phatch - en to ar translation catalogue (191 entries)

en: Examples
ar: أمثلة

en: Run %s as console program without a gui
ar: تشغيل   %s من خلال سطر الاوامر بدون واجه رسوميه

en: Run %s as a gui droplet
ar: تشغيل %s كواجه رسوميه droplet

en: Ignore errors
ar: تجاهل الأخطاء

en: Interactive
ar: تفاعلي

en: Specify locale language (for example en or en_GB)
ar: اختر اللغه المحليه (ar او ar_JO على سبيل المثال)

en: Include all subfolders
ar: مع المجلدات الفرعيه

en: Do not check images first
ar: لا تقم بالتأكد من الصوره بالبداية

en: Verbose
ar: بالتفاصيل

en: abort
ar: أوقف

en: skip
ar: تخطي

en: Description
ar: الوصف

en: File
ar: الملف

en: default
ar: افتراضي

en: Overwrite existing images
ar: اكتب فوق الصور الموجوده

en: Image
ar: صورة

en: Label
ar: عنوان

en: tag
ar: وسم

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: String
ar: سلسلة

en: Choice
ar: الخيار

en: Color
ar: اللون

en: Resolution
ar: دقّة العرض

en: File Name
ar: اسم الملف

en: In
ar: داخل

en: Float
ar: عائم

en: As
ar: كما

en: Mode
ar: وضع

en: Resample
ar: إعاده التشكيل

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Integer+
ar: عدد صحيح+

en: Integer+0
ar: عدد صحيح+0

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Slider
ar: منزلق

en: background
ar: خلفية

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Top
ar: فوق

en: Bottom
ar: تحت

en: Orientation
ar: الإتجاه

en: Offset
ar: إزاحة

en: Horizontal Offset
ar: إزاحة عمودية

en: Vertical Offset
ar: إزاحة أفقية

en: Tile
ar: إكساء

en: Scale
ar: قياس

en: Mark
ar: علامة

en: Method
ar: طريقة

en: Photo Batch Processor
ar: معالج مجموعة الصور

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خاطئ

en: true
ar: صحيح

en: false
ar: خاطئ

en: Unsaved Action List
ar: غيرمحفوظة في قائمة العمل

en: Action Lists
ar: قائمة العمل

en: All Files
ar: كل الملفّات

en: Describe here the action list.
ar: هنا وصف الإجراءات القائمة.

en: There should be a 'Save' action at the end.
ar: ينبغي أن يكون هناك 'حفظ' العمل في نهاية المطاف.

en: with
ar: مع

en: Nothing to do.
ar: لا شيء لعمله

en: The action list is empty.
ar: قائمة الإجراء فارغة

en: There is no action enabled.
ar: لا يوجد إجراء مفعل

en: Checking images
ar: التحقق من الصور

en: Invalid images
ar: الصور غير موجودة

en: No files or folder selected.
ar: لم تختر ملف أو مجلد

en: Unable to open file
ar: تفعيل فتح الملف

en: Executing action list
ar: تنفيذ لائحة العمل

en: day
ar: اليوم

en: foldername
ar: إسم المجلد

en: filename
ar: اسم الملف

en: filesize
ar: حجم الملف

en: folder
ar: مجلد

en: hour
ar: الساعة

en: minute
ar: الدقيقة

en: month
ar: الشهر

en: monthname
ar: إسم الشهر

en: path
ar: مسار

en: root
ar: الجذر

en: second
ar: الثانية

en: subfolder
ar: مجلد فرعي

en: type
ar: نوع

en: weekday
ar: أيام العطلة الأسبوعية

en: weekdayname
ar: إسم أيام العطلة الأسبوعية

en: year
ar: السنة

en: dpi
ar: نقطة في البوصة

en: height
ar: ارتفاع

en: mode
ar: وضع

en: width
ar: عرض

en: size
ar: الحجم

en: left
ar: يسار

en: center
ar: وسط

en: right
ar: يمين

en: top
ar: أعلى

en: middle
ar: منتصف

en: bottom
ar: أسفل

en: smooth
ar: ناعم

en: Normal
ar: عادي

en: none
ar: لا شيء

en: resolution
ar: الدقة

en: float
ar: عشري

en: boolean
ar: منطقي

en: automatic
ar: آلي

en: Error
ar: خطأ

en: no
ar: لا

en: yes
ar: نعم

en: Shadow
ar: ظل

en: filter
ar: مرشح

en: Border
ar: الحدود

en: Shadow Blur
ar: ظل الضبابية

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Shadow Color
ar: لون الظل

en: Background
ar: الخلفيّة

en: Effect
ar: التأثير

en: Blur, Sharpen, Emboss, Smooth, ...
ar: ضبابية، تحديد، نقش، تسوية، ...

en: Filter
ar: المرَشِّح

en: Repeat
ar: تكرار

en: Amount
ar: كمية

en: transform
ar: تحويل

en: Canvas
ar: مساحة رسم

en: Align Horizontal
ar: صف أفقي

en: Align Vertical
ar: صف عمودي

en: Color to Alpha
ar: لون إلى ألفا

en: Watermark
ar: علامة مائيّة

en: Desaturate
ar: أزل التشبع

en: Make the image smaller or bigger
ar: وضع صورة أصغر أو أكبر

en: Constrain Proportions
ar: تحد من نسبة

en: Transpose
ar: نقل

en: Flip or rotate 90 degrees
ar: التوجيه أو تدوير 90 درجة

en: Rename
ar: إعادة تسمية

en: file
ar: ملف

en: Cross
ar: تقاطع

en: Rounded
ar: مدوّر

en: Square
ar: مربّع

en: Round
ar: دائري

en: Rounded or crossed corners
ar: عبر أو تدوير الزوايا

en: Top Left Corner
ar: أعلى اليسار

en: Top Right Corner
ar: أعلى اليمين

en: Bottom Left Corner
ar: أسفل اليسار

en: Bottom Right Corner
ar: أسفل اليمين

en: Highlight
ar: أبرِز

en: Convert Mode
ar: وضعيه التحويل

en: Convert the color mode of an image
ar: حول وضعيه الالوان لصوره

en: Fit
ar: ملائمة

en: Auto Contrast
ar: تباين تلقائي

en: Cutoff
ar: قطع

en: Save
ar: حفظ

en: Median
ar: وسط

en: Copies the median pixel value
ar: نسخ متوسط قيمة البكسل

en: Mask
ar: قناع

en: Apply a transparency mask
ar: تطبيق قناع الشفافية

en: Text
ar: النص

en: Write text at a given position
ar: كتابة النص في موقف معين

en: Font
ar: الخط

en: Size
ar: الحجم

en: Colorize
ar: تلوين

en: Colorize grayscale image
ar: تلوين الصورة تدرج الرمادي

en: Black
ar: أسود

en: White
ar: أبيض

en: Copy
ar: نسخ

en: Posterize
ar: مُلصق

en: Bits
ar: بتّات

en: Rank
ar: رتبة

en: Copies the rank'th pixel value
ar: نسخ القيمة rank'th بكسل

en: Solarize
ar: تشميس

en: Equalize
ar: مساواة

en: Crop
ar: قصّر

en: Rotate
ar: تدوير

en: Grayscale
ar: درجات الرمادي

en: Angle
ar: الزّاوية

en: Rotate with random angle
ar: بالتناوب مع عشوائي الزاوية

en: Expand
ar: تمديد

en: Background Opacity
ar: خلفية التعتيم

en: Invert
ar: عكس

en: Invert the colors of an image
ar: قلب ألوان الصورة

en: Reflection
ar: انعكاس

en: Drops a reflection
ar: قطرات انعكاس

en: Depth
ar: العمق

en: Gap
ar: فجوة

en: Common
ar: متداول

en: Copies the most common pixel value
ar: النسخ الأكثر شيوعا لقيمة بكسل

en: Minimum
ar: الحد الأدنى

en: Copies the minimum pixel value
ar: نسخ قيمة الحد الأدنى للبكسل

en: Fill Color
ar: لون التعبئة

en: Perspective
ar: منظوري

en: Shear 2d or 3d
ar: جز 2d او 3d

en: Contrast
ar: تباين

en: Adjust from grey to black & white
ar: تعديل من الرمادي إلى الأبيض و الأسود

en: Maximum
ar: الحد الأقصى

en: Copies the maximum pixel value
ar: نسخ قيمة  البكسل القصوى

en: Saturation
ar: إشباع

en: Adjust brightness from black to white
ar: تعديل سطوع من السود إلى البيض

en: Do you want to continue?
ar: أتريد الاستمرار؟
