phatch - en to fi translation catalogue (610 entries)

en: Inspect with Phatch
fi: Tarkastele Phatch-ohjelmalla

en: Inspect EXIF & IPTC tags
fi: Tarkastele EXIF- ja IPTC-tunnisteita

en: Examples
fi: Esimerkkejä

en: Run %s as console program without a gui
fi: Aja %s konsolissa ilman käyttöliittymää

en: Run %s as a gui droplet
fi: Aja %s käyttöliittymädroplettina

en: Ignore errors
fi: Jätä virheet huomiotta

en: Initialize fonts (only for installation scripts)
fi: Alusta fontit (vain asennusskripteille)

en: Interactive
fi: Interaktiivinen

en: Keep existing images (don't overwrite)
fi: Säilytä alkuperäiset kuvat

en: Specify locale language (for example en or en_GB)
fi: Määrittele paikallinen kieli (esimerkiksi en tai en_GB)

en: Inspect metadata (requires exif & iptc plugin)
fi: Tarkastele metatietoja (vaatii exif- ja iptc-liitännäiset)

en: No save action required at the end
fi: Tallenna-toiminta ei tarvita lopussa

en: Include all subfolders
fi: Sisällytä kaikki alakansiot

en: Do not check images first
fi: Älä tarkista kuvia ensin

en: Verbose
fi: Kattava

en: Hooray, no issues!
fi: Hiphei, ei ongelmia!

en: Nothing has been logged yet.
fi: Mitään ei ole lokitettu vielä.

en: Log
fi: Loki

en: abort
fi: keskeytä

en: skip
fi: ohita

en: ignore
fi: hylkää

en: click '+' to add actions
fi: klikkaa '+' lisätäksesi toimintoja

en: Open &Recent
fi: Avaa &viimeaikainen

en: Open
fi: Avaa

en: Open an action list
fi: Avaa toimintolista

en: Execute
fi: Suorita

en: Execute the action
fi: Suorita toiminto

en: Add
fi: Lisää

en: Add an action
fi: Lisää toiminto

en: Remove
fi: Poista

en: Remove the selected action
fi: Poista valittu toiminto

en: Up
fi: Ylös

en: Move the selected action up
fi: Siirrä valittua toimintoa ylöspäin

en: Down
fi: Alas

en: Move the selected action down
fi: Siirrä valittua toimintoa alaspäin

en: Image Inspector
fi: Kuvien tarkastelija

en: Look up exif and iptc tags
fi: Etsi exif ja iptc-tunnisteet

en: Description
fi: Kuvaus

en: Show description of the action list
fi: Näytä toimintolistan kuvaus

en: Choose an Action List File...
fi: Valitse toimintolistatiedosto...

en: Save Action List As...
fi: Tallenna toimintolista nimellä...

en: This file exists already.
fi: Tiedosto on jo olemassa.

en: Do you want to overwrite it?
fi: Haluatko ylikirjoittaa sen?

en: %(name)s actions
fi: %(name)s toiminnot

en: application
fi: sovellus

en: frame
fi: kehys

en: actions
fi: toiminnot

en: A html tutorial will open in your internet browser.
fi: HTML-tutoriaali avautuu nettiselaimeesi

en: If you want to contribute a plugin for Phatch,
fi: Mikäli haluat lahjoittaa lisäosan Phatchiin,

en: Drag & Drop
fi: Vedä ja pudota

en: Phatch successfully created the droplet.
fi: Phatch loi pudokkeen onnistuneesti.

en: Select action list
fi: Valitse toimintolista

en: Choose a folder
fi: Valitse kansio

en: Choose File(s)
fi: Valitse tiedosto(t)

en: Choose an image folder
fi: Valitse tiedostokansio

en: images
fi: kuvat

en: Browse
fi: Selaa

en: File
fi: Tiedosto

en: Folder
fi: Kansio

en: default
fi: oletus

en: View Source
fi: Näytä lähdekoodi

en: broaden your search
fi: laajenna hakuasi

en: Path
fi: Polku

en: &Open...
fi: &Avaa...

en: &Insert Tag in Action List...
fi: &Lisää tunniste toimintolistaan...

en: &New	Ctrl-N
fi: &Uusi	Ctrl-N

en: Start a new action list
fi: Luo uusi toimintolista

en: &Open...	Ctrl-O
fi: &Avaa...	Ctrl-O

en: Opens an actions list
fi: Avaa toimintolistan

en: &Save	Ctrl-S
fi: &Tallenna	Ctrl-S

en: Saves an action list
fi: Tallentaa toimintolistan

en: Save &As...	Ctrl-Shift-S
fi: Tallenna &nimellä...	Ctrl-Shift-S

en: Saves an action list as
fi: Tallentaa toimintolistan nimellä

en: Copy Actionlist as &Command to Clipboard
fi: Kopioi toimintolista &komentona leikepöydälle

en: &Export
fi: &Vienti

en: &Quit	Ctrl-Q
fi: &Poistu	Ctrl-Q

en: Quit the application.
fi: Poistu sovelluksesta

en: &Add...	Ctrl-+
fi: &Lisää...	Ctrl-+

en: &Remove	Ctrl--
fi: &Poista	Ctrl--

en: Remove the selected action.
fi: Poista valittu toiminto

en: &Enable	Ctrl-1
fi: &Aseta päälle	Ctrl-1

en: Enable action
fi: Aseta toiminto päälle

en: &Disable	Ctrl-0
fi: A&seta pois päältä	Ctrl-0

en: Disable action
fi: Asettaa toiminnon pois päältä

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Droplet	Ctrl-D
fi: &Pudoke	Ctrl-D

en: &Show Description	Ctrl-H
fi: &Näytä kuvaus	Ctrl-H

en: &Expand All	Ctrl-E
fi: &Laajenna kaikki	Ctrl-E

en: Show all the parameters of the actions.
fi: Näytä kaikki toimintojen parametrit

en: &Collapse All	Ctrl-Shift-E
fi: &Sulje kaikki	Ctrl-Shift-E

en: &View
fi: &Näytä

en: &Execute...	Ctrl-Return
fi: &Suorita...	Ctrl-Return

en: Execute the action list
fi: Suorita toimintolista

en: &User
fi: &Käyttäjä

en: Browse action lists, masks, highlights and fonts
fi: Selaa toimintolistoja, maskeja, korostuksia ja fontteja

en: &Browse Library
fi: &Selaa kirjastoa

en: Show &Report...	Ctrl+R
fi: Näytä &Raportti...	Ctrl+R

en: Show report of processed images
fi: Näytä raportti prosessoiduista kuvista

en: Show &Log...	Ctrl-L
fi: Näytä &Loki...	Ctrl-L

en: Show log file
fi: Näytä lokitiedosto

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &Website...	Ctrl-W
fi: &WWW-sivu...	Ctrl-W

en: Go to the Phatch homepage.
fi: Mene Phatchin kotisivulle.

en: &Documentation...	Ctrl-M
fi: &Dokumentaatio...	Ctrl-M

en: Go to the Phatch documentation.
fi: Mene Phatchin dokumentaatioon.

en: &Forum...	Ctrl-F
fi: &Foorumi...	Ctrl-F

en: Go to the Phatch forum
fi: Mene Phatchin foorumiin

en: &Translate Phatch...	Ctrl-T
fi: &Käännä Phatchia...	Ctrl-T

en: Translate Phatch in your native language.
fi: Käännä Phatch omalle kielellesi.

en: &Report a Bug...	Ctrl-B
fi: &Raportoi bugi...	Ctrl-B

en: Report a bug on launchpad.
fi: Raportoi bugi Launchpadissa

en: &About Phatch...	Ctrl-Shift-A
fi: &Lisätietoja Phatchista...	Ctrl-Shift-A

en: Displays information about this application.
fi: Näyttää tietoja tästä sovelluksesta.

en: &Help
fi: &Ohje

en: Done
fi: Valmis

en: Show Log
fi: Näytä loki

en: Show &Report
fi: &Näytä raportti

en: Ready!
fi: Valmis!

en: Code
fi: Koodi

en: &Ask for Help
fi: &Pyydä apua

en: Write Action Plugin
fi: Kirjoita toimintolaajennusosa

en: &Abort
fi: &Keskeytä

en: Message
fi: Viesti

en: &Continue Anyway
fi: &Jatka joka tapauksessa

en: Options
fi: Asetukset

en: Types
fi: Tyypit

en: Source
fi: Lähde

en: File(s)
fi: Tiedosto(t)

en: Check images first
fi: Tarkista kuvat ensin

en: Overwrite existing images
fi: Ylikirjoita olemassaolevat kuvat

en: &Cancel
fi: &Peru

en: &Batch
fi: &Eräajo

en: Image
fi: Kuva

en: Label
fi: Nimike

en: tag
fi: tunniste

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: String
fi: Merkkijono

en: Choice
fi: Valinta

en: Color
fi: Väri

en: Resolution
fi: Erottelutarkkuus

en: File Name
fi: Tiedostonimi

en: Float
fi: Liukuluku

en: Mode
fi: Tila

en: Resample
fi: Toista otos

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: Integer+
fi: Kokonaisluku+

en: Integer+0
fi: Kokonaisluku+0

en: Horizontal
fi: Vaakasuuntainen

en: Slider
fi: Liukusäädin

en: pyexiv2 needs to be installed
fi: pyexiv2 pitää olla asennettuna

en: January
fi: tammikuu

en: February
fi: helmikuu

en: March
fi: maaliskuu

en: April
fi: huhtikuu

en: May
fi: toukokuu

en: June
fi: kesäkuu

en: July
fi: heinäkuu

en: August
fi: elokuu

en: September
fi: syyskuu

en: October
fi: lokakuu

en: November
fi: marraskuu

en: December
fi: joulukuu

en: Monday
fi: maanantai

en: Tuesday
fi: tiistai

en: Wednesday
fi: keskiviikko

en: Thursday
fi: torstai

en: Friday
fi: perjantai

en: Saturday
fi: lauantai

en: Sunday
fi: sunnuntai

en: background
fi: tausta

en: source
fi: lähde

en: Command did not produce an output image:
    %s
fi: Komento ei tuottanut kuvaa:
    %s

en: All
fi: Kaikki

en: Center
fi: Keskellä

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Middle
fi: Keski

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Top
fi: Ylä

en: Bottom
fi: Ala

en: Bottom Left
fi: Alavasen

en: Bottom Right
fi: Alaoikea

en: Top Left
fi: Ylävasen

en: Top Right
fi: Yläoikea

en: Orientation
fi: Suuntaus

en: Position
fi: Sijainti

en: Offset
fi: Siirtymä

en: Horizontal Offset
fi: Vaakasiirtymä

en: Vertical Offset
fi: Pystysiirtymä

en: Horizontal Justification
fi: Vaakasuuntainen tasaus

en: Vertical Justification
fi: Pystysuuntainen tasaus

en: By Offset
fi: Siirtymän mukaan

en: Tile
fi: Laatoitus

en: Scale
fi: Skaala

en: Mark
fi: Merkitse

en: Opacity
fi: Peittävyys

en: Method
fi: Menetelmä

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Photo Batch Processor
fi: Kuvien eräprosessoija

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: true
fi: tosi

en: false
fi: epätosi

en: Unsaved Action List
fi: Tallentamaton toimintalista

en: Action Lists
fi: Toimintalistat

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Describe here the action list.
fi: Kuvaa toimintalista täällä

en: There should be a 'Save' action at the end.
fi: Lopussa tulisi olla 'Tallenna' toiminto

en: with
fi: kanssa

en: %s Recent
fi: %s Viimeaikainen

en: Associate Images with Action List in %s...
fi: Liitä kuvat toimintalistaan %s...

en: Associate Images with Recent Action Lists in %s...
fi: Liitä kuvat viimeaikaisiin toimintalistoihin %s...

en: Associate Images with Image Inspector in %s...
fi: Liitä kuvat kuvien tarkastelijaan %s...

en: Remove Association from %s...
fi: Poista liitos %s:sta...

en: &Action List Droplet...
fi: &Toimintalistapudoke...

en: &Recent Droplet...
fi: &Viimeaikainen pudoke...

en: &Image Inspector Droplet...
fi: &Kuvientarkastelijapudoke...

en: Batch process with recent action lists
fi: Eräaja viimeisimpiä toimintalistoja käyttäen

en: Inspect EXIF &amp; IPTC tags
fi: Tarkasta EXIF- ja IPTC-tunnisteet

en: Action
fi: Toiminto

en: Nothing to do.
fi: Ei mitään tehtävää.

en: The action list is empty.
fi: Toimintolista on tyhjä

en: There is no action enabled.
fi: Yhtään toimintoa ei ole päällä.

en: Checking images
fi: Tarkastaa kuvia

en: Phatch can not handle %d image(s):
fi: Phatch ei voi käsitellä %d kuvaa/kuvia

en: Invalid images
fi: Virheellisiä kuvia

en: Sorry, no valid files found
fi: Valitettavasti sopivia kuvia ei löytynyt

en: C&ontinue
fi: &Jatka

en: No files or folder selected.
fi: Ei tiedostoja tai kansiota valittuna.

en: Unable to open file
fi: Tiedostoa ei kyetä avaamaan

en: Can not apply action %(a)s:
fi: Ei voida suorittaa toimintoa %(a)s:

en: Can not apply action %(a)s on image '%(i)s' in folder:
fi: Ei voida suorittaa toimintoa %(a)s '%(i)s' kansion kuville:

en: Executing action list
fi: Suorittaa toimintolistaa

en: One image done in %s
fi: Kuva valmis ajassa %s

en: %(amount)d images done in %(duration)s
fi: %(amount)d kuvaa tehty ajassa %(duration)s

en: One issue was logged
fi: Yksi ongelma lokitettiin

en: Select
fi: Valitse

en: Unable to change label.
fi: Otsikkoa ei voida vaihtaa.

en: Unable to delete tag <%s>
fi: Tunnistetta <%s> ei voida poistaa

en: Unable to rename tag <%s>
fi: Tunnistetta <%s> ei voida nimetä uudelleen

en: Unable to save tag <%s>
fi: Tunnistetta <%s> ei voida tallentaa

en: day
fi: päivä

en: foldername
fi: kansion nimi

en: filename
fi: tiedostonimi

en: filesize
fi: tiedostokoko

en: folder
fi: kansio

en: hour
fi: tunti

en: minute
fi: minuutti

en: month
fi: kuukausi

en: monthname
fi: kuukauden nimi

en: path
fi: polku

en: root
fi: juuri

en: second
fi: sekunti

en: subfolder
fi: alikansio

en: type
fi: tyyppi

en: weekday
fi: viikonpäivä

en: weekdayname
fi: viikonpäivän nimi

en: year
fi: vuosi

en: compression
fi: pakkaus

en: height
fi: korkeus

en: mode
fi: tila

en: width
fi: leveys

en: size
fi: koko

en: left
fi: vasen

en: center
fi: keski

en: right
fi: oikea

en: top
fi: ylä

en: middle
fi: keski

en: bottom
fi: ala

en: Monochrome (1-bit pixels, black and white)
fi: Musta-valko (1-bitti, valkoinen tai musta)

en: Grayscale (8-bit pixels)
fi: Harmaasävy (8-bitin pikselit)

en: LA (8-bit pixels, grayscale with transparency mask)
fi: LA (8-bitin pikselit, harmaasävy ja läpinäkyvyysmaski)

en: RGB (3x8-bit pixels, true color)
fi: RGB (3x8-bitin pikselit, väri)

en: RGBA (4x8-bit pixels, RGB with transparency mask)
fi: RGBA 4x8-bitin pikselit, RGB ja läpinäkyvyysmaski)

en: CMYK (4x8-bit pixels, color separation)
fi: CMYK (4x8-bitin pikselit, värit erotettu)

en: P (8-bit pixels, mapped using a color palette)
fi: P (8-bitin pikselit, mapattu käyttäen väripalettia)

en: YCbCr (3x8-bit pixels, color video format)
fi: YCbCr (3x8-bitin pikselit, värivideoformaatti)

en: blur
fi: sumenna

en: contour
fi: ääriviiva

en: detail
fi: yksityiskohta

en: edge enhance
fi: reunanparannus

en: edge enhance more
fi: reunanparannus, enemmän

en: emboss
fi: korkokuva

en: find edges
fi: löydä reunat

en: sharpen
fi: terävöitä

en: nearest
fi: lähin

en: Rotate 90
fi: Kierrä 90

en: Rotate 180
fi: Kierrä 180

en: Rotate 270
fi: Kierrä 270

en: Flip Left Right
fi: Käännä vasen-oikea

en: Flip Top Bottom
fi: Käännä ylä-ala

en: Normal
fi: Tavallinen

en: none
fi: ei mikään

en: can not be empty
fi: ei voi olla tyhjä

en: string
fi: merkkijono

en: integer
fi: kokonaisluku

en: positive integer
fi: positiivinen kokonaisluku

en: the integer value "%s" is negative, but should be positive
fi: kokonaisluku "%s" on negatiivinen vaikka sen tulisi olla positiivinen

en: positive, non-zero integer
fi: positiivinen, nollasta eroava kokonaisluku

en: the integer value "%s" is zero, but should be non-zero
fi: kokonaisluku "%s" on nolla vaikka sen tulisi olla nollasta eroava

en: resolution
fi: resoluutio

en: float
fi: liukuluku

en: the float value "%s" is negative, but should be positive
fi: liukuluku "%s" on negatiivinen vaikka sen tulisi olla positiivinen

en: the float value "%s" is zero, but should be non-zero
fi: liukuluku "%s" on nolla vaikka sen tulisi olla nollasta eroava

en: boolean
fi: totuusarvo

en: choice
fi: valinta

en: the filename "%s" does not exist
fi: tiedostoa "%s" ei ole olemassa

en: Maximum one parameter "%s" is allowed
fi: Enimmillään vain yksi "%s" parametri on sallittu

en: automatic
fi: automaattinen

en: None
fi: Ei mikään

en: Command
fi: Komento

en: Output
fi: Ulostulo

en: Error
fi: Virhe

en: &Select
fi: &Valitse

en: Please (re)install it.
fi: Asenna se (uudelleen)

en: Please upgrade your wxPython.
fi: Päivitä wxPython.

en: wxPython Version Error
fi: wxPython versiovirhe

en: Program Version
fi: Sovelluksen versio

en: C&redits
fi: Te&kijät

en: &License
fi: &Lisenssi

en: &Close
fi: &Sulje

en: About
fi: Tietoja

en: Credits
fi: Tekijät

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Translation
fi: Käännös

en: Artwork
fi: Kuvamateriaali

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Sponsors
fi: Tukijat

en: License
fi: Lisenssi

en: Tag
fi: Tunniste

en: Value
fi: Arvo

en: warning
fi: varoitus

en: Add Tag
fi: Lisää tunniste

en: all
fi: kaikki

en: Are you sure you want to delete this tag from "%s"?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän tunnisteen "%s":sta?

en: Are you sure you want to delete this tag from all images?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän tunnisteen kaikista kuvista?

en: Tag exists already
fi: Tunniste on jo olemassa

en: Images
fi: Kuvat

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: &Copy Value
fi: &Kopioi arvo

en: &Add Tag
fi: &Lisää tunniste

en: &Delete Tag
fi: &Poista tunniste

en: Open &Url...
fi: Avaa &Url...

en: &Remove Image
fi: &Poista kuva

en: &Copy Tag
fi: &Kopioi tunniste

en: &Add Tag to All Images...
fi: &Lisää tunniste kaikkiin kuviin...

en: &Delete Tag from All Images...
fi: &Poista tunniste kaikista kuvista...

en: &Modify Value for All Images...
fi: &Muokkaa kaikkien kuvien arvoa...

en: Unable to add tag <%s>
fi: Ei voida lisätä tunnistetta <%s>

en: Unable to remove image
fi: Kuvaa ei voida poistaa

en: Rename tag for all images to:
fi: Nimeä tunniste kaikille kuville muotoon:

en: Change value for all images to:
fi: Muuta kaikkien kuvien arvo arvoksi:

en: Unable to change tag <%s>
fi: Ei voida muuttaa tunnistetta <%s>

en: Choose an image
fi: Valitse kuva

en: Enter an image url
fi: Syötä kuvan osoite

en: please install pyexiv2
fi: asenna pyexiv2

en: no %s tags found
fi: %s tunnisteita ei löytynyt

en: &Add
fi: &Lisää

en: decimal
fi: desimaali

en: loading
fi: ladataan

en: no
fi: ei

en: yes
fi: kyllä

en: Selection
fi: Valinta

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: Shadow
fi: Varjo

en: filter
fi: suodin

en: Drops a blurred shadow under a photo
fi: Lisää sumennetun varjon kuvan alle

en: Border
fi: Reunus

en: Shadow Blur
fi: Varjon sumennus

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Shadow Color
fi: Varjon väri

en: Force Background Color
fi: Pakota taustan väri

en: Box Color
fi: Laatikon väri

en: Box Depth
fi: Laatikon syvyys

en: Floor Color
fi: Lattian väri

en: Floor Reflection
fi: Lattian heijastus

en: Background
fi: Tausta

en: Gradient
fi: Liukuväri

en: Gradient Top
fi: Yläliukuväri

en: Gradient Bottom
fi: Alaliukuväri

en: Stars
fi: Tähdet

en: Mist
fi: Sumu

en: 3D Objects
fi: 3D-kappaleet

en: Render Width
fi: Hahmonnuksen leveys

en: Render Height
fi: Hahmonnuksen korkeus

en: Object
fi: Kappale

en: Effect
fi: Tehoste

en: Blur, Sharpen, Emboss, Smooth, ...
fi: Sumennus, Terävöitys, Korkokuva, Pehmennys, ...

en: Filter
fi: Suodin

en: Repeat
fi: Toista

en: Amount
fi: Määrä

en: transform
fi: muunna

en: Offset by distance and wrap around
fi: Siirrä annettu määrä ja taita ympäri

en: Canvas
fi: Kangas

en: Crop or expand the canvas without scaling
fi: Rajaa tai laajenna kangasta skaalaamatta

en: Canvas Width
fi: Kanvassin leveys

en: Canvas Height
fi: Kanvassin korkeus

en: Align Horizontal
fi: Järjestä vaakasuunnassa

en: Align Vertical
fi: Järjestä pystysuunnassa

en: Color to Alpha
fi: Väri läpinäkyvyydeksi

en: Make selected color transparent
fi: Tekee väristä läpinäkyvän

en: Select Color By
fi: Värin valinta

en: Color Value
fi: Väriarvo

en: Watermark
fi: Vesileima

en: Apply with tiling, scaling and opacity
fi: Suorita laatoituksen, skaalauksen sekä läpikuultavuuden kanssa

en: Desaturate
fi: Vähennä kylläisyyttä

en: Fade all colors to gray
fi: Muuttaa värit harmaiksi

en: Make the image smaller or bigger
fi: Suurenna tai pienennä kuvaa

en: Constrain Proportions
fi: Säilytä kuvasuhde

en: Resample Image
fi: Koosta kuva uudelleen

en: Scale Down Only
fi: Skaalaa ainoastaan alaspäin

en: Transpose
fi: Transponoi

en: Flip or rotate 90 degrees
fi: Käännä tai kallista 90 astetta

en: Columns
fi: Sarakkeita

en: Rows
fi: Rivejä

en: Both
fi: Molemmat

en: Vertical
fi: Pystysuuntainen

en: Mirror
fi: Peilikuva

en: Symmetrical tile texture
fi: Symmetrinen laattatekstuuri

en: Direction
fi: Suunta

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: file
fi: tiedosto

en: Cross
fi: Risti

en: Rounded
fi: Pyöristetty

en: Square
fi: Neliö

en: Round
fi: Pyöreä

en: Rounded or crossed corners
fi: Pyöristetyt tai ristimäiset kulmat

en: Radius
fi: Säde

en: Same Method for All Corners
fi: Sama metodi kaikille kulmille

en: Top Left Corner
fi: Vasen Ylänurkka

en: Top Right Corner
fi: Oikea Ylänurkka

en: Bottom Left Corner
fi: Vasen Alanurkka

en: Bottom Right Corner
fi: Oikea Alanurkka

en: Highlight
fi: Korostus

en: Put color under transparent image
fi: Aseta väri läpinäkyvän kuvan alle

en: Fill
fi: Täytä

en: Convert Mode
fi: Muuta tila

en: Convert the color mode of an image
fi: Muuta kuvan väritila

en: Fit
fi: Sovita

en: Downsize and crop image with fixed ratio
fi: Pienennä ja rajaa kuva kiinteällä suhteella

en: Bleed
fi: Valuma

en: Auto Contrast
fi: Automaattinen Kontrasti

en: Maximize image contrast
fi: Maksimoi kuvan kontrasti

en: Cutoff
fi: Leikkausarvo

en: Save
fi: Tallenna

en: Save and convert to other types
fi: Tallenna ja muuta toisiksi tyypeiksi

en: Show Type Options
fi: Näytä tyyppivaihtoehdot

en: PNG Optimize
fi: Optimoi PNG

en: JPEG Quality
fi: JPEG-laatu

en: JPEG Size Maximum
fi: JPEG-maksimikoko

en: JPEG Size Tolerance
fi: JPEG-koon suvaitsevaisuus

en: TIFF Compression
fi: TIFF-pakkaus

en: Metadata
fi: Metatieto

en: Median
fi: Mediaani

en: Copies the median pixel value
fi: Kopioi mediaanipikselin arvo

en: Exif time
fi: Exif-aika

en: File time
fi: Tiedoston aika

en: Exif and file
fi: Exif ja tiedosto

en: Time Shift
fi: Aikasiirtymä

en: metadata
fi: metatieto

en: Shift time values of tags
fi: Siirrä tunnisteiden aika-arvoja

en: Change
fi: Muuta

en: Use exif datetime
fi: Käytä exif-aikaleimaa

en: Seconds
fi: Sekunnit

en: Minutes
fi: Minuutit

en: Hours
fi: Tunnit

en: Days
fi: Päivät

en: Months
fi: Kuukaudet

en: Years
fi: Vuodet

en: Mask
fi: Maski

en: Apply a transparency mask
fi: Käytä läpinäkyvyysmaskia

en: Text
fi: Teksti

en: Write text at a given position
fi: Kirjoita teksti annettuun paikkaan

en: Font
fi: Kirjasin

en: Size
fi: Koko

en: Colorize
fi: Väritä

en: Colorize grayscale image
fi: Väritä harmaasävykuva

en: Black
fi: Musta

en: White
fi: Valkoinen

en: Copy
fi: Kopioi

en: Posterize
fi: Värien vähennys

en: Reduce the number of bits of color channel
fi: Vähennä värikanavan bittien määrää

en: Bits
fi: Bittiä

en: Write Tag
fi: Kirjoita tunniste

en: Write new value to a tag
fi: Kirjoita tunnisteeseen uusi arvo

en: Tag (Exif, Iptc)
fi: Tunniste (Exif, Iptc)

en: Equal for all sides
fi: Yhtä lailla kaikilta sivuilla

en: Different for each side
fi: Erikseen kultakin sivulta

en: Draw border inside or outside
fi: Piirrä reuna sisä- tai ulkopuolelle

en: Border Width
fi: Reunan leveys

en: Rank
fi: Sija

en: Copies the rank'th pixel value
fi: Kopioi sijoitetun pikselin arvon

en: Solarize
fi: Valota

en: Invert all pixel values above threshold
fi: Käännä kaikki rajan ylittävien pikselien arvo

en: Treshold
fi: Raja-arvo

en: Equalize
fi: Tasoita

en: Equalize the image histogram
fi: Tasoita kuvan histogrammi

en: Automatic (use exif orientation)
fi: Automaattinen (käytä exif-suuntaa)

en: Crop
fi: Rajaa

en: Rotate
fi: Kierrä

en: Flip
fi: Käännä

en: Grayscale
fi: Harmaasävy

en: Regenerate thumbnail
fi: Generoi esikatselukuva uudelleen

en: Lossless JPEG transformation does not work on a %s image:
fi: Häviötön JPEG-muunnos ei toimi "%s" kuvalle:

en: Transformation
fi: Muunnos

en: Angle
fi: Kulma

en: Preserve Timestamp
fi: Säilytä aikaleima

en: Show Advanced Options
fi: Näytä lisäasetukset

en: Update JPEG
fi: Päivitä JPEG

en: Update Exif Thumbnail
fi: Päivitä Exif-esikatselukuvaa

en: Update Orientation Tag
fi: Päivitä suuntatunnistetta

en: Comments
fi: Huomautukset

en: Transformation
fi: Muunnos

en: Angle
fi: Kulma

en: Direction
fi: Suunta

en: Utility
fi: Apuohjelma

en: Lossless JPEG
fi: Häviötön JPEG

en: Rotate, flip, grayscale and crop
fi: Kierto, kääntö, harmaasävy ja leikkaus

en: Crop the image
fi: Rajaa kuva

en: Tone altering mosaic generator
fi: Sävyjä muuntava mosaiikkigeneraattori

en: Fill Type
fi: Täytön tyyppi

en: Fill Image
fi: Täyttökuva

en: Fill Folder
fi: Täyttökansio

en: Rotate with random angle
fi: Kierrä satunnaiseen kulmaan

en: Expand
fi: Laajenna

en: Background Opacity
fi: Taustan Peittävyys

en: Invert
fi: Käännä

en: Invert the colors of an image
fi: Käännä kuvan värit

en: Geotag
fi: Geotunniste

en: GPS Data (gpx)
fi: GPS-tieto (gpx)

en: GPS Report (csv)
fi: GPS-raportti (csv)

en: Time Shift (seconds)
fi: Aikasiirtymä (sekunteina)

en: Reflection
fi: Heijastus

en: Drops a reflection
fi: Tekee heijastuksen

en: Depth
fi: Syvyys

en: Gap
fi: Väli

en: Scale Reflection
fi: Skaalaa heijastusta

en: Scale Method
fi: Skaalausmetodi

en: Common
fi: Yleinen

en: Copies the most common pixel value
fi: Kopioi yleisimmän pikseliarvon

en: Minimum
fi: Minimi

en: Copies the minimum pixel value
fi: Kopioi pikselien minimiarvon

en: Contour
fi: Ääriviiva

en: Draw a contour around image edges
fi: Piirrä ääriviivat kuvan reunojen ympärille

en: Contour Color
fi: Reunan väri

en: Fill Color
fi: Täyttöväri

en: Include image
fi: Liitä kuva

en: Perspective
fi: Perspektiivi

en: Shear 2d or 3d
fi: Väännä kaksi- tai kolmiulotteisesti

en: Left Shear Angle
fi: Vasemman väännön kulma

en: Top Shear Angle
fi: Yläväännön kulma

en: Bottom Shear Factor
fi: Alaväännön määrä

en: Right Shear Factor
fi: Oikean väännön määrä

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Adjust from grey to black & white
fi: Säädä harmaasta mustaan & valkoiseen

en: Save Tags
fi: Tallenna tunnisteet

en: Save only metadata (lossless)
fi: Tallenna ainoastaan metatieto (häviötön)

en: One
fi: Yksi

en: Delete Tags
fi: Poista tunnisteet

en: Delete Exif or Iptc tags
fi: Poista Exif tai Iptc -tunnisteet

en: Maximum
fi: Maksimi

en: Copies the maximum pixel value
fi: Kopioi pikselin maksimiarvon

en: Saturation
fi: Värikylläisyys

en: Adjust saturation from grayscale to high
fi: Muuta värikylläisyys harmaasävystä suureksi

en: Rename Tag
fi: Nimeä tunniste uudelleen

en: Rename a tag
fi: Nimeä tunniste uudelleen

en: From (Exif, Iptc)
fi: Mistä (Exif, Iptc)

en: To (Exif, Iptc)
fi: Mihin (Exif, Iptc)

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Adjust brightness from black to white
fi: Säädä kirkkaus mustasta valkoiseen

en: 3D Edge
fi: 3D-särmä

en: Blur
fi: Sumenna

en: Bullet
fi: Luoti

en: Charcoal
fi: Hiili

en: Pencil Sketch
fi: Kynäluonnos

en: Paint
fi: Maalaa

en: Sharpen
fi: Terävöitä

en: Sigmoidal Contrast
fi: Sigmakontrasti

en: Unsharp
fi: Epäterävöitä

en: Wave
fi: Aalto

en: Blur, Polaroid, Shadow, Unsharp...
fi: Sumenna, Polaroid, Varjo, Epäterävöitä...

en: Border Color
fi: Reunan väri

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Charcoal Radius
fi: Hiilen säde

en: Contrast Factor
fi: Kontrastin määrä

en: Contrast Treshold
fi: Kontrastin kynnysarvo

en: Blur Radius
fi: Sumennuksen säde

en: Blur Sigma
fi: Sumennuksen sigma

en: Paint Radius
fi: Maalauksen säde

en: Sharpen Radius
fi: Terävöinnin säde

en: Sharpen Sigma
fi: Terävöinnin sigma

en: Sketch Radius
fi: Piirron säde

en: Sketch Sigma
fi: Piirron sigma

en: Sketch Angle
fi: Piirron kulma

en: Unsharp Radius
fi: Epäterävöinnin säde

en: Unsharp Sigma
fi: Epäterävöinnin sigma

en: Wave Height
fi: Aallon korkeus

en: Wave Length
fi: Aallon pituus

en: Sketch
fi: Luonnos

en: Transform to a grayscale pencil drawing
fi: Muuta harmaasävyiseksi lyijykynätyöksi

en: Details Degree
fi: Yksityiskohtien määrä

en: Geek
fi: Nörtti

en: Execute external command
fi: Suorita ulkoinen komento

en: These extensions have been succesfully installed:
fi: Seuraavat laajennukset on asennettu onnistuneesti:

en: You need to install the Python Win32 Extensions for this feature.
fi: Sinun tulee asentaa Python Win32-laajennokset käyttääksesi tätä ominaisuutta.

en: Action list
fi: Toimintalista

en: No action list provided.
fi: Toimintalistaa ei ole annettu.

en: Image paths
fi: Kuvapolut

en: Do you want to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: What do you want to do now?
fi: Mitä haluat tehdä nyt?
