peruse - en to sv translation catalogue (341 entries)

en: Peruse Reader
sv: Peruse-läsare

en: Comic Book Reader by KDE
sv: Serietidningsläsare av KDE

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
sv: Rensa metainformationscachen och utför fullständig omsökning.

en: Open file in peruse.
sv: Öppna fil i peruse.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
sv: Gå till fullskärm

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
sv: Avsluta fullskärm

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
sv: Stäng tidning

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
sv: Visningsalternativ

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
sv: Läsriktning

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
sv: Vänster till höger

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
sv: Höger till vänster

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
sv: Föregående bildruta

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
sv: Nästa bildruta

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
sv: Föregående sida

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
sv: Nästa sida

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
sv: Gå till fullskärm

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
sv: Avsluta fullskärm

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
sv: Stäng tidning

[ctx: Enter full screen mode on any device type]
en: Go Full Screen
sv: Gå till fullskärm

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
sv: Avsluta fullskärm

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: Failed to load the reader component. This is generally caused by broken packaging. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
sv: Misslyckades ladda läskomponenten. Det orsakas i allmänhet av felaktig paketering. Kontakta den som du fick paketet från, och informera dem om felet.

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
sv: Författare:

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
sv: Förlag:

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
sv: Serie:

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
sv: Filnamn:

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
sv: Ta bort från enhet

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här från enheten?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
sv: Ja, ta verkligen bort den

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
sv: Nej, avbryt borttagning

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
sv: Bakåt

[ctx: Open the book which is currently selected in the list]
en: Open Selected Book
sv: Visa markerad tidning

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
sv: Söka efter tidningar

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
sv: Tryck och skriv för att söka

[ctx: Closes the book details drawer]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
sv: (okänd)

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
sv: (gå upp en nivå)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
sv: Författare

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
sv: Förlag

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: label for tags field]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
sv: (inga etiketter)

[ctx: label for comment field]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
sv: (ingen kommentar)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
sv: (ingen beskrivning tillgänglig för tidningen)

[ctx: A percentage of progress]
en: %1%
sv: %1 %

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
sv: , och %1

[ctx: The first author in a list of authors]
en: by %1
sv: av %1

[ctx: Author name used when there are no known authors for a book]
en: by an unknown author
sv: av en okänd upphovsman

en: Comics in folder: %1
sv: Serier i katalog: %1

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
sv: Välj en tidning att öppna

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
sv: Öppna serier som inte finns i din samling

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Back
sv: Bakåt

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
sv: Serietidningsläsare

en: Navigation
sv: Navigering

en: Show intro page
sv: Visa introduktionssida

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
sv: Vänta medan dina tidningar hittas...

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
sv: Senast tillagda tidningar

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Group by Title
sv: Gruppera enligt titel

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
sv: Gruppera enligt författare

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Group by Series
sv: Gruppera enligt serie

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Group by Publisher
sv: Gruppera enligt förlag

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Group by Keywords
sv: Gruppera enligt nyckelord

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Filter by Folder
sv: Filtrera enligt katalog

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
sv: Öppna annan...

[ctx: Switch to the book store page]
en: Get Hot New Books
sv: Hämta heta nya tidningar

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: Open the about page]
en: About
sv: Om

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
sv: Gruppera enligt titel

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
sv: Senast tillagda tidningar

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
sv: Gruppera enligt serie

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
sv: Gruppera enligt författare

[ctx: Title of the page with books grouped by who published them]
en: Group by Publisher
sv: Gruppera enligt förlag

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
sv: Gruppera enligt nyckelord, karaktärer och genrer

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
sv: Filtrera enligt katalog

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
sv: Anpassa indexerade kataloger

en: Add folder
sv: Lägg till katalog

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
sv: Ta bort

en: There are no folder currently indexed.
sv: För närvarande finns det inga indexerade kataloger.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
sv: Välj en katalog

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
sv: Välj en katalog

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
sv: Tidningsbutik

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
sv: Tyvärr finns inga böcker.
    Det är ovanligt, och betyder troligen att Internet är nere, eller att butiken är det.

[ctx: A submenu which allows the user to chose between translations of the book]
en: Translations
sv: Översättningar

[ctx: The option used to show no translation should be used]
en: No Translation
sv: Ingen översättning

en: The link you just activated goes to something we don't really know what to do with. This suggests the book you are reading does not conform to the Advanced Comic Book Format specification, but we would still like to know about it. Please report a bug, and make the book available to us, so we can try and work out how to handle this!
sv: Länken du just aktiverade går till någonting som vi inte riktigt vet vad vi ska göra med. Det indikerar att boken som du läser inte följer specifikationen för det avancerade serieboksformatet, men vi skulle ändå vilja få reda på det. Rapportera ett fel, och gör boken tillgänglig för oss, så att vi kan försöka räkna ut hur den ska hanteras.

en: The link you activated doesn't seem to go anywhere. We tried to find something with the ID %1 but didn't locate anything. This is likely an error in the book, and the author would probably like to know about it.
sv: Länken du aktiverade verkar inte gå någonstans. Vi försökte hitta någonting med identifikationen %1 med fann ingenting. Det är troligen ett fel i boken, och författaren skulle säkert vilja få reda på det.

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading the image for a specific page]
en: Could not load the image for this page.
    This is most commonly due to a missing image decoder (specifically, the Qt Imageformats package, which Peruse depends on for loading images), and likely a packaging error. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
    
    Specifically, the image we attempted to load is called %1, and the image formats Qt is aware of are %2. If there is a mismatch there, that will be the problem.
    
    If not, please report this bug to us, and give as much information as you can to assist us in working out what's wrong.
sv: Kunde inte läsa in bilden för den här sidan.
    Det beror oftast på att bildavkodaren saknas (närmare bestämt, Qt-paketet Imageformats, som Peruse beror på för att läsa in bilder), och är troligtvis ett paketeringsfel. Kontakta den som du fått paketet från och informera dem om felet.
    
    Den specifika bild som försökte läsas in kallas %1, och bildformaten som Qt känner till är %2. Om det inte stämmer överens, är det orsaken till problemet.
    
    Om inte, rapportera felet till oss, och ge så mycket information som du kan för att hjälpa oss ta reda på vad som är fel.

[ctx: Title for a dialog offering the user to open a link to some external resource]
en: Open External Link?
sv: Öppna extern länk?

[ctx: label for a button which activates an external link]
en: Open Link
sv: Öppna länk

en: The link you just clicked points to somewhere outside of the book. Please check the details of the link below, to make sure that you really do want to open it, or just close this sheet.
sv: Länken du just klickade på leder någonstans utanför boken. Kontrollera informationen i länken nedan, för att säkerställa att du verkligen vill öppna den, eller stäng bara den här rutan.

en: Compose an email to %1, based on the following link:
    
    %2
sv: Skriv ett bre till %1 baserat på följande länk:
    
    %2

en: Compose an email for %1 with the subject "%2" and the following body:
    
    %3
sv: Skriv ett bre till %1 med rubriken "%2" och följande text:
    
    %3

en: Compose an email for %1 with the subject "%2"
sv: Skriv ett bre till %1 med rubriken "%2"

en: Compose email for: %1
sv: Skriv brev till: %1

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
sv: Välkommen

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Reader
sv: Serietidningsläsare

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
sv: Fortsätt läsa

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
sv: Senast tillagda

en: Comic Book Creator by KDE
sv: Serietidningsskapare av KDE

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
sv: Lägg till sidområde

[ctx: Button which creates a new frame, and closes the dialog]
en: Create Frame
sv: Skapa ram

[ctx: Button which creates new textarea, and closes the dialog]
en: Create Textarea
sv: Ta bort textområde

[ctx: Button which creates a new jump, and closes the dialog]
en: Create Jump
sv: Skapa gå till

[ctx: title text for the add page sheet]
en: Add a Page?
sv: Lägg till en sida?

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
sv: Välj sättet som du vill lägga till den nya sidan på. Inga ändringar kommer att göras utanför projektet genom att utföra åtgärderna.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
sv: Kopiera bild från enhet

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
sv: Välj en bild att lägga till

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
sv: Skapa en ny bild med användning av en bildeditor

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
sv: Ta ett foto och lägg till det

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
sv: Sidor i %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
sv: Spara tidning

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
sv: Lägg till sida

[ctx: closes the add page sheet]
en: Do not Add a Page
sv: Lägg inte till en sida

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
sv: Flytta upp

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
sv: Flytta ner

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
sv: Ta bort sida

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
sv: Lägg till sida efter denna

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
sv: Redigera sida

[ctx: title of the basic book information page]
en: Your Book At A Glance
sv: En överblick av boken

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
sv: Boktitel:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
sv: Sidor:

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
sv: Totalt %1 sidor

[ctx: Header for a list which shows every file contained in the archive which makes up this book]
en: Every File In The Book:
sv: Varje fil i boken:

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
sv: Inkludera fil

[ctx: action which marks the file to NOT be included next time the book is saved]
en: Mark File For Deletion
sv: Markera fil för borttagning

[ctx: If a file is not referenced at all]
en: Unreferenced file
sv: Fil utan referens

[ctx: If a file is referenced by its full path]
en: Referenced by full path
sv: Refererad med fullständig sökväg

[ctx: If a file is referenced partially, describe that]
en: Referenced by filename only
sv: Enbart refererad med filnamn

[ctx: What happens if we have an unexpected reference amount]
en: %1 might be referenced, but in some way we've not accounted for
sv: %1 kan ha en referens, men på något sätt som vi inte har tagit hänsyn till

[ctx: title of the page which lets the user manage chunks of binary data embedded in the book]
en: Embedded Data
sv: Inbäddad data

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
sv: Lägg till fil...

[ctx: The initial identifier used for a newly created binary data element]
en: Unnamed Binary
sv: Namnlös binärdata

[ctx: title text for a card which informs the user there are no binary data entries, and what those are]
en: No Embedded Binary Data Entries
sv: Inga inbäddade binärdataposter

[ctx: title text for a card which informs the user what binary data is]
en: Embedded Binary Data
sv: Inbäddad binärdata

[ctx: Help text for the binaries page, when there are no embedded binary data entries]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
sv: Det finns ingen inbäddad data i boken ännu. Du kan lägga till sådan data genom att skapa en ny post och sedan lägga till data i posten från en befintlig fil på systemet. Data importeras till boken, och lämnar den externa filen i övrigt orörd.

[ctx: Help text for the binaries page, when there is already data embedded in the book]
en: You can add new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
sv: Du kan lägga till nya binärdataposter genom att skapa en ny post och sedan lägga till data i posten från en befintlig fil på systemet. Data importeras till boken, och lämnar den externa filen i övrigt orörd.

[ctx: Title used in the list of binary data when there is no id defined for that entry]
en: Unnamed piece of data
sv: Namnlöst dataobjekt

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
sv: Innehållstyp: %1

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Binary
sv: Redigera binärdata

[ctx: label for a button which updates the binary with the new details]
en: OK
sv: Ok

[ctx: Label for the binary ID input field]
en: ID
sv: Id

[ctx: Placeholder text for the binary ID input field]
en: Enter the name of your binary here (often a filename)
sv: Skriv in namnet på binärdata här (oftast ett filnamn)

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
sv: Innehållstyp

[ctx: Placeholder text for the binary content type input field]
en: Enter the content type of your binary here (aka mimetype)
sv: Ange innehållstyp för binärdata här (också kallad Mime-typ)

[ctx: Label for the field which describes the data currently held by the current instance]
en: Current Data
sv: Aktuell data

[ctx: Label used in the binary editor sheet to describe the size of the binary data contained in the current instance]
en: %1 bytes
sv: %1 byte

[ctx: Label used in the binary editor sheet when there is no data in the current instance]
en: No data set
sv: Ingen data inställd

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
sv: Importera data...

[ctx: @title:window standard file open dialog used to add file data into the book]
en: Pick A File To Add
sv: Välj en fil att lägga till

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
sv: Alla filer %1

[ctx: @title:window a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: Very Large File
sv: Mycket stor fil

[ctx: The main query text for a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: The file you are attempting to add, %1, is more than 10MiB. Are you sure you want to add it to the book?
sv: Filen du försöker lägga till, %1, är större än 10 MiB. Är du säker på att du vill lägga till den i boken?

[ctx: The option used to let the user agree to the proposed action]
en: Yes, Add Large File
sv: Ja, lägg till stor fil

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
sv: Lägg inte till

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
sv: Redigera metainformation

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
sv: Titel

[ctx: placeholder text for default title text-input]
en: Write to add default title
sv: Skriv in text för att lägga till standardtitel

[ctx: label text for the edit field for the default annotation]
en: Annotation
sv: Kommentar

[ctx: placeholder text for default annotation text-area]
en: Write to add default annotation
sv: Skriv in text för att lägga till standardkommentar

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
sv: Nyckelord

[ctx: placeholder text for the add new keyword text entry]
en: Write a comma separated list of keywords.
sv: Skriv in en lista med nyckelord åtskilda av kommatecken.

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
sv: Författare (%1)

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
sv: (namnlös)

[ctx: placeholder text for the add new author text entry]
en: Write to add new author (nickname)
sv: Skriv in text för att lägga till ny författare (smeknamn)

[ctx: label text for the edit field for the genre list]
en: Genres
sv: Genrer

[ctx: label text for the edit field for the character list]
en: Characters
sv: Karaktärer

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
sv: Skriv in text för att lägga till en ny karaktär

[ctx: label text for the edit field for the sequence list]
en: Sequence
sv: Sekvens

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
sv: Nummer:

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
sv: Volym:

[ctx: placeholder text for the add new series text entry]
en: Write to add new series
sv: Skriv in text för att lägga till en ny serie

[ctx: label text for the edit field for the database reference list]
en: Database References
sv: Databasreferenser

[ctx: placeholder text for the add reference type text entry]
en: Write to add reference type
sv: Skriv in text för att lägga till referenstyp

[ctx: placeholder text for the add new reference text entry]
en: Write to add new reference
sv: Skriv in text för att lägga till ny referens

[ctx: placeholder text for the add databasename text entry]
en: Write to add database name for new reference.
sv: Skriv in text för att lägga till databasnamn för ny referens.

[ctx: label text for the edit field for the content rating list]
en: Content Ratings
sv: Innehållsbetyg

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
sv: Skriv in text för att lägga till betygsetikett.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
sv: Skriv in text för att lägga till betygssystem.

[ctx: label text for the form for reading direction.]
en: Reading Direction
sv: Läsriktning

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
sv: Höger till vänster.

[ctx: label text for the form for the publishing info list]
en: Publisher Info
sv: Förlagsinformation

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
sv: Förlag:

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
sv: Skriv in text för att lägga till förlag

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
sv: Publiceringsdatum:

[ctx: Label for city]
en: City:
sv: Stad:

[ctx: placeholder text for the publishing city entry]
en: Write to add city
sv: Skriv in text för att lägga till stad

[ctx: placeholder text for the publishing ISBN entry]
en: Write to add ISBN
sv: Skriv in text för att lägga till ISBN

[ctx: Label for license]
en: License:
sv: Licens:

[ctx: placeholder text for the publishing license entry]
en: Write to add license
sv: Skriv in text för att lägga till licens

[ctx: label text for the form for the document info list]
en: Document Authors
sv: Dokumentförfattare

[ctx: label text for the form for the sources list]
en: Document Sources
sv: Dokumentkällor

[ctx: label text for the form for the history list]
en: Document History
sv: Dokumenthistorik

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
sv: Dokumentversion:

[ctx: label text for the form for the body background color.]
en: General Page Background Color
sv: Allmän bakgrundsfärg för sidor

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the general background color for this comic
sv: Välj den allmänna bakgrundsfärgen för serietidningen

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
sv: Sida %1

en: Page %1
sv: Sida %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
sv: Spara och stäng sida

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
sv: Redigera siddata

[ctx: title text for the reference editor page, when the reference has no language set]
en: Editing %1 (default language)
sv: Redigerar %1 (standardspråk)

[ctx: title text for the reference editor page]
en: Editing %1 (language: %2)
sv: Redigerar %1 (språk: %2)

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
sv: Redigera information...

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
sv: Redigera länk

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
sv: Spara och stäng editor

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
sv: Spara

[ctx: Abort the changes made in the editor, and close the editor]
en: Abort Changes
sv: Avbryt ändringar

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the details of a reference]
en: Edit Reference Details
sv: Redigera referensinformation

[ctx: Label for the reference identifier input field]
en: Unique Identifier
sv: Unik identifierare

[ctx: Placeholder text for the reference identifier input field]
en: Enter your reference ID here (should be unique)
sv: Ange referens-id här (måste vara unikt)

[ctx: Label for the reference language input field]
en: Language
sv: Språk

[ctx: Placeholder text for the reference language input field]
en: Enter the language ID here (leave empty for the document default language)
sv: Ange språk-id här (lämna tomt för dokumentets förvalda språk)

[ctx: title text for the references page]
en: References
sv: Referenser

[ctx: Action which when triggered adds a new reference to the book and opens the reference editor]
en: New Reference
sv: Ny referens

[ctx: The default ID for new references]
en: Unnamed Reference
sv: Namnlös referens

[ctx: The default text for new references]
en: <p>Enter the body of your reference document here.</p>
    <p>This is what links look like: <a href="destination">Some Link</a></p>
sv: <p>Skriv in referensdokumentets text här.</p>
    <p>Länkar ser ut så här: <a href="destination">En länk</a></p>

[ctx: title text for a card which informs the user there are no references, and what references are]
en: No References
sv: Inga referenser

[ctx: title text for a card which informs what references are]
en: References
sv: Referenser

[ctx: Help text for the references page, when there are no references]
en: There is no reference information in your book yet. You can create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
sv: Det finns inte någon referensinformation i boken ännu. Du kan skapa en ny referens genom att klicka på Ny referens. Referenser är samlingar av textstycken, som du kan fylla i med enkel formatering (stark, betonad och annan enkel layoutinformation), samt med länkar till både interna platser (andra referenser eller binärdata) och till externa resurser såsom webbplatser.

[ctx: Help text for the references page, when there are already references defined]
en: Create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
sv: Skapa en ny referens genom att klicka på Ny referens. Referenser är samlingar av textstycken, som du kan fylla i med enkel formatering (stark, betonad och annan enkel layoutinformation), samt med länkar till både interna platser (andra referenser eller binärdata) och till externa resurser såsom webbplatser.

[ctx: title of the page which lets the user manage the book's stylesheet]
en: Stylesheet
sv: Stilmall

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
sv: Lägg till stil...

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Style
sv: Redigera stil

[ctx: label for a button which updates the style entry with the new details]
en: OK
sv: Ok

[ctx: Placeholder text for the style element input field]
en: Enter the name of the element you want to style
sv: Ange namnet på elementet du vill ge en stil

[ctx: title text for a card which informs the user there are no styles defined, and what those are]
en: No Styling Information
sv: Ingen stilinformation

[ctx: title text for a card which informs the user what styles are]
en: Styling Information
sv: Stilinformation

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there are no styles defined]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
sv: Det finns ingen inbäddad data i boken ännu. Du kan lägga till sådan data genom att skapa en ny post och sedan lägga till data i posten från en befintlig fil på systemet. Data importeras till boken, och lämnar den externa filen i övrigt orörd.

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there is already styles defined in the book]
en: You can add such new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
sv: Du kan lägga till sådana nya binärdataposter genom att skapa en ny post och sedan lägga till data i posten från en befintlig fil på systemet. Data importeras till boken, och lämnar den externa filen i övrigt orörd.

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
sv: %1 (inverterad)

[ctx: The title of a style entry which does not have type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (sub type: %2, inverted)
sv: %1 (deltyp: %2, inverterad)

[ctx: The title of a style entry which does not have type]
en: %1 (sub type: %2)
sv: %1 (deltyp: %2)

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
sv: Skapa ny tidning

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
sv: Skapa tidning

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
sv: Namnlös

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
sv: Katalog

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
sv: Välj plats för tidningen

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
sv: Omslagsbild

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
sv: Välj omslagsbild

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
sv: JPEG-bilder %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
sv: Alla filer %1

[ctx: title text for the edit page area sheet]
en: Edit Page Area
sv: Redigera sidområde

en: Text Rotation Guide
sv: Textrotationshandledning

[ctx: Label for the ID input field]
en: ID:
sv: Id:

[ctx: Placeholder text for the page area ID text-field]
en: Write to add an ID
sv: Skriv för att lägga till en id

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
sv: Välj bakgrundsfärg för bildrutan

[ctx: Option for making the background of a text area transparent]
en: Transparent
sv: Genomskinlig

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
sv: Inverterad

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
sv: Textrotation:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
sv: Skriv:

[ctx: Label for the text area body field]
en: Textarea Body:
sv: Textområde:

[ctx: Label for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Jump Destination:
sv: Mål att gå till:

[ctx: Placeholder text for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Enter the jump destination here
sv: Skriv in målet att gå till här

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
sv: Sidindex:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
sv: Spara

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the parameters of a link]
en: Edit Link
sv: Redigera länk

[ctx: label for a button which updates the link in the text with the new information from the link editor]
en: OK
sv: Ok

[ctx: Placeholder text for the link text input field]
en: Enter the text of your link here
sv: Skriv in länktexten här

[ctx: Label for the link destination input field]
en: Destination
sv: Mål

[ctx: Placeholder text for the link destination input field]
en: Enter the destination for your link here
sv: Skriv in målet för länken här

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a reference object, and identifies it as one such]
en: %1 (Reference)
sv: %1 (referens)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a binary object, and identifies it as one such]
en: %1 (Binary)
sv: %1 (binärdata)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the base details of a Textarea object, and identifies it as one such]
en: Textarea (ID: %1, text: %2)
sv: Textområde (id: %1, text: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a frame object, and identifies it as one such]
en: %1 (Frame)
sv: %1 (bildruta)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the title and ID of a page]
en: Page "%1" (ID: %2)
sv: Sida "%1" (id: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of an identified object of an unknown type, and marks it as one such]
en: %1 (Unknown Type)
sv: %1 (okänd typ)

en: Switch to the welcome page
sv: Byt till välkomstsidan

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
sv: Skapa en ny tidning...

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
sv: %1 (osparad)

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
sv: Sidor

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
sv: Metainformation

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
sv: Referenser

[ctx: Switch to the page where the user can work with the bits of binary data found in the book]
en: Embedded Data
sv: Inbäddad data

[ctx: Switch to the page where the user can work with the book's stylesheet]
en: Stylesheet
sv: Stilmall

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
sv: Välj en tidning att öppna

[ctx: The file type filter for comic book archives]
en: Comic Book Archive zip format %1
sv: Seriearkiv zip-format %1

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
sv: Redigera författare

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
sv: Fyll i informationen för den här författaren.

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
sv: Aktivitet:

[ctx: label for the language field]
en: Language:
sv: Språk:

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
sv: Språk

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
sv: Förnamn:

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
sv: Förnamn

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
sv: Mellannamn:

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
sv: Mellannamn

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
sv: Efternamn:

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
sv: Efternamn

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
sv: Smeknamn:

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
sv: Smeknamn

[ctx: label for the homepage field]
en: Homepage addresses:
sv: Hemsidornas adresser:

[ctx: placeholder text for the homepage field]
en: Add Homepage
sv: Lägg till hemsida

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
sv: E-postadresser:

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
sv: Lägg till e-postadress

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
sv: Redigera sidinformation

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
sv: Stäng editor

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
sv: Titel

[ctx: placeholder text for the page title text-input]
en: Write to add default title
sv: Skriv för att lägga till standardtitel

[ctx: label text for the edit field for the page id]
en: ID
sv: Id

[ctx: placeholder text for page ID text-input]
en: Write to add an ID
sv: Skriv för att lägga till id

[ctx: label text for the edit field for the page transition type]
en: Transition
sv: Övertoning

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for page
sv: Välj bakgrundsfärg för sidan

[ctx: label text for the edit field for the page frames]
en: Frames
sv: Bildrutor

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
sv: Bildruta %1

[ctx: A switch which lets the user change the background colour of the page when this frame is focused]
en: Change page background color
sv: Ändra bakgrundsfärg för sidor

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
sv: Bakgrundsfärg:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
sv: Välj bakgrundsfärg för bildrutan

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
sv: Flytta upp

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
sv: Flytta ner

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
sv: Ta bort bildruta

[ctx: label text for the edit field for the page textareas]
en: Text Areas
sv: Textområden

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
sv: Bakgrundsfärg:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for all text areas on this page
sv: Välj bakgrundsfärg för alla textområden på sidan

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
sv: Flytta upp

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
sv: Flytta ner

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
sv: Ta bort textområde

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
sv: Textområde %1

[ctx: label text for the edit field for the page jumps]
en: Jumps
sv: Gå till

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
sv: Flytta upp

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
sv: Flytta ner

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
sv: Ta bort gå till

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
sv: Gå till %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
sv: Sidindex:

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
sv: Serietidningsskapare

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
sv: Välkommen till Peruse Creator, ett verktyg konstruerat för att hjälpa dig skapa serietidningsarkiv som kan läsas av vilket serietidningsläsprogram som helst kapabelt att hantera cbz. Det går antingen att skapa ett helt nytt serietidningsarkiv från början, skapa ett från en uppsättning bilder, eller redigera befintliga arkiv. När de väl har skapats, kan de till och med publiceras direkt på serietidningsarkivet hos KDE-butiken inifrån programmet, eller så kan filerna bara delas med vänner.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
sv: Öppna befintlig...

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
sv: Skapa tom

[ctx: @action:button create a new comic book archive by copying in a bunch of pictures]
en: Create from Images...
sv: Skapa från bilder...

[ctx: @action:button continue working on the most recently opened comic book archive]
en: Continue working on %1
sv: Fortsätt arbeta med %1

en: Creating archive in %1
sv: Skapar arkiv i %1

en: Writing in ACBF data
sv: Skriver i ACBF-data

en: Copying across all files not marked for deletion
sv: Kopierar över alla filer som inte är markerade för att tas bort

en: Copying over %1
sv: Kopierar över %1

en: Copying all content from %1 to %2
sv: Kopierar allt innehåll från %1 till %2

en: Successfully replaced old archive with the new archive - now loading the new archive...
sv: Ersatte gammalt arkiv med nytt arkiv med lyckat resultat. Läser nu in det nya arkivet ...
