phosh - en to uk translation catalogue (225 entries)

en: Phone Shell
uk: Інтерфейс користувача телефону

en: Window management and application launching for mobile
uk: Керування вікнами і запуск програм для мобільних

en: This session logs you into Phosh
uk: Це — сеанс входу до Phosh

en: Caffeine Quick Setting
uk: Швидке налаштовування Caffeine

en: Prevent the session from going idle
uk: Запобігання переведення сеансу у режим бездіяльності

en: Calendar
uk: Календар

en: A simple calendar widget
uk: Простий віджет календаря

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
uk: Швидке налаштовування темного режиму або схеми кольорів

en: Toggle dark mode
uk: Перемкнути темний режим

en: Emergency Info
uk: Критичні відомості

en: Show emergency information and contacts
uk: Показ критичних відомостей і контактів

en: Launcher Box
uk: Панель засобів запуску

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
uk: Додає кнопки запуску на екран блокування. <b>Цей додаток є тестовим.</b>

en: Mobile Data Quick Setting
uk: Швидке налаштовування мобільних даних

en: Toggle mobile data on/off
uk: Увімкнути або вимкнути мобільні дані

en: Night Light Quick Setting
uk: Швидке налаштовування нічних кольорів

en: Toggle night light on/off
uk: Увімкнути або вимкнути нічний режим

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
uk: Швидке налаштовування помідора

en: Simple Pomodoro Timer
uk: Простий таймер-помідор

en: Ticket Box
uk: Скринька з квитками

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
uk: Показ PDF на екрані блокування. <b>Цей додаток є тестовим.</b>

en: Upcoming Events
uk: Майбутні події

en: Show upcoming calendar events
uk: Показати майбутні події календаря

en: Add to Folder
uk: Додати до теки

en: Create new folder
uk: Створити теку

en: Application
uk: Програма

en: Show All Apps
uk: Показати усі програми

en: Show Only Mobile Friendly Apps
uk: Показати лише програми для мобільних

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
uk: Акумулятор %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
uk: ❙

en: No connectable Bluetooth Devices found
uk: Не знайдено придатних до з'єднання пристроїв Bluetooth

en: Bluetooth disabled
uk: Bluetooth вимкнено

en: Unknown caller
uk: Невідомий абонент

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
uk: Мережа Wi-Fi «%s» використовує портал із захопленням даних

en: The Wi-Fi network uses a captive portal
uk: Мережа Wi-Fi використовує портал із захопленням даних

en: Sign into Wi-Fi network
uk: Реєстрація у мережі Wi–Fi

en: Docked
uk: Зафіксовано

en: Undocked
uk: Від'єднано

en: Ok
uk: Гаразд

en: Unable to place emergency call
uk: Не вдалося розмістити екстрений виклик

en: Internal error
uk: Внутрішня помилка

en: Log Out
uk: Вийти

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
uk[0]: Вихід з системи %s буде здійснено автоматично за %d секунду.
uk[1]: Вихід з системи %s буде здійснено автоматично за %d секунди.
uk[2]: Вихід з системи %s буде здійснено автоматично за %d секунд.

en: Power Off
uk: Вимкнути

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
uk[0]: Система автоматично вимкнеться за %d секунду.
uk[1]: Система автоматично вимкнеться за %d секунди.
uk[2]: Система автоматично вимкнеться за %d секунд.

en: Restart
uk: Перезапустити

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
uk[0]: Система автоматично перезапуститься за %d секунду.
uk[1]: Система автоматично перезапуститься за %d секунди.
uk[2]: Система автоматично перезапуститься за %d секунд.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
uk: Тихо

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
uk: Беззвучно

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
uk: ❙

en: Allow '%s' to access your location information?
uk: Дозволити «%s» доступ до даних щодо вашого місця перебування?

en: Geolocation
uk: Геопозиціювання

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
uk: Уведіть пароль

en: Checking…
uk: Звіряю…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
uk: Знімок збережено до «%s»

en: Failed to save screenshot
uk: Не вдалося зберегти знімок екрана

en: Screenshot
uk: Знімок вікна

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
uk: Знімки вікон

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
uk: Знімок вікна %s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
uk: Невідома назва

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
uk: Невідомий виконавець

en: Built-in display
uk: Вбудований дисплей

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
uk: Нетиповий

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
uk: Підтримки типу розпізнавання у мережі Wi-Fi «%s» не передбачено

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
uk: Введіть пароль до мережі Wi-Fi «%s»

en: Open
uk: Відкрити

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
uk: Сповіщення

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
uk: зараз

note: Translators: abbreviated time difference "Less than 30 seconds" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <30s
uk: <30с

note: Translators: abbreviated time difference "Less than one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <1m
uk: <1х

note: Translators: abbreviated time difference "About one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: ~1m
uk: ~1х

note: Translators: abbreviated, exact time difference "1 minute ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dm | %dm
uk[0]: %dх
uk[1]: %dх
uk[2]: %dх

note: Translators: abbreviated time difference "About 3 hours ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dh | ~%dh
uk[0]: ~%dг
uk[1]: ~%dг
uk[2]: ~%dг

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 day ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1d
uk: ~1д

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 days ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dd | %dd
uk[0]: %dд
uk[1]: %dд
uk[2]: %dд

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
uk: ~1м

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
uk[0]: %dм
uk[1]: %dм
uk[2]: %dм

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
uk[0]: ~%dр
uk[1]: ~%dр
uk[2]: ~%dр

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
uk[0]: Понад %dр
uk[1]: Понад %dр
uk[2]: Понад %dр

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
uk[0]: Майже %dр.
uk[1]: Майже %dр.
uk[2]: Майже %dр.

en: Authentication dialog was dismissed by the user
uk: Користувач перервав діалог автентифікації

en: Password:
uk: Пароль:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
uk: На жаль, це не спрацювало. Будь ласка, спробуйте ще.

en: Portrait
uk: Книжкова

en: Landscape
uk: Альбомна

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
uk: ○

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
uk: ❙

en: Press ESC to close
uk: Натисніть клавішу «Esc», щоб закрити

en: Running '%s' failed
uk: Не вдалося запустити «%s»

en: Phone Shell Volume Control
uk: Керування гучністю оболонки телефону

en: Passwords do not match.
uk: Паролі не збігаються.

en: Password cannot be blank
uk: Пароль не може бути порожнім

en: Torch
uk: Факел

en: Remember decision
uk: Запам'ятати вибір

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove from _Favorites
uk: Вилучити з _вибраних

en: Add to _Favorites
uk: Додати до _вибраних

en: View _Details
uk: Пере_глянути подробиці

en: Uninstall
uk: Вилучити

en: _Remove from Folder
uk: Вилучити з _теки

en: Search apps…
uk: Шукати серед програм…

en: Output Devices
uk: Пристрої відтворення

en: Input Devices
uk: Пристрої отримання

en: Sound Settings
uk: Параметри звуку

en: Enable Bluetooth
uk: Увімкнути Bluetooth

en: Bluetooth Settings
uk: Параметри Bluetooth

en: Close the emergency call dialog
uk: Закрити вікно екстреного виклику

en: Emergency _Contacts
uk: Екстрені _контакти

en: Go to the emergency contacts page
uk: Перейти до сторінки екстрених контактів

en: Go back to the emergency dialpad page
uk: Повернутися до сторінки набору екстреного виклику

en: Owner unknown
uk: Невідомий власник

en: Emergency Contacts
uk: Екстрені контакти

en: No emergency contacts available.
uk: Немає доступних екстрених контактів.

en: Some applications are busy or have unsaved work
uk: Деякі програми зайняті або мають незбережені дані

en: User:
uk: Користувач:

en: Domain:
uk: Домен:

en: Co_nnect
uk: З'єд_натися

en: Back
uk: Назад

en: Slide up to unlock
uk: Протягніть угору, щоб розблокувати

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Authentication required
uk: Слід пройти розпізнавання

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: C_onnect
uk: З'_єднатися

en: Authenticate
uk: Автентифікуватися

en: Suspend
uk: Призупинити

en: Lock
uk: Замкнути

en: Emergency
uk: Екстрений виклик

en: Run Command
uk: Виконати команду

en: No notifications
uk: Немає сповіщень

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Clear all
uk: Очистити все

en: Confirm:
uk: Підтвердіть:

en: _Power Off…
uk: Ви_мкнути…

en: _Restart…
uk: П_ерезапустити…

en: _Suspend…
uk: _Призупинити…

en: _Log Out…
uk: Ви_йти…

en: Wi-Fi Settings
uk: Параметри Wi-Fi

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
uk: %A, %-d %B

en: Plugin not found
uk: Додаток не знайдено

en: The plugin '%s' could not be loaded.
uk: Не вдалося завантажити додаток «%s».

en: No Wi-Fi Device Found
uk: Не знайдено жодного пристрою Wi-Fi

en: Wi-Fi Disabled
uk: Wi-Fi вимкнено

en: Enable Wi-Fi
uk: Увімкнути Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
uk: Активна точка доступу Wi-Fi

en: Turn Off
uk: Вимкнути

en: No Wi-Fi Hotspots
uk: Немає точок доступу Wi-Fi

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
uk: Стільниковий

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
uk: Phosh на caffeine

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
uk: ❙

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
uk: ○

en: Default style
uk: Типовий стиль

en: Dark mode
uk: Темний режим

en: Light mode
uk: Світлий режим

en: Personal Information
uk: Особисті відомості

en: Date of Birth
uk: Дата народження

en: Preferred Language
uk: Бажана мова

en: Home Address
uk: Домашня адреса

en: Medical Information
uk: Медичні відомості

en: Age
uk: Вік

en: Blood Type
uk: Група крові

en: Height
uk: Зріст

en: Weight
uk: Вага

en: Allergies
uk: Алергії

en: Medications & Conditions
uk: Препарати і стан здоров'я

en: Other Information
uk: Інші відомості

en: Emergency Info Preferences
uk: Налаштовування критичних відомостей

en: Done
uk: Виконано

en: _Owner Name
uk: _Ім'я власника

en: _Date of Birth
uk: Д_ата народження

en: _Preferred Language
uk: _Бажана мова

en: _Age
uk: _Вік

en: _Blood Type
uk: _Група крові

en: _Height
uk: _Зріст

en: _Weight
uk: Ва_га

en: Medications and Conditions
uk: Препарати і стан здоров'я

en: Add Contact
uk: Додати контакт

en: Add New Contact
uk: Додати новий контакт

en: _Add
uk: _Додати

en: _Contact Name
uk: _Назва контакту

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: _Contact Number
uk: Н_омер контакту

en: No launchers configured
uk: Не налаштовано жодного засобу запуску

en: Launchers
uk: Засоби запуску

en: Mobile Data On
uk: Мобільні дані увімкнено

en: Mobile Data Off
uk: Мобільні дані вимкнено

en: Night Light On
uk: Нічні кольори увімкнено

en: Night Light Off
uk: Нічні кольори вимкнено

en: Pomodoro start
uk: Запуск помідора

en: Focus on your task for %d minutes
uk: Зосередитися на завданні на %d хвилин

en: Take a break
uk: Зробіть перерву

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
uk: У вас %d хвилин до наступного Помідора

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
uk: Таймер-помідор

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
uk: Вимикання помідора

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
uk: Налаштування швидких параметрів помідора

en: Pomodoro Technique
uk: Методика помідора

en: _Active Duration
uk: Тривалість _активності

en: Duration of the focus session
uk: Тривалість сеансу зосередження

en: _Break Duration
uk: Тривалість _перерви

en: Duration of the break between sessions
uk: Тривалість перерви між сеансами

en: No documents to display
uk: Немає документів для показу

en: Tickets
uk: Квитки

en: _Open
uk: _Відкрити

en: Choose Folder
uk: Виберіть теку

en: Ticket Box Preferences
uk: Налаштування скриньки з квитками

en: Paths
uk: Шляхи

en: Folder Settings
uk: Параметри тек

en: Where Phosh looks for your tickets
uk: Де Phosh має шукати ваші квитки

en: Ticket Folder
uk: Тека квитків

en: Today
uk: Сьогодні

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: In %u day | In %u days
uk[0]: За %u день
uk[1]: За %u дні
uk[2]: За %u днів

en: No events
uk: Немає подій

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
uk: %H:%M

note: Translators: An all day event
en: All day
uk: Увесь день

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
uk: Завершується

en: Untitled event
uk: Подія без назви

en: Upcoming Events Preferences
uk: Параметри майбутніх подій

en: Days
uk: Дні

en: Date Range
uk: Діапазон дат

en: Number of days to show events for
uk: Кількість днів, для якої буде показано події

en: Monitor scales
uk: Масштаби монітора

en: Hotspot On
uk: Точку доступу увімкнено

en: Hotspot Off
uk: Точку доступу вимкнено
