phatch - en to fr translation catalogue (623 entries)

en: Inspect with Phatch
fr: Inspecter avec Phatch

en: Inspect EXIF & IPTC tags
fr: Inspecter les données EXIF et IPTC

en: Examples
fr: Exemples

en: Run %s as console program without a gui
fr: Lancer %s en ligne de commande sans interface graphique

en: Run %s as a gui droplet
fr: Lancer %s sous forme d'appliquette

en: Always save on desktop
fr: Toujours sauvegarder sur le bureau

en: Ignore errors
fr: Ignorer les erreurs

en: Initialize fonts (only for installation scripts)
fr: Initialiser les polices (seulement pour le script d'installation)

en: Interactive
fr: Interactif

en: Keep existing images (don't overwrite)
fr: Garder les images existantes (ne pas écraser)

en: Specify locale language (for example en or en_GB)
fr: Spécifier la langue locale (par example fr ou fr_FR)

en: Inspect metadata (requires exif & iptc plugin)
fr: Inspecter les métadonnées (nécessite les greffons exif & iptc)

en: No save action required at the end
fr: Aucun enregistrement nécessaire en fin de processus

en: Include all subfolders
fr: Inclure tous les sous-dossiers

en: Do not check images first
fr: Ne pas vérifier les images initialement

en: Allow Geek action and unsafe expressions
fr: Permettre action Geek et expressions non sécuritaires

en: Verbose
fr: Bavard

en: You can paste it as text into the properties of a new launcher.
fr: Vous pouvez le coller comme texte dans les propriétés d'un nouveau lanceur.

en: Sorry, you need to install the %s action for this action list.
fr: Désolé, il faut installer l'action %s pour cette liste d'actions.

en: The droplet command for this action list was copied to the clipboard.
fr: La commande appuyette de cette liste d'actions est copiée sur la planchette..

en: The droplet command for the image inspector was copied to the clipboard.
fr: L'instruction pour l'inspecteur des images est copié sur la planchette.

en: In Phatch you need to open or create an action list first.
fr: En Phatch vous devez ouvrir ou créer une liste d'action avant tout.

en: As an example try out the polaroid action list from the library.
fr: Comme exemple, veuillez essayer la liste d'actions Polaroïd de la bibliothèque.

en: For more information see the tutorials (Help>Documentation)
fr: Pour plus d'informations, voyez les didacticiels (Aide>Documentation)

en: Hooray, no issues!
fr: Super, pas de soucis !

en: Nothing has been logged yet.
fr: Rien n'a été enregistré pour l'instant

en: Log
fr: Journal

en: abort
fr: Abandon

en: skip
fr: ignorer

en: ignore
fr: ignorer

en: click '+' to add actions
fr: cliquez  sur '+' pour ajouter des actions

en: Open &Recent
fr: &Récemment ouvert

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open an action list
fr: Ouvrir une liste d'actions

en: Execute
fr: Executer

en: Execute the action
fr: Executer l'action

en: Add
fr: Ajouter

en: Add an action
fr: Ajouter une action

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove the selected action
fr: Enlever l'action sélectionnée

en: Up
fr: En haut

en: Move the selected action up
fr: Déplacer l'action séléctionnée vers le haut

en: Down
fr: En bas

en: Move the selected action down
fr: Déplacer l'action séléctionnée vers le bas

en: Image Inspector
fr: Inspecteur d'Images

en: Look up exif and iptc tags
fr: chercher les données EXIF et IPTC

en: Show description of the action list
fr: Affiche la description de la liste d'actions

en: Choose an Action List File...
fr: Choisir une liste d'actions...

en: Save Action List As...
fr: Enregistrer la liste d'action sous...

en: This file exists already.
fr: Ce fichier existe déjà.

en: Do you want to overwrite it?
fr: Voulez-vous l'écraser ?

en: frame
fr: fenêtre

en: A html tutorial will open in your internet browser.
fr: Un tutoriel HTML va s'ouvrir et s'afficher dans votre navigateur web

en: You only need to know PIL to write a plugin for Phatch.
fr: Vous avez simplement besoin de connaître PIL pour écrire un module complémentaire (plugin) pour Phatch.

en: Phatch will generate the user interface automatically.
fr: Phatch générera l'interface utilisateur automatiquement.

en: Study the action plugins in:
fr: Étudie les modules d'actions dans:

en: If you want to contribute a plugin for Phatch,
fr: Si vous voulez proposer un module pour Phatch,

en: please email:
fr: Merci de nous contacter par email :

en: Sorry, "%s" is not a valid path.
fr: Désolé, "%s" n'est pas un chemin valide.

en: Drag & Drop
fr: Glisser-déposer

en: Drop any files and/or folders on this Phatch droplet
    to batch process them.
    Right-click or double-click to switch to normal view.
fr: Déplacez les fichiers ou les dossiers sur le droplet de Phatch
    pour les traiter par lot.
    Cliquez-droit ou double-cliquez pout revenir à la vue standard.

en: Phatch will add one for you, please check its settings.
fr: Phatch en ajoutera une pour vous, merci de vérifier ses paramétrages.

en: Save last changes to
fr: Sauvegarder les derniers changement vers

en: Choose the folder for the droplet
fr: Chosir le dossier pour l'icone de traitement

en: Phatch successfully created the droplet.
fr: Phatch a creé le droplet avec succès.

en: Impossible to load data from action list.
fr: Impossible de charger les données de la liste d'actions

en: Select action list
fr: Choisir la liste d'actions

en: Sorry, your settings seem corrupt.
fr: Désolé, vos paramètres semblent corrompus

en: Please delete "%s".
fr: Veuillez effacer "%s".

en: Also check if your hard disk not full.
fr: Vérifiez également que votre disque dur n'est pas plein.

en: Choose a folder
fr: Choisir un dossier

en: Choose File(s)
fr: Séléctionnez un ou plusieurs fichiers

en: Choose an image folder
fr: Choisissez un dossier d'images

en: All selected types
fr: Tous les formats sélectionnés

en: All readable and writable types
fr: Tous les formats lisibles et enregistrables

en: All readable types
fr: Tous les formats lisibles

en: &All Types
fr: &Tous les formats

en: &No Types
fr: &Aucun format

en: Clipboard
fr: Presse-papiers

en: Browse
fr: Rechercher

en: Browse %s
fr: Parcourir %s

en: File
fr: Fichier

en: Folder
fr: Dossier

en: default
fr: par défaut

en: View Source
fr: Afficher la Source

en: broaden your search
fr: élargir la recherche

en: Path
fr: Chemin d'accès

en: &Open...
fr: &Ouvrir...

en: &Inspect...
fr: &Analyse...

en: &Insert Tag in Action List...
fr: &Insérer un tag dasn la Liste d'Actions...

en: &New	Ctrl-N
fr: &Nouveau	Ctrl-N

en: Start a new action list
fr: Démarrer une nouvelle liste d'actions

en: &Open...	Ctrl-O
fr: &Ouvrir...	Ctrl-O

en: Opens an actions list
fr: Ouvre une liste d'actions

en: Open &Library...	Ctrl-Shift-O
fr: Ouvrir la &bibliothèque...	Ctrl-Shift-O

en: Opens a ready-made actionlist from the library
fr: Ouvre une liste d'actions préconfigurée dans la bibliothèque

en: &Save	Ctrl-S
fr: Enregi&strer	Ctrl-S

en: Saves an action list
fr: Enregistre une liste d'actions

en: Save &As...	Ctrl-Shift-S
fr: Enregistrer &sous...	Ctrl-Shift-S

en: Saves an action list as
fr: Enregistre la liste d'action sous

en: Copy Actionlist as &Command to Clipboard
fr: Copier la liste d'actions comme &Commande vers le Presse Papier

en: Paste this command in a launcher
fr: Coller cette commande dans le lanceur

en: Copy R&ecent as Command to Clipboard
fr: Copier R&écent comme Instruction sur la Planchette

en: Copy Image I&nspector as Command to Clipboard
fr: Copier I&nspecteur d'Image comme Instruction sur la Planchette

en: &Export
fr: &Exporter

en: &Quit	Ctrl-Q
fr: &Quitter	Ctrl-Q

en: Quit the application.
fr: Quitter l'application.

en: &Action List
fr: Liste d'actions

en: &Add...	Ctrl-+
fr: &Ajouter...	Ctrl-+

en: &Remove	Ctrl--
fr: Enleve&r	Ctrl--

en: Remove the selected action.
fr: Efface l'action sélectionnée

en: &Enable	Ctrl-1
fr: Activ&er	Ctrl-1

en: Enable action
fr: Activer l'action

en: &Disable	Ctrl-0
fr: &Désactiver	Ctrl-0

en: Disable action
fr: Désactiver l'action

en: &Up	Ctrl-Up
fr: Haut	Ctrl-Up

en: &Down	Ctrl-Down
fr: &Bas	Ctrl-Down

en: &Edit
fr: &Éditer

en: View as a droplet to drag and drop files
fr: Voir en tant que droplet pour déplacer des fichiers

en: &Show Description	Ctrl-H
fr: Voir la de&scription	Ctrl-H

en: Tools to handle the current action list
fr: Outils pour manipuler la liste d'action en cour

en: &Expand All	Ctrl-E
fr: Tout développer	Ctrl-E

en: Show all the parameters of the actions.
fr: Affiche tous les paramètres des actions.

en: &Collapse All	Ctrl-Shift-E
fr: &Plier Tout	Ctrl-Shift-E

en: Show only the labels of the actions.
fr: Afficher les intitulés d'actions uniquement.

en: &Collapse Automatically
fr: &Replier Automatiquement

en: &View
fr: Afficha&ge

en: &Execute...	Ctrl-Return
fr: &Exécutez...	Ctrl-Return

en: Execute the action list
fr: Exécuter la liste des actions

en: &Image Inspector (exif)	Ctrl-I
fr: &Analyseur d'image (exif)	Ctrl-I

en: &User
fr: &Utilisateur

en: &Browse Library
fr: &Parcourir la bibliothèque

en: Show &Report...	Ctrl+R
fr: Affichier le &Rapport...	Ctrl+R

en: Show report of processed images
fr: Afficher le rapport des images traitées

en: Show &Log...	Ctrl-L
fr: Voir les &journaux...	Ctrl-L

en: Show log file
fr: Afficher le journal

en: &Fonts
fr: &Polices

en: Scan for new fonts on your system
fr: Recherche de nouvelles polices installées sur votre système

en: &Update
fr: &Actualiser

en: &Tools
fr: Ou&tils

en: &Website...	Ctrl-W
fr: &Site Web...	Ctrl-W

en: Go to the Phatch homepage.
fr: Aller à la page d'accueil de Phatch

en: Go to the Phatch documentation.
fr: Consulter la documentation de Phatch

en: Go to the Phatch forum
fr: Aller dans le forum Phatch

en: &Translate Phatch...	Ctrl-T
fr: &Traduire Phatch...	Ctrl-T

en: Translate Phatch in your native language.
fr: Traduire Phatch dans votre langue.

en: &Report a Bug...	Ctrl-B
fr: &Signaler un bug...	Ctrl-B

en: Report a bug on launchpad.
fr: Rapporter une erreur sur launchpad.

en: De&veloper Documentation...	Ctrl-P
fr: Documentation De&velopppeur...	Ctrl-P

en: Learn to develop Phatch with Python and PIL.
fr: Apprendre à developper Phatch avec Python et PIL

en: &About Phatch...	Ctrl-Shift-A
fr: &À Propos de Phatch...	Ctrl-Shift-A

en: Displays information about this application.
fr: Affiche les informations sur cette application.

en: &Help
fr: &Aide

en: Done
fr: Terminé

en: Show Log
fr: Voir le Journal

en: Show &Report
fr: Afficher le &Rapport

en: Ready!
fr: Prêt !

en: Double click to open or right click for more options.
fr: Double cliquer pour ouvrir ou clique droit pour plus d'options

en: Explorer
fr: Explorateur

en: You only need to know PIL to write a plugin for Phatch,
fr: Vous n'avez besoin que de connaître PIL pour écrire un plugin pour Phatch,

en: &Show template for action plugin
fr: &Affiche le modèle pour le module action

en: &Ask for Help
fr: &Demander de l'aide

en: &OK
fr: &Ok

en: Write Action Plugin
fr: Écrire un module Action

en: Apply for future errors
fr: Appliquer aux futures erreurs

en: &Abort
fr: &Abandonner

en: &Continue Anyway
fr: &Continuer quand même

en: Browse Folder
fr: Parcourir le dossier

en: File(s)
fr: Fichier(s)

en: Stop for errors
fr: Arrêt pour erreurs

en: Check images first
fr: Vérifier les images en premier

en: Overwrite existing images
fr: Écraser les images existantes

en: &Cancel
fr: Annu&ler

en: &Batch
fr: &Lot

en: Label
fr: Étiquette

en: tag
fr: libellé

en: Boolean
fr: Booléen

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Choice
fr: Choix

en: Color
fr: Couleur

en: Resolution
fr: Résolution

en: File Name
fr: Nom du Fichier

en: In
fr: Dans

en: Float
fr: Nombre en virgule flottante

en: As
fr: Type

en: Resample
fr: Ré-échantillonnage

en: bicubic
fr: bicubique

en: Integer
fr: Nombre entier

en: Integer+
fr: Entier+

en: Integer+0
fr: Entier+0

en: Slider
fr: Glissière

en: pyexiv2 needs to be installed
fr: pyexiv2 doit être installé

en: %(mode)s has been converted to %(mode_copy)s to save as %(format)s.
fr: %(mode)s a été convertie en %(mode_copy)s et sauvegarder en %(format)s.

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Unable extract variables from file
fr: Impossible d'extraire les variables du fichier

en: Tag "%s" is read only.
fr: Le tag "%s" est en lecture seule

en: Impossible to write tag "%s"
fr: Impossible d'écrire le tag "%s"

en: Tag "%s" is not writable.
fr: Le tag "%s" n'est pas modifiable

en: background
fr: arrière plan

en: Command did not produce an output image:
    %s
fr: La commande suivante n'a pas produit de fichier: %s

en: All
fr: Tous

en: Select Object
fr: Selectionner un

en: Center
fr: Centrer

en: Custom
fr: Personalisé

en: Middle
fr: Milieu

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Offset
fr: Décalage

en: Horizontal Offset
fr: Décalage horizontal

en: Vertical Offset
fr: Décalage vertical

en: Horizontal Justification
fr: Justification horizontale

en: Vertical Justification
fr: Justification verticale

en: By Offset
fr: Par Offset

en: Tile
fr: Tuile

en: Scale
fr: Redimensionner

en: Mark
fr: Étiquette

en: Opacity
fr: Transparence

en: Method
fr: Méthode

en: Easily batch process images and edit metadata
fr: Traiter par lots les images et modifier les métadonnées facilement

en: Photo Batch Processor
fr: Traitement de photos par lot

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: true
fr: vrai

en: false
fr: faux

en: Unsaved Action List
fr: Liste d'actions non sauvegardée

en: Action Lists
fr: Listes d'actions

en: All Files
fr: Tous les Fichiers

en: Describe here the action list.
fr: Décrivez la liste d'actions ici.

en: There should be a 'Save' action at the end.
fr: Il doit y avoir une action 'Enregistrer' à la fin.

en: with
fr: avec

en: %s Recent
fr: %s Récent

en: Associate Images with Action List in %s...
fr: Associer les Images avec la Liste d'Action dans %s....

en: Associate Images with Recent Action Lists in %s...
fr: Associer les Images avec les Listes d'Action Récentes dans %s....

en: Associate Images with Image Inspector in %s...
fr: Associer les Images avec l'Inspecteur d'Image dans %s...

en: Remove Association from %s...
fr: Supprimer l'Association de %s....

en: &Action List Droplet...
fr: Droplet de liste d'action...

en: &Recent Droplet...
fr: Appliquette &Récente...

en: &Image Inspector Droplet...
fr: &Appliquette d'inspection d'images...

en: Batch process with recent action lists
fr: Traiter un lot avec les listes d'action récentes

en: Inspect EXIF &amp; IPTC tags
fr: Inspecter les libellés EXIF &amp; IPTC

en: See "%s" for more details.
fr: Regardez "%s" pour plus de détails.

en: Sorry, the action list seems incompatible with %(name)s %(version)s.
fr: Désolé, la liste d'action semble incompatible avec %(name)s %(version)s.

en: Please check if this action list doesn't contain harmful code.
fr: Merci de vérifier que cette liste d'action ne contient pas de code malfaisant

en: "%s" is not a valid path.
fr: "%s" n'est pas un chemin valide

en: Nothing to do.
fr: Rien à faire.

en: The action list is empty.
fr: La liste d'actions est vide.

en: There is no action enabled.
fr: Il n'y a aucune action activée.

en: Checking images
fr: Vérification des images

en: Phatch can not handle %d image(s):
fr: Phatch ne peut pas gérer %d image(s):

en: Invalid images
fr: Images invalides

en: Sorry, no valid files found
fr: Désolé, aucun fichier valide

en: C&ontinue
fr: &Continuer

en: No files or folder selected.
fr: Aucun fichier ou dossier n'est sélectionné

en: Unable to open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Can not apply action %(a)s:
fr: impossible de réaliser l'action %(a)s:

en: Can not apply action %(a)s on image '%(i)s' in folder:
fr: Impossible d'appliquer l'action %(a)s sur l'image '%(i)s' dans le dossier:

en: Executing action list
fr: Liste d'actions en cours de traitement

en: One image done in %s
fr: Une image modifié en %s

en: %(amount)d images done in %(duration)s
fr: %(amount)d images traitées en %(duration)s

en: Select
fr: Sélectionner

en: Unable to change label.
fr: Impossible de changer le libellé.

en: Unable to delete tag <%s>
fr: Impossible d'effacer l'étiquette <%s>

en: Unable to rename tag <%s>
fr: Impossible de renommer l'étiquette <%s>

en: Unable to save tag <%s>
fr: Impossible de sauver l'étiquette <%s>

en: day
fr: jour

en: desktop
fr: bureau

en: foldername
fr: Nom de dossier

en: filesize
fr: Taille de fichier

en: folder
fr: dossier

en: hour
fr: heure

en: month
fr: mois

en: monthname
fr: Nom de mois

en: path
fr: chemin

en: root
fr: racine

en: second
fr: Seconde

en: subfolder
fr: sous-dossier

en: weekday
fr: jour de la semaine

en: weekdayname
fr: Nom de Jours de la semaine

en: year
fr: année

en: dpi
fr: ppp

en: height
fr: hauteur

en: width
fr: largeur

en: size
fr: taille

en: transparency
fr: transparence

en: Use the Image Inspector to list all the variables.
fr: Utilisez l'inpecteur d'image pour lister toutes les variables.

en: You can only use files with the following extensions
fr: Vous ne pouvez utiliser que les extensions suivantes

en: left
fr: gauche

en: center
fr: centré

en: right
fr: droite

en: top
fr: au dessus

en: middle
fr: mileu

en: bottom
fr: bas

en: Monochrome (1-bit pixels, black and white)
fr: Monochrome (1-bit par pixel, noir et blanc)

en: Grayscale (8-bit pixels)
fr: Niveaux de gris (pixels 8-bits)

en: RGB (3x8-bit pixels, true color)
fr: RVB (3x8-bit pixels, couleurs vraies)

en: RGBA (4x8-bit pixels, RGB with transparency mask)
fr: RGBA (4x8-bits par pixel, RGB avec masque de transparence)

en: CMYK (4x8-bit pixels, color separation)
fr: CMJN (4x8-bit pixels, separation des couleurs)

en: P (8-bit pixels, mapped using a color palette)
fr: P (8-bit pixels, Indexation selon palette chromatique)

en: blur
fr: flouter

en: detail
fr: détail

en: edge enhance
fr: Valoriser les bords

en: edge enhance more
fr: Valoriser plus les bords

en: emboss
fr: Estamper

en: find edges
fr: trouver les bords

en: smooth
fr: adoucir

en: smooth more
fr: adoucir plus

en: sharpen
fr: Durcir

en: nearest
fr: le plus proche

en: bilinear
fr: bilinéaire

en: antialias
fr: anticrénelage

en: Rotate 90
fr: Rotation de 90°

en: Rotate 180
fr: Rotation de 180°

en: Rotate 270
fr: Rotation de 270°

en: Flip Left Right
fr: Miroir vertical

en: Flip Top Bottom
fr: Miroir Horizontal

en: none
fr: aucun

en: can not be empty
fr: ne peut pas être vide

en: invalid syntax "%s" for integer
fr: syntaxe invalide "%s" pour entier

en: string
fr: texte

en: integer
fr: entier

en: positive integer
fr: entier positif

en: the integer value "%s" is negative, but should be positive
fr: la valeur entière "%s" est négative, mais doit être positive

en: positive, non-zero integer
fr: entier positif non nul

en: the integer value "%s" is zero, but should be non-zero
fr: la valeur entière "%s" est nulle, mais doit être non nulle

en: resolution
fr: résolution

en: float
fr: flottant

en: the float value "%s" is negative, but should be positive
fr: la valeur "%s" est négative, mais devrait être positive

en: the float value "%s" is zero, but should be non-zero
fr: La valeur "%s" est nulle, mais devrait être non-nulle

en: boolean
fr: booléen

en: choice
fr: choix

en: the file extension "%s" is invalid
fr: L'extension de fichier "%s" est invalide

en: a filename with a valid extension was expected
fr: un nom de fichier avec une extension valide était attendue

en: the filename "%s" does not exist
fr: Le nom de fichier "%s" n'existe pas

en: "%s" can not be found.
fr: Impossible de trouver "%s".

en: Parameter "%s.*" is missing
fr: Il manque le paramètre "%s.*"

en: Maximum one parameter "%s" is allowed
fr: Au maximum un seul paramètre "%s" est autorisé

en: automatic
fr: automatique

en: None
fr: Aucun

en: Please install "%s" first.
fr: Veuillez installer "%s" d'abord.

en: Could not open image with %s.
fr: Impossible d'ouvrir l'image sans %s

en: Command
fr: Commande

en: Output
fr: Sortie

en: Error
fr: Erreur

en: The following name(s) are invalid:
fr: Le(s) nom(s) suivant(s) est[sont] invalides :

en: &Select
fr: &Sélectionner

en: Warning: python-wxversion is not installed.
fr: Attention: python-wxversion n'est pas installé

en: Error: wxPython %(recommended)s (or at least %(minimal)s) can not be found, but is required.
fr: Erreur : wxPython %(recommended)s (ou au moins %(minimal)s) n'est pas installé, mais est nécessaire.

en: Please (re)install it.
fr: Merci de le (ré)installer.

en: This application is known to be compatible with
    wxPython version(s) %(recommended)s (or at least %(minimal)s),
    but you have %(version)s installed.
fr: Cette application est connue pour être compatible avec les versions %(recommended)s  de wxPython (ou au minimum %(minimal)s),
    mais vous ne disposez que de la version %(version)s.

en: Please upgrade your wxPython.
fr: Merci de mettre à jour votre version de wxPython

en: wxPython Version Error
fr: Erreur de version wxPython

en: Program Version
fr: Version du logiciel

en: C&redits
fr: C&rédits

en: &License
fr: &Licence

en: &Close
fr: &Quitter

en: About
fr: À propos de

en: Credits
fr: Crédits

en: Translation
fr: Traduction

en: Artwork
fr: Graphisme

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: License
fr: Licence

en: Tag
fr: Libellé

en: Value
fr: Valeur

en: warning
fr: avertissement

en: Add Tag
fr: Ajouter une étiquette

en: all
fr: tous

en: Are you sure you want to delete this tag from "%s"?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce tag de "%s"?

en: Are you sure you want to delete this tag from all images?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce tag de toutes les images?

en: Tag exists already
fr: Ce tag existe déjà

en: All files
fr: Tous fichiers

en: &Copy Value
fr: &Copier la valeur

en: &Add Tag
fr: &Ajouter un tag

en: Sorry, %s.
fr: Désolé, %s.

en: Choose an image
fr: Choisir une image

en: Enter an image url
fr: Entrer une URL de l'image

en: drag & drop any images here
fr: glisser et déposer des images ici

en: please install pyexiv2
fr: Installer pyexiv2 s'il vous plait

en: no %s tags found
fr: pas d'étiquette %s trouvée

en: &Add
fr: Ajou&ter

en: decimal
fr: décimal

en: no
fr: non

en: yes
fr: oui

en: Selection
fr: Sélection

en: Fonts
fr: Polices

en: Shadow
fr: Ombre

en: filter
fr: filtre

en: Drops a blurred shadow under a photo
fr: Ajouter une ombre estompée à une photo

en: Border
fr: Bord

en: Shadow Blur
fr: Ombre estompée

en: Background Color
fr: Couleur du fond

en: Shadow Color
fr: Couleur de l'ombre

en: Force Background Color
fr: Forcer la couleur de fond

en: Separate
fr: Séparer

en: Left Page
fr: Page gauche

en: Camera
fr: Appareil photo

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Stars
fr: Étoiles

en: Mist
fr: Brume

en: plugin
fr: greffon

en: 3D Objects
fr: Objets 3D

en: Sorry, you have the wrong version of Blender installed.
fr: Désolé, la version installée de Blender n'est pas bonne

en: Blender %s is required.
fr: Blender %s est requis.

en: Render Width
fr: Largeur du rendu

en: Render Height
fr: Hauteur du rendu

en: Object
fr: Objet

en: Image Size
fr: Taille de l'image

en: Select Rotation for %s
fr: Selectionnez la Rotation pour %s

en: Effect
fr: Effet

en: Blur, Sharpen, Emboss, Smooth, ...
fr: Flouter, Durcir, Estamper, Adoucir, ...

en: Filter
fr: Filtre

en: Repeat
fr: Répéter

en: Amount
fr: Quantité

en: transform
fr: transformer

en: Offset by distance and wrap around
fr: Décaler par une distance et reporter de l'autre côté

en: Canvas
fr: Toile

en: Crop or expand the canvas without scaling
fr: Massicoter et étendre la toile sans redimensionner

en: Canvas Width
fr: largeur du canevas

en: Canvas Height
fr: Hauteur du canevas

en: Align Horizontal
fr: Alignement horizontal

en: Align Vertical
fr: Alignement vertical

en: Color to Alpha
fr: Couleur vers alpha

en: color
fr: couleur

en: Make selected color transparent
fr: Rendre transparente la couleur sélectionnée

en: Select Color By
fr: Sélectionner la couleur selon

en: Color Value
fr: Valeur de la couleur

en: Watermark
fr: filigrane

en: Apply with tiling, scaling and opacity
fr: Appliquer avec tiling, l'échelle et l'opacité

en: Desaturate
fr: Désaturer

en: Make the image smaller or bigger
fr: Agrandir ou réduire l'image

en: Constrain Proportions
fr: Conserver les proportions

en: Resample Image
fr: Rééchantillonner l'image

en: Scale Down Only
fr: Réduit uniquement

en: Transpose
fr: Transposer

en: Flip or rotate 90 degrees
fr: Inverser ou faire tourner de 90 degrés

en: Columns
fr: Colonnes

en: Rows
fr: Lignes

en: Both
fr: Les deux

en: Mirror
fr: Mirroir

en: Symmetrical tile texture
fr: Texture symétrique

en: Rename
fr: Renommer

en: file
fr: fichier

en: Rename the original image
fr: Renommer l'image originale

en: Cross
fr: Croix

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Square
fr: Carré

en: Round
fr: Arrondir

en: Rounded or crossed corners
fr: Coins arrondis ou en croix

en: Radius
fr: Rayon

en: Top Left Corner
fr: Coin en haut à gauche

en: Top Right Corner
fr: Coin en haut à droite

en: Bottom Left Corner
fr: Coin en bas à gauche

en: Bottom Right Corner
fr: Coin en bas à droite

en: Highlight
fr: Surbrillance

en: Apply a transparency highlight
fr: Appliquer une brillance transparente

en: Put color under transparent image
fr: Mettre la couleurs sous l'image transparente

en: Convert Mode
fr: Mode de conversion

en: Convert the color mode of an image
fr: Convertir le mode couleur d'une image

en: Fit
fr: Remplir

en: Downsize and crop image with fixed ratio
fr: réduire et massicoter une image d'après un rapport fixe

en: Bleed
fr: Dépassement dans la marge

en: Auto Contrast
fr: Contraste automatique

en: Maximize image contrast
fr: Maximiser (mettre au maximun) le constraste de l'image

en: Cutoff
fr: Raccourcir

en: Save
fr: Sauvegarder

en: PNG Optimize
fr: Optimiser les PNG

en: JPEG Quality
fr: Qualité JPEG

en: TIFF Compression
fr: Compression TIFF

en: Metadata
fr: Méta-données

en: Median
fr: Médiane

en: Copies the median pixel value
fr: Copiez la valeur du pixel médian

en: metadata
fr: métadonnées

en: Change
fr: Changer

en: Seconds
fr: Secondes

en: Hours
fr: Heures

en: Days
fr: Jours

en: Months
fr: Mois

en: Years
fr: Années

en: Mask
fr: Masque

en: Apply a transparency mask
fr: Applique un masque de transparence

en: Resample Mask
fr: Rééchantilloner le masque

en: Text
fr: Texte

en: Write text at a given position
fr: Ecrire un texte à une position donnéee

en: Font
fr: Polices

en: Size
fr: Taille

en: Colorize
fr: Colorier

en: Colorize grayscale image
fr: Colorier une image en niveaux de gris

en: Black
fr: Noir

en: White
fr: Blanc

en: Copy
fr: Copier

en: Copy the original image
fr: Copier l'image originale

en: Posterize
fr: Postérizer

en: Reduce the number of bits of color channel
fr: Réduit le nombre de bit des canaux

en: Bits
fr: Octets

en: Draw border inside or outside
fr: Dessiner les contours dedans ou dehors

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Rank
fr: Classement

en: Copies the rank'th pixel value
fr: Copiez la valeur de rang du pixel

en: Solarize
fr: Solariser

en: Invert all pixel values above threshold
fr: Inverser la valeur de tous les pixels au dessus du seuil

en: Treshold
fr: Seuil

en: Equalize
fr: Égaliser

en: Equalize the image histogram
fr: Egaliser (mettre au même niveau)  l'histogramme image

en: Automatic (use exif orientation)
fr: Automatique (Utiliser l'orientation EXIF)

en: Crop
fr: Découper

en: Rotate
fr: Tourner

en: Flip
fr: Retourner

en: Grayscale
fr: Niveaux de gris

en: Lossless JPEG transformation does not work on a %s image:
fr: La transformation JPEG sans perte ne fonctionne pas sur une image %s :

en: Show Advanced Options
fr: Afficher les options avancées

en: Update JPEG
fr: Mettre à jour le JPEG

en: Comments
fr: Commentaires

en: Utility
fr: Utilitaire

en: Lossless JPEG
fr: JPEG sans Perte

en: Crop the image
fr: Découper l'image

en: Fill Type
fr: Type de remplissage

en: Fill Image
fr: Image de remplissage

en: Fill Folder
fr: Dossier de remplissage

en: Rotate with random angle
fr: Tourner avec un angle aléatoire

en: Expand
fr: Étendre

en: Background Opacity
fr: Opacité de l'arrière-plan

en: Invert
fr: Inverser

en: Invert the colors of an image
fr: Inverser les couleurs d'une image

en: GPS Data (gpx)
fr: Données GPS (gpx)

en: GPS Report (csv)
fr: Rapport GPS (csv)

en: Reflection
fr: Réflexion

en: Drops a reflection
fr: Lancer une réflection

en: Depth
fr: Profondeur

en: Gap
fr: intervalle

en: Scale Reflection
fr: Echelle de Reflection

en: Scale Method
fr: Méthode d'interpolation

en: Common
fr: Commun

en: Copies the most common pixel value
fr: Copie la valeur de pixel la plus courante

en: Copies the minimum pixel value
fr: Copiez la valeur du pixel minimum

en: Draw a contour around image edges
fr: Dessiner un contour autour du bord de l'image

en: Contour Color
fr: Couleur de contour

en: Fill Color
fr: Couleur de remplissage

en: Include image
fr: Inclure une image

en: User
fr: Utilisateur

en: Shear 2d or 3d
fr: Couper en  2d ou 3d

en: Left Shear Angle
fr: Angle de coupe gauche

en: Top Shear Angle
fr: Angle de coupe haut

en: Bottom Shear Factor
fr: Facteur (coefficient) de coupe du bas

en: Right Shear Factor
fr: Facteur  de coupe  de droite

en: Contrast
fr: Contraste

en: Adjust from grey to black & white
fr: Ajuster du vert vers le noir et blanc

en: One
fr: Un(e)

en: Delete Tags
fr: Supprimer des libellés

en: Delete Exif or Iptc tags
fr: Supprimer les tag Exif ou Iptc

en: Copies the maximum pixel value
fr: Copiez la valeur maximum du pixel

en: Adjust saturation from grayscale to high
fr: Ajuster la saturation du niveau de gris vers le haut

en: Rename Tag
fr: Renommer le libellé

en: Rename a tag
fr: Renommer un libellé

en: From (Exif, Iptc)
fr: De (Exif, IPTC)

en: To (Exif, Iptc)
fr: Vers (Exif, IPTC)

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Adjust brightness from black to white
fr: Ajuster la clarté depuis le noir et blanc

en: 3D Edge
fr: Bord 3D

en: Blur
fr: Flou

en: Bullet
fr: Puce

en: Charcoal
fr: Fusain

en: Motion Blur
fr: Flou de mouvement

en: Pencil Sketch
fr: Croquis au crayon

en: Paint
fr: Peindre

en: Sharpen
fr: Netteté

en: Sigmoidal Contrast
fr: Contraste sigmoidal

en: Wave
fr: Vague

en: Blur, Polaroid, Shadow, Unsharp...
fr: Flou, Polaroid, Ombre, Accentuation...

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Caption
fr: Légende

en: Charcoal Radius
fr: Rayon du fusain

en: Contrast Factor
fr: Facteur de contraste

en: Contrast Treshold
fr: Seuil de contraste

en: Blur Radius
fr: Rayon du flou

en: Paint Radius
fr: Rayon de peinture

en: Sharpen Radius
fr: Rayon de Netteté

en: Wave Height
fr: Hauteur de vague

en: Wave Length
fr: Longueur de vague

en: Sketch
fr: Croquis

en: Transform to a grayscale pencil drawing
fr: Transforme en dessin crayonné gris

en: Details Degree
fr: Niveau de détail

en: Execute external command
fr: Exécuter une commande externe

en: Verify Input
fr: Vérifiez l'Entrée

en: Verify Output
fr: Vérifiez la Sortie

en: These extensions have been succesfully installed:
fr: Les extensions suivantes ont été installées avec succés:

en: Phatch did not succeed to install the requested feature.
fr: Phatch n'a pas réussi à installed la fonctionalité demandée.

en: Phatch tried to uninstall itself from the Windows Explorer.
fr: Phatch a essayé de se désinstaller de Windows Explorer.

en: You need to install the Python Win32 Extensions for this feature.
fr: Vous devez installer les extensions win32 python pour cette fonction.

en: Action list
fr: Liste d'actions

en: No action list provided.
fr: Aucune liste d'actions fournie

en: Image paths
fr: Chemins d'Image

en: Do you want to continue?
fr: Voulez vous continuer?

en: What do you want to do now?
fr: Que voulez vous faire maintenant

en: If you restart %s, the action will appear in the context menu.
fr: Si vous redémarrez %s, la tâche apparaîtra dans le menu contextuel

en: Phatch could not install the action in %s:
fr: Phatch n'a pas pu installer l'action dans %s:

en: This requires also that the python-nautilus package is installed.
fr: Ceci nécessite que le package python-nautilus soit installé.

en: Batch process images with Phatch
fr: Traiter en lot les images avec Phatch

en: Phatch with %s
fr: Phatch avec %s

en: Process with recent Phatch action list
fr: Traiter avec la list d'action récente Phatch
