phosh - en to es_ES translation catalogue (75 entries)

en: Phone Shell
es_ES: Interfaz para Móviles

en: Window management and application launching for mobile
es_ES: Gestor de ventanas y lanzador de aplicaciones para móviles

en: Application
es_ES: Aplicación

en: Show All Apps
es_ES: Mostrar Todas las Aplicaciones

en: Show Only Mobile Friendly Apps
es_ES: Mostrar Sólo Aplicaciones Adaptadas

en: On
es_ES: Activado

en: Docked
es_ES: Acoplado

en: Undocked
es_ES: Desacoplado

en: Log Out
es_ES: Cerrar la sesión

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
es_ES[0]: %s se deslogueará automáticamente en %d segundo.
es_ES[1]: %s se deslogueará automáticamente en %d segundos.

en: Power Off
es_ES: Apagar

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
es_ES[0]: El sistema se apagará automáticamente en %d segundo.
es_ES[1]: El sistema se apagará automáticamente en %d segundos.

en: Restart
es_ES: Reiniciar

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
es_ES[0]: El sistema se reiniciará automáticamente en %d segundo.
es_ES[1]: El sistema se reiniciará automáticamente en %d segundos.

en: Unknown application
es_ES: Aplicación desconocida

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
es_ES: Vibración

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
es_ES: Silenciado

en: Allow '%s' to access your location information?
es_ES: ¿Permitir que '%s' acceda a la información de ubicación?

en: Geolocation
es_ES: Geolocalización

en: Yes
es_ES: Sí

en: Enter Passcode
es_ES: Introduce el código de desbloqueo

en: Checking…
es_ES: Verificando…

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
es_ES: Título Desconocido

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
es_ES: Artista Desconocido

en: Built-in display
es_ES: Monitor incorporado

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: Authentication type of wifi network “%s” not supported
es_ES: No se admite el tipo de autenticación wifi de “%s”

en: Enter password for the wifi network “%s”
es_ES: Introducir contraseña wifi de “%s”

en: Open
es_ES: Abrir

en: Notification
es_ES: Notificación

[ctx: timestamp-suffix-minutes]
note: Translators: Timestamp minutes suffix
en: m
es_ES: ms

[ctx: timestamp-suffix-hours]
note: Translators: Timestamp hours suffix
en: h
es_ES: hs

[ctx: timestamp-suffix-days]
note: Translators: Timestamp days suffix
en: d
es_ES: ds

[ctx: timestamp-suffix-month]
note: Translators: Timestamp month suffix
en: mo
es_ES: me

[ctx: timestamp-suffix-months]
note: Translators: Timestamp months suffix
en: mos
es_ES: mes

[ctx: timestamp-suffix-year]
note: Translators: Timestamp year suffix
en: y
es_ES: a

[ctx: timestamp-suffix-years]
note: Translators: Timestamp years suffix
en: y
es_ES: as

en: now
es_ES: Ahora

note: Translators: time difference "Over 5 years"
en: Over %dy
es_ES: Sobre %da

note: Translators: time difference "almost 5 years"
en: Almost %dy
es_ES: Casi %da

en: Authentication dialog was dismissed by the user
es_ES: El usuario descartó el cuadro de diálogo de autenticación

en: Password:
es_ES: Contraseña:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
es_ES: Lo siento, eso no funcionó. Inténtelo de nuevo.

en: Portrait
es_ES: Vertical

en: Landscape
es_ES: Horizontal

note: Translators: Automatic screen orientation is either on (enabled) or off (locked/disabled) Translators: Automatic screen orientation is off (locked/disabled)
en: Off
es_ES: Desactivado

en: Press ESC to close
es_ES: Pulse ESC para cerrar

en: Running '%s' failed
es_ES: El comando '%s' falló

en: Passwords do not match.
es_ES: Las contraseñas no coinciden.

en: Password cannot be blank
es_ES: La contraseña no puede estar vacía

en: Torch
es_ES: Linterna

en: Remember decision
es_ES: Recordar decisión

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Ok
es_ES: Aceptar

en: Remove from _Favorites
es_ES: Quitar de _Favoritos

en: Add to _Favorites
es_ES: Agregar a _Favoritos

en: Search apps…
es_ES: Buscar apps…

en: Some applications are busy or have unsaved work
es_ES: Algunas aplicaciones están ocupadas o tienen trabajo sin guardar

en: User:
es_ES: Usuario:

en: Domain:
es_ES: Dominio:

en: Co_nnect
es_ES: Co_nectar

en: Slide up to unlock
es_ES: Deslice hacia arriba para desbloquear

en: Emergency
es_ES: Emergencia

en: Unlock
es_ES: Desbloquear

en: Back
es_ES: Atrás

en: Authentication required
es_ES: Autenticación requerida

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

en: C_onnect
es_ES: C_onectar

en: Authenticate
es_ES: Autenticar

en: Run Command
es_ES: Ejecutar comando

en: Confirm:
es_ES: Confirmar:

en: Lock Screen
es_ES: Bloquear la pantalla

en: Logout
es_ES: Cerrar sesión

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
es_ES: %A, %d de %B

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
es_ES: Módem
