phatch - en to pt translation catalogue (360 entries)

en: Inspect with Phatch
pt: Inspeccione com Phatch

en: Examples
pt: Exemplos

en: Run %s as console program without a gui
pt: Correr %s como programa de consola, sem GUI

en: Run %s as a gui droplet
pt: Correr %s como um "droplet"

en: Ignore errors
pt: Ignorar erros

en: Interactive
pt: Interactivo

en: Specify locale language (for example en or en_GB)
pt: Indicar linguagem local (Exemplo pt ou pt_PT)

en: Inspect metadata (requires exif & iptc plugin)
pt: Inspeccionar metadata (requeridos exif & plugin iptc)

en: Include all subfolders
pt: Incluir todas as sub-pastas

en: Do not check images first
pt: Não verificar primeiro as imagens

en: Verbose
pt: Descritivo

en: You can paste it as text into the properties of a new launcher.
pt: Pode colá-lo como texto nas propriedades de um novo lançador.

en: Sorry, you need to install the %s action for this action list.
pt: Desculpe, mas e preciso instalar a acção %s para esta lista de acções.

en: Nothing has been logged yet.
pt: Nada foi registrado ainda.

en: Log
pt: Registo

en: abort
pt: abortar

en: skip
pt: passar à frente

en: ignore
pt: ignorar

en: click '+' to add actions
pt: clique '+' para adicionar acções

en: Open
pt: Abrir

en: Open an action list
pt: Abrir uma lista de acções

en: Execute
pt: Executar

en: Execute the action
pt: Executar a acçao

en: Add
pt: Adicionar

en: Add an action
pt: Adicionar uma acção

en: Remove
pt: Remover

en: Remove the selected action
pt: Remover a acção seleccionada

en: Up
pt: Subir

en: Move the selected action up
pt: Subir a acção seleccionada

en: Down
pt: Descer

en: Move the selected action down
pt: Descer a acção seleccionada

en: Description
pt: Descrição

en: Show description of the action list
pt: Mostrar descrição da lista de acções

en: Choose an Action List File...
pt: Seleccione un Ficheiro de Lista de Acções...

en: Save Action List As...
pt: Gravar Lista de Acções Como...

en: application
pt: aplicação

en: frame
pt: moldura

en: actions
pt: acções

en: A html tutorial will open in your internet browser.
pt: Um tutorial HTML será aberto no seu browser da Internet.

en: Study the action plugins in:
pt: Estude os plugin de acções em:

en: If you want to contribute a plugin for Phatch,
pt: Se quiser contribuir um plugin para Phatch,

en: Drag & Drop
pt: Arrastar e Largar

en: Phatch will add one for you, please check its settings.
pt: Phatch vai adicionar um para você, por favor verifique as configurações.

en: Save last changes to
pt: Gravar as últimas alterações em

en: Choose the folder for the droplet
pt: Seleccione a pasta para o droplet

en: Phatch successfully created the droplet.
pt: Phatch criou com sucesso o droplet

en: Select action list
pt: Seleccionar lista de acções

en: Choose a folder
pt: Seleccione uma pasta

en: Choose File(s)
pt: Seleccione ficheiro(s)

en: Choose an image folder
pt: Seleccione uma pasta de imagens

en: images
pt: imagens

en: Browse
pt: Explorar

en: File
pt: Ficheiro

en: Folder
pt: Pasta

en: default
pt: pré-definido

en: View Source
pt: Ver Código Fonte

en: broaden your search
pt: ampliar sua pesquisa

en: Path
pt: Caminho

en: &New	Ctrl-N
pt: &Novo	Ctrl-N

en: Start a new action list
pt: Iniciar uma nova lista de acções

en: &Open...	Ctrl-O
pt: &Abrir...	Ctrl-O

en: Opens an actions list
pt: Abrir uma lista de acções

en: &Save	Ctrl-S
pt: &Gravar	Ctrl-S

en: Saves an action list
pt: Gravar uma lista de acções

en: Save &As...	Ctrl-Shift-S
pt: Gravar &Como...	Ctrl-Shift-S

en: Saves an action list as
pt: Gravar lista de acções como

en: Paste this command in a launcher
pt: Colar este comando no lançador

en: &Quit	Ctrl-Q
pt: &Sair	Ctrl-Q

en: Quit the application.
pt: Sair do programa.

en: &Add...	Ctrl-+
pt: &Adicionar...	Ctrl-+

en: &Remove	Ctrl--
pt: &Remover	Ctrl--

en: Remove the selected action.
pt: Remover a acção seleccionada.

en: &Enable	Ctrl-1
pt: &Habilitar	Ctrl-1

en: Enable action
pt: Habilitar acção

en: &Disable	Ctrl-0
pt: &Desabilitar	Ctrl-0

en: Disable action
pt: Desabilitar acção

en: &Up	Ctrl-Up
pt: S&ubir	Ctrl-Up

en: &Down	Ctrl-Down
pt: &Descer	Ctrl-Down

en: &Edit
pt: &Editar

en: View as a droplet to drag and drop files
pt: Vista como droplet para arrastar e soltar ficheiros

en: &Show Description	Ctrl-H
pt: &Mostrar Descrição	Ctrl-H

en: Tools to handle the current action list
pt: Ferramentas para lidar com a lista de acções actual

en: &Expand All	Ctrl-E
pt: &Expandir Tudo	Ctrl-E

en: Show all the parameters of the actions.
pt: Mostrar todos os parâmetros das acções.

en: &Collapse All	Ctrl-Shift-E
pt: &Colapsar Tudo	Ctrl-Shift-E

en: Show only the labels of the actions.
pt: Mostrar somente as etiquetas das acções.

en: &View
pt: &Ver

en: &Execute...	Ctrl-Return
pt: &Executar...	Ctrl-Return

en: Execute the action list
pt: Executar a lista de acções

en: Show &Log...	Ctrl-L
pt: Mostrar Registo...	Ctrl-L

en: Show log file
pt: Mostrar ficheiro de registo

en: &Tools
pt: Ferramen&tas

en: Go to the Phatch homepage.
pt: Ir para a homepage de Phatch

en: &Documentation...	Ctrl-M
pt: &Documentação...	Ctrl-M

en: Go to the Phatch documentation.
pt: Ir para a documentação de Phatch

en: &Forum...	Ctrl-F
pt: &Fórum...	Ctrl-F

en: Go to the Phatch forum
pt: Ir para o Fórum de Phatch

en: &Translate Phatch...	Ctrl-T
pt: &Traduzir Phatch...	Ctrl-T

en: Translate Phatch in your native language.
pt: Traduzir Phatch em seu idioma nativo.

en: &Report a Bug...	Ctrl-B
pt: Reportar um &Bug...	Ctrl-B

en: Report a bug on launchpad.
pt: Reportar um Bug nom Lauchpad

en: &About Phatch...	Ctrl-Shift-A
pt: &Sobre Phatch...	Ctrl-Shift-A

en: Displays information about this application.
pt: Mostrar informações sobre este programa

en: &Help
pt: A&juda

en: You only need to know PIL to write a plugin for Phatch,
pt: Só precisa saber PIL para escrever um plugin para Phatch,

en: Code
pt: Código

en: &Ask for Help
pt: &Pedir ajuda

en: &Abort
pt: &Abortar

en: Message
pt: Mensagem

en: &Continue Anyway
pt: &Continuar na mesma

en: Options
pt: Opções

en: Types
pt: Tipos

en: Source
pt: Origem

en: File(s)
pt: Ficheiro(s)

en: Stop for errors
pt: Parar por erros

en: Check images first
pt: Verificar imagens primeiro

en: Overwrite existing images
pt: Sobre-escrever imagens existentes

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Batch
pt: &Lote

en: Image
pt: Imagem

en: Label
pt: Etiqueta

en: Boolean
pt: Booleano

en: String
pt: Cadeia

en: Choice
pt: Selecção

en: Resolution
pt: Resolução

en: File Name
pt: Nome do Ficheiro

en: In
pt: Dentro

en: Float
pt: Número Flutuante

en: As
pt: Como

en: Mode
pt: Modo

en: Resample
pt: Reamostragem

en: bicubic
pt: bi-cúbico

en: Integer
pt: Número inteiro

en: Integer+
pt: Número inteiro+

en: Integer+0
pt: Número inteiro+0

en: Slider
pt: Botão Deslizante

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Sunday
pt: Domingo

en: background
pt: fundo

en: All
pt: Tudo

en: Select Object
pt: Seleccionar Objecto

en: Orientation
pt: Orientação

en: Position
pt: Posição

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Horizontal Offset
pt: Deslocamento horizontal

en: Vertical Offset
pt: Deslocamento vertical

en: Tile
pt: Em mosaico

en: Scale
pt: Escala

en: Mark
pt: Marca

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Method
pt: Método

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: true
pt: verdadeiro

en: false
pt: falso

en: Unsaved Action List
pt: Lista de acções sem gravar

en: Action Lists
pt: Listas de acções

en: All Files
pt: Todos os Ficheiros

en: Describe here the action list.
pt: Descreva aquí a lista de acções.

en: with
pt: com

en: Inspect EXIF &amp; IPTC tags
pt: Inspeccionar tags EXIF &amp; IPTC

en: Action
pt: Acção

en: Nothing to do.
pt: Nada para ser feito.

en: The action list is empty.
pt: A lista de acções está vazia

en: There is no action enabled.
pt: Nemhuma acção activada

en: Checking images
pt: A verificar imagens

en: Invalid images
pt: imagens inválidas

en: Sorry, no valid files found
pt: Lamento, não foram encontrados ficheiros válidos

en: C&ontinue
pt: C&ontinuar

en: No files or folder selected.
pt: Não ha ficheiros nem pastas seleccionados

en: Unable to open file
pt: Não foi possível abrir o ficheiro

en: Executing action list
pt: A executar lista de acções

en: Select
pt: Seleccionar

en: day
pt: Dia

en: foldername
pt: nome da pasta

en: filename
pt: Nome de Ficheiro

en: filesize
pt: Tamanho do ficheiro

en: folder
pt: pasta

en: hour
pt: Hora

en: minute
pt: Minuto

en: month
pt: Mês

en: monthname
pt: Nome do Mês

en: path
pt: caminho

en: root
pt: raiz

en: second
pt: Segundo

en: subfolder
pt: subpasta

en: type
pt: tipo

en: weekday
pt: Dia da semana

en: weekdayname
pt: Nome do dia da semana

en: year
pt: Ano

en: dpi
pt: ppp

en: height
pt: altura

en: mode
pt: modo

en: width
pt: largura

en: size
pt: tamanho

en: Use the Image Inspector to list all the variables.
pt: Usar o Inspector de Imagens para listar todas as variáveis.

en: You can only use files with the following extensions
pt: Só pode utilizar ficheiros com as seguintes extensões

en: left
pt: Esquerda

en: center
pt: Centro

en: right
pt: Direita

en: top
pt: Topo

en: middle
pt: Meio

en: bottom
pt: Inferior

en: Monochrome (1-bit pixels, black and white)
pt: Monocromático (pixels de 1-bit, preto e branco)

en: RGBA (4x8-bit pixels, RGB with transparency mask)
pt: RGBA (pixels de 4x8 bits, RGB com máscara de transparência)

en: blur
pt: borrão

en: contour
pt: conarnar

en: detail
pt: detalhe

en: edge enhance
pt: reforçar borda

en: edge enhance more
pt: reforçar borda mais

en: find edges
pt: localizar bordas

en: smooth
pt: suavizar

en: nearest
pt: mais próximo

en: Rotate 90
pt: Rodar 90

en: Rotate 180
pt: Rodar 180

en: Rotate 270
pt: Rodar 270

en: string
pt: cadeia

en: integer
pt: inteiro

en: positive integer
pt: inteiro positivo

en: positive, non-zero integer
pt: inteiro positivo, diferente de zero

en: resolution
pt: resolução

en: float
pt: flutuante

en: boolean
pt: booleano

en: choice
pt: escolha

en: Error
pt: Erro

en: Warning: python-wxversion is not installed.
pt: Aviso: python-wxversion não está instalado.

en: Please (re)install it.
pt: Por favor, (re) instalá-lo.

en: Please upgrade your wxPython.
pt: Por favor, Actualize seu wxPython.

en: wxPython Version Error
pt: Erro na versão de wxPython

en: C&redits
pt: C&réditos

en: &License
pt: &Licença

en: &Close
pt: Fechar

en: About
pt: Sobre

en: Credits
pt: Créditos

en: Documentation
pt: Documentação

en: Translation
pt: Tradução

en: Artwork
pt: Parte artística

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Sponsors
pt: Patrocinadores

en: License
pt: Licença

en: Images
pt: Imagens

en: All files
pt: Todos os Ficheiros

en: Choose an image
pt: Seleccione uma imagem

en: Enter an image url
pt: Introduza o URL de uma imagem

en: please install pyexiv2
pt: favor instalar pyexiv2

en: &Add
pt: &Adicionar

en: no
pt: não

en: yes
pt: sim

en: Selection
pt: Selecção

en: Fonts
pt: Tipos de Letra

en: Shadow
pt: Sombra

en: filter
pt: filtrar

en: Border
pt: Contorno

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Shadow Color
pt: Cor da sombra

en: Background
pt: Fundo

en: Effect
pt: Efeito

en: Filter
pt: Filtrar

en: Repeat
pt: Repetir

en: Amount
pt: Quantia

en: transform
pt: transformar

en: Canvas
pt: Tela

en: Align Horizontal
pt: Alinhar Horizontalmente

en: Align Vertical
pt: Alinhar Verticalmente

en: Watermark
pt: Marca de Água

en: Make the image smaller or bigger
pt: Fazer maior o menor a imagem

en: Constrain Proportions
pt: Restringir proporções

en: Resample Image
pt: Reamostragem da Imagem

en: Direction
pt: Direcção

en: Rename
pt: Renomear

en: file
pt: ficheiro

en: Cross
pt: Cruz

en: Rounded
pt: Arredondado

en: Square
pt: Quadrado

en: Round
pt: Ronda

en: Radius
pt: Raio

en: Top Left Corner
pt: Canto Superior Esquerdo

en: Top Right Corner
pt: Canto Superior Direito

en: Bottom Left Corner
pt: Canto Inferior Esquerdo

en: Bottom Right Corner
pt: Canto Inferior Direito

en: Convert Mode
pt: Modo de conversão

en: Convert the color mode of an image
pt: Convertir o modo de cor duma imagen

en: Fit
pt: Ajustar

en: Downsize and crop image with fixed ratio
pt: Reduzir e cortar imagen com rácio fixo

en: Auto Contrast
pt: Contraste Automático

en: Maximize image contrast
pt: Maximizar contraste da imagem

en: Save
pt: Gravar

en: Median
pt: Mediana

en: Seconds
pt: Segundos

en: Minutes
pt: Minutos

en: Hours
pt: Horas

en: Days
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Years
pt: Anos

en: Mask
pt: Máscara

en: Apply a transparency mask
pt: Aplicar máscara de transparência

en: Text
pt: Texto

en: Write text at a given position
pt: Escrever texto na posição dada

en: Font
pt: Tipo de Letra

en: Size
pt: Tamanho

en: Colorize
pt: Colorir

en: Colorize grayscale image
pt: Colorir imagem de escala de cinzento

en: Black
pt: Preto

en: White
pt: Branco

en: Copy
pt: Copiar

en: Rank
pt: Classificação

en: Solarize
pt: Ensolarar

en: Invert all pixel values above threshold
pt: Inverter todos os pixeis encima do limite

en: Treshold
pt: Limite

en: Equalize
pt: Equalizar

en: Rotate
pt: Rodar

en: Grayscale
pt: Escala de cinzentos

en: Angle
pt: Ângulo

en: Rotate with random angle
pt: Rodar com ângulo aleatório

en: Expand
pt: Expandir

en: Background Opacity
pt: Opacidade do Plano de Fundo

en: Invert
pt: Inverter

en: Invert the colors of an image
pt: Inverter as cores duma imagem

en: Reflection
pt: Reflexão

en: Depth
pt: Profundidade

en: Gap
pt: Espaçamento

en: Common
pt: Comum

en: Copies the most common pixel value
pt: Copia o valor do pixel mais comum

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Copies the minimum pixel value
pt: Copia o mínimo valor do pixel

en: User
pt: Utilizador

en: Perspective
pt: Perspectiva

en: Contrast
pt: Contraste

en: Adjust from grey to black & white
pt: Ajustar de cinzento para preto & branco

en: Maximum
pt: Máximo

en: Saturation
pt: Saturação

en: Adjust saturation from grayscale to high
pt: Ajustar saturação de escala de cinzas para cima

en: Brightness
pt: Brilho

en: These extensions have been succesfully installed:
pt: Estas extensões foram instaladas com sucesso:

en: Phatch did not succeed to install the requested feature.
pt: Phatch não teve sucesso ao instalar o recurso solicitado.

en: Phatch tried to uninstall itself from the Windows Explorer.
pt: Phatch tentou desinstalar-se do Windows Explorer.

en: You need to install the Python Win32 Extensions for this feature.
pt: é preciso instalar as Extensões Win32 de Python para esse recurso.

en: Action list
pt: Lista de Acções

en: No action list provided.
pt: Nenhuma lista de acções fornecida.

en: Do you want to continue?
pt: Deseja continuar?

en: What do you want to do now?
pt: O que quer fazer agora?

en: This requires also that the python-nautilus package is installed.
pt: Isso requer que o pacote python-nautilus também seja instalado.

en: Batch process images with Phatch
pt: processar lote de imagens com Phatch
