phosh - en to tr translation catalogue (96 entries)

en: Phone Shell
tr: Telefon Kabuğu

en: Window management and application launching for mobile
tr: Mobil için pencere yönetimi ve uygulama başlatımı

en: Calendar
tr: Takvim

en: A simple calendar widget
tr: Basit takvim parçacığı

en: Upcoming Events
tr: Yaklaşan Olaylar

en: Show upcoming calendar events
tr: Yaklaşan olayları göster

en: Application
tr: Uygulama

en: Show All Apps
tr: Tüm Uygulamaları Göster

en: Show Only Mobile Friendly Apps
tr: Yalnızca Mobil Uyumluları Göster

en: On
tr: Açık

en: Docked
tr: Yuvada

en: Undocked
tr: Yuvada Değil

en: Log Out
tr: Oturumu Kapat

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
tr[0]: %s oturumu %d saniye içinde kendiliğinden kapatılacak.

en: Power Off
tr: Gücü Kapat

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
tr[0]: Sistem %d saniye içinde kendiliğinden kapanacak.

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
tr[0]: Sistem %d saniye içinde kendiliğinden yeniden başlayacak.

en: Unknown application
tr: Bilinmeyen uygulama

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
tr: Titreşim

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
tr: Sessiz

en: Allow '%s' to access your location information?
tr: '%s' konum bilginize erişebilsin mi?

en: Geolocation
tr: Coğrafi Konum

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Enter Passcode
tr: Parolayı Gir

en: Checking…
tr: Denetleniyor…

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
tr: Bilinmeyen Başlık

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
tr: Bilinmeyen Sanatçı

en: Built-in display
tr: İç ekran

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Authentication type of wifi network “%s” not supported
tr: “%s” wifi ağının yetkilendirme türü desteklenmiyor

en: Enter password for the wifi network “%s”
tr: “%s” wifi ağı için parola gir

en: Open
tr: Aç

en: Notification
tr: Bildirim

[ctx: timestamp-suffix-seconds]
note: Translators: Timestamp seconds suffix
en: s
tr: sn

[ctx: timestamp-suffix-minute]
note: Translators: Timestamp minute suffix
en: m
tr: d

[ctx: timestamp-suffix-minutes]
note: Translators: Timestamp minutes suffix
en: m
tr: d

[ctx: timestamp-suffix-hour]
note: Translators: Timestamp hour suffix
en: h
tr: s

[ctx: timestamp-suffix-hours]
note: Translators: Timestamp hours suffix
en: h
tr: s

[ctx: timestamp-suffix-day]
note: Translators: Timestamp day suffix
en: d
tr: g

[ctx: timestamp-suffix-days]
note: Translators: Timestamp days suffix
en: d
tr: g

[ctx: timestamp-suffix-month]
note: Translators: Timestamp month suffix
en: mo
tr: a

[ctx: timestamp-suffix-months]
note: Translators: Timestamp months suffix
en: mos
tr: a

en: now
tr: şimdi

note: Translators: time difference "Over 5 years"
en: Over %dy
tr: %d yılı aşkın

note: Translators: time difference "almost 5 years"
en: Almost %dy
tr: Neredeyse %d yıl

en: Authentication dialog was dismissed by the user
tr: Kullanıcı, yetkilendirme kutusunu görmezden geldi

en: Password:
tr: Parola:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
tr: Üzgünüz, işe yaramadı. Lütfen yeniden deneyin.

en: Portrait
tr: Dikey

en: Landscape
tr: Yatay

note: Translators: Automatic screen orientation is either on (enabled) or off (locked/disabled) Translators: Automatic screen orientation is off (locked/disabled)
en: Off
tr: Kapalı

en: Press ESC to close
tr: ESC’ye basarak kapat

en: Running '%s' failed
tr: '%s' çalıştırılamadı

en: Passwords do not match.
tr: Parolalar eşleşmedi.

en: Password cannot be blank
tr: Parola boş olamaz

en: Torch
tr: Fener

en: Remember decision
tr: Kararı anımsa

en: Cancel
tr: İptal

en: Ok
tr: Tamam

en: App
tr: Uygulama

en: Remove from _Favorites
tr: _Gözdelerden kaldır

en: Add to _Favorites
tr: _Gözdelere ekle

en: View _Details
tr: _Ayrıntıları Göster

en: Search apps…
tr: Uygulama ara…

en: Some applications are busy or have unsaved work
tr: Bazı uygulamalar meşgul ya da kaydedilmemiş verisi var

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Domain:
tr: Etki Alanı:

en: Co_nnect
tr: _Bağlan

en: Back
tr: Geri

en: Slide up to unlock
tr: Açmak için kaldır

en: Emergency
tr: Acil

en: Unlock
tr: Kilidi Aç

en: Authentication required
tr: Yetkilendirme gerekli

en: _Cancel
tr: _İptal

en: C_onnect
tr: _Bağlan

en: Authenticate
tr: Yetkilendir

en: Run Command
tr: Komut Çalıştır

en: No notifications
tr: Bildirim yok

en: Clear all
tr: Tümünü temizle

en: Confirm:
tr: Doğrula:

en: Lock Screen
tr: Ekranı Kilitle

en: Logout
tr: Oturumu Kapat

en: Plugin not found
tr: Uzantı bulunamadı

en: The plugin '%s' could not be loaded.
tr: '%s' uzantısı yüklenemedi.

en: Wi-Fi
tr: Kablosuz

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
tr: Hücresel

en: Today
tr: Bugün

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: In %d day | In %d days
tr[0]: %d gün içinde

en: No events
tr: Olay yok

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
tr: %3$p %1$l:%2$M

note: Translators: An all day event
en: All day
tr: Tüm gün

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
tr: Bitiş

en: Untitled event
tr: Adsız olay
