phosh master - en to fa translation catalogue (231 entries)

en: Phone Shell
fa: پوستهٔ تلفن

en: Window management and application launching for mobile
fa: مدیریت پنجره‌ها و اجرا کنندهٔ برنامه‌ها برای تلفن همراه

note: Translators: this is the session name, no need to translate it
en: Phosh
fa: فوش

en: This session logs you into Phosh
fa: این نشست وارد فوشتان می‌کند

en: Caffeine Quick Setting
fa: تنظیمات سریع کافئین

en: Prevent the session from going idle
fa: جلوگیری از بی‌کار شدن نشست

en: Calendar
fa: تقویم

en: A simple calendar widget
fa: ابزارک تقویمی ساده

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
fa: تنظیمات سریع حالت تیره و طرحوارهٔ رنگی

en: Toggle dark mode
fa: تغییر وضعیت حالت تیره

en: Emergency Info
fa: اطّلاعات اضطراری

en: Show emergency information and contacts
fa: نمایش آشنایان و اطّلاعات اضطراری

en: Launcher Box
fa: جعبهٔ اجراگر

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
fa: افزودن اجراگرها به صفحهٔ قفل. <b>این افزایه آزمایشی است.</b>

en: Mobile Data Quick Setting
fa: تنظیمات سریع دادهٔ همراه

en: Toggle mobile data on/off
fa: تغییر وضعیت دادهٔ همراه

en: Night Light Quick Setting
fa: تنظیمات سریع نور شب

en: Toggle night light on/off
fa: تغییر وضعیت نور شب

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
fa: تنظیمات سریع پومودورو

en: Simple Pomodoro Timer
fa: زمان‌سنج پومودوروی ساده

en: Ticket Box
fa: جعبهٔ بلیت

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
fa: نمایش PDFها روی صفحهٔ قفل. <b>این افزایه آزمایشی است.</b>

en: Upcoming Events
fa: رویدادهای پیش رو

en: Show upcoming calendar events
fa: نمایش رویدادهای تقویم پیش رو

en: Add to Folder
fa: افزودن به شاخه

en: Create new folder
fa: ایجاد شاخهٔ جدید

en: Application
fa: برنامه

en: Show All Apps
fa: نمایش تمامی کاره‌ها

en: Show Only Mobile Friendly Apps
fa: فقط نمایش کاره‌های سازگار با تلفن همراه

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
fa: باتری %I.0f٪

en: Bluetooth
fa: بلوتوث

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
fa: روشن

en: No connectable Bluetooth Devices found
fa: هیچ افزارهٔ وصل شدنی بلوتوثی پیدا نشد

en: Bluetooth disabled
fa: بلوتوث از کار افتاده

en: Unknown caller
fa: تماس‌گیرندهٔ ناشناس

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
fa: شبکهٔ وای‌فای «%s» از درگاهی گیرنده استفاده می‌کند

en: The Wi-Fi network uses a captive portal
fa: شبکهٔ وای‌فای از درگاهی گیرنده استفاده می‌کند

en: Sign into Wi-Fi network
fa: ورود به شبکهٔ وای‌فای

en: Docked
fa: داک شده

en: Undocked
fa: داک نشده

en: Ok
fa: قبول

en: Unable to place emergency call
fa: ناتوان در برقراری تماس اضطراری

en: Internal error
fa: خطای داخلی

en: Log Out
fa: خروج

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
fa[0]: %s به طور خودکار در %Id ثانیه از سامانه خارج خواهد شد.
fa[1]: %s به طور خودکار در %Id ثانیه از سامانه خارج خواهد شد.

en: Power Off
fa: خاموش کردن

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
fa[0]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار خاموش می‌شود.
fa[1]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار خاموش می‌شود.

en: Restart
fa: راه‌اندازی دوباره

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
fa[0]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار دوباره راه‌اندازی می‌شود.
fa[1]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار دوباره راه‌اندازی می‌شود.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
fa: کم‌صدا

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
fa: بی‌صدا

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
fa: روشن

en: Allow '%s' to access your location information?
fa: اجازه به %s برای دسترسی به اطّلاعات مکانیتان؟

en: Geolocation
fa: مکان جغرافیایی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: نه

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
fa: ورود رمز عبور

en: Checking…
fa: در حال بررسی…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
fa: نماگرفت در %s ذخیره شد

en: Failed to save screenshot
fa: شکست در ذخیرهٔ نماگرفت

en: Screenshot
fa: نماگرفت

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
fa: نماگرفت‌ها

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
fa: نماگرفت از ‪%s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
fa: عنوان ناشناخته

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
fa: هنرمند ناشناخته

en: Built-in display
fa: نمایشگر توکار

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
fa: گونهٔ تأییدیهٔ شبکهٔ وای‌فای %s پشتیبانی نمی‌شود

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
fa: ورود گذرواژه برای شبکهٔ وای‌فای %s

en: Open
fa: گشودن

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
fa: آگاهی

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
fa: اکنون

note: Translators: abbreviated time difference "Less than 30 seconds" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <30s
fa: <۳۰ث

note: Translators: abbreviated time difference "Less than one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <1m
fa: <۱د

note: Translators: abbreviated time difference "About one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: ~1m
fa: ~۱د

note: Translators: abbreviated, exact time difference "1 minute ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dm | %dm
fa[0]: %Idد
fa[1]: %Idد

note: Translators: abbreviated time difference "About 3 hours ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dh | ~%dh
fa[0]: ~%Idس
fa[1]: ~%Idس

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 day ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1d
fa: ~۱ر

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 days ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dd | %dd
fa[0]: %Idر
fa[1]: %Idر

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
fa: ~۱م

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
fa[0]: %Idم
fa[1]: %Idم

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
fa[0]: ~%Idسا
fa[1]: ~%Idسا

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
fa[0]: بیش از %Idسا
fa[1]: بیش از %Idسا

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
fa[0]: تقریباً %Idسا
fa[1]: تقریباً %Idسا

en: Authentication dialog was dismissed by the user
fa: گفت‌وگوی تأیید هویت از سمت کاربر رد شد

en: Password:
fa: گذرواژه:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
fa: متاسفانه اثری نداشت! لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: Portrait
fa: عمودی

en: Landscape
fa: افقی

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
fa: خاموش

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
fa: روشن

en: Press ESC to close
fa: برای بستن، گریز را بزنید

en: Running '%s' failed
fa: اجرای «%s» شکست خورد

en: Phone Shell Volume Control
fa: واپایش حجم صدای پوستهٔ تلفن

en: Passwords do not match.
fa: گذرواژه‌های مطابق نیستند.

en: Password cannot be blank
fa: گذرواژه نمی‌تواند خالی باشد

en: Torch
fa: چراغ

en: Remember decision
fa: به‌خاطر سپردن تصمیم

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove from _Favorites
fa: برداشتن از _محبوب‌ها

en: Add to _Favorites
fa: افزودن به _محبوب‌ها

en: View _Details
fa: دیدن _جزییات

en: Uninstall
fa: حذف نصب

en: _Remove from Folder
fa: _برداشتن از شاخه

en: Search apps…
fa: جست‌وجوی کاره‌ها…

en: Output Devices
fa: افزاره‌های خروجی

en: Input Devices
fa: افزاره‌های ورودی

en: Sound Settings
fa: تنظیمات صدا

en: Enable Bluetooth
fa: به کار انداختن بلوتوث

en: Bluetooth Settings
fa: تنظیمات بلوتوث

en: Close the emergency call dialog
fa: بستن گفت‌وگوی تماس اضطراری

en: Emergency _Contacts
fa: _تماس‌های اضطراری

en: Go to the emergency contacts page
fa: رفتن به صفحهٔ تماس‌های اضطراری

en: Go back to the emergency dialpad page
fa: بازگشت به صفحهٔ شماره‌گیر اضطراری

en: Owner unknown
fa: مالک ناشناخته

en: Emergency Contacts
fa: تماس‌های اضطراری

en: No emergency contacts available.
fa: هیچ تماس اضطراری‌ای موجود نیست.

en: Some applications are busy or have unsaved work
fa: برخی برنامه‌ها مشغول بوده یا کار ذخیره نشده دارند

en: User:
fa: کاربر:

en: Domain:
fa: دامنه:

en: Co_nnect
fa: اتّ_صال

en: Back
fa: بازگشت

en: Slide up to unlock
fa: برای قفل‌گشایی، بالا بکشید

en: Unlock
fa: قفل‌گشایی

en: Authentication required
fa: نیاز به تأیید هویت است

en: _Cancel
fa: _لغو

en: C_onnect
fa: _وصل شدن

en: Authenticate
fa: تأیید هویت

en: Suspend
fa: تعلیق

en: Lock
fa: قفل

en: Emergency
fa: اضطراری

en: Run Command
fa: اجرای فرمان

en: No notifications
fa: بدون آگاهی

en: Notifications
fa: آگاهی‌ها

en: Clear all
fa: پاک‌سازی همه

en: Confirm:
fa: تأیید:

en: _Power Off…
fa: _خاموش…

en: _Restart…
fa: _راه‌اندازی دوباره…

en: _Suspend…
fa: _تعلیق…

en: _Log Out…
fa: _خروج…

en: Wi-Fi
fa: وای‌فای

en: Wi-Fi Settings
fa: تنظیمات وای‌فای

en: VPN
fa: وی‌پی‌ان

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
fa: %A، %Od %OB

en: Plugin not found
fa: افزایه پیدا نشد

en: The plugin '%s' could not be loaded.
fa: افزایهٔ «%s» نتوانست بار شود.

en: No Wi-Fi Device Found
fa: هیچ افزارهٔ وای‌فایی پیدا نشد

en: Wi-Fi Disabled
fa: وای‌فای از کار افتاده

en: Enable Wi-Fi
fa: به کار انداختن وای‌فای

en: Wi-Fi Hotspot Active
fa: نقطهٔ داغ وای‌فای فعّال

en: Turn Off
fa: خاموش کردن

en: No Wi-Fi Hotspots
fa: بدون نقطهٔ داغ وای‌فای

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
fa: سلولی

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
fa: فوش روی کافئین

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
fa: روشن

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
fa: خاموش

en: Default style
fa: سبک پیش‌گزیده

en: Dark mode
fa: حالت تیره

en: Light mode
fa: حالت روشن

en: Personal Information
fa: اطّلاعات شخصی

en: Date of Birth
fa: تاریخ تولّد

en: Preferred Language
fa: زبان ترجیحی

en: Home Address
fa: نشانی خانه

en: Medical Information
fa: اطّلاعات پزشکی

en: Age
fa: سن

en: Blood Type
fa: گروه خونی

en: Height
fa: قد

en: Weight
fa: وزن

en: Allergies
fa: حسّاسیت‌ها

en: Medications & Conditions
fa: داروها و شرایط

en: Other Information
fa: دیگر اطّلاعات

en: Emergency Info Preferences
fa: ترجیحات اطّلاعات اضطراری

en: Done
fa: انجام شد

en: _Owner Name
fa: _نام مالک

en: _Date of Birth
fa: _تاریخ تولّد

en: _Preferred Language
fa: _زبان ترجیحی

en: _Age
fa: _سن

en: _Blood Type
fa: _گروه خونی

en: _Height
fa: _قد

en: _Weight
fa: _وزن

en: Medications and Conditions
fa: داروها و شرایط

en: Add Contact
fa: افزودن آشنا

en: Add New Contact
fa: افزودن آشنای جدید

en: _Add
fa: _افزودن

en: _Contact Name
fa: _نام آشنا

en: Relationship
fa: رابطه

en: _Contact Number
fa: _شمارهٔ آشنا

en: No launchers configured
fa: هیچ اجراگری پیکربندی نشده

en: Launchers
fa: اجراگرها

en: Mobile Data On
fa: دادهٔ همراه روشن

en: Mobile Data Off
fa: دادهٔ همراه خاموش

en: Night Light On
fa: نور شب روشن

en: Night Light Off
fa: نور شب خاموش

en: Pomodoro start
fa: آغاز پومودورو

en: Focus on your task for %d minutes
fa: تمرکز روی وظیفه‌تان برای %Id دقیقه

en: Take a break
fa: استراحت کنید

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
fa: تا پومودوروی بعد %Id دقیقه دارید

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
fa: زمان‌سنج پومودورو

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
fa: پومودورو خاموش

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
fa: ترجیحات تنظیمات سریع پومودورو

en: Pomodoro Technique
fa: فن پومودورو

en: _Active Duration
fa: مدّت _فعّال بودن

en: Duration of the focus session
fa: مدّت نشست تمرکز

en: _Break Duration
fa: مدّت _استراحت

en: Duration of the break between sessions
fa: مدّت استراحت بین نشست‌ها

en: No documents to display
fa: هیچ سندی برای نمایش نیست

en: Tickets
fa: بلیت‌ها

en: _Open
fa: _گشودن

en: Choose Folder
fa: گزینش شاخه

en: Ticket Box Preferences
fa: ترجیحات جعبهٔ بلیت

en: Paths
fa: مسیرها

en: Folder Settings
fa: تنظیمات شاخه

en: Where Phosh looks for your tickets
fa: جایی که فوش به دنبال بلیت‌هایتان می‌گردد

en: Ticket Folder
fa: شاخهٔ بلیت

en: Today
fa: امروز

en: Tomorrow
fa: فردا

en: In %u day | In %u days
fa[0]: در %Iu روز
fa[1]: در %Iu روز

en: No events
fa: بدون رویداد

note: Translators: This is the time format used in 24-hour mode.
en: %R
fa: %OR

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
fa: %Ol:%OM %Op

note: Translators: An all day event
en: All day
fa: تمام روز

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
fa: پایان

en: Untitled event
fa: رویداد بی‌عنوان

en: Upcoming Events Preferences
fa: ترجیحات رویدادهای پیش رو

en: Days
fa: روز

en: Date Range
fa: بازهٔ زمانی

en: Number of days to show events for
fa: تعداد روز برای نمایش رویدادها

en: Monitor scales
fa: مقیاس‌های نمایشگر

note: Translators: This is scale factor of a monitor in percent
en: %d%%
fa: %Id٪

en: Hotspot On
fa: نقطهٔ داغ روشن

en: Hotspot Off
fa: نقطهٔ داغ خاموش
