiť podľa autora

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
sk: Vymazať

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
sk: Vitajte

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
sk: Nedávno pridané

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
sk: Pridať stránku

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
sk: Posunúť hore

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
sk: Posunúť dole

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
sk: Odstrániť stranu

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
sk: Názov

[ctx: label text for the edit field for the default annotation]
en: Annotation
sk: Poznámka

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
sk: Kľúčové slová

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
sk: Autori (%1)

[ctx: label text for the edit field for the genre list]
en: Genres
sk: Žánre

[ctx: label text for the edit field for the character list]
en: Characters
sk: Znaky

[ctx: label text for the edit field for the sequence list]
en: Sequence
sk: Sekvencia

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
sk: Hlasitosť:

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
sk: Sprava doľava.

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
sk: Vydavateľ:

[ctx: Label for city]
en: City:
sk: Mesto:

[ctx: Label for license]
en: License:
sk: Licencia:

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
sk: Verzia dokumentu:

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
sk: Stránka %1

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
sk: Bez názvu

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
sk: Priečinok

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
sk: Obrázok s obalom

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
sk: Aktivita:

[ctx: label for the language field]
en: Language:
sk: Jazyk:

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
sk: Jazyk

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
sk: Prvé meno:

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
sk: Prvé meno

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
sk: Stredné meno:

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
sk: Stredné meno

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
sk: Priezvisko:

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
sk: Priezvisko

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
sk: Prezývka:

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
sk: Prezývka

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
sk: E-mailové adresy:

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
sk: Pridať e-mailovú adresu

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
sk: Zatvoriť editor

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
sk: Titul

[ctx: label text for the edit field for the page transition type]
en: Transition
sk: Prechod

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
sk: Farba pozadia

[ctx: label text for the edit field for the page frames]
en: Frames
sk: Rámce

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
sk: Snímka %1

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
sk: Farba pozadia:

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
sk: Posunúť hore

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
sk: Posunúť dole

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
sk: Vymazať snímku

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
sk: Farba pozadia:

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
sk: Posunúť hore

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
sk: Posunúť dole

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
sk: Textové pole %1

[ctx: label text for the edit field for the page jumps]
en: Jumps
sk: Skoky

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
sk: Posunúť hore

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
sk: Posunúť dole

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
sk: Skočiť %1

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
sk: Nastavenia

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
sk: Nástroj na vytváranie komiksov
