phosh - en to ja translation catalogue (72 entries)

en: Window management and application launching for mobile
ja: モバイルでアプリケーションを整理したり、開いたりするためのグラフィカルシェル

en: Application
ja: アプリケーション

note: Maintainers: while 普通 remains correct in context of normal, manner and silent manner modes, it doesn't in the context of screen rotation. So I changed it to have it make kind of make sense for both.
en: On
ja: 有効

en: Docked
ja: ドック中

en: Undocked
ja: ドック外

en: Log Out
ja: ログアウト

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
ja[0]: %2$d秒後、%1$sさんは自動でログアウトされます。

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
ja[0]: %d秒後、この端末は自動でシャットダウンされます。

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
ja[0]: %d秒後、この端末は自動で再起動されます。

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
ja: マナーモード

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
ja: サイレントマナー

en: Allow '%s' to access your location information?
ja: '%s'に位置情報へのアクセスを許可しますか？

en: Geolocation
ja: 位置情報

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Enter Passcode
ja: パスコードを入力

en: Checking…
ja: 確認中…

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
ja: %x（%a）

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
ja: 不明な曲

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
ja: 不明なアーティスト

en: Built-in display
ja: ビルトインディスプレイ

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
ja: 不明なディスプレー

en: Unknown application
ja: 不明なアプリ

en: Authentication type of wifi network “%s” not supported
ja: 「%s」のWiFi種類は非対応

en: Enter password for the wifi network “%s”
ja: 「%s」のWiFiパスワードを入力して下さい

en: Open
ja: 開く

en: Notification
ja: 通知

[ctx: timestamp-suffix-seconds]
note: Translators: Timestamp seconds suffix
en: s
ja: 秒

[ctx: timestamp-suffix-minute]
note: Translators: Timestamp minute suffix
en: m
ja: 分

[ctx: timestamp-suffix-minutes]
note: Translators: Timestamp minutes suffix
en: m
ja: 分

[ctx: timestamp-suffix-hour]
note: Translators: Timestamp hour suffix
en: h
ja: 時間

[ctx: timestamp-suffix-hours]
note: Translators: Timestamp hours suffix
en: h
ja: 時間

[ctx: timestamp-suffix-day]
note: Translators: Timestamp day suffix
en: d
ja: 日

[ctx: timestamp-suffix-days]
note: Translators: Timestamp days suffix
en: d
ja: 日

[ctx: timestamp-suffix-month]
note: Translators: Timestamp month suffix
en: mo
ja: 月

[ctx: timestamp-suffix-months]
note: Translators: Timestamp months suffix
en: mos
ja: 月

[ctx: timestamp-suffix-year]
note: Translators: Timestamp year suffix
en: y
ja: 年

[ctx: timestamp-suffix-years]
note: Translators: Timestamp years suffix
en: y
ja: 年

en: now
ja: 只今

note: Translators: time difference "Over 5 years"
en: Over %dy
ja: %dy以降

note: Translators: time difference "almost 5 years"
en: Almost %dy
ja: %dy頃

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ja: ユーザーにより認証ダイアログを閉じた

en: Password:
ja: パスワード:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ja: 残念です。もう一度お試しください。

en: Authenticate
ja: 認証

en: Portrait
ja: 縦方向

en: Landscape
ja: 横方向

note: Translators: Automatic screen orientation is either on (enabled) or off (locked/disabled) Translators: Automatic screen orientation is off (locked/disabled)
en: Off
ja: 無効

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Password cannot be blank
ja: パスワードを空欄にすることはできません

en: Torch
ja: 懐中電灯

en: Remember decision
ja: 覚える

en: App
ja: アプリ

en: Remove from _Favorites
ja: お気に入りから消す(_F)

en: Add to _Favorites
ja: お気に入りに追加(_F)

en: Search apps…
ja: アプリの検索

en: Slide up to unlock
ja: ロック解除

en: Emergency
ja: 緊急

en: Unlock
ja: 解除

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Some applications are busy or have unsaved work
ja: 使用中または未保存したデータでございます。

en: Authentication required
ja: 認証必須

en: Ok
ja: OK

en: C_onnect
ja: 接続(_O)

en: User:
ja: ユーザー:

en: Confirm:
ja: 確認:

en: Lock Screen
ja: ロック画面

en: Logout
ja: サインアウト

en: Restart
ja: 再起動

en: Power Off
ja: シャットダウン

en: Wi-Fi
ja: WiFi

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
ja: モバイル通信
