phosh master - en to ro translation catalogue (217 entries)

en: Phone Shell
ro: Interfață pentru telefon

en: Window management and application launching for mobile
ro: Gestionarea ferestrei și pornirea aplicațiilor pentru mobil

en: This session logs you into Phosh
ro: Această sesiune permite accesul la Phosh

en: Caffeine Quick Setting
ro: Opțiuni pentru Cafeină

en: Prevent the session from going idle
ro: Împiedică sesiunea să devină inactivă

en: A simple calendar widget
ro: Un calendar în miniatură

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
ro: Opțiuni Aspect întunecos / Schema de culori

en: Toggle dark mode
ro: Aspect întunecos Activat/Dezactivat

en: Emergency Info
ro: Info. de urgență

en: Show emergency information and contacts
ro: Arată informațiile de urgență și contactele

en: Launcher Box
ro: Cutie lansator

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
ro: Adaugă lansatoare pe ecranul blocat. <b>Acest modul este experimental.</b>

en: Mobile Data Quick Setting
ro: Opțiuni pentru Date mobile

en: Toggle mobile data on/off
ro: Date mobile Activate/Dezactivate

en: Night Light Quick Setting
ro: Opțiuni pentru Lumina de noapte

en: Toggle night light on/off
ro: Lumina de noapte Pornită/Oprită

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
ro: Opțiuni pentru Pomodoro

en: Simple Pomodoro Timer
ro: Cronometru Pomodoro

en: Ticket Box
ro: Casa de bilete

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
ro: Arată fișiere PDF pe ecranul blocat. <b>Acest modul este experimental.</b>

en: Upcoming Events
ro: Evenimente viitoare

en: Show upcoming calendar events
ro: Arată evenimentele viitoare din calendar

en: Add to Folder
ro: Adaugă în dosar

en: Create new folder
ro: Creează un dosar nou

en: Application
ro: Aplicație

en: Show All Apps
ro: Arată toate aplicațiile

en: Show Only Mobile Friendly Apps
ro: Arată numai aplicații pentru mobil

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
ro: Bateria %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
ro: Pornit

en: No connectable Bluetooth Devices found
ro: Nu s-au găsit dispozitive Bluetooth conectabile

en: Bluetooth disabled
ro: Bluetooth dezactivat

en: Unknown caller
ro: Apelant necunoscut

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
ro: Rețeaua Wi-Fi „%s” utilizează un portal captiv

en: The Wi-Fi network uses a captive portal
ro: Rețeaua Wi-Fi utilizează un portal captiv

en: Sign into Wi-Fi network
ro: Autentificare în rețeaua Wi-Fi

en: Docked
ro: Cuplat

en: Undocked
ro: Decuplat

en: Ok
ro: Bine

en: Unable to place emergency call
ro: Nu se poate efectua apelul de urgență

en: Internal error
ro: Eroare internă

en: Log Out
ro: Deconectare

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
ro[0]: %s se va deconecta automat în %d secundă.
ro[1]: %s se va deconecta automat în %d secunde.
ro[2]: %s se va deconecta automat în %d de secunde.

en: Power Off
ro: Oprește

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
ro[0]: Sistemul se va opri automat în %d secundă.
ro[1]: Sistemul se va opri automat în %d secunde.
ro[2]: Sistemul se va opri automat în %d de secunde.

en: Restart
ro: Repornește

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
ro[0]: Sistemul va reporni automat în %d secundă.
ro[1]: Sistemul va reporni automat în %d secunde.
ro[2]: Sistemul va reporni automat în %d de secunde.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
ro: Liniștit

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
ro: Silențios

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
ro: Pornit

en: Allow '%s' to access your location information?
ro: „%s” poate accesa poziția ta geografică?

en: Geolocation
ro: Poziția geografică

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
ro: Introdu codul de acces

en: Checking…
ro: Se verifică…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
ro: Instantaneu de ecran salvat ca „%s”

en: Failed to save screenshot
ro: Nu s-a putut salva instantaneul

en: Screenshot
ro: Instantaneu

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
ro: Instantanee

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
ro: Instantaneu de ecran %s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
ro: Titlu necunoscut

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
ro: Artist necunoscut

en: Built-in display
ro: Ecran integrat

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
ro: Tipul de autentificare pentru rețeaua Wi-Fi „%s” nu este acceptat

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
ro: Introdu parola pentru rețeaua Wi-Fi „%s”

en: Open
ro: Deschide

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
ro: Notificare

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
ro: acum

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 day ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1d
ro: ~1 zi

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 days ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dd | %dd
ro[0]: %d zi
ro[1]: %dzile
ro[2]: %dzile

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
ro: ~1lună

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
ro[0]: %dlună
ro[1]: %dluni
ro[2]: %dluni

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
ro[0]: ~%d an
ro[1]: ~%d ani
ro[2]: ~%d ani

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
ro[0]: Peste %d an
ro[1]: Peste %d ani
ro[2]: Peste %d ani

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
ro[0]: Aproape %d an
ro[1]: Aproape %d ani
ro[2]: Aproape %d ani

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ro: Fereastra de autentificare a fost închisă de utilizator

en: Password:
ro: Parola:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ro: Nu a funcționat. Încearcă din nou.

en: Portrait
ro: Vertical

en: Landscape
ro: Orizontal

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
ro: Oprit

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
ro: Pornit

en: Press ESC to close
ro: Apasă ESC pentru a închide

en: Running '%s' failed
ro: Executarea „%s” a eșuat

en: Phone Shell Volume Control
ro: Controlul sunetului

en: Passwords do not match.
ro: Parolele nu se potrivesc.

en: Password cannot be blank
ro: Parola nu poate fi goală

en: Torch
ro: Lanternă

en: Remember decision
ro: Memorează decizia

en: Cancel
ro: Anulează

en: Remove from _Favorites
ro: Elimină din _Favorite

en: Add to _Favorites
ro: Adaugă în _Favorite

en: View _Details
ro: Arată _detalii

en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: _Remove from Folder
ro: _Elimină din dosar

en: Search apps…
ro: Caută aplicații…

en: Output Devices
ro: Dispozitive de ieșire

en: Input Devices
ro: Dispozitive de intrare

en: Sound Settings
ro: Opțiuni pentru sunet

en: Enable Bluetooth
ro: Activează Bluetooth

en: Bluetooth Settings
ro: Opțiuni Bluetooth

en: Close the emergency call dialog
ro: Închide dialogul despre apelul de urgență

en: Emergency _Contacts
ro: _Contacte de urgență

en: Go to the emergency contacts page
ro: Du-te la pagina contactelor de urgență

en: Go back to the emergency dialpad page
ro: Înapoi la pagina de apelare de urgență

en: Owner unknown
ro: Proprietar necunoscut

en: Emergency Contacts
ro: Contacte de urgență

en: No emergency contacts available.
ro: Nu există contacte de urgență.

en: Some applications are busy or have unsaved work
ro: Unele aplicații sunt ocupate sau au lucrări nesalvate

en: User:
ro: Utilizator:

en: Domain:
ro: Domeniu:

en: Co_nnect
ro: Co_nectează

en: Back
ro: Înapoi

en: Slide up to unlock
ro: Trage în sus pentru a debloca

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Authentication required
ro: Autentificare necesară

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: C_onnect
ro: C_onectează

en: Authenticate
ro: Autentificare

en: Suspend
ro: Suspendă

en: Lock
ro: Blochează

en: Emergency
ro: Urgență

en: Run Command
ro: Execută comanda

en: No notifications
ro: Nicio notificare

en: Notifications
ro: Notificări

en: Clear all
ro: Șterge tot

en: Confirm:
ro: Confirmă:

en: _Power Off…
ro: O_prește…

en: _Restart…
ro: _Repornește…

en: _Suspend…
ro: _Suspendă…

en: _Log Out…
ro: _Deconectare…

en: Wi-Fi Settings
ro: Opțiuni Wi-Fi

en: Plugin not found
ro: Modulul n-a fost găsit

en: The plugin '%s' could not be loaded.
ro: Modulul „%s” nu a putut fi încărcat.

en: No Wi-Fi Device Found
ro: Niciun dispozitiv Wi-Fi

en: Wi-Fi Disabled
ro: Wi-Fi Dezactivat

en: Enable Wi-Fi
ro: Activează Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
ro: Punct de acces Wi-Fi Activ

en: Turn Off
ro: Oprește

en: No Wi-Fi Hotspots
ro: Niciun punct de acces Wi-Fi

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
ro: Celular

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
ro: Phosh cu Cafeină

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
ro: Pornit

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
ro: Oprit

en: Default style
ro: Aspect prestabilit

en: Dark mode
ro: Aspect întunecos

en: Light mode
ro: Aspect luminos

en: Personal Information
ro: Informații personale

en: Date of Birth
ro: Data nașterii

en: Preferred Language
ro: Limba preferată

en: Home Address
ro: Adresa

en: Medical Information
ro: Informații medicale

en: Age
ro: Vârsta

en: Blood Type
ro: Grupa sanguină

en: Height
ro: Înălțimea

en: Weight
ro: Greutatea

en: Allergies
ro: Alergii

en: Medications & Conditions
ro: Medicamente și Boli

en: Other Information
ro: Alte informații

en: Emergency Info Preferences
ro: Preferințe pentru Urgență

en: Done
ro: Gata

en: _Owner Name
ro: Numele _proprietarului

en: _Date of Birth
ro: _Data nașterii

en: _Preferred Language
ro: _Limba preferată

en: _Age
ro: _Vârsta

en: _Blood Type
ro: Grupa _sanguină

en: _Height
ro: Î_nălțimea

en: _Weight
ro: _Greutatea

en: Medications and Conditions
ro: Medicamente și Boli

en: Add Contact
ro: Adaugă un contact

en: Add New Contact
ro: Adaugă un contact nou

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Contact Name
ro: Numele _contactului

en: Relationship
ro: Relație

en: _Contact Number
ro: Numărul _contactului

en: No launchers configured
ro: Nu există lansatoare configurate

en: Launchers
ro: Lansatoare

en: Mobile Data On
ro: Date mobile Activate

en: Mobile Data Off
ro: Date mobile Dezactivate

en: Night Light On
ro: Lumina de noapte Pornită

en: Night Light Off
ro: Lumina de noapte Oprită

en: Pomodoro start
ro: Pornește Pomodoro

en: Focus on your task for %d minutes
ro: Concentrează-te la treaba ta timp de %d minute

en: Take a break
ro: Fă o pauză

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
ro: %d minute până la următoarea activitate

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
ro: Cronometru Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
ro: Oprește Pomodoro

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
ro: Preferințe pentru Pomodoro

en: Pomodoro Technique
ro: Metoda Pomodoro

en: _Active Duration
ro: Durata _activității

en: Duration of the focus session
ro: Durata intervalului de lucru

en: _Break Duration
ro: Durata _pauzei

en: Duration of the break between sessions
ro: Durata pauzei dintre activități

en: No documents to display
ro: Niciun document de arătat

en: Tickets
ro: Bilete

en: _Open
ro: _Deschide

en: Choose Folder
ro: Alege dosarul

en: Ticket Box Preferences
ro: Preferințe Casa de bilete

en: Paths
ro: Căi

en: Folder Settings
ro: Opțiuni pentru dosar

en: Where Phosh looks for your tickets
ro: Unde vor fi căutate biletele

en: Ticket Folder
ro: Dosar Bilete

en: Today
ro: Azi

en: Tomorrow
ro: Mâine

en: In %u day | In %u days
ro[0]: Peste %u zi
ro[1]: Peste %u zile
ro[2]: Peste %u de zile

en: No events
ro: Niciun eveniment

note: Translators: An all day event
en: All day
ro: Toată ziua

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
ro: Se termină

en: Untitled event
ro: Eveniment fără titlu

en: Upcoming Events Preferences
ro: Preferințe Evenimente viitoare

en: Days
ro: Zile

en: Date Range
ro: Interval

en: Number of days to show events for
ro: Numărul de zile pentru care se afișează evenimentele

en: Monitor scales
ro: Scala monitorului

en: Hotspot On
ro: Punct de acces Activ

en: Hotspot Off
ro: Punct de acces Oprit
