pgAdmin3 - en to nl translation catalogue (2024 entries)

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
nl: 
    Asynchrone aankondiging van '%s' ontvangen van achtergrond 'pid' %d

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
       Data: %s
nl: 
    Asynchrone aankondiging van '%s' ontvangen van achtergrond 'pid' %d
       Data: %s

en: 
    Cancelled.
nl: 
    Geannuleerd.

en: 
    Retrieve all rows anyway?
nl: 
    Toch maar alle rijen ophalen?

en: 
    Start dependent services too?
nl: 
    Afhankelijke services ook starten?

en: 
    Stop dependent services?
nl: 
    Afhankelijke services stoppen?

en:  - %s on %s (%s:%d)
nl:  - %s op %s (%s:%d)

en:  Configuration read from %s
nl:  Configuratie gelezen van %s

en:  Configuration written to %s
nl:  Configuratie geschreven naar %s

en:  Connection broken.
nl:  Verbinding verbroken.

en:  Done.
nl:  Gedaan.

en:  Failed.
nl:  Mislukt.

en:  INSTALL <serviceName> [options] <connect-string>
nl:  INSTALL <serviceNaam> [opties] <verbind-tekenreeks>

en:  REMOVE <serviceName>
nl:  REMOVE <serviceNaam>

en:  Retrieving Role owned objects
nl:  Ophalen objecten in eigendom van een Rol

en:  Retrieving tablespace usage
nl:  Ophalen gebruik tabelruimte

en:  Retrieving user owned objects
nl:  Ophalen objecten in eigendom van gebruiker

en:  [options] <connect-string>
nl:  [opties] <verbind-tekenreeks>

en:  current
nl:  huidig

en:  dependencies
nl:  afhankelijkheden

en:  dependents
nl:  afhankelijken

en:  properties
nl:  eigenschappen

en:  statistics
nl:  statistieken

en: %.2f secs
nl: %.2f sec

en: %d replacement made. | %d replacements made.
nl[0]: %d vervanging gemaakt.
nl[1]: %d vervangingen gemaakt.

en: %d replacements made.
nl: %d vervangingen gemaakt.

en: %d row affected. | %d rows affected.
nl[0]: %d rij geraakt.
nl[1]: %d rijen geraakt.

en: %d row retrieved. | %d rows retrieved.
nl[0]: %d rij verkregen.
nl[1]: %d rijen verkregen.

en: %d row. | %d rows.
nl[0]: %d rij.
nl[1]: %d rijen.

en: %d rows affected.
nl: %d rijen geraakt.

en: %d rows copied to clipboard.
nl: %d rijen gekopieerd naar klembord.

en: %d rows retrieved.
nl: %d rijen verkregen.

en: %d rows.
nl: %d rijen.

en: %d seconds
nl: %d seconden

en: %i row | %i rows
nl[0]: %i rijen
nl[1]: %i rij

en: %i rows
nl: %i rijen

en: %ld  rows not retrieved.
nl: %ld  rijen niet verkregen.

en: %ld of %ld rows
nl: %ld van %ld rijen

en: %ld row retrieved. | %ld rows retrieved.
nl[0]: %ld rij verkregen.
nl[1]: %ld rijen verkregen.

en: %ld rows retrieved.
nl: %ld rijen verkregen.

en: %s (%d asynchronous notification received). | %s (%d asynchronous notifications received).
nl[0]: %s (%d asynchrone aankondiging ontvangen).
nl[1]: %s (%d asynchrone aankondigingen ontvangen).

en: %s (%d asynchronous notifications received).
nl: %s (%d asynchrone aankondigingen ontvangen).

en: %s DDL report - %s
nl: %s DDL rapport - %s

en: %s Data dictionary report - %s
nl: %s Data dictionary rapport - %s

en: %s dependencies report - %s
nl: %s afhankelijkheden rapport - %s

en: %s dependents report - %s
nl: %s afhankelijken rapport - %s

en: %s list report
nl: %s lijst rapport

en: %s on %s:%d
nl: %s op %s:%d

en: %s on %s@%s:%d
nl: %s op %s@%s:%d

en: %s on <localpipe>
nl: %s op <localpipe>

en: %s on local socket
nl: %s op lokale socket

en: %s properties report - %s
nl: %s eigenschappen rapport - %s

en: %s statistics report - %s
nl: %s statistieken rapport - %s

en: &About
nl: &Over

en: &About...
nl: &Over...

en: &Add
nl: &Toevoegen

en: &Add %s to query
nl: Voeg %s toe &aan vraag

en: &Add Server...
nl: &Toevoegen Server...

en: &Add Table/View...
nl: Toevoegen T&abel/View...

en: &Apply
nl: Toep&assen

en: &Auto indent
nl: &Auto inspringen

en: &Backup globals...
nl: &Backup globalen...

en: &Bug Report
nl: &Foutrapportage

en: &Bugreport
nl: &Foutrapport

en: &Cancel
nl: &Annuleer

en: &Cancel	Alt-Break
nl: &Annuleer	Alt-Break

en: &Close
nl: &Sluiten

en: &Close Table/View
nl: &Sluit Tabel/View

en: &Configuration Help	F1
nl: &Configuratie Help	F1

en: &Connect
nl: &Verbind

en: &Connect...
nl: &Verbind...

en: &Copy
nl: &Kopieër

en: &Copy	Ctrl-C
nl: &Kopiëren	Ctrl-C

en: &Count
nl: &Tellen

en: &Create
nl: &Maken

en: &Create...
nl: &Maken...

en: &DDL report
nl: &DDL rapport

en: &Data dictionary report
nl: &Data dictionary rapport

en: &Database bar
nl: &Database balk

en: &Database bar	Ctrl-Alt-D
nl: &Database balk	Ctrl-Alt-D

en: &Debug
nl: &Foutopsporing

en: &Debug (not recommended for normal use)
nl: &Foutopsporing (niet aanbevolen voor normaal gebruik)

en: &Debugging
nl: &Foutopsporing

en: &Default
nl: Stan&daard

en: &Default view
nl: Stan&daard view

en: &Default view	Ctrl-Alt-V
nl: Stan&daard view	Ctrl-Alt-V

en: &Delete
nl: Verwij&deren

en: &Delete	DEL
nl: Verwij&deren	DEL

en: &Delete	Del
nl: Verwij&deren	Del

en: &Delete/Drop
nl: Verwij&deren/Laat verwijderen

en: &Delete/Drop	Del
nl: Verwij&deren/Laat verwijderen	Del

en: &Dependencies report
nl: Afhankelijkhe&den rapport

en: &Dependents report
nl: Afhankelijken rapport

en: &Deselect All
nl: Alles &Deselecteren

en: &Disconnect
nl: &Verbreken

en: &Display
nl: Beel&d

en: &Do not use a stylesheet
nl: Gebruik geen stijlbla&d

en: &Drop
nl: verwijderen

en: &Edit
nl: B&ewerken

en: &Edit grid help
nl: B&ewerk grid help

en: &Embed an external stylesheet (specified file must exist)
nl: Invo&egen van een extern stijlblad (gespecificeerd bestand moet bestaan)

en: &Embed the default stylesheet
nl: Invo&egen van het standaard stijlblad

en: &Errors only
nl: All&een fouten

en: &Execute
nl: Uitvo&eren

en: &Execute	F5
nl: Uitvo&eren	F5

en: &Export
nl: &Exporteren

en: &Extended statistics
nl: &Aanvullende statistieken

en: &FAQ
nl: &Veelgestelde vragen

en: &FK Index check
nl: &FK Index controle

en: &Favourites
nl: &Favorieten

en: &File
nl: &Bestand

en: &Find
nl: &Zoeken

en: &Find	Ctrl-F
nl: &Zoeken	Ctrl-F

en: &Find and Replace	Ctrl-F
nl: Zoek en Ve&rvang	Ctrl-F

en: &Fix it!
nl: &Fix het!

en: &Grant Wizard
nl: Toekennin&gs Assistent

en: &Help contents
nl: &Help inhoud

en: &Indent guides
nl: &Inspring regels

en: &Join To...
nl: Samen&voegen met...

en: &Limit bar
nl: &Limiet balk

en: &Limit bar	Ctrl-Alt-L
nl: &Limiet balk	Ctrl-Alt-L

en: &Line ends
nl: &Regeleinden

en: &Link to an external stylesheet
nl: Koppe&len met een extern stijlblad

en: &Macros
nl: &Macro's

en: &Maintenance
nl: &Onderhoud

en: &Maintenance...
nl: &Onderhoud...

en: &New window	Ctrl-N
nl: &Nieuw venster	Ctrl-N

en: &No
nl: &Nee

en: &No logging
nl: Gee&n logging

en: &Object list report
nl: &Object lijst rapport

en: &Options...
nl: &Opties...

en: &Output pane
nl: Uitv&oer venster

en: &Output pane	Ctrl-Alt-O
nl: Uitv&oer venster	Ctrl-Alt-O

en: &Paste
nl: &Plakken

en: &Paste	Ctrl-V
nl: &Plakken	Ctrl-V

en: &Properties
nl: Eigenscha&ppen

en: &Properties report
nl: Eigenscha&ppen rapport

en: &Properties...
nl: Eigenscha&ppen...

en: &Query
nl: &Vraag

en: &Query Analyzer
nl: &Vraag Analist

en: &Query Builder
nl: &Vraag Generator

en: &Query tool
nl: &Vraag gereedschap

en: &Quick report...
nl: &Snel rapport...

en: &Reassign objects to
nl: &Objecten opnieuw toekennen aan

en: &Recent files
nl: &Recente bestanden

en: &Redo	Ctrl-Y
nl: Opnieuw	Ctrl-Y

en: &Refresh	F5
nl: Ve&rvers	F5

en: &Remove
nl: Ve&rwijderen

en: &Replace
nl: Ve&rvang

en: &Replace	Ctrl-R
nl: Ve&rvang	Ctrl-R

en: &Reports
nl: &Rapporten

en: &Restore
nl: He&rstel

en: &Restore...
nl: He&rstel...

en: &Run now
nl: &Nu uitvoeren

en: &SQL pane
nl: &SQL venster

en: &SQL pane	Ctrl-Alt-S
nl: &SQL venster	Ctrl-Alt-S

en: &Save
nl: Op&slaan

en: &Save	Ctrl-S
nl: Op&slaan	Ctrl-S

en: &Save Definition...
nl: Op&slaan Definitie...

en: &Save definition...
nl: Op&slaan definitie...

en: &Set breakpoint
nl: &Zet breekpunt

en: &Show line ends
nl: &Toon regeleinden

en: &Show whitespace
nl: &Toon witruimte

en: &Sort/filter...
nl: &Sorteer/filter...

en: &Stack pane	Ctrl-Alt-S
nl: &Stack venster	Ctrl-Alt-S

en: &Statistics report
nl: &Statistieken rapport

en: &System Objects
nl: &Systeem Objecten

en: &System objects
nl: &Systeem objecten

en: &Tip of the Day
nl: &Tip van de Dag

en: &Tip of the day
nl: &Tip van de dag

en: &Tip of the day...
nl: &Tip van de dag...

en: &Tool bar
nl: &Gereedschap balk

en: &Tool bar	Ctrl-Alt-T
nl: &Gereedschap balk	Ctrl-Alt-T

en: &Tools
nl: %Gereedschappen

en: &Undo	Ctrl-Z
nl: &Ongedaan maken	Ctrl-Z

en: &View
nl: Beel&d

en: &Whitespace
nl: &Witruimte

en: &Word wrap
nl: &Woord terugloop

en: &XSLT Process the XML data
nl: &XSLT Verwerkt de XML gegevens

en: &Yes
nl: &Ja

en: '%s' is not a valid identifier. It must start with A-Z or a-z or _ and can contain A-Z and a-z and 0-9 and _.
nl: '%s' is geen geldige identifier. Het moet starten met A-Z of a-z of _ en kan A-Z en a-z en 0-9 en _ bevatten.

en: (binary compatible)
nl: (binair compatible)

en: * Inherited columns from %s.
nl: * Geërfde kolommen van %s.

en: -- Execute replicated using cluster "%s", set %ld
nl: -- Gerepliceerd uitvoeren door cluster "%s", set %ld

en: -- Executing query:
nl: -- Uitvoeren vraag:

en: -- Use the installation wizard
    -- to generate the Slony-I replication cluster.
nl: -- Gebruik de installatie assistent
    -- om de Slony-I replicatie cluster te genereren.

en: -- definition incomplete
nl: -- definitie incompleet

en: -- nothing to change
nl: -- niets te veranderen

en: -d <displayname>
nl: -d <toonnaam>

en: -f run in the foreground (do not detach from the terminal)
nl: -f op de voorgrond uitvoeren (niet van de terminal loskoppelen)

en: -l <logging verbosity (ERROR=0, WARNING=1, DEBUG=2, default 0)>
nl: -l <diepgang loggen (ERROR=0, WARNING=1, DEBUG=2, standaard 0)>

en: -p <password>
nl: -p <paswoord>

en: -r <retry period after connection abort in seconds (>=10, default 30)>
nl: -r <herhalingsperiode nadat verbinding afbreekt in seconden (>=10, standaard 30)>

en: -s <log file (messages are logged to STDOUT if not specified>
nl: -s <log bestand (berichten worden gelogd naar STDOUT indien niet gespecificeerd>

en: -t <poll time interval in seconds (default 10)>
nl: -t <poll tijdsinterval in seconden (standaard 10)>

en: -u <user or DOMAIN\user>
nl: -u <gebruiker of DOMAIN\gebruiker>

en: 0 Secs
nl: 0 Sec

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: 1 second
nl: 1 seconde

en: 10 minutes
nl: 10 minuten

en: 10 seconds
nl: 10 seconden

en: 100 rows
nl: 100 rijen

en: 1000 rows
nl: 1000 rijen

en: 10th
nl: 10e

en: 11th
nl: 11e

en: 12th
nl: 12e

en: 13th
nl: 13e

en: 14th
nl: 14e

en: 15th
nl: 15e

en: 16th
nl: 16e

en: 17th
nl: 17e

en: 18th
nl: 18e

en: 19th
nl: 19e

en: 1st
nl: 1ste

en: 20th
nl: 20e

en: 21st
nl: 21e

en: 22nd
nl: 22e

en: 23rd
nl: 23e

en: 24th
nl: 24e

en: 25th
nl: 25e

en: 26th
nl: 26e

en: 27th
nl: 27e

en: 28th
nl: 28e

en: 29th
nl: 29e

en: 2nd
nl: 2e

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: 30 seconds
nl: 30 seconden

en: 30th
nl: 30e

en: 31st
nl: 31e

en: 3rd
nl: 3e

en: 4th
nl: 4e

en: 5 minutes
nl: 5 minuten

en: 5 seconds
nl: 5 seconden

en: 500 rows
nl: 500 rijen

en: 5th
nl: 5e

en: 6th
nl: 6e

en: 7th
nl: 7e

en: 8th
nl: 8e

en: 9th
nl: 9e

en: : Notebook not found.
    Prepare to crash!
nl: : Notitieboek niet gevonden.
    Vastlopen onvermijdelijk!

en: <Binary data>
nl: <Binaire gegevens>

en: <any>
nl: <enig>

en: <binary data>
nl: <binaire gegevens>

en: <default tablespace>
nl: <standaard tabelruimte>

en: <empty string>
nl: <lege tekenreeks>

en: <html><body>Loading %s</body></html>
nl: <html><body>Laden %s</body></html>

en: <new connection>
nl: <nieuwe verbinding>

en: <new sequence>
nl: <nieuwe sequentie>

en: <no primary key>
nl: <geen primaire sleutel>

en: <none>
nl: <geen>

en: <null>
nl: <leeg>

en: @@@pgAdmin internal: Translated string count
nl: @@@pgAdmin intern: Vertaalde tekenreeks telling

en: A cancel signal was sent to the selected server process(es).
nl: Een annulerings signaal was verzonden naar de geselecteerde server proces(sen).

en: A fatal error has occured:
nl: Een fatale fout is opgetreden:

en: A fatal error has occurred:
nl: Een fatale fout is opgetreden:

en: A folder with the specified name already exists.
nl: Een map met de gespecificeerde naam bestaat al.

en: A new program version is available and a very long string it is
nl: Een nieuwe versie van het programma is beschikbaar

en: A query is running. Do you wish to cancel it?
nl: Er loopt een vraag. Wilt u deze annuleren?

en: A terminate signal was sent to the selected server process(es).
nl: Een beëindigings signaal was verzonden naar de geselecteerde server proces(sen).

en: ANALYZE base threshold
nl: ANALYZE basis drempel

en: ANALYZE scale factor
nl: ANALYZE schaal factor

en: Aborted
nl: Afgebroken

en: Accept the current options and close the dialogue.
nl: Accepteer de huidige opties en sluit dialoogvenster.

en: Accept the current settings and close the dialogue.
nl: Accepteer de huidige instellingen en sluit dialoogvenster.

en: Access method
nl: Toegangsmethode

en: Account expires
nl: Account verloopt

en: Acks outstanding
nl: Uitstaande bevestigingen

en: Action
nl: Actie

en: Active
nl: Actief

en: Activity
nl: Activiteit

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add Server
nl: Toevoegen Server

en: Add Tables/Views
nl: Toevoegen Tabellen/Views

en: Add a connection to a server.
nl: Toevoegen van een verbinding met een server.

en: Add a new Check Constraint.
nl: Toevoegen van een nieuwe Check Constraint.

en: Add a new Column.
nl: Toevoegen van een nieuwe Kolom.

en: Add a new Foreign Key.
nl: Toevoegen van een nieuwe Secundaire Sleutel.

en: Add a new Index.
nl: Toevoegen van een nieuwe Index.

en: Add a new Trigger.
nl: Toevoegen van een nieuwe Trigger.

en: Add a new Unique Constraint.
nl: Toevoegen van een nieuwe Unieke Constraint.

en: Add a new criteria line
nl: Voeg een nieuwe criteria regel toe

en: Add a new join
nl: Voeg een nieuwe samenvoeging toe

en: Add a table or view to the datagram.
nl: Toevoegen van een tabel of view aan het datagram.

en: Add current query to favourites
nl: Toevoegen huidige vraag aan favorieten

en: Add exception
nl: Toevoegen uitzondering

en: Add favourite
nl: Toevoegen favoriet

en: Add favourite...
nl: Toevoegen favoriet...

en: Add server
nl: Toevoegen server

en: Add the select column for ascending sort.
nl: Toevoegen geselecteerde kolom voor oplopende sortering.

en: Add the select column for descending sort.
nl: Toevoegen geselecteerde kolom voor aflopende sortering.

en: Add/Change
nl: Toevoegen/Wijzigen

en: Address
nl: Adres

en: Admin Node
nl: Admin Knooppunt

en: Admin node
nl: Admin knooppunt

en: Admin node ID
nl: Admin knooppunt ID

en: Aggregate
nl: Aggregeer

en: Aggregates
nl: Aggregaties

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: All
nl: Alles

en: Allocating existing connection to database %s
nl: Toewijzen bestaande verbinding aan database %s

en: Allocating new connection to database %s
nl: Toewijzen nieuwe verbinding aan database %s

en: Allow connections?
nl: Toestaan verbindingen?

en: Altered
nl: Aangepast

en: An error has occured:
nl: Een fout is opgetreden:

en: An error has occurred:
nl: Een fout is opgetreden:

en: An error occured executing the second stage SQL statement.
    
    Changes may have been partially applied.
nl: Een fout is opgetreden bij het uitvoeren van het tweede stadium van de SQL uitdrukking
    
    Aanpassingen zijn misschien deels uitgevoerd.

en: An exception already exists for any time on this date!
nl: Een uitzondering bestaat reeds voor enig tijdstip op deze datum!

en: An exception already exists for this time on any date!
nl: Een uitzondering bestaat reeds voor dit tijdstip op enige datum!

en: An invalid EnterpriseDB help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
nl: Een ongeldig EnterpriseDB helppad was gespecificeerd.
    
    Geef een andere bestandsnaam, map of URL, of laat het pad blank.

en: An invalid PostgreSQL help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
nl: Een ongeldig PostgreSQL helppad was gespecificeerd.
    
    Geef een andere bestandsnaam, map of URL, of laat het pad blank.

en: An invalid Slony help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
nl: Een ongeldig Slony helppad was gespecificeerd.
    
    Geef een andere bestandsnaam, map of URL, of laat het pad blank.

en: An updated translation is available
nl: Een vernieuwde vertaling is beschikbaar

en: Analyze
nl: Analyseer

en: Any day of the week
nl: Een dag van de week

en: Append a DESCENDING sort condition based on this column
nl: Voeg een AFLOPENDE sorteer voorwaarde toe op basis van deze kolom

en: Append an ASCENDING sort condition based on this column
nl: Voeg een OPLOPENDE sorteer voorwaarde toe op basis van deze kolom

en: Apply
nl: Toepassen

en: Apply a filter and view the data in the selected object.
nl: Pas een filter toe en bekijk de gegevens van het geselecteerde object.

en: Are you sure the logfile should be rotated?
nl: Weet u zeker dat het logbestand geroteerd moet worden

en: Are you sure you want to delete the
nl: Weet u zeker dat u wilt verwijderen de

en: Are you sure you want trigger the server to reload its configuration?
nl: Weet u zeker dat u van de server wilt dat het zijn configuratie herlaad?

en: Are you sure you wish shutdown this server?
nl: Weet u zeker dat u deze server wenst af te sluiten?

en: Are you sure you wish to abort the debugging session?
    This will abort the function currently being debugged.
nl: Weet u zeker dat u de foutopsporing wilt afbreken?
    Het zal de functie die nu ontluist wordt afbreken.

en: Are you sure you wish to cancel the selected query(s)?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde vragen wenst te annuleren?

en: Are you sure you wish to commit the selected prepared transactions?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde geprepareerde transacties wenst vast te leggen?

en: Are you sure you wish to delete the %d selected rows?
nl: Weet u zeker dat u de %d geselecteerde rijen wenst te verwijderen?

en: Are you sure you wish to delete the selected row(s)?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde rij(en) wenst te verwijderen?

en: Are you sure you wish to disable all triggers on this table?
nl: Weet u zeker dat u alle triggers op deze tabel wilt uitschakelen?

en: Are you sure you wish to drop %s %s including all objects that depend on it?
nl: Weet u zeker dat u %s %s inclusief alle afhankelijke objecten wenst te  laten verwijderen?

en: Are you sure you wish to drop %s %s?
nl: Weet u zeker dat u %s %s wenst te laten verwijderen?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects including all objects that depend on them?
nl: Weet u zeker dat u meervoudige objecten inclusief alle afhankelijke objecten wenst te laten verwijderen?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects?
nl: Weet u zeker dat u meervoudige objecten wenst te laten verwijderen?

en: Are you sure you wish to enable all triggers on this table?
nl: Weet u zeker dat u alle triggers op deze tabel wilt inschakelen?

en: Are you sure you wish to remove the selected column?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde kolom wenst te verwijderen?

en: Are you sure you wish to remove the selected constraint?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde constraint wenst te verwijderen?

en: Are you sure you wish to remove the selected table?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde tabel wenst te verwijderen?

en: Are you sure you wish to rollback the selected prepared transactions?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde geprepareerde transacties wenst terug te draaien?

en: Are you sure you wish to run a backup to this file again?
nl: Weet u zeker dat u opniew een backup van dit bestand wilt laten lopen?

en: Are you sure you wish to run a restore from this file again?
nl: Weet u zeker dat u opnieuw wilt herstellen vanuit dit bestand?

en: Are you sure you wish to shutdown this server?
nl: Weet u zeker dat u deze server wenst af te sluiten?

en: Are you sure you wish to terminate the selected server process(es)?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde server proces(sen) wenst te beëindigen?

en: Are you sure you wish to truncate this table and all tables that have foreign key references to this table?
    
    WARNING: This action will delete ALL data in the table!
nl: Weet u zeker dat u

en: Argument count
nl: Aantal argumenten

en: Argument name
nl: Argument naam

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Arithmetic Exception - Operation impossible between '%s' and '%s'
nl: rekenkundige uitzondering - verrichting onmogelijk tussen '%s' en '%s'

en: Ascending
nl: Oplopend

en: August
nl: Augustus

en: Auto FK index
nl: Auto SS index

en: Automatically indent text to the same level as the preceding line
nl: Automatisch inspringen van tekst tot het zelfde niveau als de vorige lijn

en: Available Columns
nl: Beschikbare Kolommen

en: Average Leaf Density
nl: Gemiddeld Blad Dichtheid

en: Average Width
nl: Gemiddelde Breedte

en: Back
nl: Terug

en: Back to previous page.
nl: Terug naar vorige pagina.

en: Backend - overridable in individual backend
nl: Backend - overschrijfbaar in individuele backend

en: Backend Access Configuration Editor
nl: Backend Toegang Configuratie Editor

en: Backend Configuration Editor
nl: Backend Configuratie Editor

en: Backend Configuration Hints
nl: Backend Configuratie Aanwijzingen

en: Backup Globals
nl: Backup Globalen

en: Backup files (*.backup)|*.backup|All files (*.*)|*.*
nl: Backupbestanden (*.backup)|*.backup|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: Backwards
nl: Achterwaarts

en: Base type
nl: Basistype

en: Batch
nl: Bundel

en: Begin searching at the current cursor position
nl: Start zoeken bij huidige positie van de cursor

en: Begin searching at the top of the text
nl: Start zoeken bovenaan de tekst

en: Block &Indent	Tab
nl: Blok inspringen

en: Block &Outdent	Shift-Tab
nl: Blok terugspringen

en: Blocks Hit
nl: Blokken Geraakt

en: Blocks Read
nl: Blokken Gelezen

en: Body
nl: Hoofdbestanddeel

en: Breakpoint dropped
nl: Breekpunt verwijderd

en: Browse for a logfile.
nl: Blader naar een logbestand.

en: C&hange Password...
nl: Wijzigen Wac&htwoord...

en: C&hange password...
nl: Wijzigen wac&htwoord...

en: C&lear window
nl: Schoonmaken venster

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Data files (*.dat)|*.dat|All files (*.*)|*.*
nl: CSV bestanden (*.csv)|*.csv|Gegevens bestanden (*.dat)|*.dat|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: Called?
nl: Aangeroepen?

en: Can create database objects
nl: Kan database objecten maken

en: Can create roles
nl: Kan rollen maken

en: Can forward
nl: Kan doorsturen

en: Can login
nl: Kan inloggen

en: Can login?
nl: Kan inloggen?

en: Can modify catalog directly
nl: Kan catalogus direct aanpassen

en: Can not open the logfile!
nl: Kan het logbestand niet openen!

en: Can't add another column to the query.
nl: Kan geen kolom toevoegen aan de vraag.

en: Can't edit tables without primary key
nl: Kan geen tabel bewerken zonder primaire sleutel

en: Can't restart node
nl: Kan knooppunt niet herstarten

en: Can't set breakpoint
nl: Kan geen breekpunt zetten

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Cancel any changes and close the dialogue.
nl: Annuleer wijzigingen en sluit dialoog.

en: Cancel query
nl: Annuleer vraag

en: Cancel query?
nl: Annuleer vraag?

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Cancelling.
nl: Annuleren.

en: Cannot allocate connection - no database specified!
nl: Kan geen verbinding toewijzen - geen database gespecificeerd!

en: Cannot create breakpoint
nl: Kan geen breekpunt maken

en: Cannot disassociate from controlling TTY
nl: Kan associatie van TTY beheer niet ongedaan maken

en: Cannot drop system %s
nl: Kan systeem %s niet laten verwijderen

en: Cannot drop system %s %s.
nl: Kan systeem %s %s niet laten verwijderen.

en: Cannot initialise the networking subsystem!
nl: Kan het netwerk subsysteem niet initialiseren!

en: Cannot invoke target
nl: Kan doel niet aanroepen

en: Cannot open the logfile!
nl: Kan het logbestand niet openen!

en: Cast
nl: Type conversie

en: Cast Exception - Cannot convert '%s' to '%s'
nl: Typeconversie uitzondering - kan '%s' niet converteren naar '%s'

en: Casts
nl: Type conversies

en: Catalog
nl: Catalogus

en: Catalog Object
nl: Catalogus Object

en: Catalog Objects
nl: Catalogus Objecten

en: Catalogs
nl: Catalogi

en: Category
nl: Categorie

en: Change
nl: Wijzig

en: Change Password
nl: Wijzig Wachtwoord

en: Change index type?
nl: Index type aanpassen?

en: Change your password.
nl: Wijzig uw wachtwoord.

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Changes applied.
nl: Wijzigingen toegepast.

en: Changes to the display options may not be visible until the browser tree is refreshed.
nl: Veranderingen aan vensteropties zijn misschien niet zichtbaar totdat  de lijst is ververst

en: Changing the 'Show System Objects' option will cause all connections to be closed, and the treeview to be rebuilt.
    
    Are you sure you wish to continue?
nl: Het wijzigen van de 'Toon Systeemobjecten' optie heeft als gevolg dat alle verbindingen worden gesloten en dat de lijst wordt ververst.
    
    Weet u zeker dat u wilt doorgaan?

en: Character:
nl: Karakter:

en: Check
nl: Controle

en: Check Foreign Key indexes on %s %s
nl: Controleer Secundaire Sleutel indices op %s %s

en: Check all
nl: Controleer alles

en: Check for unbalanced single quote marks in the condition for row #%d.
nl: Controleer op niet gesloten enkele apostrophes in de voorwaarde voor rij #%d.

en: Check online for updates
nl: Controleer online op vernieuwingen

en: Checking for jobs to run
nl: Controle op opdrachten die kunnen lopen

en: Checking server status
nl: Controle server status

en: Checks existence of foreign key indexes
nl: Controleert bestaan van secundaire sleutel indices

en: Child columns
nl: Dochterkolommen

en: Choose the operator for comparison.
nl: Kies de operator voor vergelijking.

en: Clear
nl: Opschonen

en: Clear all breakpoints
nl: Alle breekpunten opschonen

en: Clear all breakpoints	Ctrl+Shift+F9
nl: Alle breekpunten opschonen	CTRL+Shift+F9

en: Clear edit window
nl: Schoonmaken bewerkingsvenster

en: Clear history
nl: Schoonmaken geschiedenis

en: Clear history window.
nl: Schoonmaken geschiedenisvenster

en: Clear window
nl: Schoonmaken venster

en: Clearing all connections
nl: Opruimen van alle verbindingen

en: Clearing inactive connections
nl: Opruimen van inactieve verbindingen

en: Clearing zombies
nl: Opruimen zombies

en: Client
nl: Klant

en: Client Access Configuration
nl: Klant Toegang Configuratie

en: Client Access Configuration Editor
nl: Klant Toegang Configuratie Editor

en: Client start
nl: Klant start

en: Close
nl: Sluiten

en: Close database browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
nl: Database browser sluiten? Als u afbreekt, zal de browser geen nauwkeurige gegevens tonen.

en: Close debugger
nl: Sluit foutopsporing

en: Close server browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
nl: Server browser sluiten? Als u afbreekt, zal de browser geen nauwkeurige gegevens tonen.

en: Close the dialog
nl: Sluit dialoogvenster

en: Close this Window.
nl: Sluit dit Venster.

en: Close this window.
nl: Sluit dit venster.

en: Cluster name
nl: Clusternaam

en: Clustered
nl: Geclusterd

en: Clustered?
nl: Geclusterd?

en: Co&mment Text	Ctrl-K
nl: Commentaar tekst	Ctrl-k

en: Column
nl: Kolom

en: Column comment
nl: Kolom commentaar

en: Column definition
nl: Kolomdefinitie

en: Column name
nl: Kolomnaam

en: Column names
nl: Kolomnamen

en: Column not found in pgSet:
nl: Kolom niet gevonden in pgSet:

en: Column not found in pgSetBase:
nl: Kolom niet gevonden in pgSetBase:

en: Column separator
nl: Kolomscheiding

en: Column statistics
nl: Kolom statistieken

en: Columns
nl: Kolommen

en: Command
nl: Opdracht

en: Comment
nl: Opmerking

en: Comment out the selected text
nl: Tekst als commentaar markeren

en: Commit
nl: Vastleggen

en: Commit transaction?
nl: Vastleggen transactie?

en: Completed job: %s
nl: Afgemaakte opdracht: %s

en: Composite
nl: Samengesteld

en: Concurrent build?
nl: Gelijktijdige bouw?

en: Condition
nl: Conditie

en: Configuration files (*.conf)|*.conf|All files (*.*)|*.*
nl: Configuratie bestanden (*.conf)|*.conf|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: Configuration setting "%s"
nl: Configuratie instelling "%s"

en: Confirm Password
nl: Bevestig Wachtwoord

en: Confirm delete
nl: Bevestig verwijderen

en: Confirm object deletion?
nl: Bevestig verwijderen object?

en: Confirm replace
nl: Bevestig vervangen

en: Confirm superuser deletion
nl: Bevestig verwijderen hoofdgebruiker

en: Conn retry
nl: Nieuwe poging verbinden

en: Connect info
nl: Verbind info

en: Connect now
nl: Verbind nu

en: Connect to Server
nl: Verbind met Server

en: Connect to a Server
nl: Verbind met een Server

en: Connect to the selected server.
nl: Verbind met de geselecteerde server.

en: Connected
nl: Verbonden

en: Connected to
nl: Verbonden met

en: Connected to debugger
nl: Verbonden met foutopsporing

en: Connected?
nl: Verbonden?

en: Connecting to
nl: Verbinden met

en: Connecting to database
nl: Verbinden met database

en: Connecting to database without password
nl: Verbinden met database zonder paswoord

en: Connecting to debugger
nl: Verbinden met foutopsporing

en: Connecting to debugger...
nl: Verbinden met foutopsporing...

en: Connecting to server %s (%s:%d)
nl: Verbinden met server %s (%s:%d)

en: Connection Error
nl: Verbindingsfout

en: Connection broken.
nl: Verbinding verbroken.

en: Connection stats: total - %d, free - %d, deleted - %d
nl: Verbinding statistiek: totaal - %d, vrij - %d, verwijderd -%d

en: Connection to database %s lost.
nl: Verbinding met database %s verloren.

en: Connection to database broken.
nl: Verbinding met database verbroken.

en: Connection to server %s lost.
nl: Verbinding met server %s verloren.

en: Constraint name
nl: Constraint naam

en: Contents
nl: Inhoud

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Continue	F5
nl: Doorgaan	F5

en: Continue?
nl: Doorgaan?

en: Conversion
nl: Conversie

en: Conversions
nl: Conversies

en: Copied
nl: Gekopieërd

en: Copy
nl: Kopieër

en: Copy Config
nl: Kopieer Configuratie

en: Copy SQL from main form to SQL dialogue
nl: Kopieër SQL van hoofdvenster naar SQL dialoog

en: Copy selected cells to clipboard.
nl: Kopieër geselecteerde cellen naar klembord.

en: Copy selected lines to clipboard
nl: Kopieër geselecteerde regels naar klembord

en: Copy selected lines to clipboard.
nl: Kopieër geselecteerde regels naar klembord.

en: Copy selected text to clipboard
nl: Kopieër geselecteerde tekst naar klembord

en: Correlation
nl: Correlatie

en: Could not contact pgAdmin web site to check for updates.
    Maybe your proxy option setting needs adjustment.
nl: Kon geen contact leggen met pgAdmin web site om te controleren op vernieuwingen.
    Misschien moet uw proxy instelling aangepast worden.

en: Could not find the table 'pgagent.pga_job'. Have you run pgagent.sql on this database?
nl: Kan de tabel 'pgagent.pga_job' niet vinden. Heeft u pgagent.sql op deze database uitgevoerd?

en: Could not open the message source registry key.
nl: Kan de 'message source registry key' niet openen.

en: Could not prepare the callable statement: %s, error: %s
nl: Kon de uitvoerbare uitdrukking '%s' niet voorbereiden, fout: '%s'

en: Could not resolve hostname %s
nl: Kan hostnaam %s niet opzoeken

en: Could not set the event message file registry value.
nl: Kan de 'event message file registry' waarde niet instellen

en: Could not set the supported types.
nl: Kan ondersteunde typen niet instellen

en: Could not write the file %s: Errcode=%d.
nl: Kan niet schrijven naar bestand %s: Errcode=%d.

en: Couldn't create a connection dialogue!
nl: Kan geen verbindingsdialoog maken!

en: Couldn't create a connection object!
nl: Kan geen verbindingsobject maken!

en: Couldn't create a pgSet object!
nl: Kan geen pgSet object maken!

en: Couldn't create connection: %s
nl: Kan geen verbinding maken: %s

en: Couldn't create temporary directory: %s
nl: Kan geen tijdelijke map maken: %s

en: Couldn't create temporary script file: %s
nl: Kan geen tijdelijk scriptbestand maken: %s

en: Couldn't create the main window!
nl: Kan geen hoofdvenster maken!

en: Couldn't create the splash screen!
nl: Kan geen schermbegroeting maken!

en: Couldn't execute script: %s
nl: Kan script niet uitvoeren: %s

en: Couldn't execute script: %s, GetLastError() returned %d, errno = %d
nl: Kan script niet uitvoeren: %s, GetLastError() geeft %d terug, errno=%d

en: Couldn't execute script: %s, errno = %d
nl: Kan script niet uitvoeren: %s, errno = %d

en: Couldn't get a connection to the database!
nl: Kan geen verbinding met de database krijgen!

en: Couldn't get a temporary filename!
nl: Kan geen tijdelijke bestandsnaam krijgen!

en: Couldn't open a tips.txt file!
nl: Kan geen tips.txt bestand openen!

en: Couldn't open temporary script file: %s
nl: Kan tijdelijk scriptbestand niet openen: %s

en: Couldn't register event handle.
nl: Kan 'event handle' niet registreren.

en: Couldn't remove temporary directory:
nl: Kan tijdelijke map niet verwijderen:

en: Couldn't remove temporary file: %s
nl: Kan tijdelijk bestand niet verwijderen: %s

en: Couldn't remove temporary script file: %s
nl: Kan tijdelijk scriptbestand niet verwijderen: %s

en: Couldn't test for the Slony version. Assuming 1.2.0
nl: Kan niet testen op Slony versie : Aanname 1.2.0

en: Couldn't write to temporary script file: %s
nl: Kan niet schrijven naar tijdelijk scriptbestand: %s

en: Count rows if estimated less than
nl: Tel rijen als geschat minder dan

en: Count rows in the selected object.
nl: Tel rijen van het geselecteerde object.

en: Counting rows
nl: Rijen tellen

en: Covering index
nl: Omvattende index

en: Create
nl: Maak

en: Create DB
nl: Maak DB

en: Create a Primary Key.
nl: Maak een Primaire Sleutel.

en: Create a new Aggregate.
nl: Maak een nieuwe Aggregatie.

en: Create a new Cast.
nl: Maak een nieuwe Typeconversie.

en: Create a new Catalog Object.
nl: Maak een nieuw Catalogus Object.

en: Create a new Catalog.
nl: Maak een nieuwe Catalogus.

en: Create a new Check constraint.
nl: Maak een nieuwe Check constraint.

en: Create a new Column.
nl: Maak een nieuwe Kolom.

en: Create a new Conversion.
nl: Maak een nieuwe Conversie.

en: Create a new Database.
nl: Maak een nieuwe Database.

en: Create a new Domain.
nl: Maak een nieuw Domein.

en: Create a new Foreign Key constraint.
nl: Maak een nieuwe Secundaire Sleutel constraint.

en: Create a new Function.
nl: Maak een nieuwe Functie.

en: Create a new Group Role.
nl: Maak een nieuwe Groeprol.

en: Create a new Group.
nl: Maak een nieuwe Groep.

en: Create a new Index.
nl: Maak een nieuwe Index.

en: Create a new Job
nl: Maak een nieuwe Opdracht

en: Create a new Job.
nl: Maak een nieuwe Opdracht.

en: Create a new Language.
nl: Maak een nieuwe Taal.

en: Create a new Listen.
nl: Maak een nieuw 'Listen'.

en: Create a new Login Role.
nl: Maak een nieuwe Loginrol.

en: Create a new Node.
nl: Maak een nieuw Knooppunt.

en: Create a new Operator Class.
nl: Maak een nieuwe Operator Klasse.

en: Create a new Operator Family.
nl: Maak een nieuwe Operator Familie.

en: Create a new Operator.
nl: Maak een nieuwe Operator.

en: Create a new Path.
nl: Maak een nieuw Pad.

en: Create a new Primary Key constraint.
nl: Maak een Primaire Sleutel constraint.

en: Create a new Procedure.
nl: Maak een nieuwe Procedure.

en: Create a new Public Synonym.
nl: Maak een nieuwe Publieke Synoniem.

en: Create a new Replication Set.
nl: Maak een nieuwe Replicatie Set.

en: Create a new Rule.
nl: Maak een nieuwe Regel.

en: Create a new Schedule.
nl: Maak een nieuw Rooster.

en: Create a new Schema.
nl: Maak een nieuw Schema.

en: Create a new Sequence.
nl: Maak een nieuwe Sequentie.

en: Create a new Server connection.
nl: Maak een nieuwe Serververbinding.

en: Create a new Server registration.
nl: Maak een nieuwe Serverregistratie.

en: Create a new Step.
nl: Maak een nieuwe Stap.

en: Create a new Subscription.
nl: Maak een nieuwe Inschrijving.

en: Create a new Table.
nl: Maak een nieuwe Tabel.

en: Create a new Tablespace.
nl: Maak een nieuwe Tabelruimte.

en: Create a new Trigger Function.
nl: Maak een nieuwe Trigger Functie.

en: Create a new Trigger.
nl: Maak een nieuwe Trigger.

en: Create a new Type.
nl: Maak een nieuw Type.

en: Create a new Unique constraint.
nl: Maak een nieuwe Unieke constraint.

en: Create a new User.
nl: Maak een nieuwe Gebruiker.

en: Create a new Variable.
nl: Maak een nieuwe Variabele.

en: Create a new View.
nl: Maak een nieuwe View.

en: Create a new object of the same type as the selected object.
nl: Maak een nieuw object van hetzelfde type als het geselecteerde object.

en: Create a new object.
nl: Maak een nieuw object.

en: Create a new package.
nl: Maak een nieuw pakket.

en: Create databases?
nl: Aanmaken databases?

en: Create new Schedule
nl: Maak nieuw Rooster

en: Create new Slony-I Replication Cluster
nl: Maak nieuwe 'Slony-I Replicatie Cluster' aan

en: Create new Step
nl: Maak nieuwe Stap

en: Create new favourites folder
nl: Maak nieuwe favorietenmap

en: Create reports about the selected item.
nl: Maak rapporten over het geselecteerde item.

en: Create roles?
nl: Aanmaken rollen?

en: Create the report in XHTML 1.0 Transitional format
nl: Maak het rapport in 'XHTML 1.0 Transitional' formaat

en: Create the report in XML format
nl: Maak het rapport in XML formaat

en: Created
nl: Gemaakt

en: Creates a backup of the current database to a local file
nl: Maakt een reservekopie van de huidige database naar een lokaal bestand

en: Creates a backup of the entire server
nl: Maakt een reservekopie van de gehele server

en: Creates a backup of the global database objects
nl: Maakt een reservekopie van de globale database objecten

en: Creating DB connection: %s
nl: Aanmaken DB verbinding: %s

en: Creating job thread for job %s
nl: Aanmaken procesdraad voor opdracht %s

en: Creating primary connection
nl: Aanmaken primaire verbinding

en: Creation of index in referencing table suggested
nl: Aanmaak van index in gerefereerde tabel voorgesteld

en: Creation of primary key suggested
nl: Aanmaak van primaire sleutel voorgesteld

en: Cu&t	Ctrl-X
nl: K&nippen	Ctrl-X

en: Current Password
nl: Huidig Wachtwoord

en: Current Query
nl: Huidige Vraag

en: Current value
nl: Huidige waarde

en: Current version
nl: Huidige versie

en: Custom autovacuum
nl: Aangepast autovacuum

en: Custom schedule
nl: Aangepast rooster

en: Cut
nl: Knippen

en: Cut selected text to clipboard
nl: Knip geselecteerde tekst naar klembord

en: Cycled
nl: Gerouleerd

en: Cycled?
nl: Gerouleerd?

en: DB Restriction
nl: DB Beperking

en: DB restriction
nl: DB beperking

en: DBMS Messages
nl: DBMS Meldingen

en: DESC
nl: AFL

en: Data
nl: Gegevens

en: Data Output
nl: Gegevens Uitvoer

en: Data Sorting
nl: Gegevens Sortering

en: Data export aborted.
nl: Gegevensexport afgebroken.

en: Data export completed successfully.
nl: Gegevensexport succesvol afgemaakt.

en: Data export incomplete.
    
    %d row(s) contained characters that could not be converted to the local charset.
    
    Please correct the data or try using UTF8 instead.
nl: Gegevensexport niet compleet.
    
    %d rij(en) bevatten karakters die niet omgezet kunnen worden naar de lokale karakterset.
    
    Corrigeer a.u.b. de gegevens of probeer ter vervanging UTF8 te gebruiken.

en: Data from %d rows copied to clipboard.
nl: Gegevens van %d rijen gekopieerd naar klembord.

en: Data grid
nl: Gegevens grid

en: Data retrieval runtime:
nl: Looptijd ophalen gegevens:

en: Data type
nl: Gegevenstype

en: Data written to file.
nl: Gegevens naar bestand geschreven.

en: Database bar
nl: Database balk

en: Database encoding is SQL_ASCII
nl: Database codering is SQL_ASCII

en: Database encoding is Unicode
nl: Database codering is Unicode

en: Database sanity check
nl: Database gezondheidscontrole

en: Datatype
nl: Gegevenstype

en: Date
nl: Datum

en: Days
nl: Dagen

en: Dead Tuple Count
nl: Dode Tupels Tellen

en: Dead Tuple Length
nl: Dode Tupel Lengte

en: Dead Tuple Percent
nl: Dode Tupel Percentage

en: Debug package initializer?
nl: Foutopsporing bij pakket initialisatie?

en: Debug the selected object
nl: Foutopsporing voor het geselecteerde object

en: Debugger - %s
nl: Foutopsporen -%s

en: Debugger connection terminated (session complete)
nl: Verbinding foutopsporing afgesloten (sessie compleet)

en: Debugging options for the selected item.
nl: Foutopsporingsopties voor het geselecteerde onderdeel.

en: Default
nl: Standaard

en: Default schema
nl: Standaard schema

en: Default value
nl: Standaard waarde

en: Default?
nl: Standaard?

en: Deferrable
nl: Uitstelbaar

en: Deferrable?
nl: Uitstelbaar?

en: Deferred
nl: Uitgesteld

en: Definition
nl: Definitie

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete current row
nl: Verwijder huidige rij

en: Delete rows?
nl: Verwijder rijen?

en: Delete selected lines.
nl: Verwijder geselecteerde regels.

en: Delete selected rows.
nl: Verwijder geselecteerde rijen.

en: Delete/Drop the selected object.
nl: Verwijder/Laat het geselecteerde object vervallen .

en: Deleted Pages
nl: Verwijderde Pagina's

en: Deleting a superuser might result in unwanted behaviour (e.g. when restoring the database).
    Are you sure?
nl: Verwijderen van een hoofdgebruiker kan resulteren in ongewenst gedrag (bijv. bij het herstellen van de database).
    Weet u het zeker?

en: Delimiter
nl: Scheidingsteken

en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

en: Dependent services
nl: Afhankelijke services

en: Dependents
nl: Afhankelijken

en: Depends on
nl: Afhankelijk van

en: Descending
nl: Aflopend

en: Description
nl: Omschrijving

en: Design
nl: Ontwerp

en: Destroying job thread for job %s
nl: Vernietigen procesdraad voor opdracht %s

en: Dimensions
nl: Dimensies

en: Direction
nl: Richting

en: Disable $$ quoting
nl: Uitschakelen $$ citeren

en: Disable Trigger
nl: Uitschakelen Trigger

en: Disable all triggers on the selected table.
nl: Alle triggers op geselecteerde tabel uitschakelen.

en: Disable triggers
nl: Uitschakelen triggers

en: Disconnec&t
nl: &Verbreek

en: Disconnect from the selected server.
nl: Verbreek met de geselecteerde server.

en: Display
nl: Beeld

en: Display help on PostgreSQL database system.
nl: Toon help over PostgreSQL database systeem.

en: Display help on SQL commands.
nl: Toon help over SQL opdrachten.

en: Display help on configuration options.
nl: Toon help over configuratie opties.

en: Display help on the EnterpriseDB database system.
nl: Toon help over het EnterpriseDB database systeem.

en: Display help on the PostgreSQL database system.
nl: Toon help over PostgreSQL database systeem.

en: Display help on the Slony replication system.
nl: Toon help over het Slony replicatie systeem.

en: Display help on this window.
nl: Toon help over dit venster.

en: Display helpful hints on current object.
nl: Toon behulpzame aanwijzingen voor huidig object.

en: Display only those rows that do not have this value in this column.
nl: Laat alleen de rijen zien die niet deze waarde in deze kolom bevatten

en: Display only those rows that have this value in this column.
nl: Laat alleen de rijen zien die deze waarde in deze kolom bevatten

en: Display options
nl: Beeld opties

en: Display the following database objects:
nl: Toon de volgende database objecten:

en: Display the help topic for this dialog
nl: Toon het help onderwerp voor dit dialoogvenster

en: Display/edit the properties of the selected object.
nl: Toon/bewerk de eigenschappen van het geselecteerde object.

en: Displays the current database status.
nl: Toon de huidige database status.

en: Distinct Values
nl: Onderscheidende Waarden

en: Do instead
nl: Doen in plaats van

en: Do instead?
nl: Doen in plaats van?

en: Do not prompt for unsaved files on exit
nl: Bij afsluiten geen vragen stellen over niet opgeslagen gegevens

en: Do not show guru hints; I'm one myself
nl: Toon geen goeroe aanwijzingen; Ik ben er zelf één

en: Do not show this hint again
nl: Toon deze aanwijzing niet meer

en: Do not use a stylesheet
nl: Gebruik geen stijlblad

en: Do you want to save changes?
nl: Wilt u wijzigingen opslaan?

en: Domain
nl: Domein

en: Domains
nl: Domeinen

en: Done
nl: Klaar

en: Done.
nl: Klaar.

en: Double right-handed joins are not allowed.
nl: Dubbele rechter samenvoegingen zijn niet toegestaan.

en: Download language
nl: Ophalen taal

en: Drop
nl: Laat verwijderen

en: Drop %s cascaded?
nl: Trapsgewijs %s laten verwijderen?

en: Drop %s?
nl: %s laten verwijderen?

en: Drop Cascaded
nl: Laat Trapsgewijs verwijderen

en: Drop DB
nl: Laat DB verwijderen

en: Drop cascaded
nl: Laat trapsgewijs verwijderen

en: Drop multiple objects cascaded?
nl: Meervoudige objecten trapsgewijs laten verwijderen?

en: Drop multiple objects?
nl: Meervoudige objecten laten verwijderen?

en: Drop the currently selected object.
nl: Huidig geselecteerd object laten verwijderen.

en: Drop the selected object and all objects dependent on it.
nl: Laat het geselecteerde object en alle objecten die er afhankelijk van zijn verwijderen.

en: Dropping database not allowed
nl: Database laten verwijderen niet toegestaan

en: Duration
nl: Duur

en: E&xit
nl: &Afsluiten

en: E&xit	Alt-F4
nl: &Afsluiten	Alt-F4

en: E&xplain
nl: &Verklaar

en: E&xplain	F7
nl: &Verklaar	F7

en: EDB bin path
nl: EDB bin pad

en: EDB help path
nl: EDB help pad

en: ERROR: Syntax error at character %d!
nl: FOUT: Syntaxfout bij karakter %d!

en: Edit and delete favourites
nl: Bewerk en verwijder favorieten

en: Edit and delete macros
nl: Bewerk en verwijder macro's

en: Edit general server configuration file.
nl: Bewerk algemeen server configuratiebestand.

en: Edit grid help
nl: Bewerk grid help

en: Edit server access configuration file.
nl: Bewerk toegang server configuratiebestand.

en: Editing views, stored procedures or functions
nl: Bewerken views, opgeslagen pocedures of functies

en: Embed an external stylesheet into the report
nl: Voeg een extern stijlblad in het rapport in

en: Embed pgAdmin's default stylesheet into the report.
nl: Voeg een pgAdmin's standaard stijlblad in het rapport in

en: Empty Pages
nl: Lege Pagina's

en: Enable all triggers on the selected table.
nl: Alle triggers op geselecteerde tabel inschakelen.

en: Enable or disable display of indent guides
nl: Inschakelen of uitschakelen van inspring regels

en: Enable or disable display of line ends
nl: Inschakelen of uitschakelen van regeleinden

en: Enable or disable display of whitespaces
nl: Inschakelen of uitschakelen van witruimten

en: Enable or disable selected trigger.
nl: Inschakelen of uitschakelen geselecteerde trigger.

en: Enable or disable word wrapping
nl: Inschakelen of uitschakelen van woordomloop

en: Enable triggers
nl: Inschakelen triggers

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Enabled?
nl: Ingeschakeld?

en: Enabling autovacuum recommended
nl: Inschakelen van autovacuum aanbevolen

en: Encoding
nl: Codering

en: Encryption
nl: Encryptie

en: End
nl: Eind

en: End date
nl: Einddatum

en: End time
nl: Eindtijd

en: Enter a description of this database connection.
nl: Geef een beschrijving van deze databaseverbinding.

en: Enter a filename to write application logs to.
nl: Geef een bestandsnaam om toepassinglogs naar toe te schrijven.

en: Enter a title for the report
nl: Geef een titel voor het rapport

en: Enter any additional notes to include on the report
nl: Voer aanvullende notities in om in het rapport op te nemen

en: Enter name of new folder
nl: Geef naam van nieuwe map

en: Enter new name
nl: Geef nieuwe naam

en: Enter the filter string to apply to the data. SQL syntax should be used as the string will be used as a 'WHERE' clause.
nl: Geef de filter tekenreeks om op de gegevens toe te passen. Gebruik SQL syntax daar de tekenreeks als een 'WHERE' clausule gebruikt gaat worden.

en: Enter the hostname or IP address of the server to connect to.
nl: Geef de hostname of het IP adres van de server waarmee verbonden wordt.

en: Enter the name of the database on the server to use to make the initial connection. Normally this will be template1.
nl: Geef de naam van de database op de te gebruiken server om de initiële verbinding te maken. Normaliter is dit template1.

en: Enter the password to use when connecting to the server.
nl: Geef het te gebruiken paswoord voor het verbinden met de server.

en: Enter the path or URL to the PostgreSQL documentation
nl: Geef het pad of URL naar de PostgreSQL documentatie

en: Enter the port number that the server is listening on.
nl: Geeft het poortnummer waar de server naar luistert.

en: Enter the replacement text
nl: Voer de vervangende tekst in

en: Enter the required values for each parameter:
nl: Voer de vereiste waarden voor iedere parameter in:

en: Enter the string to search for
nl: Voer de te zoeken tekenreeks in

en: Enter the username to use when connecting to the server.
nl: Geef de te gebruiken gebruikersnaam om te verbinden met de server.

en: Enumeration
nl: Enumeratie

en: Error
nl: Fout

en: Error connecting to the server: %s
nl: Fout tijdens verbinden met de server: %s

en: Error while joining replication cluster
nl: Fout tijdens het verbinden met de replicatiecluster

en: Error!
nl: Fout!

en: Error: No table or no column
nl: Fout: Geen tabel of geen kolom

en: Errors and N&otices
nl: F&outen en Meldingen

en: Errors, Notices, &SQL
nl: Fouten, Meldingen, &SQL

en: Establishing connection
nl: Bewerkstelligen verbinding

en: Estimated cost
nl: Geschatte kosten

en: Estimated rows
nl: Geschatte rijen

en: Event
nl: Gebeurtenis

en: Event No
nl: Gebeurtenis Nr

en: Events
nl: Gebeurtenissen

en: Events pending
nl: Gebeurtenissen in afwachting

en: Every day
nl: Elke dag

en: Every hour
nl: Elk uur

en: Every minute
nl: Elke minuut

en: Every month
nl: Elke maand

en: Exceptions
nl: Excepties

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Execute arbitrary SQL queries.
nl: Uitvoeren arbitraire SQL vragen.

en: Execute macro
nl: Uitvoeren macro

en: Execute query
nl: Uitvoeren vraag

en: Execute query, write result to file
nl: Uitvoeren vraag, schrijf resultaat naar bestand

en: Execute the last used plugin.
nl: Voer de laatst gebruikte plugin uit

en: Execute to file
nl: Uitvoeren naar bestand

en: Executing SQL step %s (part of job %s)
nl: Uitvoeren SQL stap %s (deel van opdracht %s)

en: Executing batch step %s (part of job %s)
nl: Uitvoeren van bundelstap %s (deel van opdracht %s)

en: Executing script file: %s
nl: Uitvoeren scriptbestand: %s

en: Execution Canceled
nl: Uitvoering Afgebroken

en: Exit configuration tool
nl: Sluiten configuratie gereedschap

en: Exit debugger window
nl: Sluiten foutopsporingsvenster

en: Exit query window
nl: Sluiten vraagvenster

en: Explain
nl: Verklaar

en: Explain &options
nl: Verklaar &opties

en: Explain analyse query
nl: Verklaar analysevraag

en: Explain analyze query
nl: Verklaar analysevraag

en: Explain query
nl: Verklaar vraag

en: Explain text
nl: Verklaar tekst

en: Explain verbose query
nl: Verklaar vraag uitgebreid

en: Export data
nl: Exporteer gegevens

en: Export data to file
nl: Exporteer gegevens naar bestand

en: Expression
nl: Expressie

en: Expression Error
nl: Expressie Fout

en: External
nl: Extern

en: FIRST
nl: EERSTE

en: FK index name
nl: SS index naam

en: FREEZE maximum age
nl: FREEZE maximum leeftijd

en: FREEZE minimum age
nl: FREEZE minimum leeftijd

en: FTS Dictionaries
nl: FTS waardenboeken

en: Fail
nl: Mislukt

en: Failed
nl: Mislukt

en: Failed to create new connection to database %s
nl: Nieuwe verbinding maken naar database %s mislukt.

en: Failed to create primary connection!
nl: Maken primaire verbinding mislukt!

en: Failed to disable the CONNECT privilege checkbox!
nl: Uitschakelen van de CONNECT privilege checkbox mislukt!

en: Failed to disable the DELETE privilege checkbox!
nl: Uitschakelen van de DELETE privilege checkbox mislukt!

en: Failed to disable the INSERT privilege checkbox!
nl: Uitschakelen van de INSERT privilege checkbox mislukt!

en: Failed to disable the REFERENCES privilege checkbox!
nl: Uitschakelen van de REFERENCES privilege checkbox mislukt!

en: Failed to disable the RULE privilege checkbox!
nl: Uitschakelen van de RULE privilege checkbox mislukt!

en: Failed to disable the TRIGGER privilege checkbox!
nl: Uitschakelen van de TRIGGER privilege checkbox mislukt!

en: Failed to disable the USAGE privilege checkbox!
nl: Uitschakelen van de USAGE privilege checkbox mislukt!

en: Failed to execute: %s --version
nl: Uitvoering mislukt: %s --versie

en: Failed to load favourites file!
nl: Laden favorietenbestand mislukt!

en: Failed to load macros file!
nl: Laden macrobestand mislukt!

en: Failed to open file %s.
nl: Kan bestand %s niet openen.

en: Failed to parse the XML document!
nl: Ontleden van het XML document mislukt!

en: Failed to parse the XML stylesheet!
nl: Ontleden van het XML stijlblad mislukt!

en: Failed to parse the XSL stylesheet!
nl: Ontleden van het XSL stijlblad mislukt!

en: Failed to query jobs table!
nl: Bevragen van opdrachttabel mislukt!

en: Failed to read favourites file!
nl: Lezen favorietenbestand mislukt!

en: Failed to read macros file!
nl: Lezen macrobestand mislukt!

en: Failed to reschedule the job.
nl: Opnieuw inroosteren van opdracht mislukt.

en: Failed to start server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
nl: Starten server %s mislukt: Foutcode=%d
    Controleer gebeurtenislog voor details.

en: Failed to stop server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
nl: Stoppen server %s mislukt: Foutcode=%d
    Controleer gebeurtenislog voor details.

en: Failed to to apply the XSL stylesheet to the XML document!
nl: Toepassen van het XSL stijlblad op het XML document mislukt!

en: Failed to to read the processed document!
nl: Lezen van het verwerkte document mislukt!

en: Failed to write to favourites file!
nl: Schrijven naar favorietenbestand mislukt!

en: Failed to write to macros file!
nl: Schrijven naar macrobestand mislukt!

en: Failed to write to the output file: %s
nl: Schrijven naar uitvoerbestand : %s mislukt

en: Failover
nl: Overname bij storingen

en: Failover to backup node.
nl: Overname bij storingen naar reserve knooppunt.

en: Family
nl: Familie

en: Fav&ourites
nl: Fav&orieten

en: Favourites
nl: Favorieten

en: February
nl: Februari

en: File cannot be opened with this format.
    Please chose another format.
nl: Bestand kan niet geopend worden met dit formaat.
    Kies a.u.b. een ander formaat.

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Fill Factor
nl: Vul Factor

en: Fill factor
nl: Vul factor

en: Filter E&xcluding Selection
nl: Filteren door Uitsluiten van Selectie

en: Filter String (eg. oid > 10 AND oid < 50)
nl: Filter Tekenreeks (bijv. oid >10 AND oid < 50)

en: Filter string syntax validates OK!
nl: Syntax Filter tekenreeks valideert OK!

en: Final function
nl: Finale functie

en: Final type
nl: Finale type

en: Find
nl: Zoek

en: Find and Replace
nl: Zoek en Vervang

en: Find and Replace text
nl: Zoek en Vervang tekst

en: Find and replace all occurrences of the specified text
nl: Zoek en vervang alle voorkomens van de gespecificeerde tekst

en: Find and replace text
nl: Zoek en vervang tekst

en: Find and replace the specified text
nl: Zoek en vervang de gespecificeerde tekst

en: Find text
nl: Zoek tekst

en: Find the specified text
nl: Zoek de gespecificeerde tekst

en: Find what:
nl: Zoek wat:

en: Fires
nl: Vuurt

en: For each
nl: Voor ieder

en: For type
nl: Voor type

en: Foreign Key
nl: Secundaire Sleutel

en: Foreign Key Check
nl: Secundaire Sleutel Controle

en: Foreign key
nl: Secundaire sleutel

en: Foreign key?
nl: Secundaire sleutel?

en: Format
nl: Formaat

en: Forward
nl: Doorsturen

en: Forward to next page.
nl: Doorsturen naar volgende pagina.

en: Forwards
nl: Doorgestuurd

en: Free Percent
nl: Vrij percentage

en: Free Space
nl: Vrije ruimte

en: Frequently asked questions about pgAdmin III.
nl: Veelgestelde vragen over pgAdmin III.

en: Frequently asked questions.
nl: Veelgestelde vragen.

en: Friday
nl: Vrijdag

en: From
nl: Van

en: From the cursor
nl: Vanaf de cursor

en: From the top
nl: Vanaf de bovenkant

en: Function
nl: Functie

en: Functions
nl: Functies

en: Functions with a colon in the name cannot be debugged.
nl: In Functies met een dubbele punt in de naam kunnen geen fouten opgespoord worden

en: General
nl: Algemeen

en: Generate a DDL report for this object.
nl: Genereer een DDL rapport voor dit object.

en: Generate a data dictionary report for this object.
nl: Genereer een data dictionary rapport voor dit object.

en: Generate a dependencies report for this object.
nl: Genereer een afhankelijkheden rapport voor dit object.

en: Generate a dependents report for this object.
nl: Genereer een afhankelijken rapport voor dit object.

en: Generate a properties report for this object.
nl: Genereer een eigenschappen rapport voor dit object.

en: Generate a report
nl: Genereer een rapport

en: Generate a statistics report for this object.
nl: Genereer een statistieken rapport voor dit object.

en: Generate an object list report for this collection.
nl: Genereer een objecten lijst rapport voor deze verzameling.

en: Generated
nl: Gegenereerde

en: Get extended statistics via pgstatindex for the selected object.
nl: Verkrijg uitgebreide statistieken via pgstatindex voor geselecteerd object.

en: Get extended statistics via pgstattuple for the selected object.
nl: Verkrijg uitgebreide statistieken via pgstattuple voor geselecteerd object.

en: Gettoken
nl: Haal token

en: Global ID
nl: Globale ID

en: Grant Wizard
nl: Toekennings Assistent

en: Granted
nl: Toegekend

en: Grants rights to multiple objects
nl: Toekennen rechten aan meervoudige objecten

en: Greater than operator
nl: Groter dan operator

en: Group
nl: Groep

en: Group ID
nl: Groep ID

en: Group Role
nl: Groepsrol

en: Group Roles
nl: Groepsrollen

en: Group/User
nl: Groep/Gebruiker

en: Groupname
nl: Groepsnaam

en: Groups
nl: Groepen

en: Groups/group roles
nl: Groepen/groepsrollen

en: Guru Hint
nl: Goeroe Aanwijzing

en: Guru Hints
nl: Goeroe Aanwijzingen

en: HTML Stylesheet files (*.css)|*.css|All files (*.*)|*.*
nl: HTML Stijlblad bestanden (*.css)|*.css|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*.*
nl: HTML bestanden (*.html)|*.html|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: Handler
nl: Verwerker

en: Hanging event
nl: Hangende gebeurtenis

en: Has OIDs
nl: Heeft OIDs

en: Has OIDs?
nl: Heeft OIDs?

en: Header
nl: Kopbestanddeel

en: Heap Blocks Hit
nl: Heap Blokken Geraakt

en: Heap Blocks Read
nl: Heap Blokken Gelezen

en: Hide system objects
nl: Verberg systeem objecten

en: Hint:
nl: Aanwijzing:

en: Hints
nl: Aanwijzingen

en: Histogram Bounds
nl: Histogram Begrenzing

en: History
nl: Geschiedenis

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Hostname/IP Address
nl: Hostnaam/IP Adres

en: Hours
nl: Uren

en: How to send a bugreport to the pgAdmin Development Team.
nl: Hoe kan ik een foutrapport naar het pgAdmin Ontwikkel Team sturen.

en: Huh?
nl: Ehh?

en: IP Address
nl: IP Adres

en: IP-Address
nl: IP-Adres

en: Ident authentication failed
nl: Ident authenticatie mislukt

en: If a malformed configuration is written to the server, it might show problems when restarting or reloading.
    Are you sure the configuration is correct?
nl: Als een ongeldige configuratie naar de server geschreven is, kan het bij herstart of herladen problemen geven.
    Weet u zeker dat de configuratie correct is?

en: Ignore
nl: Negeer

en: Ignore server/utility version mismatches
nl: Neger server/toepassing versieverschillen

en: Ignored
nl: Genegeerd

en: Implementation
nl: Implementatie

en: Implicit
nl: Impliciet

en: Include a link to an external stylesheet in the report.
nl: Verwijzing opnemen naar een extern stijlblad in het rapport.

en: Include a link to the specified stylesheet in the XML file
nl: Verwijzing opnemen naar het gespecificeerde stijlblad in het XML bestand.

en: Include the SQL from the object or query in the report?
nl: SQL Opnemen van het object of vraag in het rapport?

en: Include the SQL in the report?
nl: SQL opnemen in het rapport?

en: Incorrect password!
nl: Paswoord niet correct!

en: Increment
nl: Ophogen

en: Indent characters
nl: Inspring karakters

en: Index Blocks Hit
nl: Index Blokken Geraakt

en: Index Blocks Read
nl: Index Blokken Gelezen

en: Index Name
nl: Index Naam

en: Index Size
nl: Index Grootte

en: Index Tuples Fetched
nl: Index Tupels Opgehaald

en: Indexes
nl: Indices

en: Indexes Size
nl: Indices Grootte

en: Info pane
nl: Informatie venster

en: Inherited
nl: Geërfd

en: Inherited from table
nl: Geërfd van tabel

en: Inherited from table %s
nl: Geërfd van tabel %s

en: Inherited tables
nl: Geërfde tabellen

en: Inherited tables count
nl: Aantal geërfde tabellen

en: Inherits from tables
nl: Erft van tabellen

en: Inherits rights from parent roles
nl: Erft rechten van ouderlijke rollen

en: Inherits tables
nl: Erft tabellen

en: Inherits?
nl: Erft?

en: Initial DB
nl: Initiële DB

en: Initial Database
nl: Initiële Database

en: Initial condition
nl: Initiële conditie

en: Initial database
nl: Initiële database

en: Initial database can't be dropped.
nl: Kan initiële database niet laten verwijderen.

en: Initializing...
nl: Initialiseren...

en: Initially?
nl: Initieël?

en: Input function
nl: Invoerfunctie

en: Input type
nl: Invoertype

en: Input types
nl: Invoertypen

en: Insert commands
nl: Invoegopdrachten

en: Internal - not externally settable
nl: Intern - niet van buitenaf instelbaar

en: Internal Pages
nl: Interne Pagina's

en: Internal length
nl: Interne lengte

en: Invalid command line argument
nl: Ongeldig argument in opdrachtregel

en: Invalid increment value
nl: Ongeldige increment waarde

en: Invalid port number specified.
nl: Ongeldig poortnummer gespecificeerd.

en: Invalid step type!
nl: Ongeldige stap type!

en: Is forwarded
nl: Is doorgestuurd

en: January
nl: Januari

en: Job
nl: Opdracht

en: Job class
nl: Opdracht klasse

en: Jobs
nl: Opdrachten

en: Join
nl: Verbinden

en: Join Type
nl: Verbind Type

en: Join existing cluster
nl: Verbinden bestaand cluster

en: Join function
nl: Verbind functie

en: July
nl: Juli

en: June
nl: Juni

en: Key
nl: Sleutel

en: Kind
nl: Soort

en: LAST
nl: LAATSTE

en: Label
nl: Etiket

en: Labels
nl: Etiketten

en: Language
nl: Taal

en: Languages
nl: Talen

en: Last ack timestamp
nl: Laatst bevestigd tijdstempel

en: Last acknowledged
nl: laatst bevestigd

en: Last autoanalyze
nl: Laatste autoanalyze

en: Last day
nl: Laatste dag

en: Last event
nl: Laatste gebeurtenis

en: Last event timestamp
nl: Tijdstempel laatste gebeurtenis

en: Last response time
nl: Laatste reactietijd

en: Last result
nl: Laatste resultaat

en: Last run
nl: Laatste doorloop

en: Last system OID
nl: Laatste systeem OID

en: Leaf Fragmentation
nl: Blad Fragmentatie

en: Leaf Pages
nl: Blad Pagina's

en: Left Sort operator
nl: Linker Sorteer operator

en: Left Table Columns
nl: Linker Tabel Kolommen

en: Left sort op
nl: Links sorteren

en: Left type
nl: Linker type

en: Length
nl: Lengte

en: Less Than operator
nl: Minder Dan operator

en: Level
nl: Niveau

en: Limit bar
nl: Limiet balk

en: Limit exceeded
nl: Limiet overschreden

en: Link symbol
nl: Link symbool

en: Listen
nl: Luisterpad

en: Lists the columns that the data will be sorted by.
nl: Lijst de kolommen waarvan de gegevens gesorteerd zullen worden.

en: Local
nl: Lokaal

en: Local Node
nl: Lokaal Knooppunt

en: Local Variables
nl: Lokale Variabelen

en: Local charset
nl: Lokale karakterset

en: Local column
nl: Lokale kolom

en: Local node
nl: Lokaal knooppunt

en: Local node ID
nl: Lokaal knooppunt ID

en: Location
nl: Locatie

en: Lock Set
nl: Vergrendel Set

en: Lock XXID
nl: Vergrendel XXID

en: Lock a replication set against updates.
nl: Vergrendel een replicatieset tegen vernieuwingen.

en: Lock set
nl: Vergrendel set

en: Locks
nl: Vergrendelingen

en: Log Level
nl: Log Niveau

en: Log entry
nl: Log invoer

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
nl: Log bestanden (*.log)|*.log|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: Logfile
nl: Logbestand

en: Logfile (%ID will be replaced with the Process ID)
nl: Logbestand (%ID wordt vervangen met het Proces ID)

en: Logfile rotation
nl: Logbestand rotatie

en: Logging
nl: Loggen

en: Login Role
nl: Loginrol

en: Login Roles
nl: Loginrollen

en: Maintain %s %s
nl: Onderhoudt %s %s

en: Maintain the current database or table.
nl: Onderhoudt huidige database of tabel.

en: Maintenance
nl: Onderhoud

en: Maintenance DB
nl: Onderhoud DB

en: Maintenance database
nl: Onderhoudsdatabase

en: Maintenance database can't be dropped.
nl: Kan Onderhoudsdatabase niet laten verwijderen.

en: Maintenance operation
nl: Onderhoudshandeling

en: Manage Macros
nl: Beheren Macro's

en: Manage favourites
nl: Beheren favorieten

en: Manage favourites...
nl: Beheren favorieten...

en: Manage macros...
nl: Beheren macro's...

en: March
nl: Maart

en: Match case
nl: bovenkast/onderkast

en: Match full
nl: Volledige overeenkomst

en: Match on whole words
nl: Overeenkomst op hele woorden

en: Match the case of the text
nl: Komt overeen met

en: Match type
nl: Overeenkomstig type

en: Max response time
nl: Max reactietijd

en: Max. characters per column
nl: Max. karakters per kolom

en: Maximum rows to retrieve
nl: Maximum te verkrijgen rijen

en: Maximums rows to retrieve into output window; 0 = unlimited
nl: Maximum te verkrijgen rijen in het uitvoervenster; 0= ongelimiteerd

en: May
nl: Mei

en: May forward
nl: Mag doorsturen

en: Member
nl: Lid

en: Member count
nl: Aantal leden

en: Member name
nl: Lidnaam

en: Member of
nl: Lid van

en: Members
nl: Leden

en: Merge Set
nl: Samenvoegen Set

en: Merge set
nl: Samenvoegen set

en: Merge set into another set
nl: Voeg set in andere set samen

en: Merge two replication sets.
nl: Voeg twee replicatiesets samen.

en: Messages
nl: Meldingen

en: Method
nl: Methode

en: Minutes
nl: Minuten

en: Missing information
nl: Missende informatie

en: Monday
nl: Maandag

en: Month Days
nl: Dagen van de Maand

en: Monthdays
nl: Maanddagen

en: Months
nl: Maanden

en: Most Common Frequencies
nl: Meest Algemene Frequenties

en: Most Common Values
nl: Meest Algemene Waarden

en: Move Set
nl: Verplaats Set

en: Move replication set to different node
nl: Verplaats replicatieset naar ander knooppunt

en: Move set
nl: Verplaats set

en: Move set to other node
nl: Verplaats set naar ander knooppunt

en: Moved
nl: Verplaatst

en: Multiple Column Joins
nl: Verbinden over meerdere kolommen

en: Multiple clusters
nl: Meervoudige clusters

en: NULLs
nl: LEGE waarden

en: Name
nl: Naam

en: Name may not start with '_'.
nl: Naam mag niet beginnen met '_'.

en: Need password
nl: Paswoord nodig

en: Need password?
nl: Paswoord nodig?

en: New
nl: Nieuw

en: New &Object
nl: Nieuw &Object

en: New Aggregate
nl: Nieuwe Aggregatie

en: New Aggregate...
nl: Nieuwe Aggregatie...

en: New Cast
nl: Nieuwe Typeconversie

en: New Cast...
nl: Nieuwe Typeconversie...

en: New Catalog Object...
nl: Nieuw Catalogus Object...

en: New Catalog...
nl: Nieuwe Catalogus...

en: New Check
nl: Nieuwe Controle

en: New Check Constraint
nl: Nieuwe Controle Constraint

en: New Check...
nl: Nieuwe Controle...

en: New Column
nl: Nieuwe Kolom

en: New Column...
nl: Nieuwe Kolom...

en: New Conversion
nl: Nieuwe Conversie

en: New Conversion...
nl: Nieuwe Conversie...

en: New Database
nl: Nieuwe Database

en: New Database...
nl: Nieuwe Database...

en: New Domain
nl: Nieuw Domein

en: New Domain...
nl: Nieuw Domein...

en: New Foreign Key
nl: Nieuwe Secundaire Sleutel

en: New Foreign Key...
nl: Nieuwe Secundaire Sleutel...

en: New Function
nl: Nieuwe Functie

en: New Function...
nl: Nieuwe Functie...

en: New Group
nl: Nieuwe Groep

en: New Group Role
nl: Nieuwe Groepsrol

en: New Group Role...
nl: Nieuwe Groepsrol...

en: New Group...
nl: Nieuwe Groep...

en: New Index
nl: Nieuwe Index

en: New Index...
nl: Nieuwe Index...

en: New Job
nl: Nieuwe Opdracht

en: New Language
nl: Nieuwe Taal

en: New Language...
nl: Nieuwe Taal...

en: New Listen
nl: Nieuw Luisterpad

en: New Login Role
nl: Nieuwe Loginrol

en: New Login Role...
nl: Nieuwe Loginrol...

en: New Node
nl: Nieuw Knooppunt

en: New Operator
nl: Nieuwe Operator

en: New Operator Class
nl: Nieuwe Operator Klasse

en: New Operator Class...
nl: Nieuwe Operator Klasse...

en: New Operator Family...
nl: Nieuwe Operator Familie...

en: New Operator...
nl: Nieuwe Operator...

en: New Package...
nl: Nieuw Pakket...

en: New Password
nl: Nieuw Paswoord

en: New Path
nl: Nieuw Pad

en: New Primary Key
nl: Nieuwe Primaire Sleutel

en: New Primary Key...
nl: Nieuwe Primaire Sleutel...

en: New Procedure
nl: Nieuwe Procedure

en: New Procedure...
nl: Nieuwe Procedure...

en: New Public Synonym...
nl: Nieuw Publiek Synoniem...

en: New Replication Set
nl: Nieuwe Replicatieset

en: New Rule
nl: Nieuwe Regel

en: New Rule...
nl: Nieuwe Regel...

en: New Schedule
nl: Nieuw Rooster

en: New Schema
nl: Nieuw Schema

en: New Schema...
nl: Nieuw Schema...

en: New Sequence
nl: Nieuwe Sequentie

en: New Sequence...
nl: Nieuwe Sequentie...

en: New Server
nl: Nieuwe Server

en: New Server Registration
nl: Nieuwe Server Registratie

en: New Slony-I Cluster
nl: Nieuwe Slony-I Cluster

en: New Slony-I Cluster...
nl: Nieuwe Slony-I Cluster...

en: New Slony-I cluster...
nl: Nieuwe Slony-I cluster...

en: New Step
nl: Nieuwe Stap

en: New Subscription
nl: Nieuwe Inschrijving

en: New Table
nl: Nieuwe Tabel

en: New Table...
nl: Nieuwe Tabel...

en: New Tablespace
nl: Nieuwe Tabelruimte

en: New Tablespace...
nl: Nieuwe Tabelruimte...

en: New Trigger
nl: Nieuwe Trigger

en: New Trigger Function
nl: Nieuwe Trigger Functie

en: New Trigger Function...
nl: Nieuwe Trigger Functie...

en: New Trigger...
nl: Nieuwe Trigger...

en: New Type
nl: Nieuw Type

en: New Type...
nl: Nieuw Type...

en: New Unique Constraint
nl: Nieuwe Unieke Constraint

en: New Unique Constraint...
nl: Nieuwe Unieke Constraint...

en: New User
nl: Nieuwe Gebruiker

en: New User...
nl: Nieuwe Gebruiker...

en: New Variable...
nl: Nieuwe Variabele...

en: New View
nl: Nieuwe View

en: New View...
nl: Nieuwe View...

en: New folder
nl: Nieuwe map

en: New length must not be less than old length.
nl: Niewe lengte mag niet minder zijn dan oude lengte.

en: New precision must not be less than old precision.
nl: Nieuwe precisie mag niet minder zijn dan oude precisie.

en: New total digits must not be less than old total digits.
nl: Nieuw totaal aantal cijfers mag niet minder zijn dan het oude totaal aantal cijfers.

en: New window
nl: Nieuw Venster...

en: Next run
nl: Volgende doorloop

en: No
nl: Nee

en: No SQL query was generated.
nl: Er is geen SQL vraag gegenereerd.

en: No Table or view.
nl: Geen Tabel of view.

en: No ack for
nl: Geen bevestiging voor

en: No configuration setting detected that appears doubtful.
nl: Geen configuratie instelling gedetecteerd die twijfelachtig lijkt.

en: No connection to database.
nl: Geen verbinding met database.

en: No connections found!
nl: Geen verbindingen gevonden!

en: No data to export.
nl: Geen gegevens te exporteren.

en: No limit
nl: Geen limiet

en: No node available to move this set to.
nl: Geen knooppunt beschikbaar om deze set naar te verplaatsen.

en: No owner
nl: Geen eigenaar

en: No path to any provider node; add proper path.
nl: Geen pad naar ander knooppunt van aanbieder; voeg geschikt pad toe.

en: No plugins installed
nl: Geen plugins geïnstalleerd.

en: No properties are available for the current selection
nl: Geen eigenschappen beschikbaar voor huidige selectie

en: No provider node without path definition left.
nl: Geen knooppunt van aanbieder zonder padaanduiding overgebleven.

en: No set available to merge to.
nl: Geen set beschikbaar om samen te voegen.

en: No statistics are available for the current selection
nl: Geen statistieken beschikbaar voor huidige selectie

en: No steps
nl: Geen stappen

en: No stylesheet data could be read from the file %s: Errcode=%d.
nl: Van bestand %s konden geen stijlblad gegevens gelezen worden: Errcode=%d.

en: Node
nl: Knooppunt

en: Node "%s" not running
nl: Knooppunt "%s" niet actief

en: Node ID is already in use.
nl: Knooppunt ID is al in gebruik.

en: Nodes
nl: Knooppunten

en: None
nl: Geen

en: Not NULL
nl: Niet NULL

en: Not NULL?
nl: Niet NULL?

en: Not Null?
nl: Niet NULL?

en: Not currently running
nl: Momenteel niet actief

en: Not implemented
nl: Niet geïmplementeerd

en: Not implemented.
nl: Niet geïmplementeerd.

en: Note: Only objects global to the entire database cluster will be backed
    up. The backup format will be PLAIN.
nl: Nb: Alleen van objecten die globaal zijn voor de hele databasecluster zal een reservekopie gemaakt worden. Het formaat van de kopie wordt PLAIN.

en: Note: The backup format will be PLAIN.
nl: Nb: Het formaat van de reservekopie wordt PLAIN.

en: Note: This DDL is a representation of how the partition might look as a table.
nl: NB: Deze DDL is een representatie van hoe de partitie er als tabel uit zou zien.

en: Note: changes to server settings will take effect the next time the server is connected.
nl: Nb: Veranderingen aan server instellingen zullen de volgende keer dat met de server verbonden wordt  effect hebben.

en: Notes
nl: Notities

en: Nothing
nl: Niets

en: Null Fraction
nl: Null Fractie

en: Object file
nl: Objectbestand

en: October
nl: Oktober

en: Old style FKs
nl: Oude stijl SS's

en: Oldest outstanding
nl: Oudst uitstaand

en: On Delete
nl: Indien Verwijderen

en: On Update
nl: Indien Bijwerken

en: On delete
nl: Indien verwijderen

en: On error
nl: Indien fout

en: On update
nl: Indien bijwerken

en: One Row with OID %d inserted.
nl: Eén rij met OID %d ingevoegd.

en: One or more dependent services didn't start; see the eventlog for details.
nl: Eén of meer afhankelijke services niet gestart; zie de gebeurtenislog voor details.

en: Online Update
nl: Online Vernieuwen

en: Only array types can be VARIADIC.
nl: Alleen array types kunnen VARIADIC zijn.

en: Only data
nl: Alleen gegevens

en: Only schema
nl: Alleen schema

en: Open a new query window
nl: Open een nieuw vraagvenster

en: Open a query file
nl: Open een vraagbestand

en: Open configuration editor with .pgpass
nl: Open configuratie editor met .pgpass

en: Open configuration editor with pg_hba.conf.
nl: Open configuratie editor met pg_hba.conf.

en: Open configuration editor with pgpass.conf.
nl: Open configuratie editor met pgpass.conf.

en: Open configuration editor with postgresql.conf.
nl: Open configuratie editor met postgresql.conf.

en: Open configuration file
nl: Open configuratiebestand

en: Open file
nl: Open bestand

en: Open query file
nl: Open vraagbestand

en: Open the helpfile.
nl: Open helpbestand.

en: Open the output file in the default browser?
nl: Open het uitvoerbestand in de standaard browser?

en: Open the pgAdmin III helpfile.
nl: Open het pgAdmin III helpbestand.

en: Operator Class
nl: Operator Klasse

en: Operator Classes
nl: Operator Klassen

en: Operator Family
nl: Operator Familie

en: Operator classes
nl: Operator klassen

en: Operator function
nl: Operator functie

en: Operators
nl: Operatoren

en: Option
nl: Optie

en: Options
nl: Opties

en: Options modifying Explain output
nl: Opties om Verklaar uitvoer aan te passen

en: Or
nl: Of

en: Ordering
nl: Sorteervolgorde

en: Origin
nl: Oorspronkelijk

en: Origin ID
nl: Oorspronkelijk ID

en: Origin Node
nl: Origineel Knooppunt

en: Out of Memory for cacheLinePool
nl: Te weinig geheugen voor 'cacheLinePool'

en: Output
nl: Uitvoer

en: Output file
nl: Uitvoerbestand

en: Output format
nl: Uitvoerformaat

en: Output function
nl: Uitvoerfunctie

en: Output pane
nl: Uitvoervenster

en: Outstanding acks
nl: Uitstaande bevestigingen

en: Outstanding for
nl: Uitstaand voor

en: Outstanding time
nl: Uitstaande tijd

en: Overwrite file?
nl: Overschrijven bestand?

en: Owner
nl: Eigenaar

en: PG bin path
nl: PG bin pad

en: PG help path
nl: PG help pad

en: PLAIN options
nl: PLAIN opties

en: Package
nl: Pakket

en: Package Variables
nl: Pakket Variabelen

en: Packages
nl: Pakketten

en: Parameter Exception - Some parameters are invalid:
    %s
nl: Parameter uitzondering - Enkele parameters zijn ongeldig:
    %s

en: Passed by Value?
nl: Overdracht met Waarde?

en: Passed by value
nl: Overdracht met waarde

en: Password
nl: Paswoord

en: Password (again)
nl: Paswoord (opnieuw)

en: Password successfully changed!
nl: Paswoord succesvol veranderd!

en: Passwords do not match!
nl: Paswoorden komen niet overeen!

en: Paste
nl: Plakken

en: Paste Data
nl: Plakken Gegevens

en: Paste data from the clipboard.
nl: Plakken gegevens van het klembord.

en: Paste selected text from clipboard
nl: Plakken geselecteerde tekst van klembord

en: Path
nl: Pad

en: Paths
nl: Paden

en: Paused at line %d
nl: Gepauzeerd op regel %d

en: Please choose user language:
nl: Kies a.u.b. gebruikerstaal:

en: Please enter function definition.
nl: Geef a.u.b. functiedefinitie.

en: Please enter function source code.
nl: Geef a.u.b. functie broncode.

en: Please enter password for user %s
    on server %s
nl: Geef a.u.b. paswoord van gebruiker %s
    op server %s

en: Please enter password for user %s
    on server %s (%s)
nl: Geef a.u.b. paswoord van gebruiker %s
    op server %s (%s)

en: Please provide dbname in connect info.
nl: Specificeer a.u.b. databasenaam in de verbindingsinfo.

en: Please provide host in connect info.
nl: Specificeer a.u.b. de host in de verbindingsinfo.

en: Please provide user in connect info.
nl: Specificeer a.u.b. de gebruiker in de verbindingsinfo.

en: Please select a cluster name.
nl: Selecteer a.u.b. een clusternaam.

en: Please select a database.
nl: Selecteer a.u.b. een database.

en: Please select a datatype.
nl: Selecteer a.u.b. een datatype.

en: Please select at an event.
nl: Selecteer a.u.b. een gebeurtenis.

en: Please select base datatype.
nl: Selecteer a.u.b. een basis datatype.

en: Please select index.
nl: Selecteer a.u.b. een index.

en: Please select language.
nl: Selecteer a.u.b. een taal.

en: Please select left or right datatype.
nl: Selecteer a.u.b. linker of rechter datatype.

en: Please select node to move this replication set to.
nl: Selecteer a.u.b. een knooppunt om deze replicatieset naar te verplaatsen.

en: Please select origin node of replication events.
nl: Selecteer a.u.b. het originele knooppunt van replicatie gebeurtenissen.

en: Please select provider node for replication events.
nl: Selecteer a.u.b. knooppunt van aanbieder voor replicatie gebeurtenissen.

en: Please select provider node.
nl: Selecteer a.u.b.knooppunt van aanbieder.

en: Please select replication set to merged to.
nl: Selecteer a.u.b. een replicatieset om samen te voegen.

en: Please select return type.
nl: Selecteer a.u.b. een teruggeef type.

en: Please select sequence to replicate.
nl: Selecteer a.u.b. een sequentie om te repliceren.

en: Please select state datatype.
nl: Selecteer a.u.b. status datatype.

en: Please select table to replicate.
nl: Selecteer a.u.b. een tabel om te repliceren.

en: Please select target datatype.
nl: Selecteer a.u.b. beoogd datatype.

en: Please select target object.
nl: Selecteer a.u.b. beoogd object.

en: Please select target schema.
nl: Selecteer a.u.b. beoogd schema.

en: Please select target type.
nl: Selecteer a.u.b. beoogd type.

en: Please specify FK index name.
nl: Specificeer a.u.b. SS indexnaam.

en: Please specify a procedure.
nl: Specificeer a.u.b. een procedure.

en: Please specify address.
nl: Specificeer a.u.b. adres.

en: Please specify at least one action.
nl: Specificeer a.u.b. ten minste één actie.

en: Please specify at least one label.
nl: Specificeer a.u.b. ten minste één etiket.

en: Please specify at least two members.
nl: Specificeer a.u.b. ten minste twee leden.

en: Please specify code to execute.
nl: Specificeer a.u.b. code om uit te voeren.

en: Please specify columns.
nl: Specificeer a.u.b. kolommen.

en: Please specify condition.
nl: Specificeer a.u.b. conditie.

en: Please specify conversion function.
nl: Specificeer a.u.b. conversiefunctie.

en: Please specify description.
nl: Specificeer a.u.b. omschrijving.

en: Please specify input conversion function.
nl: Specificeer a.u.b. invoer conversiefunctie.

en: Please specify internal storage length.
nl: Specificeer a.u.b. lengte van interne opslag.

en: Please specify language handler.
nl: Specificeer a.u.b. taalverwerker.

en: Please specify local node ID.
nl: Specificeer a.u.b. een lokaal knooppunt ID.

en: Please specify local node name.
nl: Specificeer a.u.b. lokaal knooppunt naam.

en: Please specify location.
nl: Specificeer a.u.b. locatie.

en: Please specify name.
nl: Specificeer a.u.b. naam.

en: Please specify object library.
nl: Specificeer a.u.b. objectbibliotheek.

en: Please specify output conversion function.
nl: Specificeer a.u.b. uitvoer conversiefunctie.

en: Please specify package body.
nl: Specificeer a.u.b. pakket hoofdbestanddeel.

en: Please specify package header.
nl: Specificeer a.u.b. pakket kopbestanddeel.

en: Please specify port.
nl: Specificeer a.u.b. poort.

en: Please specify source datatype.
nl: Specificeer a.u.b. bron datatype.

en: Please specify source encoding.
nl: Specificeer a.u.b. broncodering.

en: Please specify start date.
nl: Specificeer a.u.b. startdatum.

en: Please specify state function.
nl: Specificeer a.u.b. statusfunctie.

en: Please specify target encoding.
nl: Specificeer a.u.b. beoogde codering.

en: Please specify trigger function.
nl: Specificeer a.u.b. triggerfunctie.

en: Please specify user name
nl: Specificeer a.u.b. gebruikersnaam

en: Please specify valid length.
nl: Specificeer a.u.b. geldige lengte.

en: Please specify valid numeric precision (0..
nl: Specificeer a.u.b. een geldige numerieke precisie (0..

en: Port
nl: Poort

en: Position
nl: Positie

en: PostgreSQL Description
nl: PostgreSQL Omschrijving

en: PostgreSQL Scheduling Agent -
nl: PostgreSQL Inrooster Agent -

en: PostgreSQL Version
nl: PostgreSQL Versie

en: Postmaster - set on server start
nl: Postmaster - instellen op server start

en: Precision
nl: Precisie

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Primary Key
nl: Primaire Sleutel

en: Primary key
nl: Primaire sleutel

en: Primary key?
nl: Primaire sleutel?

en: Primary?
nl: Primair?

en: Private
nl: Privé

en: Privileges for %s
nl: Privileges voor %s

en: Privileges for %s %s
nl: Privileges voor %s %s

en: Problem with resource
nl: Probleem met bron

en: Problem with resource %s: Notebook not found.
    Prepare to crash!
nl: Probleem met bron %s: Notitieboek niet gevonden.
    Crash onvermijdelijk!

en: Process returned exit code %d.
nl: Proces geeft als retourwaarde code %d.

en: Process the XML data using the specified stylesheet
nl: Verwerk de XML gegevens middels gespecificeerd stijlblad

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Property
nl: Eigenschap

en: Provider
nl: Aanbieder

en: Provider ID
nl: Aanbieder ID

en: Provider Name
nl: Naam Aanbieder

en: Public
nl: Publiek

en: Public Synonyms
nl: Publieke Synoniemen

en: Public synonym
nl: Publiek sysoniem

en: Public synonyms
nl: Publieke synoniemen

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Query
nl: Vraag

en: Query &builder
nl: Vraaggenerator

en: Query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
nl: Vraag bestanden (*.sql)|*.sql|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
nl: Vraag bestanden (*.sql)|*.sql|UTF-8 vraag bestanden (*.sql)|*.sql|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.usql)|*.usql|All files (*.*)|*.*
nl: Vraag bestanden (*.sql)|*.sql|UTF-8 vraag bestanden (*.usql)|*.usql|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: Query inserted one row with OID %d.
nl: Vraag voegt één rij in met OID %d.

en: Query inserted one rows with OID %d.
nl: Vraag voegt één rij in met OID %d.

en: Query is running.
nl: Vraag loopt.

en: Query result with %d rows discarded.
nl: Vraag resultaat met %d rijen verworpen.

en: Query result with %d rows will be returned.
nl: Vraag resultaat met %d rijen zal worden teruggegeven.

en: Query results
nl: Vraag resultaten

en: Query returned successfully with no result in %s ms.
nl: Vraag succesvol terug met leeg resultaat in %s ms.

en: Query returned successfully: %d rows affected, %s ms execution time.
nl: Vraag succesvol terug: %d rijen geraakt, %s ms uitvoeringstijd.

en: Query returned successfully: one row with OID %d inserted, %s ms execution time.
nl: Vraag succesvol terug: één rij met OID %d ingevoegd, %s ms uitvoeringstijd.

en: Query start
nl: Vraag start

en: Query took a long time to complete
nl: Vraag nam lange tijd in beslag om af te maken

en: Query tool
nl: Vraag gereedschap

en: Quick report
nl: Snel rapport

en: Quit this program.
nl: Sluit dit programma.

en: Quote char
nl: Citeer karakter

en: Quoting
nl: Citeren

en: REINDEX options
nl: REINDEX opties

en: Re&fresh	F5
nl: &Ververs	F5

en: Re&load module
nl: Her&laad module

en: Reached end of the document
nl: Einde document bereikt

en: Reached the end of the document
nl: Einde van het document bereikt

en: Read and write Unicode UTF-8 files
nl: Lees en schrijf Unicode UTF-8 bestanden

en: Reading log from server...
nl: Bezig de log van de server te lezen...

en: Ready.
nl: Klaar.

en: Receive function
nl: Ontvangfunctie

en: Receiver
nl: Ontvanger

en: Receiver ID
nl: Ontvanger ID

en: Receiver Name
nl: Naam Ontvanger

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Redo last action
nl: Laatste aktie opnieuw

en: Referenced
nl: Gerefereerd

en: Referenced by
nl: Gerefereerd door

en: References
nl: Refereert

en: Referencing
nl: Refereren

en: Refresh
nl: Ververs

en: Refresh rate (seconds)
nl: Ververs interval (sec.)

en: Refresh rate:
nl: Ververs interval:

en: Refresh the selected object.
nl: Ververs het geselecteerde object.

en: Refresh to count rows
nl: Ververs tot aantal rijen

en: Refresh.
nl: Ververs.

en: Refreshing %s
nl: Verversen %s

en: Refreshing %s...
nl: Verversen %s...

en: Refreshing data, please wait.
nl: Verversen gegevens, even wachten.

en: Refreshing.
nl: Verversen.

en: Regular expressions
nl: Reguliere Expressies

en: Relation
nl: Relatie

en: Reload
nl: Herlaad

en: Reload Server to apply configuration changes.
nl: Herlaad Server om configuratiewijzigingen toe te passen.

en: Reload current page.
nl: Herlaad huidige pagina.

en: Reload library module which implements this function.
nl: Herlaad bibliotheek die deze functie implementeert.

en: Reload server
nl: Herlaad server

en: Reload server configuration
nl: Herlaad serverconfiguratie

en: Remove
nl: Verwijder

en: Remove column?
nl: Verwijder kolom?

en: Remove constraint?
nl: Verwijder constraint?

en: Remove table?
nl: Verwijder tabel?

en: Remove the selected sort column.
nl: Verwijder de geselecteerde sorteer kolom.

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Rename favourite
nl: Hernoem favoriet

en: Rename favourites folder
nl: Hernoem favorietenmap

en: Repeat backup?
nl: Backup herhalen?

en: Repeat restore?
nl: Herstel herhalen?

en: Replace &All
nl: Vervang &Alles

en: Replace all
nl: Vervang alles

en: Replace current query?
nl: Vervang huidige vraag?

en: Replace text
nl: Vervang tekst

en: Replace with:
nl: Vervang met:

en: Replicated
nl: Gerepliceerd

en: Replication
nl: Replicatie

en: Replication Sets
nl: Replicatie Sets

en: Report Notes
nl: Rapport Notities

en: Report Title
nl: Rapport Titel

en: Report generated by
nl: Rapport gegenereerd door

en: Reschedule the job to run now.
nl: Opnieuw opdracht inroosteren om nu uit te voeren.

en: Reset guru hints
nl: Herstel goeroe aanwijzingen

en: Restart Node
nl: Herstart Knooppunt

en: Restart node
nl: Herstart knooppunt

en: Restart node "%s"?
nl: Herstart knooppunt "%s"?

en: Restart node.
nl: Herstart knooppunt.

en: Restore
nl: Herstel

en: Restore %s %s
nl: Herstel %s %s

en: Restore env?
nl: Herstel omgeving?

en: Restore environment?
nl: Herstel omgeving?

en: Restore the default view.
nl: Herstel de standaard view.

en: Restores a backup from a local file
nl: Herstel een reservekopie van een lokaal bestand

en: Restoring previous environment
nl: Herstel vorige omgeving

en: Restrict function
nl: Beperk functie

en: Restriction
nl: Beperking

en: Restriction not valid.
nl: Beperking niet geldig.

en: Result
nl: Resultaat

en: Result copy field separator
nl: Resultaat kopie rijscheiding

en: Result copy quote character
nl: Resultaat kopie citeer karakter

en: Result copy quoting
nl: Resultaat kopie citeren

en: Result type
nl: Resultaat type

en: Results
nl: Resultaten

en: Retrieving %s details
nl: Ophalen %s details

en: Retrieving data: %d rows.
nl: Ophalen gegevens: %d rijen.

en: Retrieving server properties
nl: Ophalen server eigenschappen

en: Retry
nl: Nieuwe poging

en: Return type
nl: Teruggeef type

en: Returning connection to database %s
nl: Verbinding naar database %s teruggeven

en: Returns a set?
nl: Een set teruggeven?

en: Returns set
nl: Set teruggeven

en: Right Sort operator
nl: Rechter Sorteer operator

en: Right Table Columns
nl: Rechter Tabel Kolommen

en: Right sort op
nl: Rechts sorteren

en: Right type
nl: Rechter type

en: Role
nl: Rol

en: Role Privileges
nl: Rol Privileges

en: Role membership
nl: Rol lidmaatschap

en: Role name
nl: Rolnaam

en: Rollback
nl: Terugdraaien

en: Rollback transaction?
nl: Terugdraaien transactie?

en: Root Block No
nl: Root Blok Nr

en: Rotate
nl: Roteer

en: Roundtrip
nl: Rondje

en: Row
nl: Rij

en: Row separator
nl: Rij scheiding

en: Row trigger
nl: Rij trigger

en: Rows (counted)
nl: Rijen (geteld)

en: Rows (estimated)
nl: Rijen (geschat)

en: Rule
nl: Regel

en: Rules
nl: Regels

en: Run
nl: Uitvoeren

en: Run a quick report...
nl: Snel rapportage uitvoeren...

en: Running
nl: Uitvoeren

en: Running PID
nl: Uitvoeren PID

en: Running VACUUM recommended
nl: Uitvoeren VACUUM voorgesteld

en: Running at
nl: Uitgevoerd op

en: Running?
nl: Uitvoering?

en: S&cratch pad
nl: &Kladruimte

en: S&cratch pad	Ctrl-Alt-S
nl: &Kladruimte	Ctrl-Alt-S

en: SIGHUP - reloaded on SIGHUP signal
nl: SIGHUP - herladen op SIGHUP signaal

en: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
nl: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|Alles (*.*)|*.*

en: SQL pane
nl: SQL venster

en: SQL query
nl: SQL vraag

en: SQL state:
nl: SQL status:

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Save
nl: Opslaan

en: Save &as...
nl: Opslaan &als...

en: Save configuration file as
nl: Opslaan configuratiebestand als

en: Save current file
nl: Opslaan huidig bestand

en: Save file
nl: Opslaan bestand

en: Save file under new name
nl: Opslaan bestand met nieuwe naam

en: Save history
nl: Opslaan geschiedenis

en: Save history of executed commands.
nl: Opslaan geschiedenis van uitgevoerde opdrachten.

en: Save macro
nl: Bewaar macro

en: Save query file as
nl: Opslaan vraagbestand als

en: Save the SQL definition of the selected object.
nl: Opslaan SQL definitie van geselecteerd object.

en: Saved the changed row.
nl: Gewijzigde rij opgeslagen.

en: Saving passwords
nl: Opslaan wachtwoorden

en: Schedule
nl: Rooster

en: Schedules
nl: Roosters

en: Schema restriction
nl: Schema beperking

en: Schemas
nl: Schema's

en: Scratch pad
nl: Kladruimte

en: Search backwards through the text
nl: Zoek terug in de tekst

en: Search forwards through the text
nl: Zoek vooruit in de tekst

en: Security
nl: Veiligheid

en: Security of definer
nl: Veiligheid van de 'definer'

en: Security of definer?
nl: Security van 'definer'?

en: Select &All
nl: Selecteer &Alles

en: Select Slony-I cluster.
nl: Selecteer Slony-I cluster.

en: Select a column to add to the sort list.
nl: Selecteer een kolom om aan de sorteerlijst toe te voegen.

en: Select backup filename
nl: Selecteer bestandsnaam reservekopie

en: Select database with Slony-I cluster installed.
nl: Selecteer database met geïnstalleerde Slony-I cluster.

en: Select directory with EnterpriseDB utilities
nl: Selecteer map met EnterpriseDB hulpmiddelen

en: Select directory with PostgreSQL utilities
nl: Selecteer map met PostgreSQL hulpmiddelen

en: Select directory with Slony-I creation scripts
nl: Selecteer map met Slony-I aanmaak scripts

en: Select export filename
nl: Selecteer export bestandsnaam

en: Select log file
nl: Selecteer logbestand

en: Select output file
nl: Selecteer uitvoerbestand

en: Select output filename
nl: Selecteer uitvoer bestandsnaam

en: Select server with Slony-I cluster installed.
nl: Selecteer server met geïnstalleerde Slony-I cluster.

en: Select stylesheet filename
nl: Selecteer stijlblad bestandsnaam

en: Select the file to write the report to.
nl: Selecteer het bestand om het rapport naar te schrijven.

en: Select the level of detail to record in the logfile.
nl: Selecteer op te nemen detailniveau voor het logbestand.

en: Select the stylesheet to use.
nl: Selecteer het stijlblad dat gebruikt moet worden.

en: Selected Columns
nl: Geselecteerde Kolommen

en: Selected cluster doesn't contain newer software.
nl: Geselecteerde cluster bevat geen nieuwere programmatuur.

en: Selection
nl: Selectie

en: Send Function
nl: Zend Functie

en: Send function
nl: Zend functie

en: Sequence
nl: Sequentie

en: Sequences
nl: Sequenties

en: Sequential Scans
nl: Sequentiële Scans

en: Sequential Tuples Read
nl: Sequentiële Tupels Gelezen

en: Server Configuration
nl: Server Configuratie

en: Server configuration
nl: Server configuratie

en: Server denies access
nl: Server ontkent toegang

en: Server instrumentation not installed
nl: Server instrumentatie niet geïnstalleerd

en: Server name
nl: Server naam

en: Server not listening
nl: Server luistert niet

en: Server settings
nl: Server instellingen

en: Service start problem
nl: Service start probleem

en: Set a breakpoint on the selected object
nl: Zet een breekpunt op het geselecteerde object

en: Set by session parameters
nl: Ingesteld door sessie parameters

en: Set by test
nl: Ingesteld door test

en: Set by unprivileged command
nl: Ingesteld door opdracht zonder privileges

en: Set in client parameters
nl: Ingesteld in klant parameters

en: Set in configuration file
nl: Ingesteld in configuratiebestand

en: Set in database variables
nl: Ingesteld in database variabelen

en: Set in user variables
nl: Ingesteld in gebruiker variabelen

en: Set interactively
nl: Interactief ingesteld

en: Set on command line
nl: Ingesteld op opdrachtregel

en: Set the function/procedure parameter values.
nl: Zet de functie/procedure parameterwaarden.

en: Set to merge
nl: Ingesteld voor samenvoegen

en: Set via environment variable
nl: Ingesteld via omgevingsvariabele

en: Setting name
nl: Instellen naam

en: Show NULL values as <NULL>?
nl: NULL waarden tonen als <NULL>?

en: Show System Objects in the treeview?
nl: Systeem Objecten in de lijst tonen?

en: Show a tip of the day.
nl: Toon een tip van de dag.

en: Show about dialog.
nl: Toon info dialoog.

en: Show object properties on double click in treeview?
nl: Toon objecteigenschappen bij dubbelklik in lijst?

en: Show options dialog.
nl: Toon opties dialoog.

en: Show or hide system objects.
nl: Toon of verberg systeemobjecten.

en: Show or hide the SQL pane.
nl: Toon of verberg het SQL venster.

en: Show or hide the database selection bar.
nl: Toon of verberg database selectie balk.

en: Show or hide the object browser.
nl: Toon of verberg object browser.

en: Show or hide the output pane.
nl: Toon of verberg het uitvoervenster.

en: Show or hide the row limit options bar.
nl: Toon of verberg de rij limiet opties balk.

en: Show or hide the scratch pad.
nl: Toon of verberg de kladruimte.

en: Show or hide the stack pane.
nl: Toon of verberg het 'stack' venster.

en: Show or hide the tool bar.
nl: Toon of verberg de gereedschap balk.

en: Show system objects
nl: Toon systeemobjecten

en: Show users for privileges?
nl: Toon gebruikers voor privileges?

en: Signature arguments
nl: Parafeer argumenten

en: Single object
nl: Enkelvoudig object

en: Size
nl: Grootte

en: Sleeping...
nl: Slapen...

en: Slon process running on node; stop it before upgrading.
nl: 'Slon' proces loopt op knooppunt; stop het alvorens te vernieuwen.

en: Slony help path
nl: Slony help map

en: Slony-I creation scripts not available; only joining possible.
nl: Slony-I aanmaak scripts niet beschikbaar; alleen verbinden mogelijk.

en: Slony-I path
nl: Slony-I pad

en: Sort Operator
nl: Sorteer Operator

en: Sort operator
nl: Sorteer operator

en: Sort order
nl: Sorteer volgorde

en: Sort/filter options.
nl: Sorteer/filter opties.

en: Source
nl: Bron

en: Source encoding
nl: Bron codering

en: Source pane
nl: Bron venster

en: Source type
nl: Bron type

en: Stack pane
nl: 'Stack' venster

en: Start Query Tool with scripted query.
nl: Start Vraag Gereedschap met vraagscript.

en: Start Query tool with CREATE script.
nl: Start Vraag gereedschap met CREATE script.

en: Start date
nl: Start datum

en: Start query tool with CREATE script.
nl: Start vraag gereedschap met CREATE script.

en: Start query tool with INSERT script.
nl: Start vraag gereedschap met INSERT script.

en: Start query tool with SELECT script.
nl: Start vraag gereedschap met SELECT script.

en: Start query tool with UPDATE script.
nl: Start vraag gereedschap met UPDATE script.

en: Start the query builder.
nl: Start de vraaggenerator.

en: Start time
nl: Starttijd

en: Starting Service
nl: Starten Service

en: Starting job: %s
nl: Starten opdracht: %s

en: Starting service
nl: Starten service

en: State function
nl: Status functie

en: State type
nl: Status type

en: Statistic
nl: Statistiek

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Step
nl: Stap

en: Step into
nl: Stap in

en: Step into	F11
nl: Stap in	F11

en: Step over
nl: Stap over

en: Step over	F10
nl: Stap over	F10

en: Steps
nl: Stappen

en: Stop debugging
nl: Stop foutopsporing

en: Stop debugging	F8
nl: Stop foutopsporing	F8

en: Stopped
nl: Gestopt

en: Stopping service
nl: Stoppen service

en: Storage
nl: Opslag

en: Store password
nl: Opslaan paswoord

en: Store password?
nl: Opslaan paswoord?

en: Strict
nl: Strikt

en: Strict?
nl: Strikt?

en: Strings
nl: Tekenreeksen

en: Stylesheet
nl: Stijlblad

en: Subscription
nl: Inschrijving

en: Subscriptions
nl: Inschrijvingen

en: Succeed
nl: Geslaagd

en: Successful
nl: Succesvol

en: Sunday
nl: Zondag

en: Superuser
nl: Hoofdgebruiker

en: Superuser (can create users)
nl: Hoofdgebruiker (kan gebruikers aanmaken)

en: Superuser?
nl: Hoofdgebruiker?

en: Supports hash
nl: Ondersteund hash

en: Supports hash?
nl: Ondersteund hash?

en: Supports merge
nl: Ondersteund samenvoegen

en: Supports merge?
nl: Ondersteund samenvoegen?

en: Suset - may be overridden by superuser
nl: Suset - mag overvleugeld worden door superuser

en: Synonym
nl: Synoniem

en: Syntax Validation
nl: Syntax Validatie

en: System aggregate?
nl: Systeem aggregatie?

en: System cast?
nl: Systeem typeconversie?

en: System column?
nl: Systeem kolom?

en: System conversion?
nl: Systeem conversie?

en: System database?
nl: Systeem database?

en: System domain?
nl: Systeem domein?

en: System foreign key?
nl: Systeem secundaire sleutel?

en: System function?
nl: Systeem functie?

en: System index?
nl: Systeem index?

en: System language?
nl: Systeem taal?

en: System objects will not be removed from the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
nl: Systeem objecten worden niet van de objectlijst verwijderd totdat een verversing wordt uitgevoerd.
    Alle verbindingen nu sluiten?

en: System objects will not show in the the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
nl: Systeem objecten worden niet in de objectlijst getoond totdat een verversing wordt uitgevoerd.
    Alle verbindingen nu sluiten?

en: System operator class?
nl: Systeem operator klasse?

en: System operator family?
nl: Systeem operator familie?

en: System operator?
nl: Systeem operator?

en: System package?
nl: Systeem pakket?

en: System rule?
nl: Systeem regel?

en: System schema?
nl: Systeem schema?

en: System schemas
nl: Systeem schema's

en: System sequence?
nl: Systeem sequentie?

en: System synonym?
nl: Systeem synoniem?

en: System table?
nl: Systeem tabel?

en: System trigger?
nl: Systeem trigger?

en: System type?
nl: Systeem type?

en: System view?
nl: Systeem view?

en: Table
nl: Tabel

en: Table Size
nl: Tabel Grootte

en: Tables
nl: Tabellen

en: Tables/Views
nl: Tabellen/Views

en: Tablespace
nl: Tabelruimte

en: Tablespace Size
nl: Tabelruimte Grootte

en: Tablespaces
nl: Tabelruimten

en: Target Node
nl: Beoogd Knooppunt

en: Target encoding
nl: Beoogde codering

en: Target object
nl: Beoogd object

en: Target of merge
nl: Beoogd doel voor samenvoegen

en: Target schema
nl: Beoogd schema

en: Target type
nl: Beoogd doeltype

en: Terminate
nl: Beëindigen

en: Terminate process
nl: Beëindigen proces

en: Terminate process?
nl: Beëindigen proces?

en: The ANY pseudo-datatype cannot be used in multi parameter aggregates.
nl: Het ANY pseudo-datatype kan niet gebuikt worden in multi parameter aggregaties.

en: The EnterpriseDB bin path specified is not valid or does not contain an EnterpriseDB pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
nl: Het EnterpriseDB bin pad specificeren is niet geldig of bevat geen EnterpriseDB pg_dump uitvoerbaar bestand.
    
    Geef een andere map, of laat het pad leeg.

en: The PostgreSQL bin path specified is not valid or does not contain a PostgreSQL pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
nl: Het PostgreSQL bin pad specificeren is niet geldig of bevat geen PostgeSQL pg_dump uitvoerbaar bestand.
    
    Geef een andere map, of laat het pad leeg.

en: The PostgreSQL server engine is currently configured to listen for local connections only.
    You might want to check "listen_addresses" to enable accessing the server over the network too.
nl: De PostgreSQL server engine is momenteel geconfigureerd om alleen te luisteren naar lokale verbindingen.
    U zou "listen_addresses" kunnen aanvinken om ook toegang tot de server over het netwerk mogelijk te maken.

en: The PostgreSQL server must be at least version %2.1f!
nl: De PostgreSQL server moet tenminste versie %2.1f zijn!

en: The PostgreSQL server's version string.
nl: De PostgreSQL server's versie tekenreeks.

en: The PostgreSQL version number.
nl: De PostgreSQL versie nummer.

en: The autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.
nl: Het autovacuum achtergrondproces loopt niet.
    Het wordt aanbevolen deze in te schakelen door de instelling 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.

en: The colour specified is not valid.
nl: De aangegeven kleur is ongeldig.

en: The configuration is modified.
    Do you want to save changes?
nl: De configuratie is aangepast.
    Wilt u de wijzigingen opslaan?

en: The file: 
    
    %s
    
    already exists. Do you want to overwrite it?
nl: Het bestand: 
    
    %s
    
    bestaat al. Wilt u het overschrijven?

en: The help source (%s) could not be opened. Please check the help configuration options.
nl: De help bron (%s) kon niet geopend worden. Controleer de help configuratie opties.

en: The hostname or TCP/IP address of the server.
nl: De hostnaam of TCP/IP adres van de server.

en: The initial database used when connecting to the server.
nl: De initiële database gebruikt bij verbinding met de server.

en: The last OID used by the server.
nl: Het laatste OID door de server gebruikt.

en: The maximum of %ld rows is exceeded (total %ld).
nl: Het maximium van %ld rijen is overschreden (totaal %ld).

en: The mythical 13th month!
nl: de mythische 13e maand!

en: The mythical 8th day!
nl: De mythische 8e dag!

en: The newly created cluster version (%s)
     doesn't match the existing cluster's version (%s)
nl: De onlangs gemaakte cluster versie (%s)
    komt niet overeen met de bestaande cluster versie (%s)

en: The password could not be changed!
nl: Paswoord kon niet veranderd worden!

en: The passwords entered do not match!
nl: De ingevoerde paswoorden komen niet overeen!

en: The pg_autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.
nl: Het pg_autovacuum achtergrondproces loopt niet.
    Het wordt aanbevolen deze in te schakelen door de instelling 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.

en: The port number the server is listening on.
nl: Het poortnummer waar de server naar luistert.

en: The query could not be converted to the required encoding.
nl: De query kon niet naar de vereiste tekenset geconverteerd worden.

en: The row limit must be an integer number or 'No limit'
nl: De rijlimiet moet een integer nummer zijn of 'No limit'

en: The schema oid can't be located, please refresh all schemas!
nl: Het schema oid kan niet gelokaliseerd worden, a.u.b. alle schema's verversen!

en: The server log contains entries in multiple encodings and cannot be displayed by pgAdmin.
nl: De server log bevat inhoud in meerdere tekensets en kan niet worden weergegeven door pgAdmin.

en: The server version %s is older than is supported by this release of pgAdmin.
nl: De server versie %s is ouder dan wordt ondersteund door deze release van pgAdmin.

en: The specified exception already exists!
nl: De gespecificeerde uitzondering bestaat reeds!

en: The text %s has changed.
nl: De tekst %s is veranderd.

en: The text %s has changed.
    Do you want to save changes?
nl: De tekst %s is veranderd.
    Wilt u de wijzigingen opslaan?

en: The username used when connecting to the server.
nl: De gebruikersnaam gebruikt voor de verbinding met de server.

en: There are %ld event acknowledgements outstanding.
    Continue anyway?
nl: Er zijn %ld uitstaande bevestigingen van een gebeurtenis.
    Toch maar doorgaan?

en: There are dependent services configured:
nl: Er zijn afhankelijke services geconfigureerd:

en: There are dependent services running:
nl: Er worden afhankelijke services uitgevoerd:

en: There is nothing in the SQL pane to save!
nl: Er is niets in het SQL venster om op te slaan!

en: There is unsaved data in a row.
    Do you want to store to the database?
nl: Er zijn niet bewaarde gegevens in een rij.
    Wilt u deze opslaan in de database?

en: There was an error deleting the previous record.
    Are you sure you wish to delete the remaining %d row? | There was an error deleting the previous record.
    Are you sure you wish to delete the remaining %d rows?
nl[0]: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van de vorige rij.
    Weet je zeker dat je de %d verblijvende rij wilt verwijderen?
nl[1]: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van de vorige rij.
    Weet je zeker dat je de %d verblijvende rijen wilt verwijderen?

en: This file contain mixed line endings. They will be converted to the current setting.
nl: Dit bestand bevat gemixte regeleinden. Deze zullen worden geconverteerd naar de huidige instelling.

en: This macro includes a text substitution. Please select some text in the SQL pane and re-run the macro.
nl: Deze macro bevat en tekst substitutie. Selecteer wat tekst in het SQL venster en voer de macro opnieuw uit.

en: This option is present in the configuration file, but not known to the configuration tool.
nl: Deze optie is aanwezig in het configuratiebestand, maar niet bekend in het configuratiegereedschap.

en: This program is based on pgAdmin III
nl: Dit programma is gebaseerd op pgAdmin III

en: This query will return %d results.
    Load all results?
nl: Deze vraag zal %d resultaten teruggeven.
    Alle resultaten laden?

en: This software is released under the Artistic License.
nl: Deze software is uitgegeven onder de Artistic Licence.

en: This table contains serial columns. Do you want to use the values in the clipboard for these columns?
nl: Deze tabel bevat seriële kolommen. Wilt u de waarden van het klembord gebruiken voor deze kolommen?

en: This version of pgAdmin has only been tested with PostgreSQL version %s and below and may not function correctly with this server. Please upgrade pgAdmin.
nl: Deze veresie van pgAdmin is alleen getest met PostgreSQL versie %s en lager en functioneert misschien niet correct met deze server. Upgrade alstublieft pgAdmin.

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Time
nl: Tijd

en: Time offset
nl: Tijd offset

en: Times
nl: Tijden

en: Timestamp
nl: Tijdstempel

en: Title
nl: Titel

en: Toast Blocks Hit
nl: Toast Blokken Geraakt

en: Toast Blocks Read
nl: Toast Blokken Gelezen

en: Toast Index Blocks Hit
nl: Toast Index Blokken Geraakt

en: Toast Index Blocks Read
nl: Toast Index Blokken Gelezen

en: Toast Table Size
nl: Toast Tabel Grootte

en: Toggle breakpoint
nl: Omwisselen breekpunt

en: Toggle breakpoint	F9
nl: Omwisselen breekpunt	F9

en: Tool bar
nl: Gereedschap balk

en: Toolbar
nl: Gereedschapbalk

en: Total %ld rows.
nl: Totaal %ld rijen.

en: Total query runtime:
nl: Totale vraag looptijd:

en: Transactions
nl: Transacties

en: Translator attention: must match backend translation!Ident authentication failed
nl: Ident authenticatie mislukt

en: Translator attention: must match backend translation!no pg_hba.conf entry for
nl: geen pg_hba.conf opgave voor

en: Translator attention: must match libpq translation!Is the server running on host
nl: Is de server running op host

en: Tree Level
nl: Lijstniveau

en: Trigger Function
nl: Trigger Functie

en: Trigger Functions
nl: Trigger Functies

en: Trigger enabled?
nl: Trigger aangezet?

en: Trigger function
nl: Trigger functie

en: Trigger functions
nl: Trigger functies

en: Truncate table cascaded
nl: Tabel gestapeld legen

en: Trusted
nl: Vertrouwelijk

en: Trusted?
nl: Vertrouwelijk?

en: Try switching it to the lefthand side in one
    or more relationships.
nl: Probeer dit te wisselen naar de linkerkant in één
    of meer relaties.

en: Trying to drop system object
nl: Poging systeemobject te laten verwijderen

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Tuple Count
nl: Tupel Tellen

en: Tuple Length
nl: Tupel Lengte

en: Tuple Percent
nl: Tupel Percentage

en: Tuples Deleted
nl: Tupels Verwijderd

en: Tuples Fetched
nl: Tupels Opgehaald

en: Tuples Inserted
nl: Tupels Ingevoegd

en: Tuples Returned
nl: Tupels Teruggegeven

en: Tuples Updated
nl: Tupels Bijgewerkt

en: Tuples deleted
nl: Tupels verwijderd

en: Tuples inserted
nl: Tupels ingevoegd

en: Tuples updated
nl: Tupels bijgewerkt

en: Types
nl: Typen

en: Uncheck all
nl: Allles uitvinken

en: Uncomme&nt Text	Ctrl-Shift-K
nl: Commentaarmarkering opheffen	Ctrl-Shift-K

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Undo change of data.
nl: Veranderen van gegevens ongedaan maken.

en: Undo last action
nl: Laatste actie ongedaan maken

en: Unexpected empty cache line: dataSet already closed.
nl: Onverwacht lege cache regel: dataSet reeds gesloten.

en: Unique
nl: Uniek

en: Unique?
nl: Uniek?

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown SSL mode:
nl: Onbekende SSL modus:

en: Unknown find dialog event!
nl: Onbekend zoekvenster gebeurtenis!

en: Unknown option
nl: Onbekende optie

en: Unknown token in connection string:
nl: Onbekend teken in verbindingstekenreeks:

en: Unlock Set
nl: Ontgrendel Set

en: Unlock a replication set and re-allow updates.
nl: Ontgrendel een replicatieset en sta opnieuw vernieuwen toe.

en: Unlock set
nl: Ontgrendel set

en: Unsaved data
nl: Niet opgeslagen gegevens

en: Up since
nl: Actief sinds

en: Update catalogs?
nl: Vernieuwen catalogi?

en: Upgrade Node
nl: Opwaarderen Knooppunt

en: Upgrade cluster software
nl: Opwaarderen cluster programmatuur

en: Upgrade node
nl: Opwaarderen knooppunt

en: Upgrade node to newest replication software version.
nl: Knooppunt opwaarderen naar nieuwste replicatie software versie.

en: Usage:
nl: Gebruik:

en: Use DOS style line endings
nl: Gebruik DOS stijl regeleinden

en: Use Mac style line endings
nl: Gebruik Mac stijl regeleinden

en: Use TAB character for autocompletion
nl: Gebruik TAB karakter voor auto aanvullen

en: Use Unix style line endings
nl: Gebruik Unix stijl regeleinden

en: Use current text Explain result and display it graphically
nl: Gebruik huidige tekst Verklaar resultaat en toon het grafisch

en: Use regular expressions when searching
nl: Gebruik reguliere expressies bij het zoeken

en: Use replication
nl: Gebruiker replicatie

en: Use spaces instead of tabs
nl: Gebruik spaties in plaats van tabs

en: User
nl: Gebruiker

en: User ID
nl: Gebruiker ID

en: User Privileges
nl: Gebruiker Privileges

en: User can create databases
nl: Gebruiker kan databases aanmaken

en: User can create users
nl: Gebruiker kan gebruikers aanmaken

en: User language
nl: Taal gebruiker

en: User/Group
nl: Gebruiker/Groep

en: Userlimit - may be set by user
nl: Gebruikerlimiet - mogelijk ingesteld door gebruiker

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Users
nl: Gebruikers

en: Users/login roles
nl: Gebruikers/loginrollen

en: Userset - may be set by user
nl: Gebruikersinstelling - mogelijk ingesteld door gebruiker

en: Using an EnterpriseDB callable statement
nl: Gebruikt een EnterpriseDB aanroepbare uitdrukking

en: Using embedded XRC data.
nl: Gebruikt ingebedde XRC data.

en: Using external XRC files.
nl: Gebruikt externe XRC bestanden.

en: VACUUM base threshold
nl: VACUUM basis drempel

en: VACUUM cost delay
nl: VACUUM kostenvertraging

en: VACUUM cost limit
nl: VACUUM kostenlimiet

en: VACUUM options
nl: VACUUM opties

en: VACUUM scale factor
nl: VACUUM schaalfactor

en: Vacuum settings
nl: Vacuum instellingen

en: Validate
nl: valideren

en: Validate the syntax of the filter string.
nl: Valideer de syntax van de filter tekenreeks.

en: Validating filter string
nl: Valideer filter tekenreeks

en: Value
nl: Waarde

en: Value changed
nl: Waarde gewijzigd

en: Variable
nl: Variabele

en: Variable Name
nl: Naam Variabele

en: Variable Value
nl: Waarde Variabele

en: Variable has still its initial default value
nl: Variabele heeft nog steeds de initiële standaard waarde

en: Variables
nl: Variabelen

en: Verbose
nl: Uitgebreid

en: Verbose messages
nl: Uitgebreide meldingen

en: Version
nl: Versie

en: Version number
nl: Versie nummer

en: Version string
nl: Versie tekenreeks

en: View
nl: Bekijken

en: View &All Rows
nl: Bekijk &Alle rijen

en: View &Data
nl: Bekijk Gegevens

en: View All Rows
nl: Bekijk Alle Rijen

en: View Data
nl: Bekijk Gegevens

en: View Data Options
nl: Bekijk Gegevens Opties

en: View F&iltered Data
nl: Bekijk Gef&ilterde Gegevens

en: View F&iltered Rows...
nl: Bekijk Gef&ilterde Rijen...

en: View Filtered Data
nl: Bekijk Gefilterde Gegevens

en: View Filtered Rows
nl: Bekijk Gefilterde Rijen

en: View Top %i Rows
nl: Bekijk Bovenste %i Rijen

en: View a limited number of rows in the selected object.
nl: Bekijk een gelimiteerd aantal rijen van het geselecteerde object.

en: View data.
nl: Bekijk gegevens.

en: View the data in the selected object.
nl: Bekijk de gegevens van het geselecteerde object.

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Visit
    download site
nl: Bezoek
    download site

en: Volatility
nl: Bestendigheid

en: Waiting for a target
nl: Wachten op een doel

en: Waiting for another session to invoke %s
nl: Wachtend op een andere sessie om %s in te schakelen

en: Waiting for breakpoint in %s
nl: Wachtend op breekpunt in %s

en: Waiting for target
nl: Wachten op doel

en: Waiting for target (continue)...
nl: Wachten op doel (doorgaan)...

en: Waiting for target (step into)...
nl: Wachten op doel (instappen)...

en: Waiting for target (step over)...
nl: Wachten voor doel (overstappen)...

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: Warning: Backup or restore operations may fail if the PostgreSQL utilities do not match the server version.
nl: Waarschuwing: Backup of restore verrichtingen kunnen mislukken als de PostgreSQL hulpprogramma's niet overeenkomen met de server versie.

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Week Days
nl: Dagen van de week

en: Weekdays
nl: Weekdagen

en: Whole word
nl: Geheel woord

en: Window?
nl: Venster?

en: With OIDs
nl: Met OID's

en: Writing configuration file to server
nl: Schrijven configuratiebestand naar server

en: Writing data.
nl: Schrijven gegevens.

en: XML Stylesheet files (*.xsl)|*.xsl|All files (*.*)|*.*
nl: XML Stijlblad bestanden (*.xsl)|*.xsl|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
nl: XML bestanden (*.xml)|*.xml|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: Xact Committed
nl: Xact Vastgelegd

en: Xact Rolled Back
nl: Xact Teruggedraaid

en: Yes
nl: Ja

en: You cannot join on the asterisk.
nl: Geen verbindingen met een asterisk mogelijk.

en: You cannot leave both the column and expression blank.
    
    Click 'OK' to insert a default function into the expression.
nl: Zowel de kolom als de expressie leeg laten kan niet.
    
    Klik 'OK' om een standaardfunctie in de expressie te plaatsen.

en: You must add at least on column.
nl: U moet minimaal een kolom toevoegen.

en: You must enter a valid date and/or time!
nl: U moet een geldige datum en/of tijd invoeren!

en: You must redraw your joins so that "%s"
    does not appear on the righthand side 
    more than once.
nl: Verbindingen intrekken zo dat "%s"
    niet meer dan één keer aan de rechterzijde 
    voorkomt.

en: You must select a server before changing your password!
nl: U moet een server selecteren voordat uw paswoord veranderd!

en: You must select one column from the left table and one column from the right table.
nl: U moet één kolom van de linker tabel en één kolom van de rechter tabel selecteren.

en: You must specify a query and a name for the macro
nl: U moet een vraag en een naam specificeren voor de macro

en: aborting.
nl: afbreken.

en: administrative node
nl: administratief knooppunt

en: all columns
nl: alle kolommen

en: allow
nl: toestaan

en: auto-connect to specified server
nl: Auto-verbinden met gespecificeerde server

en: can't flush file descriptor
nl: Kan bestandbeschrijving niet leeg maken

en: char
nl: karakter

en: connect query tool to database
nl: verbind vraaggereedschap met database

en: connect server status window to database
nl: verbind service status venster met database

en: daily
nl: dagelijks

en: dialog translation test mode
nl: dialoog vertaling testmodus

en: disable
nl: uitschakelen

en: edit HBA configuration file
nl: Bewerk HBA configuratiebestand

en: edit configuration files in cluster directory
nl: Bewerk configuratiebestanden in clustermap

en: edit main configuration file
nl: Bewerk hoofdconfiguratie bestand

en: edit pgpass configuration file
nl: Bewerk pgpass configuratiebestand

en: favourite
nl: favoriet

en: file to load into the query tool in -q or -qc mode
nl: bestand te laden in het vraaggereedschap in -q of -qc mode

en: folder
nl: map

en: internal
nl: intern

en: listens
nl: luistert

en: local pipe
nl: Lokale 'pipe'

en: logging_collector not enabled or log_filename misconfigured
nl: logging_collector niet ingeschakeld of een misconfiguratie van log_filename

en: member
nl: lid

en: member in
nl: lid van

en: monthly
nl: maandelijks

en: need password
nl: Paswoord nodig

en: no quoting
nl: niet citeren

en: none
nl: geen

en: normal
nl: normaal

en: not active
nl: niet actief

en: not counted
nl: niet geteld

en: not encrypted
nl: geen encryptie

en: not member
nl: geen lid

en: not member in
nl: geen lid van

en: not running
nl: loopt niet

en: only strings
nl: alleen tekenreeksen

en: open query tool
nl: Open vraaggereedschap

en: open server status window
nl: open server status venster

en: options:
nl: opties:

en: pgAdmin Guru Hint
nl: pgAdmin Goeroe Aanwijzing

en: pgAdmin III - Backend Configuration Hints
nl: pgAdmin III - Achtergrond Configuratie Aanwijzingen

en: pgAdmin III Guru Hint
nl: pgAdmin III Goeroe Aanwijzing

en: pgAdmin III Guru Hints
nl: pgAdmin III Goeroe Aanwijzingen

en: pgAdmin III Query
nl: pgAdmin III Vraag

en: pgAgent Job
nl: PgAgent Opdracht

en: pgAgent Jobs
nl: PgAgent Opdrachten

en: pgAgent jobs
nl: PgAgent opdrachten

en: pgScript completed.
nl: pgScript voltooid.

en: pgScript interrupted
nl: pgScript onderbroken

en: pgScript is running.
nl: pgScript loopt.

en: pgServer object didn't initialise because the user aborted.
nl: pgServer object niet geïnitialiseerd wegens afbreken door de gebruiker.

en: pgadmin:Logfile rotated.
nl: pgadmin:Logbestand geroteerd.

en: prefer
nl: prefereer

en: ready
nl: klaar

en: redirect_stderr not enabled or log_filename misconfigured
nl: redirect_stderr niet ingeschakeld of een misconfiguratie van log_filename

en: repeat
nl: herhaal

en: require
nl: vereist

en: running
nl: loopt

en: set by Override
nl: ingesteld door Overschrijven

en: show this help message
nl: Toon dit help bericht

en: single
nl: enkel

en: store password
nl: opslaan paswoord

en: unknown
nl: Onbekend

en: unset
nl: niet ingesteld

en: weekly
nl: weekelijks

en: yearly
nl: jaarlijks
