pgAdmin3 - en to sv translation catalogue (672 entries)

en: 
    Cancelled.
sv: 
    Avbrutet.

en: 
    Retrieve all rows anyway?
sv: 
    Hämta alla rader iallafall?

en:  Done.
sv:  Klar.

en: %.2f secs
sv: %.2f sekunder

en: %d rows retrieved.
sv: %d rader hämtade.

en: %d rows.
sv: %d rader.

en: %ld  rows not retrieved.
sv: %ld rader ej hämtade.

en: %ld of %ld rows
sv: %ld av %ld rader

en: %ld rows retrieved.
sv: %ld rader hämtade.

en: &About...
sv: &Om...

en: &Add
sv: Lägg till

en: &Add %s to query
sv: Lägg till %s till fråga

en: &Add Server...
sv: &Lägg till server...

en: &Add Table/View...
sv: Lägg till tabell/vy

en: &Bugreport
sv: &Bugrapport

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Cancel	Alt-Break
sv: &Avbryt	Alt-Break

en: &Close
sv: Stäng

en: &Close Table/View
sv: Stäng tabell/vy

en: &Connect...
sv: &Anslut...

en: &Copy	Ctrl-C
sv: K&opiera	Ctrl-C

en: &Create
sv: &Skapa

en: &Debug (not recommended for normal use)
sv: &Debug (rekommenderas ej för vanlig användning)

en: &Delete
sv: &Radera

en: &Delete/Drop
sv: &Radera

en: &Delete/Drop	Del
sv: &Radera	Del

en: &Deselect All
sv: Avmarkera alla

en: &Disconnect
sv: &Koppla från

en: &Display
sv: &Visa

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Errors only
sv: &Endast fel

en: &Execute
sv: &Kör

en: &Execute	F5
sv: &Kör	F5

en: &Export
sv: &Exportera

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Find	Ctrl-F
sv: &Sök	Ctrl-F

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Help...
sv: &Hjälp...

en: &Join To...
sv: &Joina med...

en: &Maintenance
sv: U&nderhåll

en: &No logging
sv: I&ngen loggning

en: &Open...
sv: &Öppna

en: &Open...	Ctrl-O
sv: &Öppna...	Ctrl-O

en: &Options...
sv: I&nställningar

en: &Paste	Ctrl-V
sv: K&listra in	Ctrl-V

en: &PostgreSQL Help
sv: &PostgreSQL hjälp

en: &Properties
sv: &Egenskaper

en: &Query
sv: &Fråga

en: &Query Analyzer
sv: Frågeanalysatorn

en: &Query Builder
sv: Frågebyggaren

en: &Query tool
sv: &Frågeverktyg

en: &Recent files
sv: Senas&t använda filer

en: &Redo	Ctrl-Y
sv: &Upprepa	Ctrl-Y

en: &SQL Help	F1
sv: &SQL-hjälp	F1

en: &Save
sv: &Spara

en: &Save	Ctrl-S
sv: &Spara	Ctrl-S

en: &Save definition...
sv: &Spara definition...

en: &Server Status
sv: &Serverstatus

en: &System objects
sv: &Systemobjekt

en: &Tip of the day...
sv: Dagens &tips...

en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: &Undo	Ctrl-Z
sv: &Ångra	Ctrl-Z

en: &View
sv: &Visa

en: '%s' is not a valid identifier. It must start with A-Z or a-z or _ and can contain A-Z and a-z and 0-9 and _.
sv: '%s' är inte en giltig identifierare. Den måste börja med A-Z eller a-z eller _ och kan innehålla A-Z and a-z and 0-9 and _.

en: (binary compatible)
sv: (binärkompatibel)

en: -- Executing query:
sv: -- Kör fråga:

en: -- definition incomplete
sv: -- definition ej komplett

en: -- nothing to change
sv: -- ingenting att ändra

en: 0 Secs
sv: 0 sekunder

en: <html><body>Loading %s</body></html>
sv: <html><body>Laddar %s</body></html>

en: <none>
sv: <ingen>

en: A fatal error has occured:
sv: Ett fatalt fel har inträffat:

en: Accept the current settings and close the dialogue.
sv: Acceptera de valda inställningarna och stäng fönstret.

en: Access method
sv: Åtkomstmetod

en: Account expires
sv: Giltigt till

en: Action
sv: Händelse

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Server
sv: Lägg till server

en: Add Tables/Views
sv: Lägg till tabeller/vyer

en: Add a connection to a server.
sv: Lägg till en anslutning till en server.

en: Add a new Check Constraint.
sv: Lägg till ny kontrollrestriktion.

en: Add a new Column.
sv: Lägg till ny kolumn.

en: Add a new Foreign Key.
sv: Lägg till ny främmande nyckel.

en: Add a new Index.
sv: Lägg till nytt index.

en: Add a new Trigger.
sv: Lägg till ny trigger.

en: Add a new Unique Constraint.
sv: Lägg till nytt unicitetsrestriktion.

en: Add a table or view to the datagram.
sv: Lägg till tabell eller vy till datagrammet.

en: Add/Change
sv: Lägg till/Ändra

en: Aggregate
sv: Aggregat

en: Aggregates
sv: Aggregat

en: Alignment
sv: Justering

en: Allow connections?
sv: Tillåt anslutningar?

en: An error has occured:
sv: Ett fel har uppstått:

en: Are you sure you wish to drop %s %s?
sv: Är du säker på att du vill radera %s %s?

en: Argument count
sv: Antal argument

en: Arguments
sv: Argument

en: Back
sv: Bakåt

en: Back to previous page.
sv: Bakåt till föregående sida.

en: Base type
sv: Bastyp

en: Browse for a logfile.
sv: Bläddra.

en: C&hange password...
sv: &Ändra lösenord...

en: C&lear window
sv: &Rensa fönstret

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Data files (*.dat)|*.dat|All files (*.*)|*.*
sv: CSV-filer (*.csv)|*.csv|Datafiler (*.dat)|*.dat|Alla filer (*.*)|*.*

en: Can't add another column to the query.
sv: Kan inte lägga till ytterliggare kolumner till frågan.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel any changes and close the dialogue.
sv: Ignorera ändringar och stäng fönstret.

en: Cancel query
sv: Avbryt fråga

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cancelling.
sv: Avbryter.

en: Cannot drop system %s %s.
sv: Kan inte radera systemobjekt %s %s.

en: Cannot initialise the networking subsystem!
sv: Kan inte initialisera nätverksundersystemet!

en: Cannot open the logfile!
sv: Kan ej öppna logfilen!

en: Cast
sv: Typkonvertering

en: Casts
sv: Typkonverteringar

en: Change
sv: Ändra

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Change your password.
sv: Ändra ditt lösenord.

en: Changing the 'Show System Objects' option will cause all connections to be closed, and the treeview to be rebuilt.
    
    Are you sure you wish to continue?
sv: Ändring av 'Visa systemobjekt' leder till att alla anslutningar stängs, och att trädvyn genereras på nytt.
    
    Är du säker på att du vill göra detta?

en: Check
sv: Villkor

en: Check for unbalanced single quote marks in the condition for row #%d.
sv: Kolla efter obalanserade enkla citationstecken i villkoret för rad #%d.

en: Child columns
sv: Kolumner

en: Choose the operator for comparison.
sv: Välj operator för jämförelse.

en: Clear edit window
sv: Rensa editeringsfönstret

en: Clear history
sv: Nollställ historik

en: Clear history window.
sv: Nollställ historikfönstret.

en: Clear window
sv: Rensa fönstret

en: Close
sv: Stäng

en: Close this Window.
sv: Stäng detta fönster.

en: Clustered?
sv: Klustrad?

en: Column
sv: Kolumn

en: Column name
sv: Kolumnnamn

en: Column names
sv: Kolumnnamn.

en: Column not found in pgSet:
sv: Kolumn ej funnen i pgSet:

en: Column separator
sv: Kolumnavskiljare

en: Columns
sv: Kolumner

en: Comment
sv: Kommentar

en: Commutator
sv: Kommutator

en: Composite
sv: Sammansatt

en: Condition
sv: Villkor

en: Confirm Password
sv: Bekräfta lösenord

en: Confirm object deletion?
sv: Bekräfta radering av objekt?

en: Connect to a Server
sv: Anslut till en server

en: Connect to the selected server.
sv: Anslut till den valda server.

en: Connected?
sv: Ansluten?

en: Constraint
sv: Restriktion

en: Constraint name
sv: Restriktionsnamn

en: Constraints
sv: Restriktioner

en: Continue?
sv: Fortsätt?

en: Conversion
sv: Konvertering

en: Conversions
sv: Konverteringar

en: Copied
sv: Kopierad

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy SQL from main form to SQL dialogue
sv: Kopiera SQL från huvudfönstret till SQL-fönster

en: Copy selected text to clipboard
sv: Kopiera

en: Could not resolve hostname %s
sv: Kunde inte hitta host %s

en: Couldn't create a connection dialogue!
sv: Kunde inte skapa anslutningsdialog!

en: Couldn't create a connection object!
sv: Kunde inte skapa anslutningobjekt!

en: Couldn't create a pgSet object!
sv: Kunde inte skapa pgSet objekt!

en: Couldn't create the main window!
sv: Kunde inte skapa huvudfönstret.

en: Couldn't create the splash screen!
sv: Kunde inte skapa välkomstfönstret.

en: Couldn't open a tips.txt file!
sv: Kunde inte öppna en tips.txt-fil!

en: Count rows if estimated less than
sv: Räkna rader då förmodat färre än

en: Create
sv: Skapa

en: Create a Primary Key.
sv: Skapa primärnyckel.

en: Create a new Aggregate.
sv: Skapa nytt aggregat.

en: Create a new Cast.
sv: Skapa ny typkonvertering.

en: Create a new Conversion.
sv: Skapa ny konvertering.

en: Create a new Database.
sv: Skapa ny databas.

en: Create a new Domain.
sv: Skapa ny domän.

en: Create a new Function.
sv: Skapa ny funktion.

en: Create a new Group.
sv: Skapa ny grupp.

en: Create a new Language.
sv: Skapa nytt språk.

en: Create a new Operator Class.
sv: Skapa ny operatorklass.

en: Create a new Operator.
sv: Skapa ny operator.

en: Create a new Rule.
sv: Skapa ny regel.

en: Create a new Schema.
sv: Skapa nytt schema.

en: Create a new Sequence.
sv: Skapa ny sekvens.

en: Create a new Server connection.
sv: Skapa ny serveranslutning.

en: Create a new Table.
sv: Skapa ny tabell.

en: Create a new Trigger Function.
sv: Skapa ny triggerfunktion.

en: Create a new Type.
sv: Skapa ny typ.

en: Create a new User.
sv: Skapa ny användare.

en: Create a new View.
sv: Skapa ny vy.

en: Create a new object of the same type as the selected object.
sv: Skapa nytt objekt av samma typ som det valda objektet.

en: Create a new object.
sv: Skapa nytt objekt.

en: Create databases?
sv: Skapa databaser?

en: Cu&t	Ctrl-X
sv: &Klipp ut	Ctrl-X

en: Current Password
sv: Aktuell lösenord

en: Current value
sv: Nuvarande värde

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut selected text to clipboard
sv: Klipp ut

en: Cycled
sv: Cyklisk

en: Data Output
sv: Data

en: Data retrieval runtime:
sv: Dataladdningstid:

en: Data type
sv: Datatyp

en: Database
sv: Databas

en: Database Status
sv: Databasstatus

en: Databases
sv: Databaser

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Deferrable
sv: Uppskjutbar

en: Deferrable?
sv: Uppskjutbar?

en: Deferred
sv: Uppskjuten

en: Delete
sv: Radera

en: Delete selected lines.
sv: Radera markerade rader.

en: Delete/Drop the selected object.
sv: Radera (Drop) det aktuella objektet.

en: Delimiter
sv: Avgränsare

en: Description
sv: Beskrivning

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Disconnec&t
sv: &Koppla från

en: Disconnect from the selected server.
sv: Koppla från den valda servern.

en: Display help on PostgreSQL database system.
sv: Visa hjälp om databassystemet PostgreSQL.

en: Display help on SQL commands.
sv: Visa hjälp för SQL-kommandon.

en: Display/edit the properties of the selected object.
sv: Visa/ändra egenskaper för det valda objektet.

en: Displays the current database status.
sv: Visar status för den aktuella databasen.

en: Do instead
sv: Ersätter

en: Do instead?
sv: Ersätter?

en: Do not prompt for unsaved files on exit
sv: Varna inte för osparade filer vid avslut

en: Do you want to save changes?
sv: Vill du spara ändringar?

en: Domain
sv: Domän

en: Domains
sv: Domäner

en: Done
sv: Klar

en: Double right-handed joins are not allowed.
sv: Dubbel högerjoin är inte tillåtet.

en: Drop
sv: Radera

en: Drop %s?
sv: Radera %s?

en: Drop the currently selected object.
sv: Radera det valda objektet.

en: E&xit
sv: &Avsluta

en: E&xit	Alt-F4
sv: &Avsluta	Alt-F4

en: E&xplain
sv: E&XPLAIN

en: E&xplain	F7
sv: E&XPLAIN	F7

en: Enabled?
sv: Aktiverad?

en: Encoding
sv: Teckenkodning

en: Encryption
sv: Kryptering

en: Enter a description of this database connection.
sv: Ange beskrivning för databasanslutningen.

en: Enter a filename to write application logs to.
sv: Ange filnamn för applikationsloggen.

en: Enter the hostname or IP address of the server to connect to.
sv: Ange hostnamn eller IP-adress för servern som ska anslutas till.

en: Enter the name of the database on the server to use to make the initial connection. Normally this will be template1.
sv: Ange vilken databas på servern som ska användas för att skapa den initiala anslutningen. Detta är normalt template1.

en: Enter the password to use when connecting to the server.
sv: Ange lösenord för anslutningen till servern.

en: Enter the path or URL to the PostgreSQL documentation
sv: Ange sökväg eller URL till dokumentationen för PostgreSQL

en: Enter the port number that the server is listening on.
sv: Ange vilken port servern lyssnar på.

en: Enter the username to use when connecting to the server.
sv: Ange användarnamn för anslutningen till servern.

en: Error connecting to the server: %s
sv: Fel vid anslutning till servern: %s

en: Error!
sv: Fel!

en: Error: No table or no column
sv: Fel: Ingen tabell eller ingen kolumn

en: Errors and N&otices
sv: Fel och n&otiser

en: Errors, Notices, &SQL
sv: Fel, notiser, &SQL

en: Event
sv: Händelse

en: Events
sv: Händelser

en: Execute
sv: Kör

en: Execute arbitrary SQL queries.
sv: Kör godtycklig SQL-fråga.

en: Execute query
sv: Kör fråga

en: Exit query window
sv: Avsluta frågeverktyget

en: Explain
sv: EXPLAIN

en: Explain &options
sv: EXPLAIN &parametrar

en: Explain analyse query
sv: Förklara hur frågan exekveras, med tidsanalys

en: Explain query
sv: Förklara hur frågan exekveras

en: Explain verbose query
sv: Förklara utförligt hur frågan exekveras

en: Export data to file
sv: Exportera data till fil

en: Expression
sv: Uttryck

en: Expression Error
sv: Fel i uttryck

en: External
sv: Extern

en: Failed to open file %s.
sv: Kunde inte öppna filen %s.

en: Failed to write to the output file: %s
sv: Kunde inte skriva till utfilen: %s

en: File cannot be opened with this format.
    Please chose another format.
sv: Filen kan inte öppnas i detta format.
    Ange ett annat format.

en: Filename
sv: Filnamn

en: Final function
sv: Slutfunktion

en: Final type
sv: Sluttyp

en: Find
sv: Sök

en: Find text
sv: Sök text

en: Fires
sv: Körs

en: For each
sv: För varje

en: For type
sv: För typ

en: Foreign Key
sv: Främmande nyckel

en: Foreign key?
sv: Främmande nyckel?

en: Forward
sv: Framåt

en: Forward to next page.
sv: Framåt till nästa sida.

en: Frequently asked questions about pgAdmin III.
sv: Ofta ställda frågor om pgAdmin III.

en: From
sv: Från

en: Function
sv: Funktion

en: Functions
sv: Funktioner

en: General
sv: Allmänt

en: Greater than operator
sv: Större-än operator

en: Group
sv: Grupp

en: Group ID
sv: Grupp-ID

en: Group/User
sv: Grupp/Användare

en: Groups
sv: Grupper

en: Handler
sv: Hanterare

en: Has OIDs
sv: Har OIDs

en: Has OIDs?
sv: Har OIDs?

en: Help
sv: Hjälp

en: History
sv: Historik

en: Hostname
sv: Hostnamn

en: Hostname/IP Address
sv: Hostnamn/IP-adress

en: How to send a bugreport to the pgAdmin Development Team.
sv: Hur man sänder en bugrapport till utvecklarna av pgAdmin.

en: Huh?
sv: Eh?

en: Incorrect password!
sv: Felaktigt lösenord!

en: Increment
sv: Ökningssteg

en: Indexes
sv: Index

en: Inherited
sv: Ärvd

en: Inherited from table %s
sv: Ärvd från tabell %s

en: Inherited tables
sv: Ärvda tabeller

en: Inherited tables count
sv: Antal ärvda tabeller

en: Inherits from tables
sv: Ärver från tabeller

en: Inherits tables
sv: Ärver tabeller

en: Initial Database
sv: Initial databas

en: Initial condition
sv: Initialt tillstånd

en: Initial database
sv: Initial databas

en: Initially?
sv: Initialt?

en: Input function
sv: Indatafunktion

en: Input type
sv: Indatatyp

en: Internal length
sv: Intern längd

en: Join Type
sv: Jointyp

en: Join function
sv: Joinfunktion

en: Kind
sv: Sort

en: Language
sv: Språk

en: Languages
sv: Språk

en: Last system OID
sv: Senaste OID

en: Left Sort operator
sv: Vänster sorteringsoperator

en: Left Table Columns
sv: Vänstra tabellens kolumner

en: Left sort op
sv: Vänster sort.op.

en: Left type
sv: Vänstertyp

en: Length
sv: Längd

en: Less Than operator
sv: Mindre-än operator

en: Limit exceeded
sv: Gräns överskriden

en: Link symbol
sv: Länkningsymbol

en: Local
sv: Lokal

en: Local charset
sv: Lokal teckenuppsättning

en: Local column
sv: Lokal kolumn

en: Log Level
sv: Lognivå

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
sv: Logfiler (*.log)|*.log|Alla filer (*.*)|*.*

en: Logfile (%ID will be replaced with the Process ID)
sv: Logfil (%ID kommer att ersättas med process ID)

en: Logging
sv: Loggning

en: Maintain %s %s
sv: Underhåll %s %s

en: Maintain the current database or table.
sv: Underhåll den aktuella databasen eller tabellen.

en: Maintenance
sv: Underhåll

en: Maintenance operation
sv: Underhållsmetod

en: Max. characters per column
sv: Max antal tecken per kolumn

en: Maximum rows to retrieve
sv: Max antal rader att hämta

en: Maximums rows to retrieve into output window; 0 = unlimited
sv: Max antal rader att hämta till utdatafönstret; 0 = obegränsat

en: Member
sv: Medlem

en: Member count
sv: Antal medlemmar

en: Member name
sv: Medlemsnamn

en: Members
sv: Medlemmar

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Moved
sv: Flyttad

en: Multiple Column Joins
sv: Flerkolumnsjoin

en: Name
sv: Namn

en: Name may not start with '_'.
sv: Namnet får inte börja med '_'.

en: Negator
sv: Negerare

en: New &Object
sv: Nytt &objekt

en: New Aggregate
sv: Nytt aggregat

en: New Cast
sv: Ny typkonvertering

en: New Check Constraint
sv: Ny kontrollrestriktion

en: New Column
sv: Ny kolumn

en: New Conversion
sv: Ny konvertering

en: New Database
sv: Ny databas

en: New Domain
sv: Ny domän

en: New Foreign Key
sv: Ny främmande nyckel

en: New Function
sv: Ny funktion

en: New Group
sv: Ny grupp

en: New Index
sv: Nytt index

en: New Language
sv: Nytt språk

en: New Operator
sv: Ny operator

en: New Operator Class
sv: Ny operatorklass

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: New Primary Key
sv: Ny primärnyckel

en: New Rule
sv: Ny regel

en: New Schema
sv: Nytt schema

en: New Sequence
sv: Ny sekvens

en: New Server
sv: Ny server

en: New Table
sv: Ny tabell

en: New Trigger
sv: Ny trigger

en: New Trigger Function
sv: Ny triggerfunktion

en: New Type
sv: Ny typ

en: New Unique Constraint
sv: Ny unicitetsrestriktion

en: New User
sv: Ny användare

en: New View
sv: Ny vy

en: New length must not be less than old length.
sv: Den nya längden får inte vara mindre än den gamla längden.

en: New precision must not be less than old precision.
sv: Den nya precisionen får inte vara mindre än den gamla precisionen.

en: New total digits must not be less than old total digits.
sv: Nytt antal decimaler får inte vara mindre än det gamla antalet.

en: No
sv: Nej

en: No Table or view.
sv: Ingen tabell eller vy.

en: No properties are available for the current selection
sv: Inga egenskaper finns tillgängliga för det valda objektet

en: No statistics are available for the current selection
sv: Ingen statistik finns tillgänglig för det valda objektet

en: None
sv: Ingen

en: Not NULL
sv: Ej NULL

en: Not NULL?
sv: Ej NULL?

en: Not implemented
sv: Inte implementerat

en: Not implemented.
sv: Inte implementerat.

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Object file
sv: Objektfil

en: On Delete
sv: Vid DELETE

en: On Update
sv: Vid UPDATE

en: On delete
sv: Vid DELETE

en: On update
sv: Vid UPDATE

en: Open
sv: Öppna

en: Open a query file
sv: Öppna en frågefil

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Open query file
sv: Öppna frågefil

en: Open the pgAdmin III helpfile.
sv: Öppna hjälpfilen för pgAdmin III.

en: Operator Class
sv: Operatorklass

en: Operator Classes
sv: Operatorklasser

en: Operator classes
sv: Operatorklasser

en: Operator function
sv: Operatorfunktion

en: Operators
sv: Operatorer

en: Options
sv: Parametrar

en: Options modifying Explain output
sv: Flaggor till EXPLAIN-kommandot

en: Or
sv: Eller

en: Out of Memory for cacheLinePool
sv: Slut på minne för cacheLinePool

en: Output
sv: Utdata

en: Output function
sv: Utdatafunktion

en: Owner
sv: Ägare

en: Passed by Value?
sv: Skicka som värde?

en: Passed by value
sv: Skicka som värde

en: Password
sv: Lösenord

en: Password successfully changed!
sv: Lösenord ändrat!

en: Passwords do not match!
sv: Lösenorden matchar inte!

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste selected text from clipboard
sv: Klistra in aktuell text från klippbordet

en: Path
sv: Sökväg

en: Please choose user language:
sv: Ange användarspråk:

en: Please enter function definition.
sv: Ange funktionens definition.

en: Please enter function source code.
sv: Ange funktionens källkod.

en: Please select a datatype.
sv: Ange en datatyp.

en: Please select at an event.
sv: Ange händelse.

en: Please select base datatype.
sv: Ange basdatatyp.

en: Please select language.
sv: Ange språk.

en: Please select left or right datatype.
sv: Ange vänster eller höger datatyp.

en: Please select return type.
sv: Ange returtyp.

en: Please select state datatype.
sv: Ange tillstånddatatyp.

en: Please select target datatype.
sv: Ange måldatatyp.

en: Please specify a procedure.
sv: Ange en funktion.

en: Please specify at least one action.
sv: Ange minst en händelse.

en: Please specify at least two members.
sv: Ange minst två medlemmar.

en: Please specify columns.
sv: Ange kolumner.

en: Please specify condition.
sv: Ange villkor.

en: Please specify conversion function.
sv: Ange konverteringsfunktion.

en: Please specify input conversion function.
sv: Ange konverteringsfunktion för indata.

en: Please specify internal storage length.
sv: Ange intern lagringslängd.

en: Please specify language handler.
sv: Ange hanterare för språket.

en: Please specify name.
sv: Ange namn.

en: Please specify object library.
sv: Ange library-fil.

en: Please specify output conversion function.
sv: Ange konverteringsfunktion för utdata.

en: Please specify source datatype.
sv: Ange källdatatyp.

en: Please specify source encoding.
sv: Ange källans teckenkodning.

en: Please specify state function.
sv: Ange tillståndsfunktion.

en: Please specify target encoding.
sv: Ange målteckenkodning.

en: Please specify trigger function.
sv: Ange triggerfunktion.

en: Please specify valid length.
sv: Ange giltig längd.

en: Please specify valid numeric precision (0..
sv: Ange giltigt numerisk precision (0..

en: PostgreSQL Description
sv: PostgreSQL beskrivning

en: PostgreSQL Version
sv: PostgreSQL version

en: Primary Key
sv: Primärnyckel

en: Primary key
sv: Primärnyckel

en: Primary key?
sv: Primärnyckel?

en: Primary?
sv: Primär?

en: Privileges
sv: Privilegier

en: Problem with resource
sv: Problem med resurs

en: Procedure
sv: Procedur

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Property
sv: Egenskap

en: Query
sv: Fråga

en: Query &builder
sv: Fråge&byggaren

en: Query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
sv: Frågefiler (*.sql)|*.sql|Alla filer (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.usql)|*.usql|All files (*.*)|*.*
sv: Frågefiler (*.sql)|*.sql|UTF-8 frågefiler (*.usql)|*.usql|Alla filer (*.*)|*.*

en: Query is running.
sv: En fråga körs.

en: Query result with %d rows discarded.
sv: Körningsresultat med %d rader ignorerat.

en: Query result with %d rows will be returned.
sv: Körningsresultat med %d rader returneras.

en: Query returned successfully with no result in %s ms.
sv: Körningen avslutades korrekt med inget resultat på %s ms.

en: Query tool
sv: Frågeverktyget

en: Quit this program.
sv: Avsluta programmet.

en: Quote char
sv: Citeringstecken

en: Quoting
sv: Citering

en: REINDEX options
sv: REINDEX flaggor

en: Re&fresh	F5
sv: &Uppdatera	F5

en: Re&load module
sv: &Ladda om modul

en: Reached end of the document
sv: Sökning slutförd

en: Read and write Unicode UTF-8 files
sv: Läs och skriv Unicode UTF-8 filer

en: Ready.
sv: Klar.

en: Receive function
sv: Mottagningsfunktion

en: Redo
sv: Upprepa

en: Redo last action
sv: Upprepa senaste åtgärd

en: Referenced
sv: Refererad

en: References
sv: Refererar

en: Referencing
sv: Refererar

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh rate (seconds)
sv: Uppdateringstakt (s)

en: Refresh the selected object.
sv: Uppdatera det valda objektet.

en: Refresh to count rows
sv: Uppdatera för att räkna rader

en: Refreshing %s...
sv: Uppdaterar %s...

en: Refreshing data, please wait.
sv: Uppdaterar data, vänta.

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload current page.
sv: Läs om aktuell sida.

en: Reload library module which implements this function.
sv: Ladda om

en: Remove
sv: Ta bort

en: Restoring previous environment
sv: Återställer föregående omgivning.

en: Restrict function
sv: Restriktfunktion

en: Result type
sv: Resultattyp

en: Retrieving %s details
sv: Hämtar detaljer för %s

en: Retrieving data: %d rows.
sv: Hämtar data: %d rader.

en: Retrieving server properties
sv: Hämtar serverns egenskaper

en: Return type
sv: Returtyp

en: Returns a set?
sv: Returnerar ett set?

en: Returns set
sv: Returnerar set

en: Right Sort operator
sv: Höger sorteringsoperator

en: Right Table Columns
sv: Högra tabellens kolumner

en: Right sort op
sv: Höger sort.op.

en: Right type
sv: Högertyp

en: Row
sv: Rad

en: Row separator
sv: Radsavskiljare

en: Row trigger
sv: Radtrigger

en: Rows (counted)
sv: Rader (räknade)

en: Rows (estimated)
sv: Rader (uppskattat)

en: Rule
sv: Regel

en: Rules
sv: Regler

en: SQL Help
sv: SQL-hjälp

en: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
sv: SQL skript (*.sql)|*.sql|Alla filer (*.*)|*.*

en: SQL help site
sv: SQL hjälpsite

en: SSL Mode
sv: SSL-läge

en: SSL encrypted
sv: SSL krypterad

en: Save
sv: Spara

en: Save &as...
sv: Spara s&om...

en: Save current file
sv: Spara aktuell fil

en: Save file
sv: Spara fil

en: Save file under new name
sv: Spara filen under ett annat namn

en: Save history
sv: Spara historik

en: Save history of executed commands.
sv: Spara kommandohistoriken.

en: Save query file as
sv: Spara frågefil som

en: Save the SQL definition of the selected object.
sv: Spara SQL-definitionen för det valda objektet.

en: Saved the changed row.
sv: Spara den ändrade raden.

en: Schemas
sv: Scheman

en: Security
sv: Säkerhet

en: Security of definer
sv: Skaparens privilegier

en: Security of definer?
sv: Skaparens privilegier?

en: Select &All
sv: Markera &allt

en: Select export filename
sv: Ange exporteringsfilnamn

en: Select log file
sv: Välj loggfil

en: Select output file
sv: Välj utdatafil

en: Select the level of detail to record in the logfile.
sv: Ange detaljnivå på loggningen.

en: Send Function
sv: Sändfunktion

en: Send function
sv: Sändfunktion

en: Sequence
sv: Sekvens

en: Sequences
sv: Sekvenser

en: Servers
sv: Servrar

en: Servers (%d)
sv: Servrar (%d)

en: Show a tip of the day.
sv: Visa ett "dagens tips".

en: Show about dialog.
sv: Visa Om-dialog.

en: Show object properties on double click in treeview?
sv: Visa objektegenskaper vid dubbelklick i trädvyn?

en: Show options dialog.
sv: Visa inställningar

en: Show or hide system objects.
sv: Visa eller göm systemobjekt.

en: Show users for privileges?
sv: Visa användare för privilegier?

en: Source
sv: Källkod

en: Source encoding
sv: Källkodning

en: Source type
sv: Källtyp

en: Start the query builder.
sv: Starta frågebyggaren.

en: State function
sv: Tillståndsfunktion

en: State type
sv: Tillståndstyp

en: Statistic
sv: Mätvärde

en: Statistics
sv: Statistik

en: Storage
sv: Lagring

en: Strict
sv: Strikt

en: Strict?
sv: Strikt?

en: Supports hash
sv: Stöder hash

en: Supports hash?
sv: Stöder hash?

en: Supports merge
sv: Stöder merge

en: System aggregate?
sv: Systemaggregat?

en: System cast?
sv: Systemtypkonvertering?

en: System column?
sv: Systemkolumn?

en: System conversion?
sv: Systemkonvertering?

en: System database?
sv: Systemdatabas?

en: System domain?
sv: Systemdomän?

en: System foreign key?
sv: Systemobjekt?

en: System function?
sv: Systemfunktion?

en: System index?
sv: Systemindex?

en: System language?
sv: Systemspråk?

en: System operator class?
sv: Systemoperatorklass?

en: System operator?
sv: Systemoperator?

en: System rule?
sv: Systemregel?

en: System schema?
sv: Systemschema?

en: System sequence?
sv: Systemsekvens?

en: System table?
sv: Systemtabell?

en: System trigger?
sv: Systemtrigger?

en: System type?
sv: Systemtyp?

en: System view?
sv: Systemvy?

en: Table
sv: Tabell

en: Tables
sv: Tabeller

en: Tables/Views
sv: Tabeller/Vyer

en: Target encoding
sv: Målkodning

en: Target type
sv: Måltyp

en: Template
sv: Mall

en: The PostgreSQL server must be at least version %2.1f!
sv: PostgreSQL servern måste vara minst version %2.1f!

en: The PostgreSQL server's version string.
sv: PostgreSQL serverns versionssträng.

en: The PostgreSQL version number.
sv: PostgreSQL versionsnummer.

en: The hostname or TCP/IP address of the server.
sv: Serverns hostnamn eller TCP/IP adress.

en: The initial database used when connecting to the server.
sv: Den initiala databasen som används vid anslutning till servern.

en: The last OID used by the server.
sv: Senaste OID använt av servern.

en: The maximum of %ld rows is exceeded (total %ld).
sv: Det maximal antalet rader %ld har överskridits (totalt %ld).

en: The password could not be changed!
sv: Lösenordet kunde inte ändras.

en: The port number the server is listening on.
sv: Portnummret som servern lyssnar på.

en: The text %s has changed.
sv: Texten %s har ändrats.

en: The text %s has changed.
    Do you want to save changes?
sv: Texten %s har ändrats.
    Vill du spara ändringar?

en: The username used when connecting to the server.
sv: Användarnamnet för anslutning till servern.

en: There is nothing in the SQL pane to save!
sv: Det finns ingenting i SQL-fältet att spara!

en: There is unsaved data in a row.
    Do you want to store to the database?
sv: Det finns osparade data i en rad.
    Vill du spara till databasen?

en: This query will return %d results.
    Load all results?
sv: Frågan kommer att returnera %d rader.
    Ladda hela resultatet?

en: This software is released under the Artistic License.
sv: Detta program licensieras enligt Artistic-licensen.

en: To
sv: Till

en: Total %ld rows.
sv: Totalt %ld rader.

en: Total query runtime:
sv: Total körningstid:

en: Trigger Function
sv: Triggerfunktion

en: Trigger Functions
sv: Triggerfunktioner

en: Trigger function
sv: Triggerfunktion

en: Trusted
sv: Betrodd

en: Trusted?
sv: Betrodd?

en: Try switching it to the lefthand side in one
    or more relationships.
sv: Försök att flytta den till vänstra sidan i en
    eller flera relationer.

en: Trying to drop system object
sv: Försök att radera systemobjekt

en: Type
sv: Typ

en: Types
sv: Typer

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo change of data.
sv: Ångra dataändring.

en: Undo last action
sv: Ångra senaste åtgärd

en: Unique
sv: Unicitet

en: Unique?
sv: Unicitet?

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unsaved data
sv: Osparad data

en: Update catalogs?
sv: Uppdatera kataloger?

en: User
sv: Användare

en: User ID
sv: Användar-ID

en: User Privileges
sv: Användarprivilegier

en: User can create databases
sv: Användaren kan skapa databaser

en: User can create users
sv: Användaren kan skapa användare

en: User language
sv: Användarspråk

en: User/Group
sv: Användare/Grupp

en: Username
sv: Användarnamn

en: Users
sv: Användare

en: VACUUM options
sv: VACUUM flaggor

en: Validator
sv: Validerare

en: Value
sv: Värde

en: Variable
sv: Variabel

en: Variable Name
sv: Variabelnamn

en: Variable Value
sv: Variabelvärde

en: Variables
sv: Variabler

en: Verbose messages
sv: Utförliga meddelanden

en: Version number
sv: Versionsnummer

en: Version string
sv: Versionssträng

en: View
sv: Vy

en: View &Data
sv: Visa &data

en: View Data
sv: Visa data

en: View the data in the selected object.
sv: Visa datan i det valda objektet.

en: Views
sv: Vyer

en: Volatility
sv: Volatilitet

en: Warning:
sv: Varning:

en: Yes
sv: Ja

en: You cannot join on the asterisk.
sv: Join med asterisk är inte möjligt.

en: You cannot leave both the column and expression blank.
    
    Click 'OK' to insert a default function into the expression.
sv: Du kan inte lämna både kolumnen och utrycket blanka.
    
    Klocka 'OK' för att infoga en defaultfunktion i uttrycket.

en: You must add at least on column.
sv: Du måste lägga till minst en kolumn.

en: You must redraw your joins so that "%s"
    does not appear on the righthand side 
    more than once.
sv: Du måste omformulera dina joins så att "%s"
    inte förekommer på den högra sidan
    mer än en gång.

en: You must select a server before changing your password!
sv: Du måste välja en server innan du ändrar ditt lösenord!

en: You must select one column from the left table and one column from the right table.
sv: Du måste välja en kolumn från den vänstra tabellen och en kolumn från den högra tabellen.

en: aborting.
sv: avbryter.

en: all columns
sv: alla kolumner

en: allow
sv: tillåt

en: disable
sv: avaktivera

en: member
sv: medlem

en: no quoting
sv: ingen citering

en: not encrypted
sv: ej krypterad

en: not member
sv: ej medlem

en: only strings
sv: bara strängar

en: pgAdmin III Query
sv: pgAdmin III Frågeverktyg

en: pgServer object didn't initialise because the user aborted.
sv: pgServer-objektet initialiserades inte eftersom användaren avbröt.

en: prefer
sv: föredra

en: ready
sv: klar

en: require
sv: kräv
