phosh - en to ru translation catalogue (98 entries)

en: Phone Shell
ru: Оболочка телефона

en: Window management and application launching for mobile
ru: Управление окнами и запуск приложений для мобильных устройств

en: Calendar
ru: Календарь

en: A simple calendar widget
ru: Простой виджет календаря

en: Upcoming Events
ru: Предстоящие события

en: Show upcoming calendar events
ru: Показать предстоящие события календаря

en: Application
ru: Приложение

en: Show All Apps
ru: Показать все приложения

en: Show Only Mobile Friendly Apps
ru: Показать приложения только для мобильных устройств

en: On
ru: Вкл

en: Docked
ru: Прикреплено

en: Undocked
ru: Откреплено

en: Log Out
ru: Выйти

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
ru[0]: %s автоматически выйдет из системы через %d секунду.
ru[1]: %s автоматически выйдет из системы через %d секунды.
ru[2]: %s автоматически выйдет из системы через %d секунд.

en: Power Off
ru: Выключить

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
ru[0]: Система автоматически выключится через %d секунду.
ru[1]: Система автоматически выключится через %d секунды.
ru[2]: Система автоматически выключится через %d секунд.

en: Restart
ru: Перезапустить

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
ru[0]: Система автоматически перезагрузится через %d секунду.
ru[1]: Система автоматически перезагрузится через %d секунды.
ru[2]: Система автоматически перезагрузится через %d секунд.

en: Unknown application
ru: Неизвестное приложение

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
ru: Тихий

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
ru: Беззвучный

en: Allow '%s' to access your location information?
ru: Разрешить '%s' доступ к информации о вашем местоположении?

en: Geolocation
ru: Геолокация

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Enter Passcode
ru: Введите код доступа

en: Checking…
ru: Проверка…

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
ru: Неизвестное название

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
ru: Неизвестный исполнитель

en: Built-in display
ru: Встроенный дисплей

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Authentication type of wifi network “%s” not supported
ru: Тип аутентификации сети Wi-Fi “%s” не поддерживается

en: Enter password for the wifi network “%s”
ru: Введите пароль для сети Wi-Fi “%s”

en: Open
ru: Открыть

en: Notification
ru: Уведомление

[ctx: timestamp-suffix-seconds]
note: Translators: Timestamp seconds suffix
en: s
ru: с

[ctx: timestamp-suffix-minute]
note: Translators: Timestamp minute suffix
en: m
ru: м

[ctx: timestamp-suffix-minutes]
note: Translators: Timestamp minutes suffix
en: m
ru: м

[ctx: timestamp-suffix-hour]
note: Translators: Timestamp hour suffix
en: h
ru: ч

[ctx: timestamp-suffix-hours]
note: Translators: Timestamp hours suffix
en: h
ru: ч

[ctx: timestamp-suffix-day]
note: Translators: Timestamp day suffix
en: d
ru: д

[ctx: timestamp-suffix-days]
note: Translators: Timestamp days suffix
en: d
ru: д

[ctx: timestamp-suffix-month]
note: Translators: Timestamp month suffix
en: mo
ru: мес

[ctx: timestamp-suffix-months]
note: Translators: Timestamp months suffix
en: mos
ru: мес

[ctx: timestamp-suffix-year]
note: Translators: Timestamp year suffix
en: y
ru: г

[ctx: timestamp-suffix-years]
note: Translators: Timestamp years suffix
en: y
ru: г(л)

en: now
ru: сейчас

note: Translators: time difference "Over 5 years"
en: Over %dy
ru: Более %dy

note: Translators: time difference "almost 5 years"
en: Almost %dy
ru: Почти %dy

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ru: Диалог аутентификации был отклонен пользователем

en: Password:
ru: Пароль:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ru: Извините, это не сработало. Попробуйте снова.

en: Portrait
ru: Портретная

en: Landscape
ru: Ландшафтная

note: Translators: Automatic screen orientation is either on (enabled) or off (locked/disabled) Translators: Automatic screen orientation is off (locked/disabled)
en: Off
ru: Выкл

en: Press ESC to close
ru: Нажмите Esc чтобы закрыть

en: Running '%s' failed
ru: Выполнение '%s' не удалось

en: Passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

en: Password cannot be blank
ru: Пароль не может быть пустым

en: Torch
ru: Фонарик

en: Remember decision
ru: Запомнить решение

en: Cancel
ru: Отменить

en: Ok
ru: Хорошо

en: App
ru: Приложение

en: Remove from _Favorites
ru: Удалить из _Избранного

en: Add to _Favorites
ru: Добавить в _Избранное

en: View _Details
ru: _Подробности

en: Search apps…
ru: Поиск приложений…

en: Some applications are busy or have unsaved work
ru: Некоторые приложения заняты или имеют несохраненную работу

en: User:
ru: Пользователь:

en: Domain:
ru: Домен:

en: Co_nnect
ru: По_дключиться

en: Back
ru: Назад

en: Slide up to unlock
ru: Проведите вверх для разблокировки

en: Emergency
ru: Чрезвычайная ситуация

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Authentication required
ru: Требуется аутентификация

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: C_onnect
ru: П_одключить

en: Authenticate
ru: Подтвердить

en: Run Command
ru: Выполнить команду

en: No notifications
ru: Нет уведомлений

en: Clear all
ru: Очистить все

en: Confirm:
ru: Подтверждение:

en: Lock Screen
ru: Заблокировать экран

en: Logout
ru: Выйти

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
ru: %A, %-e %B

en: Plugin not found
ru: Модуль не найден

en: The plugin '%s' could not be loaded.
ru: Модуль '%s' не может быть загружен.

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
ru: Сотовая связь

en: Today
ru: Сегодня

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: In %d day | In %d days
ru[0]: Через %d день
ru[1]: Через %d дня
ru[2]: Через %d дней

en: No events
ru: Нет событий

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
ru: %l∶%M %p

note: Translators: An all day event
en: All day
ru: Весь день

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
ru: Конец

en: Untitled event
ru: Безымянное событие
