pgAdmin III - en to pt translation catalogue (2008 entries)

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
pt: 
    Notificação assíncrona de '%s' recebida pelo processo paralelo pid %d

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
       Data: %s
pt: 
    Notificação assíncrona de'%s' recebida pelo processo paralelo pid %d
       Dados: %s

en: 
    Cancelled.
pt: 
    Cancelado.

en: 
    Retrieve all rows anyway?
pt: 
    Recuperar todos os registros mesmo assim?

en: 
    Start dependent services too?
pt: 
    Inicia serviços dependentes também?

en: 
    Stop dependent services?
pt: 
    Parar serviços dependentes?

en:  - %s on %s (%s:%d)
pt:  - %s em %s (%s:%d)

en:  Configuration read from %s
pt: Configuração lida de %s

en:  Configuration written to %s
pt: Configuração escrita para %s

en:  Connection broken.
pt: Conexão quebrada.

en:  Done.
pt: Concluído

en:  Failed.
pt: Falhou.

en:  INSTALL <serviceName> [options] <connect-string>
pt:  INSTALL <nomedoServiço> [opções] <string de conexão>

en:  REMOVE <serviceName>
pt:  REMOVE <nomedoServiço>

en:  Retrieving Role owned objects
pt: Recuperando objetos possuídos pela role

en:  Retrieving tablespace usage
pt: Recuperando uso da tablespace

en:  Retrieving user owned objects
pt: Recuperando objetos possuídos pelo usuário

en:  [options] <connect-string>
pt:  [opções] <string de conexão>

en:  current
pt: atual

en:  dependencies
pt: dependências

en:  dependents
pt: dependentes

en:  properties
pt: propriedades

en:  statistics
pt: estatísticas

en: %.2f secs
pt: %.2f seg.

en: %d replacements made.
pt: %d modificações feitas.

en: %d rows affected.
pt: %d registros afetados.

en: %d rows copied to clipboard.
pt: %d registros copiados para o clipboard.

en: %d rows retrieved.
pt: %d registros recuperados.

en: %d rows.
pt: %d registros.

en: %d seconds
pt: %d segundos

en: %i rows
pt: %i registros

en: %ld  rows not retrieved.
pt: %ld registros não recuperados.

en: %ld of %ld rows
pt: %ld de %ld registros

en: %ld rows retrieved.
pt: %ld registros recuperados.

en: %s (%d asynchronous notifications received).
pt: %s (%d notificações assíncronas recebidas).

en: %s DDL report - %s
pt: %s Relatório DDL - %s

en: %s Data dictionary report - %s
pt: %s Relatório do dicionário de dados - %s

en: %s dependencies report - %s
pt: %s Relatório de dependências - %s

en: %s dependents report - %s
pt: %s relatório de dependências - %s

en: %s list report
pt: Listagem %s

en: %s on %s:%d
pt: %s em %s:%d

en: %s on %s@%s:%d
pt: %s em %s@%s:%d

en: %s on <localpipe>
pt: %s em <pipelocal>

en: %s on local socket
pt: %s no soquete local

en: %s properties report - %s
pt: %s Relatório de propriedades - %s

en: %s statistics report - %s
pt: %s Relatório de estatísticas - %s

en: &About
pt: &Sobre...

en: &About...
pt: &Sobre...

en: &Add
pt: &Adicionar

en: &Add %s to query
pt: &Adicionar %s à consulta

en: &Add Server...
pt: &Adicionar ao servidor...

en: &Add Table/View...
pt: &Adicionar Tabela/Visão...

en: &Apply
pt: &Aplicar

en: &Auto indent
pt: Indentação automática

en: &Backup globals...
pt: Cópia de Segurança de objetos glo&bais...

en: &Backup server...
pt: Cópia de Segurança do servidor...

en: &Backup...
pt: Cópia de Segurança...

en: &Bug Report
pt: Relatório de Erro

en: &Bugreport
pt: Relatório de Erro

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Cancel	Alt-Break
pt: &Cancelar	Alt-Break

en: &Close
pt: &Fechar

en: &Close Table/View
pt: &Fecha Tabela/Visão

en: &Configuration Help	F1
pt: &Ajuda de Configuração	F1

en: &Connect
pt: &Conectar

en: &Connect...
pt: &Conectar...

en: &Copy
pt: &Copiar

en: &Copy	Ctrl-C
pt: &Copiar	Ctrl-C

en: &Count
pt: &Contar

en: &Create
pt: &Criar

en: &Create...
pt: &Criar...

en: &DDL report
pt: Relatório &DDL

en: &Data dictionary report
pt: Relatório do &dicionário de dados

en: &Database bar
pt: Barra de banco de &dados

en: &Database bar	Ctrl-Alt-D
pt: Barra de banco de &dados	Ctrl-Alt-D

en: &Debug
pt: &Depurar

en: &Debug (not recommended for normal use)
pt: &Depurar (not recommended for normal use)

en: &Debugging
pt: &Depuração

en: &Default
pt: Pa&drão

en: &Default view
pt: Visualização pa&drão

en: &Default view	Ctrl-Alt-V
pt: Visualização pa&drão	Ctrl-Alt-V

en: &Delete
pt: Apagar

en: &Delete	DEL
pt: Apagar	DEL

en: &Delete	Del
pt: Apagar	Del

en: &Delete/Drop
pt: Apagar/Remover

en: &Delete/Drop	Del
pt: Apagar/Remover	Del

en: &Dependencies report
pt: Relatório de &dependências

en: &Dependents report
pt: Relatório de &dependentes

en: &Deselect All
pt: &Deselecionar tudo

en: &Disconnect
pt: &Desconectado

en: &Display
pt: &Exibir

en: &Do not use a stylesheet
pt: &Não use uma folha de estilos

en: &Edit
pt: &Editar

en: &Edit grid help
pt: &Editar a grade de ajuda

en: &Embed an external stylesheet (specified file must exist)
pt: &Embutir uma folha de estilos externa (o arquivo especificado deve existir)

en: &Embed the default stylesheet
pt: &Embutir a folha de estilos padrão

en: &EnterpriseDB Help
pt: Ajuda &EnterpriseDB

en: &Errors only
pt: Somente Erros

en: &Execute
pt: &Executar

en: &Execute	F5
pt: &Executar	F5

en: &Export
pt: &Exportar

en: &Export...
pt: &Exportar...

en: &Extended statistics
pt: &Estatísticas estendidas

en: &FK Index check
pt: Veri&ficação de índices em chave estrangeira

en: &Favourites
pt: &Favoritos

en: &File
pt: &Arquivo

en: &Find
pt: Localizar

en: &Find	Ctrl-F
pt: Localizar	Ctrl-F

en: &Find and Replace	Ctrl-F
pt: Localizar e Substituir	Ctrl-F

en: &Fix it!
pt: Corrija-o!

en: &Grant Wizard
pt: Assistente de &Grant

en: &Help
pt: &Ajuda

en: &Help contents
pt: Conteúdo

en: &Help...
pt: Ajuda...

en: &Indent guides
pt: Guias de &indentação

en: &Join To...
pt: &Junte-se à...

en: &Limit bar
pt: Barra de &limite

en: &Limit bar	Ctrl-Alt-L
pt: Barra de &limite	Ctrl-Alt-L

en: &Line ends
pt: Fins de &linha

en: &Link to an external stylesheet
pt: &Aponta para uma folha de estilos externa

en: &Maintenance
pt: &Manutenção

en: &Maintenance...
pt: &Manutenção...

en: &New window	Ctrl-N
pt: &Nova janela	Ctrl-N

en: &No
pt: &Não

en: &No logging
pt: &Sem gravação de log

en: &Object browser
pt: Navegador de &objetos

en: &Object browser	Ctrl-Alt-O
pt: Navegador de &objetos	Ctrl-Alt-O

en: &Object list report
pt: Relatório com lista de &objetos

en: &Open...
pt: &Abrir...

en: &Open...	Ctrl-O
pt: &Abrir...	Ctrl-O

en: &Options...
pt: &Opções...

en: &Output pane
pt: Painel de Saída

en: &Output pane	Ctrl-Alt-O
pt: Painel de Saída	Ctrl-Alt-O

en: &Paste
pt: Colar

en: &Paste	Ctrl-V
pt: Colar	Ctrl-V

en: &PostgreSQL Help
pt: Ajuda do &PostgreSQL

en: &Properties
pt: &Propriedades

en: &Properties report
pt: Relatório de &propriedades

en: &Properties...
pt: &Propriedades...

en: &Query
pt: &Consulta

en: &Query Analyzer
pt: &Analisador de Consultas

en: &Query Builder
pt: &Construtor de Consultas

en: &Query tool
pt: &Ferramenta de Consulta

en: &Quick report...
pt: Relatório rápido...

en: &Recent files
pt: &Arquivos recentes

en: &Redo	Ctrl-Y
pt: &Refazer	Ctrl-Y

en: &Refresh	F5
pt: Atualizar	F5

en: &Remove
pt: &Remover

en: &Replace
pt: Substituir

en: &Replace	Ctrl-R
pt: &Substituir	Ctrl-S

en: &Reports
pt: &Relatórios

en: &Restore
pt: &Restaurar

en: &Restore...
pt: &Restaurar...

en: &Run now
pt: Executar agora

en: &SQL Help	F1
pt: &Ajuda SQL	F1

en: &SQL pane
pt: Painel &SQL

en: &SQL pane	Ctrl-Alt-S
pt: Painel &SQL	Ctrl-Alt-S

en: &Save
pt: &Salvar

en: &Save	Ctrl-S
pt: &Salvar	Ctrl-S

en: &Save Definition...
pt: &Salvar Definição...

en: &Save definition...
pt: &Salvar definição...

en: &Server Status
pt: &Status do Servidor

en: &Set breakpoint
pt: Definir ponto de parada (breakpoint)

en: &Show line ends
pt: Mo&strar finais de linha

en: &Show whitespace
pt: Mo&strar espaço em branco

en: &Slony Help
pt: Ajuda &Slony

en: &Sort/filter...
pt: Opções de Listagem/Filtros...

en: &Stack pane	Ctrl-Alt-S
pt: Painel da pilha	Ctrl-Alt-S

en: &Statistics report
pt: Relatório de Estatí&sticas

en: &System Objects
pt: Objetos do &Sistema

en: &System objects
pt: Objetos do &sistema

en: &Tip of the Day
pt: &Dica do Dia

en: &Tip of the day
pt: &Dica do dia

en: &Tip of the day...
pt: &Dica do dia...

en: &Tool bar
pt: Barra de &ferramentas

en: &Tool bar	Ctrl-Alt-T
pt: Barra de &ferramentas	Ctrl-Alt-T

en: &Tools
pt: &Ferramentas

en: &Undo	Ctrl-Z
pt: &Desfazer	Ctrl-Z

en: &View
pt: &Visualizar

en: &Whitespace
pt: Espaço em branco

en: &Word wrap
pt: &Quebrar linha

en: &XSLT Process the XML data
pt: &XSLT processa os dados XML

en: &Yes
pt: &Sim

en: '%s' is not a valid identifier. It must start with A-Z or a-z or _ and can contain A-Z and a-z and 0-9 and _.
pt: '%s' não é um identificador válido. Ele deve iniciar com A-Z ou a-z ou _ e pode conter A-Z e a-z e 0-9 e _.

en: (binary compatible)
pt: (binariamente compatível)

en: * Inherited columns from %s.
pt: * Colunas herdadas de %s.

en: -- Execute replicated using cluster "%s", set %ld
pt: -- Executar replicação usando o cluster "%s", atribuído em %ld

en: -- Executing query:
pt: -- Executando consulta:

en: -- Use the installation wizard
    -- to generate the Slony-I replication cluster.
pt: -- Use o guia de instalação
    -- para construir um agrupamento de replicação do Slony-I.

en: -- definition incomplete
pt: -- definição incompleta

en: -- nothing to change
pt: -- nada a alterar

en: -d <displayname>
pt: -d <nomedodisplay>

en: -f run in the foreground (do not detach from the terminal)
pt: -f executa em primeiro plano (não desanexa do terminal)

en: -l <logging verbosity (ERROR=0, WARNING=1, DEBUG=2, default 0)>
pt: -l <nível de log (ERROR=0, WARNING=1, DEBUG=2, padrão 0)>

en: -p <password>
pt: -p <senha>

en: -r <retry period after connection abort in seconds (>=10, default 30)>
pt: -r <período de tempo depois de abortar a conexão, em segundos (>=10, default 30)>

en: -s <log file (messages are logged to STDOUT if not specified>
pt: -s <arquivo de log (mensagens são enviadas para STDOUT se não especificado>

en: -t <poll time interval in seconds (default 10)>
pt: -t <intervalo de verificação em segundos (padrão 10)>

en: -u <user or DOMAIN\user>
pt: -u <usuário ou DOMÍNIO\usuário>

en: 0 Secs
pt: 0 Segs

en: 1 second
pt: 1 segundo

en: 100 rows
pt: 100 registros

en: 1000 rows
pt: 1000 registros

en: 10th
pt: 10°

en: 11th
pt: 11°

en: 12th
pt: 12°

en: 13th
pt: 13°

en: 14th
pt: 14°

en: 15th
pt: 15°

en: 16th
pt: 16°

en: 17th
pt: 17°

en: 18th
pt: 18°

en: 19th
pt: 19°

en: 1st
pt: 1°

en: 20th
pt: 20°

en: 21st
pt: 21°

en: 22nd
pt: 22°

en: 23rd
pt: 23°

en: 24th
pt: 24°

en: 25th
pt: 25°

en: 26th
pt: 26°

en: 27th
pt: 27°

en: 28th
pt: 28°

en: 29th
pt: 29°

en: 2nd
pt: 2º

en: 30th
pt: 30°

en: 31st
pt: 31°

en: 3rd
pt: 3°

en: 4th
pt: 4°

en: 500 rows
pt: 500 registros

en: 5th
pt: 5°

en: 6th
pt: 6°

en: 7th
pt: 7°

en: 8th
pt: 8°

en: 9th
pt: 9°

en: : Notebook not found.
    Prepare to crash!
pt: : Notebook não foi encontrado.
    Prepare-se para falha!

en: < operator
pt: operador <

en: <Binary data>
pt: <Dado binário>

en: <any>
pt: <qualquer>

en: <html><body>Loading %s</body></html>
pt: <html><body>Carregando %s</body></html>

en: <new connection>
pt: <nova conexão>

en: <new sequence>
pt: <nova sequência>

en: <no primary key>
pt: <sem chave primária>

en: <none>
pt: <nada>

en: > operator
pt: operador >

en: @@@pgAdmin internal: Translated string count
pt: @@@pgAdmin interno: Contagem de cadeia de caracteres traduzidas

en: A cancel signal was sent to the selected server process(es).
pt: Um sinal de cancelamento foi enviado para o(s) processo(s) servidor selecionado(s).

en: A fatal error has occured:
pt: Um erro fatal ocorreu:

en: A fatal error has occurred:
pt: Um erro fatal ocorreu:

en: A folder with the specified name already exists.
pt: Uma pasta com o nome especificado já existe.

en: A query is running. Do you wish to cancel it?
pt: Uma consulta está executando. Deseja cancelá-la?

en: A terminate signal was sent to the selected server process(es).
pt: Um sinal de término foi enviado para o(s) processo(s) servidor selecionado(s).

en: ANALYZE base threshold
pt: limiar base do ANALYZE

en: ANALYZE scale factor
pt: fator de escala do ANALYZE

en: Aborted
pt: Interrompido

en: Accept the current options and close the dialogue.
pt: Aceitar as opções atuais e fechar o diálogo.

en: Accept the current settings and close the dialogue.
pt: Aceitar as configurações atuais e fechar o diálogo.

en: Access method
pt: Método de acesso

en: Account expires
pt: Conta expirou

en: Acks outstanding
pt: Confirmações pendentes

en: Action
pt: Ação

en: Active
pt: Ativo

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Server
pt: Adicionar Servidor

en: Add Tables/Views
pt: Adicionar Tabelas/Visões

en: Add a connection to a server.
pt: Adicionar conexão a um servidor.

en: Add a new Check Constraint.
pt: Adicionar uma nova restrição de verificação.

en: Add a new Column.
pt: Adicionar uma nova Coluna.

en: Add a new Foreign Key.
pt: Adicionar uma nova Chave Estrangeira.

en: Add a new Index.
pt: Adicionar um novo Índice.

en: Add a new Trigger.
pt: Adicionar um novo Gatilho.

en: Add a new Unique Constraint.
pt: Adicionar uma nova Restrição de Unicidade.

en: Add a table or view to the datagram.
pt: Adicionar uma tabela ou visão ao datagrama.

en: Add current query to favourites
pt: Adicionar consulta atual aos favoritos

en: Add exception
pt: Adicionar exceção

en: Add favourite
pt: Adicionar favorito

en: Add favourite...
pt: Adicionar favorito...

en: Add server
pt: Adicionar servidor

en: Add the select column for ascending sort.
pt: Adicionar a coluna selecionada para ordenação ascendente.

en: Add the select column for descending sort.
pt: Adicionar a coluna selecionada para ordenação descendente.

en: Add/Change
pt: Adicionar/Alterar

en: Address
pt: Endereço

en: Admin Node
pt: Nó Admin

en: Admin node
pt: nó Admin

en: Admin node ID
pt: ID do nó Admin

en: Agent
pt: Agente

en: Aggregate
pt: Agregação

en: Aggregates
pt: Agregações

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Todos

en: Allocating existing connection to database %s
pt: Alocando conexão existente para o banco de dados %s

en: Allocating new connection to database %s
pt: Alocando nova conexão para o banco de dados %s

en: Allow connections?
pt: Permitir conexões?

en: Altered
pt: Modificado

en: An error has occured:
pt: Um erro ocorreu:

en: An error has occurred:
pt: Um erro ocorreu:

en: An exception already exists for any time on this date!
pt: Uma exceção já existe para qualquer hora nesta data!

en: An exception already exists for this time on any date!
pt: Uma exceção já existe para esta hora em qualquer data!

en: An invalid EnterpriseDB help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
pt: Um caminho inválido da ajuda EnterpriseDB foi especificado.
    
    Por favor especifique outro arquivo, diretório ou URL, ou deixe o caminho em branco.

en: An invalid PostgreSQL help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
pt: Um caminho inválido da ajuda PostgreSQL foi especificado.
    
    Por favor especifique outro arquivo, diretório ou URL, ou deixe o caminho em branco.

en: An invalid Slony help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
pt: Um caminho inválido da ajuda Slony foi especificado.
    
    Por favor especifique outro arquivo, diretório ou URL, ou deixe o caminho em branco.

en: An updated translation is available
pt: Uma tradução atualizada está disponível

en: Analyze
pt: Analisar

en: Any day of the week
pt: Qualquer dia da semana

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply a filter and view the data in the selected object.
pt: Aplicar um filtro e visualizar os dados no objeto selecionado.

en: April
pt: Abril

en: Are you sure the logfile should be rotated?
pt: Você tem certeza que o arquivo de log deve ser rotacionado?

en: Are you sure you want to delete the
pt: Você tem certeza que quer excluir o(a)

en: Are you sure you want trigger the server to reload its configuration?
pt: Você tem certeza que quer que o servidor recarregue sua configuração?

en: Are you sure you wish shutdown this server?
pt: Você tem certeza que deseja desligar o servidor?

en: Are you sure you wish to abort the debugging session?
    This will abort the function currently being debugged.
pt: Você tem certeza que deseja interromper a sessão de depuração?
    Isso interromperá a função que está sendo depurada atualmente.

en: Are you sure you wish to cancel the selected query(s)?
pt: Você tem certeza que deseja cancelar a(s) consulta(s) selecionada(s)?

en: Are you sure you wish to commit the selected prepared transactions?
pt: Tem certeza que quer efetivar as transações preparadas selecionadas?

en: Are you sure you wish to delete the %d selected rows?
pt: Tem certeza que quer apagar o(s) %d registro(s) selecionado(s)?

en: Are you sure you wish to delete the selected row(s)?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o(s) registro(s) selecionado(s)?

en: Are you sure you wish to disable all triggers on this table?
pt: Você tem certeza que deseja desabilitar todos os gatilhos nesta tabela?

en: Are you sure you wish to drop %s %s including all objects that depend on it?
pt: Você tem certeza que deseja remover %s %s incluindo todos os objetos que dependem dele?

en: Are you sure you wish to drop %s %s?
pt: Você tem certeza que deseja remover %s %s?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects including all objects that depend on them?
pt: Você tem certeza que deseja remover múltiplos objetos incluindo todos os objetos que dependem deles?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects?
pt: Você tem certeza que deseja remover múltiplos objetos?

en: Are you sure you wish to enable all triggers on this table?
pt: Você tem certeza que deseja habilitar todos os gatilhos nesta tabela?

en: Are you sure you wish to remove the selected column?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a coluna selecionada?

en: Are you sure you wish to remove the selected constraint?
pt: Você tem certeza que deseja remover a restrição selecionada?

en: Are you sure you wish to remove the selected table?
pt: Você tem certeza que deseja remover a tabela selecionada?

en: Are you sure you wish to rollback the selected prepared transactions?
pt: Você tem certeza que deseja desfazer as transações preparadas selecionadas?

en: Are you sure you wish to run a backup to this file again?
pt: Você tem certeza que deseja fazer uma cópia de segurança para este arquivo novamente?

en: Are you sure you wish to run a restore from this file again?
pt: Você tem certeza que deseja fazer uma restauração a partir deste arquivo novamente?

en: Are you sure you wish to shutdown this server?
pt: Você tem certeza que deseja desligar este servidor?

en: Are you sure you wish to terminate the selected server process(es)?
pt: Você tem certeza que deseja finalizar o(s) processo(s) servidor selecionado(s)?

en: Argument count
pt: Contagem de argumentos

en: Argument name
pt: Nome do argumento

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Ascending
pt: Ascendente

en: August
pt: Agosto

en: Auto FK index
pt: Ìndice auto FK

en: Automatically indent text to the same level as the preceding line
pt: Identar automaticamente o texto no mesmo nível da linha precedente

en: Available Columns
pt: Colunas Disponíveis

en: Average Leaf Density
pt: Densidade Média das Folhas

en: Average Width
pt: Largura Média

en: Back
pt: Voltar

en: Back to previous page.
pt: Voltar à página anterior.

en: Backend - overridable in individual backend
pt: Backend - sobrescrito em um processo servidor individual

en: Backend Access Configuration Editor
pt: Editor de Configuração de Acesso ao Servidor

en: Backend Configuration Editor
pt: Editor de Configuração do Servidor

en: Backend Configuration Hints
pt: Dicas de Configuração do Servidor

en: Backend start
pt: Início do Processo servidor

en: Backends
pt: Processos servidor

en: Backup
pt: Cópia de Segurança

en: Backup %s %s
pt: Cópia de Segurança de %s %s

en: Backup Globals
pt: Cópia de Segurança de Objetos Globais

en: Backup Server
pt: Cópia de Segurança do Servidor

en: Backup files (*.backup)|*.backup|All files (*.*)|*.*
pt: Arquivos de backup (*.backup)|*.backup|Todos os arquivos (*.*)|*.*

en: Backup globals %s %s
pt: Cópia de Segurança de %s %s

en: Backwards
pt: Voltar

en: Base type
pt: Tipo base

en: Batch
pt: Lote

en: Begin searching at the current cursor position
pt: Inicia a pesquisa a partir da posição do cursor

en: Begin searching at the top of the text
pt: Inicia a pesquisa pelo início do texto

en: Blocks Hit
pt: Acesso a blocos

en: Blocks Read
pt: Leitura a blocos

en: Body
pt: Corpo

en: Breakpoint dropped
pt: Ponto de Parada (breakpoint) removido

en: Browse for a logfile.
pt: Procurar por um arquivo de log.

en: C&hange Password...
pt: Alterar Senha...

en: C&hange password...
pt: Alterar senha...

en: C&lear window
pt: L&impar janela

en: CREATE script
pt: script CREATE

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Data files (*.dat)|*.dat|All files (*.*)|*.*
pt: Arquivos CSV (*.csv)|*.csv|Arquivos de dados (*.dat)|*.dat|Todos arquivos (*.*)|*.*

en: Called?
pt: Foi Chamada?

en: Can create database objects
pt: Pode criar objetos do bancos de dados

en: Can create roles
pt: Pode criar roles

en: Can forward
pt: Pode encaminhar

en: Can modify catalog directly
pt: Pode modificar o catálogo diretamente

en: Can not open the logfile!
pt: Não se pode abrir o arquivo de log!

en: Can't add another column to the query.
pt: Não se pode adicionar outra coluna à consulta.

en: Can't edit tables without primary key
pt: Não se pode editar tabelas sem chave primária

en: Can't restart node
pt: Não se pode reiniciar nó

en: Can't set breakpoint
pt: Não se pode definir ponto de parada (breakpoint)

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel any changes and close the dialogue.
pt: Cancelar quaisquer alterações e fechar o diálogo.

en: Cancel query
pt: Cancelar consulta

en: Cancel query?
pt: Cancelar consulta?

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Cancelling.
pt: Cancelando.

en: Cannot allocate connection - no database specified!
pt: Não se pode alocar conexão - nenhum banco de dados foi especificado!

en: Cannot create breakpoint
pt: Não se pode criar ponto de parada (breakpoint)

en: Cannot disassociate from controlling TTY
pt: Não se pode dissociar da TTY de controle

en: Cannot drop system %s
pt: Não se pode remover o sistema %s

en: Cannot drop system %s %s.
pt: Não se pode remover o sistema %s %s.

en: Cannot initialise the networking subsystem!
pt: Não se pode inicializar o subsistema de rede!

en: Cannot invoke target
pt: Não se pode invocar alvo

en: Cannot open the logfile!
pt: Não se pode abrir o arquivo de log!

en: Cast
pt: Conversão

en: Casts
pt: Conversões

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Catalog Object
pt: Objeto do Catálogo

en: Catalog Objects
pt: Objetos do Catálogo

en: Catalogs
pt: Catálogos

en: Category
pt: Categoria

en: Change
pt: Alterar

en: Change Password
pt: Alterar Senha

en: Change your password.
pt: Alterar sua senha.

en: Changed
pt: Alterado

en: Changes applied.
pt: Alterações aplicadas.

en: Changes to the display options may not be visible until the browser tree is refreshed.
pt: Alterações nas opções de exibição não podem ser visíveis até que a árvore de navegação seja atualizada.

en: Changing the 'Show System Objects' option will cause all connections to be closed, and the treeview to be rebuilt.
    
    Are you sure you wish to continue?
pt: Modificar a opção 'Exibir Objetos do Sistema' irá fechar todas as conexões, e a árvore será reconstruída.
    
    Você tem certeza que deseja continuar?

en: Character:
pt: Caracter:

en: Check
pt: Verificação

en: Check Foreign Key indexes on %s %s
pt: Verificar índices de Chave Estrangeira em %s %s

en: Check all
pt: Marcar todos

en: Check for unbalanced single quote marks in the condition for row #%d.
pt: Verifique se falta aspas simples na condição para registro #%d.

en: Check online for updates
pt: Verificar atualizações online

en: Checking for jobs to run
pt: Verificando trabalhos a serem executados

en: Checking server status
pt: Verificando status do servidor

en: Checks existence of foreign key indexes
pt: Verifica existência de índices de chave estrangeira

en: Child columns
pt: Colunas filho

en: Choose the operator for comparison.
pt: Escolha o operador para comparação.

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear all breakpoints
pt: Limpar todos os pontos de parada (breakpoints)

en: Clear all breakpoints	Ctrl+Shift+F9
pt: Limpar todos os pontos de parada (breakpoints)	Ctrl+Shift+F9

en: Clear edit window
pt: Limpar janela de edição

en: Clear history
pt: Limpar histórico

en: Clear history window.
pt: Limpar janela de histórico.

en: Clear window
pt: Limpar janela

en: Clearing all connections
pt: Limpando todas as conexões

en: Clearing inactive connections
pt: Limpando conexões inativas

en: Clearing zombies
pt: Limpando zumbis

en: Client
pt: Cliente

en: Client Access Configuration
pt: Configuração de Acesso do Cliente

en: Client Access Configuration Editor
pt: Editor de Configuração de Acesso do Cliente

en: Client start
pt: Início do cliente

en: Close
pt: Fechar

en: Close database browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
pt: Fechar navegador do banco de dados? Se você fechar, o navegador de objetos não irá mostrar dados exatos.

en: Close debugger
pt: Fechar depurador

en: Close server browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
pt: Fechar navegador do servidor? se você fechar, o navegador de objetos não irá mostrar dados exatos.

en: Close the dialog
pt: Fechar o diálogo

en: Close this Window.
pt: Fechar esta Janela.

en: Close this window.
pt: Fechar esta janela.

en: Cluster
pt: Agrupamento

en: Cluster "%s", set %ld
pt: Agrupamento "%s", conjunto %ld

en: Cluster name
pt: Nome do agrupamento

en: Clustered
pt: Agrupado

en: Clustered?
pt: Agrupado?

en: Code
pt: Código

en: Column
pt: Coluna

en: Column comment
pt: Comentário da coluna

en: Column definition
pt: Definição da coluna

en: Column name
pt: Nome da coluna

en: Column names
pt: Nomes das colunas

en: Column not found in pgSet:
pt: Coluna não foi encontrada em pgSet:

en: Column not found in pgSetBase:
pt: Coluna não foi encontrada em pgSetBase:

en: Column separator
pt: Separador de coluna

en: Column statistics
pt: Estatísticas da coluna

en: Columns
pt: Colunas

en: Command
pt: Comando

en: Comment
pt: Comentário

en: Commit
pt: Efetivar

en: Commit transaction?
pt: Efetivar transação?

en: Commutator
pt: Comutador

en: Completed job: %s
pt: Trabalho completo: %s

en: Composite
pt: Composição

en: Concurrent build?
pt: Construção concorrente?

en: Condition
pt: Condição

en: Configuration files (*.conf)|*.conf|All files (*.*)|*.*
pt: Arquivos de configuração (*.conf)|*.conf|Todos os arquivos (*.*)|*.*

en: Configuration setting "%s"
pt: Configuração "%s"

en: Confirm Password
pt: Confirmar Senha

en: Confirm delete
pt: Confirmar exclusão

en: Confirm object deletion?
pt: Confirmar exclusão do objeto?

en: Confirm replace
pt: Confirmar substituição

en: Confirm superuser deletion
pt: Confirmar exclusão do superusuário

en: Conn retry
pt: Nova tentativa de conexão

en: Connect info
pt: Informação sobre conexão

en: Connect now
pt: Conectar agora

en: Connect to Server
pt: Conectar ao Servidor

en: Connect to a Server
pt: Conectar a um Servidor

en: Connect to the selected server.
pt: Conectar ao servidor selecionado.

en: Connected
pt: Conectado

en: Connected to
pt: Conectado a

en: Connected to debugger
pt: Conectar ao depurador

en: Connected?
pt: Conectado?

en: Connecting to
pt: Conectando ao

en: Connecting to database
pt: Conectando ao banco de dados

en: Connecting to database without password
pt: Conectando ao banco de dados sem senha

en: Connecting to debugger
pt: Conectar ao depurador

en: Connecting to debugger...
pt: Conectar ao depurador...

en: Connecting to server %s (%s:%d)
pt: Conectando ao servidor %s (%s:%d)

en: Connection Error
pt: Erro na Conexão

en: Connection broken.
pt: Conexão foi fechada.

en: Connection stats: total - %d, free - %d, deleted - %d
pt: Estatísticas de conexão: total - %d, livre - %d, removida - %d

en: Connection to database %s lost.
pt: Conexão com banco de dados %s foi perdida.

en: Connection to database broken.
pt: Conexão ao banco de dados foi fechada.

en: Connection to server %s lost.
pt: Conexão com servidor %s foi perdida.

en: Constraint
pt: Restrição

en: Constraint name
pt: Nome da restrição

en: Constraints
pt: Restrições

en: Contents
pt: Conteúdos

en: Context
pt: Contexto

en: Context:
pt: Contexto:

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue	F5
pt: Continuar	F5

en: Continue?
pt: Continuar?

en: Conversion
pt: Conversão

en: Conversions
pt: Conversões

en: Copied
pt: Copiado

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy SQL from main form to SQL dialogue
pt: Copiar SQL do formulário principal para o diálogo SQL

en: Copy selected cells to clipboard.
pt: Copiar linhas selecionadas para a área de transferência.

en: Copy selected lines to clipboard
pt: Copiar linhas selecionadas para a área de transferência

en: Copy selected lines to clipboard.
pt: Copiar linhas selecionadas para a área de tranferência.

en: Copy selected text to clipboard
pt: Copiar o texto selecionado para a área de tranferência

en: Correlation
pt: Correlação

en: Could not contact pgAdmin web site to check for updates.
    Maybe your proxy option setting needs adjustment.
pt: Não pode conectar ao site web do pgAdmin para verificar atualizações.
    Talvez as configurações de seu proxy necessitem de ajustes.

en: Could not find the table 'pgagent.pga_job'. Have you run pgagent.sql on this database?
pt: Não pode encontrar a tabela 'pgagent.pga_job'. Você executou o script pgagent.sql neste banco de dados?

en: Could not open the message source registry key.
pt: Não pode abrir a chave de registro da mensagem.

en: Could not resolve hostname %s
pt: Não pode resolver o nome da máquina %s

en: Could not set the event message file registry value.
pt: Não pode definir valor do registro para arquivo de mensagens sobre eventos.

en: Could not set the supported types.
pt: Não pode definir os tipos suportados.

en: Could not write the file %s: Errcode=%d.
pt: Não pode escrever no arquivo %s: Código de erro=%d.

en: Couldn't create a connection dialogue!
pt: Não pode criar um diálogo de conexão!

en: Couldn't create a connection object!
pt: Não pode criar um objeto de conexão!

en: Couldn't create a pgSet object!
pt: Não pode criar um objeto pgSet!

en: Couldn't create connection: %s
pt: Não pode criar uma conexão: %s

en: Couldn't create temporary directory: %s
pt: Não pode criar diretório temporário: %s

en: Couldn't create temporary script file: %s
pt: Não pode criar arquivo de script temporário: %s

en: Couldn't create the main window!
pt: Não pode criar a janela principal!

en: Couldn't create the splash screen!
pt: Não pode criar a tela de abertura!

en: Couldn't execute script: %s
pt: Não pode executar script: %s

en: Couldn't execute script: %s, GetLastError() returned %d, errno = %d
pt: Não pode executar script: %s, GetLastError() retornou %d, erro = %d

en: Couldn't execute script: %s, errno = %d
pt: Não pode executar script: %s, erro = %d

en: Couldn't get a connection to the database!
pt: Não pode obter uma conexão com o banco de dados!

en: Couldn't get a temporary filename!
pt: Não pode obter um arquivo temporário!

en: Couldn't open a tips.txt file!
pt: Não pode abrir o arquivo tips.txt!

en: Couldn't open temporary script file: %s
pt: Não pode abrir arquivo de script temporário: %s

en: Couldn't register event handle.
pt: Não pode registrar rotina de tratamento de evento.

en: Couldn't remove temporary directory:
pt: Não pode remover diretório temporário:

en: Couldn't remove temporary file: %s
pt: Não pode remover arquivo temporário: %s

en: Couldn't remove temporary script file: %s
pt: Não pode remover arquivo de script temporário: %s

en: Couldn't test for the Slony version. Assuming 1.2.0
pt: Não pode testar a versão do Slony. Assumindo a 1.2.0

en: Couldn't write to temporary script file: %s
pt: Não pode escrever para arquivos de script temporário: %s

en: Count rows if estimated less than
pt: Contar registros se estimativa menor do que

en: Count rows in the selected object.
pt: Contar registros no objeto selecionado.

en: Counting rows
pt: Contando registros

en: Create
pt: Criar

en: Create DB
pt: Criar BD

en: Create a Primary Key.
pt: Criar uma Chave Primária.

en: Create a new Aggregate.
pt: Criar uma nova Agregação.

en: Create a new Cast.
pt: Criar uma nova Conversão.

en: Create a new Catalog Object.
pt: Criar um novo Objeto do Catálogo.

en: Create a new Catalog.
pt: Criar um novo Catálogo.

en: Create a new Check constraint.
pt: Adicionar uma nova restrição de Verificação.

en: Create a new Column.
pt: Criar um nova Coluna.

en: Create a new Conversion.
pt: Criar uma nova Conversão.

en: Create a new Database.
pt: Criar um novo Banco de Dados.

en: Create a new Domain.
pt: Criar um novo Domínio.

en: Create a new Foreign Key constraint.
pt: Criar uma nova restrição de Chave Estrangeira.

en: Create a new Function.
pt: Criar uma nova Função.

en: Create a new Group Role.
pt: Criar uma nova Role de Grupo.

en: Create a new Group.
pt: Criar um novo Grupo.

en: Create a new Index.
pt: Criar um novo Índice.

en: Create a new Job
pt: Criar uma novo Trabalho

en: Create a new Job.
pt: Criar uma novo Trabalho.

en: Create a new Language.
pt: Criar uma nova Linguagem.

en: Create a new Login Role.
pt: Criar uma nova Role de Login.

en: Create a new Node.
pt: Criar un novo Nó.

en: Create a new Operator Class.
pt: Criar uma nova Classe de Operadores.

en: Create a new Operator Family.
pt: Criar uma nova Família de Operadores.

en: Create a new Operator.
pt: Criar um novo Operador.

en: Create a new Path.
pt: Criar um novo Caminho.

en: Create a new Primary Key constraint.
pt: Criar uma nova restrição de Chave Primária.

en: Create a new Procedure.
pt: Criar um novo Procedimento.

en: Create a new Public Synonym.
pt: Criar um novo Sinônimo Público.

en: Create a new Replication Set.
pt: Criar um novo Conjunto de Replicação.

en: Create a new Rule.
pt: Criar uma nova Regra.

en: Create a new Schedule.
pt: Criar um novo Agendamento.

en: Create a new Schema.
pt: Criar um novo Esquema.

en: Create a new Sequence.
pt: Criar uma nova Sequência.

en: Create a new Server connection.
pt: Criar uma nova conexão ao Servidor

en: Create a new Server registration.
pt: Criar uma novo registro de Servidor.

en: Create a new Step.
pt: Criar novo Passo.

en: Create a new Subscription.
pt: Criar uma nova Inscrição.

en: Create a new Table.
pt: Criar uma nova Tabela.

en: Create a new Tablespace.
pt: Criar uma nova Tablespace.

en: Create a new Trigger.
pt: Criar um novo Gatilho.

en: Create a new Type.
pt: Criar um novo Tipo.

en: Create a new Unique constraint.
pt: Criar uma nova restrição de Unicidade.

en: Create a new User.
pt: Criar um novo Usuário.

en: Create a new Variable.
pt: Criar uma nova Variável.

en: Create a new View.
pt: Criar uma nova Visão.

en: Create a new object of the same type as the selected object.
pt: Criar um novo objeto do mesmo tipo que o objeto selecionado.

en: Create a new object.
pt: Criar um novo objeto.

en: Create a new package.
pt: Criar uma novo pacote.

en: Create databases?
pt: Criar bancos de dados?

en: Create new Schedule
pt: Criar novo Agendamento

en: Create new Slony-I Replication Cluster
pt: Cria novo Agrupamento de Replicação do Slony-I

en: Create new Step
pt: Criar novo Passo

en: Create new favourites folder
pt: Criar nova Pasta favoritos

en: Create reports about the selected item.
pt: Criar relatórios sobre o item selecionado.

en: Create roles?
pt: Criar roles?

en: Create the report in XHTML 1.0 Transitional format
pt: Cria o relatório no formato XHTML 1.0 Transitional

en: Create the report in XML format
pt: Cria o relatório no formato XML

en: Created
pt: Criado

en: Creates a backup of the current database to a local file
pt: Cria uma cópia de segurança da base de dados atual para arquivo local

en: Creates a backup of the entire server
pt: Cria uma cópia de segurança de todo servidor

en: Creates a backup of the global database objects
pt: Cria uma cópia de segurança dos objetos globais do banco de dados

en: Creating DB connection: %s
pt: Criando conexão ao BD: %s

en: Creating job thread for job %s
pt: Criando thread para trabalho %s

en: Creating primary connection
pt: Criando conexão primária

en: Creation of index in referencing table suggested
pt: É sugerida a criação de índice na tabela referenciada

en: Creation of primary key suggested
pt: É sugerida a criação da chave primária

en: Cu&t	Ctrl-X
pt: Cor&tar	Ctrl-X

en: Current Password
pt: Senha Atual

en: Current Query
pt: Consulta Atual

en: Current value
pt: Valor Atual

en: Current version
pt: Versão atual

en: Custom autovacuum
pt: Limpeza Automática personalizada

en: Custom schedule
pt: Agendamento personalizado

en: Cut
pt: Recortar

en: Cut selected text to clipboard
pt: Recortar texto selecionado para a área de tranferência

en: Cycled
pt: Cíclico

en: Cycled?
pt: Cíclico?

en: DB Restriction
pt: Restrição de BD

en: DB restriction
pt: restrição de BD

en: DBMS Messages
pt: Mensagens do SGBD

en: Data
pt: Dado

en: Data Output
pt: Saída de Dados

en: Data Sorting
pt: Ordenação de Dados

en: Data export aborted.
pt: Exportação de dados foi interrompida.

en: Data export completed successfully.
pt: Exportação de dados foi completada com sucesso.

en: Data export incomplete.
    
    %d row(s) contained characters that could not be converted to the local charset.
    
    Please correct the data or try using UTF8 instead.
pt: Exportação de dados incompleta.
    
    %d linha(s) continham caracteres que não podem ser convertidos para a conjunto de caracteres atual.
    
    Por favor, corrija os dados ou tente usar UTF8.

en: Data from %d rows copied to clipboard.
pt: Dados de %d registros copiados para a área de transferência.

en: Data grid
pt: Grade de dados

en: Data retrieval runtime:
pt: Tempo de recuperação de dados:

en: Data type
pt: Tipo de dado

en: Data written to file.
pt: Dados escritos para arquivo.

en: Database
pt: Banco de dados

en: Database Status
pt: Status do Banco de Dados

en: Database bar
pt: Barra de banco de dados

en: Database encoding is SQL_ASCII
pt: Codificação do banco de dados é SQL_ASCII

en: Database encoding is Unicode
pt: Codificação do banco de dados é Unicode

en: Database sanity check
pt: Verificação de sanidade do banco de dados

en: Databases
pt: Bancos de Dados

en: Datatype
pt: Tipo de dado

en: Date
pt: Data

en: Days
pt: Dias

en: Dead Tuple Count
pt: Contagem de Tuplas Não Vigentes

en: Dead Tuple Length
pt: Tamanho de Tuplas Não Vigentes

en: Dead Tuple Percent
pt: Percentual de Tuplas Não Vigentes

en: Debug package initializer?
pt: Depurar inicializador de pacote?

en: Debug the selected object
pt: Depurar o objeto selecionado

en: Debugger - %s
pt: Depurador - %s

en: Debugger connection terminated (session complete)
pt: Conexão do depurador foi terminada (sessão completa)

en: Debugging options for the selected item.
pt: Opções de depuração para o objeto selecionado.

en: December
pt: Dezembro

en: Default
pt: Padrão

en: Default schema
pt: Esquema padrão

en: Default tablespace
pt: Tablespace padrão

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Default?
pt: Padrão?

en: Deferrable
pt: Prorrogável

en: Deferrable?
pt: Prorrogável?

en: Deferred
pt: Prorrogado

en: Definition
pt: Definição

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete current row
pt: Apagar registro atual

en: Delete rows?
pt: Apagar registros?

en: Delete selected lines.
pt: Apagar linhas selecionadas.

en: Delete selected rows.
pt: Apagar registros selecionados.

en: Delete/Drop the selected object.
pt: Apagar/Remover o objeto selecionado.

en: Deleted Pages
pt: Páginas Apagadas

en: Deleting a superuser might result in unwanted behaviour (e.g. when restoring the database).
    Are you sure?
pt: Apagar um superusuário pode resultar em comportamento indesejável (ex. na restauração do banco de dados).
    Você tem certeza?

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Dependent services
pt: Serviços dependentes

en: Dependents
pt: Dependentes

en: Depends on
pt: Depende de

en: Descending
pt: Descendente

en: Description
pt: Descrição

en: Design
pt: Desenho

en: Destroying job thread for job %s
pt: Destruindo thread do trabalho %s

en: Detail:
pt: Detalhe:

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Direction
pt: Direção

en: Disable $$ quoting
pt: Desabilitar delimitadores $$

en: Disable Trigger
pt: Desabilitar Gatilho

en: Disable all triggers on the selected table.
pt: Desabilitar todos gatilhos na tabela selecionada.

en: Disable triggers
pt: Desabilitar gatilhos

en: Disconnec&t
pt: Desconec&tar

en: Disconnect from the selected server.
pt: Desconectar do servidor selecionado.

en: Display
pt: Exibir

en: Display help on PostgreSQL database system.
pt: Exibir ajuda no sistema de banco de dados PostgreSQL.

en: Display help on SQL commands.
pt: Exibir ajuda sobre os comandos SQL.

en: Display help on configuration options.
pt: Exibir ajuda sobre as opções de configuração.

en: Display help on the EnterpriseDB database system.
pt: Exibir ajuda no sistema de banco de dados EnterpriseDB.

en: Display help on the PostgreSQL database system.
pt: Exibir ajuda no sistema de banco de dados PostgreSQL.

en: Display help on the Slony replication system.
pt: Exibir ajuda no sistema de replicação Slony.

en: Display help on this window.
pt: Exibir ajuda nesta janela.

en: Display helpful hints on current object.
pt: Exibir dicas úteis sobre o objeto atual.

en: Display options
pt: Opções de exibição

en: Display the following database objects:
pt: Exibir os seguintes objetos do banco de dados:

en: Display the help topic for this dialog
pt: Exibir o tópico de ajuda para este diálogo

en: Display/edit the properties of the selected object.
pt: Exibir/editar as propriedades do objeto selecionado.

en: Displays the current database status.
pt: Exibir o status atual do banco de dados.

en: Distinct Values
pt: Valores Distintos

en: Do instead
pt: Fazer ao invés

en: Do instead?
pt: Fazer ao invés?

en: Do not prompt for unsaved files on exit
pt: Não perguntar por arquivos que não foram salvos ao sair.

en: Do not show guru hints; I'm one myself
pt: Não mostrar dicas do guru; Eu sou um :-)

en: Do not show this hint again
pt: Não mostrar esta dica novamente

en: Do not use a stylesheet
pt: Não use uma folha de estilo

en: Do you want to save changes?
pt: Você deseja salvar as alterações?

en: Domain
pt: Domínio

en: Domains
pt: Domínios

en: Done
pt: Concluído

en: Done.
pt: Concluído.

en: Double right-handed joins are not allowed.
pt: Junções duplamente à direita não são permitidas.

en: Download language
pt: Baixar linguagem

en: Drop
pt: Remover

en: Drop %s cascaded?
pt: Remover %s em cascata?

en: Drop %s?
pt: Remover %s?

en: Drop Cascaded
pt: Remover em Cascata

en: Drop DB
pt: Remover BD

en: Drop cascaded
pt: Remover em cascata

en: Drop multiple objects cascaded?
pt: Remover múltiplos objetos em cascata?

en: Drop multiple objects?
pt: Remover múltiplos objetos?

en: Drop the currently selected object.
pt: Remover o objeto selecionado atualmente.

en: Drop the selected object and all objects dependent on it.
pt: Remover o objeto selecionado e todos os objetos dependentes dele.

en: Dropping database not allowed
pt: Remover banco de dados não é permitida

en: Duration
pt: Duração

en: E&xit
pt: S&air

en: E&xit	Alt-F4
pt: S&air	Alt-F4

en: E&xplain
pt: E&xplicação

en: E&xplain	F7
pt: E&xplicação	F7

en: EDB bin path
pt: caminho do binário EDB

en: EDB help path
pt: caminho da ajuda EDB

en: ERROR:
pt: ERRO:

en: ERROR: %s
pt: ERRO: %s

en: ERROR: Syntax error at character %d!
pt: ERRO: Erro de sintaxe no caracter %d!

en: Edit and delete favourites
pt: Editar e remover favoritos

en: Edit and delete macros
pt: Editar e remover macros

en: Edit general server configuration file.
pt: Editar o arquivo de configuração geral do servidor.

en: Edit grid help
pt: Editar grade de ajuda

en: Edit server access configuration file.
pt: Editar arquivo de configuração de acesso ao servidor.

en: Editing views, stored procedures or functions
pt: Editando visões, procedimentos armazenados ou funções

en: Element
pt: Elemento

en: Embed an external stylesheet into the report
pt: Embutir uma folha de estilos externa ao relatório

en: Embed pgAdmin's default stylesheet into the report.
pt: Embutir a folha de estilos padrão do pgAdmin ao relatório.

en: Empty Pages
pt: Páginas Vazias

en: Enable all triggers on the selected table.
pt: Habilitar todos gatilhos na tabela selecionada.

en: Enable or disable display of indent guides
pt: Habilitar ou desabilitar a exibição de guias de identação

en: Enable or disable display of line ends
pt: Habilitar ou desabilitar a exibição de fim de linha

en: Enable or disable display of whitespaces
pt: Habilitar ou desabilitar a exibição de espaços em branco

en: Enable or disable selected trigger.
pt: Habilitar ou desabilitar o gatilho selecionado.

en: Enable or disable word wrapping
pt: Habilitar ou desabilitar a quebra automática de linha

en: Enable triggers
pt: Habilitar gatilhos

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Enabled?
pt: Habilitado?

en: Enabling autovacuum recommended
pt: Habilitar limpeza automática é recomendado

en: Encoding
pt: Codificação

en: Encryption
pt: Criptografia

en: End
pt: Fim

en: End date
pt: Data final

en: End time
pt: Tempo final

en: Enter a description of this database connection.
pt: Digite uma descrição desta conexão ao banco de dados.

en: Enter a filename to write application logs to.
pt: Digite um nome de arquivo no qual será escrito logs das aplicações.

en: Enter a title for the report
pt: Digite um título para o relatório

en: Enter any additional notes to include on the report
pt: Digite quaisquer notas adicionais para incluir ao relatório

en: Enter name of new folder
pt: Digite nome da nova pasta

en: Enter new name
pt: Digite novo nome

en: Enter the filter string to apply to the data. SQL syntax should be used as the string will be used as a 'WHERE' clause.
pt: Digite o filtro a ser aplicado nos dados. Sintaxe SQL deve ser usada como se a cadeia de caracteres fosse usada na cláusula 'WHERE'.

en: Enter the hostname or IP address of the server to connect to.
pt: Digite o nome da máquina ou endereço IP do servidor no qual deseja conectar.

en: Enter the name of the database on the server to use to make the initial connection. Normally this will be template1.
pt: Digite o nome do banco de dados no servidor a ser usado para realizar a conexão inicial. Normalmente este será template1.

en: Enter the password to use when connecting to the server.
pt: Digite a senha a ser utilizada ao conectar ao servidor.

en: Enter the path or URL to the PostgreSQL documentation
pt: Digite o caminho ou URL da documentação PostgreSQL

en: Enter the port number that the server is listening on.
pt: Digite o número da porta na qual o servidor está escutando.

en: Enter the replacement text
pt: Digite o texto substituto

en: Enter the required values for each parameter:
pt: Digite os valores requeridos para cada parâmetro:

en: Enter the string to search for
pt: Digite a cadeia de caracteres para procurar

en: Enter the username to use when connecting to the server.
pt: Digite o nome de usuário utilizado ao conectar ao servidor.

en: Enumeration
pt: Enumeração

en: Error
pt: Erro

en: Error connecting to the server: %s
pt: Erro ao conectar ao servidor: %s

en: Error while joining replication cluster
pt: Erro ao executar junção no agrupamento de replicação

en: Error!
pt: Erro!

en: Error: No table or no column
pt: Erro: Não há tabela ou coluna

en: Errors and N&otices
pt: Erros e N&otas

en: Errors, Notices, &SQL
pt: Erros, Notas, &SQL

en: Establishing connection
pt: Estabelecendo conexão

en: Estimated cost
pt: Custo estimado

en: Estimated rows
pt: Registros estimados

en: Event
pt: Evento

en: Event No
pt: Num Evento

en: Events
pt: Eventos

en: Events pending
pt: Eventos pendentes

en: Every day
pt: Todo dia

en: Every hour
pt: Toda hora

en: Every minute
pt: Todo minuto

en: Every month
pt: Todo mês

en: Exceptions
pt: Exceções

en: Execute
pt: Executar

en: Execute arbitrary SQL queries.
pt: Executar consultas SQL arbitrárias.

en: Execute macro
pt: Executar macro

en: Execute query
pt: Executar consulta

en: Execute query, write result to file
pt: Executar consulta, escrever resultado para arquivo

en: Execute to file
pt: Executar para arquivo

en: Executing SQL step %s (part of job %s)
pt: Executando o passo SQL %s (parte do trabalho %s)

en: Executing batch step %s (part of job %s)
pt: Executando passo do lote %s (parte do trabalho %s)

en: Executing script file: %s
pt: Executando arquivo de script: %s

en: Execution Canceled
pt: Execução Cancelada

en: Exit configuration tool
pt: Sair da ferramenta de configuração

en: Exit debugger window
pt: Sair da janela de depuração

en: Exit query window
pt: Sair da janela de consulta

en: Explain &options
pt: &Opções do Explain

en: Explain analyse query
pt: Executar explain e analyze na consulta

en: Explain analyze query
pt: Executar explain e analyze na consulta

en: Explain query
pt: Executar explain na consulta

en: Explain text
pt: Executar explain no texto

en: Explain verbose query
pt: Executar explain com detalhes na consulta

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Export data to file
pt: Exportar dados para arquivo

en: Expression
pt: Expressão

en: Expression Error
pt: Erro de Expressão

en: External
pt: Externo

en: FK index name
pt: Nome do índice FK

en: FREEZE maximum age
pt: tempo máximo do FREEZE

en: FREEZE minimum age
pt: tempo mínimo do FREEZE

en: Fail
pt: Falha

en: Failed
pt: Falhou

en: Failed to create new connection to database %s
pt: Falhou ao criar nova conexão para banco de dados %s

en: Failed to create primary connection!
pt: Falhou ao criar conexão primária!

en: Failed to disable the CONNECT privilege checkbox!
pt: Falhou ao desabilitar o privilégio CONNECT!

en: Failed to disable the DELETE privilege checkbox!
pt: Falhou ao desabilitar o privilégio DELETE!

en: Failed to disable the INSERT privilege checkbox!
pt: Falhou ao desabilitar o privilégio INSERT!

en: Failed to disable the REFERENCES privilege checkbox!
pt: Falhou ao desabilitar o privilégio REFERENCES!

en: Failed to disable the RULE privilege checkbox!
pt: Falhou ao desabilitar o privilégio RULE!

en: Failed to disable the TRIGGER privilege checkbox!
pt: Falhou ao desabilitar o privilégio TRIGGER!

en: Failed to disable the USAGE privilege checkbox!
pt: Falhou ao desabilitar o privilégio USAGE!

en: Failed to execute: %s --version
pt: Falhou ao executar: %s --version

en: Failed to load favourites file!
pt: Falhou ao carregar arquivo de favoritos!

en: Failed to load macros file!
pt: Falhou ao carregar arquivo de macros!

en: Failed to open file %s.
pt: Falhou ao abrir o arquivo %s.

en: Failed to parse the XML document!
pt: Falhou ao analisar documento XML!

en: Failed to parse the XML stylesheet!
pt: Falhou ao analisar a folha de estilo XML!

en: Failed to parse the XSL stylesheet!
pt: Falhou ao analisar a folha de estilo XSL!

en: Failed to query jobs table!
pt: Falhou ao consultar a tabela de trabalhos!

en: Failed to read favourites file!
pt: Falhou ao ler arquivo de favoritos!

en: Failed to read macros file!
pt: Falhou ao ler arquivo de macros!

en: Failed to reschedule the job.
pt: Falhou ao agendar novamente o trabalho.

en: Failed to start server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
pt: Falhou ao iniciar servidor %s: Código de erro=%d
    Verifique detalhes no log de eventos.

en: Failed to stop server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
pt: Falhou ao parar servidor %s: Código de erro=%d
    Verifique detalhes no log de eventos.

en: Failed to to apply the XSL stylesheet to the XML document!
pt: Falhou ao aplicar a folha de estilo XSL ao documento XML!

en: Failed to to read the processed document!
pt: Falhou ao ler o documento processado!

en: Failed to write to favourites file!
pt: Falhou ao escrever em arquivo de favoritos!

en: Failed to write to macros file!
pt: Falhou ao escrever em arquivo de macros!

en: Failed to write to the output file: %s
pt: Falhou ao escrever no arquivo de saída: %s

en: Failover
pt: Substituição Automática

en: Failover to backup node.
pt: Substituição automática para um nó redundante.

en: Family
pt: Família

en: Fav&ourites
pt: Fav&oritos

en: Favourites
pt: Favoritos

en: February
pt: Fevereiro

en: File cannot be opened with this format.
    Please chose another format.
pt: Arquivo não pode ser aberto com este formato.
    Por favor escolha outro formato.

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Fill Factor
pt: Fator de Preenchimento

en: Fill factor
pt: Fator de preenchimento

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter String (eg. oid > 10 AND oid < 50)
pt: Cadeia de Caracteres do Filtro (ex. oid > 10 AND oid < 50)

en: Filter string syntax validates OK!
pt: Sintaxe da cadeia de caracteres do filtro validou com sucesso!

en: Final function
pt: Função final

en: Final type
pt: Tipo final

en: Find
pt: Localizar

en: Find and Replace
pt: Localizar e Substituir

en: Find and Replace text
pt: Localizar e Substituir texto

en: Find and replace all occurrences of the specified text
pt: Localizar e substituir todas ocorrências do texto especificado

en: Find and replace text
pt: Localizar e substituir texto

en: Find and replace the specified text
pt: Procurar e substituir o texto especificado

en: Find text
pt: Localizar texto

en: Find the specified text
pt: Localizar o texto especificado

en: Find what:
pt: Localizar o que:

en: Fires
pt: Dispara

en: Font
pt: Fonte

en: For each
pt: Para cada

en: For type
pt: Para tipo

en: Foreign Key
pt: Chave Estrangeira

en: Foreign Key Check
pt: Verificação de Chave Estrangeira

en: Foreign key
pt: Chave estrangeira

en: Foreign key?
pt: Chave estrangeira?

en: Format
pt: Formato

en: Forward
pt: Avançar

en: Forward to next page.
pt: Avançar à próxima página.

en: Forwards
pt: Encaminha

en: Free Percent
pt: Porcentagem Livre

en: Free Space
pt: Espaço Livre

en: Frequently asked questions about pgAdmin III.
pt: Perguntas frequentes sobre pgAdmin III.

en: Frequently asked questions.
pt: Perguntas frequentes.

en: Friday
pt: Sexta

en: From
pt: De

en: From the cursor
pt: Do cursor

en: From the top
pt: Do topo

en: Function
pt: Função

en: Functions
pt: Funções

en: General
pt: Geral

en: Generate a DDL report for this object.
pt: Produzir um relatório DDL para este objeto.

en: Generate a data dictionary report for this object.
pt: Produzir um relatório de dicionário de dados para este objeto.

en: Generate a dependencies report for this object.
pt: Produzir um relatório de dependências para este objeto.

en: Generate a dependents report for this object.
pt: Produzir um relatório de dependentes para este objeto.

en: Generate a properties report for this object.
pt: Produzir uma relatório das propriedades para este objeto.

en: Generate a report
pt: Produzir um relatório

en: Generate a statistics report for this object.
pt: Produzir um relatório de estatísticas para este objeto.

en: Generate an object list report for this collection.
pt: Produzir um objeto relatório em lista para esta coleção.

en: Generated
pt: Produzido

en: Get extended statistics via pgstatindex for the selected object.
pt: Obter estatísticas estendidas via pgstatindex para o objeto selecionado.

en: Get extended statistics via pgstattuple for the selected object.
pt: Obter estatísticas estendidas via pgstattuple para o objeto selecionado.

en: Global ID
pt: ID Global

en: Grant Wizard
pt: Assistente de Concessão de Privilégios

en: Granted
pt: Concedido

en: Grants rights to multiple objects
pt: Concede privilégios para múltiplos objetos

en: Greater than operator
pt: operador Maior que

en: Group
pt: Grupo

en: Group ID
pt: ID do Grupo

en: Group Role
pt: Role de Grupo

en: Group Roles
pt: Roles do Grupo

en: Group/User
pt: Grupo/Usuário

en: Groupname
pt: Nome do Grupo

en: Groups
pt: Grupos

en: Groups/group roles
pt: Grupos/roles do grupo

en: Guru Hint
pt: Dica do Guru

en: Guru Hints
pt: Dicas do Guru

en: HTML Stylesheet files (*.css)|*.css|All files (*.*)|*.*
pt: Arquivos de estilo HTML (*.css)|*.css|Todos os arquivos (*.*)|*.*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*.*
pt: Arquivos HTML (*.html)|*.html|Todos os arquivos (*.*)|*.*

en: HTTP proxy
pt: Proxy HTTP

en: Handler
pt: Manipulador

en: Hanging event
pt: Evento pendente

en: Has OIDs
pt: Possui OIDs

en: Has OIDs?
pt: Possui OIDs?

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Help
pt: Ajuda

en: Hide system objects
pt: Esconder objetos do sistema

en: Hint:
pt: Dica:

en: Hints
pt: Dicas

en: Histogram Bounds
pt: Limites do Histograma

en: History
pt: Histórico

en: Host
pt: Máquina

en: Host agent
pt: Máquina agente

en: Hostname
pt: Nome da Máquina

en: Hostname/IP Address
pt: Nome da Máquina/Endereço IP

en: Hours
pt: Horas

en: How to send a bugreport to the pgAdmin Development Team.
pt: Como enviar um relatório de erros ao Time de Desenvolvimento do pgAdmin.

en: Huh?
pt: O que?

en: INSERT script
pt: script INSERT

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: IP-Address
pt: Endereço IP

en: Ident authentication failed
pt: Autenticação Ident falhou

en: If a malformed configuration is written to the server, it might show problems when restarting or reloading.
    Are you sure the configuration is correct?
pt: Se uma configuração mal formada for gravada no servidor, pode haver problemas ao reiniciar ou recarregar.
    Você tem certeza que a configuração está correta?

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignored
pt: Ignorado

en: Implementation
pt: Implementação

en: Implicit
pt: Implícito

en: Include a link to an external stylesheet in the report.
pt: Incluir um link para uma folha de estilo externa no relatório.

en: Include a link to the specified stylesheet in the XML file
pt: Incluir um link para a folha de estilo especificada no arquivo XML

en: Include the SQL from the object or query in the report?
pt: Incluir o SQL do objeto ou consulta no relatório?

en: Include the SQL in the report?
pt: Incluir o SQL no relatório?

en: Incorrect password!
pt: Senha incorreta!

en: Increment
pt: Incrementar

en: Indent characters
pt: Indentar caracteres

en: Index
pt: Ìndice

en: Index Blocks Hit
pt: Blocos de Índice Acessados

en: Index Blocks Read
pt: Blocos de Índice Lidos

en: Index Name
pt: Nome do Ìndice

en: Index OID
pt: OID do Ìndice

en: Index Size
pt: Tamanho do Ìndice

en: Indexes
pt: Ìndices

en: Indexes Size
pt: Tamanho dos Ìndices

en: Info pane
pt: Painel de informação

en: Inherited
pt: Herdado

en: Inherited from table
pt: Herdado da tabela

en: Inherited from table %s
pt: Herdado da tabela %s

en: Inherited tables
pt: Tabelas herdadas

en: Inherited tables count
pt: Contagem de tabelas herdadas

en: Inherits from tables
pt: Herda das tabelas

en: Inherits rights from parent roles
pt: Herda privilégios das roles pai

en: Inherits tables
pt: Herda tabelas

en: Inherits?
pt: Herdar?

en: Initial DB
pt: BD Inicial

en: Initial Database
pt: Banco de dados Inicial

en: Initial condition
pt: Condição inicial

en: Initial database
pt: Banco de dados inicial

en: Initial database can't be dropped.
pt: Banco de dados inicial não pode ser removido.

en: Initializing...
pt: Iniciando...

en: Initially?
pt: Inicialmente?

en: Input function
pt: Função de entrada

en: Input type
pt: Tipo da entrada

en: Input types
pt: Tipos da entrada

en: Insert commands
pt: Comandos de inserção

en: Internal - not externally settable
pt: Internal - não é definido externamente

en: Internal Pages
pt: Páginas Internas

en: Internal length
pt: Tamanho interno

en: Interval
pt: Intervalo

en: Invalid command line argument
pt: Argumento de linha de comando é inválido

en: Invalid port number specified.
pt: Número de porta especificado é inválido.

en: Invalid step type!
pt: Tipo de passo é inválido!

en: January
pt: Janeiro

en: Job
pt: Trabalho

en: Job class
pt: Classe de Trabalhos

en: Jobs
pt: Trabalhos

en: Join
pt: Junção

en: Join Type
pt: Tipo de Junção

en: Join existing cluster
pt: Juntar a um agrupamento existente

en: Join function
pt: Função de junção

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: Key
pt: Chave

en: Kind
pt: Tipo

en: Label
pt: Rótulo

en: Labels
pt: Rótulos

en: Language
pt: Linguagem

en: Languages
pt: Linguagens

en: Last ack timestamp
pt: timestamp da última confirmação

en: Last acknowledged
pt: Última confirmação

en: Last day
pt: Ùltimo dia

en: Last event
pt: Ùltimo evento

en: Last event timestamp
pt: Timestamp do último evento

en: Last response time
pt: Tempo da última resposta

en: Last result
pt: Ùltimo resultado

en: Last run
pt: Ùltima execução

en: Last system OID
pt: Ùltimo OID do sistema

en: Left Sort operator
pt: operador de Ordenação à Esquerda

en: Left Table Columns
pt: Colunas da Tabela à Esquerda

en: Left sort op
pt: Op de ordenação à esquerda

en: Left type
pt: Tipo à esquerda

en: Length
pt: Tamanho

en: Less Than operator
pt: operador Menor que

en: Level
pt: Nível

en: Limit bar
pt: Barra de limite

en: Limit exceeded
pt: Limite excedido

en: Link symbol
pt: Símbolo de ligação

en: Listen
pt: Escutar

en: Lists the columns that the data will be sorted by.
pt: Listar as colunas pelas quais os dados serão ordenados.

en: Ln %d Col %d
pt: Lin %d Col %d

en: Ln %d Col %d Ch %d
pt: Lin %d Col %d Ch %d

en: Local Node
pt: Nó Local

en: Local Variables
pt: Variáveis Locais

en: Local charset
pt: Conjunto de caracteres local

en: Local column
pt: Coluna local

en: Local node
pt: Nó local

en: Local node ID
pt: ID do nó local

en: Location
pt: Caminho

en: Lock Set
pt: Bloquear Conjunto

en: Lock XXID
pt: Bloquear XXID

en: Lock a replication set against updates.
pt: Bloquear um conjunto de replicação contra atualizações.

en: Lock set
pt: Bloquear conjunto

en: Locks
pt: Bloqueios

en: Log Level
pt: Nível de Log

en: Log entry
pt: Entrada no log

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
pt: Arquivos de log (*.log)|*.log|Todos os arquivos (*.*)|*.*

en: Logfile
pt: Arquivo de Log

en: Logfile (%ID will be replaced with the Process ID)
pt: Arquivo de Log  (%ID será substituído pelo ID do Processo)

en: Logfile rotation
pt: Rotação do arquivo de log

en: Maintain %s %s
pt: Manter %s %s

en: Maintain the current database or table.
pt: Manter o banco de dados ou tabela atual.

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Maintenance DB
pt: Manutenção do BD

en: Maintenance database
pt: Manutenção do banco de dados

en: Maintenance database can't be dropped.
pt: Banco de dados de manutenção não pode ser removido.

en: Maintenance operation
pt: Operação de manutenção

en: Manage Macros
pt: Gerenciar Macros

en: Manage favourites
pt: Gerenciar favoritos

en: Manage favourites...
pt: Gerenciar favoritos...

en: Manage macros...
pt: Gerenciar macros...

en: March
pt: Março

en: Match case
pt: Corresponder maiúsculas/minúsculas

en: Match on whole words
pt: Corresponder todas as palavras

en: Match the case of the text
pt: Corresponder maiúsculas/minúsculas do texto

en: Match type
pt: Corresponder tipo

en: Max response time
pt: Máximo tempo de resposta

en: Max. characters per column
pt: Max. caracteres por coluna

en: Maximum
pt: Máximo

en: Maximum rows to retrieve
pt: Máximo número de registros a serem recuperados

en: Maximums rows to retrieve into output window; 0 = unlimited
pt: Máximo número de registros a serem recuperados na janela de saída; 0 = ilimitado

en: May
pt: Maio

en: May forward
pt: Pode encaminhar

en: Member
pt: Membro

en: Member count
pt: Contagem de membros

en: Member name
pt: Nome do membro

en: Member of
pt: Membro de

en: Members
pt: Membros

en: Merge Set
pt: Mesclar Conjunto

en: Merge set
pt: Mesclar conjunto

en: Merge set into another set
pt: Mesclar conjunto em outro conjunto

en: Merge two replication sets.
pt: Mesclar dois conjuntos de replicação.

en: Messages
pt: Mensagens

en: Method
pt: Método

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Minutes
pt: Minutos

en: Missing information
pt: Faltando informação

en: Mode
pt: Modo

en: Monday
pt: Segunda

en: Month Days
pt: Dias do Mês

en: Monthdays
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Most Common Frequencies
pt: Frequências Mais Comuns

en: Most Common Values
pt: Valores Mais Comuns

en: Move Set
pt: Mover Conjunto

en: Move replication set to different node
pt: Mover conjunto de replicação para outro nó

en: Move set
pt: Mover conjunto

en: Move set to other node
pt: Mover conjunto para outro nó

en: Moved
pt: Movido

en: Multiple Column Joins
pt: Múltiplas Junções de Colunas

en: Multiple clusters
pt: Múltiplos agrupamentos

en: Name
pt: Nome

en: Name may not start with '_'.
pt: Nome não deve começar com  '_'.

en: Need password
pt: É necessário uma senha

en: Need password?
pt: É necessário uma senha?

en: Negator
pt: Negação

en: New
pt: Novo

en: New &Object
pt: Novo &Objeto

en: New Aggregate
pt: Nova Agregação

en: New Aggregate...
pt: Nova Agregação...

en: New Cast
pt: Nova Conversão

en: New Cast...
pt: Nova Conversão...

en: New Catalog Object...
pt: Novo Objeto do Catálogo...

en: New Catalog...
pt: Novo Catálogo...

en: New Check
pt: Nova Restrição de Verificação

en: New Check Constraint
pt: Nova Restrição de Verificação

en: New Check...
pt: Nova Restrição de Verificação...

en: New Column
pt: Nova Coluna

en: New Column...
pt: Nova Coluna...

en: New Conversion
pt: Nova Conversão

en: New Conversion...
pt: Nova Conversão...

en: New Database
pt: Novo Banco de Dados

en: New Database...
pt: Novo Banco de Dados...

en: New Domain
pt: Novo Domínio

en: New Domain...
pt: Novo Domínio...

en: New Foreign Key
pt: Nova Chave Estrangeira

en: New Foreign Key...
pt: Nova Chave Estrangeira...

en: New Function
pt: Nova Função

en: New Function...
pt: Nova Função...

en: New Group
pt: Novo Grupo

en: New Group Role
pt: Nova Role de Grupo

en: New Group Role...
pt: Nova Role de Grupo...

en: New Group...
pt: Novo Grupo...

en: New Index
pt: Novo Ìndice

en: New Index...
pt: Novo Ìndice...

en: New Job
pt: Novo Trabalho

en: New Language
pt: Nova Linguagem

en: New Language...
pt: Nova Linguagem...

en: New Listen
pt: Nova Escuta

en: New Login Role
pt: Nova Role de Login

en: New Login Role...
pt: Nova Role de Login...

en: New Node
pt: Novo Nó

en: New Operator
pt: Novo Operador

en: New Operator Class
pt: Nova Classe de Operadores

en: New Operator Class...
pt: Nova Classe de Operadores...

en: New Operator Family...
pt: Nova Família de Operadores...

en: New Operator...
pt: Novo Operador...

en: New Package...
pt: Novo Pacote...

en: New Password
pt: Nova Senha

en: New Path
pt: Novo Caminho

en: New Primary Key
pt: Nova Chave Primária

en: New Primary Key...
pt: Nova Chave Primária...

en: New Procedure
pt: Novo Procedimento

en: New Procedure...
pt: Novo Procedimento...

en: New Public Synonym...
pt: Novo Sinônimo Público...

en: New Replication Set
pt: Novo Conjunto de Replicação

en: New Rule
pt: Nova Regra

en: New Rule...
pt: Nova Regra...

en: New Schedule
pt: Novo Agendamento

en: New Schema
pt: Novo Esquema

en: New Schema...
pt: Novo Esquema...

en: New Sequence
pt: Nova Sequência

en: New Sequence...
pt: Nova Sequência...

en: New Server
pt: Novo Servidor

en: New Server Registration
pt: Novo Registro de Servidor

en: New Slony-I Cluster
pt: Novo Agrupamento do Slony-I

en: New Slony-I Cluster...
pt: Novo Agrupamento do Slony-I...

en: New Slony-I cluster...
pt: Novo agrupamento do Slony-I...

en: New Step
pt: Novo Passo

en: New Subscription
pt: Nova Inscrição

en: New Table
pt: Nova tabela

en: New Table...
pt: Nova Tabela...

en: New Tablespace
pt: Nova Tablespace

en: New Tablespace...
pt: Nova Tablespace...

en: New Trigger
pt: Novo Gatilho

en: New Trigger...
pt: Novo Gatilho...

en: New Type
pt: Novo Tipo

en: New Type...
pt: Novo Tipo...

en: New Unique Constraint
pt: Nova Restrição de Unicidade

en: New Unique Constraint...
pt: Nova Restrição de Unicidade...

en: New User
pt: Novo Usuário

en: New User...
pt: Novo Usuário...

en: New Variable...
pt: Nova Variável...

en: New View
pt: Nova Visão

en: New View...
pt: Nova Visão...

en: New folder
pt: Nova pasta

en: New length must not be less than old length.
pt: Novo tamanho não deve ser menor que o antigo tamanho.

en: New precision must not be less than old precision.
pt: Nova precisão não deve ser menor que a antiga precisão.

en: New total digits must not be less than old total digits.
pt: Novo total de dígitos não deve ser menor que o antigo total de dígitos.

en: New window
pt: Nova janela

en: Next run
pt: Próxima execução

en: No
pt: Não

en: No Table or view.
pt: Não há Tabela ou visão.

en: No ack for
pt: Nenhuma confirmação para

en: No configuration setting detected that appears doubtful.
pt: Não foi detectado parâmetro de configuração que parece ser duvidoso.

en: No connection to database.
pt: Sem conexão para banco de dados.

en: No connections found!
pt: Nenhuma conexão foi encontrada!

en: No data to export.
pt: Não há dados para exportar.

en: No limit
pt: Sem limite

en: No node available to move this set to.
pt: Nenhum nó disponível para mover este conjunto.

en: No owner
pt: Nenhum dono

en: No path to any provider node; add proper path.
pt: Não há caminho para um nó fornecedor; adicione caminho válido.

en: No properties are available for the current selection
pt: Nenhuma propriedade está disponível para a seleção atual

en: No set available to merge to.
pt: Nenhum conjunto disponível para mesclagem.

en: No statistics are available for the current selection
pt: Nenhuma estatística está disponível para a seleção atual

en: No steps
pt: Nenhum Passo

en: No stylesheet data could be read from the file %s: Errcode=%d.
pt: Nenhuma folha de estilos pôde ser lida do arquivo %s: Código de Erro=%d.

en: Node
pt: Nó

en: Node "%s" not running
pt: Nó "%s" não está em execução

en: Node ID is already in use.
pt: ID do Nó já está em uso.

en: Nodes
pt: Nós

en: None
pt: Nenhum

en: Not NULL
pt: Não é NULL

en: Not NULL?
pt: Não é NULL?

en: Not Null?
pt: Não é Null?

en: Not currently running
pt: Não está atualmente em execução

en: Not implemented
pt: Não está implementado

en: Not implemented.
pt: Não está implementado.

en: Note: Only objects global to the entire database cluster will be backed
    up. The backup format will be PLAIN.
pt: Nota: Somente objetos globais ao agrupamento de banco de dados serão armazenados
    na cópia de segurança. O formato da cópia de segurança serão texto puro (PLAIN).

en: Note: The backup format will be PLAIN.
pt: Nota: O formato da cópia de segurança será texto puro (PLAIN).

en: Note: changes to server settings will take effect the next time the server is connected.
pt: Nota: alterações nos parâmetros do servidor terão efeito na próxima vez que se conectar ao servidor.

en: Notes
pt: Notas

en: Nothing
pt: Nada

en: November
pt: Novembro

en: Null Fraction
pt: Fração Nula

en: Object browser
pt: Navegador de objetos

en: Object file
pt: Arquivo objeto

en: October
pt: Outubro

en: Old style FKs
pt: Fks estilo antigo

en: Oldest outstanding
pt: Pendência mais velha

en: On Delete
pt: Ao Apagar

en: On Update
pt: Ao Atualizar

en: On delete
pt: Ao apagar

en: On error
pt: Em caso de erro

en: On update
pt: Ao atualizar

en: One Row with OID %d inserted.
pt: Um Registro com OID %d foi inserido.

en: One or more dependent services didn't start; see the eventlog for details.
pt: Um ou mais serviços dependentes não iniciou; veja detalhes no log de eventos.

en: Online Update
pt: Atualização Online

en: Only data
pt: Somente dados

en: Only schema
pt: Somente esquema

en: Open
pt: Abrir

en: Open .pgpass
pt: Abrir .pgpass

en: Open a new query window
pt: Abrir uma nova janela de consulta

en: Open a query file
pt: Abrir um arquivo de consulta

en: Open configuration editor with .pgpass
pt: Abrir editor de configuração com .pgpass

en: Open configuration editor with pg_hba.conf.
pt: Abrir editor de configuração com pg_hba.conf.

en: Open configuration editor with pgpass.conf.
pt: Abrir editor de configuração com pgpass.conf.

en: Open configuration editor with postgresql.conf.
pt: Abrir editor de configuração com postgresql.conf.

en: Open configuration file
pt: Abrir arquivo de configuração

en: Open file
pt: Abrir arquivo

en: Open pg_hba.conf
pt: Abrir pg_hba.conf

en: Open pg_hba.conf...
pt: Abrir pg_hba.conf...

en: Open pgpass.conf
pt: Abrir pgpass.conf

en: Open postgresql.conf
pt: Abrir postgresql.conf

en: Open postgresql.conf...
pt: Abrir postgresql.conf...

en: Open query file
pt: Abrir arquivo de consulta

en: Open the helpfile.
pt: Abrir o arquivo de ajuda.

en: Open the output file in the default browser?
pt: Abrir o arquivo de saída no navegador padrão?

en: Open the pgAdmin III helpfile.
pt: Abrir o arquivo de ajuda do pgAdmin III.

en: Operator
pt: Operador

en: Operator Class
pt: Classe de Operadores

en: Operator Classes
pt: Classes de Operadores

en: Operator Families
pt: Famílias de Operadores

en: Operator Family
pt: Família de Operadores

en: Operator classes
pt: Classes de operadores

en: Operator families
pt: Famílias de operadores

en: Operator function
pt: Função de operador

en: Operators
pt: Operadores

en: Option
pt: Opção

en: Options
pt: Opções

en: Options modifying Explain output
pt: Opções que modificam saída do Explain

en: Origin
pt: Origem

en: Origin ID
pt: ID de Origem

en: Origin Node
pt: Nó de Origem

en: Out of Memory for cacheLinePool
pt: Sem Memória para cacheLinePool

en: Output
pt: Saída

en: Output file
pt: Arquivo de saída

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Output function
pt: Função de saída

en: Output pane
pt: Painel de saída

en: Outstanding acks
pt: Confirmações pendentes

en: Outstanding for
pt: Pendentes para

en: Outstanding time
pt: Tempo de pendência

en: Overwrite file?
pt: Sobrescrever arquivo?

en: Owner
pt: Dono

en: PG bin path
pt: Caminho do binário do PG

en: PG help path
pt: caminho da ajuda do PG

en: PLAIN options
pt: Opções de PLAIN

en: Package
pt: Pacote

en: Package Variables
pt: Variáveis do Pacote

en: Packages
pt: Pacotes

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Passed by Value?
pt: Passado por Valor?

en: Passed by value
pt: Passado por valor

en: Password
pt: Senha

en: Password (again)
pt: Senha (novamente)

en: Password successfully changed!
pt: Senha alterada com sucesso!

en: Passwords do not match!
pt: Senha não confere!

en: Paste
pt: Colar

en: Paste Data
pt: Colar Dados

en: Paste data from the clipboard.
pt: Colar dados da área de transferência.

en: Paste selected text from clipboard
pt: Colar texto selecionado da área de transferência

en: Path
pt: Caminho

en: Paths
pt: Caminhos

en: Paused at line %d
pt: Pausa na linha %d

en: Please choose user language:
pt: Por favor escolha linguagem do usuário:

en: Please enter function definition.
pt: Por favor digite definição da função.

en: Please enter function source code.
pt: Por favor digite código fonte da função.

en: Please enter password for user %s
    on server %s
pt: Por favor digite senha para usuário %s
    no servidor %s

en: Please enter password for user %s
    on server %s (%s)
pt: Por favor digite senha para usuário %s
    no servidor %s (%s)

en: Please provide dbname in connect info.
pt: Por favor especifique o nome do banco de dados na informação sobre a conexão.

en: Please provide host in connect info.
pt: Por favor especifique máquina na informação sobre a conexão.

en: Please provide user in connect info.
pt: Por favor especifique usuário na informação sobre a conexão.

en: Please select a cluster name.
pt: Por favor selecione o nome do agrupamento.

en: Please select a database.
pt: Por favor selecione um banco de dados.

en: Please select a datatype.
pt: Por favor selecione um tipo de dado.

en: Please select at an event.
pt: Por favor selecione em um evento.

en: Please select base datatype.
pt: Por favor selecione tipo de dado base.

en: Please select index.
pt: Por favor selecione índice.

en: Please select language.
pt: Por favor selecione linguagem.

en: Please select left or right datatype.
pt: Por favor selecione tipo de dados à esquerda ou à direita.

en: Please select node to move this replication set to.
pt: Selecione o nó para mover este conjunto de replicação.

en: Please select origin node of replication events.
pt: Por favor selecione o nó origem dos eventos de replicação.

en: Please select provider node for replication events.
pt: Por favor selecione o nó fornecedor dos eventos de replicação.

en: Please select provider node.
pt: Por favor selecione o nó fornecedor.

en: Please select replication set to merged to.
pt: Por favor selecione o conjunto de replicação para o qual se quer mesclar.

en: Please select return type.
pt: Por favor selecione o tipo de retorno.

en: Please select sequence to replicate.
pt: Por favor selecione a sequência a ser replicada.

en: Please select state datatype.
pt: Por favor selecione o tipo de dados do estado.

en: Please select table to replicate.
pt: Por favor selecione a tabela a ser replicada.

en: Please select target datatype.
pt: Por favor selecione o tipo de dados alvo.

en: Please select target object.
pt: Por favor selecione o objeto alvo.

en: Please select target schema.
pt: Por favor selecione o esquema alvo.

en: Please select target type.
pt: Por favor selecione o tipo alvo.

en: Please specify FK index name.
pt: Por favor especifique o nome do índice FK

en: Please specify a procedure.
pt: Por favor especifique um procedimento.

en: Please specify address.
pt: Por favor especifique o endereço.

en: Please specify at least one action.
pt: Por favor especifique ao menos uma ação.

en: Please specify at least one label.
pt: Por favor especifique ao menos um rótulo.

en: Please specify at least two members.
pt: Por favor especifique ao menos dois membros.

en: Please specify code to execute.
pt: Por favor especifique o código a ser executado.

en: Please specify columns.
pt: Por favor especifique as colunas.

en: Please specify condition.
pt: Por favor especifique a conodição.

en: Please specify conversion function.
pt: Por favor especifique a função de conversão.

en: Please specify description.
pt: Por favor especifique a descrição.

en: Please specify input conversion function.
pt: Por favor especifique a função de conversão.

en: Please specify internal storage length.
pt: Por favor especifique o tamanho do armazenamento interno.

en: Please specify language handler.
pt: Por favor especifique o manipulador de linguagem.

en: Please specify local node ID.
pt: Por favor especifique o ID do nó local.

en: Please specify local node name.
pt: Por favor especifique o nome do nó local.

en: Please specify location.
pt: Por favor especifique o caminho.

en: Please specify name.
pt: Por favor especifique o nome.

en: Please specify object library.
pt: Por favor especifique a biblioteca objeto.

en: Please specify output conversion function.
pt: Por favor especifique a função de conversão de saída.

en: Please specify package body.
pt: Por favor especifique o corpo do pacote.

en: Please specify package header.
pt: Por favor especifique o cabeçalho do pacote.

en: Please specify port.
pt: Por favor especifique a porta.

en: Please specify source datatype.
pt: Por favor especifique o tipo de dados fonte.

en: Please specify source encoding.
pt: Por favor especifique a codificação fonte.

en: Please specify start date.
pt: Por favor especifique a data inicial.

en: Please specify state function.
pt: Por favo especifique a função de estado.

en: Please specify target encoding.
pt: Por favor especifique a codificação alvo.

en: Please specify trigger function.
pt: Por favor especifique a função de gatilho.

en: Please specify user name
pt: Especifique o nome de usuário

en: Please specify valid length.
pt: Por favor especifique um tamanho válido.

en: Please specify valid numeric precision (0..
pt: Por favor especifique uma precisão numérica válida (0..

en: Port
pt: Porta

en: Position
pt: Posição

en: PostgreSQL Description
pt: Descrição do PostgreSQL

en: PostgreSQL Scheduling Agent -
pt: Agente de Agendamento do PostgreSQL -

en: PostgreSQL Version
pt: Versão do PostgreSQL

en: Postmaster - set on server start
pt: Postmaster - definido ao iniciar o servidor

en: Precision
pt: Precisão

en: Preferences
pt: Preferências

en: Primary Key
pt: Chave Primária

en: Primary key
pt: Chave primária

en: Primary key?
pt: Chave primária?

en: Primary?
pt: Primária?

en: Private
pt: Privado

en: Privileges
pt: Privilégios

en: Privileges for %s
pt: Privilégios para %s

en: Privileges for %s %s
pt: Privilégios para %s %s

en: Problem with resource
pt: Problema com recurso

en: Problem with resource %s: Notebook not found.
    Prepare to crash!
pt: problemas com o recurso %s: Notebook não foi encontrado.
    Prepare-se para falha!

en: Procedure
pt: Procedimento

en: Procedure
pt: Procedimento

en: Procedures
pt: Procedimentos

en: Process returned exit code %d.
pt: Processo retornou código de saída %d.

en: Process the XML data using the specified stylesheet
pt: Processar os dados XML usando a folha de estilos especificada

en: Properties
pt: Propriedades

en: Property
pt: Propriedade

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Provider ID
pt: ID do Fornecedor

en: Provider Name
pt: Nome do Fornecedor

en: Public
pt: Público

en: Public Synonyms
pt: Sinônimos Públicos

en: Public synonym
pt: Sinônimo público

en: Public synonyms
pt: Sinônimos públicos

en: Published
pt: Publicado

en: Query
pt: Consulta

en: Query &builder
pt: &Construtor de Consulta

en: Query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
pt: Arquivos de consulta (*.sql)|*.sql|Todos os arquivos (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
pt: Arquivos de consulta (*.sql)|*.sql|UTF-8 arquivos de consulta (*.usql)|*.usql|Todos os arquivos (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.usql)|*.usql|All files (*.*)|*.*
pt: Arquivos de consulta (*.sql)|*.sql|arquivos de consulta UTF-8 (*.usql)|*.usql|All files (*.*)|*.*

en: Query inserted one row with OID %d.
pt: Consulta inseriu um registro com OID %d.

en: Query inserted one rows with OID %d.
pt: Consulta inseriu um registro com OID %d.

en: Query is running.
pt: Consulta está executando.

en: Query result with %d rows discarded.
pt: Resultado da consulta com %d registros descartados.

en: Query result with %d rows will be returned.
pt: Consulta resultou com %d registros que serão retornados.

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: Query returned successfully with no result in %s ms.
pt: Consulta executada com sucesso sem resultados em %s ms.

en: Query returned successfully: %d rows affected, %s ms execution time.
pt: Consulta executada com sucesso: %d registros afetados, com tempo de execução de %s ms.

en: Query returned successfully: one row with OID %d inserted, %s ms execution time.
pt: Consulta executada com sucesso: um registro com OID %d  inserido, com tempo de execução de %s ms.

en: Query start
pt: Consulta iniciada

en: Query took a long time to complete
pt: Consulta demorou muito tempo para completar

en: Query tool
pt: Ferramenta de consulta

en: Quick report
pt: Relatório de erro

en: Quit this program.
pt: Fechar este programa.

en: REINDEX options
pt: Opções do REINDEX

en: Re&fresh	F5
pt: Atualizar	F5

en: Re&load module
pt: Recarregar módulo

en: Reached end of the document
pt: Fim do documento alcançado

en: Reached the end of the document
pt: Fim do documento alcançado

en: Read and write Unicode UTF-8 files
pt: Ler e escrever arquivos em UTF-8

en: Ready.
pt: Pronto.

en: Receive function
pt: Função receptora

en: Receiver
pt: Receptor

en: Receiver ID
pt: ID do Receptor

en: Receiver Name
pt: Nome do Receptor

en: Redo
pt: Refazer

en: Redo last action
pt: Refazer última ação

en: Referenced
pt: Referenciado

en: Referenced by
pt: Referenciado por

en: References
pt: Referências

en: Referencing
pt: Referenciando

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Refresh rate (seconds)
pt: Taxa de atualização (segundos)

en: Refresh rate:
pt: Taxa de atualização:

en: Refresh the selected object.
pt: Atualizar o objeto selecionado.

en: Refresh to count rows
pt: Atualize para contar registros

en: Refresh.
pt: Atualizar.

en: Refreshing %s
pt: Atualizando %s

en: Refreshing %s...
pt: Atualizando %s...

en: Refreshing data, please wait.
pt: Atualizando dados, por favor espere.

en: Refreshing.
pt: Atualizando.

en: Regular expressions
pt: Expressões regulares

en: Relation
pt: Relação

en: Reload
pt: Recarregar

en: Reload Server to apply configuration changes.
pt: Recarregar Servidor para aplicar as alterações.

en: Reload current page.
pt: Recarregar página atual.

en: Reload library module which implements this function.
pt: Recarregar módulo da biblioteca que implementa esta função.

en: Reload server
pt: Recarregar servidor

en: Reload server configuration
pt: Recarregar configuração do servidor

en: Remove
pt: Remover

en: Remove column?
pt: Remover coluna?

en: Remove constraint?
pt: Remover restrição?

en: Remove table?
pt: Remover tabela?

en: Rename
pt: Renomear

en: Rename favourite
pt: Renomear favorito

en: Rename favourites folder
pt: Renomear pasta de favoritos

en: Repeat backup?
pt: Repetir cópia de segurança?

en: Repeat restore?
pt: Repetir restauração?

en: Replace &All
pt: Substituir Todos

en: Replace all
pt: Substituir todos

en: Replace current query?
pt: Substituir consulta atual?

en: Replace text
pt: Substituir texto

en: Replace with:
pt: Substituir por:

en: Replicated
pt: Replicado

en: Replication
pt: Replicação

en: Replication Sets
pt: Conjuntos de Replicação

en: Report Notes
pt: Notas do Relatório

en: Report Title
pt: Título do Relatório

en: Report generated by
pt: Relatório feito por

en: Reschedule the job to run now.
pt: Agendar novamente o trabalho para ser executado agora.

en: Reset guru hints
pt: Reiniciar as dicas do guru

en: Restart Node
pt: Reiniciar Nó

en: Restart node
pt: Reiniciar nó

en: Restart node "%s"?
pt: Reiniciar nó "%s"?

en: Restart node.
pt: Reiniciar nó.

en: Restore
pt: Restauração

en: Restore %s %s
pt: Restaurar %s %s

en: Restore env?
pt: Restaurar ambiente?

en: Restore environment?
pt: Restaurar ambiente?

en: Restore the default view.
pt: Restaurar a visualização padrão.

en: Restores a backup from a local file
pt: Restaurar uma cópia de segurança a partir de um arquivo local

en: Restoring previous environment
pt: Restaurando ambiente anterior

en: Restrict function
pt: Função de restrição

en: Restriction
pt: Restrição

en: Restriction not valid.
pt: Restrição não é válida.

en: Result
pt: Resultado

en: Result type
pt: Tipo do resultado

en: Results
pt: Resultados

en: Retrieving %s details
pt: Recuperando detalhes de %s

en: Retrieving data: %d rows.
pt: Recuperando dados: %d registros.

en: Retrieving server properties
pt: Recuperando propriedades do servidor

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: Return type
pt: Tipo de retorno

en: Returning connection to database %s
pt: Retornando conexão ao banco de dados %s

en: Returns a set?
pt: Retorna um conjunto?

en: Returns set
pt: Retorna conjunto

en: Right Sort operator
pt: Operador de ordenação à direita

en: Right Table Columns
pt: Colunas da Tabela à Direita

en: Right sort op
pt: Op de ordenação à direita

en: Right type
pt: Tipo à Direita

en: Role Privileges
pt: Privilégios da Role

en: Role membership
pt: Membros da role

en: Role name
pt: Nome da role

en: Rollback
pt: Cancelar

en: Rollback transaction?
pt: Cancelar transação?

en: Rotate
pt: Rotacionar

en: Row
pt: Registro

en: Row separator
pt: Separador de registros

en: Rows (counted)
pt: Registros (contados)

en: Rows (estimated)
pt: Registros (estimados)

en: Rule
pt: Regra

en: Rules
pt: Regras

en: Run
pt: Executar

en: Run a quick report...
pt: Executar um relatório rápido...

en: Running
pt: Executando

en: Running PID
pt: Executando PID

en: Running VACUUM recommended
pt: É recomendado a execução do VACUUM

en: Running at
pt: Executando em

en: Running?
pt: Executando?

en: S&cratch pad
pt: Área de rabiscos

en: S&cratch pad	Ctrl-Alt-S
pt: Área de rabiscos	Ctrl-Alt-S

en: SELECT script
pt: script SELECT

en: SIGHUP - reloaded on SIGHUP signal
pt: SIGHUP - reiniciado ao receber o sinal SIGHUP

en: SQL Help
pt: Ajuda SQL

en: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
pt: Scripts SQL (*.sql)|*.sql|Todos os arquivos (*.*)|*.*

en: SQL help site
pt: site de ajuda SQL

en: SQL pane
pt: Painel SQL

en: SQL query
pt: Consulta SQL

en: SSL Mode
pt: Modo SSL

en: SSL encrypted
pt: Criptografado por SSL

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Salvar

en: Save &as...
pt: Salvar como...

en: Save configuration file as
pt: Salvar arquivo de configuração como

en: Save current file
pt: Salvar arquivo atual

en: Save file
pt: Salvar arquivo

en: Save file under new name
pt: Salvar arquivo com um novo nome

en: Save history
pt: Salvar histórico

en: Save history of executed commands.
pt: Salvar histórico de comandos executados.

en: Save macro
pt: Salvar macro

en: Save query file as
pt: Salvar arquivo de consulta como

en: Save the SQL definition of the selected object.
pt: Salvar a definição SQL do objeto selecionado.

en: Saved the changed row.
pt: Registro alterado foi salvo.

en: Saving passwords
pt: Salvando senhas

en: Schedule
pt: Agendamento

en: Schedules
pt: Agendamentos

en: Schema
pt: Esquema

en: Schemas
pt: Esquemas

en: Scratch pad
pt: Painel de rabiscos

en: Search backwards through the text
pt: Procurar para trás no texto

en: Search forwards through the text
pt: Procurar para frente no texto

en: Security
pt: Segurança

en: Select &All
pt: Selecionar Tudo

en: Select Slony-I cluster.
pt: Selecione o agrupamento do Slony-I.

en: Select a column to add to the sort list.
pt: Selecionar uma coluna para adicionar a lista de ordenação.

en: Select backup filename
pt: Selecionar nome do arquivo de cópia de segurança

en: Select database with Slony-I cluster installed.
pt: Selecione o banco de dados que contém o agrupamento do Slony-I instalado.

en: Select directory with EnterpriseDB utilities
pt: Selecione o diretório com os utilitários do EnterpriseDB

en: Select directory with PostgreSQL utilities
pt: Selecione o diretório com os utilitários do PostgreSQL

en: Select directory with Slony-I creation scripts
pt: Selecione o diretório com os scripts de criação do Slony-I

en: Select export filename
pt: Selecionar nome do arquivo de exportação

en: Select log file
pt: Selecione arquivo de log

en: Select output file
pt: Selecione arquivo de saída

en: Select output filename
pt: Selecione nome do arquivo de saída

en: Select server with Slony-I cluster installed.
pt: Selecione servidor com agrupamento do Slony-I instalado.

en: Select stylesheet filename
pt: Selecione nome do arquivo de folha de estilos

en: Select the file to write the report to.
pt: Selecione o arquivo para escrever o relatório.

en: Select the level of detail to record in the logfile.
pt: Selecione o nível de detalhes a serem gravados no arquivo de log.

en: Select the stylesheet to use.
pt: Selecione a folha de estilos a ser utilizada.

en: Selected Columns
pt: Colunas Selecionadas

en: Selected cluster doesn't contain newer software.
pt: Agrupamento selecionado não contém novo software.

en: Selection
pt: Seleção

en: Send Function
pt: Função de Envio

en: Send function
pt: Função de envio

en: September
pt: Setembro

en: Sequence
pt: Sequência

en: Sequences
pt: Sequências

en: Sequential Scans
pt: Buscas Sequenciais

en: Sequential Tuples Read
pt: Tuplas Sequenciais Lidas

en: Server
pt: Servidor

en: Server Configuration
pt: Configuração do Servidor

en: Server ID
pt: ID do Servidor

en: Server Status -
pt: Status do Servidor -

en: Server configuration
pt: Configuração do servidor

en: Server denies access
pt: Servidor negou o acesso

en: Server instrumentation not installed
pt: Instrumentação do servidor não está instalada

en: Server name
pt: Nome do servidor

en: Server not listening
pt: Servidor não está escutando

en: Server settings
pt: Configurações do servidor

en: Servers
pt: Servidores

en: Servers (%d)
pt: Servidores (%d)

en: Service
pt: Serviço

en: Service start problem
pt: Problema ao iniciar serviço

en: Set
pt: Definir

en: Set a breakpoint on the selected object
pt: Definir um ponto de parada (breakpoint) no objeto selecionado

en: Set by session parameters
pt: Definir pelos parâmetros de sessão

en: Set by test
pt: Definir pelo teste

en: Set by unprivileged command
pt: Definir pelo comando sem privilégios

en: Set in client parameters
pt: Definir nos parâmetros do cliente

en: Set in configuration file
pt: Definir no arquivo de configuração

en: Set in database variables
pt: Definir nas variáveis do banco de dados

en: Set in user variables
pt: Definir nas variáveis do usuário

en: Set interactively
pt: Definir interativamente

en: Set on command line
pt: Definir na linha de comando

en: Set the function/procedure parameter values.
pt: Define os valores dos parâmetros da função/procedimento.

en: Set to merge
pt: Conjunto para mesclagem

en: Set via environment variable
pt: Definir através de variável de ambiente

en: Setting name
pt: Nome da definição

en: Show NULL values as <NULL>?
pt: Mostrar valores NULL como <NULL>?

en: Show System Objects in the treeview?
pt: Exibir Objetos do Sistema na árvore?

en: Show a tip of the day.
pt: Exibir a dica do dia.

en: Show about dialog.
pt: Sobre esta aplicação.

en: Show object properties on double click in treeview?
pt: Exibir propriedades do objeto após clique duplo na árvore?

en: Show options dialog.
pt: Exibir diálogo de opções.

en: Show or hide system objects.
pt: Exibir ou esconder objetos do sistema.

en: Show or hide the SQL pane.
pt: Exibir ou esconder o painel SQL.

en: Show or hide the database selection bar.
pt: Exibir ou esconder a barra de seleção do banco de dados.

en: Show or hide the object browser.
pt: Exibir ou esconder o navegador de objetos.

en: Show or hide the output pane.
pt: Exibir ou esconder o painel de saída.

en: Show or hide the row limit options bar.
pt: Exibir ou esconder a barra de opções de limite de registros.

en: Show or hide the scratch pad.
pt: Exibir ou esconder o painel de rabiscos.

en: Show or hide the stack pane.
pt: Exibir ou esconder o painel da pilha.

en: Show or hide the tool bar.
pt: Exibir ou esconder a barra de ferramentas.

en: Show system objects
pt: Exibir objetos do sistema

en: Signature arguments
pt: Argumentos de assinatura

en: Single object
pt: Objeto Unitário

en: Size
pt: Tamanho

en: Sleeping...
pt: Dormindo...

en: Slon process running on node; stop it before upgrading.
pt: Processo Slon executando no nó; pare-o antes de atualizar.

en: Slony help path
pt: Caminho de ajuda do Slony-I

en: Slony-I Cluster
pt: Agrupamento do Slony-I

en: Slony-I cluster
pt: Agrupamento do Slony-I

en: Slony-I clusters
pt: Agrupamentos do Slony-I

en: Slony-I creation scripts not available; only joining possible.
pt: Scripts de criação do Slony-I não estão disponíveis; só é possível junção.

en: Slony-I path
pt: Caminho do Slony-I

en: Sort Operator
pt: Operador de Ordenação

en: Sort operator
pt: Operador de ordenação

en: Sort order
pt: Ordem de ordenação

en: Sort/filter options.
pt: Opções de ordenação/filtragem.

en: Source
pt: Fonte

en: Source encoding
pt: Codificação da fonte

en: Source type
pt: Tipo de origem

en: Stack
pt: Pilha

en: Stack pane
pt: Painel da pilha

en: Start
pt: Início

en: Start PostgreSQL Service
pt: Iniciar Serviço do PostgreSQL

en: Start Query Tool with scripted query.
pt: Iniciar ferramenta de consulta com um script.

en: Start Query tool with CREATE script.
pt: Iniciar ferramenta de consulta com um script CREATE.

en: Start Service
pt: Iniciar Serviço

en: Start date
pt: Data inicial

en: Start query tool with CREATE script.
pt: Iniciar ferramenta de consulta com script CREATE.

en: Start query tool with INSERT script.
pt: Iniciar ferramenta de consulta com script INSERT.

en: Start query tool with SELECT script.
pt: Iniciar ferramenta de consulta com script SELECT.

en: Start query tool with UPDATE script.
pt: Iniciar ferramenta de consulta com script UPDATE.

en: Start service
pt: Iniciar Serviço

en: Start the query builder.
pt: Iniciar o construtor de consultas.

en: Start time
pt: Tempo inicial

en: Starting Service
pt: Iniciando Serviço

en: Starting job: %s
pt: Iniciando trabalho: %s

en: Starting service
pt: Iniciando serviço

en: State function
pt: Função de estado

en: State type
pt: Tipo de estado

en: Statistic
pt: Estatística

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Step
pt: Passo

en: Steps
pt: Passos

en: Stop PostgreSQL Service
pt: Parar Serviço do PostgreSQL

en: Stop Service
pt: Parar Serviço

en: Stop debugging
pt: Parar depuração

en: Stop debugging	F8
pt: Parar depuração	F8

en: Stop service
pt: Parar serviço

en: Stopped
pt: Parado

en: Stopping service
pt: Parando serviço

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Store password
pt: Armazenar senha

en: Store password?
pt: Armazenar senha?

en: Strict
pt: Estrito

en: Strict?
pt: Estrito?

en: Strings
pt: Cadeias de caracteres

en: Stylesheet
pt: Folha de estilo

en: Subscription
pt: Inscrição

en: Subscriptions
pt: Inscrições

en: Succeed
pt: Sucedido

en: Successful
pt: Com sucesso

en: Sunday
pt: Domingo

en: Superuser
pt: Superusuário

en: Superuser (can create users)
pt: Superusuário (pode criar usuários)

en: Superuser?
pt: Superusuário?

en: Supports hash
pt: Suporta hash

en: Supports hash?
pt: Suporta hash?

en: Supports merge
pt: Suporta mesclagem

en: Supports merge?
pt: Suporta mesclagem?

en: Suset - may be overridden by superuser
pt: Suset - pode ser definido pelo superusuário

en: Synonym
pt: Sinônimo

en: Syntax Validation
pt: Validação de Sintaxe

en: System aggregate?
pt: Agregação do sistema?

en: System cast?
pt: Conversão do sistema?

en: System column?
pt: Coluna do sistema?

en: System conversion?
pt: Conversão do sistema?

en: System database?
pt: Banco de dados do sistema?

en: System domain?
pt: Domínio do sistema?

en: System foreign key?
pt: Chave estrangeira do sistema?

en: System function?
pt: Função do sistema?

en: System index?
pt: Índice do sistema?

en: System language?
pt: Linguagem do sistema?

en: System objects will not be removed from the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
pt: Objetos do sistema não serão removidos da árvore de objetos até que uma atualização seja feita.
    Fechar todas as conexões agora?

en: System objects will not show in the the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
pt: Objetos do sistema não serão mostrados ná árvore de objetos até que uma atualização seja feita.
    Fechar todas as conexões agora?

en: System operator class?
pt: Classe de operadores do sistema?

en: System operator family?
pt: Família de operadores do sistema?

en: System operator?
pt: Operador do sistema?

en: System package?
pt: Pacote do sistema?

en: System rule?
pt: Regra do sistema?

en: System schema?
pt: Esquema do sistema?

en: System schemas
pt: Esquemas do sistema

en: System sequence?
pt: Sequência do sistema?

en: System synonym?
pt: Sinônimo do sistema?

en: System table?
pt: Tabela do sistema?

en: System trigger?
pt: Gatilho do sistema?

en: System type?
pt: Tipo do sistema?

en: System view?
pt: Visão do sistema?

en: TX start
pt: TX iniciada

en: Table
pt: Tabela

en: Table Size
pt: Tamanho da Tabela

en: Tables
pt: Tabelas

en: Tables/Views
pt: Tabelas/Visões

en: Tablespace Size
pt: Tamanho da Tablespace

en: Target Node
pt: Nó Alvo

en: Target encoding
pt: Codificação alvo

en: Target object
pt: Objeto alvo

en: Target of merge
pt: Alvo da mesclagem

en: Target schema
pt: Esquema alvo

en: Target type
pt: Tipo alvo

en: Template
pt: Modelo

en: Terminate
pt: Finalizar

en: Terminate process
pt: Finalizar processo

en: Terminate process?
pt: Finalizar processo?

en: The ANY pseudo-datatype cannot be used in multi parameter aggregates.
pt: O pseudo-tipo ANY não pode ser utilizado em agregações de múltiplos parâmetros.

en: The EnterpriseDB bin path specified is not valid or does not contain an EnterpriseDB pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
pt: O caminho do EnterpriseDB especificado não é válido ou não contém o executável pg_dump do EnterpriseDB.
    
    Por favor selecione outro diretório ou deixe o caminho em branco.

en: The PostgreSQL bin path specified is not valid or does not contain a PostgreSQL pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
pt: O caminho do PostgreSQL especificado não é válido ou não contém o executável pg_dump do PostgreSQL.
    
    Por favor selecione outro diretório ou deixe o caminho em branco.

en: The PostgreSQL server engine is currently configured to listen for local connections only.
    You might want to check "listen_addresses" to enable accessing the server over the network too.
pt: O servidor PostgreSQL está atualmente configurado para aceitar somente conexões locais.
    Você pode querer marcar a opção "listen_addresses" para habilitar o acesso ao servidor através da rede também.

en: The PostgreSQL server must be at least version %2.1f!
pt: O servidor PostgreSQL deve ser no mínimo a versão  %2.1f!

en: The PostgreSQL server's version string.
pt: Versão do servidor PostgreSQL.

en: The PostgreSQL version number.
pt: Número da versão do PostgreSQL.

en: The autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.
pt: O processo servidor de limpeza automática não está executando.
    É recomendado habilitá-lo definindo 'stats_start_collector', 'stats_row_level' e 'autovacuum' para 'on'.

en: The configuration is modified.
    Do you want to save changes?
pt: A configuração foi modificada.
    Você deseja salvar as alterações?

en: The file: 
    
    %s
    
    already exists. Do you want to overwrite it?
pt: O arquivo: 
    
    %s
    
    já existe. Você quer sobrescrevê-lo?

en: The help source (%s) could not be opened. Please check the help configuration options.
pt: A ajuda (%s) não pode ser aberta. Por favor verifique as opções de configuração da ajuda.

en: The hostname or TCP/IP address of the server.
pt: O nome da máquina ou endereço TCP/IP do servidor.

en: The initial database used when connecting to the server.
pt: O banco de dados inicial utilizado ao conectar ao servidor.

en: The last OID used by the server.
pt: O último OID utilizado pelo servidor.

en: The maximum of %ld rows is exceeded (total %ld).
pt: O máximo de %ld registros foi excedido (total %ld).

en: The mythical 13th month!
pt: O místico 13º mês!

en: The mythical 8th day!
pt: O místico 8º dia!

en: The newly created cluster version (%s)
     doesn't match the existing cluster's version (%s)
pt: A versão do agrupamento criado recentemente (%s)
     não corresponde com a versão existente do agrupamento (%s)

en: The password could not be changed!
pt: A senha não pode ser alterada!

en: The passwords entered do not match!
pt: Senhas digitadas não correspondem!

en: The pg_autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.
pt: O processo servidor pg_autovacuum não está executando.
    É recomentado habilitá-lo atribuindo 'stats_start_collector', stats_row_level' e 'autovacuum' para 'on'.

en: The port number the server is listening on.
pt: O número da porta que o servidor está escutando.

en: The row limit must be an integer number or 'No limit'
pt: O limite de registros deve ser um número inteiro ou 'Sem limite'

en: The schema oid can't be located, please refresh all schemas!
pt: O oid do esquema não pode ser localizado, por favor atualize todos os esquemas!

en: The specified exception already exists!
pt: A exceção especificada já existe!

en: The text %s has changed.
pt: O texto %s foi alterado.

en: The text %s has changed.
    Do you want to save changes?
pt: O texto %s foi alterado.
    Você deseja salvar as alterações?

en: The username used when connecting to the server.
pt: O nome de usuário utilizado ao conectar ao servidor.

en: There are %ld event acknowledgements outstanding.
    Continue anyway?
pt: Há %ld confirmações de evento pendentes.
     Continua mesmo assim?

en: There are dependent services configured:
pt: Há serviços dependentes configurados:

en: There are dependent services running:
pt: Há serviços dependentes executando:

en: There is nothing in the SQL pane to save!
pt: Não há nada no painel SQL a ser salvo!

en: There is unsaved data in a row.
    Do you want to store to the database?
pt: Existem dados não salvos em um registro.
    Você quer salvá-los no banco de dados?

en: This file contain mixed line endings. They will be converted to the current setting.
pt: Este arquivo contém fins de linha diversos. Eles serão convertidos para a definição atual.

en: This macro includes a text substitution. Please select some text in the SQL pane and re-run the macro.
pt: Esta macro inclue uma substituição de texto. Por favor selecione algum texto no painel SQL e execute a macro novamente.

en: This option is present in the configuration file, but not known to the configuration tool.
pt: Esta opção está presente no arquivo de configuração, mas não é conhecida pela ferramenta de configuração.

en: This program is based on pgAdmin III
pt: Este programa é baseado no pgAdmin III

en: This query will return %d results.
    Load all results?
pt: Esta consulta irá retornar %d resultados.
    Carregar todos os resultados?

en: This software is released under the Artistic License.
pt: Este software é lançado sob a Licença Artística.

en: This table contains serial columns. Do you want to use the values in the clipboard for these columns?
pt: Esta tabela contem colunas do tipo serial. Você quer utilizar os valores da área de transferência nessas colunas?

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Time
pt: Tempo

en: Time offset
pt: Deslocamento de tempo

en: Times
pt: Tempos

en: Title
pt: Título

en: To
pt: Para

en: Toast Blocks Hit
pt: Blocos Toast Acessados

en: Toast Blocks Read
pt: Blocos Toast Lidos

en: Toast Index Blocks Read
pt: Blocos de Índice Toast Lidos

en: Toast Table Size
pt: Tamanho da Tabela Toast

en: Tool bar
pt: Barra de ferramentas

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Total %ld rows.
pt: Total de %ld registros.

en: Total query runtime:
pt: Tempo total de execução da consulta:

en: Transactions
pt: Transações

en: Translator attention: must match backend translation!Ident authentication failed
pt: Atenção tradutor: deve corresponder a tradução do servidor!Autenticação do tipo Ident falhou

en: Translator attention: must match backend translation!no pg_hba.conf entry for
pt: Atenção tradutor: deve corresponder a tradução do servidor!nenhuma entrada no pg_hba.conf para

en: Translator attention: must match libpq translation!Is the server running on host
pt: Atenção tradutor: deve corresponder a tradução do servidor!O servidor está executando na máquina

en: Tree Level
pt: Nível da Árvore

en: Trigger
pt: Gatilho

en: Trigger Function
pt: Função de Gatilho

en: Trigger Functions
pt: Funções de Gatilho

en: Trigger enabled?
pt: Gatilho habilitado?

en: Trigger function
pt: Função de gatilho

en: Trigger functions
pt: Funções de gatilho

en: Triggers
pt: Gatilhos

en: Trusted
pt: Confiável

en: Trusted?
pt: Confiável?

en: Try switching it to the lefthand side in one
    or more relationships.
pt: Tente mudar para o lado esquerdo em um
    ou mais relacionamentos.

en: Trying to drop system object
pt: Tentando remover objeto do sistema

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Tuple Count
pt: Tuplas Contadas

en: Tuple Length
pt: Tamanho da Tuplas

en: Tuple Percent
pt: Percentual de Tuplas

en: Tuples Deleted
pt: Tuplas Removidas

en: Tuples Inserted
pt: Tuplas Inseridas

en: Tuples Returned
pt: Tuplas Retornadas

en: Tuples Updated
pt: Tuplas Atualizadas

en: Tuples deleted
pt: Tuplas removidas

en: Tuples inserted
pt: Tuplas inseridas

en: Tuples updated
pt: Tuplas atualizadas

en: Type
pt: Tipo

en: Types
pt: Tipos

en: UPDATE script
pt: script UPDATE

en: Uncheck all
pt: Desmarcar todos

en: Undo
pt: Desfazer

en: Undo change of data.
pt: Desfazer alteração de dados.

en: Undo last action
pt: Desfazer última ação

en: Unexpected empty cache line: dataSet already closed.
pt: Linha de cache vazia não esperada: dataSet já foi fechado.

en: Unique
pt: Unicidade

en: Unique?
pt: Único?

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown SSL mode:
pt: Modo SSL desconhecido:

en: Unknown find dialog event!
pt: Evento do diálogo de busca é desconhecido!

en: Unknown option
pt: Opção desconhecida

en: Unknown token in connection string:
pt: Identificador desconhecido na cadeia de caracteres da conexão:

en: Unlock Set
pt: Destravar Conjunto

en: Unlock a replication set and re-allow updates.
pt: Destravar um conjunto de replicação e permite atualizações novamente.

en: Unlock set
pt: Destravar conjunto

en: Unsaved data
pt: Dados não salvos

en: Up since
pt: Executando desde

en: Update catalogs?
pt: Atualizar catálogos?

en: Upgrade Node
pt: Atualizar Nó

en: Upgrade cluster software
pt: Atualizar software de agrupamento

en: Upgrade node
pt: Atualizar nó

en: Upgrade node to newest replication software version.
pt: Atualizar nó para a versão mais nova do software de replicação.

en: Usage:
pt: Uso:

en: Use DOS style line endings
pt: Utilizar fim de linha no estilo DOS

en: Use Mac style line endings
pt: Utilizar fim de linha no estilo Mac

en: Use TAB character for autocompletion
pt: Utilizar o caractere TAB para autocompletação

en: Use Unix style line endings
pt: Utilizar fim de linha no estilo Unix

en: Use current text Explain result and display it graphically
pt: Utilizar o resultado do Explain atual e exibí-lo graficamente

en: Use regular expressions when searching
pt: Utilizar expressões regulares ao pesquisar

en: Use replication
pt: Utilizar replicação

en: Use spaces instead of tabs
pt: Utilizar espaços ao invés de tabs

en: User
pt: Usuário

en: User ID
pt: ID de usuário

en: User Privileges
pt: Privilégios do usuário

en: User can create databases
pt: Usuário pode criar bancos de dados

en: User can create users
pt: Usuário pode criar usuários

en: User language
pt: Linguagem do usuário

en: User/Group
pt: Usuário/Grupo

en: Userlimit - may be set by user
pt: Userlimit - pode ser definido pelo usuário

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Users
pt: Usuários

en: Users/login roles
pt: Usuários/roles de login

en: Userset - may be set by user
pt: Userset - pode ser definido pelo usuário

en: Using embedded XRC data.
pt: Utilizando dados XRC embutidos.

en: Using external XRC files.
pt: Utilizando arquivos XRC externos.

en: VACUUM base threshold
pt: limiar base do VACUUM

en: VACUUM cost delay
pt: atraso de custo do VACUUM

en: VACUUM cost limit
pt: limite de custo do VACUUM

en: VACUUM options
pt: opções do VACUUM

en: VACUUM scale factor
pt: fator de escala do VACUUM

en: Vacuum settings
pt: Configurações de limpeza

en: Validate
pt: Validar

en: Validate the syntax of the filter string.
pt: Validar a sintaxe da cadeia de caracteres do filtro.

en: Validating filter string
pt: Validando cadeia de caracteres do filtro

en: Validator
pt: Validador

en: Value
pt: Valor

en: Value changed
pt: Valor alterado

en: Variable
pt: Variável

en: Variable Name
pt: Nome da Variável

en: Variable Value
pt: Valor da Variável

en: Variable has still its initial default value
pt: Variável ainda tem seu valor padrão

en: Variables
pt: Variáveis

en: Verbose
pt: Detalhe

en: Verbose messages
pt: Mensagens detalhadas

en: Version
pt: Versão

en: Version number
pt: Número da versão

en: Version string
pt: Versão

en: View
pt: Visão

en: View &All Rows
pt: Ver Todos Registros

en: View &Data
pt: Visualizar &Dados

en: View All Rows
pt: Ver Todos Registros

en: View Data
pt: Visualizar Dados

en: View Data Options
pt: Visualizar Opções de Dados

en: View F&iltered Data
pt: Visualizar Dados F&iltrados

en: View F&iltered Rows...
pt: Visualizar Registros F&iltrados...

en: View Filtered Data
pt: Visualizar Dados Filtrados

en: View Filtered Rows
pt: Visualizar Registros Filtrados

en: View Top %i Rows
pt: Visualizar os %i Primeiros Registros

en: View a limited number of rows in the selected object.
pt: Visualizar um número limitado de registros no objeto selecionado.

en: View data.
pt: Visualizar dados.

en: View the data in the selected object.
pt: Visualizar os dados no objeto selecionado.

en: Views
pt: Visões

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visit
    download site
pt: Visite
    o site de download

en: Volatility
pt: Volatilidade

en: WARNING:
pt: AVISO:

en: WARNING: %s
pt: AVISO: %s

en: Waiting for a target
pt: Esperando pelo alvo

en: Waiting for another session to invoke %s
pt: Esperando que outra sessão invoque %s

en: Waiting for breakpoint in %s
pt: Esperando pelo ponto de parada (breakpoint) em %s

en: Waiting for target
pt: Esperando pelo alvo

en: Waiting for target (continue)...
pt: Esperando pelo alvo (continuar)...

en: Waiting for target (step into)...
pt: Esperando pelo alvo (step into)...

en: Waiting for target (step over)...
pt: Esperando pelo alvo (step over)...

en: Warning
pt: Aviso

en: Warning:
pt: Aviso:

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Week Days
pt: Dias da Semana

en: Weekdays
pt: Dias da semana

en: Whole word
pt: Palavra inteira

en: With OIDs
pt: Com OIDs

en: Writing configuration file to server
pt: Escrevendo arquivo de configuração no servidor

en: Writing data.
pt: Escrevendo dados.

en: XML Stylesheet files (*.xsl)|*.xsl|All files (*.*)|*.*
pt: Arquivos de estilo XML (*.xsl)|*.xsl|Todos os arquivos (*.*)|*.*

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
pt: Arquivos XML (*.xml)|*.xml|Todos os arquivos (*.*)|*.*

en: Xact Committed
pt: Xact Efetivada

en: Xact Rolled Back
pt: Xact Cancelada

en: Yes
pt: Sim

en: You cannot join on the asterisk.
pt: Você não pode fazer junção com asterisco.

en: You cannot leave both the column and expression blank.
    
    Click 'OK' to insert a default function into the expression.
pt: Você não pode deixar a coluna e a expressão em branco.
    
    Clique 'OK' para inserir uma função padrão na expressão.

en: You must add at least on column.
pt: Você deve adicionar pelo menos uma coluna.

en: You must enter a valid date and/or time!
pt: Você deve digitar uma data e/ou hora válida!

en: You must redraw your joins so that "%s"
    does not appear on the righthand side 
    more than once.
pt: Você deve reescrever suas junções para que "%s"
    não apareça no lado direito
    mais de uma vez.

en: You must select a server before changing your password!
pt: Você deve selecionar um servidor antes de alterar sua senha!

en: You must select one column from the left table and one column from the right table.
pt: Você deve selecionar uma coluna da tabela à esquerda e uma coluna da tabela à direita.

en: You must specify a query and a name for the macro
pt: Você deve especificar uma consulta e um nome para a macro

en: aborting.
pt: interrompendo.

en: administrative node
pt: nó administrativo

en: all columns
pt: todas as colunas

en: allow
pt: permite

en: auto-connect to specified server
pt: Conectar automaticamente ao servidor especificado.

en: can't flush file descriptor
pt: não pode escrever no descritor do arquivo

en: connect query tool to database
pt: conecta ferramenta de consuta ao banco de dados

en: daily
pt: diariamente

en: dialog translation test mode
pt: modo de teste de tradução de diálogos

en: disable
pt: desabilitar

en: edit HBA configuration file
pt: editar arquivo de configuração HBA

en: edit configuration files in cluster directory
pt: editar arquivos de configuração no diretório do agrupamento

en: edit main configuration file
pt: editar arquivo de configuração principal

en: edit pgpass configuration file
pt: editar arquivo de configuração pgpass

en: favourite
pt: favorito

en: file to load into the query tool in -q or -qc mode
pt: arquivo a ser carregado na ferramenta de consulta no modo -q ou -qc

en: folder
pt: pasta

en: listens
pt: escuta

en: local pipe
pt: pipe local

en: member
pt: membro

en: member in
pt: membro de

en: monthly
pt: mensalmente

en: need password
pt: senha requerida

en: no quoting
pt: sem aspas

en: none
pt: nenhum

en: not active
pt: inativo

en: not counted
pt: não contadas

en: not encrypted
pt: não criptografado

en: not member
pt: não é membro

en: not member in
pt: não é membro de

en: not running
pt: parado

en: only strings
pt: apenas cadeias de caracteres

en: open query tool
pt: abrir ferramenta de consulta

en: options:
pt: opções:

en: pgAdmin Guru Hint
pt: Dica do Guru do pgAdmin

en: pgAdmin III &FAQ
pt: &FAQ do pgAdmin III

en: pgAdmin III - Backend Configuration Hints
pt: pgAdmin III - Dicas de Configuração do Servidor

en: pgAdmin III Guru Hint
pt: Dica do Guru do pgAdmin III

en: pgAdmin III Guru Hints
pt: Dicas do Guru do pgAdmin III

en: pgAdmin III Query
pt: Consulta no pgAdmin III

en: pgAdmin III Server Status -
pt: Status do Servidor no pgAdmin III -

en: pgAgent Job
pt: Trabalho do pgAgent

en: pgAgent Service
pt: Serviço pgAgent

en: pgAgent jobs
pt: trabalhos do pgAgent

en: pgServer object didn't initialise because the user aborted.
pt: Objeto pgServer não inicializou porque o usuário interrompeu.

en: pgadmin:Logfile rotated.
pt: pgadmin:Arquivo de Log foi rotacionado.

en: prefer
pt: preferível

en: ready
pt: pronto

en: redirect_stderr not enabled or log_filename misconfigured
pt: redirect_stderr não está habilitado ou log_filename não foi configurado

en: repeat
pt: repetir

en: require
pt: requerido

en: running
pt: executando

en: show this help message
pt: mostrar esta mensagem de ajuda

en: single
pt: único

en: store password
pt: salvar senha

en: unknown
pt: desconhecido

en: unset
pt: indefinido

en: weekly
pt: semanalmente

en: yearly
pt: anualmente
