phatch - en to fa translation catalogue (90 entries)

en: Examples
fa: نمونه‌ها

en: Ignore errors
fa: نادیده‌گرفتن خطاها

en: Interactive
fa: تعاملی‌

en: Include all subfolders
fa: دربرگرفتن تمام زیر شاخه‌ها

en: Verbose
fa: مفصل

en: Open
fa: باز کردن‌

en: Description
fa: شرح

en: Choose a folder
fa: انتخاب پوشه

en: File
fa: پرونده

en: Folder
fa: پوشه

en: default
fa: پیش‌فرض

en: Path
fa: مسیر

en: Overwrite existing images
fa: رونویسی تصاویر موجود

en: Image
fa: تصویر

en: Label
fa: برچسب‌

en: tag
fa: برچسب

en: Choice
fa: انتخاب

en: Resolution
fa: تفکیک‌پذیری

en: In
fa: در

en: Float
fa: شناور

en: As
fa: به‌عنوان

en: Mode
fa: سبک

en: Horizontal
fa: افقی

en: background
fa: زمینه

en: All
fa: همه

en: Scale
fa: مقیاس‌

en: Opacity
fa: شفافیت

en: Method
fa: روش

en: True
fa: درست‌

en: False
fa: نادرست‌

en: true
fa: درست

en: false
fa: نادرست

en: All Files
fa: همه‌ی پرونده‌ها

en: day
fa: روز

en: filename
fa: نام پرونده

en: folder
fa: پوشه

en: hour
fa: ساعت

en: minute
fa: دقیقه

en: month
fa: ماه

en: path
fa: مسیر

en: root
fa: کاربر ارشد

en: second
fa: ثانیه

en: type
fa: نوع

en: weekday
fa: روز هفته

en: year
fa: سال

en: height
fa: ارتفاع

en: mode
fa: حالت

en: width
fa: عرض

en: size
fa: اندازه

en: left
fa: چپ

en: center
fa: مرکز

en: right
fa: راست

en: top
fa: بالا

en: bottom
fa: پایین

en: Normal
fa: عادی

en: string
fa: رشته

en: choice
fa: انتخاب

en: Error
fa: بروز خطا

en: Images
fa: تصاویر

en: no
fa: خیر

en: yes
fa: بله

en: Shadow
fa: سایه

en: filter
fa: صافی

en: Border
fa: حاشیه

en: Background
fa: زمینه

en: Effect
fa: جلوه

en: Filter
fa: صافی

en: Amount
fa: مقدار

en: transform
fa: تبدیل

en: Rename
fa: تغییر نام‌

en: file
fa: پرونده

en: Square
fa: مربع

en: Radius
fa: شعاع

en: Auto Contrast
fa: سایه روشنِ خودکار

en: Save
fa: ذخیره کردن

en: Median
fa: میانه

en: Text
fa: متن‌

en: Font
fa: قلم

en: Size
fa: اندازه‌

en: Black
fa: سیاه

en: White
fa: سفید

en: Rank
fa: رتبه

en: Angle
fa: زاویه

en: Reflection
fa: بازتاب

en: Depth
fa: عمق

en: Common
fa: مشترک

en: Contrast
fa: کنتراست

en: Saturation
fa: اشباع

en: Brightness
fa: روشنایی

en: Do you want to continue?
fa: آیا مایل به ادامه هستید؟
