Phatch 0.0.bzr157-1 - en to hu translation catalogue (511 entries)

en: Inspect with Phatch
hu: Vizsgálat a Phatch-al

en: Inspect EXIF & IPTC tags
hu: EXIF és IPTC vizsgálat

en: Examples
hu: Példák

en: Run %s as console program without a gui
hu: %s futtatása paranccsori programként, felhasználói felület nélkül

en: Run %s as a gui droplet
hu: %s futtatása mint grafikus droplet

en: Always save on desktop
hu: Mindig az asztalra mentsen

en: Ignore errors
hu: Hibák elutasítása

en: Initialize fonts (only for installation scripts)
hu: Fontok inicializálása

en: Interactive
hu: Interaktív

en: Keep existing images (don't overwrite)
hu: Tartsa meg az eredeti fájlt (ne írja felül)

en: Specify locale language (for example en or en_GB)
hu: Helyi nyelv megjelölése (például en vagy en_GB)

en: Inspect metadata (requires exif & iptc plugin)
hu: Metaadatok vizsgálata

en: Include all subfolders
hu: Almappákban is keres

en: Do not check images first
hu: Ne ellenőrizze a képeket

en: Verbose
hu: Részletes

en: Sorry, you need to install the %s action for this action list.
hu: Bocsi, újra be kell állítanod a %s műveléetet a végrehajtási listához!

en: Nothing has been logged yet.
hu: A napló még üres.

en: Log
hu: Napló

en: abort
hu: megszakítás

en: skip
hu: kihagyás

en: ignore
hu: kihagyás

en: click '+' to add actions
hu: Új művelet: '+'

en: Open
hu: Megnyitás

en: Open an action list
hu: Parancslista megnyitása

en: Execute
hu: Futtatás

en: Execute the action
hu: Parancs végrehajtása

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Add an action
hu: Parancs hozzáadása

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Remove the selected action
hu: A kiválasztott parancs eltávolítása

en: Up
hu: Fel

en: Move the selected action up
hu: A kiválasztott parancs felfelé mozgatása

en: Down
hu: Le

en: Move the selected action down
hu: A kiválasztott parancs lefelé mozgatása

en: Image Inspector
hu: Képfelügyelő

en: Look up exif and iptc tags
hu: Exif és iptc tag-ek keresése

en: Description
hu: Leírás

en: Show description of the action list
hu: Megjeleníti a parancslista leírását

en: Choose an Action List File...
hu: Válassza ki a parancslista fájlt...

en: Save Action List As...
hu: Parancslista mentése másként...

en: application
hu: program

en: frame
hu: keret

en: actions
hu: parancsok

en: A html tutorial will open in your internet browser.
hu: A HTML útmutató meg fog nyílni a böngészőjében.

en: Study the action plugins in:
hu: A beépülőket itt veheti szemügyre:

en: If you want to contribute a plugin for Phatch,
hu: Ha beépülőt akar a Phatch-hoz közzétenni,

en: Drag & Drop
hu: Fogd & vidd

en: Drop any files and/or folders on this Phatch droplet
    to batch process them.
    Right-click or double-click to switch to normal view.
hu: Húzzon fájlokat vagy mappákat erre a Phatch bedobóra
    a kötegelt feldolgozáshoz.
    Jobb kattintással vagy dupla kattintással kapcsolhat normál nézetre.

en: Phatch will add one for you, please check its settings.
hu: A Phatch létrehoz egyet, ellenőrizze a beálltásait.

en: Save last changes to
hu: Legutóbbi módosítások mentése ide

en: Select action list
hu: Parancslista kiválasztása

en: Choose a folder
hu: Könyvtár választása

en: Choose File(s)
hu: Válassza ki a fájlokat

en: Choose an image folder
hu: Válassza ki a képek mappáját

en: images
hu: képek

en: Clipboard
hu: Vágólap

en: Browse
hu: Tallózás

en: File
hu: Fájl

en: Folder
hu: Mappa

en: default
hu: alapértelmezett

en: View Source
hu: Forrás megjelenítése

en: Path
hu: Elérési út

en: &Open...
hu: &Megnyitás...

en: &New	Ctrl-N
hu: &Új	Ctrl-N

en: Start a new action list
hu: Új parancslista

en: &Open...	Ctrl-O
hu: &Megnyitás...	Ctrl-O

en: Opens an actions list
hu: Megnyit egy parancslistát

en: &Save	Ctrl-S
hu: M&entés	Ctrl-S

en: Saves an action list
hu: Parancslista mentése

en: Save &As...	Ctrl-Shift-S
hu: Mentés &másként...	Ctrl-Shift-S

en: Saves an action list as
hu: Parancslista mentése másként

en: Copy Actionlist as &Command to Clipboard
hu: Par&ancslista másolása a vágónapra, mint parancs

en: Paste this command in a launcher
hu: Illesze be ezt a parancsot egy futtatóba

en: Copy R&ecent as Command to Clipboard
hu: J&elenlegi parancs másolása a vágólapra

en: Copy Image I&nspector as Command to Clipboard
hu: &Képfelügyelő másolása a vágólapra parancsként

en: &Export
hu: &kivitel

en: &Quit	Ctrl-Q
hu: &Kilépés	Ctrl-Q

en: Quit the application.
hu: Kilépés a programból.

en: &Add...	Ctrl-+
hu: &Hozzáadás...	Ctrl-+

en: &Remove	Ctrl--
hu: &Eltávolítás	Ctrl--

en: Remove the selected action.
hu: Eltávolítja a kiválasztott parancsot

en: &Enable	Ctrl-1
hu: &Bekapcsol	Ctrl-1

en: Enable action
hu: Parancs engedélyezése

en: &Disable	Ctrl-0
hu: &Kikapcsol	Ctrl-0

en: Disable action
hu: Parancs kikapcsolása

en: &Up	Ctrl-Up
hu: Fel&felé	Ctrl-Up

en: &Down	Ctrl-Down
hu: &Lefelé	Ctrl-Down

en: &Edit
hu: S&zerkesztés

en: &Droplet	Ctrl-D
hu: &Bedobó	Ctrl-D

en: View as a droplet to drag and drop files
hu: Bedobó megjelenítése fájlok fogd és vidd feldolgozásához

en: &Show Description	Ctrl-H
hu: &Leírás megjelenítése	Ctrl-H

en: Tools to handle the current action list
hu: Eszközök a parancslista kezeléséhez

en: &Expand All	Ctrl-E
hu: Mind kinyitja	Ctrl-E

en: Show all the parameters of the actions.
hu: Megjeleníti a parancs összes paraméterét.

en: &Collapse All	Ctrl-Shift-E
hu: &Mindet összecsuk	Ctrl-Shift-E

en: Show only the labels of the actions.
hu: Csak a parancsok címkéjét mutatja

en: &View
hu: &Nézet

en: &Execute...	Ctrl-Return
hu: &Végrehajt...	Ctrl-Return

en: Execute the action list
hu: Parancslista végrehajtása

en: Show &Log...	Ctrl-L
hu: &Napló megjelenítése...	Ctrl-L

en: Show log file
hu: Megjeleníti a naplót

en: &Tools
hu: &Eszközök

en: Go to the Phatch homepage.
hu: A Phatch weboldalának meglátogatása

en: &Documentation...	Ctrl-M
hu: &Dokumentáció...	Ctrl-M

en: Go to the Phatch documentation.
hu: A Phatch dokumentációjának megtekintése

en: Go to the Phatch forum
hu: A Phatch fórumának megtekintése

en: &Translate Phatch...	Ctrl-T
hu: &Phatch fordítása...	Ctrl-T

en: Translate Phatch in your native language.
hu: A Phatch lefordítása az ön nyelvére.

en: &Report a Bug...	Ctrl-B
hu: Hiba &bejelentése...	Ctrl-B

en: Report a bug on launchpad.
hu: Hiba bejelentése a Launchpad-on

en: &About Phatch...	Ctrl-Shift-A
hu: &A Phatch-ról...	Ctrl-Shift-A

en: Displays information about this application.
hu: Információk erről az alkalmazásról

en: &Help
hu: &Súgó

en: Show Log
hu: A napló megtekintése

en: You only need to know PIL to write a plugin for Phatch,
hu: Csak a PIL-re van szüksége Phatch beépülők írásához,

en: &Show template for action plugin
hu: Mutasson előnézetet a parancslista beépülőhöz

en: Code
hu: Kód

en: &Ask for Help
hu: &Segítség kérése

en: Write Action Plugin
hu: Parancslista írása

en: Apply for future errors
hu: Ugyanez a választás a többihez

en: &Abort
hu: &Mégsem

en: &Skip to Next Action
hu: &lépés a következő műveletre

en: Skip To Next &Image
hu: Ugrás a következő &képre

en: Message
hu: Üzenet

en: &Continue Anyway
hu: &Folytatás mindenképpen

en: Options
hu: Beállítások

en: Types
hu: Típusok

en: Browse Folder
hu: Mappa böngészése

en: Source
hu: Forrás

en: File(s)
hu: Fájl(ok)

en: Stop for errors
hu: Hibára leáll

en: Check images first
hu: Képek ellenőrzése után

en: Overwrite existing images
hu: Létező képek felülírása

en: Always show status dialog when done
hu: Párbeszédablak mutatása, ha kész

en: &Cancel
hu: &Mégsem

en: &Batch
hu: &Kötegelt

en: Image
hu: Kép

en: Label
hu: Címke

en: Boolean
hu: Érték

en: String
hu: Szöveg

en: Choice
hu: Választás

en: Color
hu: Szín

en: Resolution
hu: Felbontás

en: File Name
hu: Fájlnév

en: Float
hu: Lebegő

en: As
hu: Mint

en: Mode
hu: Mód

en: Resample
hu: Átméretezés

en: bicubic
hu: köbös

en: Integer
hu: Egész

en: Integer+
hu: Pozitív egész

en: Integer+0
hu: Pozitív egész, nem nulla

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Slider
hu: Csúszka

en: pyexiv2 needs to be installed
hu: a pyexiv2 installálása szükséges

en: January
hu: január

en: February
hu: Február

en: March
hu: Március

en: April
hu: Április

en: May
hu: Május

en: June
hu: Június

en: July
hu: Július

en: August
hu: Augusztus

en: September
hu: Szeptember

en: October
hu: Október

en: Monday
hu: Hétfő

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Friday
hu: Péntek

en: Saturday
hu: Szombat

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: background
hu: háttér

en: source
hu: forrás

en: All
hu: Mind

en: Select Object
hu: Objektum kiválasztása

en: Select Rotation
hu: Forgatás kiválasztása

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Top
hu: Fel

en: Bottom
hu: Le

en: Bottom Left
hu: Le balra

en: Bottom Right
hu: Le jobbra

en: Top Left
hu: Fel balra

en: Top Right
hu: Fel jobbra

en: Orientation
hu: Tájolás

en: Position
hu: Pozíció

en: Offset
hu: Eltolás

en: Horizontal Offset
hu: Vízszintes eltolás

en: Vertical Offset
hu: Függőleges eltolás

en: Horizontal Justification
hu: Vízszintes igazítás

en: Vertical Justification
hu: Függőleges igazítás

en: Tile
hu: Mozaik

en: Scale
hu: Átméretezés

en: Mark
hu: Vízjel

en: Opacity
hu: Átlátszóság

en: Method
hu: Módszer

en: Auto
hu: Automatikus

en: Photo Batch Processor
hu: Kötegelt képfeldolgozó

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: true
hu: igaz

en: false
hu: hamis

en: Unsaved Action List
hu: Nem mentett parancslista

en: Action Lists
hu: Parancslisták

en: All Files
hu: Összes Fájl

en: Describe here the action list.
hu: Írja le itt a parancsok listáját.

en: There should be a 'Save' action at the end.
hu: Léteznie kell egy 'Mentés' parancsnak a lista végén.

en: with
hu: ezzel

en: Associate Images with Action List in %s...
hu: Képek egyeztetése a Feladatlistával %s...

en: Associate Images with Recent Action Lists in %s...
hu: Képek egyeztetése az Aktuális Feladatlistákkal %s...

en: Remove Association from %s...
hu: Társítás megszűntetése (%s)...

en: Batch process with recent action lists
hu: Kötegelt feldolgozás  a lista alapján

en: "%s" is not a valid path.
hu: "%s" nem érvényes elérési út.

en: Action
hu: Művelet

en: Nothing to do.
hu: Nincs teendő.

en: The action list is empty.
hu: A parancslista üres.

en: There is no action enabled.
hu: Nincs engedélyezett parancs.

en: Checking images
hu: Képek ellenőrzése

en: Phatch can not handle %d image(s):
hu: A Phatch nem tud kezelni %d képet:

en: Invalid images
hu: Érvénytelen képek

en: Sorry, no valid files found
hu: Bocsi, nem találtam érvényes fájlokat

en: C&ontinue
hu: F&olytatás

en: No files or folder selected.
hu: Nincs fájl vagy mappa kiválasztva.

en: Unable to open file
hu: Nem lehet megnyitni a fájlt

en: Can not apply action %(a)s:
hu: Nem lehet végrehajtani a parancsot %(a)s:

en: Can not apply action %(a)s on image '%(i)s' in folder:
hu: Nem lehet végrehajtani a parancsot ( %(a)s ) a képen ( '%(i)s' ) az alábbi mappában:

en: Executing action list
hu: Parancslista végrehajtása

en: Select
hu: Kiválasztás

en: day
hu: nap

en: desktop
hu: asztal

en: foldername
hu: mappa neve

en: filename
hu: fájlnév

en: filesize
hu: fájlméret

en: folder
hu: mappa

en: hour
hu: óra

en: minute
hu: perc

en: month
hu: hónap

en: monthname
hu: hónap neve

en: path
hu: elérési út

en: second
hu: másodperc

en: subfolder
hu: almappa

en: type
hu: típus

en: weekday
hu: hétköznap

en: weekdayname
hu: Nap

en: year
hu: év

en: aspect
hu: nézőpont

en: compression
hu: tömörítés

en: height
hu: magasság

en: mode
hu: mód

en: width
hu: szélesség

en: size
hu: méret

en: transparency
hu: átlátszóság

en: Use the Image Inspector to list all the variables.
hu: Használd a Képfelügyelőt az üsszes változó listázásához

en: You can only use files with the following extensions
hu: Csak az alábbi kiterjesztésű fájlokat használhatod

en: left
hu: bal

en: center
hu: közép

en: right
hu: jobb

en: top
hu: teteje

en: middle
hu: közép

en: bottom
hu: alul

en: Monochrome (1-bit pixels, black and white)
hu: Monokromatikus (1-bit, fekete fehér)

en: RGB (3x8-bit pixels, true color)
hu: RGB (3x8-bit pixel, true color)

en: RGBA (4x8-bit pixels, RGB with transparency mask)
hu: RGBA (4x8-bit, RGB átlátszósággal)

en: CMYK (4x8-bit pixels, color separation)
hu: CMYK (4x8-bit pixel, color separation)

en: YCbCr (3x8-bit pixels, color video format)
hu: YCbCr (3x8-bit pixel, color video format)

en: blur
hu: elmosás

en: contour
hu: kontúr

en: detail
hu: részlet

en: emboss
hu: domborít

en: find edges
hu: élek keresése

en: smooth
hu: sima

en: sharpen
hu: élesítés

en: nearest
hu: közelítés

en: bilinear
hu: bilineáris

en: antialias
hu: finomított

en: Rotate 90
hu: 90 fokos forgatás

en: Rotate 180
hu: 180 fokos forgatás

en: Rotate 270
hu: 270 fokos forgatás

en: Flip Left Right
hu: Vízszintes tükrözés

en: Flip Top Bottom
hu: Függőleges tükrözés

en: Normal
hu: Normál

en: none
hu: semmi

en: string
hu: szöveg

en: integer
hu: egész

en: positive integer
hu: pozitív egész szám

en: the integer value "%s" is negative, but should be positive
hu: a %s változó értéke negatív, de pozitívnak kellene lennie

en: positive, non-zero integer
hu: pozitív, nullánál nagyobb egész szám

en: the integer value "%s" is zero, but should be non-zero
hu: a %s változ értéke nulla, más érték szükséges

en: resolution
hu: felbontás

en: float
hu: lebegőpontos

en: boolean
hu: logikai érték

en: choice
hu: választás

en: the file extension "%s" is invalid
hu: érvénytelen fájlkiterjesztés "%s"

en: the filename "%s" does not exist
hu: a fájlnév "%s" nem található

en: automatic
hu: automatikus

en: None
hu: Egyik sem

en: Command
hu: Parancs

en: Output
hu: Kimenet

en: Error
hu: Hiba

en: &Select
hu: &Kijelölés

en: Warning: python-wxversion is not installed.
hu: Figyelem: a python-wxversion nincs telepítve.

en: Please (re)install it.
hu: Kérem telepítse.

en: Please upgrade your wxPython.
hu: Kérem frissítse a wxPythont.

en: wxPython Version Error
hu: wxPython verzió hiba

en: Program Version
hu: Programverzió

en: C&redits
hu: &Szerző

en: &License
hu: &Licensz

en: &Close
hu: &Bezárás

en: About
hu: Névjegy

en: Credits
hu: Szerzők

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Translation
hu: Fordítás

en: Artwork
hu: Grafika

en: Libraries
hu: Könyvtárak

en: Sponsors
hu: Támogatók

en: License
hu: Licensz

en: Value
hu: Érték

en: warning
hu: figyelmeztetés

en: Add Tag
hu: Új címke

en: all
hu: összes

en: Images
hu: Képek

en: All files
hu: Minden fájl

en: Open &Url...
hu: &Url megnyitása...

en: Sorry, %s.
hu: Bocsi, %s.

en: Choose an image
hu: Kép kiválasztása

en: Enter an image url
hu: Írja be egy kép URL-jét

en: please install pyexiv2
hu: kérem telepítse a pyexiv2-t

en: no %s tags found
hu: Nem található a %s tag

en: &Add
hu: &Hozzáadás

en: decimal
hu: decimális

en: loading
hu: betöltés

en: no
hu: nem

en: yes
hu: igen

en: Selection
hu: Kijelölés

en: Fonts
hu: Betűkészletek

en: Shadow
hu: Árnyék

en: filter
hu: szűrő

en: Drops a blurred shadow under a photo
hu: Elmosott árnyékot tesz a kép alá

en: Border
hu: Keret

en: Shadow Blur
hu: Árnyék elmosás

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Shadow Color
hu: Árnyékszín

en: Scale Image
hu: Kép átméretezése

en: Separate
hu: Elválasztás

en: Camera
hu: Kamera

en: Background
hu: Háttér

en: Gradient
hu: Színátmenet

en: Transparent
hu: Átlátszó

en: Auto Crop
hu: Automatikus vágás

en: Stars
hu: Csillagok

en: Stars Color
hu: Csillagok színe

en: Mist
hu: Köd

en: plugin
hu: bővítmény

en: 3D Objects
hu: Térbeli objektumok

en: Sorry, you have the wrong version of Blender installed.
hu: Sajnos rossz verziójú Blender került telepítésre.

en: Blender %s is required.
hu: Blender %s szükséges.

en: Object
hu: Objektum

en: Image Size
hu: Képméret

en: Effect
hu: Effekt

en: Blur, Sharpen, Emboss, Smooth, ...
hu: Homályosítás, élesítés, domborít, finomít, ...

en: Filter
hu: Szűrő

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Amount
hu: Mennyiség

en: transform
hu: átalakítás

en: Canvas
hu: Vászon

en: Align Horizontal
hu: Vízszintes igazítás

en: Align Vertical
hu: Függőleges igazítás

en: Color to Alpha
hu: Színből alfa

en: color
hu: szín

en: Make selected color transparent
hu: A kiválasztott szín átlátszóvá tétele

en: Select Color By
hu: Színválasztás

en: Color Value
hu: Szín érték

en: Watermark
hu: Vízjel

en: Desaturate
hu: Telítettség csökkentése

en: Fade all colors to gray
hu: Szürkeárnyalatosba váltás

en: Make the image smaller or bigger
hu: A képet nagyobbá vagy kisebbé alakítja

en: Constrain Proportions
hu: Arányok megtartása

en: Resample Image
hu: Kép átméretezése

en: Scale Down Only
hu: Csak kicsinyítés

en: Transpose
hu: Átalakítás

en: Flip or rotate 90 degrees
hu: Elforgatás vagy tükrözés

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Rows
hu: Sorok

en: Both
hu: Mindkettő

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Mirror
hu: Tükrözés

en: Direction
hu: Irány

en: Rename
hu: Átnevezés

en: file
hu: fájl

en: Cross
hu: Kereszt

en: Rounded
hu: Kerekített

en: Square
hu: Négyzet

en: Round
hu: Lekerekítés

en: Rounded or crossed corners
hu: Lekerekített vagy vágott sarkak

en: Radius
hu: Sugár

en: Top Left Corner
hu: Bal felső sarok

en: Top Right Corner
hu: Jobb felső sarok

en: Bottom Left Corner
hu: Bal alsó sarok

en: Bottom Right Corner
hu: Jobb alsó sarok

en: Highlight
hu: Kiemelt

en: Fill
hu: Kitöltés

en: Convert Mode
hu: Színmélység

en: Convert the color mode of an image
hu: Színmélység átalakítása

en: Fit
hu: Igazít

en: Downsize and crop image with fixed ratio
hu: Képcsökkentés és vágás fix arányban

en: Auto Contrast
hu: Automatikus kontraszt

en: Maximize image contrast
hu: Kép kontrasztjának maximalizálása

en: Save
hu: Mentés

en: PNG Optimize
hu: PNG optimalizálás

en: JPEG Quality
hu: JPEG minőség

en: JPEG Size Maximum
hu: JPEG mérete maximum

en: JPEG Size Tolerance
hu: JPEG mérettűrése

en: TIFF Compression
hu: TIFF tömörítés

en: Metadata
hu: Metaadat

en: Median
hu: Középérték

en: Copies the median pixel value
hu: A középérték másolása

en: metadata
hu: metaadat

en: Change
hu: Módosítás

en: Seconds
hu: Másodperc

en: Minutes
hu: Perc

en: Hours
hu: Óra

en: Days
hu: Nap

en: Months
hu: Hónap

en: Years
hu: Év

en: Mask
hu: Maszk

en: Apply a transparency mask
hu: Átlátszósági maszt alkalmazása

en: Resample Mask
hu: Új maszkolás

en: Text
hu: Szöveg

en: Write text at a given position
hu: Szöveg írása a megadott pozícióra

en: Font
hu: Betűkészlet

en: Size
hu: Méret

en: Colorize
hu: Színezés

en: Colorize grayscale image
hu: Szürkésárnyalatú kép színezése

en: Black
hu: Fekete

en: White
hu: Fehér

en: Copy
hu: Másolás

en: Posterize
hu: Poszterizálás

en: Bits
hu: Bitek

en: Write Tag
hu: Tag írása

en: Write new value to a tag
hu: Új érték írása a tag-be

en: Border Width
hu: Keretvastagság

en: Rank
hu: Sor

en: Solarize
hu: Sugarasítás

en: Equalize
hu: Egyenlítés

en: Equalize the image histogram
hu: A kép hisztogramját egyenlítse ki

en: Crop
hu: Vágás

en: Rotate
hu: Forgatás

en: Flip
hu: Megfordítás

en: Grayscale
hu: Szürkeárnyalatos

en: Transformation
hu: Átalakítás

en: Angle
hu: Szög

en: Show Advanced Options
hu: A haladó opciók megjelenítése

en: Comments
hu: Megjegyzések

en: Transformation
hu: Átalakítás

en: Angle
hu: Szög

en: Direction
hu: Irány

en: Utility
hu: Segédprogram

en: Rotate with random angle
hu: Forgatás véletlenszerű szöggel

en: Expand
hu: Nyújtás

en: Background Opacity
hu: Háttér áttetszőség

en: Invert
hu: Invertálás

en: Invert the colors of an image
hu: Kép színeinek invertálása

en: Time Shift (seconds)
hu: Időeltolás (másodperc)

en: Reflection
hu: Visszaverődés

en: Drops a reflection
hu: Visszaverődés eldobása

en: Depth
hu: Mélység

en: Gap
hu: Hézag

en: Common
hu: Általános

en: Copies the most common pixel value
hu: Az általános pixel-érték másolása

en: Copies the minimum pixel value
hu: Másolja a minimum pixel-értéket

en: Contour
hu: Kontúr

en: Contour Color
hu: Kontúr szín

en: Fill Color
hu: Kitöltés színnel

en: User
hu: Felhasználó

en: Perspective
hu: Perspektíva

en: Projection
hu: Vetület

en: Contrast
hu: Kontraszt

en: Adjust from grey to black & white
hu: Igazítás szürkéről feketére és fehérre

en: One
hu: Egy

en: Delete Tags
hu: Címkék Törlése

en: Copies the maximum pixel value
hu: Másolja a maximum pixel-értéket

en: Saturation
hu: Telítettség

en: Rename Tag
hu: Tag átnevezése

en: Brightness
hu: Fényerő

en: Adjust brightness from black to white
hu: Fányesség igazítása feketéről fehérre

en: Blur
hu: Elmosás

en: Charcoal
hu: Rajzszén

en: Motion Blur
hu: Elmosás elmozdítással

en: Pencil Sketch
hu: Ceruzavázlat

en: Paint
hu: Festmény

en: Sharpen
hu: Élesítés

en: Unsharp
hu: Tompítás

en: Wave
hu: Hullám

en: Blur, Polaroid, Shadow, Unsharp...
hu: Elmosás, Polaroid, árnyék, tompítás...

en: Border Color
hu: Keretszín

en: Caption
hu: Felirat

en: Blur Radius
hu: Elmosás sugara

en: Sketch
hu: Vázlat

en: These extensions have been succesfully installed:
hu: Ezek a kiterjesztések lettek sikeresen telepítve:

en: Phatch did not succeed to install the requested feature.
hu: A Phatch nem tudta telepíteni a kívánt jellemzőt.

en: Phatch tried to uninstall itself from the Windows Explorer.
hu: A Phatch megpróbálta magát uninstallálni a Windows Explorerből.

en: You need to install the Python Win32 Extensions for this feature.
hu: Telepítened kell a Python Win32 Kiegészítőt ehhez a szolgáltatáshoz

en: Action list
hu: Feladatlista

en: No action list provided.
hu: Nincs elérhető feladatlista

en: Image paths
hu: Képek elérési útvonala

en: Do you want to continue?
hu: Szeretné folytatni?

en: What do you want to do now?
hu: Mit szeretne tenni?

en: Batch process images with Phatch
hu: Kötegelt képfeldolgozás a Phatch-el

en: Phatch with %s
hu: Phatch %s

en: Process with recent Phatch action list
hu: Feldolgozás az aktuális Phatch parancslistával
