pgAdmin III - en to ur translation catalogue (486 entries)

en: 
    Cancelled.
ur: 
    منسوخ

en: 
    Retrieve all rows anyway?
ur: 
    کیا تمام صفوں کو هر حال میں حاصل کریں ؟

en:  Done.
ur: مکمل.

en: %.2f secs
ur: %.2f Ø«Ø§ÙÛÙ

en: %d rows retrieved.
ur: %d صف حاصل کی گیء.

en: %d rows.
ur: %d صف

en: %ld  rows not retrieved.
ur: %ld صف حاصل نه کی جا سکین

en: %ld rows retrieved.
ur: %ldصف حاصل کی گیء

en: &About...
ur: &متعلق

en: &Add
ur: &اضافه

en: &Add %s to query
ur: %s&کو پرسش مین جمع کرین

en: &Add Server...
ur: &اضافهِ کارگزار

en: &Add Table/View...
ur: &اضافهِ جدول/عرض

en: &Bugreport
ur: &گزارشٍ اصلاح

en: &Cancel
ur: &لغو

en: &Cancel	Alt-Break
ur: &لغوAlt-Break

en: &Close
ur: ا&ختتام

en: &Close Table/View
ur: ا&ختتامٍ جدول/عرض

en: &Connect...
ur: &اتصال

en: &Copy	Ctrl-C
ur: &نقل

en: &Create
ur: ا&یجاد

en: &Debug (not recommended for normal use)
ur: &Debug(عام استعمال مت کرین)

en: &Delete
ur: &حذف

en: &Delete/Drop
ur: &حذف/رها

en: &Delete/Drop	Del
ur: &حذف/رها	 Del

en: &Deselect All
ur: &رهایءِ عام

en: &Disconnect
ur: &قطعٍ روابط

en: &Display
ur: نما&یش

en: &Edit
ur: &تحرير

en: &Errors only
ur: &فقط غلطیان

en: &Execute
ur: ا&جرا

en: &Execute	F5
ur: &اجرا	F5

en: &Export
ur: &برآمد

en: &File
ur: &مثل/فهرست

en: &Find	Ctrl-F
ur: &تلاش	Ctrl-F

en: &Help
ur: &مدد

en: &Help...
ur: &مدد

en: &Join To...
ur: &ملاؤ

en: &Maintenance
ur: &نگهداشت

en: &No logging
ur: &کویً حساب نهین

en: &OK
ur: &درست

en: &Open...
ur: &کهول

en: &Open...	Ctrl-O
ur: 	Ctrl-O   &کهول

en: &Options...
ur: &اختيارات...

en: &Paste	Ctrl-V
ur: &چسپا	Ctrl-V

en: &PostgreSQL Help
ur: &PostgreSQL راهنمای

en: &Properties
ur: &خصوصیات

en: &Query
ur: &استفسار

en: &Query Analyzer
ur: تحلیل کننده &استفسار

en: &Query Builder
ur: معمارِ &استفسار

en: &Query tool
ur: آلهِ &استفسار

en: &Recent files
ur: &تازه کاغذات

en: &Redo	Ctrl-Y
ur: &دوباره	Ctrl-Y

en: &SQL Help	F1
ur: راهنمای &SQL	F1

en: &Save
ur: &محفوظ

en: &Save	Ctrl-S
ur: &محفوظ	Ctrl-S

en: &Save definition...
ur: &محفوظ تعریف...

en: &Server Status
ur: &حالتِ خادم

en: &System objects
ur: اشیای &سیستم

en: &Tip of the day...
ur: &آج کی بات

en: &Tools
ur: &آلات

en: &Undo	Ctrl-Z
ur: &رد	Ctrl-Z

en: &View
ur: &نظاره

en: '%s' is not a valid identifier. It must start with A-Z or a-z or _ and can contain A-Z and a-z and 0-9 and _.
ur: '%s'شامل هو  a-z اور _ اور A-Z  نه هی اس مین لازمی identifier ایک صحیح

en: -- Executing query:
ur: -- استفسار شروع هو گیا:

en: -- definition incomplete
ur: -- نا مکمل تعریف

en: -- nothing to change
ur: --تبدیلی کی ضرورت نهین

en: 0 Secs
ur: 0 ثانیه

en: : Notebook not found.
    Prepare to crash!
ur: :کاپی نهین ملی.
     تباهی آپ کا مقدر هي!

en: < operator
ur: < عامل

en: <html><body>Loading %s</body></html>
ur: <html><body>%s لودنگ </body></html>

en: > operator
ur: > عامل

en: A fatal error has occured:
ur: ایک نقصان ده خرابی هو گئ :

en: Accept the current settings and close the dialogue.
ur: موجوده تنظیم کو منظور کرین اور اس گفتگو کو ختم کرین.

en: Access method
ur: حصول کا طریقه

en: Account expires
ur: حساب ختم

en: Action
ur: فعل

en: Add
ur: اضافه

en: Add Server
ur: اضافه خادم

en: Add Tables/Views
ur: اضافه جدول/عرض

en: Add a connection to a server.
ur: خادم سي ایک ربط کا اضافه.

en: Add a new Check Constraint.
ur: ایک نيًِ Check Constraint کا اضافه کرین.

en: Add a new Column.
ur: ایک نیًِ قطار کا اضافه کرین.

en: Add a new Foreign Key.
ur: ایک نیًِ خارجی کلید کا اضافه کرین.

en: Add a new Index.
ur: ایک نیًِ فهرست کا اضافه کرین.

en: Add a new Trigger.
ur: ایک نيًِ Trigger کا اضافه کرین.

en: Add a new Unique Constraint.
ur: ایک نيًِ منفرد پابندی کا اضافه کرین.

en: Add a table or view to the datagram.
ur: Datagram مین جدول یا عرض کا اضافه کرین.

en: Add/Change
ur: اضافه/تبدیلی

en: Aggregate
ur: مجموعه

en: Aggregates
ur: مجامع(مجموعات)

en: Alias
ur: مستعار نام

en: Alignment
ur: سیده

en: Allow connections?
ur: رابطه کی اجازت دون؟

en: An error has occured:
ur: ایک خرابی هو گیً:

en: Analyze
ur: تجزیه

en: Are you sure you wish to drop %s %s?
ur: کیا آپ کو یقین هي که آپ%s %s کو چهورنا چاهتي هین ؟

en: Argument count
ur: Argument کی تعداد

en: Back
ur: واپس

en: Back to previous page.
ur: واپس پچهلي ورق پر.

en: Base type
ur: اساس کی قسم

en: Browse for a logfile.
ur: معلوماتی دستاویز دیکهین.

en: C&hange password...
ur: &پاسورد تبدیل کرین...

en: C&lear window
ur: پ&نجره پاک کردین

en: Cache
ur: تازه حافظه

en: Can't add another column to the query.
ur: استفسار مین قطار کا اضافه ممکن نهین.

en: Cancel
ur: فسخ

en: Cancel any changes and close the dialogue.
ur: کسی بهی قسم کی تبدیلی کو فسخ کر کي گفتگو ختم کر دین.

en: Cancel query
ur: استفسار فسخ کر دین

en: Cancelled
ur: فسخ کر دیا گیا

en: Cancelling.
ur: فسخ کر رها هون.

en: Cannot drop system %s %s.
ur: نظام %s %s کو حذف کرنا ممكن نهین.

en: Cannot initialise the networking subsystem!
ur: نیتورکنگ کي نظام کو شروع نهین کیا جا سکا!

en: Cannot open the logfile!
ur: معلوماتی دستاویز نهین کهولی جا سکی!

en: Cast
ur: تحويل

en: Casts
ur: تحويلات

en: Change
ur: تغییر

en: Change Password
ur: پاسورد تبدیل کرین

en: Change your password.
ur: اپنا پاسورد تبدیل کرین.

en: Changing the 'Show System Objects' option will cause all connections to be closed, and the treeview to be rebuilt.
    
    Are you sure you wish to continue?
ur: 'Show System Objects' کو تبدیل کرنے سے تمام رابطے منقطع ھو جاءین گے۔ 
    کیا آپ کو یقین ہے کہ آپ یہ کرنا چاہتے ہین؟

en: Check
ur: پڑتال

en: Child columns
ur: نوزايد قطارین

en: Choose the operator for comparison.
ur: تقابل کی لیے عامل چنین.

en: Clear edit window
ur: تحریری پنجره صاف کرین

en: Clear history
ur: تاريخ صاف کرین

en: Clear history window.
ur: تاريخ کا پنجره صاف کرین.

en: Clear window
ur:  پنجره صاف کرین

en: Close
ur: بند

en: Close this Window.
ur: اس پنجره کو بند کرین.

en: Clustered?
ur: گروه شده؟

en: Column
ur: قطار

en: Column name
ur: قطار کا نام

en: Column names
ur: قطاروں کے نام

en: Column not found in pgSet:
ur: قطار pgSet مین نهین ملا:

en: Column separator
ur: قطار علیحده کرنے والا

en: Columns
ur: قطارین

en: Comment
ur: توضیح

en: Composite
ur: مركب

en: Condition
ur: شرط

en: Confirm Password
ur:  پاسورڈ کی تصدیق کیجیے

en: Confirm object deletion?
ur: عنصر ختم کرنےکی تصدیق کرین؟

en: Connect to a Server
ur: خادم سے رابطه قائم کرین

en: Connect to the selected server.
ur: منتخب خادم سے رابطه قائم کرین.

en: Connected?
ur: کیا رابطه قائم هے؟

en: Constraint
ur: پابندی

en: Constraint name
ur: پابندی کا نام

en: Constraints
ur: پابندیاں

en: Context
ur: سياق

en: Continue?
ur: جاری رکهوں؟

en: Conversion
ur: تبدیلی

en: Conversions
ur: تبدیلیاں

en: Copied
ur: نقل شده

en: Copy
ur: نقل

en: Copy SQL from main form to SQL dialogue
ur: اصل شکل سے  کو SQL SQL گفتگو مین نقل کرین

en: Copy selected text to clipboard
ur: انتخاب شده تحریر کو صفحه برش پر نقل کرین

en: Could not resolve hostname %s
ur: نام میزبان %s معلوم نه کیا جاسکا

en: Couldn't create a connection dialogue!
ur: رابطه گفتگو نه بن سکی!

en: Couldn't create a connection object!
ur: رابطه عنصر نه بن سکا!

en: Couldn't create a pgSet object!
ur: pgSet عنصر نه بن سکا!

en: Couldn't create the main window!
ur: بنیادی پنجره نه بن سکا!

en: Couldn't create the splash screen!
ur: پرده جلوه نه بن سکا!

en: Couldn't open a tips.txt file!
ur: tips.txt  دستاویز نه کهل سکی!

en: Count rows if estimated less than
ur: صفین شمار کرو اگر تخمینه کمتر هو

en: Create
ur: تخلیق

en: Create a Primary Key.
ur: ایک مقدم کلید  تخلیق کر.

en: Create a new Aggregate.
ur: ایک نیا مجموعه  تخلیق کر.

en: Create a new Cast.
ur: ایک نئ Cast  تخلیق کر.

en: Create a new Conversion.
ur: ایک نئ تبدیلی  تخلیق کر.

en: Create a new Database.
ur: ایک نیا قاعدة بيانات  تخلیق کر.

en: Create a new Domain.
ur: ایک نئ Domain  تخلیق کر.

en: Create a new Function.
ur: ایک نیا تابع  تخلیق کر.

en: Create a new Group.
ur: ایک نیاگروه تخلیق کر.

en: Create a new Language.
ur: ایک نئ زبان تخلیق کر.

en: Create a new Operator Class.
ur: ایک نئ عامل صنف تخلیق کر.

en: Create a new Operator.
ur: ایک نیا عامل تخلیق کر.

en: Create a new Rule.
ur: ایک نیا اصول تخلیق کر.

en: Create a new Schema.
ur: ایک نیا Schema تخلیق کر.

en: Create a new Sequence.
ur: ایک نیا تسلسل تخلیق کر.

en: Create a new Server connection.
ur: ایک نیا اتّصال خادم تخلیق کر.

en: Create a new Table.
ur: ایک نیا جدول تخلیق کر.

en: Create a new Trigger Function.
ur: ایک نیا تابع Trigger تخلیق کر.

en: Create a new Type.
ur: ایک  نوع جديد تخلیق کر.

en: Create a new User.
ur: ایک نیا صارف تخلیق کر.

en: Create a new View.
ur: ایک نیا عرض تخلیق کر.

en: Create a new object of the same type as the selected object.
ur: منتخب شده عنصر کی نوع کا ایک نیا عنصر تخلیق کر.

en: Create a new object.
ur: ایک نیا عنصر تخلیق کر.

en: Create databases?
ur: نئ قواعد البيانات تخلیق کروں؟

en: Cu&t	Ctrl-X
ur: قط&ع	Ctrl-X

en: Current Password
ur: حالیه پاسورڈ

en: Current value
ur: حالیه مقدار

en: Cut
ur: قطع

en: Cut selected text to clipboard
ur: منتخب شده تحریر کو قطع کر کي صفحه‌برش پر منتقل کر

en: Cycled
ur: مدار

en: Data
ur: معلومات

en: Data Output
ur: معلومات کا اخراج

en: Data retrieval runtime:
ur: معلومات کا وقتِ حصول

en: Data type
ur: معلومات کی قسم

en: Database
ur: اصولِ معلومات

en: Database Status
ur: حالتِ اصولِ معلومات

en: Databases
ur: اصولِ معلومات

en: Default
ur: ترتیبِ اوّل

en: Default value
ur:  مقدارِاوّل

en: Default?
ur: ترتیبِ اوّل؟

en: Deferrable
ur: قابلِ قبول

en: Deferrable?
ur: قابلِ قبول؟

en: Deferred
ur: قبول شده

en: Definition
ur: تعریف

en: Delete
ur: حذف

en: Delete selected lines.
ur: انتخاب شده سطور حذف کر دوں.

en: Delete/Drop the selected object.
ur: انتخاب شده شے کو حذف/موقوف کر دوں.

en: Delimiter
ur: جدا کننده

en: Description
ur: بیان

en: Design
ur: نقشه

en: Dimensions
ur: ابعاد

en: Disconnec&t
ur: م&نقطع

en: Disconnect from the selected server.
ur: منتخب خادم سے رابطه منقطع کر دین.

en: Display help on PostgreSQL database system.
ur: PostgreSQL نظامِِِِ اصول معلومات پر مدد

en: Display help on SQL commands.
ur: SQL احکامات پر مدد.

en: Display/edit the properties of the selected object.
ur: منتخب شے کی نمایٔش/ترمیم کرین.

en: Displays the current database status.
ur: اصولِ معلومات کی موجوده حالتِ دکهاتا هے.

en: Do instead
ur: اس کا الُٹ کرو

en: Do instead?
ur: اس کا متضاد کروں؟

en: Do not prompt for unsaved files on exit
ur: بند هوتے هوئے غیر محفوظ دستاویزات کا مت سوال کرو

en: Do you want to save changes?
ur: کیا آپ تبدیلیاں محفوظ کرنا چاهتے هین؟

en: Domain
ur: ریاست Domain

en: Done
ur: مکمل

en: Drop
ur: رها

en: Drop %s?
ur: رها %s؟

en: Drop the currently selected object.
ur: منتخب شے کو رها کر دو.

en: E&xit
ur: &خروج

en: E&xit	Alt-F4
ur: خ&روج	Alt-F4

en: E&xplain
ur: و&ضاحت

en: E&xplain	F7
ur: و&ضاحت	F7

en: Element
ur: عنصر

en: Enabled?
ur: فعال شده؟

en: Enter a filename to write application logs to.
ur: دستاویز کا نام جس مین لکها جا سکے.

en: Enter the password to use when connecting to the server.
ur: پاسورڈ دین جو خادم سے رابطے کے وقت استعمال کیا جاۓ.

en: Error!
ur: خرابی!

en: Error: No table or no column
ur: خرابی: کوئ جدول یا قطار نهین

en: Errors and N&otices
ur: خرابیاں اور &توجیہات

en: Errors, Notices, &SQL
ur: خرابیاں, توجیہات, &SQL

en: Event
ur: واقعہ

en: Events
ur: واقعات

en: Execute
ur: اجرأ

en: Execute query
ur: اجراۓ پرسش

en: Explain
ur: توضیح

en: Explain &options
ur: وضاحتِ &اختیارات

en: Explain query
ur: وضاحتِ پرسش

en: Export data to file
ur: معلومات کو دستاویز مین منتقل کر دو

en: Expression
ur: عبارت

en: Expression Error
ur: عبارت مین غلطی

en: External
ur: خارجی

en: Failed to open file %s.
ur: دستاویز%s کهولنے مین ناکامی.

en: Failed to write to the output file: %s
ur: دستاویز%s مین لکهنے مین ناکامی.

en: Filename
ur: نامِِ دستاویز

en: Final function
ur: آخری فعل

en: Final type
ur: آخری قسم

en: Find
ur: تلاش

en: Find text
ur: تلاشِ متن

en: Font
ur: قلم

en: For each
ur: هر ایک کے لیۓ

en: For type
ur: براۓ قسم

en: Foreign Key
ur: خارجی کلید

en: Foreign key?
ur: خارجی کلید ؟

en: Forward
ur: آگے

en: Forward to next page.
ur: اگلے صفحے پر.

en: Frequently asked questions about pgAdmin III.
ur: pgAdmin III کے متعلق کثرت سے پوچهے جانے والے سوال.

en: From
ur: سے

en: Function
ur: فعل

en: Functions
ur: افعال

en: General
ur: عام

en: Greater than operator
ur: سے بڑا عامل

en: Group
ur: گروه

en: Group ID
ur: گروه کی شناخت

en: Group/User
ur: گروه/User

en: Groups
ur: گروه

en: HTTP proxy
ur: پراکسی HTTP

en: Has OIDs
ur: OIDs هین

en: Has OIDs?
ur: OIDs هین؟

en: Help
ur: مدد

en: History
ur: تاریخ

en: Hostname
ur: نام میزبان

en: Hostname/IP Address
ur: نام میزبان/نشانی آیٔ پی

en: How to send a bugreport to the pgAdmin Development Team.
ur: pgAdmin تعمیری گزوه کو کیسے بگ رپورٹ بهیجی جاۓ.

en: Huh?
ur: کیا؟

en: Implicit
ur: ضمنی

en: Incorrect password!
ur: غلط پاسورڈ!

en: Increment
ur: اضافه

en: Index
ur: فهرست

en: Indexes
ur: فهارست

en: Inherited
ur: موروثی

en: Inherited from table %s
ur: جدول %s سے میراث کی

en: Inherited tables
ur: موروثی جدول

en: Inherited tables count
ur: موروثی جدول کی تعداد

en: Inherits from tables
ur: جدول سے میراث کی

en: Inherits tables
ur: جدول میراث کیے

en: Initial Database
ur: ابتدایٔ اصولِ معلومات

en: Initial condition
ur: ابتدائ شرط

en: Initial database
ur: ابتدائ اصولِ معلومات

en: Initially?
ur: ابتدائ؟

en: Internal length
ur: اندرونی لمبايئ

en: Join
ur: ضم

en: Join Type
ur: نوع الضمّ

en: Join function
ur: ضم فعل

en: Kind
ur: نوع

en: Language
ur: زبان

en: Languages
ur: زبانین

en: Last system OID
ur: آخرین سیستم OID

en: Left Table Columns
ur: جدول کی بائين قطادین

en: Left type
ur: بائين قسم

en: Length
ur: لمبايئ

en: Less Than operator
ur: سے کمتر عامل

en: Limit exceeded
ur: حد تجاوز کر گئ

en: Link symbol
ur: نشانِ ربط

en: Local
ur: مقامی

en: Local charset
ur: مقامی حروف

en: Local column
ur: مقامی قطار

en: Maintain %s %s
ur: نگهداشت %s %s

en: Maintain the current database or table.
ur: حالیہ اصول معلومات یا جدول کی نگہداشت.

en: Maintenance
ur: نگهداشت

en: Maintenance operation
ur:  عملیاتِ نگهداشت

en: Member
ur: عضو

en: Member count
ur: تعدادِ اعضأ

en: Member name
ur: نام عضو

en: Members
ur: اعضا

en: Messages
ur: پیغامات

en: Minimum
ur: کم از کم

en: Name
ur: نام

en: Name may not start with '_'.
ur: نام '_' سي شروع نهین هو سکتا.

en: Negator
ur: نفی کرني والا

en: New &Object
ur: نئ&شیی

en: New Aggregate
ur: نیا مجموعه

en: New Cast
ur: نئ Cast

en: New Column
ur: نئ قطار

en: New Conversion
ur: نئ Conversion

en: New Database
ur: نئ اصولِ جدید

en: New Domain
ur: نئ ریاست

en: New Foreign Key
ur: نئ کلید خارجی

en: New Function
ur: نیا فعل

en: New Group
ur: نیا گروه

en: New Index
ur: نئ فهرست

en: New Language
ur: نئ زبان

en: New Operator
ur: نیا عامل

en: New Operator Class
ur: نئ عامل کلاس

en: New Password
ur: نیا پاسورد

en: New Primary Key
ur: نئ کلید مقدم

en: New Rule
ur: نیا قاعده

en: New Sequence
ur: نئ ترتیب

en: New Server
ur: نیا خادم

en: New Table
ur: نیا جدول

en: New Trigger
ur: نیا Trigger

en: New Trigger Function
ur: نیا Trigger فعل

en: New Type
ur: نئ قسم

en: New Unique Constraint
ur: نئ منفرد پابندی

en: New View
ur: نیا عرْض

en: New length must not be less than old length.
ur: نئ

en: No
ur: نهین

en: Not NULL
ur: نهین NULL

en: Not NULL?
ur: نهین NULL؟

en: Nothing
ur: کچه نهین

en: Position
ur: جگہ

en: Primary Key
ur: بنیادی کلید

en: Primary key
ur: بنیادی کلید

en: Primary key?
ur: بنیادی کلید؟

en: Primary?
ur: بنیادی؟

en: REINDEX options
ur: REINDEX اختیارات

en: Ready.
ur: تیار.

en: Result type
ur: نتیجے کی قسم

en: Return type
ur: واپسی کی قسم

en: Right type
ur: دایٔن قسم

en: Row
ur: صف

en: Rows (counted)
ur: صفین (گنتی شده)

en: Rows (estimated)
ur: صفین (اندازاٌ)

en: Rule
ur: قاعده

en: Rules
ur: قاعدے

en: Select &All
ur: تمام &منتخب کرین

en: Select output file
ur: آؤٹ پٹ دستاویز کا انتخاب کرین

en: Send Function
ur: بہیجنے کا عمل

en: Send function
ur: بہیجنے کا عمل

en: Sequence
ur: ترتیب

en: Sequences
ur: ترتیب

en: Server
ur: خادم

en: Servers
ur: خادمین

en: Servers (%d)
ur: خادمین %d

en: Show a tip of the day.
ur: آج کی بات دکہاؤ.

en: Show or hide system objects.
ur: سسٹم اشیأ دکہاؤ یا چہپاؤ.

en: Source
ur: ماخذ

en: Source type
ur: ماخذ کی قسم

en: Start
ur: آغاز

en: Statistic
ur: اعدادوشمار

en: Statistics
ur: اعدادوشمار

en: Storage
ur: محفوظ کرنے کی جگہ

en: Strict
ur: سخت

en: Strict?
ur: سخت؟

en: Superuser?
ur: سرخاب؟

en: System aggregate?
ur: سسٹم کا مجموعہ؟

en: System column?
ur: سسٹم قطار؟

en: System conversion?
ur: سسٹم منتقلی؟

en: System database?
ur: سسٹم ڈیٹابیس؟

en: System domain?
ur: سسٹم domain؟

en: System foreign key?
ur: سسٹم کی خارجی کلید؟

en: System function?
ur: سسٹم کی عمل؟

en: System index?
ur: سسٹم کی فہرست؟

en: System language?
ur: سسٹم کی زبان؟

en: System operator?
ur: سسٹم عامل؟

en: System rule?
ur: سسٹم قاعده؟

en: System schema?
ur: سسٹم نمونہ؟

en: System sequence?
ur: سسٹم ترتیب؟

en: System table?
ur: سسٹم جدول؟

en: Table
ur: جدول

en: Tables
ur: جدول

en: Tables/Views
ur: جدول/عرض

en: Target type
ur: نوع هدف

en: Template
ur: نمونہ

en: The hostname or TCP/IP address of the server.
ur: نام خادم یا TCP/IP نشانی خادم.

en: The initial database used when connecting to the server.
ur: ابتدایٔی ڈیٹابیس جو خادم سے رابطہ کرتے وقت استعمال کی گیٔ.

en: The last OID used by the server.
ur: آخری OID جو خادم نے استعمال کی.

en: The maximum of %ld rows is exceeded (total %ld).
ur: %ld صفوں کی حد سے تجاوز کر گیٔ کل%ld

en: The password could not be changed!
ur: پاسورڈ تبدیل نہیہن کیا جا سکا!

en: The port number the server is listening on.
ur: پورٹ نمبر جس پر خادم سن رہا ہے.

en: The text %s has changed.
ur: متن %s تبدیل ہو گیا ہے.

en: The text %s has changed.
    Do you want to save changes?
ur: متن %s تبدیل ہو گیا ہے.
    کیا آپ اس تبدیلی کو محفوظ کرنا چاہتے ہین؟

en: The username used when connecting to the server.
ur: استعمال کنندہ کا نام جو خادم سے رابطہ کرتے وقت استعمال کیا گیا.

en: There is nothing in the SQL pane to save!
ur: SQLکہڑکی مین محفوظ کرنے کے لیۓ کچہ نہین!

en: There is unsaved data in a row.
    Do you want to store to the database?
ur: اس صف مین غیرمحفوظ شده معلومات ہین.
    کیا آپ ڈیٹابیس کو محفوظ کرنا چاہتے ہین؟

en: This software is released under the Artistic License.
ur: یہ سافٹ ویٔر آرٹسٹک اجازت نامے کے تحت جاری کیا گیا ہے.

en: To
ur: کی طرف

en: Total %ld rows.
ur: کل %ld صفین.

en: Trigger Function
ur: Trigger فعل

en: Trigger Functions
ur: Trigger افعال

en: Trigger function
ur: Trigger فعل

en: Trusted
ur: معتمد

en: Trusted?
ur: معتمد؟

en: Try switching it to the lefthand side in one
    or more relationships.
ur: ایک یا ایک سے زیاده تعلقات مین اس کو
     بایٔن طرف منتقل کر کے دیکہین.

en: Type
ur: قسم

en: Types
ur: اقسام

en: Undo change of data.
ur: معلومات کی تبدیلی منسوخ کر دو.

en: Undo last action
ur: آخری فعل منسوخ کر دو

en: Unicode UTF-8
ur: یونی کوڈ UTF-8

en: Unique
ur: یگانه

en: Unique?
ur: یگانه؟

en: Unknown
ur: نامعلوم

en: Unsaved data
ur: غیرمحفوظ شدہ معلومات

en: User
ur: استعمال کنندہ

en: User ID
ur: استعمال کنندہ کی ID

en: User Privileges
ur: استعمال کنندہ کے اختیارات

en: User can create databases
ur: استعمال کنندہ ڈیٹابیس بنا سکتا ہے

en: User can create users
ur: استعمال کنندہ استعمال کنندہ بنا سکتا ہے

en: User language
ur: استعمال کنندہ کی زبان

en: User/Group
ur: استعمال کنندہ/گروہ

en: Username
ur: استعمال کنندہ کا نام

en: Users
ur: استعمال کنندہ

en: Value
ur: قیمت

en: Variable
ur: متغیر

en: Variable Name
ur: متغیر کا نام

en: Variable Value
ur: متغیر کی قیمت

en: Variables
ur: متغیرات

en: Verbose
ur: تفصیلی

en: Verbose messages
ur: تفصیلی پیغامات

en: View
ur: دیکہو

en: View &Data
ur: معلومات &دیکہو

en: View Data
ur: معلومات دیکہو

en: View the data in the selected object.
ur: منتخب شے مین معلومات دیکہو۔

en: Views
ur: عروض

en: Volatility
ur: ناپایٔداری

en: Warning:
ur: ہوشیار:

en: Yes
ur: ہاں

en: You cannot join on the asterisk.
ur: آپ ستارے پر ملا نہین سکتے.

en: You must add at least on column.
ur: آپ کو کم از کم ایک قطار کا اضافہ کرنا ہو گا-

en: You must select a server before changing your password!
ur: پاسورڈ تبدیل کرنے سے پہلے آپ کو ایک خادم کا انتخاب کرنا ہو گا!

en: You must select one column from the left table and one column from the right table.
ur: آپ کو لازماٌ ایک قطار دایٔن جدول مین سے اور ایک قطار بایٔن جدول مین سے منتخب کرنا ہو گی۔

en: aborting.
ur: روک رہا ہوں۔

en: all columns
ur: تمام قطارین

en: allow
ur: اجازت

en: char
ur: حرف

en: disable
ur: غیرفعال

en: double
ur: دوگنا

en: member
ur: عضو

en: not member
ur: حصہ نہیہن

en: only strings
ur: صرف strings

en: pgAdmin III Query
ur: pgAdmin III پرسش

en: pgServer object didn't initialise because the user aborted.
ur: pgServer شے کا اجرا نہ ہو سکا کیونکہ user نے کام روک دیا۔

en: pgadmin3&%ID.log
ur: pgadmin3&ID.log

en: prefer
ur: ترجیح

en: ready
ur: تیار

en: require
ur: لازم
