pgadmin3 1.12 - en to it translation catalogue (2539 entries)

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
it: 
    Ricevuta una notifica asincrona di «%s» dal backend con pid %d

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
       Data: %s
it: 
    Ricevuta una notifica asincrona di «%s» dal backend con pid %d
       Contenuto: %s

en: 
    Cancelled.
it: 
    Annullato.

en: 
    Retrieve all rows anyway?
it: 
    Scaricare comunque tutte le righe?

en: 
    Start dependent services too?
it: 
    Avviare anche i servizi dipendenti?

en: 
    Stop dependent services?
it: 
    Arrestare i servizi dipendenti?

en:  - %s on %s (%s:%d)
it:  - %s su %s (%s:%d)

en:  - Browser
it: . Browser

en:  - Configuration Editor
it:  - Editor di configurazione

en:  - Edit Grid
it:  - Griglia di modifica

en:  - Execution Tool
it:  - Strumento per l'esecuzione

en:  - Query Tool
it:  - Strumento per le interrogazioni

en:  - Server Status
it:  - Stato del server

en:  Configuration read from %s
it:  Configurazione letta da %s

en:  Configuration written to %s
it:  Configurazione scritta su %s

en:  Connection broken.
it:  Connessione interrotta.

en:  Done.
it:  Fatto.

en:  Failed.
it:  Fallito.

en:  INSTALL <serviceName> [options] <connect-string>
it:  INSTALL <nomeservizio> [opzioni] <stringa-connessione>

en:  REMOVE <serviceName>
it:  REMOVE <nomeservizio>

en:  Retrieving Role owned objects
it:  Richiamo degli oggetti di proprietà del ruolo

en:  Retrieving tablespace usage
it:  Verifica dell'utilizzo dei tablespace

en:  Retrieving user owned objects
it:  Richiamo degli oggetti di proprietà dell'utente

en:  [options] <connect-string>
it:  [opzioni] <stringa-connessione>

en:  current
it:  attuale

en:  dependencies
it:  dipendenze

en:  dependents
it:  dipendenti

en:  properties
it:  proprietà

en:  statistics
it:  statistiche

en: $$ quoting
it: virgolettare con $$

en: %.2f secs
it: %.2f sec

en: %d replacement made. | %d replacements made.
it[0]: %d sostituzione effettuata.
it[1]: %d sostituzioni effettuate.

en: %d replacements made.
it: %d sostituzioni effettuate.

en: %d row affected. | %d rows affected.
it[0]: %d riga coinvolta.
it[1]: %d righe coinvolte.

en: %d row retrieved. | %d rows retrieved.
it[0]: %d riga scaricata.
it[1]: %d righe scaricate.

en: %d row. | %d rows.
it[0]: %d riga.
it[1]: %d righe.

en: %d rows affected.
it: %d righe coinvolte.

en: %d rows copied to clipboard.
it: %d righe copiate negli appunti.

en: %d rows retrieved.
it: %d righe scaricate.

en: %d rows.
it: %d righe.

en: %d seconds
it: %d secondi

en: %i row | %i rows
it[0]: %i riga
it[1]: %i righe

en: %i rows
it: %i righe

en: %ld  rows not retrieved.
it: %ld  righe non scaricate.

en: %ld of %ld rows
it: %ld su %ld righe

en: %ld row retrieved. | %ld rows retrieved.
it[0]: %ld riga scaricata.
it[1]: %ld righe scaricate.

en: %ld rows retrieved.
it: %ld righe scaricate.

en: %s (%d asynchronous notification received). | %s (%d asynchronous notifications received).
it[0]: %s (%d notifica asincrona ricevuta).
it[1]: %s (%d notifiche asincrone ricevute).

en: %s (%d asynchronous notifications received).
it: %s (%d notifiche asincrone ricevute).

en: %s DDL report - %s
it: %s riepilogo DDL - %s

en: %s Data dictionary report - %s
it: %s riepilogo del dizionario dati - %s

en: %s dependencies report - %s
it: %s riepilogo dipendenze - %s

en: %s dependents report - %s
it: %s riepilogo dipendenti - %s

en: %s list report
it: riepilogo elenco %s

en: %s on %s:%d
it: %s su %s:%d

en: %s on %s@%s:%d
it: %s su %s@%s:%d

en: %s on <localpipe>
it: %s su <localpipe>

en: %s on local socket
it: %s su socket locale

en: %s properties report - %s
it: %s riepilogo proprietà - %s

en: %s statistics report - %s
it: %s riepilogo statistiche - %s

en: &About
it: Inform&azioni

en: &About...
it: Inform&azioni...

en: &Activity	Ctrl-Alt-A
it: &Attività	Ctrl-Alt-A

en: &Add
it: &Aggiungi

en: &Add %s to query
it: &Aggiungi %s all'interrogazione

en: &Add Server...
it: &Aggiungi server...

en: &Add Table/View...
it: &Aggiungi tabella/vista...

en: &Apply
it: &Applica

en: &Auto indent
it: Rientro &automatico

en: &Backup globals...
it: &Backup globali ...

en: &Bug Report
it: Segnala un &bug

en: &Bugreport
it: Segnala un &bug

en: &Cancel
it: A&nnulla

en: &Cancel	Alt-Break
it: A&nnulla	Alt-Interr

en: &Close
it: &Chiudi

en: &Close Table/View
it: &Chiudi tabella/vista

en: &Configuration Help	F1
it: Aiuto sulla &configurazione	F1

en: &Connect
it: &Connetti

en: &Connect...
it: &Connetti...

en: &Copy
it: &Copia

en: &Copy	Ctrl-C
it: &Copia	Ctrl-C

en: &Count
it: &Conta

en: &Create
it: &Crea

en: &Create...
it: &Crea...

en: &DDL report
it: Riepilogo &DDL

en: &Data dictionary report
it: Riepilogo &dizionario dati

en: &Database bar
it: Barra dei &database

en: &Database bar	Ctrl-Alt-B
it: Barra dei &database	Ctrl-Alt-B

en: &Database bar	Ctrl-Alt-D
it: Barra dei &database	Ctrl-Alt-D

en: &Debug (not recommended for normal use)
it: &Debug (non raccomandato per uso normale)

en: &Debugging
it: Effettua il &debug

en: &Default
it: Pre&definito

en: &Default view
it: Vista pre&definita

en: &Default view	Ctrl-Alt-V
it: Vista pre&definita	Ctrl-Alt-V

en: &Delete
it: Elimina

en: &Delete	DEL
it: Elimina	Canc

en: &Delete	Del
it: Elimina	Canc

en: &Delete Join
it: Elimina Join

en: &Delete Table
it: Elimina tabella

en: &Delete/Drop
it: Elimina/Drop

en: &Delete/Drop	Del
it: Elimina/Drop	Canc

en: &Dependencies report
it: Riepilogo &dipendenze

en: &Dependents report
it: Riepilogo &dipendenti

en: &Deselect All
it: &Deseleziona tutto

en: &Disconnect
it: &Disconnetti

en: &Display
it: &Visualizza

en: &Display objects
it: &Mostra oggetti

en: &Do not use a stylesheet
it: &Non usare nessun foglio di stile

en: &Drop
it: &Elimina

en: &Edit
it: Modifica

en: &Edit grid help
it: Aiuto della griglia di &modifica

en: &Embed an external stylesheet (specified file must exist)
it: Incorporare un foglio di stile esterno (il file specificato deve esistere)

en: &Embed the default stylesheet
it: Incorporare il foglio di stile predefinito

en: &EnterpriseDB Help
it: Guida di &EnterpriseDB

en: &Errors only
it: Solo &errori

en: &Execute
it: &Esegui

en: &Execute	F5
it: &Esegui	F5

en: &Export
it: &Esporta

en: &Export...
it: &Esporta...

en: &Extended index statistics
it: Statistiche &estese sugli indici

en: &Extended statistics
it: Statistiche &estese

en: &Extended table statistics
it: Statistiche &estese sulle tabelle

en: &FK Index check
it: Verifica indice &FK

en: &Favourites
it: Pre&feriti

en: &Find
it: Trova

en: &Find	Ctrl-F
it: Trova	Ctrl-F

en: &Find and Replace	Ctrl-F
it: Trova e sostituisci	Ctrl-F

en: &Fix it!
it: Correggi!

en: &From database
it: Database di partenza

en: &Greenplum Database Help
it: Guida per il database &Greenplum

en: &Help
it: Aiuto

en: &Help contents
it: Sommario

en: &Help...
it: Aiuto...

en: &Indent guides
it: Guide del r&ientro automatico

en: &Join To...
it: &Join con...

en: &Limit bar
it: Barra dei &limiti

en: &Limit bar	Ctrl-Alt-L
it: Barra dei &limiti	Ctrl-Alt-L

en: &Line ends
it: &Fine riga

en: &Line number
it: Numero di riga

en: &Link to an external stylesheet
it: Co&llegamento ad un foglio di stile esterno

en: &Locks	Ctrl-Alt-L
it: &Lock	Ctrl-Alt-L

en: &Lower case	Ctrl-Shift-U
it: Minuscolo	Ctrl-Shift-U

en: &Macros
it: &Macro

en: &Maintenance
it: &Gestione

en: &Maintenance...
it: Gestione...

en: &New window	Ctrl-N
it: &Nuova finestra	Ctrl-N

en: &No logging
it: &Nessun log

en: &Object browser
it: Esploratore degli oggetti

en: &Object browser	Ctrl-Alt-O
it: Esploratore degli &oggetti	Ctrl-Alt-O

en: &Object list report
it: Riepilogo lista oggetti

en: &Open...
it: &Apri...

en: &Open...	Ctrl-O
it: &Apri...	Ctrl-O

en: &Options...
it: &Opzioni...

en: &Output pane
it: Pannello di &output

en: &Output pane	Ctrl-Alt-O
it: Pannello di &output	Ctrl-Alt-O

en: &Paste
it: &Incolla

en: &Paste	Ctrl-V
it: &Incolla	Ctrl-V

en: &Plugins
it: Estensioni

en: &PostgreSQL Help
it: Guida di &PostgreSQL

en: &Properties
it: &Proprietà

en: &Properties report
it: Riepilogo delle &proprietà

en: &Properties...
it: &Proprietà...

en: &Query
it: &Interrogazione

en: &Query Analyzer
it: Analizzatore di &interrogazioni

en: &Query Builder
it: Costruttore di &interrogazioni

en: &Query tool
it: Strumento per le &interrogazioni

en: &Query tool	Ctrl-E
it: Strumento per le &interrogazioni	Ctrl-E

en: &Quick report...
it: Segnalazione veloce...

en: &Reassign objects to
it: Riassegna oggetti a

en: &Recent files
it: File &recenti

en: &Redo	Ctrl-Y
it: &Ripeti	Ctrl-Y

en: &Refresh
it: Aggiorna

en: &Refresh	F5
it: Aggio&rna	F5

en: &Remove
it: &Rimozione

en: &Remove Filter
it: &Rimozione filtro

en: &Remove Sort
it: &Rimozione ordinamento

en: &Replace
it: Sostitui&re

en: &Replace	Ctrl-R
it: &Sostituisci	Ctrl-R

en: &Reports
it: &Riepiloghi

en: &Restore
it: &Ripristino

en: &Restore...
it: &Ripristino...

en: &Run now
it: &Esegui adesso

en: &SQL Help	F1
it: Aiuto &SQL	F1

en: &SQL pane
it: Riquadro &SQL

en: &SQL pane	Ctrl-Alt-S
it: Riquadro &SQL	Ctrl-Alt-S

en: &Save
it: &Salva

en: &Save	Ctrl-S
it: &Salva	Ctrl-S

en: &Save Definition...
it: &Salva definizione...

en: &Save definition...
it: &Salva definizione...

en: &Server Status
it: Stato del &server

en: &Set Alias for table
it: Imposta alias per tabella

en: &Set breakpoint
it: &Imposta breakpoint

en: &Show line ends
it: &Mostra fine riga

en: &Show whitespace
it: &Mostra spazi

en: &Slony Help
it: Guida &Slony

en: &Sort / Filter ...
it: &Ordina/Filtra...

en: &Sort/filter...
it: &Ordina/Filtra...

en: &Stack pane	Ctrl-Alt-S
it: Riquadro &stack	Ctrl-Alt-S

en: &Statistics report
it: Riepilogo &statistiche

en: &System Objects
it: Oggetti di &sistema

en: &System objects
it: Oggetti di &sistema

en: &Tip of the Day
it: Suggerimen&to del giorno

en: &Tip of the day
it: Suggerimen&to del giorno

en: &Tip of the day...
it: Suggerimen&to del giorno...

en: &Tool bar
it: Barra degli s&trumenti

en: &Tool bar	Ctrl-Alt-T
it: Barra degli s&trumenti	Ctrl-Alt-T

en: &Tools
it: S&trumenti

en: &Transactions	Ctrl-Alt-T
it: &Transazioni	Ctrl-Alt-T

en: &Truncate
it: &Tronca

en: &Undo	Ctrl-Z
it: Ann&ulla	Ctrl-Z

en: &Upper case	Ctrl-U
it: Maiuscolo	Ctrl-U

en: &View
it: &Visualizza

en: &Whitespace
it: Spazi

en: &Word wrap
it: A &capo automatico

en: &XSLT Process the XML data
it: &XSLT processa i dati XML

en: &Yes
it: &Sì

en: '%s' is not a valid identifier. It must start with A-Z or a-z or _ and can contain A-Z and a-z and 0-9 and _.
it: '%s' non è un identificatore valido. Esso deve cominciare con A-Z o a-z o _ e può contenere A-Z e a-z e 0-9 e _.

en: (binary compatible)
it: (compatibilità binaria)

en: * Inherited columns from %s.
it: * Colonne derivate da %s.

en: -- Execute replicated using cluster "%s", set %ld
it: -- Esecuzione replicata usando il cluster «%s», insieme %ld

en: -- Executing pgScript
it: -- esecuzione di pgScript

en: -- Executing query:
it: -- Interrogazione in esecuzione:

en: -- Use the installation wizard
    -- to generate the Slony-I replication cluster.
it: -- Utilizzare l'assistente per l'installazione
    -- per generare un cluster di replicazione Slony-I

en: -- definition incomplete
it: -- definizione incompleta

en: -- nothing to change
it: -- nulla da cambiare

en: -d <displayname>
it: -d <nomedisplay>

en: -f run in the foreground (do not detach from the terminal)
it: -f esegue in primo piano (non si scollega dal terminale)

en: -l <logging verbosity (ERROR=0, WARNING=1, DEBUG=2, default 0)>
it: -l <livello di log (ERROR=0, WARNING=1, DEBUG=2,  predefinito 0)>

en: -r <retry period after connection abort in seconds (>=10, default 30)>
it: -r <periodo di attesa prima di annullare la connessione, in secondi (>=10, predefinito 30)>

en: -s <log file (messages are logged to STDOUT if not specified>
it: -s <file di log (altrimenti i messaggi vanno su «stdout»)

en: -t <poll time interval in seconds (default 10)>
it: -r <periodo di «poll», in secondi (predefinito 10)>

en: -u <user or DOMAIN\user>
it: -u <utente o DOMINIO\utente>

en: 0 Secs
it: 0 secondi

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 1 second
it: 1 secondo

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 10 seconds
it: 10 secondi

en: 100 rows
it: 100 righe

en: 1000 rows
it: 1000 righe

en: 10th
it: 10º

en: 11th
it: 11º

en: 12th
it: 12º

en: 13th
it: 13º

en: 14th
it: 14º

en: 15th
it: 15º

en: 16th
it: 16º

en: 17th
it: 17º

en: 18th
it: 18º

en: 19th
it: 19º

en: 1st
it: 1º

en: 20th
it: 20º

en: 21st
it: 21º

en: 22nd
it: 22º

en: 23rd
it: 23º

en: 24th
it: 24º

en: 25th
it: 25º

en: 26th
it: 26º

en: 27th
it: 27º

en: 28th
it: 28º

en: 29th
it: 29º

en: 2nd
it: 2º

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: 30 seconds
it: 30 secondi

en: 30th
it: 30º

en: 31st
it: 31º

en: 3rd
it: 3º

en: 4th
it: 4º

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 5 seconds
it: 5 secondi

en: 500 rows
it: 500 righe

en: 5th
it: 5º

en: 6th
it: 6º

en: 7th
it: 7º

en: 8th
it: 8º

en: 9th
it: 9º

en: : Notebook not found.
    Prepare to crash!
it: : Notebook non trovato.
    Prepararsi al crash!

en: < operator
it: operatore <

en: <Binary data>
it: <Dati binari>

en: <any>
it: <qualsiasi>

en: <binary data>
it: <dati binari>

en: <empty string>
it: <stringa vuota>

en: <html><body>Loading %s</body></html>
it: <html><body>Caricamento %s</body></html>

en: <new connection>
it: <nuova connessione>

en: <new sequence>
it: <nuova sequenza>

en: <no primary key>
it: <nessuna chiave primaria>

en: <none>
it: <nessuno>

en: > operator
it: operatore >

en: @@@pgAdmin internal: Translated string count
it: @@@pgAdmin internal: conteggio di stringhe tradotte

en: A cancel signal was sent to the selected server process(es).
it: Il segnale di annullamento è stato inviato al/i processo/i del server.

en: A fatal error has occured:
it: Si è verificato un errore fatale:

en: A fatal error has occurred:
it: Si è verificato un errore fatale:

en: A folder with the specified name already exists.
it: Una cartella con il nome specificato esiste già.

en: A new program version is available and a very long string it is
it: Una nuova versione del programma è disponibile, ma la versione è molto lunga

en: A query is running. Do you wish to cancel it?
it: Una interrogazione è in corso. La si vuole annullare?

en: A terminate signal was sent to the selected server process(es).
it: Il segnale di terminazione è stato inviato al/i processo/i del server.

en: A typed table only has the type's columns. All other columns will be dropped. Are you sure you want to do this?
it: Una tabella tipata ha le sole colonne del tipo associato. Ogni altra colonna verrà eliminata. Si è certi di volerlo fare?

en: Aborted
it: Annullato

en: Accept the current options and close the dialogue.
it: Accettare le opzioni correnti e chiudere la finestra di dialogo.

en: Accept the current settings and close the dialogue.
it: Accettare la configurazione attuale e chiudere la finestra.

en: Access method
it: Metodo di accesso

en: Account expires
it: Scadenza accesso

en: Acks outstanding
it: «ack» pendenti

en: Action
it: Azione

en: Active
it: Attivo

en: Active Process Colour
it: Colore per processo attivo

en: Active threshold
it: Soglia attiva

en: Activity
it: Attività

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Server
it: Aggiungi server

en: Add Tables/Views
it: Aggiungi tabelle/viste

en: Add a connection to a server.
it: Aggiunta di una connessione al server.

en: Add a new Check Constraint.
it: Aggiunta di un nuovo vincolo di tipo «check».

en: Add a new Column.
it: Aggiunta di una nuova colonna.

en: Add a new Foreign Key.
it: Aggiunta di una nuova chiave esterna

en: Add a new Index.
it: Aggiunta di un nuovo indice.

en: Add a new Trigger.
it: Aggiunta di un nuovo «trigger».

en: Add a new Unique Constraint.
it: Aggiunta di un nuovo vincolo di tipo «unique».

en: Add a new criteria line
it: Aggiunta di una nuova riga di criteri

en: Add a new join
it: Aggiunta di una nuova «join»

en: Add a table or view to the datagram.
it: Aggiunta di una tabella o una vista al datagram.

en: Add all columns
it: Aggiungi tutte le colonne

en: Add current query to favourites
it: Aggiungi l'interrogazione corrente ai preferiti

en: Add exception
it: Aggiungi eccezione

en: Add favourite
it: Aggiungi preferito

en: Add favourite...
it: &Aggiungi preferito...

en: Add server
it: Aggiungi server

en: Add the select column for ascending sort.
it: Aggiungi la colonna selezionata per l'ordinamento ascendente.

en: Add the select column for descending sort.
it: Aggiungi la colonna selezionata per l'ordinamento discendente.

en: Add the selected column
it: Aggiungi la colonna selezionata

en: Add/Change
it: Aggiungi/Cambia

en: Address
it: Indirizzo

en: Admin Node
it: Nodo di amministr.

en: Admin node
it: Nodo di amministrazione

en: Admin node ID
it: ID del nodo di amministrazione

en: Agent
it: Agente

en: Aggregate
it: Aggregazione

en: Aggregates
it: Aggregazioni

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutto

en: All type's columns will be dropped. Are you sure you want to do this?
it: Tutte le colonne del tipo verranno cancellate. Certi di voler proseguire?

en: Allocating existing connection to database %s
it: Allocazione di una connessione esistente al database %s

en: Allocating new connection to database %s
it: Allocazione di una nuova connessione al database %s

en: Allow connections?
it: Permettere connessioni?

en: Altered
it: Modificato

en: An error has occured:
it: Si è verificato un errore:

en: An error has occurred:
it: Si è verificato un errore:

en: An error occured executing the second stage SQL statement.
    
    Changes may have been partially applied.
it: C'è stato un errore durante l'esecuzione della seconda parte dello statement SQL.
    Le modifiche potrebbero essere state applicate solo parzialmente.

en: An exception already exists for any time on this date!
it: È già presente una eccezione per qualsiasi orario in questa data!

en: An exception already exists for this time on any date!
it: È già presente una eccezione per quest'orario in una data qualsiasi!

en: An invalid EnterpriseDB help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
it: È stato specificato un percorso errato per la documentazione di EnterpriseDB.
    
    Inserire un altro nome di file, una directory o un URL oppure lasciare bianco.

en: An invalid GreenplumDB help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
it: È stato specificato un percorso errato per la documentazione di GreenplumDB.
    
    Inserire un altro nome di file, una directory o un URL oppure lasciare bianco.

en: An invalid PostgreSQL help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
it: È stato specificato un percorso errato per la documentazione di PostgreSQL.
    
    Inserire un altro nome di file, una directory o un URL oppure lasciare bianco.

en: An invalid Slony help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
it: È stato specificato un percorso errato per la documentazione di Slony.
    
    Inserire un altro nome di file, una directory o un URL oppure lasciare bianco.

en: An updated translation is available
it: È disponibile una traduzione aggiornata

en: Analyze
it: Analizza

en: Any day of the week
it: Qualsiasi giorno della settimana

en: Append a DESCENDING sort condition based on this column
it: Aggiunge una condizione di ordinamento DISCENDENTE su questa colonna

en: Append an ASCENDING sort condition based on this column
it: Aggiunge una condizione di ordinamento ASCENDENTE su questa colonna

en: Application name
it: Nome dell'applicazione

en: Apply
it: Applica

en: Apply a filter and view the data in the selected object.
it: Applica il filtro e visualizza i dati dell'oggetto selezionato.

en: April
it: Aprile

en: Are you sure the logfile should be rotated?
it: Sicuri di voler ruotare i file di log?

en: Are you sure you want to delete the
it: Sicuri di voler cancellare

en: Are you sure you want to delete the favourite '%s'?
it: Sicuri di voler cancellare il preferito «%s»?

en: Are you sure you want to delete the folder '%s'?
it: Sicuri di voler cancellare la cartella «%s»?

en: Are you sure you want trigger the server to reload its configuration?
it: Sicuri di voler fare in modo che il server ricarichi la configurazione?

en: Are you sure you wish shutdown this server?
it: Sicuri di voler spegnere questo server?

en: Are you sure you wish to abort the debugging session?
    This will abort the function currently being debugged.
it: Sicuri di voler interrompere la sessione di debug?
    Questo interromperà la funzione attualmente in debug.

en: Are you sure you wish to cancel the selected query(s)?
it: Sicuri di voler annullare l'interrogazione selezionata/e?

en: Are you sure you wish to cancel your edit?
it: Sicuri di voler annullare la modifica?

en: Are you sure you wish to commit the selected prepared transactions?
it: Sicuri di voler fare il «commit» delle transazioni selezionate?

en: Are you sure you wish to delete the %d selected rows?
it: Sicuri di voler eliminare le %d righe selezionate?

en: Are you sure you wish to delete the selected row(s)?
it: Sicuri di voler eliminare le righe selezionate?

en: Are you sure you wish to delete the selected row? | Are you sure you wish to delete the %d selected rows?
it[0]: Sicuri di voler eliminare la riga selezionata?
it[1]: Sicuri di voler eliminare le righe selezionate?

en: Are you sure you wish to disable all triggers on this table?
it: Sicuri di voler disabilitare tutti i trigger da questa tabella?

en: Are you sure you wish to drop %s "%s"?
it: Sicuri di voler rimuovere %s «%s»?

en: Are you sure you wish to drop %s %s including all objects that depend on it?
it: Sicuri di voler rimuovere %s %s compresi tutti gli oggetti che dipendono da esso?

en: Are you sure you wish to drop %s %s?
it: Sicuri di voler rimuovere %s %s?

en: Are you sure you wish to drop all objects owned by the selected role?
it: Sicuri di voler eliminare tutti gli oggetti di proprietà del ruolo selezionato?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects including all objects that depend on them?
it: Sicuri di voler rimuovere questi oggetti e tutti quelli che dipendono da essi?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects?
it: Sicuri di voler rimuovere questi oggetti?

en: Are you sure you wish to enable all triggers on this table?
it: Sicuri di voler abilitare tutti i trigger da questa tabella?

en: Are you sure you wish to reassign all objects owned by the selected role?
it: Sicuri di voler riassegnare ogni oggetto di proprietà del ruolo selezionato?

en: Are you sure you wish to remove the selected column?
it: Sicuri di voler eliminare la colonna selezionata?

en: Are you sure you wish to remove the selected constraint?
it: Sicuri di voler rimuovere il vincolo selezionato?

en: Are you sure you wish to remove the selected table?
it: Sicuri di voler eliminare la tabella selezionata?

en: Are you sure you wish to rollback the selected prepared transactions?
it: Sicuri di voler fare il «rollback» delle transazioni selezionate?

en: Are you sure you wish to run a backup to this file again?
it: Sicuri di voler nuovamente eseguire il backup su questo file?

en: Are you sure you wish to run a restore from this file again?
it: Sicuri di voler nuovamente effettuare un ripristino da questo file?

en: Are you sure you wish to shutdown this server?
it: Sicuri di voler spegnere questo server?

en: Are you sure you wish to terminate the selected server process(es)?
it: Sicuri di voler terminare i processi server selezionati?

en: Are you sure you wish to truncate this table and all tables that have foreign key references to this table?
    
    WARNING: This action will delete ALL data in the table!
it: Sicuri di voler troncare questa tabella e ogni tabella che ha chiavi esterne che puntano a questa?
    
    ATTENZIONE: questa azione cancellerà OGNI dato dalla tabella!

en: Are you sure you wish to truncate this table and all tables that have foreign key references to this table?
    
    WARNING: This action will delete ALL data in the tables!
it: Sicuri di voler troncare questa tabella e ogni tabella che ha chiavi esterne che puntano a questa?
    
    ATTENZIONE: questa azione cancellerà OGNI dato dalle tabelle!

en: Are you sure you wish to truncate this table?
    
    WARNING: This action will delete ALL data in the table!
it: Sicuri di voler troncare questa tabella?
    
    ATTENZIONE: questa azione cancellerà TUTTI i dati dalla tabella!

en: Argument count
it: Numero degli argomenti

en: Argument name
it: Nome argomento

en: Arguments
it: Argomenti

en: Arithmetic Exception - Operation impossible between '%s' and '%s'
it: Eccezione aritmetica - Operazione non possibile tra «%s» e «%s»

en: Ascending
it: Ascendente

en: Assert Exception -
it: Eccezione assert -

en: August
it: Agosto

en: Auto FK index
it: Auto FK indice

en: Auto-vacuum
it: Autovacuum

en: Automatically indent text to the same level as the preceding line
it: Rientro automatico del testo allo stesso livello della riga precedente

en: Available Columns
it: Colonne disponibili

en: Average Leaf Density
it: Densità media alle foglie

en: Average Width
it: Larghezza media

en: Back
it: Indietro

en: Back to previous page.
it: Torna alla pagina precedente.

en: Backend - overridable in individual backend
it: Backend - modificabile su base individuale per backend

en: Backend Access Configuration Editor
it: Editor della configurazione degli accessi al «backend»

en: Backend Configuration Editor
it: Editor della configurazione del «backend»

en: Backend Configuration Hints
it: Suggerimenti sulla configurazione del «backend»

en: Backend start
it: Avvio «backend»

en: Backends
it: «backend»

en: Backup Globals
it: Backup dei «Globals»

en: Backup Server
it: Backup server

en: Backup files (*.backup)|*.backup|All files (*)|*
it: File di backup (*.backup)|*.backup|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Backup files (*.backup)|*.backup|All files (*.*)|*.*
it: File di backup (*.backup)|*.backup|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Backup globals %s %s
it: Backup globali %s %s

en: Backwards
it: All'indietro

en: Base type
it: Tipo base

en: Begin searching at the current cursor position
it: Inizio ricerca alla posizione attuale del cursore

en: Begin searching at the top of the text
it: Inizio ricerca all'inizio del testo

en: Block &Indent	Tab
it: &Indenta blocco	Tab

en: Block &Outdent	Shift-Tab
it: De-indenta blocco	Shift-Tab

en: Blocked Process Colour
it: Colore per il processo bloccato

en: Blocked by
it: Bloccato da

en: Blocks Hit
it: Blocchi riutilizzati

en: Blocks Read
it: Blocchi letti

en: Body
it: Corpo

en: Breakpoint dropped
it: Breakpoint eliminato

en: Browse for a logfile.
it: Sfoglia per un file di log.

en: Browser
it: «Browser»

en: Buffers
it: Buffer

en: C&hange Password...
it: &Cambia password...

en: C&hange password...
it: &Cambia password...

en: C&lear window
it: Pu&lisci finestra

en: CREATE script
it: codice di CREATE

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Data files (*.dat)|*.dat|All files (*)|*
it: File CSV (*.csv)|*.csv|File dati (*.dat)|*.dat|Tutti i file (*.*)|*.*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Data files (*.dat)|*.dat|All files (*.*)|*.*
it: File CSV (*.csv)|*.csv|File dati (*.dat)|*.dat|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Cache
it: Memoria tampone

en: Called?
it: Chiamata?

en: Calls
it: Chiamate

en: Can create database objects
it: Può creare database

en: Can create roles
it: Può creare ruoli

en: Can forward
it: Può proseguire

en: Can login
it: Può accedere

en: Can login?
it: Può accedere?

en: Can modify catalog directly
it: Può modificare direttamente il catalogo

en: Can not open the logfile!
it: Non si può aprire il file di registro!

en: Can't add another column to the query.
it: Impossibile aggiungere un'altra colonna all'interrogazione.

en: Can't edit tables without primary key
it: Impossibile modificare tabelle senza chiave primaria

en: Can't restart node
it: Impossibile riavviare il nodo

en: Can't set breakpoint
it: Impossibile impostare il breakpoint

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel any changes and close the dialogue.
it: Annulla ogni modifica e chiude la finestra.

en: Cancel query
it: Annulla l'interrogazione

en: Cancel query?
it: Annulla l'interrogazione?

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cancelled on user request.
it: Annullato su richiesta dell'utente.

en: Cancelling.
it: Annullamento.

en: Cannot allocate connection - no database specified!
it: Impossibile allocare una connessione - non è stato specificato nessun database!

en: Cannot create breakpoint
it: Impossibile creare il breakpoint

en: Cannot disassociate from controlling TTY
it: Impossibile scollegarsi dal TTY

en: Cannot drop system %s
it: Impossibile cancellare l'oggetto di sistema %s

en: Cannot drop system %s %s.
it: Impossibile cancellare l'oggetto di sistema %s %s.

en: Cannot initialise the networking subsystem!
it: Non si può attivare il sottosistema di rete!

en: Cannot invoke target
it: Impossibile invocare la destinazione

en: Cannot open the logfile!
it: Non si può aprire il file di registro!

en: Cast Exception - Cannot convert '%s' to '%s'
it: Eccezione di CAST - Non è possibile convertire «%s» in «%s»

en: Casts
it: Cast

en: Catalog
it: Catalogo

en: Catalog Object
it: Oggetto catalogo

en: Catalog Objects
it: Oggetti catalogo

en: Catalogs
it: Cataloghi

en: Category
it: Categoria

en: Change
it: Cambio

en: Change Password
it: Cambio Password

en: Change index type?
it: Cambio del tipo dell'indice?

en: Change the selected text to lower case
it: Cambia il testo selezionato in minuscolo

en: Change the selected text to upper case
it: Cambia il testo selezionato in maiuscolo

en: Change your password.
it: Cambia la propria password.

en: Changed
it: Cambiato

en: Changes applied.
it: Cambiamenti applicati.

en: Changes to the display options may not be visible until the browser tree is refreshed.
it: Modifiche alle opzioni di visualizzazione potrebbero non essere attive finché l'albero nel browser non è aggiornato.

en: Changing the 'Show System Objects' option will cause all connections to be closed, and the treeview to be rebuilt.
    
    Are you sure you wish to continue?
it: Cambiare l'opzione 'Mostra oggetti di sistema' farà chiudere tutte le connessioni e farà ricostruire tutte le strutture ad albero.
    
    Si è certi di voler continuare?

en: Changing the index type will cause the column list to be cleared. Do you wish to continue?
it: Cambiare il tipo di indice svuoterà la lista delle colonne. Si è certi di voler continuare?

en: Character type
it: Tipo di carattere

en: Character:
it: Carattere:

en: Check Foreign Key indexes on %s %s
it: Verifica indici per chiavi esterne su %s %s

en: Check all
it: Verifica tutto

en: Check for unbalanced single quote marks in the condition for row #%d.
it: Verifica il bilanciamento delle virgolette singole nella condizione per la riga nº%d.

en: Check online for updates
it: Controllo degli aggiornamenti in linea

en: Checking for jobs to run
it: Controllo delle attività da eseguire

en: Checking server status
it: Controllo dello stato del server

en: Checks existence of foreign key indexes
it: Verifica l'esistenza di indici di chiavi esterne

en: Child columns
it: Colonne figlie

en: Choose the colour
it: Selezionare il colore

en: Choose the operator for comparison.
it: Scegliere l'operatore per il confronto.

en: Clean before restore
it: Pulisci prima di ripristinare

en: Clear
it: Ripulire

en: Clear all breakpoints
it: Azzera tutti i breakpoint

en: Clear all breakpoints	Ctrl+Shift+F9
it: Azzera tutti i breakpoint	Ctrl+Shift+F9

en: Clear edit window
it: Pulisce la finestra di modifica

en: Clear history
it: Pulire cronologia

en: Clear history window.
it: Pulisci la finestra della cronologia.

en: Clear window
it: Pulisci finestra

en: Clearing all connections
it: Cancellare tutte le connessioni?

en: Clearing inactive connections
it: Cancellare le connessione inattive

en: Clearing zombies
it: Pulizia degli zombi

en: Client Access Configuration
it: Configurazione dell'accesso dei client

en: Client Access Configuration Editor
it: Editor della configurazione dell'accesso dei client

en: Client start
it: Avvio client

en: Close
it: Chiudi

en: Close database browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
it: Chiudere il database browser? Se si annulla, gli oggetti visualizzati non saranno quelli corretti.

en: Close debugger
it: Chiusura debugger

en: Close server browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
it: Chiudere il server browser? Se si annulla, gli oggetti visualizzati non saranno quelli corretti.

en: Close the dialog
it: Chiudi il dialogo

en: Close this Window.
it: Chiudi questa finestra.

en: Close this window.
it: Chiudi questa finestra.

en: Cluster "%s", set %ld
it: Cluster «%s», insieme %ld

en: Cluster name
it: Nome del cluster

en: Clustered
it: In cluster

en: Clustered?
it: In cluster?

en: Cmd number
it: Numero comando

en: Co&mment Text	Ctrl-K
it: Co&mmenta testo	Ctrl-K

en: Code
it: Codice

en: Collation
it: «Collation»

en: Colour
it: Colore

en: Colours
it: Colori

en: Column
it: Colonna

en: Column comment
it: Commento della colonna

en: Column definition
it: Definizione della colonna

en: Column name
it: Nome colonna

en: Column names
it: Nome colonne

en: Column not found in pgSet:
it: Colonna non trovata in pgSet:

en: Column not found in pgSet: %s
it: Colonna non trovata in pgSet: %s

en: Column not found in pgSetBase:
it: Colonna non trovata in pgSetBase:

en: Column separator
it: Separatore di colonne

en: Column statistics
it: Statistiche sulla colonna

en: Columns
it: Colonne

en: Command
it: Comando

en: Comment
it: Commento

en: Comment out the selected text
it: Commenta il testo selezionato

en: Commit transaction
it: Commit della transazione

en: Commit transaction?
it: Commit della transazione?

en: Commutator
it: Commutatore

en: Completed job: %s
it: Attività completata: %s

en: Composite
it: Composito

en: Compress Ratio
it: Fattore di compressione

en: Concurrent build?
it: «Build» concorrente?

en: Concurrent execution of pgScripts is not supported at this time.
it: L'esecuzione simultanea di più pgScript non è al momento consentita.

en: Condition
it: Condizione

en: Configuration files (*.conf)|*.conf|All files (*)|*
it: File di configurazione (*.conf)|*.conf|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Configuration files (*.conf)|*.conf|All files (*.*)|*.*
it: File di configurazione (*.conf)|*.conf|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Configuration loaded since
it: Configurazione letta dal

en: Configuration setting "%s"
it: Impostazione della configurazione «%s»

en: Confirm Password
it: Conferma password

en: Confirm delete
it: Confermare eliminazione

en: Confirm deletion
it: Confermare eliminazione

en: Confirm object deletion
it: Confermare l'eliminazione di oggetti

en: Confirm object deletion?
it: Confermare l'eliminazione dell'oggetto?

en: Confirm replace
it: Conferma sostituzione

en: Confirm superuser deletion
it: Confermare l'eliminazione del superutente

en: Conn retry
it: Ritenta conn.

en: Connect info
it: Informazioni sulla connessione

en: Connect now
it: Connetti adesso

en: Connect to Server
it: Connetti a un server

en: Connect to a Server
it: Connetti a un server

en: Connect to the selected server.
it: Connetti al server selezionato.

en: Connected
it: Connesso

en: Connected to
it: Connesso a

en: Connected to %s
it: Connesso a %s

en: Connected to debugger
it: Connetti a un debugger

en: Connected?
it: Connesso?

en: Connecting to
it: Connessione a

en: Connecting to %s
it: Connessione a %s

en: Connecting to database
it: Connessione al database in corso

en: Connecting to database without password
it: Connessione al database senza password

en: Connecting to debugger
it: Connessione al debugger

en: Connecting to debugger...
it: Connessione al debugger in corso

en: Connecting to server %s (%s:%d)
it: Connessione al server %s in corso (%s:%d)

en: Connection
it: Connessione

en: Connection Error
it: Errore di connessione

en: Connection Limit
it: Limite di connessione

en: Connection String
it: Stringa di connessione

en: Connection Type
it: Tipo di connessione

en: Connection broken.
it: Connessione non funzionante.

en: Connection limit
it: Limite connessioni

en: Connection stats: total - %d, free - %d, deleted - %d
it: Statistiche connessioni: totale - %d, libere - %d, eliminate - %d

en: Connection to database %s lost.
it: Connessione al database %s persa.

en: Connection to database broken.
it: Connessione al database non funzionante.

en: Connection to server %s lost.
it: Connessione al server %s persa.

en: Connector
it: Connettore

en: Constraint
it: Vincolo

en: Constraint name
it: Nome vincolo

en: Constraints
it: Vincoli

en: Contents
it: Indice

en: Context
it: Contesto

en: Context:
it: Contesto:

en: Continue
it: Continua

en: Continue	Ctrl+F5
it: Continua	Ctrl+F5

en: Continue	F5
it: Continua	F5

en: Continue?
it: Continua?

en: Conversion
it: Conversione

en: Conversions
it: Conversioni

en: Copied
it: Copiato

en: Copy
it: Copia

en: Copy Config
it: Copia configurazione

en: Copy SQL from main form to SQL dialogue
it: Copiare codice SQL dalla finestra al riquadro SQL

en: Copy SQL from main window to query tool
it: Copia il codice SQL dalla finestra principale al dialogo SQL

en: Copy selected cells to clipboard.
it: Copia le celle selezionate negli appunti.

en: Copy selected lines to clipboard
it: Copia le righe selezionate negli appunti

en: Copy selected lines to clipboard.
it: Copia le righe selezionate negli appunti.

en: Copy selected text to clipboard
it: Copia il testo selezionato negli appunti

en: Correlation
it: Correlazione

en: Cost threshold
it: Soglia di costo

en: Costs
it: Costi

en: Could not contact pgAdmin web site to check for updates.
    Maybe your proxy option setting needs adjustment.
it: Non è stato possibile collegarsi al sito web pgAdmin per la verifica degli aggiornamenti.
    Forse le impostazioni del proxy non sono corrette.

en: Could not find the table 'pgagent.pga_job'. Have you run pgagent.sql on this database?
it: Impossibile trovare la tabella «pgagent.pga_job». È stato eseguito «pgagent.sql» su questo database?

en: Could not open the message source registry key.
it: Non è stato possibile aprire la chiave di «registry» del messaggio sorgente.

en: Could not prepare the callable statement: %s, error: %s
it: Non è stato possibile preparare il «callable statement»: %s, errore: %s

en: Could not resolve hostname %s
it: Impossibile risolvere l'hostname di %s

en: Could not set the event message file registry value.
it: Non è stato possibile impostare «event message file registry value».

en: Could not set the supported types.
it: Non è stato possibile impostare i tipi supportati.

en: Could not write the file %s: Errcode=%d.
it: Impossibile scrivere il file %s: errcode=%d.

en: Couldn't create a connection dialogue!
it: Impossibile creare una finestra di connessione!

en: Couldn't create a connection object!
it: Impossibile creare l'oggetto connessione!

en: Couldn't create a pgSet object!
it: Impossibile creare l'oggetto pgSet!

en: Couldn't create connection: %s
it: Non è stato possibile creare la connessione: %s

en: Couldn't create temporary directory: %s
it: Non è stato possibile creare la directory temporanea: %s

en: Couldn't create temporary script file: %s
it: Non è stato possibile creare lo script temporaneo: %s

en: Couldn't create the main window!
it: Impossibile creare la finestra principale!

en: Couldn't create the splash screen!
it: Impossibile creare la finestra di avvio!

en: Couldn't execute script: %s
it: Non è stato possibile eseguire lo script: %s

en: Couldn't execute script: %s, GetLastError() returned %d, errno = %d
it: Non è stato possibile eseguire lo script: %s, GetLastError() ha restituito %d, errno = %d

en: Couldn't execute script: %s, errno = %d
it: Non è stato possibile eseguire il codice: %s, errno = %d

en: Couldn't execute the callable statement: %s
it: Non è stato possibile eseguire il «callable statement»: %s

en: Couldn't execute the query (%s): %s
it: Non è stato possibile eseguire l'interrogazione (%s): %s

en: Couldn't get a connection to the database!
it: Non è stato possibile ottenere una connessione al database!

en: Couldn't get a temporary filename!
it: Non è stato possibile ottenere un file temporaneo!

en: Couldn't open a tips.txt file!
it: Non è stato possibile aprire il file tips.txt!

en: Couldn't open temporary script file: %s
it: Non è stato possibile aprire un file di script temporaneo: %s

en: Couldn't register event handle.
it: Impossibile registrare l'«handle» dell'evento.

en: Couldn't remove temporary directory:
it: Non è stato possibile rimuovere la directory temporanea:

en: Couldn't remove temporary file: %s
it: Non è stato possibile rimuovere il file temporaneo: %s

en: Couldn't remove temporary script file: %s
it: Non è stato possibile rimuovere il file di script temporaneo: %s

en: Couldn't test for the Slony version. Assuming 1.2.0
it: Non è stato possibile controllare la versione di Slony. Viene assunto che sia 1.2.0

en: Couldn't write to temporary script file: %s
it: Non è stato possibile scrivere sul file di script temporaneo: %s

en: Count rows if estimated less than
it: Contare le righe se la stima è minore di

en: Count rows in the selected object.
it: Conta le righe dell'oggetto selezionato.

en: Counting rows
it: Conteggio delle righe

en: Covering index
it: Indice appropriato

en: Create
it: Creare

en: Create DB
it: Crea DB

en: Create a Primary Key.
it: Creare una chiave primaria.

en: Create a new Aggregate.
it: Creare una nuova aggregazione.

en: Create a new Cast.
it: Creare un nuovo «cast».

en: Create a new Catalog Object.
it: Creare un nuovo oggetto catalogo.

en: Create a new Catalog.
it: Creare un nuovo catalogo.

en: Create a new Check constraint.
it: Creazione di un nuovo vincolo di tipo «Check».

en: Create a new Column.
it: Creazione di una nuova colonna.

en: Create a new Conversion.
it: Creare una nuova conversione.

en: Create a new Database.
it: Creare un nuovo database.

en: Create a new Domain.
it: Creare un nuovo dominio.

en: Create a new External Table.
it: Creare una nuova tabella esterna.

en: Create a new FTS Configuration.
it: Creare una nuova configurazione FTS.

en: Create a new FTS Dictionary.
it: Creare un nuovo dizionario FTS.

en: Create a new FTS Parser.
it: Creare un nuovo parser FTS.

en: Create a new FTS Template.
it: Creare un nuovo modello FTS.

en: Create a new Foreign Key constraint.
it: Creare un nuovo vincolo di chiave esterna.

en: Create a new Function.
it: Creare una nuova funzione.

en: Create a new Group Role.
it: Creare un nuovo «group role».

en: Create a new Group.
it: Creare un nuovo gruppo.

en: Create a new Index.
it: Creare un nuovo indice.

en: Create a new Job
it: Creare una nuova attività

en: Create a new Job.
it: Creare un nuova attività.

en: Create a new Language.
it: Creare un nuovo linguaggio.

en: Create a new Listen.
it: Creare un nuovo «Listen».

en: Create a new Login Role.
it: Creare un nuovo «login role».

en: Create a new Node.
it: Crea un nuovo nodo.

en: Create a new Operator Class.
it: Creare un nuovo operatore di classe.

en: Create a new Operator Family.
it: Creare una nuova famiglia di operatori.

en: Create a new Operator.
it: Creare un nuovo operatore.

en: Create a new Partition.
it: Creare una nuova partizione.

en: Create a new Path.
it: Creare un nuovo percorso.

en: Create a new Primary Key constraint.
it: Creare un nuovo vincolo di chiave primaria.

en: Create a new Procedure.
it: Creare una nuova procedura.

en: Create a new Public Synonym.
it: Creare un nuovo sinonimo pubblico.

en: Create a new Replication Set.
it: Creare un nuovo insieme di replicazione.

en: Create a new Resource Queue.
it: Creare una nuova risorsa coda.

en: Create a new Rule.
it: Creare una nuova regola.

en: Create a new Schedule.
it: Crea una nuova schedulazione.

en: Create a new Schema.
it: Creare un nuovo schema.

en: Create a new Sequence.
it: Creare una nuova sequenza.

en: Create a new Server connection.
it: Creare una nuova connessione a server.

en: Create a new Server registration.
it: Creare una nuova registrazione ad un server.

en: Create a new Step.
it: Crea un nuovo passo.

en: Create a new Subscription.
it: Creare una nuova «subscription».

en: Create a new Synonym.
it: Creare un nuovo sinonimo.

en: Create a new Table.
it: Creare una nuova tabella.

en: Create a new Tablespace.
it: Crea un nuovo «tablespace».

en: Create a new Trigger Function.
it: Creare una nuova funzione «trigger».

en: Create a new Trigger.
it: Creare un nuovo «trigger».

en: Create a new Type.
it: Creare un nuovo tipo.

en: Create a new Unique constraint.
it: Creare un nuovo vincolo di tipo «unique».

en: Create a new User.
it: Creare un nuovo utente.

en: Create a new Variable.
it: Creare una nuova variabile.

en: Create a new View.
it: Creare una nuova vista.

en: Create a new object of the same type as the selected object.
it: Creare un nuovo oggetto dello stesso tipo di quello selezionato.

en: Create a new object.
it: Creare un nuovo oggetto.

en: Create a new package.
it: Creare un nuovo package.

en: Create databases?
it: Può creare un nuovo database?

en: Create new Schedule
it: Crea una nuova schedulazione

en: Create new Slony-I Replication Cluster
it: Creare un nuovo cluster di replicazione Slony-I

en: Create new Step
it: Crea un nuovo passo

en: Create new favourites folder
it: Crea una nuova cartella per i preferiti

en: Create reports about the selected item.
it: Crea un riepilogo delle informazioni sull'oggetto selezionato.

en: Create roles?
it: Può creare ruoli?

en: Create the report in XHTML 1.0 Transitional format
it: Crea il riepilogo in formato «XHTML 1.0 Transitional»

en: Create the report in XML format
it: Crea il riepilogo in formato XML

en: Created
it: Creato

en: Creates a backup of the current database to a local file
it: Crea un backup del database corrente su un file locale

en: Creates a backup of the entire server
it: Crea un backup di tutto il server

en: Creates a backup of the global database objects
it: Crea un backup degli oggetti globali del database

en: Creating DB connection: %s
it: Creazione di una connessione a database: %s

en: Creating job thread for job %s
it: Creazione di un thread per l'attività %s

en: Creating primary connection
it: Creazione di una connessione principale

en: Creation of index in referencing table suggested
it: Viene suggerita la creazione di un indice nella tabella referenziata

en: Creation of primary key suggested
it: Viene suggerita la creazione di una chiave primaria

en: Criteria
it: Criterio

en: Cu&t	Ctrl-X
it: Taglia	Ctrl-X

en: Current Password
it: Password attuale

en: Current Query
it: Interrogazione attuale

en: Current log
it: Log attuale

en: Current value
it: Valore attuale

en: Current version
it: Versione attuale

en: Custom auto-vacuum
it: Autovacuum personalizzato

en: Custom autovacuum
it: Autovacuum personalizzato

en: Custom background
it: Sfondo personalizzato

en: Custom foreground
it: Primo piano personalizzato

en: Custom schedule
it: Schedulazione personalizzato

en: Cut
it: Taglia

en: Cut selected text to clipboard
it: Taglia il testo selezionato negli appunti

en: Cycled
it: Ciclico

en: Cycled?
it: Ciclico?

en: DB Restriction
it: Restrizioni dei DB

en: DB restriction
it: Restrizioni del database

en: DBMS Messages
it: Messaggi del DBMS

en: DELETE script
it: codice della DELETE

en: Data
it: Dati

en: Data Output
it: Output dei dati

en: Data Sorting
it: Ordinamento dati

en: Data export aborted.
it: Esportazione dati interrotta.

en: Data export completed successfully.
it: Esportazione dati completata con successo.

en: Data export incomplete.
    
    %d row contained characters that could not be converted to the local charset.
    
    Please correct the data or try using UTF8 instead. | Data export incomplete.
    
    %d rows contained characters that could not be converted to the local charset.
    
    Please correct the data or try using UTF8 instead.
it[0]: Esportazione dei dati non completa.
    
    %d riga contiene caratteri che non è stato possibile convertire con il «charset» locale.
    
    Correggere i dati oppure riprovare usando UTF8.
it[1]: Esportazione dei dati non completa.
    
    %d righe contengono caratteri che non è stato possibile convertire con il «charset» locale.
    
    Correggere i dati oppure riprovare usando UTF8.

en: Data export incomplete.
    
    %d row(s) contained characters that could not be converted to the local charset.
    
    Please correct the data or try using UTF8 instead.
it: Esportazione dei dati incompleto.
    
    %d righe contengono caratteri che non è stato possibile convertire con il «charset» locale.
    
    Correggere i dati oppure riprovare usando UTF8.

en: Data from %d row copied to clipboard. | Data from %d rows copied to clipboard.
it[0]: I dati di %d riga sono stati copiati negli appunti.
it[1]: I dati di %d righe sono stati copiati negli appunti.

en: Data from %d rows copied to clipboard.
it: I dati di %d righe sono stati copiati negli appunti.

en: Data grid
it: Griglia dei dati

en: Data retrieval runtime:
it: Tempo di ricezione dei dati:

en: Data type
it: Tipo di dato

en: Data written to file.
it: Dati scritti su file.

en: Database Status
it: Stato database

en: Database bar
it: Barra database

en: Database encoding is SQL_ASCII
it: La codifica del database è SQL_ASCII

en: Database encoding is Unicode
it: La codifica del database è Unicode

en: Database sanity check
it: Controllo della consistenza del database

en: Databases
it: Database

en: Datatype
it: Tipo di dato

en: Date
it: Data

en: Days
it: Giorni

en: Dbname
it: Nome database

en: Dead Tuple Count
it: Conto delle ennuple morte

en: Dead Tuple Length
it: Lunghezza delle ennuple morte

en: Dead Tuple Percent
it: Percentuale delle ennuple morte

en: Dead Tuples
it: Ennuple morte

en: Dead tuples
it: Ennuple morte

en: Debug package initializer?
it: Debug inizializzazione del package?

en: Debug the selected object
it: Fai il debug dell'oggetto selezionato

en: Debugger connection terminated (session complete)
it: Connessione di debug terminata (sessione completa)

en: Debugging options for the selected item.
it: Opzioni del debugger per l'oggetto selezionato.

en: December
it: Dicembre

en: Default
it: Predefinito

en: Default ACLs
it: ACL predefinite

en: Default Privileges
it: Privilegi predefiniti

en: Default Value
it: Valore predefinito

en: Default function ACL
it: ACL predefiniti per funzioni

en: Default schema
it: Schema predefinito

en: Default sequence ACL
it: ACL predefiniti per sequenze

en: Default table ACL
it: ACL predefiniti per tabelle

en: Default tablespace
it: Tablespace predefinito

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Default?
it: Valore predefinito?

en: Deferrable
it: Posticipabile

en: Deferrable?
it: Posticipabile?

en: Deferred
it: Posticipato

en: Definition
it: Definizione

en: Delete
it: Cancella

en: Delete All
it: Cancella tutto

en: Delete all queries from history?
it: Rimuovere tutte le interrogazioni dalla cronologia?

en: Delete current query from history?
it: Cancellare l'interrogazione corrente dalla cronologia?

en: Delete current row
it: Cancella la riga corrente

en: Delete more records ?
it: Cancellare altri «record»?

en: Delete rows?
it: Cancellare le righe?

en: Delete selected lines.
it: Eliminare le righe selezionate.

en: Delete selected rows.
it: Eliminare le righe selezionate.

en: Delete/Drop the selected object.
it: Cancella/Elimina l'oggetto selezionato.

en: Deleted Pages
it: Pagine eliminate

en: Deleting a superuser might result in unwanted behaviour (e.g. when restoring the database).
    Are you sure?
it: La cancellazione del superutente potrebbe provocare dei comportamenti indesiderati (ad es. nel ripristino del database).
    Si è sicuri?

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Dependent services
it: Servizi dipendenti

en: Dependents
it: Dipendenti

en: Depends on
it: Dipende da

en: Descending
it: Discendente

en: Description
it: Descrizione

en: Design
it: Disegno

en: Destination Column
it: Colonna destinazione

en: Destroying job thread for job %s
it: Distruzione del thread per l'attività %s

en: Detail:
it: Dettaglio:

en: Dictionaries
it: Dizionari

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Direction
it: Direzione

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable $$ quoting
it: Disabilita virgolettatura $$

en: Disable Trigger
it: Disabilita trigger

en: Disable all triggers on the selected table.
it: Disabilita tutti i trigger per la tabella selezionata.

en: Disable triggers
it: Disabilita i trigger

en: Disconnec&t
it: Disconne&tti

en: Disconnect from the selected server.
it: Disconnetti dal server selezionato.

en: Display
it: Visualizza

en: Display help on PostgreSQL database system.
it: Visualizza la guida del sistema di database PostgreSQL.

en: Display help on SQL commands.
it: Visualizza la guida dei comandi SQL.

en: Display help on configuration options.
it: Visualizza la guida sulle opzioni di configurazione.

en: Display help on the EnterpriseDB database system.
it: Visualizza la guida del sistema di database EnterpriseDB.

en: Display help on the Greenplum Database system.
it: Visualizza la guida del sistema di database Greenplum.

en: Display help on the PostgreSQL database system.
it: Visualizza la guida del sistema di database PostgreSQL.

en: Display help on the Slony replication system.
it: Visualizza la guida del sistema di replicazione Slony.

en: Display help on this window.
it: Visualizza la guida in questa finestra.

en: Display helpful hints on current object.
it: Visualizza suggerimenti utili sull'oggetto selezionato.

en: Display objects contained in the dump on a specific tab
it: Visualizza gli oggetti contenuti nel «dump» in un pannello specifico

en: Display only those rows that do not have this value in this column.
it: Visualizza solo le righe che non hanno questo valore in questa colonna.

en: Display only those rows that have this value in this column.
it: Visualizza solo le righe che hanno questo valore in questa colonna.

en: Display options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Display the following database objects:
it: Visualizza i seguenti oggetti del database:

en: Display the help topic for this dialog
it: Visualizza la guida per questa finestra

en: Display/edit the properties of the selected object.
it: Visualizza/Modifica le proprietà dell'oggetto selezionato.

en: Displays the current database status.
it: Visualizza lo stato del database corrente

en: Distinct Values
it: Valori distinti

en: Do instead
it: Esec. alternativa

en: Do instead?
it: Esec. alternativa?

en: Do not prompt for unsaved files on exit
it: Non chiedere conferma per i file non salvati all'uscita

en: Do not show guru hints; I'm one myself
it: Non mostrare i suggerimenti del guru; lo sono io stesso

en: Do not show this hint again
it: Non mostrare questo suggerimento in futuro

en: Do not use a stylesheet
it: Non usare un foglio di stile

en: Do you want to attempt to reconnect to the database?
it: Cercare di riconnettersi al database?

en: Do you want to attempt to reconnect to the server?
it: Riprovare a connettersi al server?

en: Do you want to save changes?
it: Registrare le modifiche?

en: Dollar quoting
it: Virgolettare con $$

en: Domain
it: Dominio

en: Domains
it: Domini

en: Don't refresh
it: Non aggiorna

en: Don't save
it: Non salva

en: Done
it: Fatto

en: Done.
it: Fatto.

en: Double quoted string
it: Testo virgolettato con "

en: Double right-handed joins are not allowed.
it: Le «right-hand join» doppie non sono permesse.

en: Download language
it: Scarica lingua

en: Drag one file at a time
it: Trascina un file alla volta

en: Drop
it: Elimina

en: Drop %s cascaded?
it: Elimina %s a cascata?

en: Drop %s?
it: Elimina %s?

en: Drop Cascaded
it: Eliminazione a cascata

en: Drop DB
it: Elimina DB

en: Drop cascaded
it: Eliminazione a cascata

en: Drop multiple objects cascaded?
it: Cancellare oggetti multipli a cascata?

en: Drop multiple objects?
it: Cancellare oggetti multipli?

en: Drop objects
it: Cancellare oggetti

en: Drop the currently selected object.
it: Eliminare l'oggetto attualmente selezionato.

en: Drop the selected object and all objects dependent on it.
it: Elimina l'oggetto selezionato e tutti quelli che dipendono da esso.

en: Dropping database not allowed
it: Cancellazione database non permessa

en: Dump Options #1
it: Opzioni dump nº1

en: Dump Options #2
it: Opzioni dump nº2

en: Duration
it: Durata

en: E&xit
it: Esci

en: E&xit	Alt-F4
it: Esci	Alt-F4

en: E&xit	Ctrl-Q
it: Esci	Ctrl-Q

en: E&xit	Ctrl-W
it: Esci	Ctrl-W

en: EDB bin path
it: Percorso eseguibili EDB

en: EDB help path
it: Percorso del manuale di EDB

en: ERROR:
it: ERRORE:

en: ERROR: %s
it: ERRORE: %s

en: ERROR: Syntax error at character %d!
it: ERRORE: Errore di sintassi al carattere %d!

en: EXEC script
it: codice di EXEC

en: Edit Data -
it: Modifica dati -

en: Edit and delete favourites
it: Modifica e cancella i preferiti

en: Edit and delete macros
it: Modifica e cancella le macro

en: Edit general server configuration file.
it: Modifica il file di configurazione generale del server.

en: Edit grid help
it: Aiuto della griglia di modifica

en: Edit server access configuration file.
it: Modifica il file di configurazione di accesso al server.

en: Editing views, stored procedures or functions
it: Modifica viste, «stored procedure» o funzioni

en: Element
it: Elemento

en: Embed an external stylesheet into the report
it: Incorpora nel riepilogo un foglio di stile esterno

en: Embed pgAdmin's default stylesheet into the report.
it: Incorpora nel riepilogo il foglio di stile predefinito di pgAdmin.

en: Empty Pages
it: Pagine vuote

en: Enable Auto ROLLBACK
it: Abilita ROLLBACK automatico

en: Enable all triggers on the selected table.
it: Abilita tutti i trigger sulla tabella selezionata.

en: Enable or disable display of indent guides
it: Abilita o disabilita le guide del rientro automatico

en: Enable or disable display of line ends
it: Abilita o disabilita i fine riga

en: Enable or disable display of line number
it: Abilita o disabilita la visualizzazione del numero di riga

en: Enable or disable display of whitespaces
it: Abilita o disabilita la visualizzazione dei caratteri di spaziatura

en: Enable or disable selected rule.
it: Abilita o disabilita la regola selezionata.

en: Enable or disable selected trigger.
it: Abilita o disabilita il trigger selezionato.

en: Enable or disable word wrapping
it: Abilita o disabilita l'a capo automatico

en: Enable triggers
it: Abilita i trigger

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled?
it: Abilitato?

en: Enabling autovacuum recommended
it: Viene raccomandata l'abilitazione dell'«autovacuum»

en: Encoding
it: Codifica

en: Encryption
it: Crittografia

en: End Function
it: Funzione finale

en: End date
it: Data di fine

en: End time
it: Ora di fine

en: Enter a description of this database connection.
it: Inserisci la descizione della connessione al database.

en: Enter a filename to write application logs to.
it: Inserisci il nome del file per la scrittura del registro dell'applicazione.

en: Enter a title for the report
it: Inserire il titolo del riepilogo

en: Enter an alias for table %s
it: Inserire un alias per la tabella %s

en: Enter any additional notes to include on the report
it: Inserire eventuali altre note da includere nel riepilogo

en: Enter name of new folder
it: Inserire il nome della nuova cartella

en: Enter new name
it: Inserire il nuovo nome

en: Enter the filter string to apply to the data. SQL syntax should be used as the string will be used as a 'WHERE' clause.
it: Inserisci la stringa di filtro da applicare ai dati. Deve essere usata la sintassi SQL dato che la stringa verrà usata in una clausola «WHERE».

en: Enter the hostname or IP address of the server to connect to.
it: Inserisci hostname o indirizzo IP del server al quale connettersi.

en: Enter the name of the database on the server to use to make the initial connection. Normally this will be template1.
it: Inserire il nome del database remoto al quale collegarsi per primo.Normalmente questo è template1.

en: Enter the password to use when connecting to the server.
it: Inserire la password da utilizzare per la connessione al server.

en: Enter the path or URL to the PostgreSQL documentation
it: Inserire il percorso o URL alla documentazione PostgreSQL

en: Enter the port number that the server is listening on.
it: Inserire il numero della porta sulla quale il server ascolta.

en: Enter the replacement text
it: Testo da inserire

en: Enter the required values for each parameter:
it: Inserire i valori per ciascuno dei parametri:

en: Enter the string to search for
it: Inserire la stringa da cercare

en: Enter the username to use when connecting to the server.
it: Inserire il nome utente da utilizzare per la connessione al server.

en: Enumeration
it: Enumerazione

en: Error
it: Errore

en: Error connecting to the server: %s
it: Errore durante la connessione al server: %s

en: Error while joining replication cluster
it: Errore nel raggiungimento del cluster di replicazione

en: Error writing to the temporary file
it: Non è stato possibile scrivere sul file temporaneo

en: Error!
it: Errore!

en: Error: No table or no column
it: Errore: Tabella o colonna inesistente

en: Errors and N&otices
it: Errori e a&vvisi

en: Errors, Notices, &SQL
it: Errori, avvisi e &SQL

en: Establishing connection
it: Attivazione della connessione

en: Estimated cost
it: Costo stimato

en: Estimated rows
it: Righe stimate

en: Event
it: Evento

en: Event No
it: Nº evento

en: Events
it: Eventi

en: Events pending
it: Eventi in coda

en: Every day
it: Ogni giorno

en: Every hour
it: Ogni ora

en: Every minute
it: Ogni minuto

en: Every month
it: Ogni mese

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Execute
it: Esegui

en: Execute &pgScript	F6
it: Esegui &pgScript	F6

en: Execute arbitrary SQL queries.
it: Esecuzione di interrogazioni SQL arbitrarie.

en: Execute macro
it: Esegui macro

en: Execute pgScript
it: Esegui pgScript

en: Execute query
it: Esegui l'interrogazione

en: Execute query, write result to file
it: Esegue interrogazione e scrive risultato su un file

en: Execute the last used plugin.
it: Eseguire l'ultima estensione utilizzata.

en: Execute to file
it: Esegui il file

en: Executing SQL step %s (part of job %s)
it: Esecuzione del passo SQL %s (parte dell'attività %s)

en: Executing batch step %s (part of job %s)
it: Esecuzione del passo «batch» %s (parte dell'attività %s)

en: Executing script file: %s
it: Esecuzione dello script: %s

en: Execution Canceled
it: Esecuzione annullata

en: Exit On Error
it: Uscita su errore

en: Exit configuration tool
it: Termina lo strumento di configurazione

en: Exit debugger window
it: Chiudi la finestra del «debugger»

en: Exit query window
it: Chiusura della finestra delle interrogazioni

en: Explain &options
it: Opzioni di Explain

en: Explain (image)
it: «Explain» (immagine)

en: Explain analyse query
it: Interrogazione «explain analyze»

en: Explain analyze	Shift-F7
it: «Explain analyze»	Shift-F7

en: Explain analyze query
it: Interrogazione «explain analyze»

en: Explain analyze query with (or without buffers)
it: Interrogazione «explain analyze» con (o senza) buffer

en: Explain analyze query with (or without costs)
it: Interrogazione «explain analyze» con (o senza) costi

en: Explain and analyze query
it: Interrogazione «Explain» e «analyze»

en: Explain query
it: Interrogazione «Explain»

en: Explain text
it: Testo di «explain»

en: Explain verbose query
it: Interrogazione «Explain verbose»

en: Export data
it: Esporta dati

en: Export data to file
it: Esporta dati in un file

en: Expression
it: Espressione

en: Expression Error
it: Espressione errata

en: External
it: Esterno

en: External Table
it: Tabella esterna

en: External Tables
it: Tabelle esterne

en: F&ormat
it: F&ormato

en: FIRST
it: Davanti

en: FK index name
it: Nome indice FK

en: FREEZE maximum age
it: età massima per FREEZE

en: FREEZE minimum age
it: età minima per FREEZE

en: FREEZE table age
it: età della tabella per FREEZE

en: FTS Configuration
it: Configurazione FTS

en: FTS Configurations
it: Configurazioni FTS

en: FTS Dictionaries
it: Dizionari FTS

en: FTS Dictionary
it: Dizionario FTS

en: FTS Parser
it: Parser FTS

en: FTS Parsers
it: Parser FTS

en: FTS Template
it: Modello FTS

en: FTS Templates
it: Modelli FTS

en: Fail
it: Fallito

en: Failed
it: Fallito

en: Failed to apply the XSL stylesheet to the XML document!
it: Non è stato possibile applicare il foglio di stile XSL al documento XML!

en: Failed to create new connection to database %s
it: Non è stato possibile creare una nuova connessione al database %s

en: Failed to create primary connection!
it: Impossibile creare la connessione principale!

en: Failed to disable the CONNECT privilege checkbox!
it: Impossibile disabilitare il «checkbox» sul privilegio CONNECT!

en: Failed to disable the DELETE privilege checkbox!
it: Impossibile disabilitare il «checkbox» sul privilegio DELETE!

en: Failed to disable the INSERT privilege checkbox!
it: Impossibile disabilitare il «checkbox» sul privilegio INSERT!

en: Failed to disable the REFERENCES privilege checkbox!
it: Impossibile disabilitare il «checkbox» sul privilegio REFERENCES!

en: Failed to disable the RULE privilege checkbox!
it: Impossibile disabilitare il «checkbox» sul privilegio RULE!

en: Failed to disable the TRIGGER privilege checkbox!
it: Impossibile disabilitare il «checkbox» sul privilegio TRIGGER!

en: Failed to disable the USAGE privilege checkbox!
it: Impossibile disabilitare il «checkbox» sul privilegio USAGE!

en: Failed to execute plugin %s (%s)
it: Problema durante l'esecuzione del plug-in %s (%s)

en: Failed to execute: %s --version
it: Problema durante l'esecuzione: %s --version

en: Failed to load favourites file!
it: Non è stato possibile aprire il file dei preferiti!

en: Failed to load macros file!
it: Non è stato possibile aprire il file delle macro!

en: Failed to load the history file!
it: Non è stato possibile aprire il file della cronologia!

en: Failed to open file %s.
it: L'apertura del file %s è fallita.

en: Failed to open macros file!
it: Non è stato possibile aprire il file delle macro!

en: Failed to parse the XML document!
it: Non è stato possibile fare il «parse» del documento XML!

en: Failed to parse the XML stylesheet!
it: Non è stato possibile fare il «parse» del foglio di stile XML!

en: Failed to parse the XSL stylesheet!
it: Non è stato possibile fare il «parse» del foglio di stile XSL!

en: Failed to query jobs table!
it: Non è stato possibile interrogare la tabella delle attività!

en: Failed to re-establish the connection to the server %s
it: Non è stato possibile ricollegarsi al server %s

en: Failed to read favourites file!
it: Non è stato possibile leggere il file dei preferiti!

en: Failed to read macros file!
it: Non è stato possibile leggere il file delle macro!

en: Failed to read the processed document!
it: Non è stato possibile leggere il documento processato!

en: Failed to reschedule the job.
it: Non è stato possibile schedulare di nuovo l'attività.

en: Failed to start server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
it: Fallito avvio servizio %s: Codice di errore=%d
    Verifica il registro degli eventi per un maggior dettaglio.

en: Failed to stop server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
it: Fallito stop servizio %s: Codice di errore=%d
    Verifica il registro degli eventi per un maggior dettaglio.

en: Failed to to apply the XSL stylesheet to the XML document!
it: Non è stato possibile applicare il foglio di stile XSL al documento XML!

en: Failed to to read the processed document!
it: Non è stato possibile leggere il documento processato!

en: Failed to write to favourites file!
it: Non è stato possibile scrivere sul file dei preferiti!

en: Failed to write to history file!
it: Non è stato possibile scrivere sul file della cronologia!

en: Failed to write to macros file!
it: Non è stato possibile scrivere sul file delle macro!

en: Failed to write to the output file: %s
it: Non è stato possibile scrivere sul file di output: %s

en: Failover to backup node.
it: Failover al nodo di backup.

en: Family
it: Famiglia

en: Fav&ourites
it: Pre&feriti

en: Favourites
it: Preferiti

en: Favourites file path
it: Percorso del file dei preferiti

en: February
it: Febbraio

en: File Options
it: Opzioni file

en: File cannot be opened with this format.
    Please chose another format.
it: Il file non può essere aperto in questo formato.
    Si scelga un formato diverso.

en: Filename
it: Nome file

en: Fill Factor
it: Fattore di riempimento

en: Fill factor
it: Fattore riempimento

en: Filter
it: Filtro

en: Filter By &Selection
it: Filtro per &selezione

en: Filter E&xcluding Selection
it: Selezione con filtro che esclude

en: Filter String (eg. oid > 10 AND oid < 50)
it: Stringa di Filtro (es. oid > 10 AND oid < 50)

en: Filter string syntax validates OK!
it: Validazione stringa di filtro OK!

en: Final function
it: Funzione finale

en: Final type
it: Tipo finale

en: Find
it: Trova

en: Find and Replace
it: Cerca e sostituisci

en: Find and Replace text
it: Testo da trovare e sostituire

en: Find and replace all occurrences of the specified text
it: Trova e sostituisce tutte le occorrenze del testo specificato

en: Find and replace text
it: Testo da trovare e sostituire

en: Find and replace the specified text
it: Cerca e sostituisce il testo specificato

en: Find text
it: Trova testo

en: Find the specified text
it: Trovare il testo specificato

en: Find what:
it: Cosa trovare:

en: Fires
it: Esecuzione

en: Font
it: Tipo di carattere

en: For each
it: Per ogni

en: For type
it: Per ogni tipo

en: Foreground/Background
it: Sfondo/Primo piano

en: Foreign Key
it: Chiave esterna

en: Foreign Key Check
it: Verifica Chiave esterna

en: Foreign key
it: Chiave esterna

en: Foreign key?
it: Chiave esterna?

en: Format
it: Formato

en: Forward
it: Segue

en: Forward to next page.
it: Segue alla pagina successiva.

en: Forwards
it: In avanti

en: Free Percent
it: Percentuale libera

en: Free Space
it: Spazio libero

en: Frequently asked questions about pgAdmin III.
it: Domande ricorrenti su pgAdmin III.

en: Frequently asked questions.
it: Domande ricorrenti.

en: Friday
it: Giovedì

en: From
it: Da

en: From the cursor
it: Dal cursore

en: From the top
it: Dall'inizio

en: Function
it: Funzione

en: Functions
it: Funzioni

en: Functions with a colon in the name cannot be debugged.
it: Le funzioni che hanno un «:» nel nome non possono essere seguite dal debugger.

en: GP bin path
it: Percorso eseguibili di GP

en: GP help path
it: Percorso del manuale di GP

en: General
it: Generale

en: Generate SQL from Graphical Query Builder Model
it: Genera l'interrogazione / SQL a partire dallo strumenti grafico per la creazione delle interrogazioni

en: Generate a DDL report for this object.
it: Genera un riepilogo DDL per quest'oggetto.

en: Generate a data dictionary report for this object.
it: Genera un riepilogo del dizionario dati per quest'oggetto.

en: Generate a dependencies report for this object.
it: Genera un riepilogo delle dipendenze di per quest'oggetto.

en: Generate a dependents report for this object.
it: Genera un riepilogo dei dipendenti per quest'oggetto.

en: Generate a properties report for this object.
it: Genera un riepilogo sulle proprietà di quest'oggetto.

en: Generate a report
it: Generare un riepilogo

en: Generate a statistics report for this object.
it: Genera un riepilogo sulle statistiche per quest'oggetto.

en: Generate an object list report for this collection.
it: Genera un riepilogo con la lista di oggetti per questa collezione.

en: Generated
it: Generato

en: Get extended statistics via pgstatindex for the selected object.
it: Ottiene statistiche estese via pgstatindex per quest'oggetto.

en: Get extended statistics via pgstattuple for the selected object.
it: Ottiene statistiche estese via pgstattuple per quest'oggetto.

en: Gettoken
it: «Gettoken»

en: Gettoken Function
it: Funzione «gettoken»

en: Global ID
it: ID globale

en: Grant Wizard
it: «Grant Wizard»

en: Granted
it: Concesso

en: Grants rights to multiple objects
it: Accesso a oggetti multipli

en: Graphical Query (image)
it: Costruttore grafico di query (immagine)

en: Graphical Query Builder
it: Costruttore grafico di &Query

en: Greater than operator
it: Operatore maggiore di

en: Group
it: Gruppo

en: Group ID
it: ID di gruppo

en: Group Role
it: Ruolo di gruppo

en: Group Roles
it: Ruoli gruppo

en: Group/User
it: Gruppo/Utente

en: Groupname
it: Nome del gruppo

en: Groups
it: Gruppi

en: Groups/group Roles
it: Ruoli gruppo

en: Groups/group roles
it: Ruoli gruppo

en: Guru Hint
it: Suggerimento del guru

en: Guru Hints
it: Suggerimenti del guru

en: HTML Stylesheet files (*.css)|*.css|All files (*)|*
it: File di fogli di stile HTML (*.css)|*.css|Tutti i file (*.*)|*.*

en: HTML Stylesheet files (*.css)|*.css|All files (*.*)|*.*
it: File di fogli di stile HTML (*.css)|*.css|Tutti i file (*.*)|*.*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*)|*
it: File HTML (*.html)|*.html|Tutti i file (*.*)|*.*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*.*
it: File HTML (*.html)|*.html|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Handler
it: Gestore

en: Hanging event
it: Evento appeso

en: Has OIDs
it: Ha OID

en: Has OIDs?
it: Ha OID?

en: Header
it: Intestazione

en: Headline
it: Intestazione

en: Headline Function
it: Funzione instestazione

en: Heap Blocks Hit
it: Numero di blocchi dati già trovati nella cache

en: Heap Blocks Read
it: Numero di blocchi dati letti

en: Help
it: Guida

en: Hide system objects
it: Nascodi oggetti di sistema

en: Highlight items of the activity list
it: Evidenzia elementi nell'elenco di attività

en: Highlight or not the items of the activity list.
it: Evidenzia o meno gli elementi dell'elenco di attività.

en: Hint:
it: Suggerimento:

en: Hints
it: Suggerimenti

en: Histogram Bounds
it: Limiti dell'istogramma

en: History
it: Cronologia

en: History file path
it: Percorso del file della cronologia

en: Host agent
it: Host «agent»

en: Hostname
it: Nome host

en: Hostname/IP Address
it: Hostname/indirizzo IP

en: Hours
it: Ore

en: How to send a bugreport to the pgAdmin Development Team.
it: Come inviare una segnalazione di bug al team degli sviluppatori di pgAdmin.

en: Huh?
it: Come?

en: INSERT script
it: codice della INSERT

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IP-Address
it: Indirizzo IP

en: Ident authentication failed
it: Autenticazione «ident» fallita

en: Identifier
it: Identificatore

en: Idle Process Colour
it: Colore per processo «idle»

en: If a malformed configuration is written to the server, it might show problems when restarting or reloading.
    Are you sure the configuration is correct?
it: Se viene fornita al server una configurazione errata, si potrebbe ricevere l'errore al riavvio.
    La configurazione è corretta?

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore server/utility version mismatches
it: Ignora la differenza di versione con il server.

en: Ignore threshold
it: Ignora soglia

en: Ignored
it: Ignorato

en: Implementation
it: Implementazione

en: Implicit
it: Implicito

en: In recovery
it: In ripristino

en: Include CREATE DATABASE statement
it: Include lo «statement» CREATE DATABASE

en: Include DROP DATABASE statement
it: Include lo «statement» DROP DATABASE

en: Include a link to an external stylesheet in the report.
it: Include nel riepilogo un riferimento ad un foglio di stile esterno.

en: Include a link to the specified stylesheet in the XML file
it: Include nel file XML un «link» al foglio di stile specificato

en: Include the SQL from the object or query in the report?
it: Includere nel riepilogo l'SQL dell'oggetto o dell'interrogazione?

en: Include the SQL in the report?
it: Includere nel riepilogo l'SQL?

en: Incorrect password!
it: Password non corretta!

en: Increment
it: Incremento

en: Indent characters
it: Caratteri del rientro

en: Indent the selected block
it: Indenta il blocco selezionato

en: Index
it: Indice

en: Index Blocks Hit
it: Numero di blocchi indice già presenti nella cache

en: Index Blocks Read
it: Numero di blocchi indice letti

en: Index Name
it: Nome indice

en: Index OID
it: Indice OID

en: Index Scans
it: Scansioni di indice

en: Index Size
it: Dimensione indice

en: Index Tuples Fetched
it: Ennuple dell'indice scaricate

en: Index Tuples Read
it: Ennuple dell'indice scaricate

en: Indexes
it: Indici

en: Indexes Size
it: Dimensione indici

en: Info pane
it: Riquadro di informazioni

en: Inherited
it: Ereditato

en: Inherited from table
it: Ereditato dalla tabella

en: Inherited from table %s
it: Ereditato dalla tabella %s

en: Inherited tables
it: Tabelle ereditate

en: Inherited tables count
it: Numero della tabelle ereditate

en: Inherits
it: Eredita

en: Inherits from tables
it: Eredita dalle tabelle

en: Inherits rights from parent roles
it: Eredita i diritti dai ruoli genitore

en: Inherits tables
it: Tabelle ereditate

en: Inherits?
it: Eredita?

en: Init
it: Inizializzazione

en: Initial DB
it: DB Iniziale

en: Initial Database
it: Database iniziale

en: Initial condition
it: Condizione iniziale

en: Initial database
it: Database iniziale

en: Initial database can't be dropped.
it: Il database iniziale non può essere cancellato.

en: Initializing...
it: Inizializzazione in corso

en: Initially?
it: Inizialmente?

en: Input function
it: Funzione di ingresso

en: Input type
it: Tipo di input

en: Input types
it: Tipi di input

en: Insert commands
it: Comandi INSERT

en: Internal - not externally settable
it: Internal - non impostabile dall'esterno

en: Internal Pages
it: Pagine interne

en: Internal length
it: Lunghezza interna

en: Interval
it: Intervallo

en: Invalid cache value
it: Argomento cache non valido

en: Invalid command line argument
it: Argomento a linea di comando non valido

en: Invalid current value
it: Valore attuale non valido

en: Invalid increment value
it: Vlore incremento non valido

en: Invalid maximum value
it: Valore massimo non valido

en: Invalid minimum value
it: Valore minimo non valido

en: Invalid port number specified.
it: È stato specificato un numero di porta non valido.

en: Invalid step type!
it: Tipo di passo non valido!

en: Is forwarded
it: È inoltrato

en: January
it: Gennaio

en: Job
it: Attività

en: Job class
it: Classe delle attività

en: Jobs
it: Attività

en: Join Type
it: Tipo di join

en: Join existing cluster
it: Raggiungere un cluster

en: Join function
it: Funzione di JOIN

en: Joins
it: Join

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: Key
it: Tasto

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Kind
it: Tipo

en: LAST
it: In coda

en: Label
it: Etichetta

en: Labels
it: Etichette

en: Language
it: Linguaggio

en: Languages
it: Linguaggi

en: Last Analyze
it: Ultima analisi

en: Last Autoanalyze
it: Ultima analisi automatica

en: Last Autovacuum
it: Ultimo autovacuum

en: Last Vacuum
it: Ultimo vacuum

en: Last XLOG receive location
it: Posizione dell'ultimo XLOG ricevuto.

en: Last XLOG replay location
it: Posizione dell'ultimo XLOG rieseguito

en: Last ack timestamp
it: Orario dell'ultimo «ack»

en: Last acknowledged
it: Ultimo «ack» effettuato

en: Last analyze
it: Ultima analisi

en: Last autoanalyze
it: Ultima analisi automatica

en: Last autovacuum
it: Ultimo autovacuum

en: Last day
it: Ultimo giorno

en: Last event
it: Ultimo evento

en: Last event timestamp
it: Orario dell'ultimo evento

en: Last response time
it: Orario dell'ultima risposta

en: Last result
it: Ultimo risultato

en: Last run
it: Ultima esecuzione

en: Last system OID
it: Ultimo OID di sistema

en: Last vacuum
it: Ultimo vacuum

en: Leaf Fragmentation
it: Frammentazione delle foglie

en: Leaf Pages
it: Pagine foglia

en: Left Sort operator
it: Operatore di ordinamento a sinistra

en: Left Table Columns
it: Colonne della tabella di sinitra

en: Left sort op
it: Op. di ord. di sinistra

en: Left type
it: Tipo di sinistra

en: Length
it: Lunghezza

en: Less Than operator
it: Operatore minore o eguale

en: Level
it: Livello

en: Lextypes Function
it: Funzione Lextype

en: Limit bar
it: Barra dei limiti

en: Limit exceeded
it: Limite superato

en: Link symbol
it: Collega simbolo

en: Lists the columns that the data will be sorted by.
it: Elenca le colonne utilizzate per ordinare i dati.

en: Live Tuples
it: Ennuple vive

en: Live tuples
it: Ennuple vive

en: Ln %d Col %d
it: Ln %d col %d

en: Ln %d Col %d Ch %d
it: Ln %d col %d car %d

en: Local
it: locale

en: Local Node
it: Nodo locale

en: Local Variables
it: Variabili locali

en: Local charset
it: Codifica dei caratteri locale

en: Local column
it: Colonna locale

en: Local node
it: Nodo locale

en: Local node ID
it: ID di nodo locale

en: Location
it: Posizione

en: Lock Set
it: Blocca insieme

en: Lock a replication set against updates.
it: Blocca gli aggiornamenti di un insieme di replicazione.

en: Lock set
it: Blocca insieme

en: Locks
it: Bloccati

en: Log Level
it: Livello di log

en: Log entry
it: Registrazione di log

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*)|*
it: File di log (*.log)|*.log|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
it: File di log (*.log)|*.log|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Log spooler
it: Stampatore di log

en: Log&file	Ctrl-Alt-F
it: &File log	Ctrl-Alt-F

en: Logfile
it: File di log

en: Logfile (%ID will be replaced with the Process ID)
it: File di log (%ID verrà sostituito con l'ID del processo)

en: Logfile rotation
it: Rotazione file di log

en: Login Role
it: Ruolo utente

en: Login Roles
it: Ruoli utente

en: Logs are not available for this server.
it: Non ci sono log disponibile per questo server.

en: Macros file path
it: Percorso per il file di macro

en: Maintain %s %s
it: Gestisce %s %s

en: Maintain the current database or table.
it: Gestione del database corrente o della tabella.

en: Maintenance
it: Gestione

en: Maintenance DB
it: DB di gestione

en: Maintenance database
it: Database di gestione

en: Maintenance database can't be dropped.
it: Il database di gestione non può essere cancellato.

en: Maintenance operation
it: Operazione di gestione

en: Manage Macros
it: Gestione macro

en: Manage favourites
it: Gestione preferiti

en: Manage favourites...
it: Gestione preferiti...

en: Manage macros...
it: Gestione macro...

en: March
it: Marzo

en: Margin background
it: Sfondo del margine

en: Match case
it: Distingue maiuscole da minuscole

en: Match full
it: Corrispondenza completa

en: Match on whole words
it: Corrispondenza di parole complete

en: Match the case of the text
it: Distingue le lettere maiuscole dalle minuscole

en: Match type
it: Tipo di corrispondenza

en: Max response time
it: Tempo massimo di risposta

en: Max. characters per column
it: Numero massimo di caratteri per colonna

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum queries to store in history
it: Numero massimo di interrogazioni da memorizzare nella cronologia

en: Maximum rows to retrieve
it: Numero massimo di righe da scaricare

en: Maximum size of a stored query (in bytes)
it: Massima dimensione delle interrogazioni memorizzate (in byte)

en: Maximums rows to retrieve into output window; 0 = unlimited
it: Numero massimo di righe da scaricare nella finestra di output; 0 = senza limite

en: May
it: Maggio

en: May forward
it: Può essere inoltrato

en: Member
it: Membro

en: Member count
it: Numero di membri

en: Member name
it: Nome del membro

en: Member of
it: Membro di

en: Members
it: Membri

en: Merge Set
it: Unisce insieme

en: Merge set
it: Unisce insieme

en: Merge set into another set
it: Unisce un insieme con un altro

en: Merge two replication sets.
it: Unisce due insiemi di replicazione.

en: Message
it: Messaggio

en: Messages
it: Messaggi

en: Method
it: Metodo

en: Minimum
it: Minimo

en: Minutes
it: Minuti

en: Miscellanous
it: Varie

en: Miscellanous / Behavior
it: Varie / comportamento

en: Missing information
it: Informazione mancante

en: Mode
it: Modalità

en: Monday
it: Lunedì

en: Month Days
it: Giorni del mese

en: Monthdays
it: giornimese

en: Months
it: Mesi

en: Most Common Frequencies
it: Frequenze più comuni

en: Most Common Values
it: Valori più comuni

en: Move Set
it: Sposta insieme

en: Move replication set to different node
it: Sposta l'insieme di replicazione su altro nodo

en: Move set
it: Sposta insieme

en: Move set to other node
it: Sposta insieme su altro nodo

en: Move the selected column down
it: Spostare in basso la colonna selezionata

en: Move the selected column to the bottom
it: Spostare in fondo la colonna selezionata

en: Move the selected column to the top
it: Spostare la colonna selezionata in cima

en: Move the selected column up
it: Spostare in su la colonna selezionata

en: Moved
it: Spostato

en: Multiline comment
it: Commento su più righe

en: Multiple Column Joins
it: JOIN di più colonne

en: Multiple clusters
it: Vari cluster

en: NULLs
it: NULL

en: NULLs Order
it: Pos. dei NULL

en: NULLs order
it: Pos. dei NULL

en: Name
it: Nome

en: Name may not start with '_'.
it: Il nome non può cominciare con '_ '.

en: Need password
it: Nessuna password

en: Need password?
it: Nessuna password?

en: Negator
it: Negazione

en: New
it: Nuovo

en: New &Object
it: Nuovo &Oggetto

en: New Aggregate
it: Nuovo Aggregazione

en: New Aggregate...
it: Nuova aggregazione...

en: New Cast
it: Nuovo «cast»

en: New Cast...
it: Nuovo «cast»...

en: New Catalog Object...
it: Nuovo oggetto catalogo...

en: New Catalog...
it: Nuovo catalogo...

en: New Check
it: Nuovo «check»

en: New Check Constraint
it: Nuovo vincolo di tipo check

en: New Check...
it: Nuovo «check»...

en: New Column
it: Nuova colonna

en: New Column...
it: Nuova colonna...

en: New Conversion
it: Nuova conversione

en: New Conversion...
it: Nuova conversione...

en: New Database
it: Nuovo database

en: New Database...
it: Nuovo database...

en: New Domain
it: Nuovo dominio

en: New Domain...
it: Nuovo dominio...

en: New External Table...
it: Nuova tabella esterna...

en: New FTS Configuration...
it: Nuova configurazione FTS...

en: New FTS Dictionary...
it: Nuovo dizionario FTS...

en: New FTS Parser...
it: Nuovo parser FTS...

en: New FTS Template...
it: Nuovo modello FTS...

en: New Foreign Key
it: Nuova chiave esterna

en: New Foreign Key...
it: Nuova chiave esterna...

en: New Function
it: Nuova funzione

en: New Function...
it: Nuova funzione...

en: New Group
it: Nuovo gruppo

en: New Group Role
it: Nuovo «group role»

en: New Group Role...
it: Nuovo «group role»...

en: New Group...
it: Nuovo gruppo...

en: New Index
it: Nuovo indice

en: New Index...
it: Nuovo indice...

en: New Job
it: Nuova attività

en: New Language
it: Nuovo linguaggio

en: New Language...
it: Nuovo linguaggio...

en: New Listen
it: Nuovo «listen»

en: New Login Role
it: Nuovo ruolo utente

en: New Login Role...
it: Nuova ruolo utente...

en: New Node
it: Nuovo nodo

en: New Operator
it: Nuovo operatore

en: New Operator Class
it: Nuovo operatore di classe

en: New Operator Class...
it: Nuovo operatore di classe...

en: New Operator Family...
it: Nuovo famiglia di operatori...

en: New Operator...
it: Nuovo operatore...

en: New Package...
it: Nuovo package...

en: New Partition...
it: Nuova partizione...

en: New Password
it: Nuova password

en: New Path
it: Nuovo percorso

en: New Primary Key
it: Nuova chiave primaria

en: New Primary Key...
it: Nuova chiave primaria...

en: New Procedure
it: Nuova procedura

en: New Procedure...
it: Nuova procedura...

en: New Public Synonym...
it: Nuova sinonimo pubblico...

en: New Replication Set
it: Nuovo insieme di replicazione

en: New Resource Queue...
it: Nuova coda risorsa...

en: New Rule
it: Nuova regola

en: New Rule...
it: Nuova regola...

en: New Schedule
it: Nuova schedulazione

en: New Schema
it: Nuovo schema

en: New Schema...
it: Nuovo schema...

en: New Sequence
it: Nuova sequenza

en: New Sequence...
it: Nuova sequenza...

en: New Server
it: Nuovo server

en: New Server Registration
it: Registrazione di un nuovo server

en: New Slony-I Cluster
it: Nuovo cluster Slony-I

en: New Slony-I Cluster...
it: Nuovo cluster Slony-I...

en: New Slony-I cluster...
it: Nuovo cluster Slony-I...

en: New Step
it: Nuovo passo

en: New Subscription
it: Nuova iscrizione

en: New Synonym...
it: Nuova sinonimo...

en: New Table
it: Nuova tabella

en: New Table...
it: Nuova tabella...

en: New Tablespace
it: Nuovo «tablespace»

en: New Tablespace...
it: Nuovo «tablespace»...

en: New Trigger
it: Nuovo «trigger»

en: New Trigger Function
it: Nuova funzione «trigger»

en: New Trigger Function...
it: Nuova funzione «trigger»...

en: New Trigger...
it: Nuovo «trigger»...

en: New Type
it: Nuovo tipo

en: New Type...
it: Nuovo tipo...

en: New Unique Constraint
it: Nuovo vincolo di unicità

en: New Unique Constraint...
it: Nuovo vincolo di unicità...

en: New User
it: Nuovo utente

en: New User...
it: Nuovo utente...

en: New Variable...
it: Nuova variabile...

en: New View
it: Nuova vista

en: New View...
it: Nuova vista...

en: New folder
it: Nuova cartella

en: New length must not be less than old length.
it: La nuova lunghezza non può essere minore della precedente.

en: New precision must not be less than old precision.
it: La nuova precisione non può essere minore della precedente.

en: New total digits must not be less than old total digits.
it: Il nuovo numero totale di cifre non può essere minore del precedente.

en: New window
it: Nuova finestra

en: Next run
it: Esecuzione successiva

en: No Data for Failed Tables
it: Nessuna informazione su tabelle fallite

en: No SQL query was generated.
it: Non è stata generata nessuna interrogazione.

en: No Table or view.
it: Nessuna tabella o vista.

en: No ack for
it: Nessun ack per

en: No arguments required
it: Nessun argomento necessario

en: No configuration setting detected that appears doubtful.
it: Non sono state evidenziate impostazioni che appaiano dubbie.

en: No connection to database.
it: Nessuna connessione a database.

en: No connections found!
it: Nessuna connessione trovata!

en: No data to export.
it: Nessun dato esportato.

en: No limit
it: Nessun limite

en: No node available to move this set to.
it: Non ci sono nodi disponibili nei quali spostare questo insieme.

en: No owner
it: Nessun proprietario

en: No path to any provider node; add proper path.
it: Non c'è il percorso per nessun nodo fornitore. Aggiungere il percorso corretto.

en: No plugins installed
it: Nessuna estensione installata

en: No properties are available for the current selection
it: Non ci sono proprietà disponibili per l'oggetto corrente

en: No provider node without path definition left.
it: Non è rimasto nessun nodo fornitore mancante di percorso.

en: No set available to merge to.
it: Non sono disponibili insiemi con i quali unire.

en: No statistics are available for the current selection
it: Non sono disponibili statistiche per la selezione corrente

en: No steps
it: Nessun passo

en: No stylesheet data could be read from the file %s: Errcode=%d.
it: Non è stato possibile leggere i dati del foglio di stile dal file %s: Errcode=%d.

en: Node
it: Nodo

en: Node "%s" not running
it: Il nodo «%s» non è in ascolto

en: Node ID is already in use.
it: L'ID di nodo è già in uso.

en: Nodes
it: Nodi

en: None
it: Nessuno

en: Not Member
it: non membro

en: Not NULL
it: Non nullo

en: Not NULL?
it: Non nullo?

en: Not Null?
it: Non nullo?

en: Not currently running
it: Non è attualmente in esecuzione

en: Not implemented
it: Non implementato

en: Not implemented.
it: Non implementato.

en: Note: Only objects global to the entire database cluster will be backed
    up. The backup format will be PLAIN.
it: Nota: solo gli oggetti globali all'intero cluster di database saranno salvati. Il formato del backup sarà PLAIN.

en: Note: The backup format will be PLAIN.
it: Nota: Il formato del backup sarà PLAIN.

en: Note: This DDL is a representation of how the partition might look as a table.
it: Nota: questo DDL è una rappresentazione di come la partizione possa essere vista in forma di tabella.

en: Note: changes to server settings will take effect the next time the server is connected.
it: Nota: le modifiche alle impostazioni del server avranno effetto dalla prossima connessione.

en: Note: some changes to server settings may only take effect the next time pgAdmin connects to the server.
it: Nota: alcune modifiche alle impostazioni del server avranno effetto solo  dalla prossima connessione al server.

en: Notes
it: Note

en: Nothing
it: Nulla

en: Nothing to be saved!
it: Nulla da salvare!

en: November
it: Novembre

en: Null Fraction
it: Frazione nulla

en: Number
it: Numero

en: Number Of Jobs
it: Numero di attività

en: Number of calls
it: Numero di chiamate

en: Object
it: Oggetto

en: Object browser
it: Esploratore degli oggetti

en: Object file
it: File oggetto

en: Objects
it: Oggetti

en: October
it: Ottobre

en: Of type
it: di tipo

en: Old style FKs
it: Vecchio stile FKs

en: Oldest outstanding
it: Pendente da maggior tempo

en: On Delete
it: Sulla Cancellazione

en: On Update
it: Sul Aggiornamento

en: On delete
it: Sulla cancellazione

en: On error
it: Su errore

en: On update
it: Su aggiornamento

en: One Row with OID %d inserted.
it: Una riga con OID %d inserita.

en: One or more dependent services didn't start; see the eventlog for details.
it: Uno o più servizi dipendenti non sono attivi; verificare i dettagli con «eventlog».

en: Online Update
it: Aggiornamento in linea

en: Only array types can be VARIADIC.
it: Solo i tipo array possono essere VARIADIC.

en: Only data
it: Solo dati

en: Only schema
it: Solo schema

en: Op. class
it: Classe dell'op.

en: Open
it: Apri

en: Open .pgpass
it: Apri .pgpass

en: Open a new query window
it: Apertura di una nuova finestra di interrogazioni

en: Open a query file
it: Apertura di un file di interrogazioni

en: Open configuration editor with .pgpass
it: Apertura dell'editor della configurazione per pg_hba.conf.

en: Open configuration editor with pg_hba.conf.
it: Apertura dell'editor della configurazione per pg_hba.conf.

en: Open configuration editor with pgpass.conf.
it: Apertura dell'editor della configurazione con pgpass.conf.

en: Open configuration editor with postgresql.conf.
it: Apertura dell'editor della configurazione per postgresq.conf.

en: Open configuration file
it: Apri file di configurazione

en: Open file
it: Apri file

en: Open pg_hba.conf
it: Apri di pg_hba.conf

en: Open pg_hba.conf...
it: Apertura di pg_hba.conf...

en: Open pgpass.conf
it: Apertura di pgpass.conf

en: Open postgresql.conf
it: Apertura di postgresql.conf

en: Open postgresql.conf...
it: Apertura di postgresql.conf...

en: Open query file
it: Apri file di interrogazioni

en: Open query tool
it: Apri lo strumento per le interrogazioni

en: Open the helpfile.
it: Apre la guida.

en: Open the output file in the default browser?
it: Aprire il file generato con il browser predefinito?

en: Open the pgAdmin III helpfile.
it: Apertura della guida di pgAdmin III...

en: Open the query tool with the selected query
it: Avvio dello strumento per le interrogazioni sull'interrogazione selezionata

en: Operator
it: Operatore

en: Operator Class
it: Classe degli operatori

en: Operator Classes
it: Classi degli operatori

en: Operator Families
it: Famiglie di operatori

en: Operator Family
it: Famiglia di operatori

en: Operator class
it: Classe dell'operatore

en: Operator classes
it: Classi degli operatori

en: Operator families
it: Famiglie di operatori

en: Operator function
it: Funzione operatore

en: Operators
it: Operatori

en: Option
it: Opzione

en: Options
it: Opzioni

en: Options modifying Explain output
it: Opzioni che modificano l'output di Explain

en: Or
it: Oppure

en: Order
it: Ordine

en: Ordering
it: Ordinamento

en: Origin
it: Origine

en: Origin ID
it: ID origine

en: Origin Node
it: Nodo origine

en: Out of Memory for cacheLinePool
it: Fine della memoria per la cacheLinePool

en: Outdent the selected block
it: Rimuovi indentazione per il blocco selezionato

en: Output file
it: Nome file

en: Output format
it: Formato di stampa

en: Output function
it: funzione di output

en: Output pane
it: Riquadro di «output»

en: Outstanding acks
it: Ack pendenti

en: Outstanding for
it: Pendenti per

en: Outstanding time
it: Tempo di attesa

en: Overwrite file?
it: Sovrascrivere il file?

en: Owner
it: Proprietario

en: PG bin path
it: Percorso eseguibili di PG

en: PG help path
it: Percorso del manuale di PG

en: PLAIN options
it: Opzioni PLAIN

en: Package Variables
it: Variabili di package

en: Packages
it: Package

en: Parameter
it: Parametro

en: Parameter Exception - Some parameters are invalid:
    %s
it: Eccezione di parametro - Alcuni parametri non sono validi:
    %s

en: Parameters
it: Parametri

en: Partition
it: Partizione

en: Partition Name
it: Nome della partizione

en: Partitions
it: Partizioni

en: Passed by Value?
it: Passato per valore?

en: Passed by value
it: Passato per valore

en: Password (again)
it: Password (di nuovo)

en: Password successfully changed!
it: Cambio Password eseguito con esito positivo!

en: Passwords do not match!
it: Le Password non sono uguali!

en: Paste
it: Incolla

en: Paste Data
it: Incolla i dati

en: Paste data from the clipboard.
it: Incolla i dati dagli appunti.

en: Paste selected text from clipboard
it: Incolla il testo selezionato dagli appunti

en: Path
it: Percorso

en: Paths
it: Percorsi

en: Paused at line %d
it: In pausa alla linea %d

en: Please choose user language:
it: Si scelga la lingua utente:

en: Please enter a valid connection string
it: Inserire una stringa di connessione valida

en: Please enter an alias for the table.
it: Inserire un alias per la tabella.

en: Please enter external table definition.
it: Inserire la definizione della tabella esterna.

en: Please enter function definition.
it: Inserire la definizione della funzione.

en: Please enter function source code.
it: Si inserisca il codice sorgente della funzione.

en: Please enter password for user %s
    on server %s
it: Inserire la password dell'utente %s
    per il server %s

en: Please enter password for user %s
    on server %s (%s)
it: Inserisci la password per l'utente %s
    del server %s (%s)

en: Please provide dbname in connect info.
it: Inserire il nome del database nelle informazioni della connessione.

en: Please provide host in connect info.
it: Inserire il nome «host» nelle informazioni della connessione.

en: Please provide user in connect info.
it: Inserire il nome dell'utente nelle informazioni della connessione.

en: Please select a cluster name.
it: Selezionare il nome del cluster.

en: Please select a connection string.
it: Selezionare una stringa di connessione.

en: Please select a database.
it: Selezionare un database.

en: Please select a datatype.
it: Selezionare un tipo di dato.

en: Please select a gettoken function.
it: Specificare una funzione gettoken.

en: Please select a lexize function.
it: Specificare funzione lexize.

en: Please select a lextypes function.
it: Specificare funzione lextypes.

en: Please select a parser or a configuration to copy.
it: Selezionare un parser o una configurazione da copiare.

en: Please select a start function.
it: Specificare una funzione di inizio.

en: Please select a template.
it: Selezionare un modello.

en: Please select an end function.
it: Specificare funzione di termine.

en: Please select at an event.
it: Selezionare un evento.

en: Please select base datatype.
it: Selezionare il tipo di dato base.

en: Please select index.
it: Selezionare un indice.

en: Please select language.
it: Selezionare il linguaggio.

en: Please select left or right datatype.
it: Selezionare il tipo di dato di destra o di sinitra.

en: Please select node to move this replication set to.
it: Selezionare il nodo sul quale spostare questo insieme di replicazione.

en: Please select origin node of replication events.
it: Selezionare un nodo origine per gli eventi di replicazione.

en: Please select provider node for replication events.
it: Selezionare il nodo fornitore per la replicazione degli eventi.

en: Please select provider node.
it: Selezionare il nodo fornitore.

en: Please select replication set to merged to.
it: Selezionare l'insieme di replicazione col quale unirlo.

en: Please select return type.
it: Selezionare il tipo del valore restituito.

en: Please select sequence to replicate.
it: Selezionare la sequenza da replicare.

en: Please select state datatype.
it: Selezionare datatype condizione.

en: Please select table to replicate.
it: Selezionare la tabella da replicare.

en: Please select target datatype.
it: Selezionare il tipo di dato destinazione

en: Please select target object.
it: Selezionare l'oggetto destinazione.

en: Please select target schema.
it: Selezionare lo schema destinazione.

en: Please select target type.
it: Selezionare il tipo destinazione.

en: Please specify FK index name.
it: Specificare FK nome indice.

en: Please specify a procedure.
it: Specificare una procedura.

en: Please specify address.
it: Specificare un indirizzo.

en: Please specify at least one action.
it: Specificare almeno una azione.

en: Please specify at least one label.
it: Specificare almeno una etichetta.

en: Please specify at least two members.
it: Specificare almeno due membri.

en: Please specify code to execute.
it: Specificare il codice da eseguire.

en: Please specify columns.
it: Specificare le colonne.

en: Please specify condition.
it: Specificare la condizione.

en: Please specify conversion function.
it: Specificare la funzione di conversione.

en: Please specify covering index name.
it: Specificare il nome indice corrispondente.

en: Please specify description.
it: Specificare una descrizione.

en: Please specify input conversion function.
it: Specificare la funzione di conversione dell'input.

en: Please specify internal storage length.
it: Specificare la dimensione dello storage interno.

en: Please specify language handler.
it: Specificare l'handler del linguaggio.

en: Please specify local node ID.
it: Specificare l'ID del nodo locale.

en: Please specify local node name.
it: Specificare il nome del nodo locale.

en: Please specify location.
it: Specificare un posizione.

en: Please specify name.
it: Specificare un nome.

en: Please specify object library.
it: Specificare la libreria oggetto.

en: Please specify output conversion function.
it: Specificare la funzione di conversione dell'output.

en: Please specify package body.
it: Specificare il corpo del package.

en: Please specify package header.
it: Specificare l'intestazione del package.

en: Please specify port.
it: Specificare la porta.

en: Please specify source datatype.
it: Specificare il tipo di dato sorgente.

en: Please specify source encoding.
it: Specificare la codifica della sorgente.

en: Please specify start date.
it: Specificare la data d'inizio.

en: Please specify state function.
it: Specificare funzione della condizione.

en: Please specify target encoding.
it: Specificare la codifica della destinazione.

en: Please specify trigger body.
it: Specificare il corpo del trigger.

en: Please specify trigger function.
it: Specificare la funzione del trigger.

en: Please specify user name
it: Specificare nome utente

en: Please specify valid length.
it: Inserire una lunghezza valida.

en: Please specify valid numeric precision (0..
it: Specificare l'intervallo valido di precisione (0..

en: Plugins
it: Estensioni

en: Port
it: Porta

en: Position
it: Posizione

en: PostgreSQL Description
it: Descrizione di PostgreSQL

en: PostgreSQL Scheduling Agent -
it: Agente postgresql per la schedulazione -

en: PostgreSQL Version
it: Versione di PostgreSQL

en: Postmaster - set on server start
it: Postmaster - impostato all'avvio del server

en: Precision
it: Precisione

en: Preferences
it: Preferenze

en: Prepared &Transactions	Ctrl-Alt-T
it: &Transazioni preparate	Ctrl-Alt-T

en: Prepared Transactions
it: Transazioni preparate

en: Prepared transactions not available on this server.
it: In questo server non sono disponibili le transazioni preparate.

en: Primary Key
it: Chiave primaria

en: Primary key
it: Chiave primaria

en: Primary key?
it: Chiave primaria?

en: Primary?
it: Chiave primaria?

en: Private
it: Privato

en: Privilege
it: Privilegio

en: Privileges
it: Privilegi

en: Privileges for %s
it: Privilegi per %s

en: Privileges for %s %s
it: Privilegi per %s %s

en: Problem with resource
it: Problema con la risorsa

en: Problem with resource %s: Notebook not found.
    Prepare to crash!
it: Problemi di risorse %s: Notebook non trovato.
    Prepararsi al crash!

en: Procedure
it: Procedura

en: Procedure
it: Procedura

en: Procedures
it: Procedure

en: Process returned exit code %d.
it: Il processo ha ritornato il codice di uscita %d.

en: Process the XML data using the specified stylesheet
it: Processa i dati XML utilizzando il foglio di stile specificato

en: Properties
it: Proprietà

en: Property
it: Proprietà

en: Provider
it: Fornitore

en: Provider ID
it: ID del fornitore

en: Provider Name
it: Nome fornitore

en: Public
it: Pubblico

en: Public Synonym
it: Sinonimo pubblico

en: Public Synonyms
it: Sinonimi pubblici

en: Public synonym
it: Sinonimo pubblico

en: Public synonyms
it: Sinonimi pubblici

en: Published
it: Pubblicato

en: Queries
it: Interrogazioni

en: Query
it: Interrogazione

en: Query &builder
it: Costrutture di interrogazioni

en: Query (text)
it: Interrogazione (testo)

en: Query Tool
it: Strumento per le interrogazioni

en: Query files (*.sql)|*.sql|All files (*)|*
it: File interrogazioni (*.sql)|*.sql|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
it: File interrogazioni (*.sql)|*.sql|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
it: File interrogazioni (*.sql)|*.sql|File interrogazioni UTF-8 (*.sql)|*.sql|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.usql)|*.usql|All files (*.*)|*.*
it: File interrogazioni (*.sql)|*.sql|File interrogazioni UTF-8 (*.usql)|*.usql|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|pgScript files (*.pgs)|*.pgs|All files (*)|*
it: File interrogazioni (*.sql)|*.sql|File pgScript (*.pgs)|*.pgs|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|pgScript files (*.pgs)|*.pgs|All files (*.*)|*.*
it: File interrogazioni (*.sql)|*.sql|File pgScript (*.pgs)|*.pgs|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Query inserted one row with OID %d.
it: La query ha inserito una riga con OID %d.

en: Query inserted one rows with OID %d.
it: La query ha inserito una riga con OID %d.

en: Query is running.
it: La query è in esecuzione.

en: Query result with %d row discarded.
     | Query result with %d rows discarded.
it[0]: Risultato dell'interrogazione con %d riga scartata.
it[1]: Risultato dell'interrogazione con %d righe scartate.

en: Query result with %d row will be returned.
     | Query result with %d rows will be returned.
it[0]: Verrà restituito il risultato dell'interrogazione con %d riga.
it[1]: Verrà restituito il risultato dell'interrogazione con %d righe.

en: Query result with %d rows discarded.
it: Il risultato dell'interrogazione con %d righe è stato abbandonato.

en: Query result with %d rows will be returned.
it: Il risultato dell'interrogazione con %d righe verrà restituito.

en: Query results
it: Risultato dell'interrogazione

en: Query returned successfully with no result in %s ms.
it: L'interrogazione è stata eseguita con successo, ma senza risultato, in %s ms.

en: Query returned successfully: %d row affected, %s ms execution time. | Query returned successfully: %d rows affected, %s ms execution time.
it[0]: L'interrogazione è stata eseguita con successo: %d riga , %s ms tempo di esecuzione.
it[1]: L'interrogazione è stata eseguita con successo: %d righe , %s ms tempo di esecuzione.

en: Query returned successfully: %d rows affected, %s ms execution time.
it: L'interrogazione è stata eseguita con successo: %d righe , %s ms tempo di esecuzione.

en: Query returned successfully: one row with OID %d inserted, %s ms execution time.
it: Query eseguita corretamente: una riga con OID %d insertita, %s ms tempo esecuzione.

en: Query start
it: Inizio interrogazione

en: Query text incomplete.
    Query contained characters that could not be converted to the local charset.
    Please correct the data or try using UTF8 instead.
it: Testo dell'interrogazione incompleto.
    L'interrogazione contiene caratteri che non è stato possibile convertire con il «charset» locale.
    Correggere i dati oppure riprovare usando UTF8.

en: Query took a long time to complete
it: L'interrogazione è durata molto

en: Query tool
it: Strumento per le interrogazioni

en: Query tool	Ctrl-E
it: Strumento per le interrogazioni

en: Quick report
it: Segnalazione veloce

en: Quit this program.
it: Esci dal programma.

en: Quote char
it: Carattere di virgolettatura

en: Quoting
it: Virgolettare

en: REINDEX options
it: Opzioni di REINDEX

en: Re&fresh	F5
it: Aggiorna	F5

en: Re&load module
it: Ricarica il modu&lo

en: Reached end of the document
it: La fine del documento è stata raggiunta

en: Reached the end of the document
it: La fine del documento è stata raggiunta

en: Read and write Unicode UTF-8 files
it: Leggere e scrivere file in Unicode UTF-8

en: Read only
it: Sola lettura

en: Reading log from server...
it: Lettura del log dal server...

en: Ready.
it: Pronto.

en: Reassign objects
it: Riassegna oggetti

en: Reassign/Drop Owned
it: Riassegna/Elimina posseduti

en: Reassign/Drop Owned...
it: Riassegna/Elimina posseduti...

en: Reassigned or drop objects owned by the selected role.
it: Riassegna o elimina oggetti posseduti dal ruolo selezionato.

en: Receive function
it: Funzione di ricevimento

en: Receiver
it: Ricevente

en: Receiver ID
it: ID Ricevente

en: Receiver Name
it: Nome ricevente

en: Reconnecting to database %s
it: Riconnessione al database %s

en: Reconnecting to server %s (%s:%d)
it: Riconnessione al server %s (%s:%d)

en: Redo
it: Riesegui

en: Redo last action
it: Riesegue ultima azione

en: Referenced
it: Referenziato

en: Referenced by
it: Referenziato da

en: References
it: Referenzia

en: Referencing
it: Che referenzia

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh rate (seconds)
it: Frequenza di aggiornamento (secondi)

en: Refresh rate:
it: Frequenza di aggiornamento:

en: Refresh the selected object.
it: Aggiorna oggetto selezionato.

en: Refresh to count rows
it: Aggiorna per contare le righe

en: Refresh.
it: Aggiorna.

en: Refreshing %s
it: Aggiornamento %s

en: Refreshing %s...
it: Aggiornamento di %s...

en: Refreshing data, please wait.
it: Aggiornamento dei dati, attendere.

en: Refreshing locks list.
it: Aggiornamento del'elenco dei «lock».

en: Refreshing log list.
it: Aggiornamento dell'elenco dei «log».

en: Refreshing status list.
it: Aggiornamento dell'elenco degli stati.

en: Refreshing transactions list.
it: Aggiornamento dell'elenco delle transazioni.

en: Refreshing.
it: Aggiornamento.

en: Regular expressions
it: Espressioni regolari

en: Relation
it: Relazione

en: Reload
it: Ricarica

en: Reload Server to apply configuration changes.
it: Ricaricare il server per applicare le modifiche alla configurazione.

en: Reload configuration
it: Ricarica la configurazione

en: Reload current page.
it: Ricarica la pagina attuale.

en: Reload library module which implements this function.
it: Ricarica il modulo di libreria che implementa questa funzionalità.

en: Reload server
it: Ricarica server

en: Reload server configuration
it: Ricaricare la configurazione del server

en: Reloading configuration
it: Ricaricamento della configurazione

en: Remote
it: Remoto

en: Remove
it: Rimozione

en: Remove UPDATE event?
it: Eliminare evento UPDATE

en: Remove all columns
it: Eliminare tutte le colonne

en: Remove all columns?
it: Eliminare tutte le colonne?

en: Remove all filters on this table
it: Elimina tutti i filtri da questa tabella

en: Remove all sort conditions
it: Elimina tutte le condizioni di ordinamento

en: Remove column?
it: Eliminare colonna?

en: Remove constraint?
it: Eliminare vincolo?

en: Remove table?
it: Eliminare tabella?

en: Remove the selected column
it: Eliminare la colonna selezionata

en: Remove the selected criteria line
it: Elimina la riga di criterio selezionata

en: Remove the selected join
it: Elimina la join selezionata

en: Remove the selected sort column.
it: Elimina la colonna di ordinamento selezionata.

en: Removing the UPDATE event will cause the column list to be cleared. Do you wish to continue?
it: Eliminare l'evento UPDATE causerà lo svuotamento della lista delle colonne. Si è certi di voler continuare?

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename favourite
it: Rinomina preferito

en: Rename favourites folder
it: Rinomina la cartella dei preferiti

en: Repeat backup?
it: Ripetere il backup?

en: Repeat restore?
it: Ripetere il ripristino?

en: Replace &All
it: Sostituire tutto

en: Replace all
it: Sostituire tutto

en: Replace current query?
it: Sostituire la query attuale?

en: Replace text
it: Testo da sostituire

en: Replace with:
it: Sostituire con:

en: Replicated
it: Replicato

en: Replication
it: Replicazione

en: Replication Sets
it: Insiemi di replicazione

en: Report Notes
it: Note del riepilogo

en: Report Title
it: Titolo del riepilogo

en: Report generated by
it: Riepilogo generato da

en: Reschedule the job to run now.
it: Schedulare di nuovo l'attività per eseguirla adesso.

en: Reset guru hints
it: Riazzerare i suggerimenti del guru

en: Resource Queue
it: Coda risorsa

en: Resource Queues
it: Code di risorse

en: Restart Node
it: Riavvio nodo

en: Restart node
it: Riavvio nodo

en: Restart node "%s"?
it: Riavviare il nodo «%s»?

en: Restart node.
it: Riavvio nodo.

en: Restore
it: Ripristino

en: Restore %s %s
it: Ripristino %s %s

en: Restore Options #1
it: Opzioni ripristino Nº1

en: Restore Options #2
it: Opzioni ripristino Nº2

en: Restore env?
it: Ripristino ambiente?

en: Restore environment?
it: Ripristino ambiente?

en: Restore the default view.
it: Ripristino della vista predefinita.

en: Restores a backup from a local file
it: Ripristinato il backup dal file locale

en: Restoring previous environment
it: Ripristino del precedente ambiente

en: Restrict function
it: Funzione di restrizione

en: Restricted Value
it: Valore limitato

en: Restriction
it: Restrizione

en: Restriction not valid.
it: Restrizione non valida.

en: Result
it: Risultato

en: Result copy field separator
it: Separatore dei campi

en: Result copy quote character
it: Virgolette per i campi da virgolettare

en: Result copy quoting
it: Tipo dei campi da virgolettare

en: Result type
it: Tipo restituito

en: Results
it: Risultati

en: Retrieving %s details
it: Scaricamento dei dettagli di %s

en: Retrieving data: %d row. | Retrieving data: %d rows.
it[0]: Scaricamento dei dati: %d riga.
it[1]: Scaricamento dei dati: %d righe.

en: Retrieving data: %d rows.
it: Scaricamento dei dati: %d righe.

en: Retrieving server properties
it: Scaricamento delle proprietà del server

en: Retry
it: Nuovo tentativo

en: Return type
it: Tipo restituito

en: Returning connection to database %s
it: Restituzione della connessione al database %s

en: Returns a set?
it: Restituisce un insieme?

en: Returns set
it: Restituisce un insieme

en: Right Sort operator
it: Operatore d'ordinamento di destra

en: Right Table Columns
it: Colonne della tabella di destra

en: Right sort op
it: Op. di ordin. di destra

en: Right type
it: Tipo di destra

en: Role
it: Ruolo

en: Role Privileges
it: Privilegi del ruolo

en: Role membership
it: Appartenenza al ruolo

en: Role name
it: Nome del ruolo

en: Role privileges
it: Privilegi di ruolo

en: Role/Group
it: Ruolo/Gruppo

en: Roles using this
it: Ruoli che lo utilizzano

en: Rollback the current transaction if an error is detected
it: Rollback la transazione corrente in caso di errore

en: Rollback transaction
it: Rollback della transazione

en: Rollback transaction?
it: Rollback della transazione?

en: Root Block No
it: Numero di blocco Root

en: Rotate
it: Ruota

en: Roundtrip
it: Andata/Ritorno

en: Row
it: Riga

en: Row separator
it: Separatore di riga

en: Row trigger
it: Trigger di riga

en: Rows (counted)
it: Righe (contate)

en: Rows (estimated)
it: Righe (stimate)

en: Rule
it: Regola

en: Rule enabled?
it: Regola abilitata?

en: Rules
it: Regole

en: Run
it: Esecuzione

en: Run a quick report...
it: Esecuzione di un veloce riepilogo...

en: Running
it: In esecuzione

en: Running PID
it: PID in esecuzione

en: Running VACUUM recommended
it: Viene raccomandato di eseguire VACUUM

en: Running at
it: Esecuzione alle

en: Running?
it: Eseguire?

en: S&cratch pad
it: Spazio per appunti

en: S&cratch pad	Ctrl-Alt-S
it: Spazio per appunti	Ctrl-Alt-S

en: SELECT script
it: codice della SELECT

en: SIGHUP - reloaded on SIGHUP signal
it: SIGHUP - ricaricato a seguito del segnale SIGHUP

en: SQL Editor
it: Strumento SQL

en: SQL Help
it: Guida SQL

en: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|All files (*)|*
it: Codice SQL (*.sql)|*.sql|Tutti i file (*.*)|*.*

en: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
it: Codice SQL (*.sql)|*.sql|Tutti i file (*.*)|*.*

en: SQL Syntax Highlighting
it: Evidenziazione della sintassi SQL

en: SQL doc
it: Documento SQL

en: SQL editor
it: Editor SQL

en: SQL help site
it: Sito guida per SQL

en: SQL pane
it: Riquadro SQL

en: SQL query
it: Interrogazione SQL

en: SQL state:
it: Stato SQL:

en: SSL Mode
it: Modalità SSL

en: SSL encrypted
it: SSL cifrato

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save &as...
it: Salv&a con nome...

en: Save As an image
it: Salva come immagine

en: Save Explain As image file
it: Salva «explain» come file immagine

en: Save Graphical Query as an image
it: Salva l'interrogazione grafica come immagine

en: Save as
it: Salva come

en: Save configuration file as
it: Salva il file delle interrogazioni come

en: Save current file
it: Salva il file corrente

en: Save file
it: Salva file

en: Save file under new name
it: Salva con nome

en: Save history
it: Salva la cronologia

en: Save history of executed commands.
it: Salva la cronologia dei comandi eseguiti.

en: Save macro
it: Salva macro

en: Save output of Explain as an image
it: Salva l'output di «explain» come immagine

en: Save query file as
it: Salva il file delle interrogazioni come

en: Save the SQL definition of the selected object.
it: Salva la definizione SQL degli oggetti selezionati.

en: Save the changed row.
it: Salva la riga modificata.

en: Saved the changed row.
it: La riga modificata è stata salvata.

en: Saving passwords
it: Memorizzazione password

en: Schedule
it: Schedualzione

en: Schedules
it: Schedulazioni

en: Schema node not found for object
it: Non è stato trovato lo schema dell'oggetto

en: Schema restriction
it: Restrizione schemi

en: Schemas
it: Schemi

en: Scratch pad
it: Spazio per appunti

en: Scripts
it: Codice SQL

en: Search backwards through the text
it: Ricerca all'indietro nel testo

en: Search forwards through the text
it: Ricerca in avanti nel testo

en: Security
it: Sicurezza

en: Security of definer
it: Diritti dell'autore

en: Security of definer?
it: Diritti dell'autore?

en: Segment
it: Segmento

en: Select &All
it: Selezion&a Tutto

en: Select Slony-I cluster.
it: Seleziona il cluster Slony-I.

en: Select a column to add to the sort list.
it: Seleziona una colonna da aggiungere alla lista di ordinamento.

en: Select backup filename
it: Seleziona il file di backup

en: Select column
it: Seleziona colonna

en: Select database with Slony-I cluster installed.
it: Selezionare un database con cluster Slony-I installato.

en: Select directory with EnterpriseDB utilities
it: Selezionare la directory con EnterpriseDB

en: Select directory with GreenplumDB utilities
it: Selezionare la directory con GreenplumDB

en: Select directory with PostgreSQL utilities
it: Selezionare la directory con PostgreSQL

en: Select directory with Slony-I creation scripts
it: Selezionare la directory con gli script di creazione di Slony-I

en: Select export filename
it: Selezione del file di esportazione

en: Select log file
it: Selezione del file di log

en: Select output file
it: Selezione del file di output

en: Select output filename
it: Selezione del file di output

en: Select server with Slony-I cluster installed.
it: Selezionare il server con cluster Slony-I installato.

en: Select stylesheet filename
it: Selezione del nome file del foglio di stile

en: Select the file to write the report to.
it: Seleziona il file nel quale scrivere il riepilogo.

en: Select the level of detail to record in the logfile.
it: Selezione del livello di dettaglio per registrare nel file di log.

en: Select the stylesheet to use.
it: Selezione del foglio di stile da usare.

en: Selected Columns
it: Colonne Selezionate

en: Selected cluster doesn't contain newer software.
it: Il cluster selezionato non contiene software più nuovo.

en: Selection
it: Selezione

en: Self Time
it: Tempo proprio

en: Send Function
it: Funzione di invio

en: Send function
it: Funzione di invio

en: September
it: Settembre

en: Sequence
it: Sequenza

en: Sequences
it: Sequenze

en: Sequential Scans
it: Scansioni sequenziali

en: Sequential Tuples Read
it: Lettura sequenziale di ennuple

en: Server Configuration
it: Configurazione del server

en: Server Groups
it: Gruppi di server

en: Server ID
it: ID server

en: Server Status -
it: Stato del server -

en: Server configuration
it: Configurazione del server

en: Server denies access
it: Il server nega l'accesso

en: Server instrumentation not installed
it: Strumentazione del server non installata

en: Server name
it: Nome del server

en: Server not listening
it: Il server non è in ascolto

en: Server settings
it: Impostazioni del server

en: Servers
it: Server

en: Servers (%d)
it: Server (%d)

en: Service
it: Servizio

en: Service start problem
it: Problemi all'avvio del servizio

en: Set
it: Insieme

en: Set a breakpoint on the selected object
it: Imposta un breakpoint sull'oggetto selezionato

en: Set by session parameters
it: Impostato da parametri di sessione

en: Set by test
it: Impostato tramite test

en: Set by unprivileged command
it: Impostato da comando non privilegiato

en: Set in client parameters
it: Impostato con parametri del client

en: Set in configuration file
it: Impostato nel file di configurazione

en: Set in database variables
it: Impostato in variabili del database

en: Set in user variables
it: Impostato in variabili utente

en: Set interactively
it: Impostato in maniera interattiva

en: Set on command line
it: Impostato con la linea di comando

en: Set the function/procedure parameter values.
it: Imposta i valori dei parametri della funzione/procedura.

en: Set to merge
it: Insieme da unire

en: Set value
it: Imposta valore

en: Set via environment variable
it: Impostato con variabile d'ambiente

en: Setting name
it: Impostazione del nome

en: Show NULL values as <NULL>
it: Mostra i valori NULL come <NULL>

en: Show NULL values as <NULL>?
it: Mostra i valori NULL come <NULL>?

en: Show System Objects in the treeview
it: Visualizza oggetti di sistema nella vista ad albero

en: Show System Objects in the treeview?
it: Visualizza oggetti di sistema nella vista ad albero?

en: Show a tip of the day.
it: Visualizza suggerimento del giorno.

en: Show about dialog.
it: Visualizza informazioni sul programma

en: Show object properties on double click in treeview
it: Visualizzare le proprietà oggetto con doppio clic sull'albero

en: Show object properties on double click in treeview?
it: Visualizzare le proprietà oggetto con doppio clic sull'albero?

en: Show options dialog.
it: Visualizza finestra opzioni.

en: Show or hide system objects.
it: Visualizza o nascondi oggetti di sistema

en: Show or hide the SQL pane.
it: Visualizza o nascondi il pannello SQL.

en: Show or hide the activity tab.
it: Visualizza o nascondi il pannello attività.

en: Show or hide the database selection bar.
it: Visualizza o nascondi la barra di selezione dei database.

en: Show or hide the locks tab.
it: Visualizza o nascondi il pannello lock

en: Show or hide the logfile tab.
it: Visualizza o nascondi il pannello log.

en: Show or hide the object browser.
it: Visualizza o nascondi l'esploratore degli oggetti

en: Show or hide the output pane.
it: Visualizza o nascondi il pannello di «output».

en: Show or hide the prepared transactions tab.
it: Visualizza o nascondi il pannello delle transazioni preparate.

en: Show or hide the row limit options bar.
it: Visualizza o nascondi la barra delle opzioni sui limiti di riga.

en: Show or hide the scratch pad.
it: Visualizza o nascondi lo spazio per appunti.

en: Show or hide the stack pane.
it: Visualizza o nascondi il pannello stack.

en: Show or hide the tool bar.
it: Visualizza o nascondi la barra degli strumenti.

en: Show or hide the toolbar.
it: Visualizza o nascondi la barra degli strumenti.

en: Show or hide the transactions tab.
it: Visualizza o nascondi il pannello delle transazioni.

en: Show system objects
it: Visualizza oggetti di sistema

en: Show users for privileges
it: Visualizzare gli utenti con permessi

en: Show users for privileges?
it: Visualizzare gli utenti nell'elenco dei permessi?

en: Signature arguments
it: Argomenti della segnatura

en: Single line comment
it: Commento di una riga

en: Single object
it: Oggetto singolo

en: Single quoted string
it: Testo virgolettato con «'»

en: Single transaction
it: Transazione singola

en: Size
it: Dimensione

en: Sleeping...
it: Dormiente...

en: Slon process running on node; stop it before upgrading.
it: Il processo Slon è in esecuzione sul nodo. Bloccarlo prima dell'aggiornamento.

en: Slony help path
it: Percorso del manuale di Slony

en: Slony-I Cluster
it: Cluster Slony-I

en: Slony-I Clusters
it: Cluster Slony-I

en: Slony-I cluster
it: Cluster Slony-I

en: Slony-I clusters
it: Cluster Slony-I

en: Slony-I creation scripts not available; only joining possible.
it: Gli script della creazione di Slony-I non sono disponibili; è permesso il raggiungimento di un cluster.

en: Slony-I path
it: Path per Slony-I

en: Slow Process Colour
it: Colore per processo lento

en: Sort &Ascending
it: Ordinamento ascendente

en: Sort &Descending
it: Ordinamento discendente

en: Sort / Filter options.
it: Opzioni di Filtri / Ordinamento.

en: Sort Operator
it: Oper. di ordinamento

en: Sort operator
it: Oper. di ordinamento

en: Sort order
it: Priorità di ordinamento

en: Sort/filter options.
it: Opzioni Filtri di ordinamento.

en: Source
it: Sorgente

en: Source Column
it: Colonna sorgente

en: Source encoding
it: Codifica sorgente

en: Source pane
it: Pannello sorgente

en: Source type
it: Tipo sorgente

en: Stack pane
it: Riquadro stack

en: Start
it: Inizio

en: Start Function
it: Funzione di partenza

en: Start PostgreSQL Service
it: Start Servizio PostgreSQL

en: Start Query Tool with scripted query.
it: Avvio dello strumento per le «query» con una interrogazione su file.

en: Start Query tool with CREATE script.
it: Avvio dello strumento per le «query» con lo script CREATE.

en: Start Service
it: Avvio servizio

en: Start date
it: Data d'inizio

en: Start query tool with CREATE script.
it: Avvio dello strumento per le «query» con il codice della CREATE.

en: Start query tool with DELETE script.
it: Avvio dello strumento per le «query» con il codice della DELETE.

en: Start query tool with EXEC script.
it: Avvio dello strumento per le interrogazioni con il script EXEC.

en: Start query tool with INSERT script.
it: Avvio dello strumento per le «query» con il codice della INSERT.

en: Start query tool with SELECT script.
it: Avvio dello strumento per le «query» con il codice della SELECT.

en: Start query tool with UPDATE script.
it: Avvio dello strumento per le «query» con il codice della UPDATE.

en: Start service
it: Start servizio

en: Start the query builder.
it: Attiva il costruttore delle interrogazioni.

en: Start time
it: Ora d'inizio

en: Starting Service
it: Avviamento servizio

en: Starting job: %s
it: Attivazione dell'attività: %s

en: Starting service
it: Avvio servizio

en: State function
it: Funzione di stato

en: State type
it: Tipo di stato

en: Statistic
it: Statistica

en: Statistics
it: Statistiche

en: Status
it: Stato

en: Status Window
it: Finestra di stato

en: Step
it: Passo

en: Step into
it: Passa dentro

en: Step into	Ctrl+F11
it: Passa dentro	Ctrl+F11

en: Step into	F11
it: Passa dentro	F11

en: Step over
it: Supera

en: Step over	Ctrl+F10
it: Supera	Ctrl+F10

en: Step over	F10
it: Supera	F10

en: Steps
it: Passi

en: Stop PostgreSQL Service
it: Stop Servizio PostgreSQL

en: Stop Service
it: Arresto servizio

en: Stop debugging
it: Arresta debug

en: Stop debugging	Ctrl+F8
it: Arresta debug	Ctrl+F8

en: Stop debugging	F8
it: Arresta debug	F8

en: Stop service
it: Stop servizio

en: Stopped
it: Arrestato

en: Stopping service
it: Spegnimento servizio

en: Storage
it: Memoria

en: Store password
it: Ricorda password

en: Store password?
it: Ricordare password?

en: Strict
it: Stretto

en: Strict?
it: Stretto?

en: Strings
it: Stringhe

en: Stylesheet
it: Foglio di stile

en: Subscription
it: Iscrizione

en: Subscriptions
it: Iscrizioni

en: Succeed
it: Eseguito corretamente

en: Successful
it: Con successo

en: Sunday
it: Domenica

en: Superuser
it: Superutente

en: Superuser (can create users)
it: Superutente (può creare altri utenti)

en: Superuser?
it: Superutente?

en: Supports hash
it: Supporta l'hash

en: Supports hash?
it: Supporta l'hash?

en: Supports merge
it: Permette l'unione

en: Supports merge?
it: Permette l'unione?

en: Suset - may be overridden by superuser
it: Suset - può essere modificato dal superutente

en: Synonym
it: Sinonimo

en: Synonyms
it: Sinonimi

en: Syntax Validation
it: Validazione sintassi

en: System Table?
it: Tabella di sistema?

en: System aggregate?
it: Aggregato di sistema?

en: System cast?
it: Cast di sistema?

en: System column?
it: Colonna di sistema?

en: System conversion?
it: Conversione di sistema?

en: System database?
it: Database di sistema?

en: System domain?
it: Dominio di sistema?

en: System foreign key?
it: Chiave esterna di sistema?

en: System function?
it: Funzione di sistema?

en: System index?
it: Indice di sistema?

en: System language?
it: Linguaggio di sistema?

en: System objects will not be removed from the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
it: Gli oggetti di sistema non saranno rimossi dall'albero fino a che non si riaggiorna.
    Chiudere tutte le connessioni ora?

en: System objects will not show in the the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
it: Gli oggetti di sistema non saranno visualizzati nell'albero fino a che non si riaggiorna.
    Chiudere tutte le connessioni ora?

en: System operator class?
it: Classe degli operatori di sistema?

en: System operator family?
it: Famiglia di operatori di sistema?

en: System operator?
it: Operatore di sistema?

en: System package?
it: Package di sistema?

en: System rule?
it: Regola di sistema?

en: System schema?
it: Schema di sistema?

en: System schemas
it: Schemi di sistema

en: System sequence?
it: Sequenza di sistema?

en: System synonym?
it: Sinonimo di sistema?

en: System table?
it: Tabella di sistema?

en: System trigger?
it: Trigger di sistema?

en: System type?
it: Tipo di sistema?

en: System view?
it: Vista di sistema?

en: TX start
it: Inizio TX

en: Tab
it: Linguetta

en: Table
it: Tabella

en: Table Name
it: Nome tabella

en: Table Size
it: Dimensione Tabella

en: Table auto-vacuum ANALYZE base threshold
it: Soglia base di ANALYZE per autovacuum su tabella

en: Table auto-vacuum ANALYZE scale factor
it: Fattore di scala di ANALYZE per autovacuum su tabella

en: Table auto-vacuum FREEZE maximum age
it: Età massima di FREEZE per autovacuum su tabella

en: Table auto-vacuum FREEZE minimum age
it: Età minima di FREEZE per autovacuum su tabella

en: Table auto-vacuum FREEZE table age
it: Età di FREEZE per autovacuum su tabella

en: Table auto-vacuum VACUUM base threshold
it: Soglia base per VACUUM su tabella

en: Table auto-vacuum VACUUM cost delay
it: Ritardo del costo di VACUUM per autovacuum su tabella

en: Table auto-vacuum VACUUM cost limit
it: Limite di costo per VACUUM per autovacuum su tabella

en: Table auto-vacuum VACUUM scale factor
it: Fattore di scala VACUUM per autovacuum su tabella

en: Table auto-vacuum enabled?
it: Abilitare autovacuum per tabella?

en: Tables
it: Tabelle

en: Tables/Views
it: Tabelle/Viste

en: Tablespace Size
it: Dimensione Tablespace

en: Tablespaces
it: Tablespace

en: Target Node
it: Nodo destinazione

en: Target encoding
it: Codifica destinazione

en: Target object
it: Oggetto destinazione

en: Target of merge
it: Destinazione dell'insieme risultante

en: Target schema
it: Schema destinazione

en: Target type
it: Tipo destinazione

en: Template
it: Modello

en: Terminate
it: Termina

en: Terminate backend
it: Termina server

en: Terminate process
it: Termina processo

en: Terminate process?
it: Termina processo?

en: The ANY pseudo-datatype cannot be used in multi parameter aggregates.
it: Lo pseudo tipo di dato ANY non è utilizzabile in aggregati con più parametri.

en: The EnterpriseDB bin path specified is not valid or does not contain an EnterpriseDB pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
it: Il percorso degli eseguibili di EnterpriseDB specificato non è valido o non contiene l'eseguibile pg_dump di EnterpriseDB.
    
    Selezionare un nuovo percorso o lasciare il campo vuoto.

en: The Greenplum bin path specified is not valid or does not contain a Greenplum pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
it: Il percorso degli eseguibili di Greenplum specificato non è valido o non contiene l'eseguibile pg_dump di Greenplum.
    
    Selezionare un nuovo percorso o lasciare il campo vuoto.

en: The PostgreSQL bin path specified is not valid or does not contain a PostgreSQL pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
it: Il percorso degli eseguibili di PostgreSQL specificato non è valido o non contiene l'eseguibile pg_dump di PostgreSQL.
    
    Selezionare un nuovo percorso o lasciare il campo vuoto.

en: The PostgreSQL server engine is currently configured to listen for local connections only.
    You might want to check "listen_addresses" to enable accessing the server over the network too.
it: Il motore postgresql è attualmente configurato per ricevere solo connessioni locali.
    Potresti voler controllare «listen_address» per abilitare la connessione via rete.

en: The PostgreSQL server must be at least version %2.1f!
it: La versione di PostgreSQL nel server deve essere almeno %2.1f!

en: The PostgreSQL server's version string.
it: La stringa di versione del server PostgreSQL.

en: The PostgreSQL version number.
it: Il numero di versione di PostgreSQL.

en: The autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.
it: Il processo autovacuum non è in esecuzione.
    Viene suggerito di attivarlo impostando "stats_start_collector", "stats_row_level" e "autovacuum" a "on".

en: The autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'track_counts' and 'autovacuum' to 'on' in PostgreSQL 8.3 and above or 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on' in earlier versions.
it: Il processo autovacuum non è in esecuzione.
    Viene suggerito di attivarlo impostando «track_counts» and «autovacuum» a «on» in PostgreSQL 8.3 o successivo; «stats_start_collector», «stats_row_level» e «autovacuum» a «on» in versioni precedenti.

en: The colour specified is not valid.
it: Il colore specificato non è valido.

en: The configuration is modified.
    Do you want to save changes?
it: La configurazione è cambiata.
    Si vogliono registrare le modifiche?

en: The file: 
    
    %s
    
    already exists. Do you want to overwrite it?
it: Il file: 
    
    %s
    
    esiste già. Sovrascriverlo?

en: The generated SQL query has changed.
    Do you want to update it and execute the query?
it: L'interrogazione generata è cambiata.
    Si vuole aggiornarla ed eseguirla?

en: The generated SQL query has changed.
    Do you want to update it?
it: L'interrogazione generata è cambiata.
    Si vuole aggiornarla?

en: The help source (%s) could not be opened. Please check the help configuration options.
it: La guida non (%s) non può essere aperta. Verificare le opzioni di configurazione della guida.

en: The hostname or TCP/IP address of the server.
it: Il nome host o indirizzo TCP/IP del server.

en: The initial database used when connecting to the server.
it: Il database inizialmente usato per connettersi al server.

en: The last OID used by the server.
it: L'ultimo OID usato dal server.

en: The maximum of %ld rows is exceeded (total %ld).
it: Il limite massimo di %ld righe è stato superato (totale %ld).

en: The mythical 13th month!
it: Il mitico 13º mese!

en: The mythical 8th day!
it: Il mitico 8º giorno!

en: The newly created cluster version (%s)
     doesn't match the existing cluster's version (%s)
it: La versione del nuovo cluster appena creato (%s)
    non corrisponde con quella del cluster esistente (%s)

en: The password could not be changed!
it: La password non è stata cambiata!

en: The passwords entered do not match!
it: Le password non sono uguali!

en: The pg_autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.
it: Il processo pg_autovacuum non è in esecuzione.
    Viene suggerito di attivarlo impostando «stats_start_collector», «stats_row_level» e «autovacuum» a «on».

en: The port number the server is listening on.
it: Il numero della porta sulla quale il server ascolta.

en: The query could not be converted to the required encoding.
it: Non è stato possibile convertire l'interrogazione nella codifica richiesta.

en: The query you copied is at the maximum length.
    It may have been truncated.
it: L'interrogazione copiata è alla dimensione massima.
    Potrebbe essere stata troncata.

en: The row limit must be an integer number or 'No limit'
it: Il limite del numero delle righe deve essere un intero oppure «No limit»

en: The schema oid can't be located, please refresh all schemas!
it: L'«oid» dello schema non è rintracciabile. Effettuare il «refresh» di ogni schema!

en: The selected function could not be found.
it: La funzione selezionata non è stata trovata.

en: The server log contains entries in multiple encodings and cannot be displayed by pgAdmin.
it: Il log del server contiene testi che seguono codifiche differenti e non possono essere mostrati da pgAdmin.

en: The server version %s is older than is supported by this release of pgAdmin.
it: La versione del server %s è precedente a quella supportata da pgAdmin.

en: The specified exception already exists!
it: L'eccezione specificata esiste già!

en: The text %s has changed.
it: Il testo %s è cambiato.

en: The text %s has changed.
    Do you want to save changes?
it: Il testo %s è cambiato.
    Si vogliono registrare le modifiche?

en: The text has changed.
    Do you want to save changes?
it: Il testo è cambiato.
    Salvare le modifiche?

en: The text in file %s has changed.
    Do you want to save changes?
it: Il testo del file %s è cambiato.
    Salvare le modifiche?

en: The username used when connecting to the server.
it: L'utente utilizzato per la connessione al server.

en: There are %ld event acknowledgement outstanding.
    Continue anyway? | There are %ld event acknowledgements outstanding.
    Continue anyway?
it[0]: C'è %ld «ack» di evento pendente.
    Continuare lo stesso?
it[1]: Ci sono %ld «ack» di eventi pendenti.
    Continuare lo stesso?

en: There are %ld event acknowledgements outstanding.
    Continue anyway?
it: Ci sono %ld «ack» di eventi pendenti.
    Continuare lo stesso?

en: There are dependent services configured:
it: Ci sono dei servizi dipendenti configurati:

en: There are dependent services running:
it: Ci sono dei servizi dipendenti in esecuzione:

en: There are no hints available for the current object.
it: Non ci sono suggerimenti disponibili per l'oggetto corrente.

en: There is nothing in the SQL pane to save!
it: Non c'è nulla da salvare nel pannello SQL!

en: There is unsaved data in a row.
    Do you want to store to the database?
it: Ci sono dei dati non registrati in una riga.
    Si vuole memorizzare la riga nel database?

en: There was an error deleting the previous record.
    Are you sure you wish to delete the remaining %d row? | There was an error deleting the previous record.
    Are you sure you wish to delete the remaining %d rows?
it[0]: C'è stato un errore cancellando il record precedente.
    Si è certi di voler proseguire con la cancellazione della restante %d riga?
it[1]: C'è stato un errore cancellando il record precedente.
    Si è certi di voler proseguire con la cancellazione delle restanti %d righe?

en: This file contain mixed line endings. They will be converted to the current setting.
it: Questo file contiene dei terminatori di riga di tipo misto. Saranno convertiti al tipo scelto nelle impostazioni.

en: This file contains mixed line endings. They will be converted to the current setting.
it: Questo file contiene dei terminatori di riga di tipo misto. Saranno convertiti al tipo scelto nelle impostazioni.

en: This macro includes a text substitution. Please select some text in the SQL pane and re-run the macro.
it: Questa macro richiede di sostituire del testo. Selezionare una parte di testo nel riquadro SQL e rieseguire la macro.

en: This option is present in the configuration file, but not known to the configuration tool.
it: Questa opzione è presente nel file di configurazione, ma è ignorata dallo strumento di configurazione.

en: This program is based on pgAdmin III
it: Questo programma è basato su pgAdmin III

en: This query will return %d results.
    Load all results?
it: L'interrogazione restituirà %d risultati.
    Li si vuole scaricare tutti?

en: This software is released under the Artistic License.
it: Questo software è rilasciato con «Artistic License».

en: This software is released under the BSD Licence.
it: Questo software è rilasciato con licenza BSD.

en: This software is released under the PostgreSQL Licence.
it: Questo software è rilasciato con licenza PostgreSQL.

en: This table contains serial columns. Do you want to use the values in the clipboard for these columns?
it: Questa tabella contiene colonne seriali. Usare i valori negli appunti per queste colonne?

en: This version of pgAdmin has only been tested with PostgreSQL version %s and below and may not function correctly with this server. Please upgrade pgAdmin.
it: Questa versione di pgAdmin è stata verificata solo con PostgreSQL versione %s e precedenti e poitrebbe non funzionare bene con questo server. Si consiglia di aggiornare pgAdmin.

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time
it: Tempo

en: Time offset
it: Spostamento temporale

en: Times
it: Tempi

en: Timestamp
it: Marca temporale

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: Toast Blocks Hit
it: Numero di blocchi «toast» trovati nella cache

en: Toast Blocks Read
it: Numero di blocchi «toast» letti

en: Toast Index Blocks Hit
it: Numero di blocchi «toast» indici tovati nella cache

en: Toast Index Blocks Read
it: Numero di blocchi «toast» indici letti

en: Toast Table Size
it: Dimensione della tabella «toast»

en: Toast auto-vacuum ANALYZE base threshold
it: Soglia base per ANALYZE per autovacuum su «toast»

en: Toast auto-vacuum ANALYZE scale factor
it: Fattore di scala ANALYZE per autovacuum su «toast»

en: Toast auto-vacuum FREEZE maximum age
it: Età massima per FREEZE per autovacuum di «toast»

en: Toast auto-vacuum FREEZE minimum age
it: Età minima per «toast» per autovacuum di «toast»

en: Toast auto-vacuum FREEZE table age
it: Età per FREEZE per autovacuum di «toast»

en: Toast auto-vacuum VACUUM base threshold
it: Soglia base per VACUUM per autovacuum di «toast»

en: Toast auto-vacuum VACUUM cost delay
it: Ritardo costo per VACUUM per autovacuum di «toast»

en: Toast auto-vacuum VACUUM cost limit
it: Limite del costo VACUUM per autovacuum di «toast»

en: Toast auto-vacuum VACUUM scale factor
it: Fattore di scala VACUUM per autovacuum di «toast»

en: Toast auto-vacuum enabled?
it: Abilitare autovacuum per «toast»?

en: Toast table
it: Tabella «toast»

en: Toggle breakpoint
it: Cambia stato al breakpoint

en: Toggle breakpoint	Ctrl+F9
it: Cambia stato al breakpoint	Ctrl+F9

en: Toggle breakpoint	F9
it: Cambia stato al breakpoint	F9

en: Token
it: «Token»

en: Tokens
it: «Tokens»

en: Tool bar
it: Barra degli strumenti

en: Tool&bar	Ctrl-Alt-B
it: Barra degli s&trumenti	Ctrl-Alt-B

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Total %ld rows.
it: Totale di %ld righe.

en: Total Time
it: Tempo totale

en: Total pgScript runtime:
it: Tempo di esecuzione totale di pgScript:

en: Total query runtime:
it: Tempo di esecuzione totale dell'interrogazione:

en: Transactions
it: Transazioni

en: Tree Level
it: Livello dell'albero

en: Trigger Function
it: Funzione trigger

en: Trigger Functions
it: Funzioni trigger

en: Trigger enabled?
it: Trigger abilitato?

en: Trigger function
it: Funzione trigger

en: Trigger functions
it: Funzioni trigger

en: Triggers
it: Trigger

en: Truncate Cascaded
it: Troncamento a cascata

en: Truncate table
it: Troncare tabella

en: Truncate table cascaded
it: Troncamento tabella a cascata

en: Truncate the selected table and all referencing tables.
it: Tronca la tabella selezionata e ogni altra referenziata.

en: Truncate the selected table.
it: Trunca la tabella selezionata.

en: Trusted
it: Affidabile

en: Trusted?
it: Affidabile?

en: Try switching it to the lefthand side in one
    or more relationships.
it: Provare a spostarlo sulla sinistra in una o
    più relazioni.

en: Trying to drop system object
it: Tentativo di eliminazione di un oggetto di sistema

en: Tuesday
it: Martedì

en: Tuple Count
it: Numero ennuple

en: Tuple Length
it: Lunghezza ennupla

en: Tuple Percent
it: Percentuale ennuple

en: Tuples Deleted
it: Ennuple cancellate

en: Tuples Fetched
it: Ennuple caricate

en: Tuples HOT Updated
it: Ennuple aggiornate HOT

en: Tuples HOT updated
it: Ennuple aggiornate HOT

en: Tuples Inserted
it: Ennuple inserite

en: Tuples Returned
it: Ennuple restituite

en: Tuples Updated
it: Ennuple aggiornate

en: Tuples deleted
it: Ennuple cancellate

en: Tuples inserted
it: Ennuple inserite

en: Tuples updated
it: Ennuple aggiornate

en: Type
it: Tipo

en: Type Of Objects
it: Tipo di oggetti

en: Types
it: Tipi

en: Typmod in func
it: Funz. ingr. typmod

en: Typmod in function
it: Funzione ingresso typmod

en: Typmod out func
it: Funz. usc. typmod

en: Typmod out function
it: Funzione uscita typmod

en: UPDATE script
it: codice di UPDATE

en: Uncheck all
it: Deselezione tutti

en: Uncomme&nt Text	Ctrl-Shift-K
it: De-commenta testo	Ctrl-Shift-K

en: Uncomment the selected text
it: Decommenta il testo selezionato

en: Undo
it: Annulla

en: Undo change of data.
it: Annulla il cambiamento nei dati.

en: Undo last action
it: Annulla l'ultima azione

en: Unexpected empty cache line: dataSet already closed.
it: Una riga nella cache è risultata vuota a causa della chiusura del «dataSet».

en: Unique
it: Unico

en: Unique?
it: Unico?

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown SSL mode:
it: Modalità SSL sconosciuta:

en: Unknown exception:
it: Opzione sconosciuta:

en: Unknown find dialog event!
it: Evento sconosciuto finestra ricerca!

en: Unknown option
it: Opzione sconosciuta

en: Unknown token in connection string:
it: «Token» sconosciuto nella stringa di connessione:

en: Unlock Set
it: Sblocca insieme

en: Unlock a replication set and re-allow updates.
it: Sblocco di un insieme di replicazione e riattivazione degli aggiornamenti.

en: Unlock set
it: Sblocca insieme

en: Unsaved data
it: Dati non registrati

en: Up since
it: Attivo da

en: Update catalogs?
it: Può aggiornare cataloghi?

en: Upgrade Node
it: Aggiornamento nodo

en: Upgrade cluster software
it: Aggiornamento del software del cluster

en: Upgrade node
it: Aggiornamento del nodo

en: Upgrade node to newest replication software version.
it: Aggiornamento del nodo all'ultima versione del software di replicazione.

en: Usage:
it: Uso:

en: Use Column Inserts
it: Usa inserimenti di colonna

en: Use DOS style line endings
it: Utilizzare terminatore di riga del tipo DOS

en: Use Insert commands
it: Usa comando di inserimento

en: Use Mac style line endings
it: Utilizzare terminatore di riga del tipo Mac

en: Use SET SESSION AUTHORIZATION
it: Usa SET SESSION AUTHORIZATION

en: Use TAB character for autocompletion
it: Usare il tasto TAB per il completamento automatico

en: Use Unix style line endings
it: Utilizzare il terminatore di riga del tipo Unix

en: Use current text Explain result and display it graphically
it: Usare il testo di «explain» e mostrarlo graficamente

en: Use regular expressions when searching
it: Usare espressioni regolari nella ricerca

en: Use replication
it: Usa replicazione

en: Use spaces instead of tabs
it: Usare spazi anziché tab

en: Use system background color
it: Usare il colore di sfondo di sistema

en: Use system foreground color
it: Usare il colore di primo piano di sistema

en: User
it: Utente

en: User ID
it: ID utente

en: User Name
it: Nome utente

en: User Privileges
it: Diritti utente

en: User can create databases
it: L'utente può creare database

en: User can create users
it: L'utente può creare utenti

en: User language
it: Lingua utente

en: User/Group
it: Utente/Gruppo

en: Userlimit - may be set by user
it: Userlimit - può essere impostato dall'utente

en: Username
it: Nome utente

en: Users
it: Utenti

en: Users/login Roles
it: Ruoli utente/login

en: Users/login roles
it: Ruoli utente/login

en: Userset - may be set by user
it: Userset - può essere impostato dall'utente

en: Using an EnterpriseDB callable statement
it: Utilizzo di uno «statement» richiamabile di EnterpriseDB

en: Using embedded XRC data.
it: Utilizzo di dati XRC «embedded».

en: Using external XRC files.
it: Utilizzo di file XRC esterni.

en: VACUUM cost limit
it: Limite di costo per VACUUM

en: VACUUM options
it: Opzioni di VACUUM

en: Vacuum settings
it: Impostazioni di vacuum

en: Validate
it: Valida

en: Validate the syntax of the filter string.
it: Validazione della sintassi stringa di filtro.

en: Validating filter string
it: Validazione stringa di filtro

en: Validator
it: Validatore

en: Value
it: Valore

en: Value changed
it: Valore cambiato

en: Variable
it: Variabile

en: Variable Name
it: Nome variabile

en: Variable Value
it: Valore variabile

en: Variable has still its initial default value
it: La variabile ha ancora il valore iniziale predefinito

en: Variables
it: Variabili

en: Verbose
it: Prolisso

en: Verbose messages
it: Messaggi prolissi

en: Version
it: Versione

en: Version number
it: Numero di versione

en: Version string
it: Stringa di versione

en: View
it: Vista

en: View &All Rows
it: Mostr&a tutte le righe

en: View &All Rows	Ctrl-D
it: Mostr&a tutte le righe

en: View &Data
it: Visualizza &dati

en: View All Rows
it: Mostra tutte le righe

en: View All Rows	Ctrl-D
it: Mostra tutte le righe	Ctrl-D

en: View Data
it: Visualizza dati

en: View Data Options
it: Visualizza Opzione Dati

en: View F&iltered Data
it: Visualizza dati f&iltrati

en: View F&iltered Rows...
it: Visualizza righe f&iltrate...

en: View F&iltered Rows...	Ctrl-G
it: Visualizza righe f&iltrate...	Ctrl-G

en: View Filtered Data
it: Visualizza dati filtrati

en: View Filtered Rows
it: Visualizza righe filtrate

en: View Filtered Rows	Ctrl-G
it: Visualizza righe filtrate	Ctrl-G

en: View Top %i Row | View Top %i Rows
it[0]: Visualizza la prima %i riga
it[1]: Visualizza le prime %i righe

en: View Top %i Rows
it: Visualizza le prime %i righe

en: View a limited number of rows in the selected object.
it: Mostra un numero limitato di righe dell'oggetto selezionato.

en: View data.
it: Visualizza dati.

en: View the data in the selected object.
it: Mostra i dati nell'oggetto selezionato.

en: Views
it: Viste

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visit
    download site
it: Visita
    scarica dal sito

en: Volatility
it: Volatilità

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: WARNING: %s
it: ATTENZIONE: %s

en: Waiting for a target
it: Attesa destinazione

en: Waiting for another session to invoke %s
it: Attesa di un'altra sessione che invochi %s

en: Waiting for breakpoint in %s
it: Attesa di un breakpoint in %s

en: Waiting for target
it: Attesa destinazione

en: Waiting for target (continue)...
it: Attesa della destinazione (continua)...

en: Waiting for target (step into)...
it: Attesa della destinazione (passa dentro)...

en: Waiting for target (step over)...
it: Attesa della destinazione (oltrepassa)...

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Warning: Backup or restore operations may fail if the PostgreSQL utilities do not match the server version.
it: Attenzione: le operazioni di copia e ripristino possono fallire se la versione di PostgreSQL non corrisponde a quella degli strumenti.

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Week Days
it: Giorno della settimana

en: Weekdays
it: GiornoDellaSettimana

en: When
it: Quando

en: When?
it: Quando?

en: Whole word
it: Parola intera

en: Window function
it: Funzione «window»

en: Window?
it: «window»?

en: With OIDs
it: Con OIDs

en: Writing configuration file to server
it: Scrittura del file di configurazione nel server

en: Writing data.
it: Scrittura dati.

en: XML Stylesheet files (*.xsl)|*.xsl|All files (*)|*
it: File di fogli di stile XML (*.xsl)|*.xsl|Tutti i file (*.*)|*.*

en: XML Stylesheet files (*.xsl)|*.xsl|All files (*.*)|*.*
it: File di fogli di stile XML (*.xsl)|*.xsl|Tutti i file (*.*)|*.*

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*)|*
it: File XML (*.xml)|*.xml|Tutti i file (*.*)|*.*

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
it: File XML (*.xml)|*.xml|Tutti i file (*.*)|*.*

en: Yes
it: Sì

en: You cannot join on the asterisk.
it: Impossibile fare una JOIN su un'asterisco.

en: You cannot leave both the column and expression blank.
    
    Click 'OK' to insert a default function into the expression.
it: Impossibile lasciare sia la colonna che l'espressione vuote.
    
    Click «OK» per inserire una funzione predefinita nell'espressione.

en: You must add at least on column.
it: Si deve aggiungere per lo meno una colonna.

en: You must enter a valid date and/or time!
it: Si deve inserire una data o orario valida!

en: You must redraw your joins so that "%s"
    does not appear on the righthand side 
    more than once.
it: Si deve riscrivere la JOIN in modo che «%s»
    non appaia che una volta nella parte destra.

en: You must select a server before changing your password!
it: Prima di cambiare la password è necessario selezionare un server!

en: You must select one column from the left table and one column from the right table.
it: Si deve selezionare una colonna della tabella di sinistra e una della tabella di destra.

en: You must specify a query and a name for the macro
it: Si devono specificare una interrogazione e un nome per la macro

en: aborting.
it: uscita forzata.

en: administrative node
it: nodo amministrativo

en: all columns
it: tutte le colonne

en: allow
it: permesso

en: auto-connect to specified server
it: connessione automatica al server selezionato

en: can't flush file descriptor
it: non è possibile effettuare il «flush» del descrittore di file

en: connect query tool to database
it: connessione dello strumento query al database

en: connect server status window to database
it: connessione della finestra di stato al database

en: daily
it: quotidiano

en: dialog translation test mode
it: modalità di test delle traduzione delle finestre

en: disable
it: disabilita

en: edit HBA configuration file
it: modifica del file di configurazione HBA

en: edit configuration files in cluster directory
it: modifica dei file di configurazione nella directory del cluster

en: edit main configuration file
it: modifica del file principale di configurazione

en: edit pgpass configuration file
it: modifica del file di configurazione pgpass

en: favourite
it: preferito

en: file to load into the query tool in -q or -qc mode
it: file da caricare nello strumento query in modalità -q o -qc

en: folder
it: cartella

en: internal
it: interno

en: listens
it: ascolta

en: local pipe
it: «pipe» locale

en: logging_collector not enabled or log_filename misconfigured
it: logging_collector non abilitato o log_filename non configurato

en: member
it: membro

en: member in
it: membro di

en: monthly
it: mensile

en: need password
it: richiede password

en: no quoting
it: senza virgolettare

en: none
it: nessuno

en: normal
it: normale

en: not active
it: non attivo

en: not counted
it: non contate

en: not encrypted
it: non cifrato

en: not member
it: non membro

en: not member in
it: non membro di

en: not running
it: non in esecuzione

en: only strings
it: solo stringhe

en: open query tool
it: apertura dello strumento per le interrogazioni

en: open server status window
it: apre la finestra di stato del server

en: options:
it: opzioni:

en: owner
it: Proprietario

en: pgAdmin Guru Hint
it: Suggerimento del guru di pgAdmin

en: pgAdmin III &FAQ
it: &FAQ di pgAdmin III

en: pgAdmin III - Backend Configuration Hints
it: pgAdminIII - Suggerimenti di configurazione del server

en: pgAdmin III Guru Hint
it: Suggerimento del guru di pgAdmin III

en: pgAdmin III Guru Hints
it: Suggerimenti del guru di pgAdmin III

en: pgAdmin III Query
it: Interrogazione di pgAdmin III

en: pgAdmin III Server Status -
it: Stato del server pgAdmin III -

en: pgAgent Job
it: Attività di pgAgent

en: pgAgent Jobs
it: Attività di pgAgent

en: pgAgent Service
it: Servizio di pgAgent

en: pgAgent jobs
it: Attività di pgAgent

en: pgScript already running.
it: pgScript già in esecuzione.

en: pgScript completed.
it: pgSCript completato.

en: pgScript interrupted
it: pgSCript interrotto

en: pgScript is running.
it: pgScript è in esecuzione.

en: pgServer object didn't initialise because the user aborted.
it: L'oggetto pgServer non è stato inizializzato per l'interruzione richiesta dell'utente.

en: pgadmin:Logfile rotated.
it: pgadmin:Rotazione file di log.

en: prefer
it: preferisce

en: ready
it: pronto

en: redirect_stderr not enabled or log_filename misconfigured
it: redirect_stderr non abilitato o log_filename non configurato

en: repeat
it: ripeti

en: require
it: richiesto

en: running
it: in esecuzione

en: set by Override
it: impostato da «override»

en: show this help message
it: mostra questo messaggio di aiuto

en: single
it: singolo

en: size
it: Dimensione

en: store password
it: memorizza password

en: unknown
it: sconosciuto

en: unset
it: non impostato

en: weekly
it: settimanale

en: yearly
it: annuale

en: yes
it: Sì
