phatch - en to it translation catalogue (690 entries)

en: Inspect with Phatch
it: Ispezionare con Phatch

en: Inspect EXIF & IPTC tags
it: Ispezionare tag EXIF e IPTC

en: Examples
it: Esempi

en: Run %s as console program without a gui
it: Avvia %s come console senza interfaccia grafica

en: Run %s as a gui droplet
it: Eseguire %s come una droplet GUI

en: Always save on desktop
it: Salva sempre sul desktop

en: Ignore errors
it: Ignora errori

en: Initialize fonts (only for installation scripts)
it: Inizializza font (solo per gli script di installazione)

en: Interactive
it: Interattivo

en: Keep existing images (don't overwrite)
it: Tieni l'immagine esistente (non sovrascrivere)

en: Specify locale language (for example en or en_GB)
it: Specifica lingua locale (per esempio en o en_GB)

en: Inspect metadata (requires exif & iptc plugin)
it: Ispeziona metadata (richiede plugin exif & iptc)

en: No save action required at the end
it: Non è richiesta l'azione "salva" alla fine

en: Include all subfolders
it: Includi tutte le sottocartelle

en: Do not check images first
it: Non controllare prima le immagini

en: Allow Geek action and unsafe expressions
it: Permetti azioni avanzate e espressioni insicure

en: Verbose
it: Prolisso

en: You can paste it as text into the properties of a new launcher.
it: Lei può incollarlo come testo nelle proprietà di un nuovo lanciatore.

en: Sorry, you need to install the %s action for this action list.
it: Scusa, devi installare l'azione %s per questa lista azioni.

en: Sorry, the values of these options will be lost in %(name)s %(version)s:
it: Spiacenti, i valori di queste opzioni saranno persi %(name)s %(version)s:

en: In Phatch you need to open or create an action list first.
it: In Phatch devi prima apire o creare una lista azioni.

en: As an example try out the polaroid action list from the library.
it: Per esempio prova la lista azioni polaroid della libreria.

en: For more information see the tutorials (Help>Documentation)
it: Per maggiori informazioni consultare i tutorial (Aiuto>Documentazione)

en: No images have been processed to report.
it: Nessuna immagine è stata processata

en: Hooray, no issues!
it: Evviva, nessun problema riscontrato!

en: Nothing has been logged yet.
it: Non è ancora stato registrato nulla.

en: Log
it: Registro

en: abort
it: interrompi

en: skip
it: salta

en: ignore
it: ignora

en: click '+' to add actions
it: clicca '+' per aggungere azioni

en: Open &Recent
it: Apri azione &Recente

en: Open
it: Apri

en: Open an action list
it: Apri una lista delle azioni

en: Execute
it: Esegui

en: Execute the action
it: Esegui l'azione

en: Add
it: Aggiungi

en: Add an action
it: Aggiungi un'azione

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove the selected action
it: Rimuovi l'azione selezionata

en: Move the selected action up
it: Muovi l'azione selezionata in alto

en: Down
it: Giu

en: Move the selected action down
it: Muovi l'azione selezionata in basso

en: Image Inspector
it: Ispezionatore di immagini

en: Look up exif and iptc tags
it: Mostra dati exif e iptc

en: Description
it: Descrizione

en: Show description of the action list
it: Mostra la descrizione della lista delle azioni

en: Library Action Lists
it: Libreria Lista Azioni

en: Choose an Action List File...
it: Scegli un file di lista azioni...

en: Save Action List As...
it: Salva lista delle azioni come...

en: This file exists already.
it: Questo file esiste già.

en: Do you want to overwrite it?
it: Vuoi sovrascriverlo?

en: application
it: applicazione

en: frame
it: cornice

en: actions
it: azioni

en: A html tutorial will open in your internet browser.
it: Un tutorial html sarà aperto nel vostro browser internet.

en: You only need to know PIL to write a plugin for Phatch.
it: Ti basta conoscere PIL per scrivere un plugin per Phatch.

en: Phatch will generate the user interface automatically.
it: Phatch genererà automaticamente l'interfaccia utente

en: Study the action plugins in:
it: Esaminare il plugin azione in:

en: If you want to contribute a plugin for Phatch,
it: Se vuoi aggiungere un plugin per Patch,

en: Sorry, "%s" is not a valid path.
it: "%s" non è un percorso valido.

en: Drag & Drop
it: Trascina

en: Drop any files and/or folders on this Phatch droplet
    to batch process them.
    Right-click or double-click to switch to normal view.
it: Trascina i file e/o le cartelle su questa icona di Phatch
    per avviare la modifica.
    Clic con il pulsante destro o doppio clic per la visuale normale.

en: Phatch will add one for you, please check its settings.
it: Phatch ne aggiungerà uno per te, per favore controlla le sue impostazioni.

en: The action list only processes metadata.
it: Questa lista di azioni riguarda esclusivamente metadati.

en: Phatch chooses the lossless "Save Tags" action.
it: Phatch ha scelto l'azione "Salva Etichette" (lossless)

en: Save last changes to
it: Salva le ultime modifiche in

en: Safe mode protects you from the execution of possibly harmful scripts.
    Are you sure you want to disable it?
it: La modalità protetta impedisce l'esecuzione di script potenzialmente dannosi.
    Sei sicuro di volerla disabilitare?

en: Choose the folder for the droplet
it: Scegliere la cartella per la droplet

en: Phatch successfully created the droplet.
it: Phatch ha creato con successo la gocciolina.

en: Phatch could not create the droplet:
it: Phatch non ha potuto creare la droplet:

en: Impossible to load data from action list.
it: Impossibile caricare dati dalla lista di azioni.

en: Select action list
it: Seleziona lista azioni

en: Sorry, your settings seem corrupt.
it: Le impostazioni sono danneggiate.

en: Also check if your hard disk not full.
it: Verificare anche che l'hard disk non sia pieno.

en: Choose a folder
it: Scegli una cartella

en: Choose File(s)
it: Scegli i file(s)

en: Choose an image folder
it: Scegli una cartella di immagini

en: All selected types
it: Tutti i tipi selezionati

en: All readable and writable types
it: Tutti i tipi leggibili e scrivibili

en: All readable types
it: Tutti i tipi leggibili

en: images
it: immagini

en: &All Types
it: &Tutti i tipi

en: &No Types
it: &Nessun tipo

en: Clipboard
it: Appunti

en: Browse
it: Cerca

en: Browse %s
it: Sfoglia %s

en: Folder
it: Cartella

en: default
it: predefinito

en: View Source
it: Visualizza sorgente

en: broaden your search
it: amplia la ricerca

en: Path
it: Percorso

en: &Open...
it: &Apri...

en: &Inspect...
it: &Ispeziona...

en: &New	Ctrl-N
it: &Nuovo	Ctrl-N

en: Start a new action list
it: Avvia una nuova lista delle azioni

en: &Open...	Ctrl-O
it: &Apri...	Ctrl-O

en: Opens an actions list
it: Apri una lista delle azioni

en: Open &Library...	Ctrl-Shift-O
it: Apri &Libreria...	Ctrl-Shift-O

en: Opens a ready-made actionlist from the library
it: Apri una lista di azioni già pronte in libreria

en: &Save	Ctrl-S
it: &Salva	Ctrl-S

en: Saves an action list
it: Salva una lista delle azioni

en: Save &As...	Ctrl-Shift-S
it: S&alva come...	Ctrl-Shift-S

en: Saves an action list as
it: Salva una lista delle azioni come

en: Copy Actionlist as &Command to Clipboard
it: Copia la lista delle azioni come &Comando negli appunti

en: Paste this command in a launcher
it: Incolla questo comando nel programma di avvio

en: Copy R&ecent as Command to Clipboard
it: Copia i r&ecenti come comandi agli appunti

en: &Export
it: &Esporta

en: &Quit	Ctrl-Q
it: &Esci	Ctrl-Q

en: Quit the application.
it: Chiude il programma.

en: &Add...	Ctrl-+
it: &Aggiungi...	Ctrl-+

en: &Remove	Ctrl--
it: &Rimuovi	Ctrl--

en: Remove the selected action.
it: Rimuovi l'azione selezionata.

en: &Enable	Ctrl-1
it: &Abilita	Ctrl-1

en: Enable action
it: Abilita azione

en: &Disable	Ctrl-0
it: &Disabilita	Ctrl-0

en: Disable action
it: Disabilita azione

en: &Up	Ctrl-Up
it: &Su	Ctrl-Up

en: &Down	Ctrl-Down
it: &Basso	Ctrl-Down

en: &Edit
it: &Modifica

en: View as a droplet to drag and drop files
it: Vedi come icona per trascinare i files

en: &Show Description	Ctrl-H
it: Vi&sualizza Descrizione	Ctrl-H

en: Tools to handle the current action list
it: Strumenti per gestire la lista delle azioni attuale

en: &Expand All	Ctrl-E
it: &Espandi Tutto	Ctrl-E

en: Show all the parameters of the actions.
it: Mostra tutti i paramentri delle azioni.

en: &Collapse All	Ctrl-Shift-E
it: &Comprimi tutto	Ctrl-Shift-E

en: Show only the labels of the actions.
it: Mostra solo le etichette delle azioni.

en: &View
it: &Visualizza

en: &Execute...	Ctrl-Return
it: &Esegui...	Ctrl-Return

en: Execute the action list
it: Esegui la lista delle azioni

en: &Safe Mode (recommended)
it: &Modalità sicura (raccomandata)

en: &User
it: &Utente

en: Show report of processed images
it: Mostra il report delle immagini processate

en: Show &Log...	Ctrl-L
it: Mostra &Log...	Ctrl-L

en: Show log file
it: Mostra il file di log

en: &Fonts
it: &Caratteri

en: Scan for new fonts on your system
it: Ricerca nuovi fonts sul tuo sistema

en: &Update
it: &Aggiorna

en: &Tools
it: &Strumenti

en: Go to the Phatch homepage.
it: Vai alla homepage di Phatch.

en: &Documentation...	Ctrl-M
it: &Documentazione...	Ctrl-M

en: Go to the Phatch documentation.
it: Vai alla documentazione di Phatch.

en: Go to the Phatch forum
it: Vai al forum di Phatch

en: &Translate Phatch...	Ctrl-T
it: &Traduci Phatch...	Ctrl-T

en: Translate Phatch in your native language.
it: Traduci phatch nella tua lingua nativa.

en: &Report a Bug...	Ctrl-B
it: &Riporta un Bug...	Ctrl-B

en: Report a bug on launchpad.
it: Riporta un bug su launchpad.

en: &About Phatch...	Ctrl-Shift-A
it: & Informazioni su Phatch ...	Ctrl-Shift-A

en: Displays information about this application.
it: Mostra le informazioni su questa applicazione

en: &Help
it: &Guida

en: Done
it: Fatto

en: Show Log
it: Mostra Log

en: Ready!
it: Pronto!

en: Double click to open or right click for more options.
it: Doppio click per aprire o pulsante destro per altre opzioni.

en: You only need to know PIL to write a plugin for Phatch,
it: Hai solo bisogno di conoscere PIL per compilare un plugin per Patch,

en: &Show template for action plugin
it: &Mostra il modello per il plugin azione

en: Code
it: Codice

en: &Ask for Help
it: &Chiedi aiuto

en: Write Action Plugin
it: Scrivi un plugin azione

en: Apply for future errors
it: Applica per gli errori futuri

en: &Abort
it: &Interrompi

en: &Skip to Next Action
it: &Salta all'azione successiva

en: Skip To Next &Image
it: Salta all'&Immagine successiva

en: Message
it: Messaggio

en: &Continue Anyway
it: &Continua comunque

en: Options
it: Opzioni

en: Types
it: Tipi

en: Browse Folder
it: Sfoglia cartella

en: Stop for errors
it: Interrompi in caso di errore

en: Check images first
it: Controlla prima le immagini

en: Overwrite existing images
it: Sovrascrivi le immagini esistenti

en: Always show status dialog when done
it: Mostra sempre la finestra di stato alla fine

en: Repeat images
it: Immagini ripetute

en: &Cancel
it: &Annulla

en: Image
it: Immagine

en: Label
it: Etichetta

en: tag
it: etichetta

en: Boolean
it: Booleano

en: String
it: Stringa

en: Choice
it: Scelta

en: Color
it: Colore

en: Resolution
it: Risoluzione

en: File Name
it: Nome del file

en: As
it: Come

en: Mode
it: Modo

en: Resample
it: Ricampiona

en: bicubic
it: bicubico

en: Integer
it: Intero

en: Integer+
it: Intero+

en: Integer+0
it: Intero+0

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Slider
it: Cursore

en: pyexiv2 needs to be installed
it: pyexiv2 deve essere installato

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: Only palette images have transparency.
it: Solo le immagini con palette hanno le trasparenze

en: Unable extract variables from file
it: Impossibile estrarre le variabili dal file

en: Tag "%s" is read only.
it: il tag "%s" è in sola lettura

en: Impossible to write tag "%s"
it: Impossibile scrivere il tag "%s"

en: Tag "%s" is not writable.
it: Il tag "%s" non è scrivibile.

en: background
it: sfondo

en: source
it: sorgente

en: Command did not produce an output image:
    %s
it: Il comando non produce immagini di output:
    %s

en: All
it: Tutto

en: Select Projection
it: Selezionare proiezione

en: Select Object
it: Selezionare oggetto

en: Select Rotation
it: Selezionare rotazione

en: Center
it: Centrato orizzontalmente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Middle
it: Centrato verticalmente

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Top
it: Alto

en: Bottom
it: Basso

en: Bottom Left
it: In Basso a Sinistra

en: Bottom Right
it: In Basso A Destra

en: Top Left
it: In Alto a Sinistra

en: Top Right
it: in Alto a Destra

en: Orientation
it: Orientamento

en: Position
it: Posizione

en: Offset
it: Spostamento

en: Horizontal Offset
it: Proiezione orizzontale

en: Vertical Offset
it: Proiezione verticale

en: Horizontal Justification
it: Giustificato orizzontalmente

en: Vertical Justification
it: Giustificato verticalmente

en: By Offset
it: Per Offset

en: Tile
it: Sovrapponi

en: Scale
it: Scala

en: Mark
it: Contrassegna

en: Opacity
it: Opacità

en: Method
it: Metodo

en: Auto
it: Automatico

en: Easily batch process images and edit metadata
it: Effettua facilmente modifiche in serie su immagini e modifica i metadati

en: Photo Batch Processor
it: Processore Batch delle foto

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: true
it: vero

en: false
it: falso

en: Unsaved Action List
it: Lista delle azioni non salvata

en: Action Lists
it: Lista delle azioni

en: All Files
it: Tutti i file

en: Describe here the action list.
it: Descrivi qui la lista delle azioni.

en: There should be a 'Save' action at the end.
it: Ci deve essere un'azione 'Salva' alla fine.

en: with
it: con

en: %s Recent
it: %s Recenti

en: Associate Images with Action List in %s...
it: Associa Immagini con Lista Azioni in %s...

en: Associate Images with Recent Action Lists in %s...
it: Associa Immagini con le Liste Azioni Recenti  in %s...

en: Associate Images with Image Inspector in %s...
it: Associa Immagini con Ispettore Immagini in %s...

en: Remove Association from %s...
it: Rimuovi associazione da %s...

en: &Recent Droplet...
it: &Goccia Recente...

en: &Image Inspector Droplet...
it: Droplet dell'ispezionatore di &Immagini...

en: Batch process with recent action lists
it: Processi batch con una lista di azioni recente

en: Inspect EXIF &amp; IPTC tags
it: Ispeziona tag EXIF e IPTC

en: See "%s" for more details.
it: Vedi "%s" per maggiori dettagli

en: Sorry, the action list seems incompatible with %(name)s %(version)s.
it: Mi spiace, la lista di azioni sembra essere incopatibile con %(name)s %(version)s.

en: This action list is unsafe:
it: Questa lista di azioni non è sicura

en: Disable Safe Mode in the Tools menu if you trust this action list.
it: Disabilitare la modalità protetta nel menu strumenti se ci si fida di questa lista di azioni

en: Never run action lists from untrusted sources.
it: Non usare mai liste di azioni provenienti da fonti non sicure.

en: Please check if this action list doesn't contain harmful code.
it: Controllare che questa lista di azioni non contenga codice dannoso.

en: "%s" is not a valid path.
it: "%s" non è un percorso valido

en: Action
it: Azione

en: Geek actions are not allowed in safe mode.
it: In modalità protetta non è possibile effettuare azioni avanzate

en: Nothing to do.
it: Niente da fare.

en: The action list is empty.
it: La lista delle azioni è vuota.

en: There is no action enabled.
it: Non c'è nessuna azione attivata.

en: Checking images
it: Controllo delle immagini

en: Phatch can not handle %d image(s):
it: Phatch non può gestire %d immagine(i):

en: Invalid images
it: Immagini invalide

en: Sorry, no valid files found
it: Non sono stati trovati files validi

en: C&ontinue
it: C&ontinua

en: No files or folder selected.
it: Nessun file o cartella selezionato

en: Unable to open file
it: Impossibile aprire il file

en: Can not apply action %(a)s:
it: Impossibile processare l'azione %(a)s:

en: Can not apply action %(a)s on image '%(i)s' in folder:
it: Impossibile applicare l'azione di %(a)s sull'immagine '%(i)s' nella cartella:

en: Executing action list
it: Esecuzione della lista delle azioni

en: One image done in %s
it: Un'immagine completata in %s

en: %(amount)d images done in %(duration)s
it: %(amount)d immagini fatte in %(duration)s

en: One issue was logged
it: Un problema è stato registrato nel log

en: %d issues were logged
it: %d problemi sono stati registrati nel log

en: Select
it: Seleziona

en: Unable to change label.
it: Impossibile cambiare l'etichetta

en: Unable to delete tag <%s>
it: Impossibile cancellare l'etichetta <%s>

en: Unable to rename tag <%s>
it: Impossibile rinominare l'etichetta <%s>

en: Unable to save tag <%s>
it: Impossibile salvare l'etichetta <%s>

en: day
it: giorno

en: foldername
it: nome cartella

en: filename
it: nome del file

en: filesize
it: dimensione del file

en: folder
it: cartella

en: hour
it: ora

en: minute
it: minuto

en: month
it: mese

en: monthname
it: nomemese

en: path
it: percorso

en: root
it: amministratore

en: second
it: secondo

en: subfolder
it: sottocartella

en: type
it: tipo

en: weekday
it: giornosettimana

en: weekdayname
it: nomegiornosettimana

en: year
it: anno

en: aspect
it: aspetto

en: compression
it: compressione

en: height
it: altezza

en: mode
it: modo

en: width
it: larghezza

en: size
it: dimensione

en: transparency
it: trasparenza

en: orientation
it: orientamento

en: Use the Image Inspector to list all the variables.
it: Usa l'Ispezionatore d'Immagini per elencare tutte le variabili.

en: You can only use files with the following extensions
it: Puoi usare solo file con le seguenti estensioni

en: left
it: sinistra

en: center
it: centro

en: right
it: destra

en: top
it: alto

en: middle
it: mezzo

en: bottom
it: basso

en: Monochrome (1-bit pixels, black and white)
it: Monocromatico (pixel da 1 bit, bianco e nero)

en: Grayscale (8-bit pixels)
it: Scala di grigi (8-bit)

en: RGBA (4x8-bit pixels, RGB with transparency mask)
it: RGBA (pixel da 4X8, RGB con maschera di trasparenza)

en: blur
it: sfocatura

en: contour
it: contorno

en: detail
it: dettaglio

en: edge enhance
it: migliora bordi

en: edge enhance more
it: migliora bordo

en: emboss
it: rilievo

en: find edges
it: trova bordi

en: smooth
it: curvo

en: smooth more
it: smussa maggiormente

en: sharpen
it: affilato

en: nearest
it: Il più vicino

en: bilinear
it: bilineare

en: Rotate 90
it: Ruota di 90°

en: Rotate 180
it: Ruota di 180°

en: Rotate 270
it: Ruota di 270°

en: Flip Left Right
it: Specchia sinista-destra

en: Flip Top Bottom
it: Specchia sopra-sotto

en: Normal
it: Normale

en: none
it: nessuno

en: can not be empty
it: non può essere vuoto

en: string
it: stringa

en: integer
it: intero

en: positive integer
it: intero positivo

en: positive, non-zero integer
it: positivo, intero diverso da zero

en: resolution
it: risoluzione

en: boolean
it: booleano

en: choice
it: scelta

en: the file extension "%s" is invalid
it: l'estensione del file "%s" non è corretta

en: a filename with a valid extension was expected
it: era atteso un nome di file con estensione valida

en: the filename "%s" does not exist
it: il file "%s" non esiste

en: "%s" can not be found.
it: "%s" non può essere trovato

en: Parameter "%s.*" is missing
it: Manca il parametro "%s.*"

en: Maximum one parameter "%s" is allowed
it: È permesso un solo parametro "%s"

en: automatic
it: automatico

en: None
it: Nessuno

en: Tag should start with "Exif_" or "Iptc_"
it: Il Tag dovrebbe iniziare con "Exif_" or "Iptc_"

en: Please install "%s" first.
it: Occorre installare "%s" prima di continuare.

en: Could not open image with %s.
it: Non è possibile aprire l'immagine con %s.

en: Command
it: Comando

en: Error
it: Errore

en: The following name(s) are invalid:
it: I nomi elencati non sono validi:

en: &Select
it: &Seleziona

en: Warning: python-wxversion is not installed.
it: Attenzione: python-wxversion non è installato.

en: Please (re)install it.
it: Per favore reinstallalo.

en: Please upgrade your wxPython.
it: Per favore aggiorna il tuo wxPython.

en: wxPython Version Error
it: Errore versione wxPython

en: Program Version
it: Versione del programma

en: C&redits
it: &Riconoscimenti

en: &License
it: &Licenza

en: &Close
it: &Chiudi

en: About
it: Informazioni

en: Credits
it: Crediti

en: Documentation
it: Documentazione

en: Translation
it: Traduzione

en: Artwork
it: Opera d'arte

en: Libraries
it: Librerie

en: Sponsors
it: Sponsor

en: License
it: Licenza

en: Tag
it: Etichetta

en: Value
it: Valore

en: warning
it: avviso

en: Add Tag
it: Aggiungi etichetta

en: Are you sure you want to delete this tag from "%s"?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa etichetta da "%s"?

en: Are you sure you want to delete this tag from all images?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa etichetta da tutte le immagini?

en: Tag should start with Exif_* or Iptc_*
it: Il Tag dovrebbe iniziare con Exif_* or Iptc_*

en: Tag exists already
it: L'etichetta esiste già

en: Images
it: Immagini

en: All files
it: Tutti i file

en: &Copy Value
it: &Copia Valore

en: &Add Tag
it: &Aggiungi etichetta

en: &Delete Tag
it: &Elimina etichetta

en: Open &Url...
it: Apri &Url...

en: &Remove Image
it: &Elimina immagine

en: &Copy Tag
it: &Copia etichetta

en: &Add Tag to All Images...
it: &Aggiungi etichetta a tutte le immagini...

en: &Delete Tag from All Images...
it: &Elimina etichetta da tutte le immagini...

en: &Rename Tag for All Images...
it: &Rinomina etichetta per tutte le immagini...

en: &Modify Value for All Images...
it: &Modifica Valore per Tutte le Immagini...

en: Unable to add tag <%s>
it: Impossibile aggiungere l'etichetta <%s>

en: Unable to remove image
it: Impossibile eliminare l'immagine

en: Unable to change tag <%s>
it: Impossibile cambiare l'etichetta <%s>

en: Sorry, %s.
it: Spiacenti, %s.

en: Sorry, unable to open these images:
it: Spiacenti, impossibile aprire queste immagini:

en: Choose an image
it: Scegli un'immagine

en: Enter an image url
it: Digita un url immagine

en: please install pyexiv2
it: per favore installa pyexiv2

en: no %s tags found
it: nessun'etichetta %s trovata

en: &Add
it: &Aggiungi

en: decimal
it: decimale

en: loading
it: caricamento

en: yes
it: sì

en: Selection
it: Selezione

en: Fonts
it: Caratteri

en: Shadow
it: Ombra

en: filter
it: filtro

en: Drops a blurred shadow under a photo
it: Crea una ombra sfocata sotto l'immagine

en: Border
it: Bordi

en: Shadow Blur
it: Sfocatura ombra

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Shadow Color
it: Colore ombreggiatura

en: Force Background Color
it: Forza il colore di sfondo

en: Fit Image
it: Adatta immagine

en: Scale Image
it: Riscala immagine

en: Scale Model
it: Modello in scala

en: Separate
it: Separa

en: Page Mapping
it: Mappatura pagina

en: Camera
it: Fotocamera

en: Camera Horizontal Rotation
it: Rotazione camera orizzontale

en: Camera Vertical Rotation
it: Rotazione camera verticale

en: Camera Roll
it: Avvolgimento camera

en: Camera Distance
it: Distanza camera

en: Show Floor Options
it: Mostra Opzioni Piani

en: Use Floor
it: Usa Piano

en: Floor Color
it: Colore Piano

en: Floor Opacity
it: Opacità Piano

en: Transparent Background
it: Sfondo trasparente

en: Show Background Options
it: Mostra Opzioni di Sfondo

en: Background
it: Sfondo

en: Gradient
it: Gradiente

en: Transparent
it: Trasparente

en: Auto Crop
it: Autoritaglio

en: Stars
it: Stelle

en: Stars Color
it: Colore delle stelle

en: Mist
it: Nebbia

en: 3D Objects
it: Oggetti 3D

en: Sorry, you have the wrong version of Blender installed.
it: La versione di Blender installata non è corretta

en: Blender %s is required.
it: È richiesto Blender %s.

en: Object
it: Oggetto

en: Image Size
it: Dimensione dell'immagine

en: Select Rotation for %s
it: Seleziona la Rotazione per %s

en: Effect
it: Effetto

en: Blur, Sharpen, Emboss, Smooth, ...
it: Sfocatura, Contrasto, Rilievo, Smussatura...

en: Filter
it: Filtro

en: Repeat
it: Ripeti

en: Amount
it: Quantità

en: transform
it: trasforma

en: Offset by distance and wrap around
it: Slitta per distanza e avvolgi intorno

en: Canvas
it: Tela

en: Crop or expand the canvas without scaling
it: Ritaglia o espandi la tela senza scalarla

en: Canvas Width
it: Larghezza Tela

en: Canvas Height
it: Altezza Tela

en: Align Horizontal
it: Allinea orizzontalmente

en: Align Vertical
it: Allinea verticalmente

en: Color to Alpha
it: Colore ad alfa

en: color
it: colore

en: Make selected color transparent
it: Rendi trasparente il colore selezionato

en: Select Color By
it: Seleziona Colore Per

en: Color Value
it: Valore Colore

en: Watermark
it: Filigrana

en: Apply with tiling, scaling and opacity
it: Applica con segmentazione, scalatura ed opacità

en: Desaturate
it: Desatura

en: Fade all colors to gray
it: Sfuma al grigio tutti i colori

en: Make the image smaller or bigger
it: Ingrandisci o rimpicciolisci l'immagine

en: Constrain Proportions
it: Mantieni le proporzioni

en: Resample Image
it: Ricampiona l'immagine

en: Transpose
it: Trasponi

en: Flip or rotate 90 degrees
it: Capovolgi o ruota di 90 gradi

en: Columns
it: Colonne

en: Rows
it: Righe

en: Both
it: Entrambi

en: Vertical
it: Verticale

en: Mirror
it: Specchia

en: Direction
it: Direzione

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename the original image
it: Rinomina l'immagine originale

en: Cross
it: Incrocio

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Square
it: Quadro

en: Round
it: Rotondo

en: Rounded or crossed corners
it: Angoli arrotondati o incrociati

en: Radius
it: Raggio

en: Same Method for All Corners
it: Stesso metodo per tutti gli angoli

en: Top Left Corner
it: Angolo in alto a sinistra

en: Top Right Corner
it: Angolo in alto a destra

en: Bottom Left Corner
it: Angolo in basso a sinistra

en: Bottom Right Corner
it: Angolo in basso a destra

en: Highlight
it: Evidenzia

en: Put color under transparent image
it: Inserisci il colore sotto la trasparenza dell'immagine

en: Fill
it: Riempimento

en: Convert Mode
it: Modalità Converti

en: Convert the color mode of an image
it: Converti il modo del colore di una immagine

en: Fit
it: Adatta

en: Downsize and crop image with fixed ratio
it: Minimizza e taglia immagine con proporzione fissa

en: Bleed
it: Sanguinare

en: Auto Contrast
it: Contrasto Automatico

en: Maximize image contrast
it: Massimizza contrasto immagine

en: Cutoff
it: Blocca

en: Save
it: Salva

en: Show Type Options
it: Mostra Opzioni dei Tipi

en: PNG Optimize
it: Ottimizzazione PNG

en: JPEG Quality
it: JPEG - Qualità

en: JPEG Size Maximum
it: JPEG - Dimensione Massima

en: JPEG Size Tolerance
it: JPEG - Tolleranza Dimensione

en: TIFF Compression
it: Compressione TIFF

en: Metadata
it: Metadati

en: Median
it: Mediano

en: Copies the median pixel value
it: Copia il valore medio di pixel

en: Exif time
it: tempo exif

en: File time
it: tempo file

en: Exif and file
it: Exif e file

en: Change
it: Cambia

en: Use exif datetime
it: Usa la data e l'ora dagli exif

en: Seconds
it: Secondi

en: Minutes
it: Minuti

en: Hours
it: Ore

en: Days
it: Giorni

en: Months
it: Mesi

en: Years
it: Anni

en: Mask
it: Maschera

en: Apply a transparency mask
it: Applica una maschera trasparente

en: Resample Mask
it: Ricampiona Maschera

en: Text
it: Testo

en: Write text at a given position
it: Scrivi il testo in una determinata posizione

en: Font
it: Carattere

en: Size
it: Dimensione

en: Colorize
it: Colora

en: Colorize grayscale image
it: Colora una immagine in scala di grigi

en: Black
it: Nero

en: White
it: Bianco

en: Copy
it: Copia

en: Copy the original image
it: Copia l'immagine originale

en: Posterize
it: Posterizza

en: Reduce the number of bits of color channel
it: Riduci il numero di bit del canale dei colori

en: Bits
it: Bit

en: Write Tag
it: Scrivi Etichetta

en: Write new value to a tag
it: Assegna un nuovo valore ad una etichetta

en: Tag (Exif, Iptc)
it: Etichetta (Exif, Iptc)

en: Equal for all sides
it: Uguale per tutti i lati

en: Different for each side
it: Diverso per ciascun lato

en: Draw border inside or outside
it: Disegna un bordo all'interno o all'esterno

en: Border Width
it: Spessore del bordo

en: Copies the rank'th pixel value
it: Copia il valore di rank'th pixel

en: Solarize
it: Sovraesponi

en: Invert all pixel values above threshold
it: Inverti tutti i valori pixel sopra la soglia

en: Treshold
it: Soglia

en: Equalize
it: Equalizza

en: Equalize the image histogram
it: Equalizza l'istogramma immagine

en: Automatic (use exif orientation)
it: Automatico (leggi l'orientamento dagli Exif)

en: Crop
it: Taglia

en: Rotate
it: Ruota

en: Flip
it: Rifletti

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Regenerate thumbnail
it: Rigenera le anteprime

en: Transverse
it: Trasversale

en: Transformation
it: Trasformazione

en: Angle
it: Angolo

en: Preserve Timestamp
it: Preserva Timestamp

en: Show Advanced Options
it: Mosta opzioni avanzate

en: Update JPEG
it: Aggiorna JPEG

en: Update Exif Thumbnail
it: Aggiorna Anteprime Exif

en: Update Orientation Tag
it: Aggiorna le informazioni di orientamento

en: Comments
it: Commenti

en: Transformation
it: Trasformazione

en: Angle
it: Angolo

en: Direction
it: Direzione

en: Utility
it: Accessori

en: Lossless JPEG
it: JPEG senza perdita

en: Rotate, flip, grayscale and crop
it: Ruota, specchia, scala di grigi e ritaglia

en: Crop the image
it: Taglia l'immagine

en: Fill Type
it: Tipo di riempimento

en: Fill Image
it: Immagine di riempimento

en: Fill Folder
it: Cartella di riempimento

en: Rotate with random angle
it: Ruota con angolo casuale

en: Expand
it: Allarga

en: Background Opacity
it: Opacità Sfondo

en: Invert
it: Inverti

en: Invert the colors of an image
it: Inverti i colori di un'immagine

en: GPS Data (gpx)
it: Dati GPS

en: GPS Report (csv)
it: Rapporto GPS (csv)

en: Reflection
it: Riflessione

en: Drops a reflection
it: Genera un riflesso

en: Depth
it: Profondità

en: Blur Reflection
it: Sfoca riflesso

en: Scale Reflection
it: Scala riflesso

en: Scale Method
it: Metodo scalatura

en: Common
it: Comune

en: Copies the most common pixel value
it: Copia il più comune valore pixel

en: Minimum
it: Minimo

en: Copies the minimum pixel value
it: Copia il valore minimo di pixel

en: Contour
it: Contorno

en: Draw a contour around image edges
it: Disegna un contorno ai bordi dell'immagine

en: Contour Color
it: Colore contorno

en: Fill Color
it: Colore di riempimento

en: Include image
it: Includi immagine

en: Corner Top Left
it: Angolo in alto a sinistra

en: Corner Top Right
it: Angolo in alto a destra

en: Corner Bottom Left
it: Angolo in basso a sinistra

en: Corner Bottom Right
it: Angolo in basso a destra

en: User
it: Utente

en: Perspective
it: Prospettiva

en: Shear 2d or 3d
it: Inclina 2d o 3d

en: Projection
it: Proiezione

en: Left Shear Angle
it: Angolo inclinazione a sinistra

en: Top Shear Angle
it: Angolo inclinazione verso l'alto

en: Bottom Shear Factor
it: Fattore di inclinazione in basso

en: Right Shear Factor
it: Fattore di inclinazione a destra

en: Contrast
it: Contrasto

en: Adjust from grey to black & white
it: Regola da grigio a bianco & nero

en: Save Tags
it: Salva etichette

en: Save only metadata (lossless)
it: Salva solo i metadati (senza perdita)

en: One
it: Uno

en: Delete Tags
it: Cancella etichette

en: Delete Exif or Iptc tags
it: Cancellare tag Exif o Iptc

en: Maximum
it: Massimo

en: Copies the maximum pixel value
it: Copia il valore massimo dipixel

en: Saturation
it: Saturazione

en: Adjust saturation from grayscale to high
it: Aggiusta saturazione da scala di grigi in poi

en: Rename Tag
it: Rinomina il tag

en: Rename a tag
it: Rinomina un tag

en: From (Exif, Iptc)
it: Da (Exif, Iptc)

en: To (Exif, Iptc)
it: A (Exif,Iptc)

en: Brightness
it: Luminosità

en: Adjust brightness from black to white
it: Aggiusta luminosità da nero a bianco

en: 3D Edge
it: Bordo 3d

en: Blur
it: Sfocatura

en: Bullet
it: Punti elenco

en: Charcoal
it: Carboncino

en: Motion Blur
it: Sfocatura in movimento

en: Pencil Sketch
it: Schizzo a matita

en: Paint
it: Disegna

en: Sharpen
it: Aumenta contrasto

en: Unsharp
it: Riduci contrasto

en: Wave
it: Onda

en: Blur, Polaroid, Shadow, Unsharp...
it: Sfoca, Polaroid, Ombre, Ammorbidisci...

en: Border Color
it: Colore Del Bordo

en: Caption
it: Didascalia

en: Contrast Factor
it: Fattore di contrasto

en: Contrast Treshold
it: Soglia di contrasto

en: Blur Radius
it: Raggio sfocatura

en: Wave Height
it: Altezza delle onde

en: Wave Length
it: Lunghezza delle onde

en: Sketch
it: Schizzo

en: Transform to a grayscale pencil drawing
it: Trasforma in un disegno a matita in scala di grigi

en: Execute external command
it: Esegui un comando esterno

en: Verify Program
it: Verifica Programma

en: Verify Input
it: Verifica Ingresso

en: Verify Output
it: Verifica Uscita

en: Allow as last action
it: Consenti come ultima azione

en: These extensions have been succesfully installed:
it: Queste estensioni sono state installate con successo:

en: Phatch did not succeed to install the requested feature.
it: Patch non è riuscito ad installare la funzionalità richiesta.

en: Phatch tried to uninstall itself from the Windows Explorer.
it: Phatch ha provato a disinstallarsi da Windows Explorer.

en: You need to install the Python Win32 Extensions for this feature.
it: Devi installare l'estensione Python Win32 per questa funzionalità.

en: Action list
it: Lista azioni

en: No action list provided.
it: Nessuna lista azioni fornita.

en: Image paths
it: Percorso immagini

en: Do you want to continue?
it: Vuoi continuare?

en: What do you want to do now?
it: Cosa vuoi fare adesso?

en: If you restart %s, the action will appear in the context menu.
it: se riavvii %s, l'azione apparirà nel menù contestuale.

en: Phatch could not install the action in %s:
it: Phatch non è riuscito ad installare l'azione in %s:

en: This requires also that the python-nautilus package is installed.
it: Questo richiede anche che il pacchetto python-nautilus sia installato.

en: Batch process images with Phatch
it: Precessare le immagini in modo batch con Phatch

en: Phatch with %s
it: Phatch con %s

en: Process with recent Phatch action list
it: Processa con una lista di azioni Phatch recente
