phatch - en to cs translation catalogue (638 entries)

en: Inspect with Phatch
cs: Zobrazit s Phatchem

en: Inspect EXIF & IPTC tags
cs: Procházejte EXIF a IPTC štítky

en: Examples
cs: Příklady

en: Run %s as console program without a gui
cs: Spusť %s jako konsolový program bez gui

en: Run %s as a gui droplet
cs: Spusť %s jako gui droplet

en: Always save on desktop
cs: Vždy uložit na plochu

en: Ignore errors
cs: Ignorovat chyby

en: Interactive
cs: Interaktivní

en: Keep existing images (don't overwrite)
cs: Zachovat existující obrázky (nepřepisovat)

en: Specify locale language (for example en or en_GB)
cs: Zvolte jazyk lokalizace (pro češtinu cs, angličtinu en)

en: Inspect metadata (requires exif & iptc plugin)
cs: Prohlédni metadata (vyžadován exif & iptc plugin)

en: Include all subfolders
cs: Zahrnout všechny podadresáře

en: Do not check images first
cs: Nejprve nekontroluj obrázky

en: Verbose
cs: Podrobné

en: You can paste it as text into the properties of a new launcher.
cs: Můžete to vložit jako text do vlastností nového spouštěče.

en: Sorry, you need to install the %s action for this action list.
cs: Omlouváme se, ale pro spuštění tohoto seznamu akcí je třeba nainstalovat akci %s.

en: The droplet command for the image inspector was copied to the clipboard.
cs: Příkazy dropletu pro zobrazení inspektora obrázků byly zkopírovány do schránky.

en: In Phatch you need to open or create an action list first.
cs: V programu Phatch musíte nejdříve otevřít nebo vytvořit seznam akcí.

en: For more information see the tutorials (Help>Documentation)
cs: Více informací naleznete v tutoriálu (Nápověda>Dokumentace)

en: Hooray, no issues!
cs: Sbohem, žádné problémy!

en: Nothing has been logged yet.
cs: Zatím nebylo nic logováno

en: abort
cs: zrušit

en: skip
cs: přeskočit

en: ignore
cs: ignorovat

en: click '+' to add actions
cs: klikni na '+' pro přidání akce

en: Open &Recent
cs: Otevřít &nedávný

en: Open
cs: Otevřít

en: Open an action list
cs: Otevřít seznam akcí

en: Execute
cs: Vykonat

en: Execute the action
cs: Provést akci

en: Add
cs: Přidat

en: Add an action
cs: Přidat akci

en: Remove
cs: Odstranit

en: Remove the selected action
cs: Odstranit vybranou akci

en: Up
cs: Nahoru

en: Move the selected action up
cs: Posunout vybranou akci výš

en: Down
cs: Dolů

en: Move the selected action down
cs: Posunout vybranou akci níž

en: Image Inspector
cs: Inspektor obrázků

en: Look up exif and iptc tags
cs: Zobrazit exif a iptc tagy

en: Description
cs: Popis

en: Show description of the action list
cs: Zobrazit popis seznamu akcí

en: Library Action Lists
cs: Knihovna seznamu akcí

en: Choose an Action List File...
cs: Vybrat soubor se seznamem akcí...

en: Save Action List As...
cs: Uložit seznam akcí jako...

en: This file exists already.
cs: Takový soubor již existuje.

en: Do you want to overwrite it?
cs: Přejete si ho přepsat?

en: application
cs: aplikace

en: frame
cs: rám

en: actions
cs: akce

en: A html tutorial will open in your internet browser.
cs: Html tutoríál bude otevřen ve webovém prohlížeči.

en: Study the action plugins in:
cs: Studujte moduly akcí na:

en: If you want to contribute a plugin for Phatch,
cs: Pokud chcete přispět

en: please email:
cs: prosím email:

en: Sorry, "%s" is not a valid path.
cs: Promiňte, "%s" není platná cesta.

en: Drag & Drop
cs: Táhni & Pusť

en: Drop any files and/or folders on this Phatch droplet
    to batch process them.
    Right-click or double-click to switch to normal view.
cs: Upusťte libovolný počet souborů nebo
    složek na droplet pro jejich zpracování.
    
    Klikněte pravým nebo dvakrát levým
    pro přechod do normálního režimu

en: Phatch will add one for you, please check its settings.
cs: Phatch ji automaticky přidá, prosím zkontrolujte její nastavení.

en: The action list only processes metadata.
cs: Seznam akcí zpracovává pouze metadata.

en: Save last changes to
cs: Uložit poslední změny do

en: Choose the folder for the droplet
cs: Vyberte složku pro droplet

en: Phatch successfully created the droplet.
cs: Phatch úspěšně vytvořil droplet.

en: Phatch could not create the droplet:
cs: Phatch nemohl vytvořit droplet:

en: Select action list
cs: Vyberte seznam akcí

en: Please delete "%s".
cs: Prosím smazat "%s".

en: Choose a folder
cs: Vybrat složku

en: Choose File(s)
cs: Vybrat soubor(y)

en: Choose an image folder
cs: Vybrat adresář s obrázky

en: All selected types
cs: Všechny vybrané typy

en: All readable and writable types
cs: Všechny čitelné a zapisovatelné typy

en: All readable types
cs: Všechyn typy které jdou číst

en: images
cs: obrázky

en: &All Types
cs: &Všechny typy

en: &No Types
cs: &Žádné typy

en: Clipboard
cs: Schránka

en: Browse
cs: Procházet

en: Browse %s
cs: Procházet %s

en: File
cs: Soubor

en: Folder
cs: Adresář

en: default
cs: výchozí

en: View Source
cs: Zobrazit zdroj

en: broaden your search
cs: zobecněte zadání

en: Path
cs: Cesta

en: &Open...
cs: &Otevřít...

en: &Inspect...
cs: &Prohlédnout...

en: &New	Ctrl-N
cs: &Nový	Ctrl-N

en: Start a new action list
cs: Začít nový seznam akcí

en: &Open...	Ctrl-O
cs: &Otevřít...	Ctrl-O

en: Opens an actions list
cs: Otevřít seznam akcí

en: &Save	Ctrl-S
cs: Uložit	Ctrl-S

en: Saves an action list
cs: Uložit seznam akcí

en: Save &As...	Ctrl-Shift-S
cs: Uložit j&ako...	Ctrl-Shift-S

en: Saves an action list as
cs: Uložit seznam akcí jako

en: Copy Actionlist as &Command to Clipboard
cs: Zkopírovat seznam akcí jako příkaz do &schránky

en: Paste this command in a launcher
cs: Vložte tento příkaz do spouštěče

en: Copy R&ecent as Command to Clipboard
cs: Zkopírovat &poslední seznam akcí jako příkaz do schránky

en: Copy Image I&nspector as Command to Clipboard
cs: Zkopírovat inspektora &obrázků jako příkaz do schránky

en: &Quit	Ctrl-Q
cs: U&končit	Ctrl-Q

en: Quit the application.
cs: Ukončit program.

en: &Action List
cs: &Seznam akcí

en: &Add...	Ctrl-+
cs: &Přidat...	Ctrl-+

en: &Remove	Ctrl--
cs: &Odstranit	Ctrl--

en: Remove the selected action.
cs: Odstranit vybranou akci

en: &Enable	Ctrl-1
cs: &Povolit	Ctrl-1

en: Enable action
cs: Povolit akci

en: &Disable	Ctrl-0
cs: &Zakázat	Ctrl-0

en: Disable action
cs: Zakázat akci

en: &Up	Ctrl-Up
cs: &Nahoru	Ctrl-Up

en: &Down	Ctrl-Down
cs: &Dolů	Ctrl-Down

en: &Edit
cs: &Upravit

en: View as a droplet to drag and drop files
cs: Zobrazit jako droplet k přetahování souborů

en: &Show Description	Ctrl-H
cs: Zobrazit &popis	Ctrl-H

en: Tools to handle the current action list
cs: Zobrazit popis seznamu akcí

en: &Expand All	Ctrl-E
cs: &Rozbalit vše	Ctrl-E

en: Show all the parameters of the actions.
cs: Zobrazit všechny parametry akcí

en: &Collapse All	Ctrl-Shift-E
cs: &Sbalit vše	Ctrl-Shift-E

en: Show only the labels of the actions.
cs: Zobrazit jen titulky akcí

en: &Collapse Automatically
cs: &Automaticky sbalit

en: &View
cs: Zo&brazit

en: &Execute...	Ctrl-Return
cs: &Spustit...	Ctrl-Return

en: Execute the action list
cs: Spustit seznam akcí

en: &Safe Mode (recommended)
cs: &Bezpečný režim (doporučeno)

en: &Image Inspector (exif)	Ctrl-I
cs: &Inspektor obrázků (exif)	Ctrl-I

en: &User
cs: &Uživatel

en: &Browse Library
cs: &Procházet knihovnu

en: Show &Report...	Ctrl+R
cs: Zobrazit &report...	Ctrl+R

en: Show report of processed images
cs: Zobrazit report o zpracovávaných obrázcích

en: Show &Log...	Ctrl-L
cs: Zobrazit &log...	Ctrl-L

en: Show log file
cs: Zobrazit protokol

en: &Fonts
cs: &Písma

en: Scan for new fonts on your system
cs: Prohledat systém a zjistit nová písma

en: &Update
cs: &Aktualizace

en: &Tools
cs: &Nástroje

en: &Website...	Ctrl-W
cs: &Webová stránka...	Ctrl-W

en: Go to the Phatch homepage.
cs: Přejít na domovskou stránku programu Phatch

en: &Documentation...	Ctrl-M
cs: &Dokumentace...	Ctrl-M

en: Go to the Phatch documentation.
cs: Přejít na dokumentaci pro Phatch

en: &Forum...	Ctrl-F
cs: &Fórum...	Ctrl-F

en: Go to the Phatch forum
cs: Přejít na fórum programu Phatch

en: &Translate Phatch...	Ctrl-T
cs: Přeloži&t Phatch...	Ctrl-T

en: Translate Phatch in your native language.
cs: Přeložit Phatch do rodného jazyka

en: &Report a Bug...	Ctrl-B
cs: Ohlásit chy&bu...	Ctrl-B

en: Report a bug on launchpad.
cs: Ohlásit chybu na launchpad

en: &About Phatch...	Ctrl-Shift-A
cs: &O Phatch...	Ctrl-Shift-A

en: Displays information about this application.
cs: Zobrazí informace o této aplikaci.

en: &Help
cs: Nápo&věda

en: Done
cs: Hotovo

en: Show Log
cs: Zobrazit log

en: Show &Report
cs: Zobrazit &report

en: Ready!
cs: Připraveno!

en: Double click to open or right click for more options.
cs: Dvojité kliknutí pro otevření nebo pravé kliknutí pro více možností.

en: Explorer
cs: Prohlížeč

en: You only need to know PIL to write a plugin for Phatch,
cs: Je třeba znát PIL pro psaní pluginu pro Phatch,

en: &Show template for action plugin
cs: &Zobrazit šablonu pro modul akce

en: Code
cs: Kód

en: &Ask for Help
cs: Požádat o &pomoc

en: &OK
cs: OK

en: Write Action Plugin
cs: Psaní vlastního modulu

en: Apply for future errors
cs: Platí na budoucí chyby

en: &Abort
cs: &Přerušit

en: Message
cs: Zpráva

en: &Continue Anyway
cs: Přesto pokračovat

en: Options
cs: Možnosti

en: Types
cs: Typy

en: Browse Folder
cs: Procházet adresář

en: Source
cs: Zdroj

en: File(s)
cs: Soubor(y)

en: Stop for errors
cs: Zastavit při chybě

en: Check images first
cs: Nejprve zkontrolovat obrázky

en: Overwrite existing images
cs: Přepsat existující obrázek

en: Always show status dialog when done
cs: Vždy zobrazit stavový dialog po dokončení

en: &Cancel
cs: &Zrušit

en: &Batch
cs: &Spustit

en: Image
cs: Obrázek

en: Label
cs: Popisek

en: tag
cs: štítek

en: Boolean
cs: Booleovská hodnota

en: String
cs: Řetězec

en: Choice
cs: Výběr

en: Color
cs: Barva

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: File Name
cs: Název souboru

en: In
cs: V

en: Float
cs: Desetinné číslo

en: As
cs: Jako

en: Mode
cs: Mód

en: Resample
cs: Převzorkování

en: bicubic
cs: bikubické

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Integer+
cs: Kladné celé číslo

en: Integer+0
cs: Nezáporné celé číslo

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Slider
cs: Posuvník

en: pyexiv2 needs to be installed
cs: potřebujete mít nainstalován pyexiv2

en: January
cs: Leden

en: February
cs: Únor

en: March
cs: Březen

en: April
cs: Duben

en: May
cs: Květen

en: June
cs: Červen

en: July
cs: Červenec

en: August
cs: Srpen

en: September
cs: Září

en: October
cs: Říjen

en: November
cs: Listopad

en: December
cs: Prosinec

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Sunday
cs: Neděle

en: Format %(format)s does not support overwriting "%(tag)s".
cs: Formát %(format)s nepodporuje přepsání "%(tag)s".

en: background
cs: pozadí

en: source
cs: zdroj

en: All
cs: Vše

en: Select Object
cs: Vyberte objekt

en: Select Rotation
cs: Zvolte rotaci

en: Center
cs: Střed

en: Custom
cs: Vlastní

en: Middle
cs: Nastřed

en: Left
cs: Nalevo

en: Right
cs: Napravo

en: Top
cs: Nahoru

en: Bottom
cs: Dolů

en: Bottom Left
cs: Vlevo dole

en: Bottom Right
cs: Vpravo dole

en: Top Left
cs: Vlevo nahoře

en: Top Right
cs: Vpravo nahoře

en: Orientation
cs: Orientace

en: Position
cs: Pozice

en: Offset
cs: Posun

en: Horizontal Offset
cs: Vodorovný posun

en: Vertical Offset
cs: Svislý posun

en: Horizontal Justification
cs: Horizontální zarovnání

en: Vertical Justification
cs: Vertikální zarovnání

en: Tile
cs: Dlaždice

en: Scale
cs: Škálovat

en: Mark
cs: Označit

en: Opacity
cs: Krytí

en: Method
cs: Metoda

en: True
cs: Pravda

en: False
cs: Nepravda

en: true
cs: pravda

en: false
cs: nepravda

en: Unsaved Action List
cs: Neuložený seznam akcí

en: Action Lists
cs: Seznam akcí

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: Describe here the action list.
cs: Zde popište seznam akcí.

en: There should be a 'Save' action at the end.
cs: Na konci by měla být akce 'Uložit'.

en: with
cs: s

en: %s Recent
cs: %s poslední

en: Associate Images with Action List in %s...
cs: Asociace obrázku se seznamem akcí v %s...

en: Associate Images with Recent Action Lists in %s...
cs: Asociace obrázku s posledním seznamem akcí v %s...

en: Associate Images with Image Inspector in %s...
cs: Asociace obrázku s Inspektorem obráků v %s...

en: Remove Association from %s...
cs: Odebrat asociaci s %s...

en: &Action List Droplet...
cs: &Droplet seznamu akcí...

en: &Recent Droplet...
cs: &Poslední droplet...

en: &Image Inspector Droplet...
cs: Droplet &inspektoru obrázků...

en: Batch process with recent action lists
cs: Dávkově zpracovat poslední seznam akcí

en: Inspect EXIF &amp; IPTC tags
cs: Procházejte EXIF a IPTC štítky

en: See "%s" for more details.
cs: Prohlédnout "%s" pro více podrobností

en: This action list is unsafe:
cs: Tento seznam akcí je nebezpečný:

en: Disable Safe Mode in the Tools menu if you trust this action list.
cs: Zakázat Bezpečný režim v menu Nástroje, pokud důvěřujete této akci v seznamu.

en: Never run action lists from untrusted sources.
cs: Nikdy nespouštět akce seznamů z nedůvěryhodných zdrojů.

en: Please check if this action list doesn't contain harmful code.
cs: Zkontrolujte prosím, zda-li seznam akcí neobsahuje škodlivý kód.

en: "%s" is not a valid path.
cs: "%s" není platná cesta.

en: Action
cs: Akce

en: Geek actions are not allowed in safe mode.
cs: Geek akce nejsou povoleny  bezpečném režimu.

en: Nothing to do.
cs: Nemám co dělat.

en: The action list is empty.
cs: Seznam akcí je prázdný

en: There is no action enabled.
cs: Není povolena žádná akce.

en: Checking images
cs: Kontroluji obrázky

en: Phatch can not handle %d image(s):
cs: Phatch neumí zacházet se soubory %d:

en: Invalid images
cs: Neplatné obrázky

en: Sorry, no valid files found
cs: Omlouváme se, ale žádné správné soubory nebyly nalezeny.

en: C&ontinue
cs: P&okračovat

en: No files or folder selected.
cs: Nevybrány žádné soubory nebo adresář

en: Unable to open file
cs: Nemohu otevřít soubor

en: Can not apply action %(a)s:
cs: Nemohu aplikovat akci %(a)s:

en: Can not apply action %(a)s on image '%(i)s' in folder:
cs: Nemohu aplikovat akci %(a)s na obrázek '%(i)s' v adresáři:

en: Executing action list
cs: Spouštění seznamu akcí

en: One image done in %s
cs: Jeden obrázek hotov za %s

en: One issue was logged
cs: Byl zaznamenán jeden problém

en: %d issues were logged
cs: %d problémů bylo zaznamenáno

en: Select
cs: výběr

en: Unable to change label.
cs: Nelze změnit jmenovku.

en: Unable to delete tag <%s>
cs: Nelze smazat štítek <%s>

en: Unable to rename tag <%s>
cs: Nelze přejmenovat štítek <%s>

en: Unable to save tag <%s>
cs: Nelze uložit štítek <%s>

en: day
cs: den

en: desktop
cs: plocha

en: foldername
cs: název adresáře

en: filename
cs: název souboru

en: filesize
cs: velikost

en: folder
cs: adresář

en: hour
cs: hodina

en: minute
cs: minuta

en: month
cs: měsíc

en: monthname
cs: název měsíce

en: path
cs: cesta

en: root
cs: kořen

en: second
cs: sekunda

en: subfolder
cs: adresář

en: type
cs: typ

en: weekday
cs: pracovní den

en: weekdayname
cs: název dne

en: year
cs: rok

en: compression
cs: komprese

en: height
cs: výška

en: mode
cs: režim

en: width
cs: šířka

en: format
cs: formát

en: size
cs: velikost

en: transparency
cs: průhlednost

en: orientation
cs: orientace

en: Use the Image Inspector to list all the variables.
cs: Pro výpis všech proměnných použijte Inspektora obrázků.

en: You can only use files with the following extensions
cs: Můžete použít pouze soubory s následující příponou

en: left
cs: vlevo

en: center
cs: střed

en: right
cs: vpravo

en: top
cs: nahoře

en: middle
cs: uprostřed

en: bottom
cs: dole

en: Monochrome (1-bit pixels, black and white)
cs: Černobílý (1-bit na pixel, černá a bílá)

en: Grayscale (8-bit pixels)
cs: Stupně šedi (8-bit pixely)

en: LA (8-bit pixels, grayscale with transparency mask)
cs: LA (8-bit pixely, stupně šedi s transparentní maskou)

en: RGBA (4x8-bit pixels, RGB with transparency mask)
cs: RGBA (4x8-bitů na pixel, RGB s maskou průhlednosti)

en: YCbCr (3x8-bit pixels, color video format)
cs: YCbCr (3x8-bit pixelů, barevný video formát)

en: blur
cs: rozostřit

en: contour
cs: kontura

en: edge enhance
cs: zvýraznit kontury

en: edge enhance more
cs: více zvýraznit kontury

en: emboss
cs: reliéf

en: find edges
cs: hledat hrany

en: smooth
cs: vyhladit

en: smooth more
cs: vyhladit více

en: sharpen
cs: doostřit

en: nearest
cs: nejbližší

en: bilinear
cs: bilineární

en: antialias
cs: antialiasing

en: Rotate 90
cs: Otočit o 90°

en: Rotate 180
cs: Otočit o 180°

en: Rotate 270
cs: Otočit o 270°

en: Flip Left Right
cs: Převrátit vodorovně

en: Flip Top Bottom
cs: Převrátit svisle

en: Normal
cs: Normální

en: none
cs: žádné

en: can not be empty
cs: nemůže být prázdné

en: string
cs: řetězec

en: integer
cs: celé číslo

en: positive integer
cs: kladné celé číslo

en: positive, non-zero integer
cs: kladné, nenulové celé číslo

en: resolution
cs: rozlišení

en: float
cs: desetinné číslo

en: boolean
cs: booleovská hodnota

en: choice
cs: volba

en: the file extension "%s" is invalid
cs: přípona souboru "%s" je špatná

en: the filename "%s" does not exist
cs: soubor tohoto jména "%s" neexistuje

en: "%s" can not be found.
cs: "%s" nelze nalézt.

en: Maximum one parameter "%s" is allowed
cs: Je povolen maximálně jeden parametr "%s"

en: automatic
cs: automaticky

en: None
cs: Žádné

en: Please install "%s" first.
cs: Prosím nejdříve nainstalujte "%s".

en: Could not open image with %s.
cs: Nelze otevřít obrázek s %s.

en: Command
cs: Příkaz

en: Output
cs: Výstup

en: Error
cs: Chyba

en: &Select
cs: &Výběr

en: Warning: python-wxversion is not installed.
cs: Upozornění: python-wxversion není nainstalován.

en: Please (re)install it.
cs: Prosím nainstalujte jej nebo jej přentalujte.

en: Please upgrade your wxPython.
cs: Prosím, aktualizujte wxPython.

en: wxPython Version Error
cs: Chyba verze wxPythonu

en: Program Version
cs: Verze programu

en: C&redits
cs: Po&děkování

en: &License
cs: Licence

en: &Close
cs: &Zavřít

en: About
cs: O programu

en: Credits
cs: Poděkování

en: Documentation
cs: Dokumentace

en: Translation
cs: Překlad

en: Artwork
cs: Vzhled

en: Libraries
cs: Knihovny

en: Sponsors
cs: Sponzoři

en: License
cs: Licence

en: Value
cs: Hodnota

en: warning
cs: upozornění

en: Add Tag
cs: Přidat Tag

en: all
cs: vše

en: Tag exists already
cs: Tag již existuje

en: Images
cs: Obrázky

en: All files
cs: Všechny soubory

en: &Copy Value
cs: &Kopírovat hodnotu

en: &Add Tag
cs: &Přidat Tag

en: &Delete Tag
cs: &Smazat Tag

en: Open &Url...
cs: Otevřít &url...

en: &Remove Image
cs: &Odstranit obrázek

en: &Copy Tag
cs: &Kopírovat Tag

en: &Add Tag to All Images...
cs: &Přidat Tag do všech obrázků...

en: &Delete Tag from All Images...
cs: &Smazat Tag ze všech obrázků...

en: &Rename Tag for All Images...
cs: &Přejmenovat Tag pro všechny obrázky...

en: &Modify Value for All Images...
cs: &Změnit hodnotu pro všechny obrázky...

en: Unable to add tag <%s>
cs: Nelze přidat tag <%s>

en: Unable to remove image
cs: Nelze odstranit obrázek

en: Rename tag for all images to:
cs: Přejmenovat tag pro všechny obrázky na:

en: Change value for all images to:
cs: Změnit hodnotu pro všechny obrázky na:

en: Unable to change tag <%s>
cs: Nelze změnit tag <%s>

en: Sorry, %s.
cs: Omlouvám se %s.

en: Choose an image
cs: Vybrat obrázek

en: Enter an image url
cs: Vložit url obrázku

en: please install pyexiv2
cs: prosím, nainstalujte pyexiv2

en: no %s tags found
cs: nenalezeny žádné %s tagy

en: &Add
cs: &Přidat

en: decimal
cs: desítkové

en: loading
cs: nahrávám

en: no
cs: ne

en: yes
cs: ano

en: Selection
cs: Výběr

en: Fonts
cs: Písma

en: Shadow
cs: Stín

en: filter
cs: filtr

en: Drops a blurred shadow under a photo
cs: Vrhnout rozmazaný stín pod fotografii

en: Border
cs: Okraj

en: Shadow Blur
cs: Rozostření stínu

en: Background Color
cs: Barva pozadí

en: Shadow Color
cs: Barva stínu

en: Background
cs: Pozadí

en: Object
cs: Objekt

en: Effect
cs: Efekt

en: Blur, Sharpen, Emboss, Smooth, ...
cs: Rozostření, Zaostření, Reliéf, Rozmáznutí, ...

en: Filter
cs: Filtr

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Amount
cs: Překrytí

en: transform
cs: transformovat

en: Offset by distance and wrap around
cs: Posunout o vzdálenost a přesahující zalomit na druhou stranu

en: Canvas
cs: Plátno

en: Crop or expand the canvas without scaling
cs: Oříznout nebo zvětšit plátno bez změny měřítka

en: Canvas Width
cs: Šířka plátna

en: Canvas Height
cs: Výška plátna

en: Align Horizontal
cs: Zarovnání vodorovně

en: Align Vertical
cs: Zarovnání svisle

en: color
cs: Barva

en: Select Color By
cs: Vybrat barvu z

en: Color Value
cs: Hodnota barvy

en: Watermark
cs: Vodoznak

en: Apply with tiling, scaling and opacity
cs: Otisknout do obrázku vodoznak

en: Desaturate
cs: Snížit sytost

en: Make the image smaller or bigger
cs: Zmenšit nebo zvětšit obrázek

en: Constrain Proportions
cs: Zachovat poměr stran

en: Resample Image
cs: Převzorkování obrázku

en: Transpose
cs: Přehodit

en: Flip or rotate 90 degrees
cs: Převrátit nebo otočit o 90 stupňů

en: Columns
cs: Sloupce

en: Rows
cs: Řádky

en: Direction
cs: Směr

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: file
cs: soubor

en: Rename the original image
cs: Přejmenovat původní obrázek

en: Cross
cs: Čtvercový výřez

en: Rounded
cs: Zakulacený

en: Square
cs: Čtvercový

en: Round
cs: Zaoblení

en: Rounded or crossed corners
cs: Zaoblit nebo zašpičatit rohy

en: Radius
cs: Poloměr

en: Top Left Corner
cs: Levý horní roh

en: Top Right Corner
cs: Pravý horní roh

en: Bottom Left Corner
cs: Levý dolní roh

en: Bottom Right Corner
cs: Pravý dolní roh

en: Highlight
cs: Zvýraznit

en: Fill
cs: Vyplnit

en: Convert Mode
cs: Převodní mód

en: Convert the color mode of an image
cs: Konvertovat barevný mód obrázku

en: Fit
cs: Přizpůsobit

en: Downsize and crop image with fixed ratio
cs: Zmenšit a oříznout obrázek s pevným poměrem

en: Bleed
cs: Rozpouštění

en: Auto Contrast
cs: Automatický kontrast

en: Maximize image contrast
cs: Nastavit automatický kontrast

en: Cutoff
cs: Odříznutí

en: Save
cs: Uložit

en: Save and convert to other types
cs: Uložit a převádět na jiné typy

en: PNG Optimize
cs: PNG optimalizace

en: JPEG Quality
cs: JPEG kvalita

en: JPEG Size Maximum
cs: JPEG maximální velikost

en: TIFF Compression
cs: TIFF komprese

en: Median
cs: Medián

en: Copies the median pixel value
cs: Zkopírovat střední hodnotu pixelu

en: Exif time
cs: Čas Exif

en: File time
cs: Čas souboru

en: Change
cs: Změna

en: Seconds
cs: Sekund

en: Minutes
cs: Minut

en: Hours
cs: Hodin

en: Days
cs: Dnů

en: Months
cs: Měsíců

en: Years
cs: Roků

en: Mask
cs: Maska

en: Apply a transparency mask
cs: Aplikovat masku průhlednosti

en: Resample Mask
cs: Převzorkování masky

en: Write text at a given position
cs: Zapsat text na danou pozici

en: Font
cs: Písmo

en: Size
cs: Velikost

en: Colorize
cs: Obarvit

en: Colorize grayscale image
cs: Obarvit šedý obrázek

en: Black
cs: Černá

en: White
cs: Bílá

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy the original image
cs: Kopírovat původní obrázek

en: Posterize
cs: Posterizovat

en: Reduce the number of bits of color channel
cs: Snížit počet bitů kanálu barev

en: Bits
cs: Bitů

en: Write Tag
cs: Zapsat Tag

en: Write new value to a tag
cs: Zapsat novou hodnotu tagu

en: Tag (Exif, Iptc)
cs: Tag (Exif, lptc)

en: Equal for all sides
cs: Stejně pro všechny strany

en: Different for each side
cs: Pro zdílně pro každou stranu

en: Draw border inside or outside
cs: Kreslit rámeček uvnitř nebo vně

en: Border Width
cs: Šířka okraje

en: Rank
cs: Pořadí

en: Copies the rank'th pixel value
cs: Zkopírovat x-tou nejčastější hodnotu pixelu

en: Solarize
cs: Solarizace

en: Invert all pixel values above threshold
cs: Invertovat hodnotu všech pixelů nad prahovou hodnotou

en: Treshold
cs: Práh

en: Equalize
cs: Vyrovnat

en: Equalize the image histogram
cs: Vyrovnat histogram obrázku

en: Automatic (use exif orientation)
cs: Automaticky (použij orientaci uvedenou v exif)

en: Crop
cs: Ořezat

en: Rotate
cs: Otočit

en: Flip
cs: Překlopit

en: Grayscale
cs: Stupně šedi

en: Regenerate thumbnail
cs: Vytvořit náhled obrázku

en: Angle
cs: Úhel

en: Show Advanced Options
cs: Zobrazit pokročilé možnosti

en: Update JPEG
cs: Aktualizovat JPEG

en: Comments
cs: Komentáře

en: Angle
cs: Úhel

en: Direction
cs: Směr

en: Utility
cs: Nástroje

en: Lossless JPEG
cs: Bezztrátový JPEG

en: Crop the image
cs: Ořezat obrázek

en: Rotate with random angle
cs: Otočit o libovolný úhel

en: Expand
cs: Zvětšit

en: Background Opacity
cs: Průhlednost pozadí

en: Invert
cs: Převrátit

en: Invert the colors of an image
cs: Převrátit barvy obrázku

en: Add gps data
cs: Přidat GPS data

en: GPS Data (gpx)
cs: GPS data (gpx)

en: GPS Report (csv)
cs: GPS záznam (csv)

en: Time Shift (seconds)
cs: Časový posun (sekundy)

en: Reflection
cs: Odraz

en: Drops a reflection
cs: Vykreslí odraz podlahy

en: Depth
cs: Hloubka

en: Gap
cs: Mezera

en: Common
cs: Běžné

en: Copies the most common pixel value
cs: Zkopírovat nejčastější hodnotu pixelu

en: Copies the minimum pixel value
cs: Zkopírovat nejmenší hodnotu pixelu

en: Contour
cs: Obrys

en: Draw a contour around image edges
cs: Nakreslit obrys kolem okrajů obrazu

en: Contour Color
cs: Barva obrysu

en: Fill Color
cs: Barva výplně

en: Corner Top Left
cs: Levý horní roh

en: Corner Top Right
cs: Pravý horní roh

en: Corner Bottom Left
cs: Levý dolní roh

en: Corner Bottom Right
cs: Pravý dolní roh

en: User
cs: Uživatel

en: Perspective
cs: Perspektiva

en: Shear 2d or 3d
cs: Deformovat plochu do prostoru

en: Projection
cs: Projekce

en: Left Shear Angle
cs: Levý úhel zkosení

en: Top Shear Angle
cs: Horní úhel zkosení

en: Bottom Shear Factor
cs: Spodní úhel zkosení

en: Right Shear Factor
cs: Pravý úhel zkosení

en: Contrast
cs: Kontrast

en: Adjust from grey to black & white
cs: Převést odstíny šedi na černou a bílou

en: Save Tags
cs: Uložit Tagy

en: Save only metadata (lossless)
cs: Uložit pouze metadata (bezztrátově)

en: One
cs: Jeden

en: Delete Tags
cs: Smazat Tagy

en: Delete Exif or Iptc tags
cs: Smazat Exif nebo Iptc tagy

en: Copies the maximum pixel value
cs: Zkopírovat maximální hodnotu pixelu

en: Saturation
cs: Sytost

en: Adjust saturation from grayscale to high
cs: Nastavit sytost barev od odstínů šedi po vysokou

en: Rename Tag
cs: Přejmenovat Tag

en: Rename a tag
cs: Přejmenování tagu

en: From (Exif, Iptc)
cs: z (Exif, Iptc)

en: To (Exif, Iptc)
cs: do (Exif, Iptc)

en: Brightness
cs: Jas

en: Adjust brightness from black to white
cs: Nastavit jas od černé po bílou

en: Blur
cs: Rozmazat

en: Charcoal
cs: Uhel

en: Motion Blur
cs: Rozmáznutí pohybem

en: Pencil Sketch
cs: Skica tužkou

en: Paint
cs: Malovat

en: Sharpen
cs: Zaostřit

en: Sigmoidal Contrast
cs: Sigmoidální kontrast

en: Unsharp
cs: Rozostřit

en: Wave
cs: Vlnka

en: Imagemagick
cs: Obrázkový kouzelník

en: Blur, Polaroid, Shadow, Unsharp...
cs: Rozmazat, Polaroid, Stín, Rozostřit...

en: Border Color
cs: Barva okraje

en: Caption
cs: Titulek

en: Charcoal Radius
cs: Poloměr uhlu

en: Blur Radius
cs: Poloměr rozmazání

en: Blur Sigma
cs: Sigma rozmazání

en: Blur Angle
cs: Úhle rozmazání

en: Paint Radius
cs: Poloměr malby

en: Sharpen Radius
cs: Poloměr zaostření

en: Sharpen Sigma
cs: Sigma zaostření

en: Sketch Radius
cs: Poloměr skici

en: Sketch Sigma
cs: Sigma skici

en: Sketch Angle
cs: Úhel skici

en: Unsharp Radius
cs: Poloměr rozostření

en: Unsharp Sigma
cs: Sigma rozostření

en: Wave Height
cs: Výška vlny

en: Wave Length
cs: Délka vlny

en: Sketch
cs: Náčrt

en: Transform to a grayscale pencil drawing
cs: Převézt do stupňů šedi kresby tužkou

en: Details Degree
cs: Detaily stupňů

en: Execute external command
cs: Spustit externí příkaz

en: Verify Program
cs: Ověřit program

en: Verify Input
cs: Ověřit vstup

en: Verify Output
cs: Ověřit výstup

en: Allow as last action
cs: Povolit jako poslední akci

en: These extensions have been succesfully installed:
cs: Tato rozšíření byla úspěšně nainstalována:

en: Phatch did not succeed to install the requested feature.
cs: Phatchi se nepodařilo nainstalovat požadovanou funkci.

en: Phatch tried to uninstall itself from the Windows Explorer.
cs: Phatch se snažil odebrat z Průzkumníka.

en: You need to install the Python Win32 Extensions for this feature.
cs: Pro tuto funkci je třeba nainstalovat Python Win32 Extensions.

en: Action list
cs: Seznam akcí

en: No action list provided.
cs: Nebyl poskytnut žádný seznam akcí.

en: Image paths
cs: Cesta k obrázku

en: Do you want to continue?
cs: Chcete pokračovat?

en: What do you want to do now?
cs: Co se bude dít teď?

en: If you restart %s, the action will appear in the context menu.
cs: Pokud restartujete %s, akce se objeví v kontextové nabídce.

en: Phatch could not install the action in %s:
cs: Phatch nemůže nainstalovat akci v %s:

en: This requires also that the python-nautilus package is installed.
cs: Toto také vyžaduje nainstalovaný balíček python-nautilus.

en: Batch process images with Phatch
cs: Dávkové zpracování obrázků pomocí Phatche

en: Phatch with %s
cs: Phatch s %s

en: Process with recent Phatch action list
cs: Zde popište seznam akcí
