pgadmin3 - en to tr translation catalogue (1374 entries)

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
tr: 
    %2$d numaralı arkaplan sürecinden '%1$s' eşzamansız uyarısı alındı.

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
       Data: %s
tr: 
    %2$d numaralı arkaplan sürecinden '%1$s' eşzamansız uyarısı alındı.
        Veri: %3$s

en: 
    Cancelled.
tr: 
    İptal edildi.

en: 
    Retrieve all rows anyway?
tr: 
    Tüm satırlar yine de alınsın mı?

en: 
    Start dependent services too?
tr: 
    İlişkili servisler de başlatılsın mı?

en: 
    Stop dependent services?
tr: 
    Bağlı servisler de durdurulsun mu?

en:  - %s on %s (%s:%d)
tr:  - %s %s üzerinde (%s:%d)

en:  Configuration read from %s
tr: Yapılandırma %s dosyasından okundu

en:  Configuration written to %s
tr: Yapılandırma %s dosyasına yazıldı.

en:  Connection broken.
tr: Bağlantı kesildi.

en:  Done.
tr:  Yapıldı.

en:  Failed.
tr:  Başarısız

en:  INSTALL <serviceName> [options] <connect-string>
tr:  INSTALL <servisAdı> [seçenekler] <bağlantı bilgisi>

en:  REMOVE <serviceName>
tr:  REMOVE <servisAdı>

en:  Retrieving Role owned objects
tr: Rolün sahip olduğu nesneler alınıyor

en:  Retrieving tablespace usage
tr: Tablespace kullanımı alınıyor

en:  Retrieving user owned objects
tr: Kullanıcının sahip olduğu nesneler alınıyor

en:  [options] <connect-string>
tr:  [seçenekler] <bağlantı bilgisi>

en:  current
tr: mevcut

en:  dependencies
tr:  bağımlılıklar

en: %.2f secs
tr: %.2f saniye

en: %d replacements made.
tr: %d adet değişiklik yapıldı

en: %d rows affected.
tr: %d satır döndü.

en: %d rows copied to clipboard.
tr: %d satır panoya kopyalandı.

en: %d rows retrieved.
tr: %d satır döndü.

en: %d rows.
tr: %d satır.

en: %ld  rows not retrieved.
tr: %ld satır alınamadı.

en: %ld of %ld rows
tr: %ld satır - %ld satır içinde

en: %ld rows retrieved.
tr: %ld satır alındı.

en: %s (%d asynchronous notifications received).
tr: %s (%d asenkron iletiler alındı).

en: %s DDL report - %s
tr: %s DDL raporu - %s

en: %s list report
tr: %s liste raporu

en: %s on %s:%d
tr: %s %s üzerinde:%d

en: %s on <localpipe>
tr: %s <localpipe> üzerinde

en: %s statistics report - %s
tr: %s İstatistik raporu - %s

en: &About
tr: H&akkında

en: &About...
tr: H&akkında

en: &Add
tr: &Ekle

en: &Add %s to query
tr: %s 'i &Sorguya ekle

en: &Add Server...
tr: Sunucu &Ekle

en: &Add Table/View...
tr: &Tablo-View ekle

en: &Backup
tr: &Yedek

en: &Backup...
tr: &Yedek...

en: &Bugreport
tr: &Hata bildir

en: &Cancel
tr: &İptal et

en: &Cancel	Alt-Break
tr: &İptal	Alt-Break

en: &Close
tr: &Kapat

en: &Close Table/View
tr: &Tabloyu/View'u kapat

en: &Configuration Help	F1
tr: &Yapılandırma Yardımı	F1

en: &Connect
tr: &Bağlan

en: &Connect...
tr: &Bağlan...

en: &Copy	Ctrl-C
tr: &Kopyala	Ctrl-C

en: &Count
tr: &Say

en: &Create
tr: &Yarat

en: &Debug (not recommended for normal use)
tr: &Hata ayıklama (Normal kullanım için önerilmez)

en: &Delete
tr: &Sil

en: &Delete/Drop
tr: &Sil/Kaldır

en: &Delete/Drop	Del
tr: &Sil/Kaldır	Del

en: &Deselect All
tr: &Hiçbirini seçme

en: &Disconnect
tr: &Bağlantıyı Kes

en: &Display
tr: &Göster

en: &Edit
tr: &Düzen

en: &Errors only
tr: &Sadece hatalar

en: &Execute
tr: &Çalıştır

en: &Execute	F5
tr: &Çalıştır	F5

en: &FK Index check
tr: &FK Index kontrolü

en: &File
tr: &Dosya

en: &Find	Ctrl-F
tr: &Bul	Ctrl-F

en: &Fix it!
tr: &Onar!

en: &Grant Wizard
tr: &Grant Sihirbazı

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Help...
tr: &Yardım...

en: &Maintenance
tr: &Bakım

en: &No
tr: &Hayır

en: &No logging
tr: &Günlük Tutma

en: &OK
tr: &Tamam

en: &Open...
tr: &Aç

en: &Open...	Ctrl-O
tr: &Aç...	Ctrl-O

en: &Options...
tr: &Seçenekler

en: &Paste	Ctrl-V
tr: &Yapıştır	Ctrl-V

en: &PostgreSQL Help
tr: &PostgreSQL Yardımı

en: &Properties
tr: &Özellikler

en: &Query
tr: &Sorgu

en: &Query Analyzer
tr: &Sorgu Analizi

en: &Query Builder
tr: &Sorgu Builder

en: &Query tool
tr: &Sorgu aracı

en: &Recent files
tr: &Son dosyalar

en: &Redo	Ctrl-Y
tr: &Yeniden yap	Ctrl-Y

en: &Restore
tr: &Yeniden yükle

en: &SQL Help	F1
tr: SQL Yardımı	F1

en: &Save
tr: Kay&det

en: &Save	Ctrl-S
tr: Kay&det	Ctrl-S

en: &Save definition...
tr: &Tanımı kaydet

en: &Server Status
tr: S&unucu Durumu

en: &System objects
tr: &Sistem nesneleri

en: &Tip of the day
tr: &Günün ipucu

en: &Tip of the day...
tr: &Günün ipucu

en: &Tools
tr: &Araçlar

en: &Undo	Ctrl-Z
tr: &Geri Al	Ctrl-Z

en: &Yes
tr: &Evet

en: '
tr: .

en: '%s' is not a valid identifier. It must start with A-Z or a-z or _ and can contain A-Z and a-z and 0-9 and _.
tr: %s geçerli bir tanımlayıcı (identifier) değil. A-Z, a-z ya da _ ile başlamalıdır ve A-Z, a-z ve _ içermelidir.

en: (binary compatible)
tr: (binary uyumlu)

en: -- Executing query:
tr: --Sorgu �ltrlyor:

en: -- Use the installation wizard
    -- to generate the Slony-I replication cluster.
tr: -- Slony-I replikasyon kümesini oluşturmak için
    -- kurulum sihirbazını kullanınız.

en: -- definition incomplete
tr: -- tanım tam değil.

en: -- nothing to change
tr: -- değiştirilecek bir şey yok

en: -d <displayname>
tr: -d <displayadı>

en: -f run in the foreground (do not detach from the terminal)
tr: -f arkaplanda çalıştır (terminalden ayırmayınız)

en: -l <logging verbosity (ERROR=0, WARNING=1, DEBUG=2, default 0)>
tr: -l <günlük tutma ayrntısı (HATA=0, UYARI=1, DEBUG=2, öntanımlı 0)>

en: -p <password>
tr: -p <şifre>

en: -r <retry period after connection abort in seconds (>=10, default 30)>
tr: -r <bağlantı kesildikten sonra yeniden deneme süresi (>=10, varsayılan 30)>

en: -s <log file (messages are logged to STDOUT if not specified>
tr: -s·<kütük dosyası·(kütükler aksi belirtilmezse STOUT a gönderilir.>

en: -t <poll time interval in seconds (default 10)>
tr: -t <sorgulamalar arasında zaman aralığı (varsayılan 10)>

en: -u <user or DOMAIN\user>
tr: -u <kullanici ya da DOMAIN\kullanıcı>

en: 0 Secs
tr: 0 saniye

en: 1 second
tr: 1 saniye

en: 10th
tr: 10.

en: 11th
tr: 11.

en: 12th
tr: 12.

en: 13th
tr: 13.

en: 14th
tr: 14.

en: 15th
tr: 15.

en: 16th
tr: 16.

en: 17th
tr: 17.

en: 18th
tr: 18.

en: 19th
tr: 19.

en: 1st
tr: 1.

en: 20th
tr: 20.

en: 21st
tr: 21.

en: 22nd
tr: 22.

en: 23rd
tr: 23.

en: 24th
tr: 24.

en: 25th
tr: 25.

en: 26th
tr: 26.

en: 27th
tr: 27.

en: 28th
tr: 28.

en: 29th
tr: 29.

en: 2nd
tr: 2.

en: 30th
tr: 30.

en: 31st
tr: 31.

en: 3rd
tr: 3.

en: 4th
tr: 4.

en: 5th
tr: 5.

en: 6th
tr: 6.

en: 7th
tr: 7.

en: 8th
tr: 8.

en: 9th
tr: 9.

en: : Notebook not found.
    Prepare to crash!
tr: Notebook bulunamadı! Sistem çökmesine hazırlanın!

en: < operator
tr: < operatörü

en: <any>
tr: <hiçbiri>

en: <html><body>Loading %s</body></html>
tr: <html><body>%s yükleniyor</body></html>

en: <new connection>
tr: <yeni bağlantı>

en: <new sequence>
tr: <Yeni Sequence>

en: <no primary key>
tr: <birincil anahtar yok>

en: > operator
tr: > operatörü

en: A cancel signal was sent to the selected server process(es).
tr: Seçili sunucu sürec(ler)ine iptal sinyali gönderildi.

en: A fatal error has occured:
tr: Tehlikeli bir hata oluştu:

en: A new program version is available and a very long string it is
tr: Yeni yazılım sürümü mevcut ve uzun bir katar

en: A query is running. Do you wish to cancel it?
tr: Bir sorgu çalışıyor. İptal etmek istiyor musunuz?

en: A terminate signal was sent to the selected server process(es).
tr: Seçili sunucu sürec(ler)ine durdurma sinyali gönderildi.

en: ACL
tr: ACL (Erişim Kontrol Listesi)

en: ANALYZE base threshold
tr: ANALYZE temel eşiği

en: ANALYZE scale factor
tr: ANALYZE boyut çarpanı

en: Aborted
tr: İptal edildi

en: Accept the current options and close the dialogue.
tr: Varolan seçenekleri kabul et ve diyalog penceresini kapat.

en: Accept the current settings and close the dialogue.
tr: Varolan ayarları kabul et ve diyalog penceresini kapat.

en: Access method
tr: Erişim yöntemi

en: Account expires
tr: Hesabın süresi dolmuş.

en: Action
tr: İşlem

en: Active
tr: Aktif

en: Add
tr: Ekle

en: Add Server
tr: Sunucu Ekle

en: Add Tables/Views
tr: Tablo/View ekle

en: Add a connection to a server.
tr: Sunucuya bir bağlantı ekle

en: Add a new Check Constraint.
tr: Yeni Check Constraint ekle.

en: Add a new Column.
tr: Yeni kolon ekle.

en: Add a new Foreign Key.
tr: Yeni ikincil anahtar ekle.

en: Add a new Index.
tr: Yeni index ekle.

en: Add a new Trigger.
tr: Yeni tetikleyici (trigger) ekle.

en: Add a new Unique Constraint.
tr: Yeni tekil Constraint ekle.

en: Add a table or view to the datagram.
tr: Datagrama tablo ya da view ekle.

en: Add current query to favourites
tr: Bu sorguyu sık kullanılanlara ekle

en: Add exception
tr: İstisna ekleme

en: Add favourite
tr: Sık Kullanılan Ekle

en: Add server
tr: Sunucu ekle

en: Add the select column for ascending sort.
tr: Artan sıralama için SELECT kolonunu ekleyiniz.

en: Add the select column for descending sort.
tr: Azalan sıralama için SELECT kolonunu ekleyiniz.

en: Add/Change
tr: Ekle/Değiştir

en: Address
tr: Adres

en: Agent
tr: Aracı

en: Alias
tr: Takma ad (alias)

en: Alignment
tr: Sıralama

en: All
tr: Tümü

en: Allocating existing connection to database %s
tr: %s veritabanına var olan bir bağlantı ayarlanıyor

en: Allocating new connection to database %s
tr: %s veritabanına yeni bağlantı ayarlanıyor

en: Allow connections?
tr: Bağlantılara izin verilsin mi?

en: Altered
tr: Değiştirilmiş

en: An error has occured:
tr: Bir hata oluştu:

en: An exception already exists for any time on this date!
tr: Bu tarih ve herhangi saat için exception zaten var!

en: An exception already exists for this time on any date!
tr: Herhangi tarih ve bu saat için exception zaten var!

en: An updated translation is available
tr: Güncel bir çeviri dosyası mevcut

en: Analyze
tr: Analiz yap

en: Any day of the week
tr: Haftanın herhangi bir günü

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply a filter and view the data in the selected object.
tr: Filtre uygula ve seçili nesnenin içindeki veriyi görüntüle.

en: April
tr: Nisan

en: Are you sure the logfile should be rotated?
tr: Kayıt dosyasının döndürülmesini (rotate) istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want trigger the server to reload its configuration?
tr: Sunucunun ayarlarını yeniden yüklemesini için sinyal göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish shutdown this server?
tr: Bu sunucuyu kapatmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you wish to cancel the selected query(s)?
tr: Seçili sorguları iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you wish to commit the selected prepared transactions?
tr: Seçilmiş prepared transaction'ları commit etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish to delete the selected row(s)?
tr: Seçili satırları silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you wish to drop %s %s including all objects that depend on it?
tr: %s %s ve ona bağlı olan tüm nesneleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish to drop %s %s?
tr: Bunları kaldırmak istediğinize emin misiniz: %s %s?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects including all objects that depend on them?
tr: Birden fazla nesne ve onlara bağlı olan tüm nesneleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects?
tr: Çok sayıdaki nesneyi kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you wish to remove the selected column?
tr: Seçili kolonları kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you wish to remove the selected constraint?
tr: Seçili constraintleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you wish to remove the selected table?
tr: Seçili tabloları kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you wish to rollback the selected prepared transactions?
tr: Seçili prepared transactionları rollback etmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you wish to shutdown this server?
tr: Bu sunucuyu kapatmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you wish to terminate the selected server process(es)?
tr: Seçili sunucu sürec(ler)ini durdurmak istediğinize emin misiniz?

en: Argument count
tr: Argüman sayısı

en: Arguments
tr: Argümanlar

en: Ascending
tr: Artan

en: August
tr: Ağustos

en: Auto FK index
tr: Otomatik FK indeksi

en: Available Columns
tr: Mevcut kolonlar

en: Average Width
tr: Ortalama genişlik

en: Back
tr: Geri

en: Back to previous page.
tr: Önceki sayfaya dön

en: Backend - overridable in individual backend
tr: Backend - ayrı ayrı backend'lerde değiştirilebilir

en: Backend Access Configuration Editor
tr: Backend Erişim ayarları Düzenleyicisi

en: Backend Configuration Editor
tr: Backend Ayarlar Düzenleyicisi

en: Backend start
tr: Backend'i başlat

en: Backends
tr: Backendler

en: Backup
tr: Yedek

en: Backup %s %s
tr: Yedekle %s %s

en: Backup files (*.backup)|*.backup|All files (*.*)|*.*
tr: Yedek dosyaları (*.backup)|*.backup|Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: Base type
tr: Temel tip (base type)

en: Batch
tr: Yığın (batch)

en: Begin searching at the current cursor position
tr: Aramaya şu anki işaret pozisyonundan başla

en: Begin searching at the top of the text
tr: Aramaya metnin en üstünden başla

en: Blobs
tr: Bloblar

en: Blocks Hit
tr: Toplam blok sayısı

en: Blocks Read
tr: Okunan blok sayısı

en: Browse for a logfile.
tr: Günlük dosyası araştır

en: C&hange password...
tr: Ş&ifre değiştir.

en: C&lear window
tr: E&kranı temizle

en: COMPRESS
tr: SIKIŞTIR

en: CREATE script
tr: CREATE betiği

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Data files (*.dat)|*.dat|All files (*.*)|*.*
tr: CSV dosyaları (*.csv)|*.csv|Veri dosyaları (*.dat)|*.dat|Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: Can create database objects
tr: Veritabanı nesneleri oluşturabilir

en: Can create roles
tr: Rol oluşturabilir

en: Can forward
tr: Forward yapabilir

en: Can login
tr: Login yapabilir

en: Can login?
tr: Login yapabiliyor mu?

en: Can modify catalog directly
tr: Katalog doğrudan değiştirilemiyor

en: Can't add another column to the query.
tr: Sorguya yeni bir kolon eklenemedi.

en: Can't edit tables without primary key
tr: Birincil anahtarı olmayan tabloları düzenleyemem

en: Can't restart node
tr: Düğüm, yeniden başlatılamıyor

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel any changes and close the dialogue.
tr: Tüm değişiklikleri iptal et ve diyalog penceresini kapat.

en: Cancel query
tr: Sorguyu iptal et

en: Cancel query?
tr: Sorgu iptal edilsin mi?

en: Cancelled
tr: İptal edildi.

en: Cancelling.
tr: İptal ediliyor.

en: Cannot allocate connection - no database specified!
tr: Bağlantı ayarlanamıyor - veritabanı belirtilmedi.

en: Cannot disassociate from controlling TTY
tr: Kontrol TTY bağlantı kesilemiyor

en: Cannot drop system %s
tr: %s sistemi kaldırılamadı.

en: Cannot drop system %s %s.
tr: %s sistemi kaldırılamadı %s

en: Cannot initialise the networking subsystem!
tr: Ağ altsistemi initialize edilemedi.

en: Cannot open the logfile!
tr: Günlük dosyası açılamadı!

en: Category
tr: Kategori

en: Change
tr: Değiştir

en: Change Password
tr: Şifre değiştir

en: Change your password.
tr: Şifrenizi değiştirin.

en: Changed
tr: Değiştirildi

en: Changes applied.
tr: Değişiklikler uygulandı.

en: Changing the 'Show System Objects' option will cause all connections to be closed, and the treeview to be rebuilt.
    
    Are you sure you wish to continue?
tr: 'Sistem nesnelerini göster' seçeneğini değiştirmek tüm bağlantıların kapatılmasına ve ağaç görünümünün yeniden oluşturulmasına neden olacaktır.
    
    Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Check
tr: Kontrol et

en: Check Foreign Key indexes on %s %s
tr: %s %s üzerindeki ikincil anahtar indexlerini kontrol et

en: Check all
tr: Tümünü kontrol et

en: Check for unbalanced single quote marks in the condition for row #%d.
tr: Tamamlanmamış kesme işaretlerini kontrol ediniz. Satır: #%d

en: Check online for updates
tr: Güncelemeler için çevirirm için denetleniyor

en: Checking for jobs to run
tr: Çalıştırılacak görevler denetleniyor

en: Checking server status
tr: Sunucu durumu kontrol ediliyor

en: Checks existence of foreign key indexes
tr: Foreign key index varlığını kontrol ediliyor

en: Child columns
tr: Child kolonlar

en: Choose the operator for comparison.
tr: Karşılaştırma için opearatörü seçin.

en: Clear edit window
tr: Düzenleme penceresini temizle.

en: Clear history
tr: Geçmişi temizle

en: Clear history window.
tr: Geçmiş penceresini temizle.

en: Clear window
tr: Ekranı temizle.

en: Clearing all connections
tr: Tüm bağlantılar temizleniyor

en: Clearing inactive connections
tr: Aktif olmayan bağlantılar temzileniyor

en: Clearing zombies
tr: Zombiler temizleniyor

en: Client
tr: İstemci

en: Client Access Configuration
tr: İstemci Erişim Ayarları

en: Close
tr: Kapat

en: Close database browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
tr: Veritabanı tarayıcısı kapatılsın mu? Eğer işlemi iptal ederseniz, nesne tarayıcısı doğru veriyi göstermeycektir.

en: Close server browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
tr: Sunucu tarayıcısı kapatılsın mu? Eğer işlemi iptal ederseniz, nesne tarayıcısı doğru veriyi göstermeycektir.

en: Close this Window.
tr: Bu pencereyi kapat.

en: Cluster name
tr: Cluster adı

en: Code
tr: Kod

en: Column
tr: Kolon

en: Column name
tr: Kolon adı

en: Column names
tr: Kolon adları

en: Column not found in pgSet:
tr: Kolon pgSet içinde bulunamadı.

en: Column not found in pgSetBase:
tr: Kolon pgSetBase içinde bulunamadı:

en: Column separator
tr: Kolon ayırıcısı

en: Columns
tr: Kolonlar

en: Comment
tr: Yorum

en: Completed job: %s
tr: Görev birtirilmiş: %s

en: Composite
tr: Kompozit

en: Condition
tr: Durum

en: Configuration files (*.conf)|*.conf|All files (*.*)|*.*
tr: Ayarlar dosyaları (*.conf)|*.conf|Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: Configuration setting "%s"
tr: Ayarlar "%s"

en: Confirm Password
tr: Şifreyi onaylayın

en: Confirm object deletion?
tr: Nesne silme işlemini onaylıyor musunuz?

en: Confirm replace
tr: Değişikliği onayla

en: Confirm superuser deletion
tr: Superuser silme işlemini onaylayın

en: Conn retry
tr: Yeniden

en: Connect info
tr: Bağlantı bilgileri

en: Connect now
tr: Şimdi bağlan

en: Connect to Server
tr: Sunucuya Bağlan

en: Connect to a Server
tr: Bir sunucuya bağlan

en: Connect to the selected server.
tr: Seçili sunucuya bağlan.

en: Connected
tr: Bağlandı

en: Connected?
tr: Bağlandı mı?

en: Connecting to database
tr: Sunucuya bağlanılıyor

en: Connecting to database without password
tr: Sunucuya şifresiz bağlanılıyor

en: Connecting to server %s (%s:%d)
tr: %s (%s:%d) sunucusuna bağlanılıyor

en: Connection broken.
tr: Bağlantı kesintiye uğradı.

en: Connection stats: total - %d, free - %d, deleted - %d
tr: Bağlantı istatistikleri: toplam - %d, boş - %d, silinmiş - %d

en: Connection to database %s lost.
tr: %s veritabanına bağlantı kayboldu.

en: Connection to database broken.
tr: Veritabanı bağlantısı kesintiye uğradı.

en: Connection to server %s lost.
tr: %s sunucusuna bağlantı kayboldu.

en: Constraint
tr: Kısıtlama (Constraint)

en: Constraint name
tr: Kısıtlama (Constraint) adı

en: Constraints
tr: Kısıtlamalar (Constraints)

en: Contents
tr: İçindekiler

en: Continue?
tr: Devam?

en: Conversion
tr: Dönüşüm

en: Conversions
tr: Dönüşümler

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy SQL from main form to SQL dialogue
tr: Ana formdan SQL diyalog penceresine SQL'i kopyala

en: Copy selected lines to clipboard
tr: Seçili satırları panoya kopyala

en: Copy selected text to clipboard
tr: Seçili metni panoya kopyala

en: Could not find the table 'pgagent.pga_job'. Have you run pgagent.sql on this database?
tr: 'pgagent.pga_job' tablosu bulunamıor. Bu veritabanında pgagent.sql betiği çalıştırdınız mı?

en: Could not open the message source registry key.
tr: Mesaj kaynağı registry değeri açma hatası

en: Could not resolve hostname %s
tr: %s alan adı çözümlenemedi.

en: Could not set the event message file registry value.
tr: Event message dosyası registry değeri belirtme hatası.

en: Could not set the supported types.
tr: Desteklenen tipler ayarlama hatası.

en: Could not write the file %s: Errcode=%d.
tr: %s dosyasını yazamadım. Hata kodu=%d

en: Couldn't create a connection dialogue!
tr: Bağlantı diyaloğu yaratılamadı!

en: Couldn't create a connection object!
tr: Bağlantı nesnesi yaratılamadı!

en: Couldn't create a pgSet object!
tr: PgSet nesnesi yaratılamadı!

en: Couldn't create connection: %s
tr: Bağlantı oluşturma hatası: %s

en: Couldn't create temporary directory: %s
tr: Geçeci dizin oluşturma hatası: %s

en: Couldn't create temporary script file: %s
tr: Geçeci betik dosyası oluşturma hatası: %s

en: Couldn't create the main window!
tr: Ana pencere yaratılamadı!

en: Couldn't create the splash screen!
tr: Splash ekranı yaratılamadı!

en: Couldn't execute script: %s
tr: Betik çalıştırma hatası: %s

en: Couldn't execute script: %s, GetLastError() returned %d, errno = %d
tr: %s betiği çalıştırılamadı, GetLastError() sonucu %d, errno = %d

en: Couldn't get a connection to the database!
tr: Beritabana bağlantı alma hatası!

en: Couldn't get a temporary filename!
tr: Geçici dosya adı alma hatası!

en: Couldn't open a tips.txt file!
tr: tips.txt dosyası açılamadı!

en: Couldn't open temporary script file: %s
tr: Geçici betik dosyası açılamadı: %s

en: Couldn't register event handle.
tr: Event handle regsister hatası.

en: Couldn't remove temporary directory:
tr: Geçici dizini kaldırma hatası:

en: Couldn't remove temporary file: %s
tr: Geçici dosyası kaldırılamadı: %s

en: Couldn't remove temporary script file: %s
tr: Geçici çıktı dosyası kaldırılamadı: %s

en: Couldn't test for the Slony version. Assuming 1.2.0
tr: Slony sürümü için test edemedim. 1.2.0 olduğunu varsayıyorum

en: Couldn't write to temporary script file: %s
tr: Geçici çıktı dosyasına yazılamadı: %s

en: Count rows if estimated less than
tr: Satırları, belirtilen değerden az olursa say:

en: Count rows in the selected object.
tr: Seçili nesnedeki satırları say.

en: Create
tr: Yarat

en: Create DB
tr: Veritabanı Yarat

en: Create a Primary Key.
tr: Birincil anahtar (Primary Key) yarat.

en: Create a new Aggregate.
tr: Yeni Aggregate yarat.

en: Create a new Cast.
tr: Yeni Cast yarat.

en: Create a new Check constraint.
tr: Yeni Check Constraint ekle.

en: Create a new Column.
tr: Yeni bir Sütun yarat.

en: Create a new Conversion.
tr: Yeni dönüşüm (conversion) yarat.

en: Create a new Database.
tr: Yeni bir veritabanı yarat.

en: Create a new Domain.
tr: Yeni bir Domain yarat.

en: Create a new Foreign Key constraint.
tr: Yeni bir Foreign Key constraint yarat.

en: Create a new Function.
tr: Yeni bir fonksiyon yarat.

en: Create a new Group Role.
tr: Yeni bir Grup Rolünü yarat.

en: Create a new Group.
tr: Yeni bir grup yarat.

en: Create a new Index.
tr: Yeni bir index yarat.

en: Create a new Job
tr: Yeni bir görev yarat.

en: Create a new Job.
tr: Yeni bir görev yarat.

en: Create a new Language.
tr: Yeni bir dil yarat.

en: Create a new Listen.
tr: Yeni bir Listen yarat.

en: Create a new Login Role.
tr: Yeni bir Giriş Rolü (Login Role) yarat.

en: Create a new Node.
tr: Yeni bir süğüm yarat.

en: Create a new Operator Class.
tr: Yeni bir operatör sınıfı (Operator Class) yarat.

en: Create a new Operator.
tr: Yeni bir operatör yarat.

en: Create a new Path.
tr: Yeni Path yarat.

en: Create a new Primary Key constraint.
tr: Birincil anahtar (Primary Key) yarat.

en: Create a new Procedure.
tr: Yeni bir Yordam yarat.

en: Create a new Replication Set.
tr: Yeni bir Replication Set yarat.

en: Create a new Rule.
tr: Yeni bir kural (Rule) yarat.

en: Create a new Schedule.
tr: Yeni bir Çizelge yarat.

en: Create a new Schema.
tr: Yeni bir şema (Schema) yarat.

en: Create a new Sequence.
tr: Yeni bir sequence yarat.

en: Create a new Server connection.
tr: Yeni bir sunucu bağlantısı yarat.

en: Create a new Server registration.
tr: Yeni bir Sunucu bağlantısı yarat.

en: Create a new Step.
tr: Yeni bir Adım yarat.

en: Create a new Subscription.
tr: Yeni bir Subscription yarat.

en: Create a new Table.
tr: Yeni bir tablo yarat.

en: Create a new Tablespace.
tr: Yeni bir tablespace yarat.

en: Create a new Trigger Function.
tr: Yeni bir tetikleyici foknsiyon (Trigger Function) yarat.

en: Create a new Trigger.
tr: Yeni bir Tetikleyici (Trigger) oluştur.

en: Create a new Type.
tr: Yeni bir tip (Type) yarat.

en: Create a new Unique constraint.
tr: Yeni tekil constraint oluştur.

en: Create a new User.
tr: Yeni bir kullanıcı yarat.

en: Create a new View.
tr: Yeni bir View yarat.

en: Create a new object of the same type as the selected object.
tr: Seçili nesne ile aynı tipte yeni bir nesne yarat.

en: Create a new object.
tr: Yeni bir nesne yarat.

en: Create databases?
tr: Veritabanları yaratılsın mı?

en: Create new Schedule
tr: Yeni bir Çizelge yarat.

en: Create new Slony-I Replication Cluster
tr: Yeni Slony-I Replication Cluster oluştur

en: Create new Step
tr: Yeni bir adım yarat.

en: Create roles?
tr: Rolleri oluşturulsun mu?

en: Create the report in XHTML 1.0 Transitional format
tr: Raporu XHTML 1.0 Transitional tipinde hazırla

en: Create the report in XML format
tr: Raporu XML tipinde yarat

en: Created
tr: Yaratıldı

en: Creates a backup of the current database to a local file
tr: Mevcut veritabanının yerel bir dosyaya yedeğini oluşturur

en: Creating DB connection: %s
tr: VT bağlantısı oluşturuluyor: %s

en: Creating job thread for job %s
tr: %s görevi için görev thread oluşturuluyor

en: Creating primary connection
tr: Birinci bağlantı oluşturuluyor

en: Creation of index in referencing table suggested
tr: Referans eden tabloda index oluşturulması tavsiye edilir

en: Creation of primary key suggested
tr: Primary key oluşturulması tavsiye edilir

en: Cu&t	Ctrl-X
tr: Ke&s	Ctrl-X

en: Current Password
tr: Mevcut Şifre

en: Current Query
tr: Mevcut Sorgu

en: Current value
tr: Mevcut değer

en: Current version
tr: Geçerli sürüm

en: Custom autovacuum
tr: Özel otovakum

en: Custom schedule
tr: Seçimsel Çizelge

en: Cut
tr: Kes

en: Cut selected text to clipboard
tr: Seçili metni panoya taşı

en: Data
tr: Veri

en: Data Output
tr: Veri çıktısı

en: Data Sorting
tr: Veri sıralanıyor

en: Data export aborted.
tr: Veri aktarma iptal edildi

en: Data export incomplete.
    
    %d row(s) contained characters that could not be converted to the local charset.
    
    Please correct the data or try using UTF8 instead.
tr: Veri dışarı aktarımı tamamlanamadı.
    
    %d adet satır yerel karakter kümesine çevrilemeyen karakterlerler içeriyor
    
    Lütfen veriyi düzeltin veya UTF8 kodlama kullanmayı deneyin.

en: Data retrieval runtime:
tr: Verinin veritabanından alınma süresi:

en: Data type
tr: Veri tipi

en: Data written to file.
tr: Veri dosyaya yazıldı.

en: Database
tr: Veritabanı

en: Database Status
tr: Veritabanı Durumu

en: Database encoding is SQL_ASCII
tr: Veritabanı dil kodlaması SQL_ASCII

en: Database encoding is Unicode
tr: Veritabanı dil kodlaması Unicode

en: Database sanity check
tr: Veritabanı durum kontrolü

en: Databases
tr: Veritabanları

en: Date
tr: Tarih

en: Days
tr: Gün

en: December
tr: Aralık

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default schema
tr: Varsayılan şema

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Default?
tr: Varsayılan?

en: Deferrable
tr: Ertelenebilir

en: Deferrable?
tr: Ertelenebilir mi?

en: Deferred
tr: Ertelendi

en: Definition
tr: Tanım

en: Delete
tr: Sil

en: Delete rows?
tr: Satirlar silinsin mi?

en: Delete selected lines.
tr: Seçili satırları sil.

en: Delete/Drop the selected object.
tr: Seçili nesneyi sil/kaldır.

en: Deleting a superuser might result in unwanted behaviour (e.g. when restoring the database).
    Are you sure?
tr: Bir superuser'ı silmek istenmeyen davranışlara yol açabilir (örneğin, veritabanını geri yüklerken).
    Emin misiniz?

en: Dependent services
tr: Bağlı servisler

en: Depends on
tr: Bağımlı olduğu nesne

en: Descending
tr: Azalan

en: Description
tr: Tanım

en: Design
tr: Tasarım

en: Destroying job thread for job %s
tr: %s görevi için görev thread yok ediliyor

en: Detail:
tr: Ayrıntı:

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Disable $$ quoting
tr: $$ quoting'i devre dışı bırak

en: Disable Trigger
tr: Tetikleyiciyi (Trigger) devre dışı bırak

en: Disconnec&t
tr: Bağlantıyı &Kes

en: Disconnect from the selected server.
tr: Seçili sunucu ile bağlantıyı kes.

en: Display help on PostgreSQL database system.
tr: PostgreSQL Veritabanı Sistemi ile ilgili yardım göster.

en: Display help on SQL commands.
tr: SQL komutları ile ilgili yardım göster.

en: Display help on configuration options.
tr: Konfigurasyon ayarları ile ilgili yardım göster.

en: Display helpful hints on current object.
tr: Geçerli nesneler üzerinde yardımcı ipuçları göster

en: Display the help topic for this dialog
tr: Bu dialog için yardım konusunu görüntüle

en: Display/edit the properties of the selected object.
tr: Seçili nesnenin özellikleri göster/düzenle.

en: Displays the current database status.
tr: Mevcut veritabanı durumunu gösterir.

en: Distinct Values
tr: Farklı Değerler

en: Do not prompt for unsaved files on exit
tr: Kaydedilmemiş dosyalar için çıkışta uyarı verme.

en: Do not show guru hints; I'm one myself
tr: Uzman ipuçları gösterme

en: Do not show this hint again
tr: Bu ipucu bir daha gösterme

en: Do not use a stylesheet
tr: Stil kullanma

en: Do you want to save changes?
tr: Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Done
tr: Tamam

en: Done.
tr: Tamam.

en: Double right-handed joins are not allowed.
tr: Çift right-join kullanılamaz.

en: Drop
tr: Kaldır

en: Drop %s?
tr: %s kaldırılsın mı?

en: Drop DB
tr: Veritabanını Kaldır

en: Drop multiple objects cascaded?
tr: Birden fazla nesne cascade olarak kaldırılsın mı?

en: Drop multiple objects?
tr: Birden fazla nesne kaldırılsın mı?

en: Drop the currently selected object.
tr: Seçili nesneyi kaldır.

en: Drop the selected object and all objects dependent on it.
tr: Seçilen nesneyi ve ona bağlı tüm nesneleri kaldır.

en: Dropping database not allowed
tr: Veritabanını kaldırmaya izin verilmedi

en: Duration
tr: Süre

en: E&xit
tr: Ç&ık

en: E&xit	Alt-F4
tr: Çı&kış	Alt-F4

en: ERROR: %s
tr: HATA: %s

en: ERROR: Syntax error at character %d!
tr: HATA: %d . karakternde yazım hatasu!

en: Edit and delete favourites
tr: Sık kullanılanları düzenle ve sil

en: Edit general server configuration file.
tr: Sunucu genel ayar dosyasını düzenle.

en: Edit grid help
tr: Izgara düzenle yardımı

en: Edit server access configuration file.
tr: Sunucu erişim ayar dosyasını düzenle.

en: Element
tr: Eleman

en: Embed an external stylesheet into the report
tr: Rapora dışarıdan bir stil göm

en: Embed pgAdmin's default stylesheet into the report.
tr: Rapora pgAdmin'in öntanımlu stilini göm

en: Enable or disable display of line ends
tr: Satırsonlarının görüntülenmesini etkinleştir/kaldır

en: Enable or disable display of whitespaces
tr: Boşluk karakterlerinin görüntülenmesini etkinleştir/kaldır

en: Enable or disable word wrapping
tr: Kelime kesmeyi etkinleştir/kaldır

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Enabled?
tr: Olası mı?

en: Enabling autovacuum recommended
tr: Otomatik Vakumlamayı açmanız önerilir

en: Encoding
tr: Dil kodlaması

en: End
tr: Son

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: End time
tr: Sonlandırma zamanı

en: Enter a description of this database connection.
tr: Bu veritabanı bağlantısı ile ilgili bir açıklama yazınız.

en: Enter a filename to write application logs to.
tr: Uygulama günlüklerinin yazılacağı dosya adını yazınız.

en: Enter a title for the report
tr: Rapor için bir başlık girin

en: Enter any additional notes to include on the report
tr: Rapora eklenmesi için ek notları girin

en: Enter name of new folder
tr: Yeni Klasör için isim girin

en: Enter the filter string to apply to the data. SQL syntax should be used as the string will be used as a 'WHERE' clause.
tr: Veriya uygulanacak filtre metnini giriniz. Kullanılacak SQL söz dizimi sorgunun 'WHERE' kısmına yazdığınızla aynı olacak.

en: Enter the hostname or IP address of the server to connect to.
tr: Bağlanılacak sunucunun adını ya da IP adresini yazınız.

en: Enter the name of the database on the server to use to make the initial connection. Normally this will be template1.
tr: Sunucudak ilk bağlantının yapılacağı veritabanının adını yazınız. Normalde bu template1 veritabanıdır.

en: Enter the password to use when connecting to the server.
tr: Sunucuya bağlanırken kullandığınız şifreyi yazınız.

en: Enter the path or URL to the PostgreSQL documentation
tr: PostgreSQL belgelerinin yolunu ya da URL'ini yazınız.

en: Enter the port number that the server is listening on.
tr: Sunucunun dinlediği port numarasını yazınız.

en: Enter the replacement text
tr: Değişiklik metnini girin

en: Enter the string to search for
tr: Aranacak metni girin

en: Enter the username to use when connecting to the server.
tr: Sunucuya bağlanırken kullandığınız kullanıcı adını yazınız.

en: Error connecting to the server: %s
tr: %s sunucusuna bağlanırken hata oluştu.

en: Error while joining replication cluster
tr: Replication cluster'e dahil olurken hata

en: Error!
tr: Hata!

en: Error: No table or no column
tr: Hata! Tablo ya da kolon yok.

en: Errors and N&otices
tr: Hatalar ve &Uyarılar

en: Errors, Notices, &SQL
tr: Hatalar, Uyarılar ve &SQL

en: Every day
tr: Her gün

en: Every hour
tr: Her saat

en: Every minute
tr: Her dakika

en: Every month
tr: Her ay

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Execute arbitrary SQL queries.
tr: Rasgele seçilmiş SQL sorgularını çalıştır.

en: Execute query
tr: Sorguyu çalıştır.

en: Execute query, write result to file
tr: Sorguyu çalıştır, sonuçları dosyaya yaz

en: Execute to file
tr: Dosyaya çalıştır

en: Executing SQL step %s (part of job %s)
tr: SQL %s adımını işleniyor (%s görevin parçası)

en: Executing batch step %s (part of job %s)
tr: Betiğin %s adımını işleniyor (%s görevin parçası)

en: Executing script file: %s
tr: Betik dosyası çalıştırılıyor: %s

en: Exit configuration tool
tr: Ayarlar aracından çık

en: Exit query window
tr: Sorgu penceresinden çık

en: Explain &options
tr: Explain Seç&enekleri

en: Explain analyse query
tr: Explain Analyze sorgusu

en: Explain query
tr: Sorguyu açıkla

en: Explain verbose query
tr: Explain Verbose sorgusu

en: Export data to file
tr: Veriyi dosyaya yaz

en: Expression
tr: İfade

en: Expression Error
tr: İfade hatası

en: External
tr: Harici

en: FK index name
tr: FK index adı

en: Fail
tr: Başarısız

en: Failed
tr: Başarısız

en: Failed to create new connection to database %s
tr: %s veritabanına yeni başlantı açma başarısız.

en: Failed to create primary connection!
tr: Birincil bağlantı nesnesi yaratılamadı!

en: Failed to open file %s.
tr: %s dosyası açılamadı.

en: Failed to query jobs table!
tr: Jobs tablosunu sorgulama başarısız!

en: Failed to start server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
tr: %s sunucunu başlatma işlemi başarısız oldu: Hata Kodu=%d
    Ayrıntıları için olay kayıt dosyasını inceleyiniz.

en: Failed to stop server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
tr: %s sunucunu durdurma işlemi başarısız oldu: Hata Kodu=%d
    Ayrıntıları için olay kayıt dosyasını inceleyiniz.

en: Failed to write to the output file: %s
tr: Çıktı dosyasına yazılamadı: %s

en: Failover to backup node.
tr: Yedek düğüme failover.

en: Favourites
tr: Sık Kullanılanlar

en: February
tr: Şubat

en: File cannot be opened with this format.
    Please chose another format.
tr: Dosya bu biçimde açılamıyor.
     Lütfen başka bir biçim deneyiniz.

en: Filename
tr: Dosya Adı

en: Filter
tr: Filtrele

en: Filter String (eg. oid > 10 AND oid < 50)
tr: Metni Filtrele (Örneğin oid> 10 AND oid < 50)

en: Filter string syntax validates OK!
tr: Metin filtreleme sözdizimi doğrulaması tamam!

en: Final function
tr: Final Fonksiyon

en: Final type
tr: Final Tipi

en: Find
tr: Bul

en: Find and Replace
tr: Bul ve Değiştir

en: Find and Replace text
tr: Metni Bul ve Değiştir

en: Find and replace all occurrences of the specified text
tr: Belirtilen metnin tüm geçtiği yerleri bul ve metni değiştir

en: Find and replace the specified text
tr: Belirtilen metni bul ve değiştir

en: Find text
tr: Metni bul

en: Find the specified text
tr: Belirtilen metni bul

en: For each
tr: For Each

en: For type
tr: For Type

en: Foreign Key
tr: İkincil Anahtar

en: Foreign Key Check
tr: İkincil Anahtar Kontrolü

en: Foreign key?
tr: İkincil anahtar?

en: Format
tr: Biçim

en: Forward
tr: İleri

en: Forward to next page.
tr: Sonraki Sayfa

en: Frequently asked questions about pgAdmin III.
tr: pgAdmin III.hakkında sıkça sorulan sorular

en: Friday
tr: Cuma

en: From
tr: Kimden

en: From the cursor
tr: İşaretçiden itibaren

en: From the top
tr: En üstten itibaren

en: Function
tr: Fonksiyon

en: Functions
tr: Fonksiyonlar

en: General
tr: Genel

en: Generate a DDL report for this object.
tr: Bu nesne için bir DDL raporu hazırla

en: Generate a data dictionary report for this object.
tr: Bu nesne için bir veri sözlüğü raporu hazırla

en: Generate a dependencies report for this object.
tr: Bu nesne için bir bağımılık raporu hazırla

en: Generate a report
tr: Rapor hazırla

en: Generate a statistics report for this object.
tr: Bu nesne için bir istatistik raporu hazırla

en: Generate an object list report for this collection.
tr: Bu kolleksiyon için bir nesne listesi raporu hazırla

en: Grant Wizard
tr: Grant sihirbazı

en: Granted
tr: İzin verildi

en: Grants rights to multiple objects
tr: İzinleri çoklu nesnelere ver

en: Greater than operator
tr: Büyüktür operatörü

en: Group
tr: Grup

en: Group ID
tr: Grup numarası

en: Group Role
tr: Grup Rolü

en: Group Roles
tr: Grup rolleri

en: Group/User
tr: Grup/Kullanıcı

en: Groupname
tr: Grup adı

en: Groups
tr: Gruplar

en: HTTP proxy
tr: Web proxy

en: Help
tr: Yardım

en: Hide system objects
tr: Sistem nesnelerini gizle.

en: Hints
tr: İpuçlar

en: Histogram Bounds
tr: Histogram Bağları

en: History
tr: Geçmiş

en: Host agent
tr: İstemci

en: Hostname
tr: Alan adı

en: Hostname/IP Address
tr: Alan adı/IP adresi

en: Hours
tr: Saat

en: How to send a bugreport to the pgAdmin Development Team.
tr: PgAdmin Geliştirme Takımına nasıl bir hata raporu gönderilir?

en: Huh?
tr: Ha!?

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: IP-Address
tr: IP Adresi

en: Ident authentication failed
tr: Ident kimlik doğrulaması başarısız

en: If a malformed configuration is written to the server, it might show problems when restarting or reloading.
    Are you sure the configuration is correct?
tr: Sunucuya hatalı ayarlar yazılmış, sunucu yeniden başlatma veya yniden yüklenme sırasında sorun yaratabilir.
    Ayarların düzgün olduğundan emin misiniz?

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Ignored
tr: Yoksayıldı

en: Implicit
tr: Dolaylı

en: Include a link to an external stylesheet in the report.
tr: Raporda dışarıdan bir stil için bağlantı bulundur

en: Include a link to the specified stylesheet in the XML file
tr: Belirtilen XM dosyasında dışarıdan bir stil için bağlantı bulundur

en: Incorrect password!
tr: Yanlış şifre!

en: Index
tr: Indeks

en: Index Blocks Read
tr: Okunan Index Blokları

en: Index Name
tr: Index Adı

en: Index Scans
tr: Index Aramaları

en: Index Size
tr: Index Boyu

en: Index Tuples Fetched
tr: Getirilen Index Tupleları

en: Indexes
tr: Indeksler

en: Indexes Size
tr: Index Boyu

en: Inherited
tr: Miras alınmış (inherited) tablolar

en: Inherited from table %s
tr: %s tablosundan miras alınmış(inherited)

en: Inherited tables
tr: Miras alınmış (inherited) tablolar

en: Inherited tables count
tr: Miras alınmış (inherited) tabloların sayısı

en: Inherits rights from parent roles
tr: Üst rollerden hakları miras (inherit) ediyor

en: Initial DB
tr: İlk Veritabanı

en: Initial Database
tr: İlk veritabanı

en: Initial condition
tr: İlk durun

en: Initial database
tr: İlk veritabanı

en: Initial database can't be dropped.
tr: İlk veritabanı kaldırılamaz.

en: Input function
tr: Giriş Fonksiyonu (input function)

en: Input type
tr: Giriş Tipi (Input Type)

en: Insert commands
tr: Komutarı ekle

en: Internal - not externally settable
tr: Internal - dışardan tanımlanamaz

en: Internal length
tr: Dahili uzunluk

en: Interval
tr: Aralık

en: Invalid command line argument
tr: Komut satırı parametresi yalnış

en: Invalid step type!
tr: Geçersiz adım tipi!

en: January
tr: Ocak

en: Job
tr: Görev

en: Job class
tr: Görev sınıfı

en: Jobs
tr: Görevler

en: Join existing cluster
tr: Var olan clustere katıl

en: Join function
tr: Join Function

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: Language
tr: Dil

en: Languages
tr: Diller

en: Last ack timestamp
tr: Son onaylanan tarih ve zamanı

en: Last acknowledged
tr: Son onaylanan

en: Last day
tr: Son gün

en: Last event
tr: Son olay

en: Last event timestamp
tr: En son olay tarih ve saati

en: Last response time
tr: Son cevap samanı

en: Last result
tr: Son sonuç

en: Last run
tr: Son çalışma anı

en: Last system OID
tr: Son sistem OIDi

en: Left Sort operator
tr: Sol sıralama operatörü (Left Sort Operator)

en: Left Table Columns
tr: Son tablo kolonları

en: Length
tr: Uzunluk

en: Less Than operator
tr: Küçüktür operatörü

en: Level
tr: Derece

en: Limit exceeded
tr: Sınır aşıldı

en: Link symbol
tr: Bağlantı sembolü

en: Listen
tr: Dinle

en: Lists the columns that the data will be sorted by.
tr: Verinin onlara göre sıralanacağı kolonları listeler

en: Local
tr: Yerek

en: Local Node
tr: Yerel DüğümYerek

en: Local charset
tr: Yerel dil kümesi

en: Local column
tr: Yerel kolon

en: Local node
tr: Yerel düğüm

en: Local node ID
tr: Yerel düğüm ID'si

en: Location
tr: Yer

en: Locks
tr: Kilitler

en: Log Level
tr: Günlük derecesi

en: Log entry
tr: Kayıt girdisi

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
tr: Günlük dosyaları (*.log)|*.log|Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: Logfile
tr: Kayıt dosyası

en: Logfile (%ID will be replaced with the Process ID)
tr: Logdile (%ID süreç numarası ile değiştirilecektir.)

en: Logfile rotation
tr: Kayıt dosyası rotasyonu

en: Logging
tr: Kayıt tutma

en: Login Role
tr: Login Rolü

en: Login Roles
tr: Login rolleri

en: Maintain the current database or table.
tr: Mevcut veritabanının ya da tablonun bakımını yap.

en: Maintenance
tr: Bakım

en: Maintenance DB
tr: Bakım VT

en: Maintenance database
tr: Bakım veritabanı

en: Maintenance database can't be dropped.
tr: Bakım veritabnı drop edilemez

en: Maintenance operation
tr: Bakım işlemi

en: March
tr: Mart

en: Match type
tr: Veri tipini uydur

en: Max response time
tr: Azami cevap zamanı

en: Max. characters per column
tr: Kolon başına en fazla karakter sayısı

en: Maximum
tr: En fazla

en: Maximum rows to retrieve
tr: Alınacak en fazla satır sayısı

en: Maximums rows to retrieve into output window; 0 = unlimited
tr: Çıktı penceresine aktarılacak en fazla satır sayısı; 0 = sınırsız

en: May
tr: Mayıs

en: May forward
tr: İleri

en: Member
tr: Üye

en: Member count
tr: Üye sayısı

en: Member name
tr: Üye adı

en: Member of
tr: Üyesi

en: Members
tr: Üyeler

en: Merge set
tr: Setleri birleşitir

en: Merge set into another set
tr: Bir seti başka bir setle birleştir

en: Merge two replication sets.
tr: İki replication seti birleştir.

en: Messages
tr: İletiler

en: Method
tr: Metot

en: Minimum
tr: En az

en: Minutes
tr: Dakika

en: Missing information
tr: Eksik bilgi

en: Mode
tr: Mod

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Month Days
tr: Ay Günleri

en: Monthdays
tr: Ay günleri

en: Months
tr: Aylar

en: Most Common Values
tr: En Ortak Değerler

en: Move replication set to different node
tr: replication setini farklı düğüme taşı

en: Move set to other node
tr: Seti başka bir düğüme taşı

en: Moved
tr: Taşındı

en: Multiple Column Joins
tr: Çoklu kolon Joinleri

en: Multiple clusters
tr: Çoklu clusterler

en: Name
tr: Ad

en: Name may not start with '_'.
tr: Ad '_' ile başlamayabilir.

en: Need password
tr: Şifre gerekiyor

en: Need password?
tr: Şifre gerekiyor mu?

en: New &Object
tr: Yeni &Nesne

en: New Aggregate
tr: Yeni Aggregate

en: New Cast
tr: Yeni Cast

en: New Check
tr: Yeni Check

en: New Check Constraint
tr: Yeni kontrol kısıtlaması (check constraint)

en: New Column
tr: Yeni Kolon

en: New Conversion
tr: Yeni Dönüşüm (Conversion)

en: New Database
tr: Yeni Veritabanı

en: New Domain
tr: Yeni Domain

en: New Foreign Key
tr: Yeni İkincil Anahtar (FK)

en: New Function
tr: Yeni Fonksiyon

en: New Group
tr: Yeni Grup

en: New Group Role
tr: Yeni Grup Rolü

en: New Index
tr: Yeni İndeks

en: New Job
tr: Yeni Görev

en: New Language
tr: Yeni Dil

en: New Listen
tr: Yeni Listen

en: New Login Role
tr: Yeni Login Rolü

en: New Node
tr: Yeni Düğüm

en: New Operator
tr: Yeni Operatör

en: New Operator Class
tr: Yeni Operatör Sınıfı

en: New Password
tr: Yeni Şifre

en: New Path
tr: Yeni Path

en: New Primary Key
tr: Yeni Birincil Anahtar

en: New Procedure
tr: Yeni Yordam (procedure)

en: New Replication Set
tr: Yeni Replication Set

en: New Rule
tr: Yeni Kural (Rule)

en: New Schedule
tr: Yeni Çizelge

en: New Schema
tr: Yeni Şema

en: New Sequence
tr: Yeni Sequence

en: New Server
tr: Yeni Sunucu

en: New Server Registration
tr: Yeni Sunucu Kaydı

en: New Slony-I Cluster
tr: Yeni Slony-I Cluster

en: New Step
tr: Yeni Adım

en: New Subscription
tr: Yeni kayıt

en: New Table
tr: Yeni Tablo

en: New Tablespace
tr: Yeni Tablespace

en: New Trigger
tr: Yeni Tetikleyici (Trigger)

en: New Trigger Function
tr: Yeni Tetikleyici Fonksiyonu (Trigger Function)

en: New Type
tr: Yeni Tip

en: New Unique Constraint
tr: Yeni Tekil Kısıtlama (Unique Constraint)

en: New User
tr: Yeni Kullanıcı

en: New View
tr: Yeni View

en: New length must not be less than old length.
tr: Yeni uzunluk eskisinden az olamaz.

en: New precision must not be less than old precision.
tr: Yeni precision eskisinden az olamaz.

en: New total digits must not be less than old total digits.
tr: Yeni toplam rakam sayısı eskisinden az olamaz.

en: Next run
tr: Sonraki çalışma

en: No
tr: Hayır

en: No Table or view.
tr: Tablo ya da view bulunamadı.

en: No configuration setting detected that appears doubtful.
tr: Şüphe uyandırıcı ayar bulunamadı.

en: No connection to database.
tr: Veritabanına bağlantı yok.

en: No connections found!
tr: Bağlantı bulunamadı

en: No data to export.
tr: Dışa aktarılacak veri yok.

en: No node available to move this set to.
tr: Bu seti taşıyacak uygun bir düğüm yok.

en: No owner
tr: Sahibi yok

en: No path to any provider node; add proper path.
tr: Hiçbir sağlayıcı düğümüne yol yok; uygun yol ekleyin.

en: No properties are available for the current selection
tr: Seçili nesne için özellik bilgisi bulunamadı.

en: No provider node without path definition left.
tr: Birleştirilecek path tanımlama olmayan sağlayıcı düğüm kalmadı.

en: No set available to merge to.
tr: Birleştirilecek değişken yok.

en: No statistics are available for the current selection
tr: Seçili nesne için istatistik bilgisi bulunamadı.

en: No steps
tr: Adımlar yok

en: Node
tr: DüğümMod

en: Node "%s" not running
tr: "%s" düğümü çalışmamaktadır

en: Node ID is already in use.
tr: Düğüm ID's kullanılmaktadır.

en: Nodes
tr: Düğümler

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not NULL
tr: NULL değil

en: Not currently running
tr: Şu an çalışmamaktadır

en: Not implemented
tr: Bu kod henüz tamamlanmadı.

en: Not implemented.
tr: Bu kod henüz tamamlanmadı.

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: November
tr: Kasım

en: OK
tr: TAMAM

en: OK.
tr: TAMAM.

en: OR
tr: YA DA (OR)

en: Object file
tr: Nesne dosyası

en: October
tr: Ekim

en: Old style FKs
tr: Eski stil ikincil anahtarlar

en: On error
tr: Hata durumunda

en: One Row with OID %d inserted.
tr: %d OID'i ile bir satır girildi.

en: One or more dependent services didn't start; see the eventlog for details.
tr: Bir veya birden fazla bağlı servis başlatılamadı; ayrıntılar için eventloguna bakın.

en: Only data
tr: Sadece veri

en: Only schema
tr: Sadece şema

en: Open
tr: Aç

en: Open a query file
tr: Sorgu dosyasını aç

en: Open configuration editor with pg_hba.conf.
tr: pg_hba.conf ile ayarlar düzenleyicisini açın.

en: Open configuration editor with postgresql.conf.
tr: postgresql.conf ile ayarlar düzenleyicisini açın

en: Open configuration file
tr: Ayarlar dosyasını aç

en: Open file
tr: Dosya aç

en: Open pg_hba.conf
tr: pg_hba.conf aç

en: Open postgresql.conf
tr: postgresql.conf aç

en: Open query file
tr: Sorgu dosyasını aç

en: Open the pgAdmin III helpfile.
tr: pgAdminIII yardım dosyasını aç.

en: Operator
tr: Operatör

en: Operator Class
tr: Operatör Sınıfı

en: Operator Classes
tr: Operatör Sınıfları

en: Operator classes
tr: Operatör Sınıfları

en: Operator function
tr: Operatör Fonksiyonu

en: Operators
tr: Operatörler

en: Option
tr: Seçenek

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options modifying Explain output
tr: Explain çıktısını düzenleyen seçenekler

en: Or
tr: Ya da

en: Origin
tr: Kaynak

en: Origin ID
tr: Kaynak ID

en: Origin Node
tr: Kaynak Düğüm

en: Out of Memory for cacheLinePool
tr: CacheLinePool için yetersiz bellek

en: Output
tr: Çıktı

en: Output function
tr: Çıktı fonksiyonu (Output function)

en: Owner
tr: Sahibi

en: PLAIN options
tr: PLAIN seçenekleri

en: Parameter
tr: Parametre

en: Password
tr: Şifre

en: Password (again)
tr: Şifre (yeniden)

en: Password successfully changed!
tr: Şifre başarıyla değiştirildi!

en: Passwords do not match!
tr: Şifreler uyuşmadı!

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste selected text from clipboard
tr: Panodaki seçili metni yapıştır.

en: Path
tr: Yol(Path)

en: Paths
tr: Yollar (Path)

en: Please choose user language:
tr: Lütfen kullanıcı dilini seçiniz.

en: Please enter function definition.
tr: Lütfen fonksiyon tanımını giriniz.

en: Please enter function source code.
tr: Lütfen fonksiyon kaynak kodunu giriniz.

en: Please enter password for user %s
    on server %s (%s)
tr: Lütfen %s kullanıcısı için şifreyi giriniz
    Sunucu: %s (%s)

en: Please provide dbname in connect info.
tr: Lütfen bağlantı bilgileri için veritabanı adını belirtiniz.

en: Please provide host in connect info.
tr: Lütfen bağlantı bilgileri için sunucu adını belirtiniz.

en: Please provide user in connect info.
tr: Lütfen bağlantı bilgileri için kullanıcı adını belirtiniz.

en: Please select a cluster name.
tr: Lütfen clusterı adını belirtiniz.

en: Please select a datatype.
tr: Lütfen bir veri tipi seçiniz.

en: Please select base datatype.
tr: Lütfen temel veritipini seçiniz.

en: Please select index.
tr: Lütfen index seçiniz.

en: Please select language.
tr: Lütfen dili seçiniz.

en: Please select left or right datatype.
tr: Lütfen sağ ya da sol veri tipini seçiniz.

en: Please select node to move this replication set to.
tr: Replication setinin taşınacağı düğümü seçin

en: Please select origin node of replication events.
tr: Lüttfen replication olayları için kaynak düğümü seçiniz.

en: Please select provider node for replication events.
tr: Lüttfen replication olayları için sağlayıcı düğümü seçiniz.

en: Please select provider node.
tr: Lüttfen sağlayıcı düğümü seçiniz.

en: Please select replication set to merged to.
tr: Lütfen birleşilecek replication seti belirtin.

en: Please select return type.
tr: Lüttfen return tipini seçiniz.

en: Please select sequence to replicate.
tr: Lütfen replicate edilecek sequence belirtin.

en: Please select state datatype.
tr: Lütfen state veri tipini seçiniz.

en: Please select table to replicate.
tr: Lütfen replicate edilecek tabloyu belirtin.

en: Please select target datatype.
tr: Lütfen hedef veri tipini seçiniz.

en: Please specify FK index name.
tr: Lütfen ikincil anahtar index adını belirtiniz.

en: Please specify a procedure.
tr: Lütfen bir yordam (procedure) belirtiniz.

en: Please specify address.
tr: Lütfen adresi belirtiniz.

en: Please specify at least one action.
tr: Lütfen en az bir işlem belirtiniz.

en: Please specify at least two members.
tr: Lütfen en az iki üye (member) belirtiniz.

en: Please specify code to execute.
tr: Lütfen çalıştırılacak kodu belirtin.

en: Please specify columns.
tr: Lütfen kolonları belirtiniz.

en: Please specify description.
tr: Lütfen tanımı belirtiniz.

en: Please specify input conversion function.
tr: Lütfen giriş dönüşüm fonksiyonunu belirtiniz.

en: Please specify internal storage length.
tr: Lütfen iç saklama uzunluğunu belirtiniz.

en: Please specify language handler.
tr: Lütfen "language handler."'i belirtiniz.

en: Please specify local node ID.
tr: Lütfen yerel düğüm ID'sini belirtiniz.

en: Please specify local node name.
tr: Lütfen yerel düğüm adını belirtiniz.

en: Please specify location.
tr: Lütfen yeri belirtiniz.

en: Please specify name.
tr: Lütfen adı belirtiniz.

en: Please specify object library.
tr: Lütfen nesne kitaplığını belirtiniz.

en: Please specify port.
tr: Lütfen portu belirtiniz.

en: Please specify source datatype.
tr: Lütfen kaynak veri tipini belirtiniz.

en: Please specify source encoding.
tr: Lütfen kaynak dil kodlamasını seçiniz.

en: Please specify start date.
tr: Lütfen başlangıç tarihi belirtiniz.

en: Please specify target encoding.
tr: Hedef dil kodlamasını seçiniz.

en: Please specify trigger function.
tr: Lütfen tetikleyici fonksiyonu (trigger function) belirtiniz.

en: Please specify user name
tr: Lütfen kullanıcı adını belirtiniz.

en: Please specify valid length.
tr: Lütfen geçerli bir uzunluk belirtiniz.

en: Please specify valid numeric precision (0..
tr: Lütfen geçerli bir numerik presicion belirtiniz (0..

en: Position
tr: Posizyon

en: PostgreSQL Description
tr: PostgreSQL açıklaması

en: PostgreSQL Version
tr: PostgreSQL Sürümü

en: Postmaster - set on server start
tr: Postmaster - sunucu çalıştırma zamanında ayarlanır

en: Preferences
tr: Seçenekler

en: Primary Key
tr: Birincil Anahtar

en: Primary key
tr: Birincil Anahtar

en: Primary key?
tr: Birincil Anahtar?

en: Primary?
tr: Birincil?

en: Privileges
tr: Haklar (Privileges)

en: Privileges for %s
tr: %s için izinler

en: Privileges for %s %s
tr: %s %s için izinler

en: Problem with resource %s: Notebook not found.
    Prepare to crash!
tr: %s kaynağı ile ilgili bir sorun var: Notebook not found.
    Çökmeye hazırlanın!Prepare to crash!

en: Procedure
tr: Yordam (procedure)

en: Procedure
tr: Yordam (procedure)

en: Procedures
tr: Yordamlar (procedure)

en: Process returned exit code %d.
tr: Süreç%d çıkış kodu döndürdü

en: Properties
tr: Özellikler

en: Property
tr: Özellik

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Provider ID
tr: Sağlayıcı IC

en: Provider Name
tr: Sağlayıcı Adı

en: Published
tr: Yayınlanmış

en: Query
tr: Worgu

en: Query &builder
tr: &Sorgu Oluşturucusu

en: Query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
tr: Sorgu files (*.sql)|*.sql|Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
tr: Sorgu dosyaları (*.sql)|*.sql|UTF-8 sorgu dosyaları (*.sql)|*.sql|Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: Query inserted one row with OID %d.
tr: Sorgu, %d OID'i ile tek satır girdi.

en: Query inserted one rows with OID %d.
tr: Sorgu, %d OID'i ile tek satır girdi.

en: Query is running.
tr: Sorgu çalışıyor.

en: Query result with %d rows discarded.
tr:  %d satırlı sorgu sonucu dikkate alınmadı.

en: Query result with %d rows will be returned.
tr:  %d satırlı sorgu sonucu döndürülecek.

en: Query returned successfully with no result in %s ms.
tr: Sorgu 0 sonuç ile %s ms içinde başarılı olarak çalıştı.

en: Query returned successfully: %d rows affected, %s ms execution time.
tr: Sorgu başarıyla çalıştı: %d satır etkilendi, %s ms çalışma zamanı.

en: Query returned successfully: one row with OID %d inserted, %s ms execution time.
tr: Sorgu başarıyla çalıştı: %d OID'i ile tek satır girildi, %s ms çalışma zamanı.

en: Query tool
tr: Sorgu aracı

en: Quit this program.
tr: Programı sonlandır.

en: Quote char
tr: Tırnak karakteri

en: REINDEX options
tr: REINDEX seçenekleri

en: Re&fresh	F5
tr: &Yenile	F5

en: Re&load module
tr: Modü&lü yeniden yükle

en: Reached end of the document
tr: Belgenin sonuna ulaşıldı.

en: Read and write Unicode UTF-8 files
tr: Unicode UTF-8 dosyalarını oku ve yaz.

en: Ready.
tr: Hazır.

en: Receive function
tr: Receive fonksiyonu

en: Receiver
tr: Alıcı

en: Receiver ID
tr: Alıcı ID

en: Receiver Name
tr: Alıcı Adı

en: Redo
tr: Yeniden yap

en: Redo last action
tr: Son işlemi yeniden yap

en: Referenced by
tr: Referans:

en: Refresh
tr: Tazele

en: Refresh rate (seconds)
tr: Tazeleme süresi (saniye cinsinden)

en: Refresh the selected object.
tr: Seçili nesneyi tazele.

en: Refresh to count rows
tr: Satırları saymak için tazele

en: Refreshing %s
tr: %s tazeleniyor

en: Refreshing %s...
tr: %s tazeleniyor...

en: Refreshing data, please wait.
tr: Veri tazeleniyor, lütfen bekleyiniz.

en: Refreshing.
tr: Tazeleniyor.

en: Relation
tr: Nesne

en: Reload
tr: Yeniden yükle

en: Reload Server to apply configuration changes.
tr: Ayarlar değişiklikleri uygulamak için sunucuyu yeniden başlatın

en: Reload current page.
tr: Mevcut sayfayı baştan yükle.

en: Reload library module which implements this function.
tr: Bu fonksiyonu implement eden kitaplık modülünü baştan yükleyiniz.

en: Reload server
tr: Sunucu yeniden yükle

en: Reload server configuration
tr: Sunucu ayarları yeniden yükle

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove column?
tr: Kolon kaldırılsın mı?

en: Remove constraint?
tr: Kısıtlama kaldırılsın mı?

en: Remove table?
tr: Tablo aldırılsın mı?

en: Remove the selected sort column.
tr: Seçili sıralı kolonu kaldır.

en: Reset guru hints
tr: Uzman ipuçları sıfırla

en: Restart node
tr: Düğümü yeniden başlat

en: Restart node "%s"?
tr: "%s" düğümü yeniden başlatılsın mı?

en: Restart node.
tr: Düğümü yeniden başlat.

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Restore %s %s
tr: %s %s geri yükle

en: Restores a backup from a local file
tr: Yerel bir dosyadaki yedeği geri yükler

en: Restoring previous environment
tr: Önceki ortam geri yükleniyor.

en: Restrict function
tr: Restrict Function

en: Restriction
tr: Kısıtlama

en: Result
tr: Sonuç

en: Result type
tr: Sonuç tipi

en: Retrieving %s details
tr: %s ayrıntıları alınıyor.

en: Retrieving data: %d rows.
tr: Veri alınıyor: %d satır.

en: Retrieving server properties
tr: Sunucu özellikleri bilgisi alınıyor.

en: Retry
tr: Yeniden dene

en: Returning connection to database %s
tr: %s veritabanına bağlantı döndürülüyor.

en: Returns a set?
tr: Küme döndürür mü?

en: Returns set
tr: küme döndürür

en: Right Sort operator
tr: Sağ sıralama operatörü (Right Sort Operator)

en: Role Privileges
tr: Rol Yetkileri

en: Role membership
tr: Rol üyeliği

en: Role name
tr: Rol adı

en: Rotate
tr: Çevir

en: Roundtrip
tr: Gidiş gönüş

en: Row
tr: Satır

en: Row separator
tr: Satır Ayırıcısı

en: Row trigger
tr: Satır tetikleyici (Row trigger)

en: Rows (counted)
tr: Satır (sayılan)

en: Rows (estimated)
tr: Satır (tahmin edilen)

en: Run
tr: Çalıştır

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Running PID
tr: Çalışma PID

en: Running VACUUM recommended
tr: VACUUM çalıştırma tavsiye ediliyor

en: Running at
tr: Çalışıyor

en: Running?
tr: Çalışıyor mu?

en: SQL Help
tr: SQL Yardımı

en: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
tr: SQL betikleri(*.sql)|*.sql|Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: SQL help site
tr: SQL yardım sitesi

en: SQL state:
tr: SQL durumu:

en: SSL Mode
tr: SSL Modu

en: SSL encrypted
tr: SSL ile şifrelenmiş

en: STABLE
tr: KARARLI

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save
tr: Kaydet

en: Save &as...
tr: &Farklı kaydet

en: Save configuration file as
tr: Ayarlar dosyasını farklı kaydet

en: Save current file
tr: Mevcut dosyayı kaydet

en: Save file
tr: Dosyayı kaydet

en: Save file under new name
tr: Yeni bir ad ile kaydet.

en: Save history
tr: Geçmişi kaydet

en: Save history of executed commands.
tr: Çalıştırılmış komutları kaydet

en: Save query file as
tr: Sorgu dosyasını farklı kaydet

en: Save the SQL definition of the selected object.
tr: Seçili nesnenin SQL tanımını kaydet.

en: Saved the changed row.
tr: Değiştirilmiş satırı kaydet.

en: Schedule
tr: Çizelge

en: Schedules
tr: Çizelgeler

en: Schema
tr: Şema

en: Schemas
tr: Şemalar

en: Search backwards through the text
tr: Metin içinde geriye doğru ara

en: Security
tr: Güvenlik

en: Select &All
tr: Tümünü &Seç

en: Select Slony-I cluster.
tr: Slony-I cluster seçin.

en: Select a column to add to the sort list.
tr: Sıralama listesine eklenecek bir kolon seçiniz.

en: Select backup filename
tr: Yedek dosya adını seçiniz.

en: Select database with Slony-I cluster installed.
tr: Slony-I clusteri içeren veritabanını seçin.

en: Select directory with Slony-I creation scripts
tr: Slony-I oluşturma scriptleri olan dizini seçin

en: Select export filename
tr: export dosyasını seçin

en: Select log file
tr: Kayıt dosyasını seçin.

en: Select output file
tr: Çıktı dosyasını seçin.

en: Select server with Slony-I cluster installed.
tr: Slony-I clusteri içeren sunucuyu seçin.

en: Select the level of detail to record in the logfile.
tr: Kayıt dosyasında tutulacak bilgilerin ayrıntı derecesini seçin.

en: Selected Columns
tr: Seçili Kolonlar

en: Selected cluster doesn't contain newer software.
tr: Seçilen cluser daha yeni yazılımı içermemektedir.

en: Selection
tr: Seçim

en: Send Function
tr: Gönderme Fonksiyonu (Send Function)

en: Send function
tr: Gönderme Fonksiyonu (Send function)

en: September
tr: Eylül

en: Sequential Scans
tr: Sıralı arama

en: Sequential Tuples Read
tr: Okunan Sıralı Satırlar

en: Server
tr: Sunucu

en: Server ID
tr: Sunucu ID

en: Server configuration
tr: Server ayarları

en: Server denies access
tr: Servis erişimi kabul etmiyor

en: Server name
tr: Sunucu adı

en: Server not listening
tr: Servis bağlantıları kabul etmiyor

en: Servers
tr: Sunucular

en: Servers (%d)
tr: Sunucular (%d)

en: Service
tr: Servis

en: Service start problem
tr: Servis başlatma sorunu

en: Set
tr: Ayarla

en: Set by session parameters
tr: Oturum parametreleri tarafından ayarlanmıştır

en: Set by test
tr: Test tarafından ayarlanmıştır

en: Set by unprivileged command
tr: Ayrıcalıklı olmayan bir komut tarafından ayarlanmıştır

en: Set in client parameters
tr: İstemci parametrelerinde ayarlanmıştır

en: Set in configuration file
tr: Ayarlar dosyasında ayrlanmıştır

en: Set in database variables
tr: Veritabanı değişkenlerinde ayarlanmıştır

en: Set in user variables
tr: Kullanıcı değişkenlerinde ayarlanmıştır

en: Set interactively
tr: Etkilişimli ayarlanmıştır

en: Set on command line
tr: Komut satında ayarlanmıştır

en: Set to merge
tr: Birleşilecek set

en: Set via environment variable
tr: Ortam değişkeni aracığıyla ayarlanıyor

en: Setting name
tr: İsim ayarlanıyor

en: Show a tip of the day.
tr: Günün ipucunu göster.

en: Show about dialog.
tr: Hakkında penceresini göster.

en: Show object properties on double click in treeview?
tr: Ağaç görünümünde çift tıklama ile nesne özellikleri gösterilsin mi?

en: Show options dialog.
tr: Seçenekleri penceresini göster.

en: Show or hide system objects.
tr: Sistem nesnelerini göster/gizle.

en: Show system objects
tr: Sistem nesnelerini göster

en: Single object
tr: Tek nesne

en: Size
tr: Boyut

en: Sleeping...
tr: Uyuyor...

en: Slon process running on node; stop it before upgrading.
tr: Sunucuda slon süreci çalışıyor; güncellemeden önce durdurun

en: Slony-I creation scripts not available; only joining possible.
tr: Slony-I oluşturma scriptleri mevcut değil; sadece joining yapılabilir.

en: Slony-I path
tr: Slony-I yolu

en: Sort Operator
tr: Sıralama İşlemi

en: Sort operator
tr: Sıralam işlemi

en: Sort order
tr: Sıralama düzeni

en: Sort/filter options.
tr: Sıralama/filtreleme seçenekleri.

en: Source
tr: Kaynak

en: Source encoding
tr: Kaynak dil kodlaması

en: Source type
tr: Kaynak tipi

en: Start
tr: Başlat

en: Start PostgreSQL Service
tr: PostgreSQL Servisini BaşlarSürümü

en: Start date
tr: Başlatma tarihi

en: Start service
tr: Servisi başlar

en: Start the query builder.
tr: Sorgu üretecini başlat.

en: Start time
tr: Başlatma zamanı

en: Starting job: %s
tr: Servis Başlatılıyor: %s

en: Starting service
tr: Servis başlatılıyor

en: State function
tr: Durum Fonksiyonu (State function)

en: State type
tr: Durum Tipi (State type)

en: Statistic
tr: İstatistik

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Status
tr: Durum

en: Step
tr: Adım

en: Steps
tr: Adımlar

en: Stop PostgreSQL Service
tr: PostgreSQL Servisini DurdurSürümü

en: Stop service
tr: Servisi durdur

en: Stopping service
tr: Servis durduruluyor

en: Store password
tr: Şifre kaydedilsin

en: Store password?
tr: Şifre kaydedilsin mi?

en: Strict
tr: Değişmez

en: Strict?
tr: Değişmez?

en: Succeed
tr: Başarılı

en: Successful
tr: Başarılı

en: Sunday
tr: Pazar

en: Superuser (can create users)
tr: Superuser (başka kullanıcılar yaratabilir)

en: Superuser?
tr: Superuser mı?

en: Supports hash
tr: hash destekler

en: Supports hash?
tr: hash destekler mi?

en: Supports merge
tr: merge destekler

en: Suset - may be overridden by superuser
tr: Suset - superuser tarafından değiştirmelidir

en: Syntax Validation
tr: Yazım Doğrulama

en: System aggregate?
tr: System Aggregate mi?

en: System column?
tr: Sistem kolonu mu?

en: System database?
tr: Sistem Veritabanı mı?

en: System domain?
tr: Sistem domain'i mi?

en: System foreign key?
tr: Sistem İkincil Anahtarı mı?

en: System function?
tr: Sistem Fonksiyonu mu?

en: System index?
tr: Sistem indeksi mi?

en: System language?
tr: Sistem dili mi?

en: System objects will not be removed from the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
tr: Sistem nesneleri, bir tazeleme işlemi gerçekleştirilmeden nesne ağacından kaldırılmayacaklar.
    Tüm bağlantılar kapatılsın mı?

en: System objects will not show in the the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
tr: Sistem nesneleri, bir tazeleme işlemi gerçekleştirilmeden nesne ağacında gösterilmeyecekler.
    Tüm bağlantılar kapatılsın mı?

en: System operator class?
tr: Sistem Operatörü Sınıfı mı?

en: System operator?
tr: System operatörü mü?

en: System rule?
tr: Sistem Kuralı (rule) mı?

en: System schema?
tr: Sistem şeması mı (Schema)?

en: System schemas
tr: Sistem şemaları

en: System sequence?
tr: Sistem Sequence'i mi?

en: System table?
tr: Sistem Tablosu mu?

en: System trigger?
tr: Sistem Tetikleyicisi (trigger) mi?

en: System type?
tr: Sistem tipi mi?

en: System view?
tr: Sistem görüntüsü mü?

en: Table
tr: Tablo

en: Table Size
tr: Tablo Büyüklüğü

en: Tables
tr: Tablolar

en: Tables/Views
tr: Tablolar/Görüntüler(Views)

en: Tablespace Size
tr: Tablespace Büyüklüğü

en: Tablespaces
tr: Tablespaceler

en: Target Node
tr: Hedef düğümü

en: Target encoding
tr: Hedef dil kodlaması

en: Target of merge
tr: Birleşmenin hedefi

en: Target type
tr: Hedep tip

en: Template
tr: Şablon(Template)

en: Terminate
tr: Sonlandır

en: Terminate process
tr: Süreci sonlandır

en: Terminate process?
tr: Süreç sonlandırılsın mı?

en: The PostgreSQL server engine is currently configured to listen for local connections only.
    You might want to check "listen_addresses" to enable accessing the server over the network too.
tr: PostgreSQL sunucusu şu an sadece yerel bağlantıları kabul etmektedir.
    Ağ üzerinde erişimi açmak için "listen_addresses" parametresini ayarlayın.

en: The PostgreSQL server must be at least version %2.1f!
tr: PostgreSQL sunucusu en az %2.1f sürümünde olmalıdır!

en: The PostgreSQL server's version string.
tr: PostgreSQL Sunucusu'nun sürüm katarı.

en: The PostgreSQL version number.
tr: PostgreSQL sürüm numarası

en: The configuration is modified.
    Do you want to save changes?
tr: Ayarlar değişti.
    Değişiklikleri kaydetmek ister misiniz?

en: The hostname or TCP/IP address of the server.
tr: Sunucunun alan adı ya da TCP/IP adresi.

en: The initial database used when connecting to the server.
tr: Sunucuya bağlanırken kullanılacak ilk veritabanı.

en: The last OID used by the server.
tr: Sunucu tarafından kullanılan son OID.

en: The maximum of %ld rows is exceeded (total %ld).
tr: İzin verilen en fazla satır sayısı olan %ld aşıldı (toplam %ld).

en: The newly created cluster version (%s)
     doesn't match the existing cluster's version (%s)
tr: Yeni olşturulmu cluser sürümü (%s)
    var olan cluser sürümü ile uyuşmamaktadır(%s)

en: The password could not be changed!
tr: Şifre değiştirilemedi!

en: The passwords entered do not match!
tr: Şifreler uyuşmadı!

en: The port number the server is listening on.
tr: Sunucunun dinlediği port numarası.

en: The schema oid can't be located, please refresh all schemas!
tr: Şema oid bulunamadı, lütfen tüm temaları yenileyin.

en: The specified exception already exists!
tr: Belirtilen exception zaten mevcut!

en: The text %s has changed.
tr: %s metin değişti.

en: The text %s has changed.
    Do you want to save changes?
tr: %s metni değişti.
    Değişiklikleri kaydetmek ister misiniz?

en: The username used when connecting to the server.
tr: Sunucuya bağlanırken kullanılacak kullanıcı adı.

en: There are dependent services configured:
tr: Ayarlanmış bağlı servisler verdır:

en: There are dependent services running:
tr: Çalışan bağlı servisler mevcuttur:

en: There is nothing in the SQL pane to save!
tr: SQL kısmında kaydedilecek bir veri yok!

en: There is unsaved data in a row.
    Do you want to store to the database?
tr: Satırda kaydedilmemiş veri var.
     Bunu veritabanına kaydetmek istiyor musunuz?

en: This option is present in the configuration file, but not known to the configuration tool.
tr: Bu seçenek, ayarlar dosyasında mevcut ancak ayarlama yazılımı tarafından bilinmemektedir.

en: This query will return %d results.
    Load all results?
tr: Bu sorgu %d sonuç döndürecektir.
    Tüm sonuçlar yüklensin mi?

en: This software is released under the Artistic License.
tr: Bu yazılım, "Artistic Licence" altında dağıtılmaktadır.

en: This table contains serial columns. Do you want to use the values in the clipboard for these columns?
tr: Bu tablo seri numaralı alanlar içeriyor. Bu alanlar için panodaki değerleri kullanmak istiyor musunuz?

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Toast Blocks Hit
tr: Toast Blocklar Denk

en: Toast Blocks Read
tr: Okunan TOAST blokları

en: Toast Index Blocks Hit
tr: Toast Index Blocklar Denk

en: Toast Index Blocks Read
tr: Toast Index Blocklar Okuma

en: Toast Table Size
tr: Toast Tablo Büyüklüğü

en: Tool bar
tr: Alet Çubuğu

en: Total %ld rows.
tr: Toplam %ld satır.

en: Total query runtime:
tr: Sorgunun toplam çalışma süresi:

en: Transactions
tr: Transactionlar

en: Trigger
tr: Tetikleyici (Trigger)

en: Trigger Function
tr: Tetikleyici Fonksiyonu (Trigger Function)

en: Trigger Functions
tr: Tetikleyici Fonksiyonları (Trigger Functions)

en: Trigger function
tr: Tetikleyici fonksiyonu (Trigger function)

en: Triggers
tr: Tetikleyiciler (triggers)

en: Trusted
tr: Güvenilir

en: Trusted?
tr: Güvenilir mi?

en: Trying to drop system object
tr: Sistem nesnesi kaldırılmaya çalışılıyor.

en: Tuesday
tr: Salı

en: Tuples Deleted
tr: Silinen Satırlar

en: Tuples Inserted
tr: Girilen Satırlar

en: Tuples Updated
tr: Güncellenen Satırlar

en: Tuples deleted
tr: Silinen Satırlar

en: Tuples inserted
tr: Girilen Satırlar

en: Tuples updated
tr: Güncellenen Satırlar

en: Type
tr: Veri tipi

en: Types
tr: Veri tipleri

en: Uncheck all
tr: Hepsinin işaretini kaldır

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo change of data.
tr: Veri değişimini geri al.

en: Undo last action
tr: Son işlemi geri al

en: Unexpected empty cache line: dataSet already closed.
tr: Beklenmeyen boş cache satırı: dataSet zaten kapalı.

en: Unique
tr: Tekil (Unique)

en: Unique?
tr: Tekil mi(Unique)?

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown find dialog event!
tr: Bilinmeyen bulma diyaloğu olayı!

en: Unknown option
tr: Bilinmeyen seçenek

en: Unknown token in connection string:
tr: Bağlantı metninde bilinmeyen değer

en: Unlock a replication set and re-allow updates.
tr: Bir eşleme kümesininin kilidini kaldır ve güncellemelere tekrar izin ver

en: Unlock set
tr: Küme kilidini kaldır

en: Unsaved data
tr: Kaydedilmemiş veri

en: Up since
tr: Bu tarihten beri sürekli çalışıyor:

en: Update catalogs?
tr: Kataloglar Güncellensin mi?

en: Upgrade cluster software
tr: Cluster yazılımını yükselt

en: Upgrade node
tr: Düğümü yükselt

en: Usage:
tr: Kullanım:

en: Use TAB character for autocompletion
tr: Otomatik tamamlama için TAB tuşunu kullan

en: Use replication
tr: Replication kullan

en: User
tr: Kullanıcı

en: User ID
tr: Kullanıcı numarası (ID)

en: User Privileges
tr: Kullanıcı hakları

en: User can create databases
tr: Kullanıcı veritabanları yaratabilir.

en: User can create users
tr: Kullanıcı başka kullanıcılar yaratabilir.

en: User language
tr: Kullanıcı Dili

en: User/Group
tr: Kullanıcı/Grup

en: Userlimit - may be set by user
tr: Userlimit - kullancıı tarafından ayarlanabilir

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Userset - may be set by user
tr: Userset - kullancıı tarafından ayarlanabilir

en: VACUUM base threshold
tr: VACUUM temel eşiği

en: VACUUM cost delay
tr: VACUUM paha gecikmesi

en: VACUUM options
tr: VACUMM seçenekleri

en: VACUUM scale factor
tr: VACUUM boyut çarpanı

en: Vacuum settings
tr: Vakum Seçenekleri

en: Validate
tr: Onayla

en: Validate the syntax of the filter string.
tr: Filtre satırın söz dizini denetle

en: Validating filter string
tr: Filtre satırı denetleniyor

en: Value
tr: Değer

en: Variable
tr: Değişken

en: Variable Name
tr: Değişken adı

en: Variable Value
tr: Değişken değeri

en: Variable has still its initial default value
tr: Değişken hala varsayılan değerine sahiptir

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Verbose messages
tr: Verbose mesajlar

en: Version
tr: Sürüm

en: Version number
tr: Sürüm numarası

en: Version string
tr:  Sürüm katarı

en: View &Data
tr: Veriyi &Görüntüle

en: View All Rows
tr: Tüm Satırları Görüntüle

en: View Data
tr: Veriyi görüntüle

en: View Data Options
tr: Veriyi Görüntüleme Seçenekleri

en: View F&iltered Data
tr: &Filtrelenen Veriyi Görüntüle

en: View Filtered Data
tr: Filtrelenen Veriyi Görüntüle

en: View Top %i Rows
tr: En üst %i satırı görüntüle

en: View the data in the selected object.
tr: Seçili nesnenin içindeki veriyi görüntüle.

en: Views
tr: Viewlar

en: Visit
    download site
tr: Download
    sitesini ziyaret edin

en: Volatility
tr: Dönüşebilirlik (Volatility)

en: WARNING: %s
tr: UYARI: %s

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Week Days
tr: Hafta Günleri

en: Weekdays
tr: Hafta günleri

en: Whole word
tr: Tam kelime

en: With OIDs
tr: OIDler il

en: Writing configuration file to server
tr: Ayarlar dosyası sunucuya yazılıyor

en: Writing data.
tr: Veri yazılıyor.

en: Xact Committed
tr: Xact Commit edildi

en: Xact Rolled Back
tr: Xact Rolledback edildi

en: Yes
tr: Evet

en: You cannot join on the asterisk.
tr: Yıldız ile join işlemi yapamazsınız.

en: You cannot leave both the column and expression blank.
    
    Click 'OK' to insert a default function into the expression.
tr: Hem kolonu hem de ifadeyi boş bırakamazsınız.
    
    İfadeye bir ön tanımlı fonksiyon eklemek için 'TAMAM'a basınız.

en: You must add at least on column.
tr: En az bir kolon eklemelisiniz

en: You must enter a valid date and/or time!
tr: Geçerli tarih ve/veya saat girmelisiniz!

en: You must redraw your joins so that "%s"
    does not appear on the righthand side 
    more than once.
tr: Joinleri, "%s" sağ tarafta
     birden fazla şekilde görünmeyecek 
    şekilde tekrar yazınız.

en: You must select a server before changing your password!
tr: Şifrenizi değiştirmeden önce bir sunucu seçmelisiniz!

en: You must select one column from the left table and one column from the right table.
tr: Soldaki tablodan ve sağdaki tablodan birer tane kolon seçmelisiniz.

en: aborting.
tr: iptal ediliyor.

en: administrative node
tr: yönetici düğümü

en: all columns
tr: tüm kolonlar

en: allow
tr: izin ver

en: daily
tr: günlük

en: dialog translation test mode
tr: dialog çeviri testi durumu

en: disable
tr: Yetkisiz hale getir

en: favourite
tr: sık kullanılan

en: listens
tr: dinliyor

en: local pipe
tr: yerel boru

en: member
tr: üye

en: member in
tr: üye

en: monthly
tr: aylık

en: need password
tr: şifre gerekli

en: not counted
tr: sayılmadı

en: not encrypted
tr: şifrelenmemiş

en: not member
tr: üyesi değil

en: not member in
tr: üyesi değil

en: not running
tr: çalışmıyor

en: only strings
tr: sadece katarlar (string)

en: options:
tr: seçenekler:

en: pgAdmin Guru Hint
tr: pgAdmin Uzman İpucu

en: pgAdmin III &FAQ
tr: pgAdmin III &SSS

en: pgAdmin III - Backend Configuration Hints
tr: pgAdmin III - Backend Ayar İpuçları

en: pgAdmin III Guru Hint
tr: pgAdmin III Uzman İpucu

en: pgAdmin III Guru Hints
tr: pgAdmin III Uzman İpuçları

en: pgAdmin III Query
tr: pgAdmin III Sorgusu

en: pgAgent Job
tr: PgAgent Süreci

en: pgAgent Service
tr: pgAgent Servisi

en: pgServer object didn't initialise because the user aborted.
tr: PgServer nesnesi kullanıcının iptal etmesi nedeniyle başlayamadı.

en: pgadmin:Logfile rotated.
tr: pgadmin:kayıt dosyası dönderildi.

en: prefer
tr: tercih et

en: ready
tr: hazır

en: redirect_stderr not enabled or log_filename misconfigured
tr: redirect_stderr etkin değil veya log_filename yalnış ayarlanmıştır

en: repeat
tr: tekrarla

en: show this help message
tr: bu yardım mesajını görüntüle

en: single
tr: tekil

en: store password
tr: şifre'yi kaydet

en: unset
tr: kaldır

en: weekly
tr: haftalık

en: yearly
tr: yıllık
