libphonon - en to hi translation catalogue (22 entries)

[ctx: Phonon::AudioOutput|]
en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
hi: <html>ऑडियो प्लेबैक उपकरण <b>%1</b> कार्य नहीं कर रहा है।<br/> <b>%2</b> पर लौट रहा है।</html>

[ctx: Phonon::AudioOutput|]
en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
hi: <html>ऑडियो प्लैबैक उपकरण <b>%1</b><br/> पर बदल रहा है जो कि अभी उपलब्धहुआ है और जिसे उच्च प्राथमिकता दी गई है।</html>

[ctx: Phonon::AudioOutput|]
en: Revert back to device '%1'
hi: उपकरण '%1' पर वापस जा रहा है

[ctx: Phonon::AudioOutput|]
en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
hi: <html>ऑडियो प्लैबैक उपकरण <b>%1</b><br/> पर बदल रहा है जो कि अभी उपलब्ध हुआ है और जिसे उच्च प्राथमिकता दी गई है ।</html>

[ctx: Phonon::MediaController|]
en: Main Menu
hi: मुख्य मेन्यू

[ctx: Phonon::MediaController|]
en: Title Menu
hi: शीर्षक मेन्यू

[ctx: Phonon::MediaController|]
en: Audio Menu
hi: श्रव्य मेन्यू

[ctx: Phonon::MediaController|]
en: Subtitle Menu
hi: उपशीर्षक मेन्यू

[ctx: Phonon::MediaController|]
en: Chapter Menu
hi: अध्याय मेन्यू

[ctx: Phonon::MediaController|]
en: Angle Menu
hi: कोण मेन्यू

[ctx: Phonon::|]
en: Notifications
hi: सूचनाएँ

[ctx: Phonon::|]
en: Music
hi: संगीत

[ctx: Phonon::|]
en: Video
hi: वीडियो

[ctx: Phonon::|]
en: Communication
hi: संचार

[ctx: Phonon::|]
en: Games
hi: खेल

[ctx: Phonon::|]
en: Accessibility
hi: अभिगम्‍यता

[ctx: Phonon::|]
en: Recording
hi: रेकॉर्डिंग

[ctx: Phonon::|]
en: Control
hi: नियंत्रण

[ctx: QObject|]
en: PulseAudio Sound Server
hi: पल्सओडियो ध्वनी सर्वर

[ctx: Phonon::VolumeSlider|]
en: Volume: %1%
hi: आवाज़ : %1%

[ctx: Phonon::VolumeSlider|]
en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%, the rightmost is %1%
hi: इस स्लाइडर का प्रयोग आवाज को निर्धारित करने के लिए करें । सबसे बाईं ओर 0% है, सबसे दाईँ ओर है %1%

[ctx: Phonon::VolumeSlider|]
en: Muted
hi: मूक है
