phatch - en to sv translation catalogue (359 entries)

en: Inspect with Phatch
sv: Inspektera med Phatch

en: Inspect EXIF & IPTC tags
sv: Inspektera bilddata EXIF och IPTC

en: Examples
sv: Exempel

en: Run %s as console program without a gui
sv: Kör %s textbaserat i terminalen utan ett grafiskt gränssnitt

en: Run %s as a gui droplet
sv: Kör %s som en droplet

en: Always save on desktop
sv: Spara alltid till (mappen) Skrivbord

en: Ignore errors
sv: Ignorera felmeddelanden

en: Initialize fonts (only for installation scripts)
sv: Förbereder typsnitt (endast för installationsscript)

en: Interactive
sv: Interaktiv

en: Keep existing images (don't overwrite)
sv: Behåll existerande bilder (skriv ej över)

en: Specify locale language (for example en or en_GB)
sv: Ange lokal språkkod (till exemple sv eller sv_SE)

en: Inspect metadata (requires exif & iptc plugin)
sv: Inspektera metadata (kräver exif och iptc plugin)

en: No save action required at the end
sv: Sparåtgärd behövs inte som sista steg

en: Include all subfolders
sv: Inkludera alla undermappar

en: Do not check images first
sv: Kontrollera inte bilderna först

en: Allow Geek action and unsafe expressions
sv: Tillåt nördtilltag och osäkra värden

en: Verbose
sv: Utförligt

en: Sorry, you need to install the %s action for this action list.
sv: Ledsen, Du måste installera %s-åtgärden för denna åtgärdslista.

en: The droplet command for this action list was copied to the clipboard.
sv: Droplet-kommandot för denna åtgärdslista placerades i urklipp.

en: The droplet command for recent action lists was copied to the clipboard.
sv: Droplet-kommandot för tidigare åtgärdslistor placerades i urklipp.

en: In Phatch you need to open or create an action list first.
sv: I Phatch måste du öppna eller skapa en åtgärdslista först.

en: Nothing has been logged yet.
sv: Ingenting har loggats ännu.

en: Log
sv: Logg

en: abort
sv: avbryt

en: skip
sv: hoppa över

en: ignore
sv: ignorera

en: click '+' to add actions
sv: klicka på '+' för att lägga till åtgärder

en: Open &Recent
sv: Öppna s&enaste

en: Open
sv: Öppna

en: Open an action list
sv: Öppna en aktivitetslista

en: Execute
sv: Verkställ

en: Execute the action
sv: Verkställer aktivitet

en: Add
sv: Lägg till

en: Add an action
sv: Lägg till en åtgärd

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove the selected action
sv: Ta bort vald åtgärd

en: Up
sv: Upp

en: Move the selected action up
sv: Flytta vald åtgärd uppåt

en: Down
sv: Ner

en: Move the selected action down
sv: Flytta vald åtgärd nedåt

en: Image Inspector
sv: Bildgranskare

en: Description
sv: Beskrivning

en: Show description of the action list
sv: Visa beskrivning av åtgärdslistan

en: Choose an Action List File...
sv: Välj en åtgärdslistfil...

en: Save Action List As...
sv: Spara åtgärdslista som...

en: This file exists already.
sv: Filen finns redan.

en: Do you want to overwrite it?
sv: Vill du skriva över den?

en: application
sv: program

en: frame
sv: ram

en: actions
sv: åtgärder

en: A html tutorial will open in your internet browser.
sv: En html guide kommer att öppnas i din webbläsare.

en: Drag & Drop
sv: Drag och släpp

en: Phatch will add one for you, please check its settings.
sv: Phatch lägger till en för dig, v.g. kontrollera inställningarna.

en: Choose a folder
sv: Välj en mapp

en: Choose File(s)
sv: Välj Fil(er)

en: Choose an image folder
sv: Välj en bildmapp

en: images
sv: bilder

en: Browse
sv: Bläddra

en: File
sv: Fil

en: Folder
sv: Mapp

en: default
sv: standardvärde

en: View Source
sv: Visa källa

en: broaden your search
sv: Utöka sökning

en: Path
sv: Sökväg

en: &New	Ctrl-N
sv: &Nytt	Ctrl-N

en: Start a new action list
sv: Påbörja en ny åtgärdslista

en: &Open...	Ctrl-O
sv: &Öppna...	Ctrl-O

en: Opens an actions list
sv: Öppnar en åtgärdslista

en: &Save	Ctrl-S
sv: &Spara	Ctrl-S

en: Saves an action list
sv: Spara en aktivitetslista

en: Save &As...	Ctrl-Shift-S
sv: Spara &Som...	Ctrl-Shift-S

en: Saves an action list as
sv: Spara en aktivitetslista som

en: &Quit	Ctrl-Q
sv: &Avsluta	Ctrl-Q

en: &Add...	Ctrl-+
sv: &Lägg till...	Ctrl-+

en: &Remove	Ctrl--
sv: &Ta bort	Ctrl--

en: Enable action
sv: Aktivera åtgärd

en: Disable action
sv: Inaktivera åtgärd

en: &Up	Ctrl-Up
sv: &Upp 	Ctrl-Up

en: &Down	Ctrl-Down
sv: &Ned 	Ctrl-Down

en: &Edit
sv: R&edigera

en: View as a droplet to drag and drop files
sv: Välj som en ikon varpå du drar och släpper bildfilerna

en: &Show Description	Ctrl-H
sv: &Visa beskrivning	Ctrl-H

en: &Expand All	Ctrl-E
sv: &Expandera alla	Ctrl-E

en: &View
sv: &Visa

en: &Execute...	Ctrl-Return
sv: &Kör...	Ctrl-Return

en: Show &Log...	Ctrl-L
sv: Visa &logg...	Ctrl-L

en: Show log file
sv: Visa loggfil

en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: Go to the Phatch homepage.
sv: Gå till Phatch hemsidan.

en: &Documentation...	Ctrl-M
sv: &Dokumentation...	Ctrl-M

en: Go to the Phatch documentation.
sv: Gå till Phatch dokumentation.

en: Go to the Phatch forum
sv: Gå till Phatch forum

en: &Translate Phatch...	Ctrl-T
sv: &Översätt Phatch...	Ctrl-T

en: Translate Phatch in your native language.
sv: Översätt Phatch till ditt språk

en: &Report a Bug...	Ctrl-B
sv: &Rapportera bugg...	Ctrl-B

en: Report a bug on launchpad.
sv: Rapportera en bugg på launchpad.

en: &About Phatch...	Ctrl-Shift-A
sv: &Om Phatch...	Ctrl-Shift-A

en: Displays information about this application.
sv: Visar information om detta program.

en: &Help
sv: &Hjälp

en: Show Log
sv: Visa Logg

en: You only need to know PIL to write a plugin for Phatch,
sv: Du behöver bara kunna PIL för att skriva plugins till Phatch,

en: Code
sv: Kod

en: &Ask for Help
sv: &Fråga efter hjälp

en: &Abort
sv: &Avbryt

en: Message
sv: Meddelande

en: &Continue Anyway
sv: &Fortsätt ändå

en: Options
sv: Inställningar

en: Types
sv: Typer

en: Browse Folder
sv: Bläddra i mapp

en: Source
sv: Källkod

en: File(s)
sv: Fil(er)

en: Stop for errors
sv: Stanna vid fel

en: Check images first
sv: Kontrollera bilder först

en: Overwrite existing images
sv: Skriv över befintliga bilder

en: &Cancel
sv: A&vbryt

en: &Batch
sv: &Behanda i bakgrunden

en: Image
sv: Bild

en: Label
sv: Etikett

en: tag
sv: etikett

en: Boolean
sv: Boolesk variabel

en: String
sv: Sträng

en: Choice
sv: Val

en: Color
sv: Färg

en: Resolution
sv: Upplösning

en: File Name
sv: Filnamn

en: In
sv: I

en: Float
sv: Flyttal

en: As
sv: som

en: Mode
sv: Läge

en: Resample
sv: Sampla om

en: bicubic
sv: bikubisk

en: Integer
sv: Heltal

en: Integer+
sv: Heltal+

en: Integer+0
sv: Heltal+0

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Slider
sv: Rullningslist

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Sunday
sv: söndag

en: background
sv: bakgrund

en: source
sv: källa

en: All
sv: Alla

en: Custom
sv: Anpassad

en: Orientation
sv: Riktning

en: Horizontal Offset
sv: Horisontellt avstånd

en: Vertical Offset
sv: Vertikalt avstånd

en: Tile
sv: Sida vid sida

en: Scale
sv: Skala

en: Mark
sv: Markera

en: Opacity
sv: Ogenomskinlighet

en: Method
sv: Metod

en: Easily batch process images and edit metadata
sv: Massbehandla bilder och ändra metadata lätt

en: Photo Batch Processor
sv: Massbehandling av bilder

en: True
sv: Sann

en: False
sv: Falsk

en: true
sv: sant

en: false
sv: falskt

en: Unsaved Action List
sv: Ännu ej sparad åtgärdslista

en: Action Lists
sv: Åtgärdslistor

en: All Files
sv: Alla Filer

en: Describe here the action list.
sv: Beskriv åtgärdslistan här.

en: There should be a 'Save' action at the end.
sv: Avsluta med en 'Spara'.

en: with
sv: med

en: Associate Images with Action List in %s...
sv: Koppla bilder till åtgärdslista i %s...

en: Associate Images with Recent Action Lists in %s...
sv: Koppla bilder till senaste åtgärdslistor i %s...

en: Associate Images with Image Inspector in %s...
sv: Koppla bilder till bildinspektör i %s...

en: Remove Association from %s...
sv: Ta bort kopplingar från %s...

en: Nothing to do.
sv: Ingenting att göra.

en: The action list is empty.
sv: Åtgärdslistan är tom.

en: There is no action enabled.
sv: Det finns inga valda åtgärder.

en: Checking images
sv: Kontrollerar bilder

en: Phatch can not handle %d image(s):
sv: Phatch kunde inte hantera %d st bild(er):

en: Invalid images
sv: Ogiltiga bilder

en: Sorry, no valid files found
sv: Inga giltiga filer funna, tyvärr.

en: No files or folder selected.
sv: Inga filer eller mappar valda.

en: Unable to open file
sv: Kan ej öppna filen

en: Can not apply action %(a)s:
sv: Kan ej genomföra åtgärd %(a)s:

en: Can not apply action %(a)s on image '%(i)s' in folder:
sv: Kan ej genomföra åtgärd %(a)s på bild '%(i)s' i katalog:

en: Executing action list
sv: Utför åtgärderna

en: One issue was logged
sv: Ett fel loggades

en: %d issues were logged
sv: %d fel loggades

en: Select
sv: Markera

en: day
sv: dag

en: foldername
sv: Katalognamn

en: filename
sv: filnamn

en: filesize
sv: filstorlek

en: folder
sv: mapp

en: hour
sv: timme

en: minute
sv: minut

en: month
sv: månad

en: monthname
sv: månadsnamn

en: path
sv: sökväg

en: root
sv: rot

en: second
sv: sekund

en: subfolder
sv: Underkatalog

en: type
sv: typ

en: weekday
sv: veckodag

en: weekdayname
sv: veckodagsnamn

en: year
sv: år

en: dpi
sv: punkter/tum

en: height
sv: höjd

en: mode
sv: läge

en: width
sv: bredd

en: size
sv: storlek

en: You can only use files with the following extensions
sv: Du kan endast använda följande filformat

en: left
sv: vänster

en: center
sv: centrera

en: right
sv: höger

en: top
sv: överst

en: middle
sv: mitten

en: bottom
sv: botten

en: Monochrome (1-bit pixels, black and white)
sv: Monokrom (1-bits pixlar, svartvitt)

en: RGBA (4x8-bit pixels, RGB with transparency mask)
sv: RGBA (4x8-bit pixlar, RGB med transparent mask)

en: blur
sv: oskärpa

en: contour
sv: kontur

en: detail
sv: detalj

en: edge enhance
sv: kantskärpa

en: edge enhance more
sv: mer kantskärpa

en: emboss
sv: relief

en: find edges
sv: hitta kanter

en: smooth
sv: utjämna

en: smooth more
sv: utjämna ytterligare

en: sharpen
sv: skärpa

en: nearest
sv: närmaste

en: bilinear
sv: bilinjär

en: Rotate 90
sv: Rotera 90 grader

en: Rotate 180
sv: Rotera 180 grader

en: Rotate 270
sv: Rotera 270 grader

en: string
sv: sträng

en: integer
sv: heltal

en: positive integer
sv: positivt heltal

en: positive, non-zero integer
sv: positivt heltal skiljt från 0

en: resolution
sv: upplösning

en: float
sv: flyttal

en: boolean
sv: boolesk

en: choice
sv: val

en: Error
sv: Fel

en: Please (re)install it.
sv: Var god, (åter)installera det.

en: Please upgrade your wxPython.
sv: Var god, uppgradera wxPython.

en: wxPython Version Error
sv: wxPyton är i fel version

en: C&redits
sv: &Tack till

en: &License
sv: &Licens

en: &Close
sv: S&täng

en: About
sv: Om

en: Credits
sv: Tack till

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Translation
sv: Översättning

en: Artwork
sv: Grafisk utformning

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Sponsors
sv: Sponsorer

en: License
sv: Licens

en: Images
sv: Bilder

en: All files
sv: Alla filer

en: Choose an image
sv: Välj en bild

en: please install pyexiv2
sv: var god installera pyexiv2

en: &Add
sv: Lägg &till

en: no
sv: nej

en: yes
sv: ja

en: Selection
sv: Markering

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Shadow
sv: Skugga

en: Border
sv: Kant

en: Shadow Blur
sv: Skuggoskärpa

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background
sv: Bakgrund

en: Effect
sv: Effekt

en: Blur, Sharpen, Emboss, Smooth, ...
sv: Oskärpa, skärpa, relief, utjämning, ...

en: Filter
sv: Filtrera

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Amount
sv: Mängd

en: transform
sv: transformera

en: Canvas
sv: Rityta

en: Make selected color transparent
sv: Gör vald färg transparent

en: Watermark
sv: Vattenstämpel

en: Make the image smaller or bigger
sv: Gör bilden mindre eller större

en: Constrain Proportions
sv: Behåll propotioner

en: Flip or rotate 90 degrees
sv: Vänd eller rotera 90 grader

en: Rename
sv: Byt namn

en: file
sv: fil

en: Cross
sv: Kryss

en: Rounded
sv: Rundad

en: Square
sv: Kvadratisk

en: Round
sv: Runda

en: Rounded or crossed corners
sv: Mjuka eller korsade hörnor

en: Radius
sv: Radie

en: Top Left Corner
sv: Övre vänstra hörnet

en: Top Right Corner
sv: Övre högra hörnet

en: Bottom Left Corner
sv: Nedre vänstra hörnet

en: Bottom Right Corner
sv: Nedre högra hörnet

en: Put color under transparent image
sv: Lägg färg under transparenta bilder

en: Fill
sv: Fyll

en: Convert Mode
sv: Konvertingsläge

en: Convert the color mode of an image
sv: Konvertera en bilds färgläge

en: Fit
sv: Passa

en: Downsize and crop image with fixed ratio
sv: Krymp och beskär bild med bestämd ratio

en: Auto Contrast
sv: Automatisk kontrast

en: Maximize image contrast
sv: Maximera bildkontrasten

en: Font
sv: Typsnitt

en: Size
sv: Storlek

en: Colorize
sv: Färga

en: Colorize grayscale image
sv: Färglägg bild i gråskala

en: Black
sv: Svart

en: White
sv: Vitt

en: Copy
sv: Kopiera

en: Posterize
sv: Posterisera

en: Bits
sv: Bitar

en: Rank
sv: Placering

en: Solarize
sv: Solarisera

en: Invert all pixel values above threshold
sv: Invertera alla pixelvärden ovan gränsvärde

en: Treshold
sv: Tröskelvärde

en: Equalize
sv: Utjämna

en: Equalize the image histogram
sv: Utjämna bildens histogram

en: Crop
sv: Beskär

en: Rotate
sv: Rotera

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Angle
sv: Vinkel

en: Crop the image
sv: Beskär bilden

en: Rotate with random angle
sv: Rotera till slumpmässig vinkel

en: Expand
sv: Expandera

en: Background Opacity
sv: Bakgrundsogenomskinlighet

en: Invert
sv: Invertera

en: Invert the colors of an image
sv: Invertera färgerna på en bild

en: Reflection
sv: Reflektion

en: Drops a reflection
sv: Lägger till en reflektion

en: Depth
sv: Djup

en: Gap
sv: Mellanrum

en: Common
sv: Gemensamma

en: Copies the most common pixel value
sv: Kopierar vanligast pixelvärde

en: Copies the minimum pixel value
sv: Kopierar det minimala pixelvärdet

en: Perspective
sv: Perspektiv

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Adjust from grey to black & white
sv: Justera från grått till svart & vitt

en: Maximum
sv: Maximal

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Adjust saturation from grayscale to high
sv: Anpassa mättnadsgraden från gråskala till hög

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Adjust brightness from black to white
sv: Anpassa ljusstyrka från svart till vit

en: Phatch did not succeed to install the requested feature.
sv: Phatch misslyckades med att installera önskad funktion.

en: Phatch tried to uninstall itself from the Windows Explorer.
sv: Phatch försökte avinstallera sig själv från Windows Explorer.

en: You need to install the Python Win32 Extensions for this feature.
sv: Den här funktionen kräver att du installerar Python Win32 Extensions.

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: What do you want to do now?
sv: Vad vill du göra nu?

en: Batch process images with Phatch
sv: Behandla bilder i grupp med Phatch
