peruse - en to uk translation catalogue (343 entries)

en: Comic Book Reader by KDE
uk: Програма для читання коміксів від KDE

en: © 2016-2021 KDE
uk: © KDE, 2016–2021

en: Clear the metainfo cache and perform a full rescan.
uk: Спорожнити кеш метаданих і виконати повне повторне сканування.

en: Open file in peruse.
uk: Відкрити файл у peruse.

[ctx: Enter full screen mode on a touch-based device]
en: Go Full Screen
uk: Повноекранний режим

[ctx: Exit full sceen mode on a touch based device]
en: Exit Full Screen
uk: Вийти з повноекранного режиму

[ctx: Action used on touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
uk: закрити книгу

[ctx: Top level entry leading to a submenu with options for the book display]
en: View Options
uk: Параметри перегляду

[ctx: Header title for the section in which the direction the book will be navigated can be picked]
en: Reading Direction
uk: Напрямок читання

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from left to right]
en: Left to Right
uk: Зліва праворуч

[ctx: Title for the option which will make the book navigate from right to left]
en: Right to Left
uk: Справа ліворуч

[ctx: Go to the previous frame on the current page]
en: Previous Frame
uk: Попередній кадр

[ctx: Go to the next frame on the current page]
en: Next Frame
uk: Наступний кадр

[ctx: Go to the previous page in the book]
en: Previous Page
uk: Попередня сторінка

[ctx: Go to the next page in the book]
en: Next Page
uk: Наступна сторінка

[ctx: Enter full screen mode on a non-touch-based device]
en: Go Full Screen
uk: Повноекранний режим

[ctx: Exit full sceen mode on a non-touch based device]
en: Exit Full Screen
uk: Вийти з повноекранного режиму

[ctx: Action used on non-touch devices to close the currently open book and return to whatever page was most recently shown]
en: Close Book
uk: закрити книгу

[ctx: Enter full screen mode on any device type]
en: Go Full Screen
uk: Повноекранний режим

[ctx: Exit full screen mode on any device type]
en: Exit Full Screen
uk: Вийти з повноекранного режиму

[ctx: Closes the book information drawer]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading any reader at all (usually when Okular's qml components are not installed for some reason)]
en: Failed to load the reader component. This is generally caused by broken packaging. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
uk: Не вдалося завантажити компонент засобу читання. Зазвичай, такі проблеми виникають через помилки у пакуванні програми. Зв'яжіться із авторами пакунка і повідомте їм про цю помилку.

[ctx: Label for the author field]
en: Author:
uk: Автор:

[ctx: Label for the publisher field]
en: Publisher:
uk: Видавець:

[ctx: Label for the series field]
en: Series:
uk: Варіант:

[ctx: Label for the filename field]
en: Filename:
uk: Назва файла:

[ctx: Spawn inline dialog box to confirm permanent removal of this book]
en: Delete from Device
uk: Вилучити з пристрою

[ctx: Dialog text for delete book dialog]
en: Are you sure you want to delete this from your device?
uk: Ви справді хочете вилучити це з вашого пристрою?

[ctx: Confirmation button for book delete dialog]
en: Yes, Really Delete
uk: Так, хочу вилучити

[ctx: Cancellation button or book delete dialog]
en: No, Cancel Delete
uk: Ні, скасувати вилучення

[ctx: Navigate one page back]
en: Back
uk: Назад

[ctx: Open the book which is currently selected in the list]
en: Open Selected Book
uk: Відкрити позначену книгу

[ctx: search in the list of books (not inside the books)]
en: Search Books
uk: Шукати книги

[ctx: placeholder text for the search field]
en: Tap and type to search
uk: Торкніться і введіть слова для пошуку

[ctx: Closes the book details drawer]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: used for the author data in book lists if author is empty]
en: (unknown)
uk: (невідомий)

[ctx: A fake folder item which if activated will cause the folder list to navigate up through the folder structure by one step]
en: (go up one level)
uk: (рівнем вище)

[ctx: Label for authors]
en: Author(s)
uk: Автори

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher
uk: Видавець

[ctx: label for rating widget]
en: Rating
uk: Оцінка

[ctx: label for tags field]
en: Tags
uk: Мітки

[ctx: Placeholder tag field]
en: (No tags)
uk: (Немає міток)

[ctx: label for comment field]
en: Comment
uk: Коментар

[ctx: Placeholder comment field]
en: (No comment)
uk: (Немає коментаря)

[ctx: Placeholder text for the book description field when no description is set]
en: (no description available for this book)
uk: (ця книга не має опису)

[ctx: The last item in a list of author names when there is more than one]
en: , and %1
uk:  і %1

[ctx: The first author in a list of authors]
en: by %1
uk: %1

[ctx: Author name used when there are no known authors for a book]
en: by an unknown author
uk: автор невідомий

en: Comics in folder: %1
uk: Комікси у теці: %1

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Comic to Open
uk: Будь ласка, виберіть комікс, який слід відкрити

[ctx: Title of a page which lets you open comics not in your collection by using a standard touch-friendly dig-down style filesystem browser]
en: Open Comics not in Your Collection
uk: Відкриття коміксів поза вашою збіркою

en: Actions
uk: Дії

en: Back
uk: Назад

[ctx: @title:window the generic descriptive title of the application]
en: Comic Book Reader
uk: Програма для читання коміксів

en: Navigation
uk: Навігація

en: Show intro page
uk: Показати вступну сторінку

[ctx: shown with a throbber when searching for books on the device]
en: Please wait while we find your books...
uk: Будь ласка, зачекайте, доки буде знайдено ваші книги…

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
uk: Нещодавно додані книги

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by title]
en: Group by Title
uk: Групувати за заголовками

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Group by Author
uk: Групувати за автором

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Group by Series
uk: Групувати за серіями

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Group by Publisher
uk: Групувати за видавцями

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by keywords, characters or genres]
en: Group by Keywords
uk: Групувати за ключовими словами

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by their filesystem folder]
en: Filter by Folder
uk: Фільтр за текою

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
uk: Відкрити інший…

[ctx: Switch to the book store page]
en: Get Hot New Books
uk: Отримати нові книги

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
uk: Параметри

[ctx: Open the about page]
en: About
uk: Про програму

[ctx: Title of the page with books grouped by the title start letters]
en: Group by Title
uk: Групувати за заголовками

[ctx: Title of the page with all books ordered by which was added most recently]
en: Recently Added Books
uk: Нещодавно додані книги

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
uk: Групувати за серіями

[ctx: Title of the page with books grouped by author]
en: Group by Author
uk: Групувати за автором

[ctx: Title of the page with books grouped by who published them]
en: Group by Publisher
uk: Групувати за видавцями

[ctx: Title of the page with books grouped by keywords, character or genres]
en: Group by Keywords, Characters and Genres
uk: Групувати за ключовими словами, персонажами та жанрами

[ctx: Title of the page with books grouped by what folder they are in]
en: Filter by Folder
uk: Фільтр за текою

[ctx: title of the settings page]
en: Configure the indexed folders
uk: Налаштування індексованих тек

en: Add folder
uk: Додати теку

[ctx: remove the search folder from the list]
en: Delete
uk: Вилучити

en: There are no folder currently indexed.
uk: Зараз не виконується індексування жодної теки.

[ctx: @title:window Dialogue used to add a new search folder]
en: Select a folder
uk: Виберіть теку

[ctx: @title:window dialogue used to add a new search folder]
en: Select a Folder
uk: Виберіть теку призначення

[ctx: title of the book store page]
en: Book Store
uk: Книгарня

[ctx: Message shown when the engine is not busy and there are no entries (which means the store connection is broken in some way, usually caused by a broken internet connection, or the store being down)]
en: Sorry, no books.
    This is unusual, and likely means your internet is down, or the store is.
uk: Вибачте, немає книг.
    Це не нормально і, зазвичай, означає, що немає з'єднання із інтернетом або ваша книжкова крамниця не працює.

[ctx: A submenu which allows the user to chose between translations of the book]
en: Translations
uk: Переклади

[ctx: The option used to show no translation should be used]
en: No Translation
uk: Без перекладу

en: The link you just activated goes to something we don't really know what to do with. This suggests the book you are reading does not conform to the Advanced Comic Book Format specification, but we would still like to know about it. Please report a bug, and make the book available to us, so we can try and work out how to handle this!
uk: Щойно активоване посилання веде до даних, які програма не здатна обробити. Це означає, що книга, яку ви читаєте, не відповідає специфікації Advanced Comic Book Format, втім, розробникам було б цікаво знати і про це. Будь ласка, повідомте про ваду і надайте нам цю книгу, щоб ми могли виконати її тестування та визначити способи роботи з нею!

en: The link you activated doesn't seem to go anywhere. We tried to find something with the ID %1 but didn't locate anything. This is likely an error in the book, and the author would probably like to know about it.
uk: Здається, активоване вами посилання не веде нікуди. Програма спробувала знайти щось із ідентифікатором %1, але нічого не було знайдено. Ймовірно, причиною є помилка у книзі. Вам, ймовірно, варто повідомити про цю помилку автора книги.

[ctx: Message shown on the book reader view when there is an issue loading the image for a specific page]
en: Could not load the image for this page.
    This is most commonly due to a missing image decoder (specifically, the Qt Imageformats package, which Peruse depends on for loading images), and likely a packaging error. Contact whoever you got this package from and inform them of this error.
    
    Specifically, the image we attempted to load is called %1, and the image formats Qt is aware of are %2. If there is a mismatch there, that will be the problem.
    
    If not, please report this bug to us, and give as much information as you can to assist us in working out what's wrong.
uk: Не вдалося завантажити зображення для цієї сторінки.
    Типовою причиною є нестача засобу декодування зображень (зокрема, пакунка Imageformats Qt, яким Peruse користується для завантаження зображень), що є наслідком помилки при пакуванні. Зв'яжіться із тими, хто брав участь у створенні цього пакунка, і повідомте їм про цю помилку.
    
    Зокрема, зображення, яке ми намагалися завантажити має назву %1, а формати, про які відомо Qt, є такими: %2. Якщо ви бачите тут невідповідність, це і є причиною проблем.
    
    Якщо ніяких невідповідностей помічено не було, будь ласка, повідомте про цю ваду розробникам програми, надавши якомога більше відомостей, які можуть допомогти у визначенні причини негараздів.

[ctx: Title for a dialog offering the user to open a link to some external resource]
en: Open External Link?
uk: Відкрити зовнішнє посилання?

[ctx: label for a button which activates an external link]
en: Open Link
uk: Відкрити посилання

en: The link you just clicked points to somewhere outside of the book. Please check the details of the link below, to make sure that you really do want to open it, or just close this sheet.
uk: Натиснуте вами посилання веде за межі електронної книги. Будь ласка, ознайомтеся із подробицями, які наведено нижче, щоб переконатися, що ви справді хочете відкрити посилання, або просто закрийте цей аркуш.

en: Compose an email to %1, based on the following link:
    
    %2
uk: Створити повідомлення електронної пошти до %1, на основі такого посилання:
    
    %2

en: Compose an email for %1 with the subject "%2" and the following body:
    
    %3
uk: Створити повідомлення електронної пошти для %1 з темою «%2» і таким вмістом:
    
    %3

en: Compose an email for %1 with the subject "%2"
uk: Створити повідомлення електронної пошти для %1 з темою «%2»

en: Compose email for: %1
uk: Створити повідомлення до: %1

[ctx: title of the welcome page]
en: Welcome
uk: Вітаємо

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Reader
uk: Програма для читання коміксів

[ctx: title of list of recently opened books]
en: Continue Reading
uk: Продовжити читання

[ctx: title of list of recently discovered books]
en: Recently Added
uk: Нещодавно додані

en: Comic Book Creator by KDE
uk: Засіб для створення коміксів від KDE

[ctx: title text for the add page area sheet]
en: Add Page Area
uk: Додати область сторінки

[ctx: Button which creates a new frame, and closes the dialog]
en: Create Frame
uk: Створити кадр

[ctx: Button which creates new textarea, and closes the dialog]
en: Create Textarea
uk: Створити область тексту

[ctx: Button which creates a new jump, and closes the dialog]
en: Create Jump
uk: Створити перехід

[ctx: title text for the add page sheet]
en: Add a Page?
uk: Додати сторінку?

[ctx: help text for the add page sheet]
en: Please select the method you want to add the new page. No changes will be made outside of the project by performing these actions.
uk: Будь ласка, виберіть метод додавання нової сторінки. Виконання вказаних вами дій не призведе до будь-яких змін поза проєктом.

[ctx: @action:button add a page by finding an image on the filesystem and copying it into the book]
en: Copy Image from Device
uk: Копіювати зображення з пристрою

[ctx: @title:window standard file open dialog used to find a page to add to the book]
en: Please Choose an Image to Add
uk: Будь ласка, виберіть зображення для додавання

[ctx: @action:button add a page by creating a new image using an image editor]
en: Create a New Image Using an Image Editor
uk: Створити зображення за допомогою редактора зображень

[ctx: @action:button add a page by taking a photo with a camera]
en: Take a Photo and Add That
uk: Зробити фото і додати його

[ctx: title of the main book editor page]
en: Pages in %1
uk: Сторінки у %1

[ctx: Saves the book to a file on disk]
en: Save Book
uk: Зберегти книгу

[ctx: adds a new page at the end of the book]
en: Add Page
uk: Додати сторінку

[ctx: closes the add page sheet]
en: Do not Add a Page
uk: Не додавати сторінку

[ctx: swap the position of this page with the previous one]
en: Move Up
uk: Пересунути вище

[ctx: swap the position of this page with the next one]
en: Move Down
uk: Пересунути нижче

[ctx: remove the page from the book]
en: Delete Page
uk: Вилучити сторінку

[ctx: add a page to the book after this one]
en: Add Page After This
uk: Додати сторінку після цієї

[ctx: Edit page data such as title, frames, etc.]
en: Edit Page
uk: Редагування сторінки

[ctx: title of the basic book information page]
en: Your Book At A Glance
uk: Ваша книга на перший погляд

[ctx: The descriptive label for a label which displays the title of the book]
en: Book Title:
uk: Назва книги:

[ctx: The descriptive label for a link which shows the number of pages in the book]
en: Pages:
uk: Сторінки:

[ctx: A link which when clicked shows the book pages editor]
en: %1 total pages
uk: Загалом сторінок %1

[ctx: Header for a list which shows every file contained in the archive which makes up this book]
en: Every File In The Book:
uk: Кожен файл у книзі:

[ctx: action which marks the file to be included next time the book is saved]
en: Include File
uk: Включити файл

[ctx: action which marks the file to NOT be included next time the book is saved]
en: Mark File For Deletion
uk: Позначити файл для вилучення

[ctx: If a file is not referenced at all]
en: Unreferenced file
uk: Файл без посилань на нього

[ctx: If a file is referenced by its full path]
en: Referenced by full path
uk: Посилання за повним шляхом

[ctx: If a file is referenced partially, describe that]
en: Referenced by filename only
uk: Посилання лише за назвою файла

[ctx: What happens if we have an unexpected reference amount]
en: %1 might be referenced, but in some way we've not accounted for
uk: Можливо, на %1 є посилання, але якимось чином їх не було враховано

[ctx: title of the page which lets the user manage chunks of binary data embedded in the book]
en: Embedded Data
uk: Вбудовані дані

[ctx: Lets the user pick a file to append as a binary item]
en: Add File...
uk: Додати файл…

[ctx: The initial identifier used for a newly created binary data element]
en: Unnamed Binary
uk: Двійковий файл без назви

[ctx: title text for a card which informs the user there are no binary data entries, and what those are]
en: No Embedded Binary Data Entries
uk: Немає записів вбудованих двійкових даних

[ctx: title text for a card which informs the user what binary data is]
en: Embedded Binary Data
uk: Вбудовані двійкові дані

[ctx: Help text for the binaries page, when there are no embedded binary data entries]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
uk: У вашій книзі ще немає вбудованих даних. Ви можете додати такі дані створенням нового запису з наступним додаванням даних до цього запису з якогось з файлів, які вже існують у вашій системі. Ці дані буде імпортовано до вашої книги — зовнішній файл змінено не буде.

[ctx: Help text for the binaries page, when there is already data embedded in the book]
en: You can add new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
uk: Ви можете додати записи двійкових даних створенням нового запису з наступним додаванням даних до цього запису з якогось з файлів, які вже існують у вашій системі. Ці дані буде імпортовано до вашої книги — зовнішній файл змінено не буде.

[ctx: Title used in the list of binary data when there is no id defined for that entry]
en: Unnamed piece of data
uk: Фрагмент даних без назви

[ctx: Label which describes which content type this entry is supposed to be]
en: Content type: %1
uk: Тип вмісту: %1

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Binary
uk: Редагування двійкового файла

[ctx: label for a button which updates the binary with the new details]
en: OK
uk: Гаразд

[ctx: Label for the binary ID input field]
en: ID
uk: Ід.

[ctx: Placeholder text for the binary ID input field]
en: Enter the name of your binary here (often a filename)
uk: Тут вам слід вказати назву вашого двійкового файла (часто, назву файла)

[ctx: Label for the binary content type input field]
en: Content Type
uk: Тип вмісту

[ctx: Placeholder text for the binary content type input field]
en: Enter the content type of your binary here (aka mimetype)
uk: Тут вам слід вказати тип вмісту вашого двійкового файла (тобто, тип MIME)

[ctx: Label for the field which describes the data currently held by the current instance]
en: Current Data
uk: Поточні дані

[ctx: Label used in the binary editor sheet to describe the size of the binary data contained in the current instance]
en: %1 bytes
uk: %1 байтів

[ctx: Label used in the binary editor sheet when there is no data in the current instance]
en: No data set
uk: Немає набору даних

[ctx: Label for the button in the binary editor sheet which lets the user replace the data contained in the current instance]
en: Import Data...
uk: Імпортувати дані…

[ctx: @title:window standard file open dialog used to add file data into the book]
en: Pick A File To Add
uk: Виберіть файл для додавання

[ctx: The file type filter for showing all files]
en: All files %1
uk: усі файли %1

[ctx: @title:window a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: Very Large File
uk: Дуже великий файл

[ctx: The main query text for a message box used to ask the user if they really want to add a very large file to their book]
en: The file you are attempting to add, %1, is more than 10MiB. Are you sure you want to add it to the book?
uk: Розмір файла, який ви хочете додати, %1, перевищує 10 МіБ. Ви справді хочете додати його до книги?

[ctx: The option used to let the user agree to the proposed action]
en: Yes, Add Large File
uk: Так, додати великий файл

[ctx: The option used to let the user abort the proposed action]
en: Don't Add
uk: Не додавати

[ctx: title text for the book meta information editor sheet]
en: Edit Meta Information
uk: Редагування метаданих

[ctx: label text for the edit field for the book title]
en: Title
uk: Заголовок

[ctx: placeholder text for default title text-input]
en: Write to add default title
uk: Впишіть типовий заголовок

[ctx: label text for the edit field for the default annotation]
en: Annotation
uk: Анотація

[ctx: placeholder text for default annotation text-area]
en: Write to add default annotation
uk: Впишіть типову анотацію

[ctx: label text for the edit field for the keyword list]
en: Keywords
uk: Ключові слова

[ctx: placeholder text for the add new keyword text entry]
en: Write a comma separated list of keywords.
uk: Впишіть ключові слова, відокремлені комами.

[ctx: label text for the edit field for the author list]
en: Authors (%1)
uk: Автори (%1)

[ctx: The text used in place of an author's name if one has not been set]
en: (unnamed)
uk: (без назви)

[ctx: placeholder text for the add new author text entry]
en: Write to add new author (nickname)
uk: Впишіть нового автора (псевдонім)

[ctx: label text for the edit field for the genre list]
en: Genres
uk: Жанри

[ctx: label text for the edit field for the character list]
en: Characters
uk: Персонажі

[ctx: placeholder text for the add new character text entry]
en: Write to add new character
uk: Впишіть нового персонажа

[ctx: label text for the edit field for the sequence list]
en: Sequence
uk: Послідовність

[ctx: Label for sequence number]
en: Number:
uk: Номер:

[ctx: Label for sequence volume]
en: Volume:
uk: Том:

[ctx: placeholder text for the add new series text entry]
en: Write to add new series
uk: Впишіть нову серію

[ctx: label text for the edit field for the database reference list]
en: Database References
uk: Посилання на бази даних

[ctx: placeholder text for the add reference type text entry]
en: Write to add reference type
uk: Впишіть тип посилання

[ctx: placeholder text for the add new reference text entry]
en: Write to add new reference
uk: Впишіть нове посилання

[ctx: placeholder text for the add databasename text entry]
en: Write to add database name for new reference.
uk: Впишіть назву бази даних для нового посилання.

[ctx: label text for the edit field for the content rating list]
en: Content Ratings
uk: Оцінка вмісту

[ctx: placeholder text for the add content rating text entry]
en: Write to add rating label.
uk: Впишіть мітку оцінювання.

[ctx: placeholder text for the add content rating system text entry]
en: Write to add rating system.
uk: Впишіть систему оцінювання.

[ctx: label text for the form for reading direction.]
en: Reading Direction
uk: Напрямок читання

[ctx: label text for right to left checkbox.]
en: Right to left.
uk: Справа ліворуч.

[ctx: label text for the form for the publishing info list]
en: Publisher Info
uk: Дані видавця

[ctx: Label for publisher]
en: Publisher:
uk: Видавець:

[ctx: placeholder text for the publisher entry]
en: Write to add publisher
uk: Впишіть видавця

[ctx: Label for publishing date]
en: Publishing Date:
uk: Дата видання:

[ctx: Label for city]
en: City:
uk: Місто:

[ctx: placeholder text for the publishing city entry]
en: Write to add city
uk: Впишіть місто

[ctx: placeholder text for the publishing ISBN entry]
en: Write to add ISBN
uk: Впишіть ISBN

[ctx: Label for license]
en: License:
uk: Ліцензування:

[ctx: placeholder text for the publishing license entry]
en: Write to add license
uk: Впишіть умови ліцензування

[ctx: label text for the form for the document info list]
en: Document Authors
uk: Автори документа

[ctx: label text for the form for the sources list]
en: Document Sources
uk: Джерела документа

[ctx: label text for the form for the history list]
en: Document History
uk: Недавні зображення

[ctx: Label for the document version spinbox]
en: Document Version:
uk: Версія документа:

[ctx: label text for the form for the body background color.]
en: General Page Background Color
uk: Загальний колір тла сторінки

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the general background color for this comic
uk: Виберіть загальний коліт тла для цього коміксу

[ctx: title of the page editing sub-page for the book editor]
en: Page %1
uk: Сторінка %1

en: Page %1
uk: Сторінка %1

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the page editor]
en: Save and Close Page
uk: Зберегти і закрити сторінку

[ctx: Edit the page data in detail]
en: Edit Page Data
uk: Змінити дані сторінки

[ctx: title text for the reference editor page, when the reference has no language set]
en: Editing %1 (default language)
uk: Редагування %1 (типова мова)

[ctx: title text for the reference editor page]
en: Editing %1 (language: %2)
uk: Редагування %1 (мова: %2)

[ctx: Opens a sheet which lets the user change the name and language of the reference]
en: Edit Details...
uk: Редагувати параметри…

[ctx: Copies the selected text]
en: Copy
uk: Копіювати

[ctx: Cuts the selected text]
en: Cut
uk: Вирізати

[ctx: Pastes the clipboard contents into the current location]
en: Paste
uk: Вставити

[ctx: Edit the link the cursor is currently positioned on (or convert the selection to a link, or add a new one if there is no selection)]
en: Edit Link
uk: Редагувати посилання

[ctx: Save the reference and close the editor]
en: Save and Close Editor
uk: Зберегти і закрити редактор

[ctx: Save the reference and keep editing]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: Abort the changes made in the editor, and close the editor]
en: Abort Changes
uk: Відкинути зміни

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the details of a reference]
en: Edit Reference Details
uk: Редагування параметрів посилання

[ctx: Label for the reference identifier input field]
en: Unique Identifier
uk: Унікальний ідентифікатор

[ctx: Placeholder text for the reference identifier input field]
en: Enter your reference ID here (should be unique)
uk: Тут слід ввести ваш ідентифікатор посилання (має бути унікальним)

[ctx: Label for the reference language input field]
en: Language
uk: Мова

[ctx: Placeholder text for the reference language input field]
en: Enter the language ID here (leave empty for the document default language)
uk: Тут слід ввести ідентифікатор мови (не заповнюйте, якщо це типова мова документа)

[ctx: title text for the references page]
en: References
uk: Посилання

[ctx: Action which when triggered adds a new reference to the book and opens the reference editor]
en: New Reference
uk: Створити посилання

[ctx: The default ID for new references]
en: Unnamed Reference
uk: Посилання без назви

[ctx: The default text for new references]
en: <p>Enter the body of your reference document here.</p>
    <p>This is what links look like: <a href="destination">Some Link</a></p>
uk: <p>Тут слід ввести вміст документа посилання.</p>
    <p>Ось як мають виглядати посилання: <a href="призначення">Якесь посилання</a></p>

[ctx: title text for a card which informs the user there are no references, and what references are]
en: No References
uk: Немає посилань

[ctx: title text for a card which informs what references are]
en: References
uk: Посилання

[ctx: Help text for the references page, when there are no references]
en: There is no reference information in your book yet. You can create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
uk: У вашій книзі ще немає даних посилань. Ви можете створити посилання клацанням на кнопці «Створити посилання». Посилання є збіркою абзаців тексту, у якій ви можете використовувати просте форматування (напівжирний або курсивний шрифт та інші прості засоби компонування), а також посилання на інші вбудовані об'єкти (інші посилання або якісь двійкові дані) або на звонішні ресурси, наприклад сайти.

[ctx: Help text for the references page, when there are already references defined]
en: Create a new reference piece by clicking on the New Reference control. References are collections of paragraphs of text, which you can fill with simple formatting (strong, emphasis, and other simple layouting like that), as well as links to both internal things (other references or one of the pieces of binary data), or to an external resource, such as a website.
uk: Ви можете створити посилання клацанням на кнопці «Створити посилання». Посилання є збіркою абзаців тексту, у якій ви можете використовувати просте форматування (напівжирний або курсивний шрифт та інші прості засоби компонування), а також посилання на інші вбудовані об'єкти (інші посилання або якісь двійкові дані) або на звонішні ресурси, наприклад сайти.

[ctx: title of the page which lets the user manage the book's stylesheet]
en: Stylesheet
uk: Таблиця стилів

[ctx: Creates a new, empty stylesheet entry and lets the user edit it]
en: Add Style...
uk: Додати стиль…

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit a binary entry]
en: Edit Style
uk: Редагування стилю

[ctx: label for a button which updates the style entry with the new details]
en: OK
uk: Гаразд

[ctx: Label for the style element input field]
en: Element
uk: Елемент

[ctx: Placeholder text for the style element input field]
en: Enter the name of the element you want to style
uk: Введіть назву елемента, який ви хочете стилізувати

[ctx: title text for a card which informs the user there are no styles defined, and what those are]
en: No Styling Information
uk: Немає даних щодо стилізації

[ctx: title text for a card which informs the user what styles are]
en: Styling Information
uk: Відомості щодо стилізації

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there are no styles defined]
en: There is no embedded data in your book yet. You can add such data by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
uk: У вашій книзі ще немає вбудованих даних. Ви можете додати такі дані створенням нового запису з наступним додаванням даних до цього запису з якогось з файлів, які вже існують у вашій системі. Ці дані буде імпортовано до вашої книги — зовнішній файл змінено не буде.

[ctx: Help text for the stylesheet page, when there is already styles defined in the book]
en: You can add such new binary data entries by creating a new entry, and then adding data to that entry from some existing file on your system. That data will be imported into your book, and leaves the external file otherwise untouched.
uk: Ви можете додати такі записи двійкових даних створенням нового запису з наступним додаванням даних до цього запису з якогось з файлів, які вже існують у вашій системі. Ці дані буде імпортовано до вашої книги — зовнішній файл змінено не буде.

[ctx: The title of a style entry which has a type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (inverted)
uk: %1 (інвертовано)

[ctx: The title of a style entry which does not have type, and which represents the inverted version of that style]
en: %1 (sub type: %2, inverted)
uk: %1 (підтип: %2, інвертовано)

[ctx: The title of a style entry which does not have type]
en: %1 (sub type: %2)
uk: %1 (підтип: %2)

[ctx: title of the new book creation page]
en: Create New Book
uk: Створення книги

[ctx: Accept button which will create a new book]
en: Create Book
uk: Створити книгу

[ctx: Default name for new books]
en: Untitled
uk: Без назви

[ctx: label text for the edit field for the file system location for the book]
en: Folder
uk: Тека

[ctx: @title:window folder dialog used to select the location of a new book]
en: Please Choose the Location for the Book
uk: Будь ласка, виберіть місце для нової книги

[ctx: label text for the edit field for the cover image for the book]
en: Cover Image
uk: Зображення обкладинки

[ctx: @title:window file dialog used to select the cover image for a new book]
en: Please Choose Your Cover Image
uk: Будь ласка, виберіть зображення для обкладинки

[ctx: File filter option for displaying only jpeg files]
en: JPEG images %1
uk: Зображення JPEG %1

[ctx: File filter option for displaying all files]
en: All files %1
uk: усі файли %1

[ctx: title text for the edit page area sheet]
en: Edit Page Area
uk: Редагування області сторінки

en: Text Rotation Guide
uk: Напрямна обертання тексту

[ctx: Label for the ID input field]
en: ID:
uk: Ід.:

[ctx: Placeholder text for the page area ID text-field]
en: Write to add an ID
uk: Впишіть ідентифікатор

[ctx: Label for background color button]
en: Background color:
uk: Колір тла:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for this frame
uk: Виберіть колір тла для цього кадру

[ctx: Option for making the background of a text area transparent]
en: Transparent
uk: Прозорий

[ctx: Option for making the background of a text area cause what is behind it to be inverted]
en: Inverted
uk: Інвертування

[ctx: Label for text rotation slider]
en: Text rotation:
uk: Обертання тексту:

[ctx: Label for text type combobox]
en: Type:
uk: Тип:

[ctx: Label for the text area body field]
en: Textarea Body:
uk: Вміст текстової області:

[ctx: Label for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Jump Destination:
uk: Призначення переходу:

[ctx: Placeholder text for a text input box in which to input a hyperlink destination]
en: Enter the jump destination here
uk: Тут можна ввести призначення для переходу за вашим посиланням

[ctx: Label for the dropdown which will let you pick a page a jump will send the reader to when activated]
en: Page Index:
uk: Індекс сторінки:

[ctx: Button which saves the page area, and closes the dialog]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: title text for a sheet which lets the user edit the parameters of a link]
en: Edit Link
uk: Редагування посилання

[ctx: label for a button which updates the link in the text with the new information from the link editor]
en: OK
uk: Гаразд

[ctx: Label for the link text input field]
en: Text
uk: Текст

[ctx: Placeholder text for the link text input field]
en: Enter the text of your link here
uk: Тут можна ввести текст для вашого посилання

[ctx: Label for the link destination input field]
en: Destination
uk: Призначення

[ctx: Placeholder text for the link destination input field]
en: Enter the destination for your link here
uk: Тут можна ввести призначення для вашого посилання

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a reference object, and identifies it as one such]
en: %1 (Reference)
uk: %1 (посилання)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a binary object, and identifies it as one such]
en: %1 (Binary)
uk: %1 (двійковий)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the base details of a Textarea object, and identifies it as one such]
en: Textarea (ID: %1, text: %2)
uk: Текстова область (ід.: %1, текст: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of a frame object, and identifies it as one such]
en: %1 (Frame)
uk: %1 (кадр)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the title and ID of a page]
en: Page "%1" (ID: %2)
uk: Сторінка «%1» (Ід.: %2)

[ctx: Entry in a dropdown list which gives the name of an identified object of an unknown type, and marks it as one such]
en: %1 (Unknown Type)
uk: %1 (невідомий тип)

[ctx: Label for the link demonstration display field]
en: Demonstration
uk: Демонстрація

en: Switch to the welcome page
uk: Перемкнутися на сторінку вітання

[ctx: Create a book]
en: Create a New Book...
uk: Створити книгу…

[ctx: The book's title when there are unsaved changes]
en: %1 (unsaved)
uk: %1 (не збережено)

[ctx: Switch to the page which displays the pages in the current book]
en: Pages
uk: Сторінки

[ctx: Switch to the page where the user can edit the meta information for the entire book]
en: Metainfo
uk: Метадані

[ctx: Switch to the page where the user can edit the references (that is, snippets of information) found in the book]
en: References
uk: Посилання

[ctx: Switch to the page where the user can work with the bits of binary data found in the book]
en: Embedded Data
uk: Вбудовані дані

[ctx: Switch to the page where the user can work with the book's stylesheet]
en: Stylesheet
uk: Таблиця стилів

[ctx: @title:window standard file open dialog used to open a book not in the collection]
en: Please Choose a Book to Open
uk: Будь ласка, виберіть книгу, яку слід відкрити

[ctx: The file type filter for comic book archives]
en: Comic Book Archive zip format %1
uk: формат архіву коміксів у zip %1

[ctx: title text for the edit author sheet]
en: Edit Author
uk: Редагування автора

[ctx: help text for the edit author sheet]
en: Please complete the information for this author.
uk: Будь ласка, заповніть дані щодо цього автора.

[ctx: label for the activity field]
en: Activity:
uk: Дія:

[ctx: label for the language field]
en: Language:
uk: Мова:

[ctx: placeholder text for the language field]
en: Language
uk: Мова

[ctx: label for the first name field]
en: First name:
uk: Ім'я:

[ctx: placeholder text for the first name field]
en: First Name
uk: Ім'я

[ctx: label for the middle name field]
en: Middle name:
uk: По-батькові:

[ctx: placeholder text for the middle name field]
en: Middle Name
uk: По-батькові

[ctx: label for the last name field]
en: Last name:
uk: Прізвище:

[ctx: placeholder text for the last name field]
en: Last Name
uk: Прізвище

[ctx: label for the nickname field]
en: Nickname:
uk: Псевдонім:

[ctx: placeholder text for the nickname field]
en: Nickname
uk: Псевдонім

[ctx: label for the homepage field]
en: Homepage addresses:
uk: Адреси домашніх сторінок:

[ctx: placeholder text for the homepage field]
en: Add Homepage
uk: Додати домашню сторінку

[ctx: label for the email field]
en: Email addresses:
uk: Адреси ел. пошти:

[ctx: placeholder text for the email field]
en: Add Email address
uk: Додати адресу електронної пошти

[ctx: title text for the page meta information editor sheet]
en: Edit Page Information
uk: Редагування даних щодо сторінки

[ctx: Saves the remaining unsaved edited fields and closes the metainfo editor]
en: Close Editor
uk: Закрити вікно редактора

[ctx: label text for the edit field for the page title]
en: Title
uk: Заголовок

[ctx: placeholder text for the page title text-input]
en: Write to add default title
uk: Впишіть типовий заголовок

[ctx: label text for the edit field for the page id]
en: ID
uk: Ід.

[ctx: placeholder text for page ID text-input]
en: Write to add an ID
uk: Впишіть ідентифікатор

[ctx: label text for the edit field for the page transition type]
en: Transition
uk: Перехід

[ctx: label text for the edit field for the page background color]
en: Background Color
uk: Колір тла

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for page
uk: Виберіть колір тла сторінки

[ctx: label text for the edit field for the page frames]
en: Frames
uk: Кадри

[ctx: Comic book panel frame name.]
en: Frame %1
uk: Кадр %1

[ctx: A switch which lets the user change the background colour of the page when this frame is focused]
en: Change page background color
uk: Змінити колір тла сторінки

[ctx: Label from frame background color.]
en: Background Color:
uk: Колір тла:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose background color for this frame
uk: Виберіть колір тла цього кадру

[ctx: swap the position of this frame with the previous one]
en: Move Up
uk: Пересунути вище

[ctx: swap the position of this frame with the next one]
en: Move Down
uk: Пересунути нижче

[ctx: remove the frame from the page]
en: Delete Frame
uk: Вилучити кадр

[ctx: label text for the edit field for the page textareas]
en: Text Areas
uk: Області тексту

[ctx: Label from textlayer background color.]
en: Background Color:
uk: Колір тла:

[ctx: @title color choosing dialog]
en: Choose the background color for all text areas on this page
uk: Виберіть колір тла усіх текстових областей на цій сторінці

[ctx: swap the position of this text area with the previous one]
en: Move Up
uk: Пересунути вище

[ctx: swap the position of this text area with the next one]
en: Move Down
uk: Пересунути нижче

[ctx: remove the text area from the page]
en: Delete Text Area
uk: Вилучити область тексту

[ctx: Comic book panel textarea name.]
en: Text Area %1
uk: Область тексту %1

[ctx: label text for the edit field for the page jumps]
en: Jumps
uk: Переходи

[ctx: swap the position of this jump with the previous one]
en: Move Up
uk: Пересунути вище

[ctx: swap the position of this jump with the next one]
en: Move Down
uk: Пересунути нижче

[ctx: remove the jump from the page]
en: Delete Jump
uk: Вилучити перехід

[ctx: Comic book panel jump name.]
en: Jump %1
uk: Перехід %1

[ctx: Label from jump page index.]
en: Page Index:
uk: Індекс сторінки:

[ctx: title of the settings page]
en: Settings
uk: Параметри

[ctx: application subtitle]
en: Comic Book Creation Tool
uk: Засіб для створення коміксів

[ctx: Longer introduction text used on the welcome page]
en: Welcome to Peruse Creator, a tool designed to assist you in creating comic book archives which can be read with any cbz capable comic book reader app. You can either create entirely new comic book archives from scratch, create one from a set of pictures, or editing existing archives. Once you have created them, you can even publish them directly to the online comic book archive at the KDE Store from within the application, or just share the files with your friends.
uk: Вітаємо у Peruse Creator, програмі, яка допоможе вам створювати архіви коміксів, які можна буде читати у будь-якій програмі, де передбачено підтримку формату cbz. Ви можете створити архів коміксу «з нуля», створити його на основі набору зображень або почати редагування наявного архіву. Після створення архів коміксу можна буде одразу оприлюднити у архіві коміксів на KDE Store за допомогою цієї ж програми або просто поділитися створеними файлами з друзями.

[ctx: @action:button open existing comic book archive]
en: Open Existing...
uk: Відкрити наявний…

[ctx: @action:button create a new, empty comic book archive]
en: Create Blank
uk: Створити порожній

[ctx: @action:button create a new comic book archive by copying in a bunch of pictures]
en: Create from Images...
uk: Створити на основі зображень…

[ctx: @action:button continue working on the most recently opened comic book archive]
en: Continue working on %1
uk: Продовжити роботу з %1

en: Creating archive in %1
uk: Створюємо архів у %1

en: Writing in ACBF data
uk: Записуємо дані ACBF

en: Copying across all files not marked for deletion
uk: Копіюємо усі файли, які не позначено для вилучення

en: Copying over %1
uk: Копіюємо %1

en: Copying all content from %1 to %2
uk: Копіюємо усі дані з %1 до %2

en: Successfully replaced old archive with the new archive - now loading the new archive...
uk: Старий архів успішно замінено новим — тепер завантажуємо новий архів…
