peruse - en to tr translation catalogue (337 entries)

en: Peruse Reader
tr: Peruse Okuyucu

en: Comic Book Reader by KDE
tr: KDE tarafından yapılan çizgi roman okuyucu

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
tr: Üstbilgi önbelleğini temizle ve tam bir tarama gerçekleştirin.

en: Open file in peruse.
tr: Dosyayı Peruse’da açın.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
tr: Tam Ekrana Geç

[ctx: Exit full screen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
tr: Tam Ekrandan Çık

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
tr: Kitabı Kapat

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
tr: Görünüm Seçenekleri

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
tr: Okuma Yönü

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
tr: Sağdan Sola

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
tr: Önceki Kare

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
tr: Sonraki Kare

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
tr: Önceki Sayfa

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
tr: Sonraki Sayfa

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
tr: Tam Ekrana Geç

[ctx: Exit full screen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
tr: Tam Ekrandan Çık

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
tr: Kitabı Kapat

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: Failed to load the reader component
tr: Okuyucu bileşeni yüklenemedi

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: This is generally caused by broken packaging. Contact whomever you got this package from and inform them of this error.
tr: Bu genelde hatalı paketlemeden kaynaklanır. Bu paketi kimden aldıysanız onunla iletişime geçin ve bu hatayı bildirin.

[ctx: @label]
en: Author(s):
tr: Yazar(lar):

[ctx: @info:placeholder]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: @label]
en: Publisher:
tr: Yayımcı:

[ctx: @label]
en: Location:
tr: Konum:

[ctx: @title:group]
en: File Metadata
tr: Dosya Üst Verisi

[ctx: @label]
en: Rating:
tr: Derecelendirme:

en: Set rating to %1
tr: Derecelendirmeyi %1 olarak ayarla

[ctx: @label]
en: Tags:
tr: Künyeler:

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
tr: (Etiket yok)

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
tr: Başlığa Göre Grupla

[ctx: Placeholder Text when there are no comics in the library that match the filter]
en: No matches
tr: Eşleşme yok

[ctx: @info:placeholder]
en: No authors available
tr: Kullanılabilir yazar yok

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
tr: Kitapları Ara

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
tr: Aramak için dokunun ve yazmaya başlayın

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
tr: Aç

[ctx: @action:inmenu]
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: @info]
en: %1 book | %1 books
tr[0]: %1 kitap
tr[1]: %1 kitap

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
tr: (bir düzey yukarı git)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
tr: Yazar(lar)

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
tr: Yayımcı

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
tr: Derecelendirme

[ctx: label for tags field]
en: Tags
tr: Künyeler

[ctx: label for comment field]
en: Comment
tr: Yorum

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
tr: (Yorum yok)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
tr: (bu kitap için açıklama yok)

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
tr: Aygıttan Sil

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
tr: Bunu, aygıtınızdan silmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
tr: Evet, Gerçekten Sil

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
tr: Hayır, Silmeyi İptal Et

[ctx: A percentage of progress]
en: %1%
tr: %​%1

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
tr: Yeni

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
tr:  ve %1

[ctx: Author name used when there are no known authors for a book]
en: Unknown author
tr: Bilinmeyen yazar

en: Comics in folder: %1
tr: Klasördeki çizgi romanlar: %1

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
tr: Açmak için Bir Çizgi Roman Seçin

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
tr: Koleksiyonunuzda Olmayan Çizgi Romanları Aç

en: Actions
tr: Eylemler

en: Back
tr: Geri

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
tr: Çizgi Roman Okuyucu

en: Show intro page
tr: Giriş sayfasını göster

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently read books]
en: Home
tr: Ana Sayfa

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
tr: Son Eklenen Kitaplar

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
tr: Başka Aç…

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
tr: Şuna Göre Sırala

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
tr: Yazar

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
tr: Dizi

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
tr: Yayımcı

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Keywords
tr: Anahtar Sözcükler

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Folder
tr: Klasör

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
tr: Kitaplarınızı bulurken lütfen bekleyin…

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: Open the about page]
en: About
tr: Hakkında

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
tr: Son Eklenen Kitaplar

[ctx: @info:placeholder]
en: No series found
tr: Bulunan dizi yok

[ctx: @title]
en: Series
tr: Diziler

[ctx: @info:placeholder]
en: No authors found
tr: Bulunan yazar yok

[ctx: @title]
en: Authors
tr: Yazarlar

[ctx: @info:placeholder]
en: No publishers found
tr: Bulunan yayımcı yok

[ctx: @title]
en: Publishers
tr: Yayımcılar

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
tr: Anahtar Sözcükler, Karakterler ve Tarza Göre Grupla

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
tr: Klasöre Göre Süz

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
tr: İndekslenen klasörleri yapılandır

en: Add folder
tr: Klasör ekle

[ctx: @action:button]
en: Delete
tr: Sil

en: There are no folder currently indexed.
tr: Şu anda indekslenmiş klasör yok.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
tr: Klasör seç

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
tr: Klasör Seç

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
tr: Kitap Mağazası

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
tr: Üzgünüm, bir kitap yok.
    Bu olağandışı bir durumdur ve ya internetinizin ya da mağazanın çalışmadığı anlamına gelir.

[ctx: A submenu which allows the user to chose between translations of the book]
en: Translations
tr: Çeviriler

[ctx: The option used to show no translation should be used]
en: No Translation
tr: Çeviri Yok

en: The link you just activated goes to something we don't really know what to do with. This suggests the book you are reading does not conform to the Advanced Comic Book Format specification, but we would still like to know about it. Please report a bug, and make the book available to us, so we can try and work out how to handle this!
tr: Az önce etkinleştirdiğiniz bağlantı hakkında pek de bir şey bilmediğimiz bir yere gidiyor. Bu, okuduğunuz kitabın Gelişmiş Çizgi Roman biçimine uymadığının bir belirtisidir; ancak yine de bunun hakkında bilgi almak isteriz. Lütfen bir hata bildirin ve çizgi romanı kayda ekleyin; böylelikle bu dosyayı nice işleyeceğimize bakabiliriz!

en: The link you activated doesn't seem to go anywhere. We tried to find something with the ID %1 but didn't locate anything. This is likely an error in the book, and the author would probably like to know about it.
tr: Etkinleştirdiğiniz bağlantı bir yere gidiyor görünmüyor. %1 kimliği ile bir şeyler bulmaya çalıştık; ancak başarılı olamadık. Bu, genelde kitaptaki bir hata olabilir ve yazarına bunu bildirmelisiniz.

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading the image for a specific page]
en: Could not load the image for this page.
    This is most commonly due to a missing image decoder (specifically, the Qt Imageformats package, which Peruse depends on for loading images), and likely a packaging error. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
    
    Specifically, the image we attempted to load is called %1, and the image formats Qt is aware of are %2. If there is a mismatch there, that will be the problem.
    
    If not, please report this bug to us, and give as much information as you can to assist us in working out what's wrong.
tr: Bu sayfadaki görsel yüklenemedi.
    Bu genelde eksik bir görsel kod çözücüsünden dolayıdır (tam olarak Peruse’un görselleri yüklemek için kullandığı Qt Imageformats paketi) ve bir paketleme hatası gibi görünüyor. Bu paketi kimden aldıysanız onunla iletişime geçin ve bu hatayı bildirin.
    
    Ayrıntılı olmak gerekirse yüklemeye çalıştığımız görselin türü %1 ve Qt’nin bildiği tür ise %2. Burada bir uyuşmazlık varsa sorun budur.
    
    Değilse bu hatayı bize bildirin ve sorunu çözmemize yardımcı olmak için verebildiğiniz kadar bilgi verin.

[ctx: Title for a dialog offering the user to open a link to some external resource]
en: Open External Link?
tr: Dış Bağlantı Açılsın mı?

[ctx: label for a button which activates an external link]
en: Open Link
tr: Bağlantı Aç

en: The link you just clicked points to somewhere outside of the book. Please check the details of the link below, to make sure that you really do want to open it, or just close this sheet.
tr: Az önce tıkladığınız bağlantı bu kitabın dışında bir yere gidiyor. Gitmek isteyip istemediğinizi doğrulamak için aşağıdaki ayrıntılara bakın veya bu sayfayı kapatın.

en: Compose an email to %1, based on the following link:
    
    %2
tr: Aşağıdaki bağlantıyı temel alarak %1 kişisine bir e-posta oluştur:
    
    %2

en: Compose an email for %1 with the subject "%2" and the following body:
    
    %3
tr: %1 kişisine, “%2” konulu ve aşağıdaki gövdeden oluşan bir e-posta oluştur:
    
    %3

en: Compose an email for %1 with the subject "%2"
tr: %1 kişisine “%2” konulu bir e-posta oluştur

en: Compose email for: %1
tr: E-posta oluşturulacak kişi: %1

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
tr: Okumayı Sürdür

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
tr: Son Eklenen

en: Peruse Creator
tr: Peruse Oluşturucu

en: Comic Book Creator by KDE
tr: KDE tarafından yapılan çizgi roman oluşturucu

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
tr: Sayfa Alanı Ekle

[ctx: Button which creates a new frame, and closes the dialog]
en: Create Frame
tr: Kare Oluştur

[ctx: Button which creates new textarea, and closes the dialog]
en: Create Textarea
tr: Metin Alanı Oluştur

[ctx: Button which creates a new jump, and closes the dialog]
en: Create Jump
tr: Atlama Oluştur

[ctx: @title]
en: Add Page
tr: Sayfa Ekle

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
tr: Sayfa eklemek istediğiniz yöntemi seçin. Bu eylemler ile proje dışında bir değişiklik yapılmayacaktır.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
tr: Aygıttan Görsel Kopyala

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
tr: Eklenecek Görsel Seçin

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
tr: Görsel Düzenleyicisini Kullanarak Bir Görsel Oluştur

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
tr: Fotoğraf Çekip Ekle

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
tr: %1 İçindeki Sayfalar

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
tr: Kitabı Kaydet

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
tr: Sayfa Ekle

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
tr: Sayfayı Sil

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
tr: Bundan Sonra Sayfa Ekle

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
tr: Sayfayı Düzenle

[ctx: Empty page list placeholder message]
en: Your book is empty
tr: Kitabınız boş

en: Start adding pages to your book
tr: Kitabınıza sayfalar eklemeye başlayın

[ctx: title of the basic book information page]
en: Your Book At A Glance
tr: Bir Bakışta Kitabınız

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
tr: Kitap başlığı:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
tr: Sayfalar:

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
tr: %1 toplam sayfa

[ctx: Header for a list which shows every file contained in the archive which makes up this book]
en: Every File In The Book:
tr: Kitaptaki her dosya:

[ctx: If a file is not referenced at all]
en: Unreferenced file
tr: Başvurulmamış dosya

[ctx: If a file is referenced by its full path]
en: Referenced by full path
tr: Tam yol ile başvuru

[ctx: If a file is referenced partially, describe that]
en: Referenced by filename only
tr: Yalnızca dosya adı ile başvurulmuş

[ctx: What happens if we have an unexpected reference amount]
en: %1 might be referenced, but in some way we've not accounted for
tr: %1, hesaplamadığımız bir biçimde başvurulmuş olabilir

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
tr: Dosyayı İçer

[ctx: action which marks the file to NOT be included next time the book is saved]
en: Mark File For Deletion
tr: Dosyayı Silme için İmle

[ctx: title of the page which lets the user manage chunks of binary data embedded in the book]
en: Embedded Data
tr: Gömülü Veri

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
tr: Dosya Ekle…

[ctx: The initial identifier used for a newly created binary data element]
en: Unnamed Binary
tr: Adsız İkili

[ctx: title text for a card which informs the user there are no binary data entries, and what those are]
en: No Embedded Binary Data Entries
tr: Gömülü İkili Veri Girdisi Yok

[ctx: title text for a card which informs the user what binary data is]
en: Embedded Binary Data
tr: Gömülü İkili Veri

[ctx: Help text for the binaries page, when there are no embedded binary data entries]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
tr: Kitabınızda henüz gömülü bir veri yok. Böyle veriyi; yeni bir girdi oluşturup sisteminizde var olan bir dosyadan girdiye veri ekleyerek ekleyebilirsiniz. Bu veri kitabınıza aktarılır ve dosya sistemindeki dosyaya dokunulmaz.

[ctx: Help text for the binaries page, when there is already data embedded in the book]
en: You can add new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
tr: Yeni ikili veri girdilerini, yeni bir girdi oluşturup sisteminizde var olan bir dosyadan girdiye veri ekleyerek ekleyebilirsiniz. Bu veri kitabınıza aktarılır ve dosya sistemindeki dosyaya dokunulmaz.

[ctx: Title used in the list of binary data when there is no id defined for that entry]
en: Unnamed piece of data
tr: Adsız veri parçası

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
tr: İçerik türü: %1

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Binary
tr: İkiliyi Düzenle

[ctx: label for a button which updates the binary with the new details]
en: OK
tr: Tamam

[ctx: Label for the binary ID input field]
en: ID
tr: Kimlik

[ctx: Placeholder text for the binary ID input field]
en: Enter the name of your binary here (often a filename)
tr: İkili dosya adını girin (genelde bir dosya adıdır)

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
tr: İçerik Türü

[ctx: Placeholder text for the binary content type input field]
en: Enter the content type of your binary here (aka mimetype)
tr: İkili içerik türünü girin (diğer adıyla mime türü)

[ctx: Label for the field which describes the data currently held by the current instance]
en: Current Data
tr: Geçerli Veri

[ctx: Label used in the binary editor sheet to describe the size of the binary data contained in the current instance]
en: %1 bytes
tr: %1 bayt

[ctx: Label used in the binary editor sheet when there is no data in the current instance]
en: No data set
tr: Veri ayarlanmadı

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
tr: Veri İçe Aktar…

[ctx: @title:window standard file open dialog used to add file data into the book]
en: Pick A File To Add
tr: Eklenecek Dosya Seç

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
tr: Tüm dosyalar %1

[ctx: @title:window a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: Very Large File
tr: Çok Büyük Dosya

[ctx: The main query text for a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: The file you are attempting to add, %1, is more than 10MiB. Are you sure you want to add it to the book?
tr: Eklemeye çalıştığınız %1 dosyasının boyutu 10 MiB’tan büyük. Eklemek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: The option used to let the user agree to the proposed action]
en: Yes, Add Large File
tr: Evet, Büyük Dosyayı Ekle

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
tr: Ekleme

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
tr: Üstbilgiyi Düzenle

[ctx: @label:textfield]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @label:textfield]
en: Annotation
tr: Ek açıklama

[ctx: @label:textfield]
en: Keywords
tr: Anahtar sözcükler

[ctx: @info:placeholder]
en: Write a comma separated list of keywords.
tr: Anahtar sözcüklerin virgülle ayrılmış listesini yazın.

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
tr: Belge sürümü:

[ctx: @title:group]
en: Authors
tr: Yazarlar

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
tr: (adsız)

[ctx: @action:button]
en: Edit author
tr: Yazarı Düzenle

[ctx: @action:button]
en: Remove author
tr: Yazarı Kaldır

[ctx: @label:textfield]
en: New author (nickname)
tr: Yeni yazar (takma ad)

[ctx: @action:button]
en: Add new author
tr: Yeni Yazar Ekle

[ctx: @title:group]
en: Genres
tr: Tarzlar

[ctx: @action:button]
en: Remove genre
tr: Tarzı Kaldır

[ctx: @title:group]
en: Characters
tr: Karakterler

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
tr: Yeni karakter eklemek için yazın

[ctx: @title:group]
en: Sequence
tr: Sıralama

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
tr: Numara:

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
tr: Cilt:

[ctx: @label:textfield]
en: New serie
tr: Yeni dizi

[ctx: @title:group]
en: Database References
tr: Veritabanı Başvuruları

[ctx: @label:textfield]
en: Reference:
tr: Başvuru:

[ctx: @label:textfield]
en: Database name:
tr: Veritabanı adı:

[ctx: @label:textfield]
en: Reference type:
tr: Başvuru türü:

[ctx: @title:group]
en: Content Ratings
tr: İçerik Derecelendirmeleri

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
tr: Derecelendirme etiketi eklemek için yazın.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
tr: Derecelendirme sistemi eklemek için yazın.

[ctx: @label:textfield]
en: Review title
tr: Başlığı gözden geçir

[ctx: @label:textfield]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @title:group]
en: Publisher Info
tr: Yayımcı Bilgisi

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
tr: Yayımcı:

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
tr: Yayımcı eklemek için yazın

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
tr: Yayım tarihi:

[ctx: Label for city]
en: City:
tr: Kent:

[ctx: Label for license]
en: License:
tr: Lisans:

[ctx: @title:group]
en: Document Authors
tr: Belge Yazarları

[ctx: @title:group]
en: Document Sources
tr: Belge Kaynakları

[ctx: @label:textfield]
en: New document source
tr: Yeni belge kaynağı

[ctx: @title:group]
en: Document History
tr: Belge Geçmişi

[ctx: @label:textfield]
en: New document info
tr: Yeni belge bilgisi

[ctx: @title:group]
en: General Page Background Color
tr: Genel Sayfa Arka Plan Rengi

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
tr: Sayfa %1

en: Page %1
tr: Sayfa %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
tr: Sayfayı Kaydet ve Kapat

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
tr: Sayfa Verisini Düzenle

[ctx: title text for the reference editor page, when the reference has no language set]
en: Editing %1 (default language)
tr: %1 Düzenleniyor (Öntanımlı Dil)

[ctx: title text for the reference editor page]
en: Editing %1 (language: %2)
tr: %1 Düzenleniyor (Dil: %2)

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
tr: Düzenleyiciyi Kaydet ve Kapat

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: Abort the changes made in the editor, and close the editor]
en: Abort Changes
tr: Değişiklikleri İptal Et

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
tr: Ayrıntıları Düzenle…

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
tr: Kes

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
tr: Yapıştır

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

[ctx: @title:dialog]
en: Edit Reference Details
tr: Başvuru Ayrıntılarını Düzenle

[ctx: @label:textfield]
en: Unique identifier
tr: Benzersiz tanımlayıcı

[ctx: @label:textfield]
en: Language
tr: Dil

[ctx: title text for the references page]
en: References
tr: Başvurular

[ctx: Action which when triggered adds a new reference to the book and opens the reference editor]
en: New Reference
tr: Yeni Başvuru

[ctx: The default ID for new references]
en: Unnamed Reference
tr: Adsız Başvuru

[ctx: The default text for new references]
en: <p>Enter the body of your reference document here.</p>
    <p>This is what links look like: <a href="destination">Some Link</a></p>
tr: <p>Başvuru belgesinin gövdesini buraya girin.</p>
    <p>Bağlantı böyle görünür: <a href="destination">Örnek Bağlantı</a></p>

en: There is no reference information in your book yet
tr: Kitabınızda henüz bir başvuru bilgisi yok

en: References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
tr: Başvurular; yalın biçimlendirme ekleyebileceğiniz metin paragrafları (kalın, vurgu ve diğer yalın düzenler), iç veya dış kaynaklara bağlantılar (örn. diğer başvurular, ikili veri veya web sitesi) olabilir.

[ctx: title of the page which lets the user manage the book's stylesheet]
en: Stylesheet
tr: Biçem Sayfası

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
tr: Biçem Ekle…

[ctx: @title:dialog]
en: Edit Style
tr: Biçemi Düzenle

[ctx: Label for the style element input field]
en: Element
tr: Öge

[ctx: @option:check]
en: Apply to style elements which request an inverted scheme
tr: Ters çevrilmiş bir şema isteyen biçem ögelerine uygula

[ctx: @option:check]
en: Sub-element selector type
tr: Alt öge seçicisi türü

en: None
tr: Yok

[ctx: @option:check]
en: Color
tr: Renk

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
tr: %1 (ters çevrilmiş)

[ctx: The title of a style entry which does not have type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (sub type: %2, inverted)
tr: %1 (alt tür: %2, ters çevrilmiş)

[ctx: The title of a style entry which does not have type]
en: %1 (sub type: %2)
tr: %1 (alt tür: %2)

[ctx: @info:placeholder]
en: No Styling Information
tr: Biçem bilgisi yok

[ctx: @info:placeholder]
en: You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
tr: Böyle verileri yeni bir girdi oluşturup sisteminizde var olan bir dosyadan girdiye veri ekleyerek ekleyebilirsiniz. Bu veri kitabınıza aktarılır ve dosya sistemindeki dosyaya dokunulmaz.

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
tr: Yeni Kitap Oluştur

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
tr: Kitap Oluştur

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
tr: Adsız

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
tr: Klasör

[ctx: @action:button]
en: Select Folder
tr: Klasör Seç

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
tr: Kitap için Konum Seç

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
tr: Kapak görseli

[ctx: placeholder message for missing cover image]
en: Missing cover image
tr: Kapak görseli eksik

[ctx: @action:button]
en: Select image
tr: Görsel Seç

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
tr: Kapak Görseli Seç

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
tr: JPEG görselleri %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
tr: Tüm dosyalar %1

[ctx: title text for the edit page area sheet]
en: Edit Page Area
tr: Sayfa Alanını Düzenle

en: Text Rotation Guide
tr: Metin Döndürme Kılavuzu

[ctx: Label for the ID input field]
en: ID:
tr: Kimlik:

[ctx: Placeholder text for the page area ID text-field]
en: Write to add an ID
tr: Bir kimlik eklemek için yazın

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
tr: Arka plan rengi:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
tr: Kare Arka Plan Rengini Seç

[ctx: Option for making the background of a text area transparent]
en: Transparent
tr: Saydam

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
tr: Ters Çevrilmiş

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
tr: Metin döndürme:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
tr: Tür:

[ctx: Label for the text area body field]
en: Textarea Body:
tr: Metin alanı gövdesi:

[ctx: Label for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Jump Destination:
tr: Atlama konumu:

[ctx: Placeholder text for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Enter the jump destination here
tr: Atlama konumunu buraya girin

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
tr: Sayfa indeksi:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: @title:dialog]
en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

[ctx: @label:textfield]
en: Text
tr: Metin

[ctx: @label:textfield]
en: Destination
tr: Hedef

en: Preview
tr: Önizleme

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
tr: Yeni Bir Kitap Oluştur…

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
tr: %1 (Kaydedilmedi)

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
tr: Sayfalar

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
tr: Üstbilgi

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
tr: Başvurular

[ctx: Switch to the page where the user can work with the bits of binary data found in the book]
en: Embedded Data
tr: Gömülü Veri

[ctx: Switch to the page where the user can work with the book's stylesheet]
en: Stylesheet
tr: Biçem Sayfası

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
tr: Açmak için Kitap Seç

[ctx: The file type filter for comic book archives]
en: Comic Book Archive zip format %1
tr: Çizgi Roman Arşivi zip biçimi %1

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
tr: Yazarı Düzenle

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
tr: Bu yazar için bilgiyi tam girin.

[ctx: @title:group]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @label:textfield]
en: First name
tr: İlk ad

[ctx: @label:textfield]
en: Middle name
tr: İkinci ad

[ctx: @label:textfield]
en: Last name
tr: Soyadı

[ctx: @label:textfield]
en: Nickname
tr: Takma ad

[ctx: @label:listbox]
en: Activity
tr: Etkinlik

[ctx: @title:group]
en: Homepage addresses
tr: Ana sayfa adresleri

[ctx: @label:textfield]
en: New Homepage
tr: Yeni ana sayfa

[ctx: @title:group]
en: Email addresses
tr: E-posta Adresleri

[ctx: placeholder text for the email field]
en: New Email address
tr: E-posta adresi ekle

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
tr: Sayfa Bilgisi Ekle

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
tr: Düzenleyiciyi Kapat

[ctx: @title:group]
en: General
tr: Genel

[ctx: @label:textfield]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: @label:textfield]
en: ID:
tr: Kimlik:

[ctx: @label:listbox]
en: Transition:
tr: Geçiş:

[ctx: @label:chooser]
en: Background Color:
tr: Arka plan rengi:

[ctx: @title:group]
en: Frames
tr: Kareler

[ctx: @info:placeholder]
en: No frames present
tr: Bulunan kare yok

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
tr: Kare %1

[ctx: A switch which lets the user change the background colour of the page when this frame is focused]
en: Change page background color
tr: Sayfa arka plan rengini değiştir

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
tr: Arka plan rengi:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
tr: Bu kare için arka plan rengi seçin

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
tr: Kareyi Sil

[ctx: @title:group]
en: Text Areas
tr: Metin Alanları

[ctx: @info:placeholder]
en: No text areas present
tr: Bulunan metin alanı yok

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
tr: Metin Alanını Sil

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
tr: Metin Alanı %1

[ctx: @title:group]
en: Jumps
tr: Atlamalar

[ctx: @info:placeholder]
en: No jumps present
tr: Bulunan atlama yok

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
tr: Atlamayı Sil

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
tr: Atlama %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
tr: Sayfa indeksi:

[ctx: @title]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: The application's name]
en: Peruse Creator
tr: Peruse Oluşturucu

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
tr: Çizgi Roman Oluşturma Aracı

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
tr: Peruse Oluşturucu’ya hoş geldiniz. Peruse Oluşturucu, herhangi bir cbz yetkinlikli çizgi roman okuyucu uygulaması ile okunabilecek çizgi roman arşivleri oluşturmak için bir araçtır. İster sıfırdan yeni bir çizgi roman oluşturun veya var olan bir tanesini düzenleyin. Oluşturduktan sonra, doğrudan KDE Mağazası’ndaki çizgi roman arşivinde doğrudan yayımlayabilir veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
tr: Var Olanı Aç…

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
tr: Boş Oluştur

[ctx: @title:group]
en: Recent books
tr: Son Eklenen Kitaplar

[ctx: @action:button continue working on the most recently opened comic book archive]
en: Continue working on %1
tr: %1 üzerinde çalışmayı sürdür

[ctx: @info:placeholder]
en: There are no recent books
tr: Son kullanılan kitap yok

en: Creating archive in %1
tr: %1 içinde arşiv oluşturuluyor…

en: Writing in ACBF data
tr: ACBF verisi içinde yazılıyor…

en: Copying across all files not marked for deletion
tr: Silmek için imlenmeyen tüm dosyalar arasında kopyalanıyor…

en: Copying over %1
tr: %1 üzerinden kopyalanıyor…

en: Copying all content from %1 to %2
tr: Tüm içerik %1 konumundan %2 konumuna kopyalanıyor…

en: Successfully replaced old archive with the new archive - now loading the new archive...
tr: Eski arşiv, yeni arşiv ile başarıyla değiştirildi — şimdi yeni arşiv yükleniyor…
