pgadmin3 - en to hi translation catalogue (103 entries)

en:  current
hi: प्रचलित

en:  dependencies
hi: संभावी परिसम्पत्ति

en:  dependents
hi: आश्रित

en:  properties
hi: गुणधर्म

en:  statistics
hi: आंकड़े

en: %d seconds
hi: %d सैकंड्स

en: &Tip of the Day
hi: &आज का संदेश

en: &Tip of the day
hi: &आज का संदेश

en: &Tip of the day...
hi: &आज का संदेश...

en: 0 Secs
hi: 0 सेकंड

en: 1 second
hi: 1 सेकंड

en: 10th
hi: दसवाँ

en: 11th
hi: ग्यार्वां

en: 12th
hi: बार्वां

en: 13th
hi: तेर्वां

en: 14th
hi: चौदहवां

en: 15th
hi: पन्द्रवां

en: 16th
hi: सोल्वां

en: 17th
hi: सत्रवां

en: 18th
hi: अठ्ठार्वां

en: 19th
hi: उन्नीस्वां

en: 1st
hi: पहला

en: 20th
hi: बीस्वां

en: 21st
hi: इक्कीसवां

en: 22nd
hi: बाईस्वां

en: 23rd
hi: तेइस्वां

en: 24th
hi: चौबीसवां

en: 25th
hi: पच्चीस्वां

en: 26th
hi: छब्बीस्वान

en: 27th
hi: सत्ताईस्वां

en: 28th
hi: अठ्ठाईस्वां

en: 29th
hi: उन्नत्तीस्वां

en: 2nd
hi: दूसरा

en: 30th
hi: तीस्वां

en: 31st
hi: इक्कत्तीस्वान

en: 3rd
hi: तीसरा

en: 4th
hi: चौथा

en: 5th
hi: पांच्वा

en: 6th
hi: छठा

en: 7th
hi: सातवाँ

en: 8th
hi: आठवाँ

en: 9th
hi: नवां

en: The password could not be changed!
hi: पासवर्ड नहीं बदला जा सका!

en: The passwords entered do not match!
hi: डाले गए पासवर्ड मेल नहीं खाते!

en: The port number the server is listening on.
hi: पोर्ट संख्या जिसपर सर्वर चालित है

en: Thursday
hi: ब्रह्स्पतिवार

en: Time
hi: समय

en: Tool bar
hi: टूल बार

en: Toolbar
hi: टूलबार

en: Trusted
hi: विश्वस्नीय

en: Trusted?
hi: विश्वस्नीय?

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Undo
hi: अकार्य करना

en: Undo change of data.
hi: बदले आँकड़ों को फेर देना

en: Undo last action
hi: पिछले कार्य को फेर देना

en: Unique
hi: अपूर्व

en: Unique?
hi: अपूर्व?

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Unknown SSL mode:
hi: अज्ञात SSL विधि:

en: Unknown find dialog event!
hi: अज्ञात खोज संवाद घटना!

en: Unknown option
hi: अज्ञात विकल्प

en: Validate
hi: पुष्ट करना

en: Validator
hi: पुष्ट करने वाला

en: Value
hi: मूल्य

en: Value changed
hi: मूल्य बदल गया है

en: Variable Name
hi: परिवर्तनीय नाम

en: Views
hi: व्यूस

en: WARNING:
hi: चेतावनी:

en: WARNING: %s
hi: चेतावनी:%s

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Warning:
hi: चेतावनी:

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Week Days
hi: सप्ताह के दिन

en: Weekdays
hi: सप्ताह के दिन

en: Whole word
hi: पूरा शब्द

en: With OIDs
hi:  OIDs के साथ

en: Yes
hi: हाँ

en: You cannot join on the asterisk.
hi: आप तारक चिन्ह पर मिल नहीं पाएँगे.

en: You cannot leave both the column and expression blank.
    
    Click 'OK' to insert a default function into the expression.
hi: आप स्तम्भ और वाक्य-रीति दोनों को खाली नहीं छोड़ सकते.
    
    कृपया प्रारंभिक प्रकार्य को वाक्य-रीति मैं डालने के लिए 'OK' दबाएँ.

en: You must add at least on column.
hi: कम से कम एक स्तम्भ जोडिए

en: You must redraw your joins so that "%s"
    does not appear on the righthand side 
    more than once.
hi: कृपया इन जोइनों को दुबारा बनायें जिससे की "%s"
    दाहिने हाथ पर एक से ज़्यादा 
    बार न हो .

en: You must select a server before changing your password!
hi: कृपया पासवर्ड चुनने से पहले एक सर्वर चुन ले!

en: all columns
hi: सारे कालम

en: allow
hi: होने देना

en: char
hi: केर

en: daily
hi: रोज़

en: double
hi: डबल

en: favourite
hi: मनपसंद

en: listens
hi: सुनना

en: member
hi: सदस्य

en: member in
hi: सदस्य में

en: monthly
hi: मासिक

en: need password
hi: पासवर्ड ज़रूरी है

en: none
hi: कोई नहीं

en: ready
hi: तय्यार

en: repeat
hi: दोह्-राना

en: require
hi: जरूरि

en: running
hi: चलीत

en: single
hi: अकेला

en: unknown
hi: अंजान

en: unset
hi: निर्धारित मूल्य बदल देना

en: weekly
hi: साप्ताहिक

en: yearly
hi: सालाना
