phatch - en to ru translation catalogue (522 entries)

en: Inspect with Phatch
ru: Проверить используя Phatch

en: Inspect EXIF & IPTC tags
ru: Проверить EXIF и IPTC тэги

en: Examples
ru: Примеры

en: Run %s as console program without a gui
ru: Запустить %s в консоли без графического интерфейса

en: Run %s as a gui droplet
ru: Запустить %s как дроплет с графическим интерфейсом

en: Always save on desktop
ru: Всегда сохранять на рабочем столе

en: Ignore errors
ru: Пропускать ошибки

en: Initialize fonts (only for installation scripts)
ru: Иниициировать шрифты (только для установочных скриптов)

en: Interactive
ru: Интерактивный режим

en: Keep existing images (don't overwrite)
ru: Сохранять существующие файлы (не перезаписывать)

en: Specify locale language (for example en or en_GB)
ru: Укажите язык системного окружения (например, en или en_GB)

en: Inspect metadata (requires exif & iptc plugin)
ru: Просмотреть метаданные (необходимо расширение для поддержки EXIF и IPTC)

en: No save action required at the end
ru: Нет необходимости в действии сохранить в самом конце

en: Include all subfolders
ru: Включая все вложенные папки

en: Do not check images first
ru: Не выполнять предварительную проверку изображений

en: Allow Geek action and unsafe expressions
ru: Позволить не безопасные вырожения

en: Verbose
ru: Подробно

en: You can paste it as text into the properties of a new launcher.
ru: Можно вставить как текст в свойства при повторном запуске.

en: Sorry, you need to install the %s action for this action list.
ru: Извините, вам необходимо установить %s действие для данного списка действий.

en: The droplet command for this action list was copied to the clipboard.
ru: Команда выполнения этого списка действий скопирована в буфер обмена

en: The droplet command for recent action lists was copied to the clipboard.
ru: Команда запуска выполненных списков действий скопирована в буфер обмена

en: The droplet command for the image inspector was copied to the clipboard.
ru: Команда запуска инспектора изображений была скопирована в буфер обмена

en: In Phatch you need to open or create an action list first.
ru: Чтобы использовать Phatch, вам надо открыть или создать список задач.

en: As an example try out the polaroid action list from the library.
ru: В качестве примера попробуй список задач «Polaroid» из библиотеки.

en: Afterwards you can drag&drop images on the Phatch window to batch them.
ru: Потом вы сможете в окно Phatch перетащить изображения в пакет

en: For more information see the tutorials (Help>Documentation)
ru: С полным описание вы можете ознакомиться в документации (Help>Documentation)

en: No images have been processed to report.
ru: В отчет не попало ни одно изображение

en: Hooray, no issues!
ru: Ура, проблем не обнаружено!

en: Nothing has been logged yet.
ru: Журнал регистрации еще не содержит записей

en: Log
ru: Журнал

en: abort
ru: Прервать

en: skip
ru: Пропустить

en: ignore
ru: игнорировать

en: click '+' to add actions
ru: Щелчок по + добавляет действия

en: Open &Recent
ru: По&следние файлы

en: Open
ru: Открыть

en: Open an action list
ru: Открыть список действий

en: Execute
ru: Выполнить

en: Execute the action
ru: Выполнить действие

en: Add
ru: Добавить

en: Add an action
ru: Добавить действие

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove the selected action
ru: Удалить выбранное действие

en: Up
ru: Выше

en: Move the selected action up
ru: Переместить выбранное действие вверх

en: Down
ru: Ниже

en: Move the selected action down
ru: Переместить выбранное действие вниз

en: Image Inspector
ru: Проверка картинки

en: Look up exif and iptc tags
ru: Просмотреть метаданные Exif и IPTC

en: Description
ru: Описание

en: Show description of the action list
ru: Показать описание списка действий

en: Library Action Lists
ru: Библиотека списков задач

en: Choose an Action List File...
ru: Выберите файл со списком действий...

en: Save Action List As...
ru: Сохранить список действий как...

en: This file exists already.
ru: Такой файл уже существует.

en: Do you want to overwrite it?
ru: Хотите перезаписать?

en: %(name)s actions
ru: %(name)s действия

en: application
ru: приложение

en: frame
ru: рамка

en: actions
ru: действия

en: A html tutorial will open in your internet browser.
ru: Урок по созданию действий сейчас откроется в веб-браузере.

en: You only need to know PIL to write a plugin for Phatch.
ru: Тебе всего лишь надо знать «PIL» для создание модулей расширений для Phatch.

en: Phatch will generate the user interface automatically.
ru: Phatch автоматически сгенирирует пользовательский интерфейс.

en: Study the action plugins in:
ru: Изучите расширения действий из папки

en: If you want to contribute a plugin for Phatch,
ru: Если хотите добавить своё расширения в Phatch,

en: please email:
ru: пожалуйсто отправь по электронной почте:

en: Sorry, "%s" is not a valid path.
ru: Простите, но "%s" не верно указаный путь

en: Drag & Drop
ru: Перетаскивание

en: Drop any files and/or folders on this Phatch droplet
    to batch process them.
    Right-click or double-click to switch to normal view.
ru: Перетащите файлы или папки на этот дроплет Phatch
    для их пакетной обработки
    Переключение в нормальный вид по правому или двойному клику.

en: Phatch will add one for you, please check its settings.
ru: Phatch автоматически добавит его. Просмотрите параметры программы.

en: The action list only processes metadata.
ru: Список задач лишь обработает мета данные.

en: Save last changes to
ru: Сохранить последние изменения в

en: Safe mode protects you from the execution of possibly harmful scripts.
    Are you sure you want to disable it?
ru: Безопасный режим предотвращает выполнение возможно не безопасных скриптов.
    Ты уверен, что хочешь отменить безопасный режим?

en: Choose the folder for the droplet
ru: Выберите каталог для дроплета

en: Phatch successfully created the droplet.
ru: Phatch удачно создал дроплет.

en: Phatch could not create the droplet:
ru: Phatch не смог создать дроплет:

en: Impossible to load data from action list.
ru: Не могу прочесть содержимое списка задач.

en: Select action list
ru: Выберите список действий

en: Sorry, your settings seem corrupt.
ru: Простите, но ваши настройки кажется повреждены.

en: Please delete "%s".
ru: Пожалуйста, удалите "%s".

en: Choose a folder
ru: Укажите папку

en: Choose File(s)
ru: Выберите файл(ы)

en: Choose an image folder
ru: Выберите папку с изображениями

en: All selected types
ru: Все выбранные типы

en: images
ru: изображения

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: Browse
ru: Просмотреть

en: Browse %s
ru: Обзор %s

en: File
ru: Файл

en: Folder
ru: Папка

en: default
ru: по умолчанию

en: View Source
ru: Просмотреть исходник

en: broaden your search
ru: Расширьте область поиска

en: Path
ru: Местоположение

en: &Open...
ru: &Открыть...

en: &Inspect...
ru: И&следовать...

en: &Insert Tag in Action List...
ru: &Вставтиь тэг в список задач...

en: &New	Ctrl-N
ru: &Создать	Ctrl-N

en: Start a new action list
ru: Создать новый список действий

en: &Open...	Ctrl-O
ru: &Открыть...	Ctrl-O

en: Opens an actions list
ru: Открыть список действий

en: Open &Library...	Ctrl-Shift-O
ru: Открыть &Библиотеку...	Ctrl-Shift-O

en: Opens a ready-made actionlist from the library
ru: Открыть готовый список задач из библиотеки

en: &Save	Ctrl-S
ru: &Сохранить	Ctrl-S

en: Saves an action list
ru: Сохранить список действий

en: Save &As...	Ctrl-Shift-S
ru: Сохранить &как...	Ctrl-Shift-S

en: Saves an action list as
ru: Сохранить список действий под другим именем

en: Copy Actionlist as &Command to Clipboard
ru: Скопировать список действий как &команду в буфер обмена

en: Copy R&ecent as Command to Clipboard
ru: Копировать &Недавнее как Команду в Буфер обмена

en: Copy Image I&nspector as Command to Clipboard
ru: Копировать &Инспектор Изображений как Команду в Буфер обмена

en: &Export
ru: &Экспортировать

en: &Quit	Ctrl-Q
ru: В&ыход	Ctrl-Q

en: Quit the application.
ru: Завершить работу с приложением

en: &Action List
ru: &Список задач

en: &Add...	Ctrl-+
ru: &Добавить...	Ctrl-+

en: &Remove	Ctrl--
ru: &Удалить	Ctrl--

en: Remove the selected action.
ru: Удалить выбранное действие

en: &Enable	Ctrl-1
ru: &Включить	Ctrl-1

en: Enable action
ru: Включить действие

en: &Disable	Ctrl-0
ru: В&ыключить	Ctrl-0

en: Disable action
ru: Выключить действие

en: &Up	Ctrl-Up
ru: Вы&ше	Ctrl-Up

en: &Down	Ctrl-Down
ru: &Ниже	Ctrl-Down

en: &Edit
ru: &Правка

en: &Droplet	Ctrl-D
ru: &Дроплет	Ctrl-D

en: View as a droplet to drag and drop files
ru: Переключится в режим дроплета для перетаскивания файлов

en: &Show Description	Ctrl-H
ru: &Показать описание	Ctrl-H

en: Tools to handle the current action list
ru: Утилиты для поддержки текущего списка действий

en: &Expand All	Ctrl-E
ru: &Раскрыть все	Ctrl-E

en: Show all the parameters of the actions.
ru: Показывать все параметры всех действий

en: &Collapse All	Ctrl-Shift-E
ru: &Свернуть все	Ctrl-Shift-E

en: Show only the labels of the actions.
ru: Показывать только метки действий

en: &View
ru: &Вид

en: &Execute...	Ctrl-Return
ru: &Выполнить...	Ctrl-Return

en: Execute the action list
ru: Выполнить все действия из списка

en: &Image Inspector (exif)	Ctrl-I
ru: EXIF &инспектор изображений	Ctrl-I

en: &User
ru: &Пользователь

en: &Browse Library
ru: Просмотреть &Библиотеку

en: Show &Report...	Ctrl+R
ru: Показачть &рапорт...	Ctrl+R

en: Show &Log...	Ctrl-L
ru: Показать &журнал...	Ctrl-L

en: Show log file
ru: Показать файл журнала выполненных действий

en: &Fonts
ru: &Шрифты

en: &Update
ru: Обновить

en: &Tools
ru: С&ервис

en: Go to the Phatch homepage.
ru: Перейти на домашнюю страницу Phatch

en: &Documentation...	Ctrl-M
ru: &Документация...	Ctrl-M

en: Go to the Phatch documentation.
ru: Перейти к документации для Phatch

en: &Forum...	Ctrl-F
ru: &Форум...	Ctrl-F

en: Go to the Phatch forum
ru: Перейти на форум Phatch

en: &Translate Phatch...	Ctrl-T
ru: &Перевести Phatch...	Ctrl-T

en: Translate Phatch in your native language.
ru: Перевести Phatch на ваш родной язык

en: &Report a Bug...	Ctrl-B
ru: &Сообщить об ошибке...	Ctrl-B

en: Report a bug on launchpad.
ru: Доложить об ошибке в програмном коде на launchpad

en: &About Phatch...	Ctrl-Shift-A
ru: &О Phatch...	Ctrl-Shift-A

en: Displays information about this application.
ru: Показать информацию об этой программе

en: &Help
ru: &Справка

en: Show Log
ru: Показать журнал

en: You only need to know PIL to write a plugin for Phatch,
ru: Для создания расширения Phatch вам нужно знать лишь PIL,

en: &Show template for action plugin
ru: &Показать шаблон действия

en: Code
ru: Код

en: &Ask for Help
ru: Попро&сить о помощи

en: &OK
ru: &ОК

en: Write Action Plugin
ru: Написать новое действие

en: Apply for future errors
ru: Применить для будущих ошибок

en: &Abort
ru: &Прервать

en: Message
ru: Сообщение

en: &Continue Anyway
ru: &Всё равно продолжить

en: Options
ru: Параметры

en: Types
ru: Типы

en: Browse Folder
ru: Указать папку

en: Source
ru: Источник

en: File(s)
ru: Файл(ы)

en: Stop for errors
ru: Останавливаться при ошибках

en: Check images first
ru: Сначала проверить снимки

en: Overwrite existing images
ru: Перезаписать существующие изображения

en: &Cancel
ru: О&тменить

en: &Batch
ru: &Пакетная обработка

en: Image
ru: Снимок

en: Label
ru: Метка

en: tag
ru: тэг

en: Boolean
ru: Логическая переменная

en: String
ru: Строка

en: Choice
ru: Выбор

en: Color
ru: Цвет

en: Resolution
ru: Разрешение

en: File Name
ru: Имя файла

en: In
ru: В

en: Float
ru: Число с плавающей запятой

en: As
ru: Как

en: Mode
ru: Режим

en: Resample
ru: Смена разрешения

en: bicubic
ru: Бикубическая

en: Integer
ru: Целое

en: Integer+
ru: Целое+

en: Integer+0
ru: Целое+0

en: Horizontal
ru: По горизонтали

en: Slider
ru: Ползунок

en: pyexiv2 needs to be installed
ru: Необходимо установить «pyexiv2»

en: January
ru: Январь

en: February
ru: Февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: Апрель

en: May
ru: Май

en: June
ru: Июнь

en: July
ru: Июль

en: August
ru: Август

en: September
ru: Сентябрь

en: October
ru: Октябрь

en: November
ru: Ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятница

en: Saturday
ru: Суббота

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Tag "%s" is read only.
ru: Tag "%s" только для чтения

en: background
ru: фон

en: source
ru: источник

en: All
ru: Все

en: Center
ru: По центру

en: Custom
ru: Настраиваемый

en: Middle
ru: По середине

en: Left
ru: По левому краю

en: Right
ru: По правому краю

en: Top
ru: По верхнему краю

en: Bottom
ru: По нижнему краю

en: Bottom Left
ru: Внизу слева

en: Bottom Right
ru: Внизу справа

en: Top Left
ru: Сверху слева

en: Top Right
ru: Сверху справа

en: Orientation
ru: Положение

en: Position
ru: Позиция

en: Offset
ru: Смещение

en: Horizontal Offset
ru: Смещение по горизонтали

en: Vertical Offset
ru: Смещение по вертикали

en: Horizontal Justification
ru: Выравнять по горизонтали

en: Vertical Justification
ru: Выравнять по вертикали

en: Tile
ru: Мозаика

en: Scale
ru: Масштаб

en: Mark
ru: Файл знака

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Method
ru: Способ

en: Auto
ru: Автоматически

en: Photo Batch Processor
ru: Пакетный обработчик фотографий

en: True
ru: Правильно

en: False
ru: Неправильно

en: true
ru: да

en: false
ru: нет

en: Unsaved Action List
ru: Несохраненный список действий

en: Action Lists
ru: Списки действий

en: All Files
ru: Все файлы

en: Describe here the action list.
ru: Опишите здесь список действий

en: There should be a 'Save' action at the end.
ru: В конце должно присутствовать действие «Сохранить».

en: with
ru: с

en: Associate Images with Action List in %s...
ru: Ассоциировать изображения со Списком Действий в %s...

en: Associate Images with Recent Action Lists in %s...
ru: Ассоциировать изображения со Списком Недавних Действий в %s...

en: Associate Images with Image Inspector in %s...
ru: Ассоциировать изображения с Инспектором Изображений в %s...

en: Remove Association from %s...
ru: Удалить Ассоциацию из %s...

en: Batch process with recent action lists
ru: Массовая обработка с помощью списка недавних действий

en: Inspect EXIF &amp; IPTC tags
ru: Проверить EXIF &amp; IPTC тэги

en: Nothing to do.
ru: Нет выполняемых действий

en: The action list is empty.
ru: Список действий пуст.

en: There is no action enabled.
ru: Ни одно действие не включено.

en: Checking images
ru: Проверяются изображения

en: Phatch can not handle %d image(s):
ru: Phatch не может обрабатывать %d изображений:

en: Invalid images
ru: Некорректные изображения

en: No files or folder selected.
ru: Ни один файл или папка не выбраны.

en: Unable to open file
ru: Не удалось открыть файл

en: Can not apply action %(a)s:
ru: Невозможно применить действие %(a)s:

en: Can not apply action %(a)s on image '%(i)s' in folder:
ru: Невозможно применить действие %(a)s к изображению '%(i)s' в папке:

en: Executing action list
ru: Выполняются действия из списка

en: One image done in %s
ru: Одно изображение готово в «%s»

en: Select
ru: Выберите

en: day
ru: день

en: foldername
ru: имя папки

en: filename
ru: имя файла

en: filesize
ru: размер файла

en: folder
ru: папка

en: hour
ru: час

en: minute
ru: минута

en: month
ru: месяц

en: monthname
ru: название месяца

en: path
ru: путь

en: root
ru: корневой каталог

en: second
ru: секунда

en: subfolder
ru: подкаталог

en: type
ru: тип

en: weekday
ru: день недели

en: weekdayname
ru: имя дня недели

en: year
ru: год

en: compression
ru: сжатие

en: height
ru: высота

en: mode
ru: режим

en: width
ru: ширина

en: size
ru: размер

en: Use the Image Inspector to list all the variables.
ru: Используйте Инспектор Изображений для получения списка всех переменных

en: You can only use files with the following extensions
ru: Вы можете использовать файлы со следующими расширениями

en: left
ru: влево

en: center
ru: по центру

en: right
ru: вправо

en: top
ru: сверху

en: middle
ru: по середине

en: bottom
ru: снизу

en: Monochrome (1-bit pixels, black and white)
ru: Монохромный (1-разрядные пикселы, ч/б изображение)

en: RGBA (4x8-bit pixels, RGB with transparency mask)
ru: RGBA (4x8-разрядное, RGB с полупрозрачной маской)

en: blur
ru: размазать

en: contour
ru: Контур

en: detail
ru: уровень детали

en: edge enhance
ru: увеличение края

en: emboss
ru: Выделение

en: find edges
ru: найти края

en: smooth
ru: гладкий

en: smooth more
ru: ещё гладче

en: sharpen
ru: уточнить

en: nearest
ru: Ближайший сосед

en: bilinear
ru: Билинейная

en: antialias
ru: разгладить

en: Rotate 90
ru: Повернуть на 90°

en: Rotate 180
ru: Повернуть на 180°

en: Rotate 270
ru: Повернуть на 270°

en: Flip Left Right
ru: Отразить по горизонтали

en: Flip Top Bottom
ru: Отразить по вертикали

en: Normal
ru: Обычный

en: string
ru: строка

en: integer
ru: целое

en: invalid literal "%s" for integer
ru: значение целого числа не может быть указано как  «%s»

en: positive integer
ru: положительное целое

en: positive, non-zero integer
ru: положительное, не нулевое целое

en: resolution
ru: разрешение

en: float
ru: с плавающей запятой

en: invalid literal "%s" for float
ru: значение числа с плавающей запятой не может быть указано как  «%s»

en: boolean
ru: булево

en: choice
ru: выбор

en: the filename "%s" does not exist
ru: файл «%s» не существует

en: automatic
ru: автоматически

en: Error
ru: Ошибка

en: &Select
ru: &Выбрать

en: Warning: python-wxversion is not installed.
ru: Предупреждение: python-wxversion не установлен.

en: Error: wxPython %(recommended)s (or at least %(minimal)s) can not be found, but is required.
ru: Ошибка: wxPython %(recommended)s (как минимум %(minimal)s) не найден, но необходим.

en: Please (re)install it.
ru: Установите, пожалуйста (ещё раз).

en: This application is known to be compatible with
    wxPython version(s) %(recommended)s (or at least %(minimal)s),
    but you have %(version)s installed.
ru: Это приложение свместимо с версиями
    wxPython %(recommended)s (как минимум %(minimal)s),
    но у вас установлена версия %(version)s.

en: Please upgrade your wxPython.
ru: Пожалуйста, установите более новую версию wxPython.

en: wxPython Version Error
ru: Ошибка версии wxPython

en: C&redits
ru: &Благодарности

en: &License
ru: &Лицензия

en: &Close
ru: З&акрыть

en: About
ru: О программе

en: Credits
ru: Благодарности

en: Documentation
ru: Документация

en: Translation
ru: Перевод

en: Artwork
ru: Графическое оформление

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Sponsors
ru: Спонсоры

en: License
ru: Лицензия

en: Value
ru: Значение

en: Images
ru: Снимки

en: All files
ru: Все файлы

en: Choose an image
ru: Выберите изображение

en: Enter an image url
ru: Введите URL изображения

en: please install pyexiv2
ru: Необходимо установить pyexiv2

en: no %s tags found
ru: Ни одного тэга %s не найдено

en: &Add
ru: &Добавить

en: decimal
ru: десятичное

en: no
ru: нет

en: yes
ru: да

en: Selection
ru: Выделение

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Shadow
ru: Тень

en: filter
ru: Фильтры

en: Drops a blurred shadow under a photo
ru: Поместить размытую тень под изображение

en: Border
ru: Обрамление

en: Shadow Blur
ru: Размывание тени

en: Background Color
ru: Цвет заднего фона

en: Shadow Color
ru: Цвет тени

en: Background
ru: Фон

en: Effect
ru: Эффект

en: Blur, Sharpen, Emboss, Smooth, ...
ru: Размывание, повышение резкости, тиснение и пр, ...

en: Filter
ru: Фильтр

en: Repeat
ru: Повторов

en: Amount
ru: Количество

en: transform
ru: Трансформации

en: Offset by distance and wrap around
ru: Сместить и завернуть изображение

en: Canvas
ru: Холст

en: Crop or expand the canvas without scaling
ru: Обрезать или расширить холст без масштабирования

en: Align Horizontal
ru: Выровнять по горизонтали

en: Align Vertical
ru: Выровнять по вертикали

en: Color to Alpha
ru: Цвет в прозрачность

en: color
ru: Цвет

en: Make selected color transparent
ru: Сделать выбранный цвет прозрачным

en: Watermark
ru: Водяной знак

en: Apply with tiling, scaling and opacity
ru: В виде мозаики, с масштабированием и прозрачностью

en: Fade all colors to gray
ru: Преобразовать в оттенки серого

en: Make the image smaller or bigger
ru: Уменьшить или увеличить изображение

en: Constrain Proportions
ru: Сохранять пропорции

en: Resample Image
ru: Интерполяция

en: Transpose
ru: Транспозиция

en: Flip or rotate 90 degrees
ru: Отразить или повернуть на 90°

en: Rename
ru: Переименование

en: file
ru: Действия с файлами

en: Cross
ru: Крестом

en: Rounded
ru: Закругленный

en: Square
ru: Квадратный

en: Round
ru: Закругление углов

en: Rounded or crossed corners
ru: Закруглить или перекрестить углы

en: Radius
ru: Радиус

en: Top Left Corner
ru: Верхний левый угол

en: Top Right Corner
ru: Верхний правый угол

en: Bottom Left Corner
ru: Нижний левый угол

en: Bottom Right Corner
ru: Нижний правый угол

en: Highlight
ru: Выделить

en: Apply a transparency highlight
ru: Применить прозрачное выделение

en: Resample Highlight
ru: Ресемплировать выделение

en: Convert Mode
ru: Смена цветового пространства

en: Convert the color mode of an image
ru: Конвертировать цветовой режим изображения

en: Fit
ru: Подгонка

en: Downsize and crop image with fixed ratio
ru: Уменьшить и кадрировать изображение

en: Bleed
ru: Выпуск под обрез

en: Auto Contrast
ru: Автоконтраст

en: Maximize image contrast
ru: Максимизировать контрастность изображения

en: Cutoff
ru: Отрезать

en: Save
ru: Сохранить

en: PNG Optimize
ru: Оптимизировать PNG

en: JPEG Quality
ru: Качество JPEG

en: JPEG Size Maximum
ru: Максимальный объём JPEG файла

en: JPEG Size Tolerance
ru: Погрешность в объёме JPEG файла

en: TIFF Compression
ru: Сжатие TIFF

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Median
ru: Усредненное значение

en: Copies the median pixel value
ru: Скопировать усредненное значение пикселов

en: metadata
ru: метаданные

en: Change
ru: Изменить

en: Seconds
ru: Секунд

en: Minutes
ru: Минут

en: Hours
ru: Часов

en: Days
ru: Дней

en: Months
ru: Месяцев

en: Years
ru: Года

en: Mask
ru: Маска

en: Apply a transparency mask
ru: Применить маску полупрозрачности

en: Resample Mask
ru: Интерполяция маски

en: Text
ru: Текст

en: Write text at a given position
ru: Вставить текст в заданной позиции

en: Font
ru: Шрифт

en: Size
ru: Размер

en: Colorize
ru: Тонирование

en: Colorize grayscale image
ru: Тонирование ч/б изображений

en: Black
ru: Черный

en: White
ru: Белый

en: Copy
ru: Копирование

en: Posterize
ru: Постеризация

en: Bits
ru: Разрядов

en: Write Tag
ru: Вписать тэг

en: Write new value to a tag
ru: Вписать новое значение к тэгу

en: Tag (Exif, Iptc)
ru: Тэг (Exif, Iptc)

en: Border Width
ru: Ширина границы

en: Rank
ru: Взвешенное значение

en: Copies the rank'th pixel value
ru: Скопировать взвешенные значения пикселов

en: Solarize
ru: Соляризация

en: Invert all pixel values above threshold
ru: Инвертировать значения всех пикселов выше порога

en: Treshold
ru: Порог

en: Equalize
ru: Выравнивание

en: Equalize the image histogram
ru: Выровнять цветовой баланс

en: Crop
ru: Обрезка

en: Rotate
ru: Повернуть

en: Grayscale
ru: Градации серого

en: Transformation
ru: Преобразование

en: Angle
ru: Угол

en: Show Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Crop the image
ru: Обрезать изображение

en: Rotate with random angle
ru: Повернуть на произвольный угол

en: Expand
ru: Расширить под новый размер

en: Background Opacity
ru: Непрозрачность фона

en: Invert
ru: Инвертирование

en: Invert the colors of an image
ru: Инвертировать цвета изображения

en: Geotag
ru: Геотэг

en: GPS Data (gpx)
ru: Информация GPS (gpx)

en: Reflection
ru: Отражение

en: Drops a reflection
ru: Добавить зеркальное отражение

en: Depth
ru: Глубина

en: Gap
ru: Промежуток

en: Common
ru: Общее значение

en: Copies the most common pixel value
ru: Скопировать наиболее часто встречащееся значение пиксела

en: Minimum
ru: Минимальное значение

en: Copies the minimum pixel value
ru: Копирует минимальное значение пиксела

en: Contour
ru: Контур

en: Draw a contour around image edges
ru: Нарисовать контур на углах картинки

en: Contour Color
ru: Цвет контура

en: Fill Color
ru: Цвет заливки

en: Include image
ru: Вставлять картинку

en: Perspective
ru: Перспектива

en: Shear 2d or 3d
ru: Искривление в 2D или 3D

en: Left Shear Angle
ru: Левый угол искажения

en: Top Shear Angle
ru: Верхний угол искажения

en: Bottom Shear Factor
ru: Коэффициент искажения внизу

en: Right Shear Factor
ru: Правый угол искажения

en: Contrast
ru: Контраст

en: Adjust from grey to black & white
ru: Растянуть градации серого до черного или белого

en: Delete Exif or Iptc tags
ru: Удалить Exif или Iptc теги

en: Maximum
ru: Максимум

en: Copies the maximum pixel value
ru: Копирует максимальное значение пикселя

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Adjust saturation from grayscale to high
ru: Скорректировать насыщенность изображения

en: Brightness
ru: Яркость

en: Adjust brightness from black to white
ru: Скорректировать яркость от черного к белому

en: Caption
ru: Подпись

en: These extensions have been succesfully installed:
ru: Ети дополнения были инсталлированы:

en: Phatch did not succeed to install the requested feature.
ru: Патч не смог установить ето дополнение.

en: Phatch tried to uninstall itself from the Windows Explorer.
ru: Phatch попытался деинсталлировать себя из Windows Explorer

en: You need to install the Python Win32 Extensions for this feature.
ru: Вам необходимо установить Расширения Python Win32 для работы этой опции.

en: Action list
ru: Список действий

en: No action list provided.
ru: Список действий не предоставлен

en: Image paths
ru: Пути до изображения

en: Do you want to continue?
ru: Вы хотите продолжить?

en: What do you want to do now?
ru: Что вы хотите сделать сейчас?

en: If you restart %s, the action will appear in the context menu.
ru: Если вы перезапустите %s, действие появится в контекстном меню.

en: Phatch could not install the action in %s:
ru: Phatch не может установить действие в %s:

en: This requires also that the python-nautilus package is installed.
ru: Это также требует установки пакета python-nautilus.

en: Batch process images with Phatch
ru: Обработать все изображения при помощи Phatch

en: Phatch with %s
ru: Phatch с %s

en: Process with recent Phatch action list
ru: Обработать с помощью списка недавних действий Phatch
