phosh - en to pt_BR translation catalogue (229 entries)

en: Phone Shell
pt_BR: Interface de telefone

en: Window management and application launching for mobile
pt_BR: Gerenciador de janelas e lançador de aplicativos para telefone

en: This session logs you into Phosh
pt_BR: Esta sessão o leva ao Phosh

en: Caffeine Quick Setting
pt_BR: Definições rápidas do Caffeine

en: Prevent the session from going idle
pt_BR: Previne que a sessão entre em espera

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: A simple calendar widget
pt_BR: Um widget de calendário simples

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
pt_BR: Modo escuro / Configurações rápidas do esquema de cores

en: Toggle dark mode
pt_BR: Alterna modo escuro

en: Emergency Info
pt_BR: Informação de emergência

en: Show emergency information and contacts
pt_BR: Mostra informação de emergência e contatos

en: Launcher Box
pt_BR: Caixa de lançadores

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
pt_BR: Adiciona lançadores na tela de bloqueio. <b>Esta extensão é experimental.</b>

en: Location Quick Setting
pt_BR: Definições rápidas da localização

en: Toggle location services on/off
pt_BR: Alterna o serviço de localização

en: Media Players
pt_BR: Reprodutores de mídia

en: Track currently running media players
pt_BR: Acompanhe os reprodutores de mídia em execução

en: Mobile Data Quick Setting
pt_BR: Configurações rápidas dos dados móveis

en: Toggle mobile data on/off
pt_BR: Alterna os dados móveis

en: Night Light Quick Setting
pt_BR: Configurações rápidas da luz noturna

en: Toggle night light on/off
pt_BR: Alterna luz noturna

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
pt_BR: Configurações rápidas do Pomodoro

en: Simple Pomodoro Timer
pt_BR: Temporizador simples Pomodoro

en: Ticket Box
pt_BR: Bilheteria

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
pt_BR: Mostra PDFs na tela de bloqueio. <b>Esta extensão é experimental.</b>

en: Upcoming Events
pt_BR: Próximos eventos

en: Show upcoming calendar events
pt_BR: Mostra próximos eventos do calendário

en: Add to Folder
pt_BR: Adicionar à pasta

en: Create new folder
pt_BR: Criar uma nova pasta

en: Application
pt_BR: Aplicativo

en: Show All Apps
pt_BR: Mostrar todos os aplicativos

en: Show Only Mobile Friendly Apps
pt_BR: Mostrar apenas os aplicativos para dispositivos móveis

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
pt_BR: Bateria %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
pt_BR: Ligado

en: No connectable Bluetooth Devices found
pt_BR: Sem dispositivos Bluetooth conectáveis

en: Bluetooth disabled
pt_BR: Bluetooth desativado

en: Unknown caller
pt_BR: Número desconhecido

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
pt_BR: A rede Wi-Fi “%s” usa um portal captivo

en: The Wi-Fi network uses a captive portal
pt_BR: A rede Wi-Fi usa um portal captivo

en: Sign into Wi-Fi network
pt_BR: Entrar na rede Wi-Fi

en: Docked
pt_BR: Ancorado

en: Undocked
pt_BR: Desancorado

en: Unable to place emergency call
pt_BR: Impossível colocar chamada de emergência

en: Internal error
pt_BR: Erro interno

en: Log Out
pt_BR: Sair

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
pt_BR[0]: %s será desconectado automaticamente em %d segundo.
pt_BR[1]: %s será desconectado automaticamente em %d segundos.

en: Power Off
pt_BR: Desligar

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
pt_BR[0]: O sistema será desligado automaticamente em %d segundo.
pt_BR[1]: O sistema será desligado automaticamente em %d segundos.

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
pt_BR[0]: O sistema será reiniciado automaticamente em %d segundo.
pt_BR[1]: O sistema será reiniciado automaticamente em %d segundos.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
pt_BR: Quieto

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
pt_BR: Silêncio

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
pt_BR: Ligado

en: Allow '%s' to access your location information?
pt_BR: Permitir que “%s” acesse informações da sua localização?

en: Geolocation
pt_BR: Localização geográfica

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
pt_BR: Insira a senha

en: Checking…
pt_BR: Verificando…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
pt_BR: Captura de tela salva em '%s'

en: Failed to save screenshot
pt_BR: Falha ao salvar a captura de tela

en: Screenshot
pt_BR: Captura de tela

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
pt_BR: Capturas de telas

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
pt_BR: Captura de tela de %s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
pt_BR: Título desconhecido

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
pt_BR: Artista desconhecido

en: Built-in display
pt_BR: Tela integrada

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
pt_BR: Tipo de autenticação da rede wifi “%s” sem suporte

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
pt_BR: Insira a senha para a rede wifi “%s”

en: Open
pt_BR: Abrir

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
pt_BR: Notificação

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
pt_BR: agora

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
pt_BR[0]: Mais de %dy
pt_BR[1]: Mais de %dy

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
pt_BR[0]: Quase %dy
pt_BR[1]: Quase %dy

en: Authentication dialog was dismissed by the user
pt_BR: Diálogo de autenticação dispensado pelo usuário

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
pt_BR: Ops! Não deu! Tente novamente.

en: Portrait
pt_BR: Retrato

en: Landscape
pt_BR: Paisagem

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
pt_BR: Desligada

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
pt_BR: Ligada

en: Press ESC to close
pt_BR: Pressione ESC para fechar

en: Running '%s' failed
pt_BR: Falha ao execução de “%s”

en: Phone Shell Volume Control
pt_BR: Shell do controle de volume do telefone

en: Passwords do not match.
pt_BR: As senhas não conferem.

en: Password cannot be blank
pt_BR: A senha não pode ficar em branco

en: Torch
pt_BR: Tocha

en: Remember decision
pt_BR: Lembrar da decisão

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Remove from _Favorites
pt_BR: Remover dos _favoritos

en: Add to _Favorites
pt_BR: Adicionar aos _favoritos

en: View _Details
pt_BR: Ver _detalhes

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: _Remove from Folder
pt_BR: _Remover da pasta

en: Search apps…
pt_BR: Procurar aplicativos…

en: Output Devices
pt_BR: Dispositivos de saída

en: Input Devices
pt_BR: Dispositivos de entrada

en: Sound Settings
pt_BR: Configurações de som

en: Automatic Brightness
pt_BR: Brilho automático

en: Brightness Settings
pt_BR: Configurações de brilho

en: Enable Bluetooth
pt_BR: Ativar Bluetooth

en: Bluetooth Settings
pt_BR: Configurações de Bluetooth

en: Close the emergency call dialog
pt_BR: Fechar o diálogo de chamada de emergência

en: Emergency _Contacts
pt_BR: _Contatos de emergência

en: Go to the emergency contacts page
pt_BR: Vai para a página de contatos de emergência

en: Go back to the emergency dialpad page
pt_BR: Volta para a página de discador de emergência

en: Owner unknown
pt_BR: Dono desconhecido

en: Emergency Contacts
pt_BR: Contatos de emergência

en: No emergency contacts available.
pt_BR: Nenhum contato de emergência disponível.

en: Some applications are busy or have unsaved work
pt_BR: Alguns aplicativos estão ocupados ou possuem trabalhos não salvos

en: Do not disturb
pt_BR: Não perturbe

en: Feedback Settings
pt_BR: Configurações de feedback

en: User:
pt_BR: Usuário:

en: Domain:
pt_BR: Domínio:

en: Co_nnect
pt_BR: C_onectar

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Slide up to unlock
pt_BR: Deslize para desbloquear

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

en: Authentication required
pt_BR: Autenticação necessária

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: C_onnect
pt_BR: C_onectar

en: Authenticate
pt_BR: Autenticar

en: Suspend
pt_BR: Suspender

en: Lock
pt_BR: Bloquear

en: Emergency
pt_BR: Emergência

en: Run Command
pt_BR: Executar comando

en: No notifications
pt_BR: Sem notificações

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Clear all
pt_BR: Limpar tudo

en: Confirm:
pt_BR: Confirmar:

en: _Power Off…
pt_BR: _Desligar…

en: _Restart…
pt_BR: _Reiniciar…

en: _Suspend…
pt_BR: _Suspender…

en: _Log Out…
pt_BR: _Encerrar…

en: Wi-Fi Settings
pt_BR: Configurações de Wi-Fi

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
pt_BR: %A, %d de %B

en: Plugin not found
pt_BR: Extensão não encontrada

en: The plugin '%s' could not be loaded.
pt_BR: A extensão '%s' não pôde ser carregada.

en: No Wi-Fi Device Found
pt_BR: Nenhum dispositivo Wi-Fi encontrado

en: Wi-Fi Disabled
pt_BR: Wi-Fi desativado

en: Enable Wi-Fi
pt_BR: Ativar Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
pt_BR: Ponto de acesso Wi-Fi ativo

en: Turn Off
pt_BR: Desligar

en: No Wi-Fi Hotspots
pt_BR: Nenhum ponto de acesso Wi-Fi

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
pt_BR: Celular

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
pt_BR: Phosh em caffeine

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
pt_BR: Desligada

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
pt_BR: Ligada

en: Caffeine timers
pt_BR: Temporizadores caffeine

en: No caffeine intervals
pt_BR: Sem intervalos caffeine

en: Default style
pt_BR: Estilo padrão

en: Dark mode
pt_BR: Modo escuro

en: Light mode
pt_BR: Modo claro

en: Personal Information
pt_BR: Informação pessoal

en: Date of Birth
pt_BR: Data de nascimento

en: Preferred Language
pt_BR: Idioma preferido

en: Home Address
pt_BR: Endereço residencial

en: Medical Information
pt_BR: Informação médica

en: Age
pt_BR: Idade

en: Blood Type
pt_BR: Tipo sanguíneo

en: Height
pt_BR: Altura

en: Weight
pt_BR: Espessura

en: Allergies
pt_BR: Alergias

en: Medications & Conditions
pt_BR: Medicação e condições

en: Other Information
pt_BR: Outras informações

en: Emergency Info Preferences
pt_BR: Preferências da informação de emergência

en: Done
pt_BR: Concluído

en: _Owner Name
pt_BR: _Nome do dono

en: _Date of Birth
pt_BR: _Data de nascimento

en: _Preferred Language
pt_BR: Idioma _preferido

en: _Age
pt_BR: _Idade

en: _Blood Type
pt_BR: _Tipo sanguíneo

en: _Height
pt_BR: _Altura

en: _Weight
pt_BR: _Espessura

en: Medications and Conditions
pt_BR: Medicação e condições

en: Add Contact
pt_BR: Adicionar contato

en: Add New Contact
pt_BR: Adicionar novo contato

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: _Contact Name
pt_BR: Nome de _contato

en: Relationship
pt_BR: Relação parental

en: _Contact Number
pt_BR: Número do _contato

en: No launchers configured
pt_BR: Nenhum lançador configurado

en: Launchers
pt_BR: Lançadores

en: Location On
pt_BR: Localização ligada

en: Location Off
pt_BR: Localização desligada

en: No running media players
pt_BR: Nenhum reprodutor de mídia em execução

en: Mobile Data On
pt_BR: Dados móveis ligado

en: Mobile Data Off
pt_BR: Dados móveis desligado

en: Night Light On
pt_BR: Luz noturna ligada

en: Night Light Off
pt_BR: Luz noturna desligada

en: Pomodoro start
pt_BR: Início do Pomodoro

en: Focus on your task for %d minutes
pt_BR: Concentre-se em sua tarefa por %d minutos

en: Take a break
pt_BR: Faça um intervalo

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
pt_BR: Você tem %d minutos até próximo Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
pt_BR: Temporizador Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
pt_BR: Pomodoro desligado

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
pt_BR: Preferências das configurações rápidas do Pomodoro

en: Pomodoro Technique
pt_BR: Técnica Pomodoro

en: _Active Duration
pt_BR: Duração _ativo

en: Duration of the focus session
pt_BR: Duração da sessão de concentração

en: _Break Duration
pt_BR: Duração do _intervalo

en: Duration of the break between sessions
pt_BR: Duração dos intervalos entre sessões

en: _Start on unlock
pt_BR: _Inicia ao desbloquear

en: Whether to start the timer on screen unlock
pt_BR: Se deve iniciar o temporizador ao desbloquear a tela

en: No documents to display
pt_BR: Sem documentos a exibir

en: Tickets
pt_BR: Bilhetes

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: Choose Folder
pt_BR: Escolher pasta

en: Ticket Box Preferences
pt_BR: Preferência da caixa de bilhetes

en: Paths
pt_BR: Caminhos

en: Folder Settings
pt_BR: Configurações de pasta

en: Where Phosh looks for your tickets
pt_BR: Onde o Phosh procura por bilhetes

en: Ticket Folder
pt_BR: Pasta de bilhetes

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

en: No events
pt_BR: Sem eventos

note: Translators: An all day event
en: All day
pt_BR: Todo o dia

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
pt_BR: Termina

en: Untitled event
pt_BR: Evento sem título

en: No events for the next %d days
pt_BR: Nenhum evento para os próximos %d dias

en: No upcoming events
pt_BR: Sem eventos próximos

en: Upcoming Events Preferences
pt_BR: Preferências dos próximos eventos

en: Days
pt_BR: Dias

en: Date Range
pt_BR: Intervalo de datas

en: Number of days to show events for
pt_BR: Número de dias a mostrar eventos para

en: Monitor scales
pt_BR: Escalas do monitor

en: Hotspot On
pt_BR: Ponto de acesso ligado

en: Hotspot Off
pt_BR: Ponto de acesso desligado
