phatch - en to ro translation catalogue (194 entries)

en: Examples
ro: Exemple

en: Run %s as console program without a gui
ro: Deschide %s ca un program fără interfaţă grafică

en: Run %s as a gui droplet
ro: Deschide %s ca un droplet cu interfaţă grafică

en: Ignore errors
ro: Ignoră erorile

en: Interactive
ro: Interactiv

en: Specify locale language (for example en or en_GB)
ro: Specifică limba locală (de exemplu en sau en_GB)

en: Inspect metadata (requires exif & iptc plugin)
ro: Inspectează metadata (necesită plugin-urile exif & iptc)

en: Include all subfolders
ro: Include toate sub-directoarele

en: Do not check images first
ro: Nu verifica imaginile intâi

en: Verbose
ro: Detaliat

en: Nothing has been logged yet.
ro: Nimic nu a fost inregistrat pana acum.

en: Log
ro: Jurnal

en: Open
ro: Deschide

en: Open an action list
ro: Deschide o lista de actiuni

en: Execute
ro: Execută

en: Execute the action
ro: Execută actiunea

en: Add
ro: Adauga

en: Add an action
ro: Adaugă o acţiune

en: Remove
ro: Indeparteaza

en: Remove the selected action
ro: Indeparteaza actiunea selectata

en: Up
ro: Sus

en: Move the selected action up
ro: Muta actiunea selectata in sus

en: Down
ro: Jos

en: Move the selected action down
ro: Muta actiunea selectata in jos

en: Description
ro: Descriere

en: Show description of the action list
ro: Arata descrierea listei de actiuni

en: Choose an Action List File...
ro: Alege o un Fisier Lista de Actiuni...

en: Save Action List As...
ro: Salveaza Lista de Actiuni Ca...

en: application
ro: aplicaţie

en: frame
ro: cadru

en: actions
ro: actiuni

en: Study the action plugins in:
ro: Studiaza plugin-urile de actiuni in:

en: If you want to contribute a plugin for Phatch,
ro: Daca vrei sa contribui cu un plugin pentru Phatch,

en: Drop any files and/or folders on this Phatch droplet
    to batch process them.
    Right-click or double-click to switch to normal view.
ro: "Arunca" orice fisiere si/sau directoare pe acest droplet Phatch
    pentru a le procesa in grup.
    Da click-dreapta sau dublu-click pentru a reveni la modul normal.

en: Phatch will add one for you, please check its settings.
ro: Phatch va adauga una pentru tine, te rog verifica-i setarile.

en: Choose File(s)
ro: Alege fisierul(erele):

en: Choose an image folder
ro: Alege un director de imagini

en: images
ro: imagini

en: Browse
ro: Explorează

en: File
ro: Fişier

en: Folder
ro: Director

en: default
ro: implicit

en: View Source
ro: Vezi Sursa

en: Path
ro: Cale

en: &New	Ctrl-N
ro: &Nou	Ctrl-N

en: Start a new action list
ro: Incepi o lista noua de actiuni

en: &Open...	Ctrl-O
ro: &Deschide...	Ctrl-O

en: Opens an actions list
ro: Deschide o lista de actiuni

en: Saves an action list as
ro: Salveaza o lista de actiuni ca

en: &Quit	Ctrl-Q
ro: &Renunta	Ctrl-Q

en: Quit the application.
ro: Inchide aplicatia.

en: &Add...	Ctrl-+
ro: &Adauga...	Ctrl-+

en: &Remove	Ctrl--
ro: &Inlatura	Ctrl--

en: Remove the selected action.
ro: Inlatura actiunea selectata.

en: &Enable	Ctrl-1
ro: &Activeaza	Ctrl-1

en: Enable action
ro: Activeaza actiunea

en: &Disable	Ctrl-0
ro: &Dezactiveaza	Ctrl-0

en: Disable action
ro: Dezactiveaza actiunea

en: &Edit
ro: &Editează

en: &Show Description	Ctrl-H
ro: &Arata Descrierea	Ctrl-H

en: Tools to handle the current action list
ro: Unelte de manevrare a listei curente de actiuni

en: &Expand All	Ctrl-E
ro: &Extinde Toate	Ctrl-E

en: Show all the parameters of the actions.
ro: Arata toti parametrii actiunilor.

en: Show only the labels of the actions.
ro: Arata doar etichetele actiunilor.

en: &View
ro: &Afiseaza

en: Execute the action list
ro: Ruleaza lista de actiuni

en: Show log file
ro: Afiseaza fisierul jurnal

en: &Tools
ro: &Unelte

en: &Help
ro: &Ajutor

en: You only need to know PIL to write a plugin for Phatch,
ro: Trebuie sa stii doar PIL pentru a scrie un plugin de Phatch,

en: Code
ro: Cod

en: &Ask for Help
ro: &Cere Ajutor

en: Write Action Plugin
ro: Scrie Plugin de Actiuni

en: Apply for future errors
ro: Aplica pentru erori viitoare

en: &Abort
ro: &Anulează

en: Stop for errors
ro: Opreste la erori

en: Check images first
ro: Verifica imaginile intai

en: Overwrite existing images
ro: Suprascrie imaginile existente

en: &Cancel
ro: &Anulează

en: &Batch
ro: &Lot

en: Image
ro: Imagine

en: Label
ro: Etichetă

en: tag
ro: etichetă

en: String
ro: Şir

en: Choice
ro: Alegere

en: Resolution
ro: Rezoluție

en: In
ro: În

en: Float
ro: Flotant

en: As
ro: Ca

en: Mode
ro: Mod

en: Resample
ro: Re-eşantionează

en: Integer
ro: Întreg

en: Integer+
ro: Întreg+

en: Integer+0
ro: Întreg+0

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Slider
ro: Glisor

en: background
ro: fond

en: Offset
ro: Decalaj

en: Horizontal Offset
ro: Decalaj orizontal

en: Vertical Offset
ro: Decalaj vertical

en: Scale
ro: Scalează

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Method
ro: Metodă

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: true
ro: adevărat

en: false
ro: fals

en: Unsaved Action List
ro: Listă de acţiuni nesalvata

en: Action Lists
ro: Lista de acţiuni

en: All Files
ro: Toate fişierile

en: Describe here the action list.
ro: Descrie aici lista de acţiuni.

en: There should be a 'Save' action at the end.
ro: Ar trebui ca o actiune 'Salveaza" sa fie la sfarsit.

en: Nothing to do.
ro: Nimic de făcut.

en: The action list is empty.
ro: Lista de acţiuni e goală.

en: There is no action enabled.
ro: Nu este nici o actiune activată.

en: Checking images
ro: Verific poze

en: Invalid images
ro: Imagini invalide

en: No files or folder selected.
ro: Nu e nici un fisier sau director selectat.

en: Unable to open file
ro: Nu s-a putut deschide fişierul

en: Executing action list
ro: Execut lista de actiuni

en: filename
ro: nume fişier

en: folder
ro: dosar

en: type
ro: tip

en: height
ro: înălţime

en: mode
ro: mod

en: width
ro: lăţime

en: size
ro: mărime

en: left
ro: stânga

en: center
ro: centru

en: right
ro: dreapta

en: top
ro: sus

en: middle
ro: mijloc

en: bottom
ro: jos

en: Monochrome (1-bit pixels, black and white)
ro: Monocromatic

en: nearest
ro: cel mai apropiat

en: bilinear
ro: biliniar

en: string
ro: sir

en: integer
ro: întreg

en: positive integer
ro: întreg pozitiv

en: positive, non-zero integer
ro: pozitiv, numar întreg diferit de zero

en: resolution
ro: rezoluţie

en: choice
ro: Alege

en: Error
ro: Eroare

en: Warning: python-wxversion is not installed.
ro: Avertisment: python-wxversion nu este instalat.

en: &Add
ro: &Adaugă

en: Shadow
ro: Umbră

en: filter
ro: filtru

en: Drops a blurred shadow under a photo
ro: Pune o umbră inceţoşată sub o poză

en: Border
ro: Margine

en: Background
ro: Fundal

en: Amount
ro: Cantitate

en: transform
ro: transformă

en: Offset by distance and wrap around
ro: Decalează prin distanţă si impachetează

en: Canvas
ro: Pânză

en: Align Horizontal
ro: Aliniază Orizontal

en: Align Vertical
ro: Aliniază Vertical

en: Make the image smaller or bigger
ro: Fă imaginea mai mică sau mai mare

en: Resample Image
ro: Re-eşantionează imaginea

en: Rename
ro: Redenumește

en: file
ro: fișier

en: Square
ro: Pătrat

en: Round
ro: Rotund

en: Rounded or crossed corners
ro: Colţuri rotunjite sau drepte

en: Radius
ro: Rază

en: Top Left Corner
ro: Colţul Stânga-Sus

en: Top Right Corner
ro: Colţul Dreapta-Sus

en: Bottom Left Corner
ro: Colţul Stânga-Jos

en: Bottom Right Corner
ro: Colţul Dreapta-Jos

en: Convert Mode
ro: Mod de Conversie

en: Convert the color mode of an image
ro: Schimbă tipul de culori al unei imagini

en: Fit
ro: Potriveşte

en: Downsize and crop image with fixed ratio
ro: Redu şi taie imaginea utilizând aspect fixat

en: Bleed
ro: Sângerează

en: Maximize image contrast
ro: Maximizează contrastul imaginii

en: Size
ro: Mărime

en: Copy
ro: Copiază

en: Posterize
ro: Posterizează

en: Bits
ro: Biţi

en: Rank
ro: Rang

en: Solarize
ro: Solarizează

en: Invert all pixel values above threshold
ro: Inversează valorile tuturor pixelilor de deasupra pragului

en: Treshold
ro: Prag

en: Equalize
ro: Egalizează

en: Grayscale
ro: Scară de gri-uri

en: Background Opacity
ro: Opacitatea Fundalului

en: Invert the colors of an image
ro: Inversează culorile de o poza

en: Reflection
ro: Reflexie

en: Depth
ro: Adâncime

en: Gap
ro: Spaţiu

en: Minimum
ro: Minim

en: Copies the minimum pixel value
ro: Copiază valoarea minimă a pixelilor

en: Adjust from grey to black & white
ro: Ajustează de la gri la alb & negru

en: Saturation
ro: Saturație

en: Adjust saturation from grayscale to high
ro: Ajustează saturaţia de la scara gri la înalte
