phosh - en to hu translation catalogue (198 entries)

en: Phone Shell
hu: Telefonos parancsértelmező

en: Window management and application launching for mobile
hu: Ablakkezelés és alkalmazásindítás mobilra

en: This session logs you into Phosh
hu: Ez a munkamenet bejelentkezteti a Phosh-ba

en: Caffeine Quick Setting
hu: Koffein gyors beállítása

en: Prevent the session from going idle
hu: A munkamenet tétlen állapotba kerülésének megakadályozása

en: Calendar
hu: Naptár

en: A simple calendar widget
hu: Egyszerű naptár felületi elem

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
hu: Sötét mód / színséma gyors beállítása

en: Toggle dark mode
hu: Sötét mód be- és kikapcsolása

en: Emergency Info
hu: Vészhelyzeti információk

en: Show emergency information and contacts
hu: Vészhelyzeti információk és partnerek megjelenítése

en: Launcher Box
hu: Indítódoboz

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
hu: Indítók hozzáadása a zárolási képernyőhöz. <b>Ez a bővítmény kísérleti.</b>

en: Mobile Data Quick Setting
hu: Mobil adatkapcsolat gyors beállítása

en: Toggle mobile data on/off
hu: Mobil adatkapcsolat be- és kikapcsolása

en: Night Light Quick Setting
hu: Éjszakai fény gyors beállítása

en: Toggle night light on/off
hu: Éjszakai fény be- és kikapcsolása

en: Ticket Box
hu: Jegypénztár

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
hu: PDF-ek megjelenítése a zárolási képernyőn. <b>Ez a bővítmény kísérleti.</b>

en: Upcoming Events
hu: Közelgő események

en: Show upcoming calendar events
hu: Közelgő naptáresemények megjelenítése

en: Add to Folder
hu: Hozzáadás mappához

en: Create new folder
hu: Új mappa létrehozása

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Show All Apps
hu: Összes alkalmazás megjelenítése

en: Show Only Mobile Friendly Apps
hu: Csak mobilbarát alkalmazások megjelenítése

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
hu: Akkumulátor %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
hu: Be

en: No connectable Bluetooth Devices found
hu: Nem található csatlakoztatható Bluetooth-eszköz

en: Bluetooth disabled
hu: Bluetooth letiltva

en: Unknown caller
hu: Ismeretlen hívó

en: Docked
hu: Dokkolva

en: Undocked
hu: Dokkolás megszüntetve

en: Ok
hu: OK

en: Unable to place emergency call
hu: Nem lehet segélyhívást indítani

en: Internal error
hu: Belső hiba

en: Log Out
hu: Kijelentkezés

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
hu[0]: A(z) %s automatikusan kijelentkezik %d másodperc múlva.
hu[1]: A(z) %s automatikusan kijelentkezik %d másodperc múlva.

en: Power Off
hu: Kikapcsolás

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
hu[0]: A rendszer automatikusan kikapcsol %d másodperc múlva.
hu[1]: A rendszer automatikusan kikapcsol %d másodperc múlva.

en: Restart
hu: Újraindítás

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
hu[0]: A rendszer automatikusan újraindul %d másodperc múlva.
hu[1]: A rendszer automatikusan újraindul %d másodperc múlva.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
hu: Csendes

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
hu: Néma

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
hu: Be

en: Allow '%s' to access your location information?
hu: Engedélyezi a(z) „%s” számára, hogy hozzáférjen a helyinformációjához?

en: Geolocation
hu: Földrajzi helymeghatározás

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
hu: Adja meg a jelkódot

en: Checking…
hu: Ellenőrzés…

en: Screenshot
hu: Képernyőkép

en: Screenshot copied to clipboard
hu: Képernyőkép vágólapra másolva

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
hu: Ismeretlen cím

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
hu: Ismeretlen előadó

en: Built-in display
hu: Beépített kijelző

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
hu: A(z) „%s” Wi-Fi-hálózat hitelesítési típusa nem támogatott

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
hu: Adja meg a(z) „%s” Wi-Fi-hálózat jelszavát

en: Open
hu: Nyitott

en: Notification
hu: Értesítés

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 7 chars
en: now
hu: most

note: Translators: abbreviated time difference "Less than 30 seconds" Please stick to a maximum of 7 chars
en: <30s
hu: <30 mp

note: Translators: abbreviated time difference "Less than one minute" Please stick to a maximum of 7 chars
en: <1m
hu: <1 p

note: Translators: abbreviated time difference "About one minute" Please stick to a maximum of 7 chars
en: ~1m
hu: ~1 p

note: Translators: abbreviated, exact time difference "1 minute ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dm | %dm
hu[0]: %d p
hu[1]: %d p

note: Translators: abbreviated time difference "About 3 hours ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dh | ~%dh
hu[0]: ~%d ó
hu[1]: ~%d ó

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 day ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1d
hu: ~1 n

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 days ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dd | %dd
hu[0]: %d n
hu[1]: %d n

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
hu: ~1 h

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
hu[0]: %d h
hu[1]: %d h

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
hu[0]: ~%d é
hu[1]: ~%d é

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
hu[0]: Több mint %d év
hu[1]: Több mint %d év

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
hu[0]: Majdnem %d év
hu[1]: Majdnem %d év

en: Authentication dialog was dismissed by the user
hu: A felhasználó bezárta a hitelesítési párbeszédablakot

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
hu: Sajnáljuk, ez nem működött. Próbálja meg újra.

en: Portrait
hu: Álló

en: Landscape
hu: Fekvő

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
hu: Ki

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
hu: Be

en: Press ESC to close
hu: Nyomja meg az ESC billentyűt a bezáráshoz

en: Running '%s' failed
hu: A(z) „%s” futtatása sikertelen

en: Phone Shell Volume Control
hu: Telefonkagyló hangerőszabályzó

en: Passwords do not match.
hu: A jelszavak nem egyeznek.

en: Password cannot be blank
hu: A jelszó nem lehet üres

en: Torch
hu: Fáklya

en: Remember decision
hu: Emlékezzen a döntésre

en: Cancel
hu: Mégse

en: Remove from _Favorites
hu: Eltávolítás a _kedvencek közül

en: Add to _Favorites
hu: Hozzáadás a _kedvencekhez

en: View _Details
hu: _Részletek megtekintése

en: _Remove from Folder
hu: _Eltávolítás mappából

en: Search apps…
hu: Alkalmazások keresése…

en: Output Devices
hu: Kimeneti eszközök

en: Input Devices
hu: Bemeneti eszközök

en: Sound Settings
hu: Hangbeállítások

en: Enable Bluetooth
hu: Bluetooth engedélyezése

en: Bluetooth Settings
hu: Bluetooth beállítások

en: Close the emergency call dialog
hu: A segélyhívás párbeszédablakának bezárása

en: Emergency _Contacts
hu: Vészhelyzeti _partnerek

en: Go to the emergency contacts page
hu: Ugrás a vészhelyzeti partnerek oldalra

en: Go back to the emergency dialpad page
hu: Ugrás vissza a vészhelyzeti tárcsázó oldalra

en: Owner unknown
hu: Tulajdonos ismeretlen

en: Emergency Contacts
hu: Vészhelyzeti partnerek

en: No emergency contacts available.
hu: Nincsenek elérhető vészhelyzeti partnerek.

en: Some applications are busy or have unsaved work
hu: Néhány alkalmazás foglalt vagy mentetlen munkát tartalmaz

en: User:
hu: Felhasználó:

en: Domain:
hu: Tartomány:

en: Co_nnect
hu: _Kapcsolódás

en: Back
hu: Vissza

en: Slide up to unlock
hu: Csúsztassa fel a feloldáshoz

en: Unlock
hu: Feloldás

en: Authentication required
hu: Hitelesítés szükséges

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: C_onnect
hu: Kapcs_olódás

en: Authenticate
hu: Hitelesítés

en: Suspend
hu: Felfüggesztés

en: Lock
hu: Zárolás

en: Emergency
hu: Vészhelyzet

en: Run Command
hu: Parancs futtatása

en: No notifications
hu: Nincsenek értesítések

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Clear all
hu: Összes törlése

en: Confirm:
hu: Megerősítés:

en: _Power Off…
hu: _Kikapcsolás…

en: _Restart…
hu: Új_raindítás…

en: _Suspend…
hu: _Felfüggesztés…

en: _Log Out…
hu: _Kijelentkezés…

en: Wi-Fi Settings
hu: Wi-Fi beállítások

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
hu: %B %-d. %A

en: Plugin not found
hu: A bővítmény nem található

en: The plugin '%s' could not be loaded.
hu: A(z) „%s” bővítményt nem sikerült betölteni.

en: No Wi-Fi Device Found
hu: Nem található Wi-Fi-eszköz

en: Wi-Fi Disabled
hu: Wi-Fi letiltva

en: Enable Wi-Fi
hu: Wi-Fi engedélyezése

en: Wi-Fi Hotspot Active
hu: Wi-Fi hozzáférési pont aktív

en: Turn Off
hu: Kikapcsolás

en: No Wi-Fi Hotspots
hu: Nincsenek Wi-Fi hozzáférési pontok

en: Scan
hu: Keresés

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
hu: Mobilhálózat

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
hu: Phosh a koffeinen

en: On
hu: Be

en: Off
hu: Ki

en: Default style
hu: Alapértelmezett stílus

en: Dark mode
hu: Sötét mód

en: Light mode
hu: Világos mód

en: Personal Information
hu: Személyes információk

en: Date of Birth
hu: Születés dátuma

en: Preferred Language
hu: Előnyben részesített nyelv

en: Home Address
hu: Otthoni cím

en: Medical Information
hu: Egészségügyi információk

en: Age
hu: Életkor

en: Blood Type
hu: Vércsoport

en: Height
hu: Magasság

en: Weight
hu: Súly

en: Allergies
hu: Allergiák

en: Medications & Conditions
hu: Gyógyszerek és körülmények

en: Other Information
hu: Egyéb információk

en: Emergency Info Preferences
hu: Vészhelyzeti információk beállításai

en: Done
hu: Kész

en: Owner Name
hu: Tulajdonos neve

en: Medications and Conditions
hu: Gyógyszerek és körülmények

en: Add Contact
hu: Partner hozzáadása

en: Add New Contact
hu: Új partner hozzáadása

en: Add
hu: Hozzáadás

en: New Contact Name
hu: Új partner neve

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: Number
hu: Szám

en: No launchers configured
hu: Nincsenek indítók beállítva

en: Launchers
hu: Indítók

en: Mobile Data On
hu: Mobil adatkapcsolat be

en: Mobile Data Off
hu: Mobil adatkapcsolat ki

en: Night Light On
hu: Éjszakai fény be

en: Night Light Off
hu: Éjszakai fény ki

en: No documents to display
hu: Nincsenek megjelenítendő dokumentumok

en: Tickets
hu: Jegyek

en: Choose Folder
hu: Mappa kiválasztása

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: Ticket Box Preferences
hu: Jegypénztár beállításai

en: Paths
hu: Útvonalak

en: Folder Settings
hu: Mappa beállításai

en: Where Phosh looks for your tickets
hu: Hol keresse a Phosh a jegyeit

en: Ticket Folder
hu: Jegymappa

en: Today
hu: Ma

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: In %u day | In %u days
hu[0]: %u napon belül
hu[1]: %u napon belül

en: No events
hu: Nincsenek események

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
hu: %H:%M

note: Translators: An all day event
en: All day
hu: Egész nap

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
hu: Befejeződik

en: Untitled event
hu: Névtelen esemény

en: Upcoming Events Preferences
hu: Közelgő események beállításai

en: Days
hu: Napok

en: Date Range
hu: Dátumtartomány

en: Number of days to show events for
hu: A megjelenítendő események napjainak száma

en: Hotspot On
hu: Hozzáférési pont be

en: Hotspot Off
hu: Hozzáférési pont ki
