pgadmin3 - en to da translation catalogue (874 entries)

en: 
    Cancelled.
da: 
    Fortrudt.

en: 
    Retrieve all rows anyway?
da: 
    Hent alle rækker alligevel?

en:  Connection broken.
da:  Forbindelse afbrudt.

en:  Done.
da:  Afsluttet.

en:  Retrieving tablespace usage
da:  Henter tablespace-anvendelse

en:  Retrieving user owned objects
da:  Henter brugerejede objekter

en:  current
da:  aktuelle

en: %.2f secs
da: %.2f sek

en: %d rows affected.
da: %d rækker påvirket.

en: %d rows copied to clipboard.
da: %d rækker kopieret til klippebord

en: %d rows retrieved.
da: %d rækker hentet.

en: %d rows.
da: %d rækker.

en: %ld  rows not retrieved.
da: %ld uhentede rækker.

en: %ld of %ld rows
da: %ld af %ld rækker

en: %ld rows retrieved.
da: %ld rækker hentet.

en: &About...
da: &Om...

en: &Add
da: &Tilføj

en: &Add %s to query
da: &Tilføj %s til forespørgsel

en: &Add Server...
da: &Tilføj server...

en: &Add Table/View...
da: &Tilføj tabel/view...

en: &Bugreport
da: &Fejlrapport

en: &Cancel
da: &Fortryd

en: &Cancel	Alt-Break
da: &Fortryd	Alt-Break

en: &Close
da: &Luk

en: &Close Table/View
da: &Luk tabel/view

en: &Connect
da: &Forbind

en: &Connect...
da: &Forbind...

en: &Copy	Ctrl-C
da: Kopiér	Ctrl-&C

en: &Count
da: &Optæl

en: &Create
da: &Opret

en: &Debug (not recommended for normal use)
da: &Debug (ikke anbefalet til normal brug)

en: &Delete
da: &Slet

en: &Delete/Drop
da: &Slet/nedlæg

en: &Delete/Drop	Del
da: Slet/nedlæg	&Del

en: &Deselect All
da: &Afmarkér alle

en: &Disconnect
da: &Kobl fra

en: &Display
da: &Fremvis

en: &Edit
da: &Redigér

en: &Errors only
da: Kun &Fejl

en: &Execute
da: &Udfør

en: &Execute	F5
da: &Udfør	F5

en: &Export
da: &Eksportér

en: &File
da: &Fil

en: &Grant Wizard
da: &Rettighedsguide

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Help...
da: &Hjælp...

en: &Join To...
da: &Join til...

en: &Maintenance
da: &Vedligeholdelse

en: &No logging
da: &Ingen logning

en: &Open...
da: &Åben...

en: &Open...	Ctrl-O
da: &Åben...	Ctrl-O

en: &Options...
da: &Tilvalg...

en: &Paste	Ctrl-V
da: Indsæt	Ctrl-&V

en: &PostgreSQL Help
da: &PostgreSQL hjælp

en: &Properties
da: &Egenskaber

en: &Query
da: &Forespørgsel

en: &Query Analyzer
da: &Forespørgselsanalyse

en: &Query Builder
da: &Forespørgselsbygger

en: &Query tool
da: &Forespørgselsværktøj

en: &Recent files
da: &Nylige filer

en: &Redo	Ctrl-Y
da: Gentag	Ctrl-&Y

en: &Restore
da: &Genetablér

en: &SQL Help	F1
da: &SQL Hjælp	F1

en: &Save
da: &Gem

en: &Save	Ctrl-S
da: Gem	Ctrl-&S

en: &Save definition...
da: &Gem definition...

en: &Server Status
da: &Server status

en: &System objects
da: &Systemobjekter

en: &Tip of the day
da: &Dagens tip

en: &Tip of the day...
da: &Dagens tip...

en: &Tools
da: &Værktøjer

en: &Undo	Ctrl-Z
da: Fortryd	Ctrl-&Z

en: &View
da: &Vis

en: '%s' is not a valid identifier. It must start with A-Z or a-z or _ and can contain A-Z and a-z and 0-9 and _.
da: '%s' er ikke en gyldig identifikator. Den skal starte med A-Z, a-z eller _ og må indeholde A-Z, a-z, 0-9 og _.

en: (binary compatible)
da: (binært kompatibel)

en: -- Executing query:
da: -- Udfører forespørgsel:

en: -- definition incomplete
da: -- ukomplet definition

en: -- nothing to change
da: -- intet at ændre

en: 0 Secs
da: 0 sek

en: : Notebook not found.
    Prepare to crash!
da: : Notebook not found.
    Crash'er!

en: <html><body>Loading %s</body></html>
da: <html><body>Henter %s</body></html>

en: <new sequence>
da: <ny sekvens>

en: <no primary key>
da: <ingen primærnøgle>

en: <none>
da: <ingen>

en: A cancel signal was sent to the selected server process(es).
da: Fortryd-signal sendt til valgte serverproces(ser).

en: A fatal error has occured:
da: En fatal fejl opstod:

en: A terminate signal was sent to the selected server process(es).
da: Nedlukningssignal sendt til valgte proces(ser).

en: Accept the current options and close the dialogue.
da: Acceptér aktuelle indstillinger og luk dialogboksen.

en: Accept the current settings and close the dialogue.
da: Acceptér aktuelle indstillinger og luk diaglogen.

en: Access method
da: Tilgangsmetode

en: Account expires
da: Konto udløber

en: Action
da: Handling

en: Add
da: Tilføj

en: Add Server
da: Tilføj server

en: Add Tables/Views
da: Tilføj tabeller/views

en: Add a connection to a server.
da: Tilføj serverforbindelse.

en: Add a new Check Constraint.
da: Tilføj en ny CHECK constraint.

en: Add a new Column.
da: Tilføj ny kolonne.

en: Add a new Foreign Key.
da: Tilføj fremmednøgle.

en: Add a new Index.
da: Tilføj nyt indeks.

en: Add a new Trigger.
da: Tilføj ny trigger.

en: Add a new Unique Constraint.
da: Tilføj ny UNIQUE constraint.

en: Add a table or view to the datagram.
da: Tilføj tabel eller et view.

en: Add server
da: Tilføj server

en: Add the select column for ascending sort.
da: Tilføj valgte kolonne for stigende sortering.

en: Add the select column for descending sort.
da: Tilføj valgte kolonne for dalende sortering.

en: Add/Change
da: Tilføj/redigér

en: Address
da: Adresse

en: Aggregate
da: Aggregation

en: Aggregates
da: Aggregationer

en: Alignment
da: Opstilling

en: Allow connections?
da: Tillad forbindelser?

en: An error has occured:
da: En fejl opstod:

en: Analyze
da: Analysér

en: Apply
da: Anvend

en: Apply a filter and view the data in the selected object.
da: Anvend filter og vis data i valgte objekt.

en: Are you sure the logfile should be rotated?
da: Er du sikker på, at logfilen skal roteres?

en: Are you sure you wish shutdown this server?
da: Er du sikker på, at du vil stoppe denne server??

en: Are you sure you wish to cancel the selected query(s)?
da: Er du sikker på, at du vil afbryde valgte forespørgsler?

en: Are you sure you wish to drop %s %s?
da: Er du sikker på, at du vil nedlægge %s %s?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne multiple objekter?

en: Are you sure you wish to terminate the selected server process(es)?
da: Er du sikker på, at du vil stoppe valgte server-proces(ser)?

en: Argument count
da: Antal argumenter

en: Arguments
da: Argumenter

en: Ascending
da: Stigende

en: Auto FK index
da: Auto FK indeks

en: Available Columns
da: Tilgængelige kolonner

en: Average Width
da: Gns. bredde

en: Back
da: Tilbage

en: Back to previous page.
da: Tilbage til forrige side.

en: Backup files (*.backup)|*.backup|All files (*.*)|*.*
da: Backup-filer (*.backup)|*.backup|Alle filer (*.*)|*.*

en: Base type
da: Grundtype

en: Blocks Hit
da: Rørte blokke

en: Blocks Read
da: Læste blokke

en: Browse for a logfile.
da: Søg efter en logfil.

en: C&hange password...
da: Skift &kodeord

en: C&lear window
da: &Rens vindue

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Data files (*.dat)|*.dat|All files (*.*)|*.*
da: CSV filer (*.csv)|*.csv|Data filer (*.dat)|*.dat|Alle filer(*.*)|*.*

en: Can't add another column to the query.
da: Kan ikke tilføje endnu en kolonne.

en: Cancel
da: Fortryd

en: Cancel any changes and close the dialogue.
da: Fortryd ændringer og luk dialogen.

en: Cancel query
da: Fortryd forespørgsel

en: Cancel query?
da: Fortryd forespørgsel?

en: Cancelled
da: Fortrudt

en: Cancelling.
da: Fortryder.

en: Cannot drop system %s
da: Kan ikke stoppe system %s

en: Cannot drop system %s %s.
da: Kan ikke nedlægge system %s %s.

en: Cannot initialise the networking subsystem!
da: Kunne ikke initialisere netværkslaget!

en: Cannot open the logfile!
da: Kan ikke åbne logfil!

en: Change
da: Ændre

en: Change Password
da: Skift kodeord

en: Change your password.
da: Skift kodeord.

en: Changed
da: Ændret

en: Changes applied.
da: Ændringer udført.

en: Changing the 'Show System Objects' option will cause all connections to be closed, and the treeview to be rebuilt.
    
    Are you sure you wish to continue?
da: Skift af 'Vis systemobjekter' betyder, at alle forbindelser lukkes og trævisningen genopbygges
    
    Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Check
da: Tjek

en: Check Foreign Key indexes on %s %s
da: Tjek fremmednøgle-indekser på %s %s

en: Check all
da: Tjek alle

en: Check for unbalanced single quote marks in the condition for row #%d.
da: Se efter ubalancerede enkelt-citationstegn i betingelsen for række #%d.

en: Child columns
da: Underkolonner

en: Choose the operator for comparison.
da: Vælg operatoren for sammenligning.

en: Clear edit window
da: Ryd redigeringsvindue

en: Clear history
da: Ryd historik

en: Clear history window.
da: Ryd historikvindue

en: Clear window
da: Ryd vindue

en: Close
da: Luk

en: Close database browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
da: Luk database-viser? Hvis du afbryder, vil objekt-viseren ikke vise korrekte data.

en: Close server browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
da: Luk server-viser? Hvis du afbryder, vil objekt-viseren ikke vise korrekte data.

en: Close this Window.
da: Luk dette vindue.

en: Column
da: Kolonne

en: Column name
da: Kolonnenavn

en: Column names
da: Kolonnenavne

en: Column not found in pgSet:
da: Kolonne ikke fundet i pgSet:

en: Column separator
da: Kolonneseparator

en: Columns
da: Kolonner

en: Comment
da: Kommentar

en: Commutator
da: Kommutator

en: Composite
da: Sammensat

en: Condition
da: Betingelse

en: Confirm Password
da: Bekræft kodeord

en: Confirm object deletion?
da: Bekræft sletning af objekt?

en: Confirm superuser deletion
da: Bekræft sletning superbruger

en: Connect to Server
da: Forbind til server

en: Connect to a Server
da: Forbind til server

en: Connect to the selected server.
da: Forbind til valgte server.

en: Connected?
da: Forbundet?

en: Connecting to database
da: Forbinder til database

en: Connecting to database without password
da: Forbinder til database uden kodeord

en: Connection broken.
da: Forbindelse afbrudt.

en: Connection to database %s lost.
da: Mistede forbindelse til databasen %s.

en: Connection to database broken.
da: Mistede forbindelse til databasen.

en: Connection to server %s lost.
da: Mistede forbindelse til server %s.

en: Constraint name
da: Constraint-navn

en: Contents
da: Indhold

en: Context
da: Kontekst

en: Continue?
da: Fortsæt?

en: Conversion
da: Konvertering

en: Conversions
da: Konverteringer

en: Copied
da: Kopieret

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy SQL from main form to SQL dialogue
da: Kopiér SQL fra hovedformular til SQL-dialog

en: Copy selected lines to clipboard
da: Kopiér valgte linjer til klippebord

en: Copy selected text to clipboard
da: Kopiér valgte tekst til klippebord

en: Correlation
da: Korrelation

en: Could not resolve hostname %s
da: Kunne ikke finde værtsnavn %s

en: Couldn't create a connection dialogue!
da: Kunne ikke skabe en forbindelsesdialog!

en: Couldn't create a connection object!
da: Kunne ikke skabe et forbindelsesobjekt!

en: Couldn't create a pgSet object!
da: Kunne ikke skabe et pgSet objekt!

en: Couldn't create the main window!
da: Kunne ikke skabe hovedvinduet!

en: Couldn't create the splash screen!
da: Kunne ikke skabe splash-screen!

en: Couldn't open a tips.txt file!
da: Kunne ikke åbne en tips.txt fil!

en: Count rows if estimated less than
da: Antal rækker hvis estimeret mindre end

en: Count rows in the selected object.
da: Optæl rækker i valgte objekt.

en: Covering index
da: Covering indeks

en: Create
da: Opret

en: Create DB
da: Opret DB

en: Create a Primary Key.
da: Opret en primærnøgle.

en: Create a new Aggregate.
da: Opret nyt Aggregate.

en: Create a new Cast.
da: Opret et nyt Cast.

en: Create a new Conversion.
da: Opret en ny konvertering.

en: Create a new Database.
da: Opret en ny database.

en: Create a new Domain.
da: Opret et nyt domæne.

en: Create a new Function.
da: Opret en ny funktion.

en: Create a new Group.
da: Opret en ny gruppe.

en: Create a new Job
da: Opret et nyt Job.

en: Create a new Language.
da: Opret et nyt sprog.

en: Create a new Operator Class.
da: Opret en ny operatorklasse.

en: Create a new Operator.
da: Opret en ny operator.

en: Create a new Rule.
da: Opret en ny Rule.

en: Create a new Schema.
da: Opret et nyt Schema.

en: Create a new Sequence.
da: Opret en ny sekvens.

en: Create a new Server connection.
da: Opret en ny serverforbindelse.

en: Create a new Table.
da: Opret en ny tabel.

en: Create a new Tablespace.
da: Opret et nyt tablespace.

en: Create a new Trigger Function.
da: Opret en ny trigger-funktion.

en: Create a new Type.
da: Opret en ny type.

en: Create a new User.
da: Opret en ny bruger.

en: Create a new View.
da: Opret et nyt view.

en: Create a new object of the same type as the selected object.
da: Opret et nyt objekt af samme type som det valgte.

en: Create a new object.
da: Opret et nyt objekt.

en: Create databases?
da: Opret databaser?

en: Create new Schedule
da: Opret nyt Schedule.

en: Create new Step
da: Opret nyt Step.

en: Created
da: Oprettet

en: Creates a backup of the current database to a local file
da: Udfører backup af aktuelle database til lokal fil.

en: Cu&t	Ctrl-X
da: Klip	Ctrl-&X

en: Current Password
da: Aktuelle kodeord

en: Current Query
da: Aktuelle forespørgsel

en: Current value
da: Aktuelle værdi

en: Custom schedule
da: Tilpasset schedule

en: Cut
da: Klip

en: Cut selected text to clipboard
da: Klip valgte tekst til klippebord

en: Cycled
da: Cyklisk

en: Data Output
da: Uddata

en: Data Sorting
da: Datasortering

en: Data export aborted.
da: Data-eksport afbrudt.

en: Data retrieval runtime:
da: Dataindhentning-køretid:

en: Data type
da: Datatype

en: Data written to file.
da: Data skrevet til fil.

en: Database Status
da: Database status

en: Databases
da: Databaser

en: Default
da: Standard

en: Default schema
da: Standard-schema

en: Default value
da: Standardværdi

en: Default?
da: Standard?

en: Delete
da: Slet

en: Delete selected lines.
da: Slet valgte linjer.

en: Delete/Drop the selected object.
da: Fjern/nedlæg valgte objekt.

en: Deleting a superuser might result in unwanted behaviour (e.g. when restoring the database).
    Are you sure?
da: Fjernelse af superbruger kan resultere i uønskede hændelser (fx ved genetablering af database).
    Er du sikker?

en: Delimiter
da: Afgrænser

en: Depends on
da: Afhænger af

en: Descending
da: Faldende

en: Description
da: Beskrivelse

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Disable $$ quoting
da: Deaktivér $$-quoting

en: Disable Trigger
da: Deaktivér trigger

en: Disconnec&t
da: Kobl &fra

en: Disconnect from the selected server.
da: Kobl fra valgte server

en: Display help on PostgreSQL database system.
da: Vis hjælp til PostgreSQL databasesystemet.

en: Display help on SQL commands.
da: Vis hjælp til SQL-kommandoer.

en: Display/edit the properties of the selected object.
da: Vis/redigér valgte objekts egenskaber.

en: Displays the current database status.
da: Viser aktuelle database-status.

en: Distinct Values
da: Distinkte værdier

en: Do instead
da: Gør i stedet

en: Do instead?
da: Gør i stedet?

en: Do not prompt for unsaved files on exit
da: Påmind ikke om ændrede filer ved luk

en: Do you want to save changes?
da: Skal ændringer gemmes?

en: Domain
da: Domæne

en: Domains
da: Domæner

en: Done
da: Afsluttet

en: Done.
da: Afsluttet.

en: Double right-handed joins are not allowed.
da: Dobbelte højre-joins er ikke tilladt.

en: Drop
da: Nedlæg

en: Drop %s?
da: Nedlæg %s?

en: Drop DB
da: Nedlæg DB

en: Drop multiple objects?
da: Nedlæg multiple objekter?

en: Drop the currently selected object.
da: Nedlæg aktuelt valgte objekt.

en: Dropping database not allowed
da: Nedlæggelse af database ikke tilladt

en: E&xit
da: &Afslut

en: E&xit	Alt-F4
da: &Afslut	Alt-F4

en: ERROR: Syntax error at character %d!
da: FEJL: Syntaksfejl ved tegn %dl

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enabled?
da: Aktiveret?

en: Encoding
da: Indkodning

en: Encryption
da: Kryptering

en: Enter a description of this database connection.
da: Indtast beskrivelse af denne databaseforbindelse.

en: Enter a filename to write application logs to.
da: Indtast filnavn hvortil programmet fører log.

en: Enter the filter string to apply to the data. SQL syntax should be used as the string will be used as a 'WHERE' clause.
da: Angiv filter-strengen, der skal anvendes på data. SQL-syntaks skal anvendes, da strengen vil blive benyttet i et WHERE-udtryk.

en: Enter the hostname or IP address of the server to connect to.
da: Indtast hostnavn eller IP-adresse for serveren.

en: Enter the name of the database on the server to use to make the initial connection. Normally this will be template1.
da: Indtast navn på den database, der initielt forbindes til (normalt 'template1').

en: Enter the password to use when connecting to the server.
da: Indtast kodeord, der bruges ved servertilslutning.

en: Enter the path or URL to the PostgreSQL documentation
da: Indtast sti eller URL til PostgreSQL-dokumentation

en: Enter the port number that the server is listening on.
da: Indtast portnummer, som serveren lytter på.

en: Enter the username to use when connecting to the server.
da: Indtast brugernavn, som anvendes ved servertilslutning.

en: Error connecting to the server: %s
da: Fejl ved servertilslutning: %s

en: Error!
da: Fejl!

en: Error: No table or no column
da: Fejl: Ingen tabel eller kolonne

en: Errors and N&otices
da: Fejl og &meddelelser

en: Errors, Notices, &SQL
da: Fejl, beskeder og &SQL

en: Event
da: Hændelse

en: Events
da: Hændelser

en: Execute
da: Udfør

en: Execute arbitrary SQL queries.
da: Udfør vilkårlige SQL-foresprøgsler.

en: Execute query
da: Udfør forespørgsel

en: Execute query, write result to file
da: Udfør forespørgsel, skriv resultat til fil

en: Execute to file
da: Ekskvér til fil

en: Exit query window
da: Afslut forespørgsels-vindue

en: Explain
da: Forklar

en: Explain &options
da: Forklar-&tilvalg

en: Explain analyse query
da: Forklar analyse forespørgsel

en: Explain query
da: Forklar forespørgsel

en: Explain verbose query
da: Forklar forespørgsel grundigt

en: Export data to file
da: Eksportér til fil

en: Expression
da: Udtryk

en: Expression Error
da: Fejl i udtryk

en: External
da: Ekstern

en: FK index name
da: FK indeksnavn

en: Failed to open file %s.
da: Fejl ved åbning af filen %s.

en: Failed to start server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
da: Fejl ved start af server %s. Errcode=%d
    Se efter detaljer i hændelseslog.

en: Failed to stop server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
da: Fejl ved lukning af server %s. Errcode=%d
    Se efter detaljer i hændelseslog.

en: Failed to write to the output file: %s
da: Fejl ved skrivning til uddata fil %s

en: File cannot be opened with this format.
    Please chose another format.
da: Filen kan ikke åbnes med dette format
    Vælg venligst et andet format.

en: Filename
da: Filnavn

en: Filter String (eg. oid > 10 AND oid < 50)
da: Filter-streng (fx oid > 10 AND oid < 50)

en: Filter string syntax validates OK!
da: Filterstreng-syntaks valideres OK!

en: Final function
da: Endelig funktion

en: Final type
da: Endelig type

en: Find text
da: Find tekst

en: Fires
da: Affyrer

en: Foreign Key
da: Fremmednøgle

en: Foreign Key Check
da: Fremmednøgle-tjek

en: Foreign key?
da: Fremmednøgle?

en: Forward
da: Frem

en: Forward to next page.
da: Frem til næste side

en: Frequently asked questions about pgAdmin III.
da: Ofte stillede spørgsmål om pgAdmin III.

en: From
da: Fra

en: Function
da: Funktion

en: Functions
da: Funktioner

en: General
da: Generel

en: Grant Wizard
da: Rettighedsguide

en: Granted
da: Tildelt

en: Grants rights to multiple objects
da: Tildeler rettigheder til multiple objekter

en: Greater than operator
da: Større-end operator

en: Group
da: Gruppe

en: Group ID
da: Gruppe-ID

en: Group/User
da: Gruppe/bruger

en: Groupname
da: Gruppenavn

en: Groups
da: Grupper

en: HTTP proxy
da: HTTP-proxy

en: Has OIDs
da: Har OIDer

en: Has OIDs?
da: Har OIDer?

en: Heap Blocks Hit
da: Rørte heap-blokke

en: Heap Blocks Read
da: Læste heap-blokke

en: Help
da: Hjælp

en: Hide system objects
da: Gem systemobjekter

en: Histogram Bounds
da: Histogramgrænser

en: History
da: Historik

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Hostname/IP Address
da: Værtsnavn/IP-nummer

en: How to send a bugreport to the pgAdmin Development Team.
da: Hvordan man sender fejlrapporter til pgAdmin udviklerholdet.

en: Huh?
da: Hvad?

en: Ignore
da: Ignorér

en: Incorrect password!
da: Forkert kodeord!

en: Increment
da: Forøg

en: Index
da: Indeks

en: Index Blocks Hit
da: Ramte indeksblokke

en: Index Blocks Read
da: Læste indeksblokke

en: Index Scans
da: Indeks scans

en: Index Size
da: Indeks-str.

en: Index Tuples Fetched
da: Hentede indekstupler

en: Indexes
da: Indekser

en: Inherited
da: Nedarvet

en: Inherited from table %s
da: Nedarvet fra tabel %s

en: Inherited tables
da: Nedarvende tabeller

en: Inherited tables count
da: Nedarver fra antal tab.

en: Inherits from tables
da: Nedarver fra tabeller

en: Inherits tables
da: Nedarver tabeller

en: Initial DB
da: Initiel DB

en: Initial Database
da: Initiel database

en: Initial condition
da: Initiel betingelse

en: Initial database
da: Initiel database

en: Initial database can't be dropped.
da: Initiel database kan ikke nedlægges.

en: Initially?
da: Initielt?

en: Input function
da: Inddata funktion

en: Input type
da: Inddata type

en: Insert commands
da: Indsæt kommandoer

en: Internal length
da: Intern længde

en: Job class
da: Job-klasse

en: Join Type
da: Join-type

en: Join function
da: Join-funktion

en: Kind
da: Slags

en: Language
da: Sprog

en: Languages
da: Sprog

en: Last result
da: Sidste resultat

en: Last run
da: Sidste kørsel

en: Last system OID
da: Sidste system-OID

en: Left Sort operator
da: Venstre sorteringsoperator

en: Left Table Columns
da: Venstre tabelkolonner

en: Left sort op
da: Venstre sorteringsoperator

en: Left type
da: Venstre type

en: Length
da: Længde

en: Less Than operator
da: Mindre-end operator

en: Level
da: Niveau

en: Limit exceeded
da: Grænse overskredet

en: Link symbol
da: Lænke-symbol

en: Lists the columns that the data will be sorted by.
da: Viser kolonner, som data vil blive sorteret i.f.t.

en: Local
da: Lokal

en: Local charset
da: Lokalt tegnsæt

en: Local column
da: Lokal kolonne

en: Location
da: Lokation

en: Log Level
da: Log-niveau

en: Log entry
da: Log-linje

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
da: Log-filer (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*

en: Logfile
da: Logfil

en: Logfile (%ID will be replaced with the Process ID)
da: Logfil (%ID vil blive erstattet af proces-ID)

en: Logfile rotation
da: Logfil-rotation

en: Logging
da: Logning

en: Maintain %s %s
da: Vedligehold %s %s

en: Maintain the current database or table.
da: Vedligehold aktuelle database eller tabel.

en: Maintenance
da: Vedligeholdelse

en: Maintenance operation
da: Vedligeholdelsesoperation

en: Max. characters per column
da: Maks. tegn per kolonne

en: Maximum
da: Maksimum

en: Maximum rows to retrieve
da: Maksimum rækker til hentning

en: Maximums rows to retrieve into output window; 0 = unlimited
da: Maksimale rækker til hentning ind i uddata-vindue; 0 = ubegrænset

en: Member
da: Medlem

en: Member count
da: Medlemsantal

en: Member name
da: Medlemsnavn

en: Member of
da: Medlem af

en: Members
da: Medlemmer

en: Messages
da: Beskeder

en: Mode
da: Tilstand

en: Most Common Frequencies
da: Mest alm. frekvenser

en: Most Common Values
da: Hyppigste værdier

en: Moved
da: Flyttet

en: Multiple Column Joins
da: Multipel-kolonne joins

en: Name
da: Navn

en: Name may not start with '_'.
da: Navn må ikke starte med '_'.

en: Need password
da: Kræver kodeord

en: Need password?
da: Kræver kodeord?

en: New &Object
da: Nyt &Objekt

en: New Aggregate
da: Ny Aggregation

en: New Cast
da: Nyt Cast

en: New Check Constraint
da: Ny Check-constraint

en: New Column
da: Ny kolonne

en: New Conversion
da: Ny konvertering

en: New Database
da: Ny database

en: New Domain
da: Nyt domæne

en: New Foreign Key
da: Ny fremmednøgle

en: New Function
da: Ny funktion

en: New Group
da: Ny gruppe

en: New Index
da: Nyt indeks

en: New Job
da: Nyt Job

en: New Language
da: Nyt sprog

en: New Operator
da: Ny operator

en: New Operator Class
da: Ny operatorklasse

en: New Password
da: Nyt kodeord

en: New Primary Key
da: Ny primærnøgle

en: New Rule
da: Ny Rule

en: New Schedule
da: Nyt Schedule

en: New Schema
da: Nyt Schema

en: New Sequence
da: Ny sekvens

en: New Server
da: Ny server

en: New Step
da: Nyt Step

en: New Table
da: Ny tabel

en: New Tablespace
da: Nyt tablespace

en: New Trigger
da: Ny Trigger

en: New Trigger Function
da: Ny Trigger-funktion

en: New Type
da: Ny type

en: New Unique Constraint
da: Ny UNIQUE-constraint

en: New User
da: Ny bruger

en: New View
da: Nyt view

en: New length must not be less than old length.
da: Ny længde må ikke være mindre end gammel længde.

en: New precision must not be less than old precision.
da: Ny præcision må ikke være mindre end den tidligere.

en: New total digits must not be less than old total digits.
da: Nyt total-antal cifre må ikke være mindre end tidligere.

en: Next run
da: Næste kørsel

en: No
da: Nej

en: No Table or view.
da: Ingen tabel eller view.

en: No connection to database.
da: Ingen serverforbindelse.

en: No data to export.
da: Ingen data at eksportere.

en: No owner
da: Ingen ejer

en: No properties are available for the current selection
da: Ingen egenskaber tilgængelige for aktuelle valg

en: No statistics are available for the current selection
da: Ingen statistikker tilgængelige for aktuelle valg

en: None
da: Ingen

en: Not NULL
da: Ikke NULL

en: Not NULL?
da: Ikke NULL?

en: Not implemented
da: Ikke implementeret

en: Not implemented.
da: Ikke implementeret

en: Nothing
da: Ingenting

en: Null Fraction
da: Null-fraktion

en: Object file
da: Objektfil

en: Old style FKs
da: Old-style FKs

en: On Delete
da: Ved sletning

en: On Update
da: Ved opdatering

en: On delete
da: Ved sletning

en: On error
da: Ved fejl

en: On update
da: Ved opdatering

en: One Row with OID %d inserted.
da: Række med OID %d indsat.

en: Only data
da: Kun data

en: Only schema
da: Kun schema

en: Open
da: Åben

en: Open a query file
da: Åben en forespørgselsfil

en: Open file
da: Åben fil

en: Open query file
da: Åben forespørgselsfil

en: Open the pgAdmin III helpfile.
da: Åben pgAdmin III hjælpefilen.

en: Operator Class
da: Operatorklasse

en: Operator Classes
da: Operatorklasser

en: Operator classes
da: Operatorklasser

en: Operator function
da: Operatorfunktion

en: Operators
da: Operatorer

en: Options
da: Tilvalg

en: Options modifying Explain output
da: Tilvalg modificering Explain uddata

en: Or
da: Eller

en: Output
da: Uddata

en: Output function
da: Uddata-funktion

en: Owner
da: Ejer

en: PLAIN options
da: PLAIN-tilvalg

en: Password
da: Kodeord

en: Password successfully changed!
da: Kodeord ændret!

en: Passwords do not match!
da: Kodeord passer ikke!

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste selected text from clipboard
da: Indsæt valgt tekst fra klippebord

en: Path
da: Sti

en: Please choose user language:
da: Vælg venligst brugersprog:

en: Please enter function definition.
da: Indtast funktionsdefinition.

en: Please enter function source code.
da: Indtast funktionens kildekode.

en: Please enter password for user %s
    on server %s (%s)
da: Indtast kodeord for brugeren %s
    på serveren %s (%s)

en: Please select a datatype.
da: Vælg en datatype.

en: Please select at an event.
da: Vælg en hændelse.

en: Please select base datatype.
da: Vælg en data-grundtype.

en: Please select language.
da: Vælg sprog.

en: Please select left or right datatype.
da: Vælg venstre eller højre datatype.

en: Please select return type.
da: Vælg returtype.

en: Please select state datatype.
da: Vælg tilstandsdatatype.

en: Please select target datatype.
da: Vælg mål-datatype.

en: Please specify FK index name.
da: Specificér FK indeksnavn.

en: Please specify a procedure.
da: Specificér en procedure.

en: Please specify address.
da: Specificér adresse.

en: Please specify at least one action.
da: Specificér mindst én handling.

en: Please specify at least two members.
da: Specificér mindst to medlemmer.

en: Please specify columns.
da: Specificér kolonner.

en: Please specify condition.
da: Specificér betingelse.

en: Please specify conversion function.
da: Specificér konverteringsfunktion.

en: Please specify description.
da: Specificér beskrivelse.

en: Please specify input conversion function.
da: Specificér inddata-konverteringsfunktion.

en: Please specify internal storage length.
da: Specificér intern lagringslængde.

en: Please specify language handler.
da: Specificér 'language handler'.

en: Please specify location.
da: Specificér lokation.

en: Please specify name.
da: Specificér navn.

en: Please specify object library.
da: Specificér objektbibliotek.

en: Please specify output conversion function.
da: Specificér uddata-konverteringsfuntion.

en: Please specify port.
da: Specificér port.

en: Please specify source datatype.
da: Specificér kilde-datatype.

en: Please specify source encoding.
da: Specificér kilde-indkodning.

en: Please specify state function.
da: Specificér tilstandsfunktion.

en: Please specify target encoding.
da: Specificér mål-indkodning.

en: Please specify trigger function.
da: Specificér trigger-funktion.

en: Please specify user name
da: Specificér brugernavn.

en: Please specify valid length.
da: Specificér gyldig længde.

en: Please specify valid numeric precision (0..
da: Specificér gyldig numerisk præcision (0..

en: PostgreSQL Description
da: PostgreSQL beskrivelse

en: PostgreSQL Version
da: PostgreSQL version

en: Precision
da: Præcision

en: Preferences
da: Præferencer

en: Primary Key
da: Primærnøgle

en: Primary key
da: Primærnøgle

en: Primary key?
da: Primærnøgle?

en: Primary?
da: Primær?

en: Privileges
da: Rettigheder

en: Privileges for %s
da: Rettigheder for %s

en: Privileges for %s %s
da: Rettigheder for %s %s

en: Problem with resource
da: Problem med ressource

en: Process returned exit code %d.
da: Proces returnerede slutkode %d.

en: Properties
da: Egenskaber

en: Property
da: Egenskab

en: Query
da: Forespørgsel

en: Query &builder
da: &Forespørgselsbygger

en: Query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
da: Forespørgselsfiler (*.sql)|*.sql|Alle filer (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
da: Forespørgselsfiler (*.sql)|*.sql|UTF-8 forespørgselfiler (*.sql)|*.sql|Alle filer (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.usql)|*.usql|All files (*.*)|*.*
da: Forespørgselsfiler (*.sql)|*.sql|UTF-8 forespørgselfiler (*.usql)|*.usql|Alle filer (*.*)|*.*

en: Query inserted one rows with OID %d.
da: Indsatte en række med OID %d.

en: Query is running.
da: Forespørgsel kører.

en: Query result with %d rows discarded.
da: Forespørgselsresultat med %d rækker afvist.

en: Query result with %d rows will be returned.
da: Forespørgselsresultat med %d rækker vil blive returneret.

en: Query returned successfully with no result in %s ms.
da: Forespørgsel returnerede problemfrit uden resultat på %s ms.

en: Query returned successfully: %d rows affected, %s ms execution time.
da: Forespørgsel returnerede OK: %d rækker påvirket, %s ms udførselstid.

en: Query returned successfully: one row with OID %d inserted, %s ms execution time.
da: Forespørgsel returnerede OK: en række med OID %d indsattes; %s ms udførselstid.

en: Query tool
da: Forespørgselsværktøj

en: Quit this program.
da: Afslut dette program.

en: Quote char
da: Citationstegn

en: Quoting
da: Citering

en: REINDEX options
da: REINDEX tilvalg

en: Re&fresh	F5
da: &Opdatér	F5

en: Re&load module
da: Gen&indlæs modul

en: Reached end of the document
da: Nåede slutningen af dokumentet.

en: Read and write Unicode UTF-8 files
da: Læs og skriv Unicode UTF-8 filer

en: Ready.
da: Klar.

en: Receive function
da: Modtag-funktion

en: Redo
da: Gentag

en: Redo last action
da: Gentag seneste handling

en: Referenced
da: Refereret

en: Referenced by
da: Refereret af

en: References
da: Referencer

en: Referencing
da: Refererer

en: Refresh
da: Opdatér

en: Refresh rate (seconds)
da: Opdateringsrate (sekunder)

en: Refresh the selected object.
da: Opdatér valgte objekt.

en: Refresh to count rows
da: Opdatér til antal rækker

en: Refreshing %s
da: Opdaterer %s

en: Refreshing %s...
da: Opdaterer %s...

en: Refreshing data, please wait.
da: Opdaterer data, vent venlist.

en: Refreshing.
da: Opdaterer.

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload current page.
da: Genindlæs aktuelle side.

en: Reload library module which implements this function.
da: Genindlæs sprogmodul, som implementerer denne funktion.

en: Remove
da: Fjern

en: Remove the selected sort column.
da: Fjern valgte sorteringskolonne.

en: Restore
da: Genetablér

en: Restore %s %s
da: Genetablér %s %s

en: Restores a backup from a local file
da: Genetablerer backup fra lokal fil

en: Restoring previous environment
da: Genopretter tidligere miljø

en: Restrict function
da: Begræns funktion

en: Restriction
da: Begrænsning

en: Result type
da: Resultattype

en: Retrieving %s details
da: Henter %s detaljer

en: Retrieving data: %d rows.
da: Henter data: %d rækker.

en: Retrieving server properties
da: Henter serveregenskaber

en: Return type
da: Returtype

en: Returns a set?
da: Returnerer et sæt?

en: Returns set
da: Returnerer sæt

en: Right Sort operator
da: Højre sorteringsoperator

en: Right Table Columns
da: Højre tabelkolonner

en: Right sort op
da: Højre sort-op

en: Right type
da: Højre type

en: Rotate
da: Rotér

en: Row
da: Række

en: Row separator
da: Rækkeseparator

en: Row trigger
da: Række trigger

en: Rows (counted)
da: Rækker (talt)

en: Rows (estimated)
da: Rækker (estimeret)

en: Rule
da: Regel

en: Rules
da: Regler

en: Running?
da: Kører?

en: SQL Help
da: SQL Hjælp

en: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
da: SQL scripts (*.sql)|*.sql|Alle filer (*.*)|*.*

en: SQL help site
da: SQL hjælpe-site

en: SSL Mode
da: SSL-tilstand

en: SSL encrypted
da: SSL-krypteret

en: Save
da: Gem

en: Save &as...
da: Gem &Som...

en: Save current file
da: Gem aktuelle fil

en: Save file
da: Gem fil

en: Save file under new name
da: Gem fil under nyt navn

en: Save history
da: Gem historik

en: Save history of executed commands.
da: Gem historik for udførte kommandoer

en: Save query file as
da: Gem forespørgsel som

en: Save the SQL definition of the selected object.
da: Gem SQL-definitionen af valgte objekt.

en: Saved the changed row.
da: Gem ændrede rækker.

en: Security
da: Sikkerhed

en: Select &All
da: Vælg &alle

en: Select a column to add to the sort list.
da: Vælg kolonne til tilføjelse på sorteringslisten.

en: Select backup filename
da: Vælg backup filnavn

en: Select export filename
da: Vælg eksport-filnavn

en: Select log file
da: Vælg logfil

en: Select output file
da: Vælg uddata-fil

en: Select the level of detail to record in the logfile.
da: Vælg detaljegraden hvormed der logges.

en: Selected Columns
da: Valgte kolonner

en: Selection
da: Valg

en: Send Function
da: Send-funktion

en: Send function
da: Send-funktion

en: Sequence
da: Sekvens

en: Sequences
da: Sekvenser

en: Sequential Scans
da: Sekventielle scans

en: Sequential Tuples Read
da: Sekventielle tupler læst

en: Servers
da: Servere

en: Servers (%d)
da: Servere (%d)

en: Show a tip of the day.
da: Vis dagens tip.

en: Show about dialog.
da: Vis 'om'-dialog.

en: Show object properties on double click in treeview?
da: Vis objektegenskaber ved dobbeltklik i trævisning?

en: Show options dialog.
da: Vis egenskabs-vindue.

en: Show or hide system objects.
da: Vis eller gem systemobjekter.

en: Show system objects
da: Vis sytemobjekter

en: Show users for privileges?
da: Vis brugere til rettigheder?

en: Single object
da: Enkelt objekt

en: Size
da: Str.

en: Sort order
da: Sort.-rækkeflg.

en: Sort/filter options.
da: Sorterings/filter-valg.

en: Source
da: Kilde

en: Source encoding
da: Kilde-indkodning

en: Source type
da: Kildetype

en: Start PostgreSQL Service
da: Start PostgreSQL service

en: Start the query builder.
da: Start forespørgselsbyggeren.

en: Starting service
da: Starter service

en: State function
da: Tilstandsfunktion

en: State type
da: Tilstandsfunktion

en: Statistic
da: Statistik

en: Statistics
da: Statistikker

en: Stop PostgreSQL Service
da: Stop PostgreSQL service

en: Stopping service
da: Stopper service

en: Storage
da: Lager

en: Strict
da: Streng

en: Strict?
da: Streng?

en: Succeed
da: OK

en: Superuser (can create users)
da: Bruger (kan oprette brugere)

en: Superuser?
da: Superbruger?

en: Supports hash
da: Understøtter hash?

en: Supports hash?
da: Understøtter hashing?

en: Supports merge
da: Understøtter fletning

en: Syntax Validation
da: Syntaksvalidering

en: System aggregate?
da: System-aggregator?

en: System cast?
da: System-Cast?

en: System column?
da: System-kolonne?

en: System conversion?
da: System-konvertering?

en: System database?
da: System-database?

en: System domain?
da: System-domæne?

en: System foreign key?
da: System-fremmednøgle?

en: System function?
da: System-funktion?

en: System index?
da: System-indeks?

en: System language?
da: Systemsprog?

en: System objects will not be removed from the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
da: Systemobjekter fjernes ikke fra objekttræet, før en genopfriskning er sket.
    Luk alle forbindelser nu?

en: System objects will not show in the the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
da: Systemobjekter vises ikke fra objekttræet, før en genopfriskning er sket.
    Luk alle forbindelser nu?

en: System operator class?
da: System-operatorklasse?

en: System operator?
da: System-operator?

en: System rule?
da: System-regel?

en: System schema?
da: System-schema?

en: System sequence?
da: System-sekvens?

en: System table?
da: System-tabel?

en: System trigger?
da: System-trigger?

en: System type?
da: System-type?

en: System view?
da: System-view?

en: Table
da: Tabel

en: Table Size
da: Tabelstr.

en: Tables
da: Tabeller

en: Tables/Views
da: Tabeller/views

en: Tablespace Size
da: Tablespace str.

en: Target encoding
da: Mål-indkodning

en: Target type
da: Måltype

en: Template
da: Skabelon

en: Terminate
da: Luk

en: Terminate process
da: Luk proces

en: Terminate process?
da: Luk proces?

en: The PostgreSQL server must be at least version %2.1f!
da: PostgreSQL serveren skal have mindst version %2.1f!

en: The PostgreSQL server's version string.
da: PostgreSQL serverens versionsstreng.

en: The PostgreSQL version number.
da: PostgreSQL versionsnummer.

en: The hostname or TCP/IP address of the server.
da: Værtsnavn eller TCP/IP-adresse for serveren.

en: The initial database used when connecting to the server.
da: Initielle database benyttet ved servertilslutning.

en: The last OID used by the server.
da: Sidste OID brugt af serveren.

en: The maximum of %ld rows is exceeded (total %ld).
da: Maksimale %ld rækker overskredet (totalt %ld).

en: The password could not be changed!
da: Kodeordet kunne ikke ændres!

en: The port number the server is listening on.
da: Portnummeret, som serveren lytter på.

en: The text %s has changed.
da: Teksten %s er ændret.

en: The text %s has changed.
    Do you want to save changes?
da: Teksten %s er ændret.
    Vil du gemme ændringer?

en: The username used when connecting to the server.
da: Brugernavn til anvendelse ved servertilslutning.

en: There is nothing in the SQL pane to save!
da: Der er intet i SQL-panelet at gemme!

en: There is unsaved data in a row.
    Do you want to store to the database?
da: Der er ikke-gemte data i rækken.
    Vil du gemme til databasen?

en: This query will return %d results.
    Load all results?
da: Denne forespørgsel vil returnere %d resultater.
    Hent alle resultater?

en: This software is released under the Artistic License.
da: Dette programmel er udgivet under the Artistic License.

en: Time offset
da: Tids-offset

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: To
da: Til

en: Toast Blocks Hit
da: Ramte 'toast'-blokke

en: Toast Blocks Read
da: Læste 'toast'-blokke

en: Toast Index Blocks Hit
da: Ramte 'toast'-indeksblokke

en: Toast Index Blocks Read
da: Læste 'toast'-indeksblokke

en: Total %ld rows.
da: Totalt %ld rækker.

en: Total query runtime:
da: Totale forespørgselskøretid:

en: Trigger Function
da: Trigger-funktion

en: Trigger Functions
da: Trigger-funktioner

en: Trigger function
da: Trigger-funktion

en: Trusted
da: Betroet

en: Trusted?
da: Betroet?

en: Try switching it to the lefthand side in one
    or more relationships.
da: Prøv at bytte rundt på den venstre side i en
    eller flere relationer.

en: Trying to drop system object
da: Prøver at nedlægge systemobjekt

en: Tuples Deleted
da: Slettede tupler

en: Tuples Inserted
da: Indsatte tupler

en: Tuples Updated
da: Ændrede tupler

en: Tuples deleted
da: Slettede tupler

en: Tuples inserted
da: Indsatte tupler

en: Tuples updated
da: Ændrede tupler

en: Types
da: Typer

en: Uncheck all
da: Fravælg alle

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo change of data.
da: Fortryd ændring af data.

en: Undo last action
da: Fortryd seneste handling

en: Unexpected empty cache line: dataSet already closed.
da: Uventet tom cache-linje: dataSet allerede lukket.

en: Unique
da: Unik

en: Unique?
da: Unik?

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown find dialog event!
da: Ukendt find dialog hændelse!

en: Unsaved data
da: Ikke-gemte data

en: Up since
da: Oppe siden

en: Update catalogs?
da: Opdatér kataloger?

en: User
da: Bruger

en: User ID
da: Bruger ID

en: User Privileges
da: Brugerrettigheder

en: User can create databases
da: Bruger kan oprette databaser

en: User can create users
da: Bruger kan oprette brugere

en: User language
da: Brugersprog

en: User/Group
da: Bruger/gruppe

en: Username
da: Brugernavn

en: Users
da: Brugere

en: VACUUM options
da: VACUUM tilvalg

en: Validate
da: Validér

en: Validate the syntax of the filter string.
da: Validér syntaks for filterstrengen.

en: Validating filter string
da: Validér filterstreng

en: Value
da: Værdi

en: Variable
da: Variabel

en: Variable Name
da: Variabel-navn

en: Variable Value
da: Variabel-værdi

en: Variables
da: Variable

en: Verbose
da: Ordrig

en: Verbose messages
da: Ordrige beskeder

en: Version number
da: Versionsnummer

en: Version string
da: Versionsstreng

en: View &Data
da: Vis &data

en: View Data
da: Vis data

en: View Data Options
da: Vis data-tilvalg

en: View F&iltered Data
da: Vis filtrerede &data

en: View Filtered Data
da: Vis filtrerede data

en: View the data in the selected object.
da: Vis data i valgte objekt.

en: Volatility
da: Omskiftelighed

en: Warning:
da: Advarsel:

en: With OIDs
da: Med OIDer

en: Writing data.
da: Skriver data.

en: Yes
da: Ja

en: You cannot join on the asterisk.
da: Du kan ikke join'e på asterisken.

en: You cannot leave both the column and expression blank.
    
    Click 'OK' to insert a default function into the expression.
da: Du kan ikke efterlade både kolonne og udtryk blankt.
    
    Klik 'OK' for at indsætte en standard-funktion i udtrykket.

en: You must add at least on column.
da: Tilføj mindst én kolonne.

en: You must redraw your joins so that "%s"
    does not appear on the righthand side 
    more than once.
da: Reformulér dine joins således at "%s"
    ikke viser sig på den højre side 
    mere end én gang.

en: You must select a server before changing your password!
da: Vælg en server før du ændrer dit kodeord!

en: You must select one column from the left table and one column from the right table.
da: Vælg en kolonne fra den venstre tabel og én for den højre.

en: aborting.
da: annullerer.

en: all columns
da: alle kolonner

en: allow
da: tillad

en: daily
da: daglig

en: disable
da: deaktivér

en: member
da: medlem

en: monthly
da: månedlig

en: need password
da: kodeord kræves

en: no quoting
da: ingen citering

en: not counted
da: ikke talt

en: not encrypted
da: ikke krypteret

en: not member
da: ikke medlem

en: only strings
da: kun strenge

en: pgAdmin III &FAQ
da: pgAdmin III ´&FAQ

en: pgAdmin III Query
da: pgAdmin III forespørgsel

en: pgServer object didn't initialise because the user aborted.
da: pgServer objekt initialiserede ikke fordi bruger afbrød.

en: pgadmin:Logfile rotated.
da: pgadmin: Logfil roteret.

en: prefer
da: foretræk

en: ready
da: klar

en: repeat
da: gentag

en: require
da: kræv

en: weekly
da: ugentlig

en: yearly
da: årlig
